Deel van beschoeiing Goese haven weggezakt best! Lekkere pittige zware shag Wissenkerks meisje: weinig malse kritiek H ve Vier jubilarissen bij iling vZuid-Beveland" Ventverbod in straten rondom de Markt m 11 Flats van acht hoog in nieuw plan-Seisweg Enige oplossing is: Puin storten WIE BETAALT: DUVEKOT OF GEMEENTE? Zeeuwsch Dagblad Ontwerp van nieuw uitbreidingsplan vastgesteld Onteigeningen in Axel goedgekeurd DEELT ZEEUWSE JEUGD DIT ONBEHAGEN? Woensdag 23 mei 1962 Pag. 3 Gerechtvaardigd optimisme V°S Oratorium Viervoudige huldiging in Goes V olkswagenbusje maakte salto Intrede ds. Duyvendak te Voorburg Mosselzaadvisserij was voorspoedig Goede naam van stad in het geding (VANDAAG NAAR AMERIKA) Roddelen Standenverschll Onverzorgd? Zendingsbij eenkomst te "s Heer-Arendskerke Ruim 900 woningen geprojecteerd ZEEUWSCH DAGBLAD GOES. Het slaan van een nieuwe damwand in de haven en poneerd is dit werk toen niet heel het maken van een nieuwe zwaaikom is gisteren plotseling acuut geworden. De beschoeiing met de oude damwand achter het maga zijn van Duvekot's graanhandel aan de J. A. v. d. Goeskade is gistermorgen over een afstand van ongeveer 15 meter in elkaar gezakt. Van bevoegde zijde wordt toegegeven dat dit te wijten is aan de binnenschepen die hier plegen om te zwaaien. Het kolken en ziugen van het sehroefwater heeft de besdhoeiijig ondermijnd. Bedenkelijker is dat scheuren in de muur van het pakhuis van Duvekot zijn getrokken. Het college van B. en W. heeft (gis teren de situatie ter plaatse bekeken en in een vergadering is gisteravond gecon cludeerd dat de enige oplossing zal zijn het storten van puin in het vaarwater tegen de verzakte damwand aan. Het ziet er naar uit dat dit de enig aanvaardbare methode is. Het plan voor een nieuwe zwaaikom zal nu nog nader moeten worden bekeken. Wellicht zal deze moeten worden verlegd. Aansprakelijkheid Van de zijde van Duvekot's graanhan del maakt men zich ernstig zorgen over het pakhuis. Een bepaald gedeelte is ontruimd. De fundering van het pand is goed zo deelde men ons mede. De N.V. wijt het instorten van de beschoeiing en de ondermijning van de muren van liet pakhuis dan ook geheel aan het zwaaien van de schepen in de haven. Enkele ja ren lang heeft de directie het gemeente bestuur al op het gevaar hiervan attent gemaakt, en er is reeds een vrij scherpe correspondentie over gevoerd. Gisteren werd ons desgevraagd meegedeeld dat het bedrijf de egemeente formeel aansprake lijk stelt. De burgemeester vertelde ons dat deze aansprakelijkheid in discussie is en dat het gemeentebestuur zijn eigen gedachten hierover heeft. Tien jaar geleden Reeds tien jaar geleden ontstonden dijkvallen vanaf de haven van Goes tot tot het Sas. Er is toen een nieuwe be schoeiing aangelegd. Klaarblijkelijk dit is trouwens al meredere malen ge- Protestants-Christelijk jDURGEMEESTER M. K. van Dijke van Axel heeft, ter gelegenheid van de ontvangst van leden der Zeeuwse vereniging van A.R.-ge- meente- en provinciebestuurders op het Axelse stadhuis, o.a. gezegd dat anen in Zeeuwsch-Vlaanderen teleur gesteld is over de verklaring van (minister Korthals (Verkeer en Wa terstaat) dat er niets kan komen van plannen voor het bouwen van een brug over de Westerschelde. Burgemeester Van Dijke zei echter mog meer. Bij een voortgaan van de huidige ontwikkeling zal over onge veer twintig jaar die brug zijn ge bouwd, meende hij. Het is verheu gend dat de Axelse burgemeester in zijn toespraak niet uitsluitend een klaaglied heeft aangeheven over ge brek aan begrip in Den Haag, maar er een optimistisch geluid aan heeft verbonden. Wij delen het optimisme van deze burgemeester. Een paar jaar gele den werd de gedachte aan het hou wen van een brug over de Ooster- schelde naar het rijk der fabelen verwezen. Niettemin zal men over enkele jaren deze brug kunnen aan schouwen. Zo zal het ook met een vaste verbinding over de Wester schelde gaan. De ontwikkeling zal eenvoudig noodzaken tot het bouwen yan een brug of een tunnel. En daarom lijkt het ons goed dat nu voorbereidende studie voor deze bouw wordt verricht. )R de uitvoeringen, die de Chris telijke oratoriumvereniging Wil lem 't Hooft te Goes gedurende de laatste jaren heeft gegeven, bestond een toenemende belangstelling. Deze vereniging bouwt een voortreffelijke reputatie op. Vanavond zal in de Grote Kerk het oratorium „Samson" van Handel ten gehore worden gebracht. Waarom wij hierop speciaal de aandacht vestigen? Men mag ons niet beschuldigen van chauvinisme als wij beweren dat het ons verheugt, dat deze uitvoering een „Zeeuwse zaak" is. Wij hebben hierbij het oog op de samenwerking tussen de oratoriumvereniging en het Zeeuws kamerorkest, dat voor de begeleiding zorgt. De uitvoering van een oratorium is geen eenvoudige zaak. Met goede wil en met een goed koor komt men niet klaar. Men heeft een orkest nodig en dikwijls zijn de financiële middelen vrij beperkt. „Willem 't Hooft" .poogt door een figuurlijk goed samenspel met het Zeeuws kamerorkest dit ook in letter lijke zin te realiseren. Deze samen werking is verheugend en komt zowel de uitvoerenden als in niet mindere mate het publiek ten goede. Dank zij het feit dat een orkest uit dit gewest medewerking verleent, kunnen de kosten aan de lage kant worden gehouden en dat komt bij deze uitvoering duidelijk tot uitdrukking in de toegangsprijzen. Aldus kan dit hoogtepunt in het Goese muziekleven binnen het finan ciële bereik van zeer vele zang- en muziekliefhebbers komen. Raad Grijpskerke GRIJPSKERKE. De raadsleden van Grijpskerke hadden in een gister morgen gehouden vergadering wel com passie met bezwaarschriftschrijvers te gen het uitbreidingsplan, maar waren na enige discussie toch van mening dat het nieuwe ontwerp de beste oplossing was. Uitwijkmogelijkheden waren er nu eenmaal weinig. Zoals het raadslid A. Poppe (AR) het uitdrukte voelden de anderen het ook: het eerste uitbreidings plan werd destijds goedgekeurd, aan de hand van binnengekomen bezwaar schriften werd een nieuw plan opge steld en de raad had niet af te stap pen van dit laatste plan. „Men moet nu eenmaal het belang van de gemeente zien. Als mensen schade lijden door het plan moeten zij worden schadeloos gesteld". De heer Poppe was van mening dat Grijpskerke klaar moest zijn voor de mogelijkhe den van industrievestiging in de ge meente. Het plan werd vastgesteld. Aan de onlangs opgerichte en deze winter koninklijk goedgekeurde plaatse lijke VW werd een eenmalige subsidie verleend van 100. De heer W. Geschie- re (CH) vond dit bedrag te hoog en zag het liever op 50 gesteld. Hoe meer overnachtingen er in het dorp wa ren, hoe groter verdiensten en dan kon de VW zichzelf bedruipen, aldus het raadslid. De heer Poppe vond dat de jonge vereniging in zijn opkomst dooi de gemeente diende te worden gesteund. „Als de zaken eenmaal lopen kan de VW ook meer op eigen benen staan". Met de stemmen van de heer Geschie- re en W. Coppoolse Wz (SG) tegen werd alleen voor 1962 een subsidie van 100 verleend. Uit het jaarverslag van de brandweer commandant bleek dat er weinig animo bij de leden was de spuitavonden te bezoeken. „De commandant doet zijn best, maar de leden willen niet," aldus voorzitter A. W. Cevaal. De raad ver hoogde de jaarlijkse gratificatie voor de commandant van 75 tot 150. Uit de •vergadering bleek wel dat men dat laat ste bedrag nog te weinig vond maar men ging accoord met een verhoging van honderd procent. B. en w. stelden 15 subsidie, te ver lenen voor de jubileum fokveedagen Walcheren, beschikbaar. Op voorstel van de heer Poppe werd dit verhoogd tot ƒ25. degelijk uitgevoerd. De laatste jaren is echter weinig aan het onderhoud van de beschoeiing gedaan. Vorig jaar werd een plan tot verbetering van de haven, een nieuwe zwaaikom, door de raad aan vaard. In het kader van de verbetering van de infrastructuur van de gemeente Goes is een bedrag van 126.000 gulden hiervoor uitgetrokken. Bovendien is een krediet van 104.000 gulden gevoteerd voor de verbetering van de damwand die gis teren is ingestort. Ofschoon dit een half jaar geleden is, kon nog geen gebruik worden gemaakt van deze kredieten, omdat nog een uitge breide correspondentie, o.a. met G. S. wordt gevoerd over de vraag wie voor de financiering van de aanleg van een beschoeiing verantwoordelijkheid draagt. De partijen zijn enerzijds de gemeente en anderzijds de eigenaar van het be treffende perceel. De bestekken zijn ove rigens al gemaakt. Het doet min of meer ironisch aan dat nog niet al te lange tjjd een bord in de haven staat met de woorden: „Verboden te '/-waaien, tenzij onder toezicht van de havenmeester". BRUENISSE. De faee-r K. uit Brus sel, vertegenwoordiger van de Belgi sche (mineraalwaterfahriek Spa Mono- pole, ontmoette hij zijn bezoek aan de Clientele twee opvarenden van het Rijksloodsvaartuiig Krammer, het schip dat de lichtboeien op de Zeeuiwsche stromen onderhoudt. De kennismaking bleek zo aangenaam, dat men besloot nog verschillende andere catfé's te be zoeken en ook eens een kijkje te gaan nemen in Zierikzee, waar eveneens nog menig glas werd geledigd. Op de terugtocht naar Bruinisise vloog het Belgische volkswagenbusje van de heer K., bestuurd door de heer Willekens uit Rockanje uit de bocht van Rijksweg 18, nabij de Oude Dijk en sloeg enkele malen over de kop. De drie inzittenden werden gewond en dokter Van Leeuwen moest eerste hulp verlenen. Het busje werd zeer ernstig beschadigd. Tegen de inzittenden c.q. de chauf feur werd procesverbaal opgemaakt wegens het in kennelijke staat, bestu ren van een auto. Frappant was zeker dat een kwartier na dit ongeluk op dezelfde plaats een Mercedes eveneens over de kop sloeg. De inzittende bleef echter ongedeerd, de auto werd weer recht gezet en dé onfortuinlijke bestuurder kon gewoon zijn tocht naar de pont te Zijpe voort zetten. Tot heden weet men nog niet wie dit laatste ongeluk overkwam. VOORBURG. Ds. G. H. Duyven dak, gekomen uit Dreischor, heeft zon dag intrede gedaan als predikant van de Hervormde gemeente te Voorburg. Hij preekte over Lucas 14 vers 22 b Ds. Duyvendak whs vooraf bevestigd door ds. B. J. Lietaert Peerbolte, die sprak over Johannes 21 vers 6. (Ingezonden mededeling) EERSTE KAMER Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een aantal onteigenin gen in Axel is gisteren door de Eerste Kamer goedgekeurd. Deze onteigeningen z(jn nodig voor de berging van bagger specie. De bagger zal worden opgediept uit het kanaal TerneuzenGent. Dit kanaal wordt, zoals bekend, verbreed. Hierdoor zal Gent een verbinding met de Wester schelde krijgen, waardoor o.m. zeesche pen deze Vlaamse stad kunnen bereiken, BRUINISSE. Zaterdag keerden reeds verscheidene mosselvissersvaar tuigen naar hun thuishavens terug. Dat wil dus zeggen dat de mosselzaadvis serij zeer voorspoedig is geweest, want het Friese wad is nog een week openge steld voor de visserij van dit mossel zaad. Omdat het mosselzaad dat gevist werd zeer klein van stuk was, zijn de percelen vroeger bezaaid dan was bere kend. Vele anderen ..jn echter nog een week gebleven om te proberen nog wat zaad, dat groter is van -stuk, te vissen omdat er in het aanstaande seizoen zeker ge brek zal zijn aan grote consumptiemos selen. Het grotere zaad en de halfwas-mosse len moeten gevist worden van hoog ge legen en langdurig droog vallende per celen, zodat de visserij niet eenvoudig is. Ook werd geklaagd over het veelvul dig verspelen en kapot gaan van de korren en ander vistuig. Dit betekent dat gevist moest worden in een deel van de Waddenzee, dat bezaaid was met grote stenen en andere voorwerpen, waaraan de korren bleven haken. GOES. - Op dinsdag 5 juni staat een viervoudige huldiging op het programma in de kan tine van de veilingvereniging ,jZuid-Beveland" aan de Fruit- laan. Op die dag zullen name lijk vier jubilarissen, te weten de heren W. G. M. de Valk, Joh. Oele, H. M. Mijnsbergen en C. Westdorp, in het zonne tje worden gezet. Zij zijn alle vier 25 jaar verbonden aan de veiling. De heer W. G. M. de Valk is sedert 1955 adjunct-directeur van de veiling. Via de Raad van Ar beid kwam hij 25 jaar geleden naar de veiling als kantoorbediende. De loopbaan van de heer Valk is niet zonder sukses geweest, want na de functies van kassier en van chef ad ministratie volgde in Goes in 1955 zijn benoeming tot adjunct-direc teur. De tweede jubilaris, de heer Joh. Oele. heeft 25 jaar lang met grote trouw en ijver een geheel an dere „tak" van de veiling gediend. Hij is thans chef van de koelhuizen en van het pakstation in Goes. Ook hij heeft alle rangen doorlopen tot zijn benoeming tot chef volgde. De heer Oele begon als machinist. De heer H. Mijnsbergen is de derde in de rij van jubilarissen. Be gonnen als emballageknecht wist hij het in deze 25 jaar van trouwe dienst te brengen tot ladingmeester. Hij regelt het transport op de vei ling. De heer Mijnsbergen is ook een bekende figuur in de turnwe- reld. Zo is hij de leider van de he ren keurturnploeg van de Zeeuws- Brabantse turnkring. Ten slotte is er dan de heer C. Westdorp. Ook hij heeft een kwart eeuw zijn beste krachten aan de vei ling gegeven. De heer Westdorp is transportarbeider en bij het veilen is hij meestal aanwezig bij de klok. Dinsdag 5 juni als van 2 tot 4 uur een receptie wordt gehouden zal het dit jubilerende kwartet zeker niet aan de nodige belangstelling ontbre ken. MIDDELBURG. Losse ven ters, die gedurende de zomer maanden op de Markt, of in de onmiddellijke omgeving daarvan hun waren „min of meer luid ruchtig" te koop aanbieden zul len in het vervolg naar minder aantrekkelijke stadswijken moe ten verhuizen. Het college van B. en W. van Middelburg stelt althans aan de raad voor de al gemene politieverordening in die zin te wijzigen dat aan deze praktijken een einde komt. Daar dle bedoelde venters zo schrijven B. en W. zicih voortdurend oip of in de omgeving van de Markt ophouden, nemen zij praktisch, een vaste standplaats in. Dit is niet billijk te achten tegenover kooplieid'en die een vaste standplaats hebben gepacht. Bo vendien zouden zij door het aanprijzen van hun waren de goede naam van de stad schaden. Teneinde aan deze bezwaren tege moet te komen hebben B. en W. be sloten aan de bedoelde venters geen ventvergunning te geven voor de Markt en voor bepaalde straten rondom de Markt. Uitgaande van het standpunt van de raad dat aan het aantal vaste standplaatsen op de markt geen uit breiding ware te geven, hebben B. en W. de venters evenmin in de gelegen heid gesteld een vaste standplaats te pachten. Inmiddels is gebleken uit een be spreking imet de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhan- del, dat de bedoelde venters vroegtij dig hun artikelen hebben ingekocht en dat zij tengevolge van de maatrege len van het gemeentebestuur bezwaar lijk in staat zullen zijn hun voorraden te verkopen. Op grond van deze over wegingen werd van de zijde van de vereniging voor een overgangsmaatre gel gepleit. Deze houdt in dat de venters ver gunning krijgen voor het komende sei zoen op dinsdagen (dus buiten de ge wone marktdagen om) op de Markt standplaats te nemen, een maatre gel die dus alleen voor het lopende jay zal gelden. De Algemene poütieverordeniiig be paalt echter dat kooplieden die in Mid delburg of in een andere .gemeente een gevestigde winkelnering hebben geen ventvergunning van node hebben. D. en W. stellen derhalve voor de ver ordening in 'diie zin te wijzigen dat het ventverbod ook voor de laatste catego rie zal gelden. Het venten langs de huizen en het verkopen of te koop aanbieden aan 11 j i ;ïi] 'C,'fffififflfi r. I i ii 1S. 1 1 Mejuffrouw Marcusse ET is hier nogal stil." Dit zei Gré a* li Marcusse (24), min IL JA of meer veront schuldigend, enkele dagen ge leden, toen ik koffie dronk in haar ouderlijk huis. Vandaag zal Gré, de stilte van Wisseker- ke haar geboorteplaats wel ver geten, want dan stapt ze aan boord van de Nieuw Amster dam. Ze vertrekt, zoals ze zelf zegt, „voor onbepaalde tijd naar de Verenigde Staten." IN HAAR opmerking klinkt onver holen het onbehagen door, van een groot deel van de Zeeuwse dorps jeugd, naar ik meen. Wissenkerke kampt met het euvel van alle Zeeuw se gemeenten: De jongens en meis jes vertrekken naar elders. Waarom? GRÉ, die al zeven jaar als ver pleegster buiten Zeeland heeft ge werkt, steekt haar mening niet onder stoelen of banken. Ze biedt me een sigaret aan. In een grote fauteuil ge zeten, kijk ik naar de overkant van een straat die leeg is, precies in een etalage met damesschoenen. Dan zegt ze: „In de eerste plaats ergert mij ongelooflijk dat hier zoveel wordt geroddeld. De meeste mensen zijn bovendien jaloers wanneer het iemand goed gaat". Ik probeer olie op de golven te werpen met op te „Draagt Elkanders Lasten" vergaderde in Goes GOES. Het Suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten" hield een ledenver gadering in „De Opril" te Goes. Ds. W. Oosthoek, Ned. Herv. predi kant te Westkapelie, had de leiding van de vergadering. In het jaarverslag werd meegedeeld dat de werkzaamheden zeer uitgebreid zijn door de ruimere mogelijkheden tot steun die zijn verkregen na de statuten wijziging in 1960. De jaarrekening werd goedgekeurd met een bedrag aan inkom sten van 16.262,59 en uitgaven 15.248,19. Het ba*ig saldo van ƒ1014,40 is aan de reserve toegevoegd. In de bespreking is naar voren geko men dat het fonds hulp kan verlenen aan gezinnen die Aoor ziekte in financi ële moe'ijkheden komen, die niet wor den gedragen door Soc. Zorg en diako- nieën. Benadrukt werd nog dat het fonds met de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom niet mag worden ver ward. daar het rrlt deze stichting geen enkele bindinv he A t. merken, dat dit wel een overal voor komende ondeugd zal zijn. Dat wel, maar toch blijft ze erbij dat het een bij uitstek provinciaal verschijnsel is. Ook vindt ze dat ons land, en Zee land in bijzondere mate een ongezond groot verschil tussen standen en klas sen blijft vertonen. EN: „IK vind Nederland een bijzonder koud land, wat misschien te wijten is aan de tropische warm te die ik gewend ben in het zieken huis". Gré, die nu zeven jaar verpleeg ster is, werkte in Hilversum, Apel doorn en tot voor kort in Amster dam. Als ze in New-York is aange komen, vliegt ze naar Grand-Ra- pids, het einddoel van de reis. Haar tante heeft al geïnformeerd of er werk voor haar is in het dichtst bij gelegen ziekenhuis. Terloops zegt ze haar „kraamaantekening" te heb ben. Als ik wat verwonderd kijk ik wist echt niet wat dat is ver duidelijkt ze „ik heb me misschien niet zo goed uitgedrukt, maar dat is een soort hoofdacte voor ver pleegsters. ZE GAAT dus bij haar tante wo nen. „Mijn hele familie zit bijna in de Verenigde Staten. Een familie die overigens bijzonder reislustig is." Haar broer is enige tijd terug, naar Frankrijk geëmigreerd, waar hij nu een boerderij bezit, en haar zusje gaat deze zomer voor drie maanden naar Zweden. Gré Marcusse gaat niet naar de Verenigde Staten omdat het roddelen en het klimaat haar verve len, maar in de eerste plaats om de sociale omstandigheden te leren ken nen. „Ik heb daar bijzonder Veel in teresse voor." En natuurlijk gaat ze er ook heen, om ervaringen op te doen in haar werk. BOVENDIEN heeft ze nog ande re, minder belangrijke, maar wel zeer vrouwelijke aspiraties, die ze aan de overzijde van de oceaan denkt te verwezenlijken. „Kijk", zegt ze ondertussen behaaglijk achterover leunend in haar armstoel „het lijkt me, die indruk heb ik tenminste altijd gekregen uit brieven van mijn familie daar, dat de mensen in Ame rika een vreselijk luxueus leven lel den." Ik verheug me daarom op het rij den in een Cadillac, en het eerste waarvoor ik ga sparen is een bont mantel Want, dat is ook een punt van ergernis voor haar, wat het leven hier betreft: „De Neder landse vrouwen lopen er dikwijls, vooral zo gauw als ze getrouwd zijn, zo onverzorgd bij". Gré Mar cusse houdt ervan zich goed te kle den. VANDAAG ZAL een meisje uit Wissenkerke das op de boot stappen naar de States. Een van de vele Zeeuwse jongeren die uitzwermen naar alle delen van de wereld. In ieder geval, Gré zal ons schrijven, over haar ervaringen. Ik hoop dat die goed zullen zijn, maar de Ame rikanen zullen ook wei roddelen. Ove rigens: Van lezers en lezeressen die het eens zijn met haar kritiek (klas senverschil, onverzorgde vrouwen en roddelen) zou ik gaarne reacties ver nemen. •iS HEER ARENDSKERKE. In (het hervormd jeugdcentrum „Het Tref punt" werd een bijeenkomst gehouden onder auspiciën van de classicale zen dingscommissie der Nederlandse Her vormde Kerk in de classis Goes. Voor deze bijeenkomst waren afgevaardigden uitgenodigd van alle hervormde vrouwe groepen c.q. verenigingen in de classis Goes. Op advies van de Raad voor de Zending werd deze vergadering belegd om de mogelijkheden onder ogen te zien, die hiertoe kunnen leiden om door mid del van vrouwengroepen en verenigin gen het zendingsbewustzijn van de ge meente te bevorderen. De voorzitter van de classicale zendingscommissie ds. Jon ker opende de bijeenkomst. Mevrouw M. J. Geus-Smelt spra'k vervolgens over het onderwerp de Nederlandse Hervorm de Kerk doet een beroep op haar vrou wen. wiaarna mrvrouw A. Gramberg-v. d. Hoeven aan bet woord kwam met het onderwerp Een jonge kerk in Indonesië. Na de pauze, waarin gelegenheid was tot het bezichtigen van zendingslektuur, hield mevrouw A. Hannema-van Ellink- fauizen een causerie over: Hoe doen we het in onze groepen in de praktijk. De middag werd besloten met een discussie over de verschillende onderwerpen. MIDDELBURG. Het uit- breidingsplan-Seisweg is thans nader uitgewerkt, delen B. en W. van Middelburg aan de raad mee. De in het plan beoogde uit breiding sluit geheel aan bij de bestaande wijk Griffioen. Zij is ontworpen in overeenstemming met het karakter van die wijk (wat betere middenstandswonin gen). De uitbreiding is uitsluitend bedoeld voor het bouwen van middenstandswoningen, varië rend van het gewone type tot en kele luxe huizen. De oppervlakte van het plan beloopt ongeveer 38 ha, waarop 914 woningen zijn geprojecteerd. Dit betekent ge middeld 24 huizen per hectare. De 914 woningen kunnen als volgt ge specificeerd worden: lil luxe bunga lows, 134 bungalows, 180 flats .tenmin ste acht-hoog, 54 flats drie-hoog, 98 dubbele woningen en 437 rijen normale woningen. Daarnaast zijn nog geprojec teerd acht winkels, 283 autoboxen, ter wijl voor openbare bebouwing ongeveer 20.000 m2 netto bouwterrein is geresu meerd. Uit deze cijfers blijkt dat het totaal van 914 huizen bestaan zal uit 75 pet. eengezinswoningen en 25 pet. etage woningen. Twee brede straten zullen het plan doorsnijden. De ene welke ligt in het verlengde van de Berkenlaan loopt door het hart van het plan en dient dus zo wel als ontsluitingsweg als verbindings weg met de binnenstad. De andere ver bindt de Seisweg ter hoogte van het abattoir met de Lourens Stommesweg. Bij de kruising van de twee straten Is een winkelcentrum ontworpen ter voorziening in de dagelijkse levensbe hoeften. In de onmiddellijke omgeving daarvan is een aantal gebouwen voor bijzondere doeleinden geprojecteerd, terwijl het centrale element geaccen tueerd wordt door drie hoge flatgebou wen. Tussen de verlengde Berkenlaan en de Seisweg zijn vrijwel uitsluitend eengezinswoningen gedacht. Aan de rand van dit gebied komen vrijstaande bungalows, dubbple wonin gen, bijzondere gebouwen en kleine flats, drie-hoog. De zuidelijke helft van het plan is bestemd voor het bouwen, van vrijstaande of dubbele bungalows, terwijl ook een gering aantal villa's er een plaats kan vinden. •5' e?. w- stelle" raad voor een uitbreidingsplan in onderdelen met de daarbij behorende t luwingsvoor- schriften voor dit gebied „st te stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3