VORSTELIJK PAAR AT „BEI SACH ER NA DE OPERA Grootscheepse aanval op de "infiltranten- BUfMSiil! Terwijl evacuaties op Nieuw-Guinea op gang komen: Verzoeken aan Thant zinloos Gestolen auto zonder lading teruggevonden Zieke Beatrix vandaag weer naar buiten Dader aanslag op de Gaulle maandag voor Afschuwelijk bloedbad op Algerijnse boerderij Vernietiging van arrest tegen Worms gevraagd Max. snelheid in noodgeval Koersen kelderden in Wall Street De Bilt: Koel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 23 mei 1962 Tweede dag: Wenen op zijn best Sfeer bijna hoorbaar Zwanenhalzen „Bei Sacher" En de taart MEENT AMERIKA - GOUVERNEUR KONDIGT AAN:. Indonesië wijst weer correspondent uit POLITIE ZOEKT VATEN KOBALT Gevecht Nederlander gewond VIER MINISTERS GEVRAAGD NAAR HUIS TE GAAN LAATSTE NIEUWS HET WEER OVERAL 1 Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5062 BRIEF MAAKT WEINIG VERSCHIL door P. W. Russcl WENEN. Terwijl een entwintighonderd Oos tenrijkers gisteravond in een lichtovergoten en met rose en witte hortensia's ver sierd Operagebouw van Wenen zich van hun plaatsen verhie ven om koningin Juliana en president dr. Adolf Scharf te begroeten, terwijl toneelkijkers door slanke en beringde vrou wenhanden werden vastgehou den en gericht werden op de schitterende briljanten dia deem en tiet briljanten collier die onze Vorstin droeg, terwijl tenslotte net Opera-orkest het Wilhelmus inzette, lag prinses Beatrix in bed in hotel Impe rial en at een bordje soep en wat kalfsvlees. Als een lopend vuurtje ging het gisteravond door het operagebouw: „Prinses Beatrix is er niet bij". De opmerkers hadden gelijk, want de Nederlandse Kroonprinses ligt sinds gisterochtend vroeg in bed met een oorontsteking en de Weense specialist dr. Ortner is gisterochtend vier en gistermiddag twee keer bij haar ge weest „De Prinses is al twee keer even opgestaan en misschien maakt zij woensdag de derde dag van het staats bezoek weer mee, maar zeker is er niets want het is dr. Ortner die woens dagochtend beslist", zo hoorde ik gis teravond in hotel Imperial, waar onze koninklijke familie logeert. Dit, op de avond van de tweede dag van het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Oos tenrijk, was Wenen op zijn best. Het bijna honderd jaar oude gebouw van de Opera ademde gisteravond bijna In een lange robe van lichtblauwe zijde, haar gezicht ernstig, zo stond Koningin Juliana gisteravond in de loge van de Weense Opera, toen het orkest het Wilhelmus speelde. Het was Wenen op zijn best toen het vor stelijk gezelschap in deze klassieke omgeving genoot van Mozarts onster felijke muziek. Tussen Koningin en Prins dr. Scharf, de Oostenrijkse pre sident, naast de Koningin prinses Irene. Wat er gisteren- verder gebeurde in Wenen, is te lezen in de rubriek gehoord! op pag. 2 hoorbaar de sfeer van de Venetiaanse gothiek en de Franse renaissance waarin het Is opgetrokken en de Pa- rijse parfums, waarvan het doortrok ken is. Fel schitterde de muurschilde ring uit Mozarts Zauberflöte boven de hoofdingang toen onze Nederlandse Koningin daar vroeg in de avond bin nenschreed, gekleed in een lange robe van lichtblauwe zijde, zonder mouwen met lange handschoenen en om elke handschoen een brede armband, die het licht van de kristallen kroon met tweeduizend lampjes terugkaatste als een oester vol parels in de zon. Naast haar liep prins Bernhard, in een met veel goud bestikte gala-uniform en president Scharf van Oostenrijk in rok kostuum. avondjurk was prinses Irene met haar vader en moeder de loge met zilverkleurige stoeltjes binnengeko men en de toneelkijkers van de jon gere Weense dames hadden alle maar een doel: De Nederlandse Prin sessen haar robe. Maar toen ging het licht uit en de honderden Weense moesten het „zien en gezien wor den" verder staken en zich met hun wel en niet fraai gesneden blanke zwanenhalzen, omhangen met parel colliers tevreden stellen met Mozarts grandioze zangspel in drie bedrijven, waarin op het laatste moment twee vrouwen, die de dood al in de ogen me nen te zien, de vrijheid herkrijgen. Honderden stonden de hele avond van gisteren voor dat Weense opera gebouw en diezelfde honderden kregen hun kans toen tegen tienen de Neder landse vorstin en prins Bernhard naar buiten kwamen. Sedert één uur in de middag hadden zij niets meer gegeten, programmapunt na programmapunt op deze veel te overladen tweede dag hadden zij afgewerkt, maar nu, in dit avondlijke uur, volgen Koningin en Prins de Weense traditie die ai bestaat sedert de Oostenrijks-Hongaarse mo narchie hoogtij vierde en zij gingen, zoals weleer de keizers en keizerinnen na de opera „bei Sacher" souperen. Sacher, het wereldberoemde restau rant, tachtig jaar geleden vlak achter de opera opgericht door de Weense kok Eduard Sacher en tientallen jaren geleid door zijn sigaren rokende en steeds van haar mopshond vergezelde vrouw Anna. Doodstil werd het in de in wit en goud geschilderde opera toen het orkest de eerste tonen van Mozarts „Die Entführung aus dem Serail" inzette. De lichten doofden en nog net even te zien waren de drie tros sen witte en rode anjers die op de loge van het staatshoofd tussen dé wapendoeken van Nederland en Oostenrijk naar beneden hingen. O ja. en ook de ontelbare onderschei dingen op het ambtskostuum van minister Luns blonken nog even na. Lakeien hadden op de trappen ge staan toen koningin Juliana naar bo ven kwam en kersverse Nederland se en Oostenrijkse ordetekenen die in deze dagen in grote hoeveelheden over en weer verleend worden, sier den vele rokkostuums van de heren. In licht- en donkergroen strapless „In kleine kring", zoals dat heet, gebruikte het Nederlandse vorstenpaar met president Scharf er het souper en dat betekende dat er nog altijd tachtig mensen aanwezig waren. Koud en warm buffet, forel, kreeft en osseviees, het was er allemaal en de kok van Sacher heeft mij gistermiddag een voorproefje gegeven van dat osseviees' mag er niet met een mes aanko men, als u het met de vork aanraakt, valt het uit elkaar", zei hij. Ik deed het en alles gebeurde zoals de meester had beweerd. Wie Sacher zegt, zegt Sachertaart en ook die stond gisteravond laat klaar voor koningin Juliana. Sachertaart, denk er niet te licht over: het recept is van 1832 en er zijn al Amerikanen geweest die er speciaal uit Ohio en New York voor zijn komen overvlie gen! „Het was een onvergetelijke dag", hoorde ik gisteravond koningin Juliana zeggen en president Scharf antwoord de: „Ik mag Uwe Majesteit voor dit grootse compliment wel zeer bedan ken." Van onze correspondent DEN HAAG De brief van mi nister-president De Quay aan Oe Thant zal er weinig toe kunnen bijdragen de spanning in bet gebied van westelijk Nieuw-Guinea te verminderen. Dat is de indruk, die gisteren in New York bestond, nadat ook daar de tekst van de brief als document van de Veilig heidsraad was gepubliceerd. Het verzoek om waarnemers van de Uno naar Nieuw-Guinea te sturen maakt weinig kans, zo is men van oordeel, omdat Indone sië zich daar fel tegen blijft ver zetten. Ook het verzoek aan Oe Thant Indonesië tot matiging te brengen, zal zo wordt ver wacht weinig uitrichten. Vergeefs In Amerikaanse kringen wees men er op dat de Verenigde Staten er al bij In donesië op hebben aangedrongen geen verdere infiltraties te ondernemen. Die pogingen hebben niets uitgericht. Op het politieke vlak is er niets dat er op wijst dat de Indonesiërs zouden willen afstappen van hun voorwaarde dat be- stuursoverdracht de grondslag dient te zijn voor Nederlands-Indonesische be sprekingen. Anderzijds blijft de Amerikaanse rege ring sterk op hervatting van bespre kingen aandringen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Joseph Reap, zei gistermiddag nog dat de Amerikaanse regering wat dit betreft actief blijft via de ambassades in Djakarta en Den Haag en in Washington zelf. Een mogelijkheid In deze situatie overheerst de opvatting dat slechts een oplossing van de terri toriale kwestie (in de zin als door In donesië gesteld!) een mogelijkheid opent voor verder overleg en voor een redelijke schikking. Het antwoord van Oe Thant op de brief van premier De Quay is giste ren uitgegaan. De tekst zal vandaag worden gepubliceerd. r^iV -.ru-ir n. --.i HOLLANDIA (ANP) Gouverneur Platteel heeft besloten vrouwen en kinderen in de gelegenheid te stellen ook uit Kokonao, Kaimana, Fak Fak, Steenkool, Inanwatan en Sorong tijdelijk naar elders te vertrekken. Hij heeft tot die maatregel besloten „nu de militaire activiteiten tot afweer van de Indonesische agres sie tot volle ontplooiing zullen worden gebracht". Op het ogenblik wordt een grootscheepse, gecombineerde aanval van land-, lucht- en zeemacht op de Indonesische infil tranten voorbereid. De acties ten zuiden van Temi- naboean zijn nu in volle gang. Daar kunnen daarom geen nadere bijzon derheden over worden meegedeeld, zo werd gisteren in Hollandia be kend gemaakt. DJAKARTA (Reuter). De corres pondent van United Press Interna tional in Djakarta, R. E. Stannard, moet voor het einde van de maand In donesië verlaten. Hij is vijf maanden in Djakarta geweest. Het persbureau werd gisteren een tijdelijk werkverbod opgelegd. De heer Stannard, die vertelde een dreig brief te hebben ontvangen, is deze maand de tweede buitenlandse cor respondent die wordt uitgewezen. Van onze correspondenten VENLO/EINDHOVEN Via In terpol heeft de Venlose politie al haar collega's in het buitenland te hulp geroepen bij het zoeken naar de honderdzeventig vaten kobalt die het afgelopen weekeinde uit een Duitse vrachtauto zijn geroofd. Bo vendien is de assistentie gevraagd van de centrale douanerecherche. De vrachtauto met aanhangwa gen is inmiddels teruggevonden. De politie dn Leende zag hem gis ternacht staan in een parkeerkom langs de weg Leende—Valkens- waard. De lading was verdwenen. De diefstal van de auto werd zondagmiddag ontdekt door een zoon van de expediteur K. Heuszen uit Kaldenkirchen. Hij had de moe der van zijn Venlose vrouw naar huis gebracht en was even naar de plaats gereden, waar zijn vader en zijn broer die had als bijrijder gefungeerd de auto zaterdag Van onze correspondent PARIJS. Maandag zal het proces beginnen tegen de dader van de aan slag op president de Gaulle, die op 8 september van het vorige jaar werd gepleegd, en tegen zijn medeplichti gen De beschuldigden zullen worden verdedigd door mr. Tixier-Vignan- cour. de hoofdverdediger van Salan. Hij zal hierbij terzijde worden ge staan door vijl andere advocaten. De voornaamste beklaagde is Mar tial de Villemandis, die ervan wordt beschuldigd de aanslag te hebben ge pleegd. Zijn medeplichtigen zijn Ma- noury. Rouvière en Barbance. Zij worden ervan beschuldigd de aanslag te hebben voorbereid en te hebben ge holpen bij de uitvoering ervan, Belvisi en Cabance, die eveneens tot het complot behoorden, worden bij verstek berecht. Alle zes hebben kans op de doodstraf. hadden neergezet. Dat was in de buurt van de grenspost bij Venlo. De wagen was weg. Nadat de wagen bij Leende was teurggevonden, bouwde de politie twee theorieën op. De ene komt erop neer, dat de auto in de buurt van Venlo is leeggehaald en dat de dieven hem vervolgens naar Leen de hebben gereden om de politie op een dwaalspoor te brengen. Volgens de andere theorie zijn de rovers eerst naar Leende gere den en hebben zij daar de vaten kobalt overgeladen. Door de bos sen van Valkenswaard zouden zij de vaten gemakkelijk naar België hebben kunnen smokkelen, omdat de grensbewaking op de binnen wegen 's avonds zeer beperkt is. De vaten die elk honderd kilo kobalt bevatten gezamenlijke waarde ongeveer driehonderddui zend gulden waren afkomstig uit een fabriek in Duisburg. De ex pediteur Heuszen zou ze naar Rot terdam brengen. Van daar zouden ze naar Finland worden verscheept. DEN HAAG. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Moons, heeft gisteren geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het Haagse gerechts hof waarbij de schroothandelaar L. Worms tot ƒ250 boete was veroordeeld voor smaad jegens de heer Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit. De heer Worms had aan het gerechts hof gevraagd hem inzage te geven van bepaalde getuigenverklaringen, die hij voor zijn verdediging nodig had. Het gerechtshof had dat geweigerd omdat die verklaringen deel uit zouden maken van een administratief onderzoek van de justitie. Mr. J. L. Janssen van Raay had die weigering twee weken geleden al namens de heer Worms voor de Hoge Raad aangevochten. „De kans op ver dediging wordt hem onthouden om een vooraanstaand Nederlander te sauve ren", had mr. Janssen van Raay gezegd. Mr. Moons overwoog gisteren onder meer dat de bewezenverklaring van de opzet door het hof niet naar de eisen van de wet met redenen was omkleed. Daarom vroeg hij de Hoge Raad de zaak naar een ander hof te verwijzen. Ten oosten van Fak Fak is het weer tot een vuurgevecht gekomen tussen Nederlandse militairen en Indonesische parachutisten. Er sneuvelden enkele In donesiërs en er werden er enkele ge wond. Bij deze actie werden enkele voorraden en munitie in beslag geno men. De parachutisten zijn hier in klei ne groepjes uiteen gevallen. Sommige van deze groepjes -hebben zich zelfs van hun bovenkleding en van hun uitrusting ontdaan. Zij vluchten voortdurend en vermijden elk vuurcon- tact. Dat maakt de uitschakeling van de groepen moeilijk. Ook ten noorden van Fak Fak is een actie tegen de infiltranten ingezet. Daar bij zijn eveneens enkele Indonesiërs ge sneuveld. Enkele gewonde parachutis ten werden gevangen genomen. De parachutisten bij Kaimana schijnen een groot gebrek aan voedsel te hebben. Ook daar zijn enkele gevangenen ge maakt. DEN HAAG (ANP) Bij een actie tegen Indonesische infiltranten in Nieuw-Guinea is een Nederlandse mi litair gewond geraakt. Hij kreeg een kogel in zijn dij. Het was de 22 jaar oude marinier der eerste klasse H. E. Hercules uit Eist. Hij is overgebracht naar het gouvernementsziekenhuis in Sorong. Van omze correspondent PARIJS. De parlementaire groep van de Franse onafhankelijke partij heeft de vier ministers gevraagd uit de regering-Pompidou te treden. De vier onafhankelijke ministers zijn Gis- card d'Estaing, Jacquinot, de Broglie en Marcellin. De parlementaire groep heeft hiertoe besloten met 57 tegen 31 stemmen, op het ogeniblik dat Giscard d'Estaing in het parlement bezig was het vierde economische vierjarenplan te verdedi gen. DEN HAAG De minister van Ver keer en Waterstaat heeft door een be sluit dat gisteren in het Staatsblad is gepubliceerd, de bevoegdheid gekregen voor tijdvakken waarin meer dan nor male verkeersdrukte valt te verwach ten. maximumsnelheden voor motor voertuigen vast te stellen. NEW YORK. Het was gisteren een slechte dag voor de New Yorkse effec tenbeurs. Een golf van verkopen tegen het slot zorgde voor een forse daling van de koersen, waarbij vooral de aan delen in industriële ondernemingen het moesten ontgelden. Het koerspeii voor industrie-aandelen is hiermee op het laagste punt sedert januari van het vorige jaar beland. Ook de Nederlandse fondsen deel den in de slechte stemming. Konink lijke Olie daalde bijna een dollar. Houdt u er rekening meedat ik dit werk schreef voor een militaire kapel en een koor van tweehonderd man. MADRID In de straf gevangenis van Santa Maria in Puerto de Santa Maria is een opstand uitgebroken. De gevangenis, waarin slechts zwaar gestraften worden on dergebracht, scheen gister avond Iaat In handen te zijn van de opstandelingen. Zij houden een aantal gevangen bewaarders als gijzelaars vast. Van onze correspondent PARIJS Met schrik vragen de Europeanen in Algiers zich af of er in hun stad een anti-O.A.S.-organi- satie bestaat, die het terrorisme met terrorisme wil bestrijden. Zij vra gen zich dat af sedert een militaire patrouille op een boerderij in de buurt van Algiers de lijken vond van dertien Europeanen, die dus danig verminkt waren, dat zij niet meer te identificeren waren. Daar de patrouille met mitrailleursal vo's ontvangen werd, vraagt men zich af wie zich in deze boerderij genesteld had. Toen de patrouille na versterking ontvangen te hebben een inval deed waren de schutters gevlogen. Later werden ook nog de lijken ge vonden van de directeur van een groot, Algerijns warenhuis en drie van zijn medewerkers, die kort tevoren ont voerd waren. Noch de F.L.N. noch de O.A.S. schijnen daaraan schuldig te zijn. Wie dan wel? In stromen Het bloed blijft in stromen vloeien. Gisteren herleefde na een pauze van. 48 uur het terrorisme in volle hevig heid. Bij het opmaken van de balans waren er om zes uur, alleen al in Al giers, meer dan dertig individuele aan slagen gepleegd waarbij bijna dertig doden vielen, voor het grootste deel arabieren. Onder de slachtoffers be vond zich ook de Europeaan, die een van de drie bankovervallen die giste, ren werden gepleegd wilde beletten. Hij werd neergemaaid met een salvo uit een machinepistool. Het is begrijpelijk dat de Europeanen voor dit huiveringwekkende schouw spel blijven vluchten, ondanks de her haalde waarschuwingen van de O.A.S. dat zij in Algiers moeten blijven. Zowel bij het commissariaat van Bab-el-Oued, waar de rij wachtenden gisteren iets ge ringer was dan gewoonlijk, als bij dat te Oran, pleegde de O.A.S. enkele aan slagen. Twee vrouwen en twee kinde ren, die hun uitreisvisum kwamen ha len, werden gewond. Gisteren arriveer den in Frankrijk ongeveer vijftienhon derd vluchtelingen. Het commissariaat voor de repatrië ring heeft intussen bekend gemaakt dat van 18 april tot nu toe ongeveer tienduizend mensen uit Algerije in Frankrijk zijn aangekomen, tegen acht tienduizend tussen 1 januari en 18 april. De weersverwachting geldig tot vanavond: Flinke opklarin gen met slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde westelijke wind. Vrij koud. MIESJE: Toch weer een dag dichter bij de zo mer. 24mei: zon op 4.35, zon onder 20.38; maan op 0.16, maan onder 9.00. weer Helsinki regen Stockholm zw.bew. Oslo regen Kopenh. zw.bew. Aberdeen regen Londen zw.bew. Amsterdam regen Brussel zw.bew. Luxemb. zw.bew. Parijs zw.bew. Bordeaux zw.bew. Grenoble l.bew. Nice Berlijn Frankfurt München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck h.bew. Belgrado zw.bew. l.bew. regen h.bew. h.bew. l.bew. onbew. onbew. zw.bew. Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon l.bew. onbew. onbew. h.bew. l.bew. onbew. wind stil zzo ozo wzw N zw wzw zw zw zw wzw WNW O wzw wzw N NW WZW NW WNW O N NW wzw WNW NNW Z NNW 13 15 10 34 16 15 15 12 18 19 20 19 17 16 17 17 19 22 21 22 22 25 23 20 28 26 25 0.1 0.1 0.2 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1