EIS TEGEN BERKELSE ARTS LEVENSLANG eenzaamheid jv op elk dubbetgroot pak 38 ct Elke l i boord 'n meesterstuk van, shirtmanschap Minister was de Briefje naast medicijn flesje was sleutel tot poort des doods PROCO crème - shampoo Vruchteloze vergadering over Britse aanvrage 65 ct. Geneeswijze van reuma na achttien jaar succes geheel onveran Zalennood trof P.v.d.A. Delft CT TELEFOONNET Woensdag 23 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Toneelstukje Zijspoor DE llr I J Meer ijzers Nieuwe leugens Drie maanden voor verdwenen Tjitse Vriendelijk lachend Wraakneming Snik zonder tranen 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! Ministerraad E.G.K.S. Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal Bel-O'fast en Tricot nylon, blijvend nooit-strijken" - v.a. 15.90 Van een onzer verslaggevers EEUWARDEN. Van Lde gemoedelijke stem ming, die de eerste zit tingsdag in het proces tegen de Berkelse arts ken merkte, was gisteren geen spoor meer te bekennen. De strakke geladenheid, waarmee de verdachte, dokter O. werd gehoord en waarmee de procu reur-generaal zijn requisitoor aanving, bereikte een drama tisch hoogtepunt toen jhr. mr. N. Witsen Elias na twee uur spreken zei: „Het briefje dat naast het bijna lege medicijnflesje in dt cel van de overleden L. werd gevonden, vormde voor L. de sleutel tot de poort van de dood. Voor de Berkelse arts begint het briefje de sleutel te worden tot een poort, waarachter hem levenslange opsluiting in volstrekte eenzaamheid wacht." DE PRES/PENT: MR.A.H. PRINS over Piet Berger. „Toen de Berkelse arts in 1955 L. in de gevangenis ont moette, herkende hij hem niet als Piet Berger, maar drie jaar later kon hij Piet Berger beschrijven met alle ken merken van L. Hij heeft verteld dat Piet Berger in Zuid-Nederland leefde, in België, in Duitsland en zelfs nadat L. hem zogenaamd zou hebben verteld Piet Berger te zijn, liet hij buiten de gevangenis nog naar de zogenaamde Piet Berger zoeken". „Leugen en bedrog zijn de wapens waarmee deze man zijn strijd voert." Het verhaal over Piet Berger bleek in zijn vele versies veel facetten te hebben. De stem van de procureur- generaal werd kil van verontwaardi ging toen hij het verhaal verder ont leedde: de verhouding tussen Piet Ber ger en mevrouw O. en de zwanger schap, die daarvan het gevolg zou zijn geweest. „Willens en wetens onteert deze ver dachte de nagedachtenis van zijn over leden vrouw. Dit getuigt van een hui veringwekkende amoraliteit, van een smaad en laster in de meest stuitende vorm." Voor de vierde maal in zijn leven was tegen de Berkelse arts levens lange gevangenisstraf geëist, dit maal met de toevoeging „in vol strekte eenzaamheid". OP ZIJN KALME, maar in dringende wijze was de pre sident van het hof, mr. H. A. Prins, 's morgens om tien uur met het verhoor van de verdachte begonnen. Terwijl de Berkelse arts wijdbeens, het hoofd iets naar rechts gebogen en zijn handen voor zijn buik ineengestrengeld, voor hem stond, begon mr. Prins hem te wijzen op de zeer vele tegenstrij dige verklaringen, die hij voor de politie, de rechter-commissaris en in een brief aan zijn vroegere ver dediger, mr. Huygens, had afge legd, „verhalen", zo hield de pre sident hem voor. altijd tot in de kleinste details afdalend. „""PELKENS ALS u er van op de hoogte werd gebracht dat onderzoekingen een deel van uw ver haal onmogelijk hadden gemaakt, kwam u met een nieuwe versie, even gedetailleerd als de vorige". Streng ontleedde de president de opeenvolgende verklaringen over de herkomst van de cyaankali, die dok ter O. aan de celbezoeker Gerhart ter hand had gesteld. Hetzelfde geschied de met de verklaringen over „de be kentenis" van L. Telkens wanneer de president zijn opsomming met een directe vraag onderbrak, begon de verdachte om standig: „Dat zal ik u eens uitleg gen", waarna opmerkingen volgden als: „Ik was in paniek", Ik wilde eerst mijn advocaat spreken". „Waarom was u in paniek", vroeg de president op een bepaald moment. „Door de dood van L. zag u de weg naar revisie van uw eerste proces open. U hebt zelf verklaard dat L. zijn aan vankelijke bekentenis wilde intrekken. Een dode L. kon dat niet meer doen." schappelijk onderzoek heeft aangetoond dat de cyaankali waarmee L. is vergif tigd, uit België afkomstig was." De procureur-generaal kon even als indertijd de officier van justitie voor de rechtbank dit bewijs niet volledig leveren. „L. is dood en de Ber kelse arts volhardt in het vertellen van steeds nieuwe leugens", veront schuldigde de procureur-generaal zich min of meer. V'f 1NDER MOEITE had hij met het ontzenuwen van het verhaal TYE PROCUREUR-GENERAAL U wachten vervolgens nog twee moeilijke punten: hoe kwam de arts aan de bekentenis van L. en hoe moest hij de stelling van de verdediging dat L. zelfmoord heeft gepleegd, ontzenuwen? Ook voor deze twee punten had mr. Witsen Elias geen waterdichte lezing kunnen vinden. Hij meende dat het uitwisselen van „bekentenissen" tussen L. en dokter O. aanvankelijk een soort spel was ge weest. geïnspireerd op een toneelstuk van O.: „De Berkelse arts". De arts heeft toegegeven dat hij in 1956 een dergelijk spel heeft geschreven, waar- IE BERKELSE ARTS poogde met een lang verhaal het ver hoor op een zijspoor te brengen, maar de president gaf hem daartoe geen gelegenheid: „Stopt u maar, ik krijg de indruk dat u op iedere nieuwe si tuatie met een ander leugenachtig verhaal reageert." Tijdens het scherpe verhoor meng de ook de raadsheer mr. P. S. de Gruyter zich in de discussie. Hij drong bij de verdachte op korte, zakelijke antwoorden aan. Mr. De Gruyter wees op het volkomen onzinnige ver haal over ene Piet Berger, die met mevrouw O. een verhouding zou heb ben gehad. Keer op keer haalde de raadsheer uitspraken van verdachte aan die in strijd met elkaar en met de werkelijkheid waren. ,,Ik ben door deze verdachte op geen enkel punt overtuigd", eindigde mr De Gruyter zijn deel van het verhoor. Maandag had de procureur-gene raal zich zo goed als buiten de discus sie gehouden en alles leek hem nau welijks te interesseren. Gistermorgen toonde hij echter de hele zaak tot in de kleinste bijzonderheden te beheer sen. OS PROC. GENERAAL JONKH. ME. M. WITSEN ELIAS „U HEBT toegegeven met cyaan kali proeven te hebben wil len nemen en u hebt het verhaal van Piet Berger de wereld ingestuurd. Het een beoogde volgens u aan te tonen dat uw vrouw niet aan cyaankali was gestorven; het tweede moest juist aan tonen dat uw vrouw zich met cyaan kali van het leven had beroofd, na zwanger te zijn geraakt van Piet Ber ger. Deze twee acties zijn toch met A.D. 7—13 pvena Machine 34—1487— elkaar in tegenspraak. Welk stand punt wilde u nu innemen?" ..Ik wilde meer ijzers in het vuur hebben", antwoordde de Berkelse arts. Na een korte pauze begon het re quisitoor, dat van tien voor twaalf tot tien voor twee zou duren. De procu reur-generaal las zijn requisitoor van papier op, vooral in het begm zeer gehaast, alsof hij bang was dat hij te veel tijd zou gebruiken. .Zijn betoog was vlammend beschuldigend, soms onderbroken door striemend sarcasme me. ..Verdachte heeft ook al eens ver- klaard dat L. hem wilde vermoorden met cyaankali. Het hof stelde voor: L. vat het plan op een arts, die zijn bekendheid met cyaankali in een triest verleden heeft bewezen, met cy aankali te vergiftigen." ..Doorlopend heeft deze verdachte toegegeven leugens te hebben verteld. Waarom zou hij dan de laatste keer de waarheid hebben gesproken?" TAIT VORMDE het begin van een afbraak van alle verklaringen waaraan verdachte tijdens dit proces heeft vastgehouden. Met als basis de getuigenissen van veel mede-gedeti neerden bouwde de procureur-generaal de stelling op dat de Belgische neef van verdachte hem de cyaankali moet hebben gebracht. „Voordat de neef hem bezocht kocht hij in België cyaankali en verdachte heeft de reis voor hem betaald. Weten- DELFT. De Partij van de Arbeid heeft half Delft af moeten zoeken om een zaal te vinden waarin zij gister avond een verkiezingsvergadering kon houden. De partij had aanvankelijk beslag weten te leggen op een vergaderlokaal van de Nederlandse hervormde kerk. Te elfder ure kwam de mededeling dat de zaal niet ter beschikking kon wor den gesteld. De partij vond een nieuw onderkomen in de parochiezaal van een rooms-ka- tholieke kerk. Vlak nadat maandag avond was aangekondigd, dat de verga dering in deze zaal zou worden gehou den, liet het kerkbestuur weten, dat de toegezegde verhuur niet door kon gaan. Weer trok het afdelingsbestuur van de partij erop uit. Het vond tenslotte een zaal in het verenigingsgebouw van een voetbalclub. Twee olifanten zijn zondagavond luid trompetterend door een dorpje in Oost- Pakistan gestormd. Twaalf mensen wer den onder hun poten verpletterd, dertig werden gewond. AMSTERDAM (ANP). Tjitse de G., de 22-jarige Amsterdammer die begin van dit jaar het doelwit was van een strafexpeditie van een groepje Amster damse onderwereldfiguren, is gisteren tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het vonnis werd bij verstek geveld, want Tjitse is sinds enige tijd spoorloos. De vechtersbazen hadden de aframme ling die ze Tjitse in de Albert Cuyp- straat hadden gegeven, bekroond met een schietpartij. Zij hadden De G. ge straft, omdat hij een prostituée uit het leven had gehaald, waardoor de bron van inkomsten van haar gedetineerde souteneur was vervallen. Tjitse had zich tevoren aan mishan deling van één van zijn belagers schul dig gemaakt. Bij een autobotsing op de rijksweg Tilburg-Eindhoven is maandagavond de 31-jarige mejuffrouw P. M. Voeten uit Tilburg om het leven gekomen. Zij zat in een personenwagen die op een vracht wagen met aanhanger botste op het mo ment dat de vrachtwagen een parkeer, kom inreed. vgRDACure o..„ bij aan L. de rol van openbare aankla ger was toegedacht. „Voor L. moet dit", aldus de pro cureur-generaal. „een spel zijn geweest; voor de Berkelse arts was het echter dodelijke ernst. Toen de bekentenis er eenmaal was, moest L. verdwijnen. Be halve leugen, bedrog en smaad bergt het wapenarsenaal van deze man ook moord", eindigde de procureur-gene raal. Na het stellen van zijn eis verdiepte mr. Witsen Elias zich nog kort in het karakter van de arts. Hij citeerde uit het eertijds uitgebrachte rapport van prof. Baan: „De man heeft een hoge graad van gevaarlijkheid, hij is intelli gent, maar als het om zijn eigen daden gaat, toont hij een opmerkelijke dom heid, gepaard aan groot raffinement." ÜE ZAAK VAN de Berkelse arts", zo vervolgde de procu reur-generaal, „is de geschiedenis van de meest geraffineerde moordenaar die na de oorlog voor een Nederlandse rechter is verschenen, de bijzondere rechtspleging buiten beschouwing ge laten." Hij eindigde zijn requisitoor met de verdachte op te wekken tot een beken tenis om daarmee zijn geweten te ont lasten en zijn kinderen te bevrijden van de smaad dde hij op de nagedach tenis van hun vermoorde moeder heeft geworpen. De zitting werd tot half vier geschorst en de Berkelse arts liep, vriendelijk lachend naar de getuigenbank, tussen zijn bewakers de rechtszaal uit. De verdediger, mr. Schootstra, begon om half vier aan een pleidooi dat 2Vz uur duurde. Het hof was in de aanvang zichtbaar (geïnteresseerd, maar toen de uren verstreken en mr. Schootstra dik wijls op docerende toon zijn argumen ten naar voren bracht, verslapte de aandacht in de gisteren warm gestook te zaal. De Berkelse arts die nooit is opgevallen door veel oplettendheid, draaide op zijn stoel en kreeg soms een vuurrood hoofd als hij te lang met zijn hoofd voorover gebogen had gezeten. MR. SCHOOTSTRA viel de be kende zwakke plekken in de bewijsvoering aan. Hij meende dat de cyaankali van België via de ouders van L. naar de gevangenis is gekomen op verzoek van L. die het vergif wilde gebruiken om zelfmoord te plegen. Hij praatte uitvoerig over het tot stand komen van de bekentenis, het briefje aan de directeur en het briefje in de cel. Volgens de verdediger waren de eer ste twee briefjes spontaan geschreven door L.; het laatste zou een wraakne ming van L. tegen de arts zijn. De ver dediger zei dat hij ervan overtuigd was dat L. cyaankali wilde hebben om zelf moord te plegen; de arts wilde cyaan kali hebben om proeven te nemen ter voorbereiding van een mogelijke revi sie van zijn eerste proces. Na 2Vz uur kwam er een opleving in het betoog dat sloot met de woorden: „Het bewijs dat de Berkelse arts L. heeft vermoord is niet geleverd. Dus eis ik vrijspraak HIERNA GING het vlug. De procureur-generaal had precies tien minuten nodig voor zijn vrij on samenhangende repliek. Het improvi seren van tekst bleek niet de sterkste zijde van jhr. mr. N. Witsen Elias te zijn. Ook de raadsman maakte het kort: drie minuten voor de dupliek. Van het laatste woord maakte de Berkelse arts gebruik door het hof en de raadsman te danken. Het slot was ietwat sensationeel: Tijdens het laat ste woord snikte de Berkelse arts hoor baar voor de microfoon. Toen hij en kele seconden later de zaal werd uit geleid was er echter van tranen geen spoor te bekennen. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent LUXEMBURG. Opnieuw heb ben de zes landen van de Europe se gemeenschap kans gezien een punt van onenigheid volledig uit te buiten. Ditmaal ging het binnen de bijzondere ministerraad van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.) om de toetre ding van Groot-Britannië. Na een hele dag van vruchteloos vergade ren daalden de bewindslieden van de allerhoogste etage in het ge bouw van de Luxemburgse spoor wegen weer naar beneden, de wachtenden vertellend dat de bij eenkomst op niets was uitgelopen. Maanden geleden nu al heeft de Britse regering te kennen gegeven dat zij voor het volledig lidmaatschap in aanmerking wilde komen. Sinds dien heeft de Franse regering het be gin van de onderhandelingen bemoei lijkt, omdat zij niets wilde weten van een aparte Luxemburgse procedure. Gisteren hebben de ministers van economische zaken, die de Raad van de E.G.K.S. vormen, zich voor het eerst volledig aan de Britse aanvrage gewijd. Verder dan de moeilijkheden over de procedure is men echter niet gekomen. Duidelijk bleek, dat vijf "an de zes partners én de Hoge Autoriteit vast hielden aan overleg door de Gemeenschap als zodanig, zo als het ook is vastgelegd in het ver drag van de E.G.K.S. De nieuwe Franse minister voor industrie, Bo- kanowsky bleek een volledig geïso leerde positie in te nemen. Hij be toogde dat de kwestie van Britse toe lating er één van de nationale rege ringen was. In de lunchpauze heeft Bokanowsky nog met Parijs gebeld. Toen het ech ter tijd werd om te souperen, heeft men het nutteloze van verdere pogin gen tot toenadering op deze dag in gezien. De ministers gingen tot 12 ju ni uiteen. Dan zullen ze hun gesprek, waarvan Bokanowsky verklaarde dat het „warm, moeilijk en vruchteloos" was, toch nog voortzetten. Advertentie Verdien 24 Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor persoonlijk "vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Kan een arts dood door schuld worden verweten wanneer hij na het toedienen van een kwart miljoen zuurstofinjectfes plotseling na achttien jaar wordt ge- (Ingezonden mededeling) WARFFUM In de feesttent op het sportterrein van Warffum stond gisterochtend een oud handtoestel. Resoluut nam minister Korthals de hoorn van de haak, draaide aan het slingertje en belde de telefooncen trale op. Het was het laatste lokale handgesprek in Nederland, want de minister gaf de opdracht de nieuwe knooppuntcentrale in dienst te stellen. Daarmee was ook het laatste stuk je van het Nederlandse telefoonnet geautomatiseerd. Als dank voor het verrichten van zijn taak kreeg de mi nister een album met „automatise ringszegels" mee naar huis. „De telefoon is - een stuk gereed schap in ons leven geworden, dat daaruit niet meer is weg te denken." Die woorden zijn van prof. ir. G. H. Bast, toen hij als directeur-generaal van de P.T.T. sprak over de automa tisering, als over „het grootste werk dat ooit in de geschiedenis van de te lefonie in Nederland is ondernomen". Er is „jeugdige gedurfdheid" aan te pas gekomen. Van de ruim twintig duizend aansluitingen in 1930, toen de ->• v: automatisering begon, is de P.T.T. nu opgeklommen tot bijna 1,2 miljoen aansluitingen. „Het vorige jaar", vertelde ir. R. Diks, hoofddirecteur telegi-afie en te lefonie, „zijn ongeveer anderhalf mil jard binnenlandse gesprekken gevoerd, dat is ruim het 22-voudige van dertig jaar terug. Voor de interlokale ver keersafwikkeling beschikt de P.T.T. nu over ongeveer vijftigduizend spreekverbindingen, met een geza menlijke lengte van iets meer dan twee miljoen kilometer." Op een lunch na de ingebruikstel ling van de nieuwe centrale reikte minister Korthals onderscheidingen uit aan enkele mensen, die zich in de slotfase van de automatisering van het Nederlandse telefoonnet verdiens telijk hebben gemaakt. Hij deed mede deling dat ir. R. Diks was benoemd tot officier in de orde van de Neder landse Leeuw, ir. D. van Hemert, ad junct-directeur van het telefoondistrict Maastricht, tot officier in de orde van Oranje-Nassau en de heer A. van Brus sel, hoofd tekenkamer van de centra le afdeling telefonie, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. confronteerd met een fatale afloop? Voor dit probleem werd de Amster damse rechtbank gistermiddag gezet. In het geding was de dood van de 59-jarige, aan r=uma lijdende, Utrecht se gemeente-ambtenares, mejuffrouw W. H. Ameijden. Op 14 oktober van het vorig jaar stierf zij nadat een as sistente van de 64-jarige arts H. van de U. uit Bussum haar een zuurstof injectie had gegeven. Een sectie van de patholoog-anatoom dr. Zeldenrust stelde de doodsoorzaak boven alle twij fel: gas-embolie. Met andere woorden, er was een hoeveelheid zuurstof via de bloedsomloop in het hart terecht geko men. Een vraagstuk van deskundigen dus, waarvoor de rechtbank als voornaam ste getuige-deskundige prof. dr. J. G. G, Borst, een geleerde van internatio nale faam. had opgeroepen. Zijn oor deel omtrent de zovele jaren door de Bussumse arts gevolgde therapie was even duidelijk als vernietigend: Uit me disch oogpunt volmaakt onverantwoord. Het grote gevaar voor luchtembolie bij het toedienen van zuurstofinjecties moet iedere medicus bekend zijn. De risico's van een dergelijke behandeling zijn veel te groot. De professorale zienswijze vond uiter aard gretig gehoor bij de fel attaque rende officier van justitie, mr. Van Everdingen. Het is een geluk, dat dit soort zaken maar weinig voorkomt, meende deze. Patiënten moeten zich in vol vertrouwen tot een dokter kunnen wenden. De officier vond daarom, dat dokter Van de U. hoogst roekeloos en onacht zaam heeft gehandeld. Bovendien had hij de fatale injectie door een niet-ge- diplomeerde assistente laten toedienen. Nog sterker: hij was er niet eens bij aanwezig geweest. De dokter bevond zich op het moment dat de patiënte stierf (de behandeling geschiedde in het huis van de arts) op een andere verdieping. Zwaar risico Toen een gemeentearts na het over lijden in het huis kwam, verzweeg ver dachte aanvankelijk de zuurstofinjectie. De dood van de patiënte is daarom ge heel aan hem te wijten. Er waren geen ernstige redenen voor het nemen van een zwaar risico. De straf, zo fulmineer de de officier verder, zal deze medicus moeten inscherpen, dat hij niet zo maar met zijn verantwoordelijkheid kan om springen. Mr. Van Everdingen eiste acht maanden gevangenisstraf, waar van hij vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wenste te zienopgelegd. Wat stónd er nu tegenover deze zee van belastende meningen en verklarin gen? :De verdachte kon moeilijk staan de houden, dat het niet gevaarlijk was om een zuurstof injectie in het bindweef sel toe te dienen. Er kon immers altijd een bloedvat worden geraakt, waardoor het zuurstofgas zijn dodende weg naar het hart kon beginnen? Aan zijn zuurstofapparatuur, die op de tafel van de rechters lag, zat zelfs geen meter waarop de hoeveelheid ge ïnjecteerd gas kon worden afgelezen. De dokter bepaalde de hoeveelheid volgens zijn'zeggen op het oog en op de tast en hij had zijn assistente met dezelfde me thode vertrouwd gemaakt. Bij die ver klaring kon men op het gezicht van prof. Borst een trek van verbaasde min achting lezen. Lofzang Toch vond de verdediging, in de be kwame handen van de Haagse pleiter mr. Ph. G. M. van der Ven, wel ruimte voor een aantal vraagtekens in deze ei genlijk zo sterk naar de zijde van het openbaar ministerie overhellende zaak. Mr. Van der Ven begon met een lof zang op de deskundigheid van prof. Borst, om- vervolgens diens verklarin gen mêt een bijna shakespeariaanse be hendigheid naar het rijk van de twijfel om te buigen. Kende de geschiedenis niet vele gevallen van dwaling, waar het niet-orthodoxe methoden van de ge neeskunst betrof? Waren duizenden pa tiënten van de Bussumse arts hem niet dankbaar voor het resultaat van zijn be handeling waar altijd en immer de zuur- stofcylinder bij te pas was gekomen? Ten slotte hadden achttien jaar lang door reuma geplaagdepatiënten zijn deur platgelopen. Honderden invaliden waren vrijwel geheel door hem genezen en moet men dan, omdat er helaas een dodelijke afloop valt te betreuren, zijn hele methodiek in de ban doen? Pleiter trachtte zelfs voorzichtig een vergelijking op te bouwen met histori sche gevallen als Koch (de ontdekker van de tuberkelbacil) en Weis (de eers te bestrijder van de kraamvrouwen koorts). Waren er toen ook geen profes soren van naam geweest, die zich sterk hadden verzet tegen de nieuwe thera pieën? Na ook nog de juridische kant van de dagvaarding te hebben aangeval len, concludeerde mr. Van der Ven tot vrijspraak. Het zou niet het laatste woord zijn, want de officier van justitie sprong, 'na enkele blikken van verstandhouding met prof. Borst te hebben gewisseld, getergd op. Het lijkt precies alsof er wordt ge pleit voor een kwakzalv .r, zo bulder de hij. Het ware mij gelukkig geweest als de- ze opmerking achterwege was gebleven zo stelde de advocaat van de arts

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7