STICHTING ZEELAND SCHONK VEEL AANDACHT AAN PLANNING EN OPBOUW Veel werk TAMSE N. V. Chefarine4 Vier doen méér dan één! Reorganisatie bijna voltooid KUNSTENAARS WOEKEREN MET HUN TALENTEN Ds. A. Postma te Kamperland 25 jaar predikant Poortvlietse kerken richten zich tot de gemeenteraad Uit de kerken Burgerzaal Oostburgs stadhuis herschapen in expositieruimte U^Crió kraó door 'Zeeland Jeugd Sport Kunst en cultuur Maatschappelijk werk Sociaal onderzoek Meer sympathie WAARDERING PLANNING Modelwoning in Goes Het SANITAIR van de modelwoning in de Appelstraat te Goes SCHOOLREIS Twee gewonden bij frontale botsing Franse leraren bezochten Zeeland BRIEF OVER RECREATIE Wegaanleg aanbesteed Hervormde kerk in Domburg dringend toe aan restauratie Ds. Hoffman over Kerk en crisis Heymans opende expositie van Jan Sleehoom Sprong over zijn tvagen redde automobilist Dinsdag 22 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. i IN HET JAARVERSLAG van de Stichting Zeeland wordt ge wag gemaakt van tal van activi teiten. De Sportraad kon behoorlijk „draaiend" worden gehouden door een van de sociologen der Stichting Zeeland tijdelijk aan het secretariaat toe te voegen. Het steven is er echter op ge richt t.z.t. een aparte functiona ris voor jeugd- en sportzaken te benoemen. Dat zal echter niet eerder dan in 1963 het geval kun nen zijn. DE ZEEUWSE JEUGDRAAD is gebleken een log orgaan te zijn. De raad is bovendien sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de vanouds bestaande jeugdorganisaties en men vraagt zich af of de naad nu nog wel re presentatief is voor de gehele Zeeuwse jeugd. Vooruitlopend op een nieuwe opzet is besloten te streven naar een interimoplossing in de vorm van een kleine werk groep voor jeugdzaken. Men hoopt in 1962 deze werkgroep in te stellen. De Sportraad kwam in 1961 be ter van de grond. De Zeeuwse sportwereld had groter belang stelling kunnen tonen, maar de ervaring leert dat de interesse zal toenemen, naarmate meer ac tiviteiten kunnen worden ont plooid. De sportraad wil meer zijn dan een gesprekscentrum van de Zeeuwse sportwereld. De raad wil beschouwd worden als een orgaan van overleg en coör dinatie, dat ook naar buiten toe de Zeeuwse sportwereld zal kun nen representeren en stimulerend kan werken. In september van dit jaar zal een sportaccommodatienota ver schijnen. Over de samenstelling wordt met de sportbonden over legd. DE ZEEUWSE CULTURELE ADVIESRAAD zal meer autono mie krijgen in het raam van de Stichting Zeeland. Het zal moge lijk zijn een functionaris voor cultureel werk aan te stellen. De raad kreeg veel werk te verzetten en moest vele adviezen o.a. aan het provinciaal be stuur uitbrengen. De subsidies voor de orkestver sterkingen ten behoeve van de uitvoeringen van amateurorkes ten en oratoriumverenigingen wa ren nauwelijks meer toereikend. Bij het opstellen van de concept begroting voor culturele zaken 1962 is de post voor amateurmu- ziek aanzienlijk verhoogd. Het Anjerfonds bleek bereid mede te werken aan pogingen problemen, verbonden aan de in strumentenvoorziening van har monie- en fanfarekorpsen op te lossen. Deze korpsen kunnen voor de aanschaf van instrumenten subsidie ontvangen. Een rapport wees uit dat het niet mogelijk was een Zeeuws or kest (beroepsmuziek) te stichten. De kosten daarvan zijn te hoog. Men zou minstens tachtig podi umbeurten per jaar moeten ge ven en dat is in Zeeland niet mo gelijk. De beeldende kunstcommissie heeft zich o.a. bezig gehouden met de selectie van ingezonden werken, die betrekking hadden op in Zeeland verdwijnende aspecten en op de uitvoering der deltawer ken. Aan gemeentebesturen wer den adviezen gegeven over het aanbrengen van wand- of gevel versieringen. IN 1961 WAREN in Zeeland 21 bevoegde maatschappelijke werk sters in functie. Het aantal ge- zir.sverzorgsters steeg met twin tig tot 112, het aantal gezinshelp sters nam met 80 toe tot 155. Voor de vorming van de be- drijfsjeugd zijn in Zeeland acht vormingsinstituten werkzaam. Er is sprake van vermindering van het aantal cursisten en men heeft financiële problemen. Het aantal bejaarden sociëteiten werd tot 83 uitgebreid. IN WOLPHAARTSDIJK werd een onderzoek ingesteld naar de mografische en sociologische as pecten van de locale bevolkings ontwikkeling, er verscheen een rapport over de pendel uit Tholen en aspecten van woningsanering in Middelburg werden belicht. Voorts werd o.a. onderzoek ver richt voor het gemeentebestuur van Vlissingen (bejaarden), Ten Anker, Tholen (bejaarden) en naar de gemeentelijke subsidies op sociaal-cultureel gebied in Zee land. De Stichting Zeeland hield zich voorts nog bezig met diverse fondsen, streekverbetering, hulp aan blinden, lectuuryoorziening, werknemersschade visserij cultu res, documentatie, en recreatie. MIDDELBURG. De St'ichiting Zeeland (Provinciaal Opbouw- orgaan) heeft in het jaar 1961 zeer veel activiteiten ontwikkeld en is betrokken geweest bij tal van initiatieven, die in het belang van de ontwikkeling van dit gewest werden genomen, terwijl bovendien nog vele suggesties in overweging werden genomen. Ondanks het feit, dat de personeelssterkte van het bureau der stichting lager is dan het bestuur gaarne wenst, was men toch in staat op veie ter reinen werkzaamheden te verrichten. In het jaarverslag wordt enkele keren opgemerkt dat door gebrek aan personeel diverse voornemens niet konden worden uitgevoerd, doch het uitvoerige en uitstekend verzorgde jaarverslag maakt niettemin toch melding van een omvangrijke hoeveelheid werk, dat door de Stichting is verricht. In 1961 werd zeer veel aandacht en energie gevraagd voor de voorbereiding der reorganisatie van de Stichting. Over de nieuwe structuur van de Stichting is in principe overeenstem ming bereikt. De ontwikkeling in de af gelopen jaren heeft, aldus het jaar verslag, op een aantal terreinen geleid tot het ontstaan van provinciale orga nen, die zich meer en meer een eigen taak en positie verwierven op hun ge bied, zij het niet alle in dezelfde mate. In het kader van het provinciaal op- bouworgaan werd aanvankelijk deze evolutie wel onderkend en werden suc cessievelijk secties gevormd voor de Zeeuwse Culturele Adviesraad, de Zeeuwse jeugdraad en de Zeeuwse sportraad. Het apparaat van het op- bouworgaan werd met de secretariaat van deze secties belast. De secties ont wikkelden zich echter tot zelfstandige organen, zonder dat het bestuur van de Stichting Zeeland daarbij tijdig werd aangepast. De secties hadden geen bestuurlijke zeggenschap in de Stichting Zeeland, waarvan het bestuur te eenzijdig werd gevormd door vertegenwoordigers uit de sector van het maatschappelijk werk, terwijl het apparaat van de stich ting niet langer berekend was op de groeiende taken. In de nieuwe strutuur zullen de secties een zelfstandige status krijgen, die wordt gegarandeerd in de statuten van de Stichting Zeeland als de ene rechtspersoon. In het dagelijks be stuur krijgen zij een zetel, terwijl het maatschappelijk werk, waarvoor even eens een sectie zal worden gevormd, daarin eveneens een zetel krijgt. De Zeeuwse culturele adviesraad en de Zeeuwse sportraad hebben zich met de ze opzet verenigd. Het dagelijks bestuur wordt dus ver nieuwd vanuit een oogpunt van bepaal de werkterreinen, maar tevens zal wor den gezorgd .voor een verbreding naar verschillende sectoren van het maat schappelijk leven. Men verwacht dat de nieuwe statuten van de Stichting in de loop van dit jaar gereed zullen komen. Het apparaat zal een belangrijke aan vulling behoeven, maar toch zullen de kosten daarvan in vergelijking minder zijn dan die, welke andere provincies zich (moeten getroosten, omdat de sec ties samenwerken in een orgaan. De meest dringende voorziening eist, aldus het jaarverslag, het culturele werk. Voor de administratie en de plan ning en opbouw moeten deskundige me dewerkers worden benoemd en t.z.t. eveneens voor sport- en jeugdzaken. Bestuur en directie van de Stichting hebben in het afgelopen jaar de meest urgente zaken ter hand genomen. Steeds opnieuw kwam men voor de vraag te staan, welke volgorde in ur gentie moest worden aangehouden. In het jaarverslag wordt o.a. melding gemaakt van veel sympathie, die de stichting geniet bij de rijksoverheid en bij het provinciaal bestuur, terwijl even eens met dankbaarheid wordt geme moreerd dat tal van gemeentebesturen in Zeeland hun waardering voor het werk der stichting uitdrukking in het toekennen van (verhoogde) subsidie. In het afgelopen jaar werd veel aan dacht besteed aan de socio-culturele planning en opbouw. Het is daarbij de taak van het provinciaal opbouworgaan optredende veranderingen in de samen leving tijdig te onderkennen, na te gaan welke behoeften op sociaal-cultu reel gebied mede daaruit voortkomen, deze behoeften in praktische zin te for muleren en te pogen door systematische actie een sociaal-cultureel klimaat te scheppen, dat naar de omstandigheden voldoet. Een nauw samenspel met de sa menleving is daarbij een onmisbare voorwaarde. OOSTBURG Burgemeester J. L. van Leeuwen heeft in het raadhuis van Oostburg een tentoonstelling geopend TERNEUZEN De achtjarige G.H.Z uit Terneuzen werd maandagmorgen ernstig gewond toen hij de zebra in de Axelsestraat nabij de Zuidlandstraat overstak. De motorrijder J. J. G. de R. uit IJzendijke wiens uitzicht belemmerd was door een bij de voetgangersover- steekplaats geparkeerde bestelauto schep te de jongen en sleepte hem een vijftien tal meters mee. Met een hersenschud ding en vleeswonden werd Z. in het Ju- lianaziekenhuis opgenomen. OOSTBURG. De inrichting van de Oostbungse expositie, die in de Burger zaal van het stadhuis voornamelijk af hankelijk is van de plaatsing der schot ten waarop het tentoongestelde werk ge hangen wordt, was ditmaal in goede han den bij de pottenbakker en ceramicus Ad Braat, die ze origineel en effectief wist te plaatsen, zodat de schilderijen een zo goed mogelijke belichting ont vangen. Braat zelf is hier vertegenwoor digd met een geslaagd wandbord en met enkele van zijn boeiende ceramiek-plas- tieken. Zijn mede-exposanten zijn de schilders Geert van Fastenlhout, Liesbeth Bink horst, Henk Kooger, A. W. Duvekot, Jan Jongsdhaap, Andries Minderhout, Piet Rijke, Antoine Mes, Piet Bulthuis en de beeldhouwers Peter de Jong en Alice Hamerlinck. Vooral de laatste kwam met een interessante inzending beeldhouwwerk voor de dag, waaruit blijkt dat zij niet alleen een zuiver ge lijkend portret kan maken maar ook naar nieuwe wegen en vormgeving zoekt (verticale machine). Haar Zeilende Zus ters in brons had terecht een ereplaats op de expositie gekregen. GOES. Appelstraat 60. een woon huis in een van de toekomstige nieuwe wijken van Goes, is ingericht als mo delwoning. Het woninginrichtingsbedrijf H. H. de Klerk en Zn. uit Vlissingen heeft midden in een rij pas gebouwde woningen, even voorbij het nieuwe vei linggebouw, in overleg met bouwer Schrijver uit Goes een denkbeeldige klant ontmoet, een echtpaar met drie kinderen, dat zich, ter gelegenheid van de verhuizing, volledig in het nieuw wil de steken. En bovendien: Dit denkbeel dige gezin liet het geheel aan de wo ninginrichters over. het huis praktisch en gezellig in te richten. De daartoe ondernomen poging mag als geslaagd worden beschouwd. De woning bestaat uit een kamer beneden en drie slaapkamers boven, het tegen woordig veelal bekende type. Een be hoorlijke woning, zonder veel extra ruimte. Daarom is met de beschikbare ruimte gewoekerd. In de woon-eetkamer is een van de moderne stoffen voor vloerbedekking gebruikt en de meubels zijn met smaak gekozen: vóór een bank stel en achter sierlijk Deense import- stoelen. De slaapkamers voor twee meisjes en een jongen en voor een echtpaar zijn met smaak ingericht. Op de meis jeskamer ziet men hoe het mogelijk is met beperkte ruimte te woekeren door een dubbel divanbed te plaatsen. Op de jongenskamer is een opklapbed gezet. Voorts zijn deze kamers gezellig inge richt. De vloeren zijn bedekt met kurk- linnen terwijl de vloer van de echtelijke slaapkamer belegd is met tapijt. De firma Tamse uit Goes heeft de bewoonbaarheid van het huis verhoogd door voor sanitair en een gasfornuis te zorgen. Men moet deze modelwoning als een voorbeeld beschouwen. Er zijn uiteraard vele variaties toe te passen, ook verband houdend met de smaak van de bewoners. De inrichting van dit huis in de Appelstraat moet men zien als het in grote lijnen willen aangeven van mogelijkheden. Er is, vernamen wij, in het huis een deskundige op het gebied van woninginrichting aanwezig om van advies te dienen. Zaterdagmorgen kwamen de eerste bezoekers en men heeft nadien al vrij veel belangstelling ontvangen. Deze wo ning zal voorlopig elke dag te bezich tigen zijn. Verrassend is ook het werk van An dries Minderhout in het abstracte genre, (Ingezonden mededeling werd verzorgd door GOES omdat het getuigt van een levendige fantasie en vooral van een zeer verfijnd kleurgevoel. In elk geval ligt in dit werk zelf de verklaring dat het ook langzaam doordringt tot buiten de grenzen van ons gewest. Antonie Mes toont een in zending van sympathieke bescheidenheid en kwalitatief hoog gehalte. Twee zaken die gewoonlijk hand in hand gaan. Het zijn een viertal aquarellen waarvan er twee op de Deltawerken zijn geïnspi reerd. Zij munten uit door een verfijnde techniek en een stille eigen visie op de onderwerpen. Jan Jonigsehaap is vertegenwoordigd met een van zijn door techniek en visie interessante werkstukken storm over Duivelaind, A. W. Duvekot met o.a. een landschap der toekomst waarvan men zich afvraagt of het richtinggevend is voor zijn toekomstige ontwikkeling. Uit de inzending van Liesbeth Binkhorst val len een triton en een stadsmuur op. De oudere meesters in diit gezelschap. Piet Rijken en Piet Bulthuis, bleven als altijd zichzelf gelijk. De eerste toont een dode-bladeren-stilleven in zijn bekende magiseh-realistisdhe trant, de tweede merendeels landschappen, met zorg opge bouwd en met bedachtzame, voorzichtige toets gepenseeld. Onder het werk van de jongeren bevindt zich een geslaagde aquarel van Geert van Fastenhout, die, ofschoon een invloed van Permeke ver radend, getuigen van een hartstochtelijk schildertalent dat vele mogelijkheden tot ontplooiing bezit. Een tentoonstelling waarvan het ge middeld niveau zeker niet hoog ligt, maar die wel bewijst dat de Zeeuwse beeldende kunstenaars onversaagd woe keren met hun talenten. VLISSINGEN. Heel de fa. mi lie werd er bijkans dol van. Eerst ma want die moest elke week dertig cent betalen. Toen pa die voor de Belgische franks- kes moest zorgen. En de broer tjes en zusjes waren al dol van de voorpret die de grote broer en zijn vriendjes reeds weken lang te pakken had. De oudste zou naar Brussel gaan. Je kunt tegenwoordig toch geen reisje meer naar De Efteling maken, zeg nou zelf eens. De dag van de reis brak aan. Nagewuifd door het halve straatje ging de jongen naar het buitenland. In de avonduren van die dag kwamen vele ouders naar de Ulo om te wachten op de jeugd die terugkwam. Toen de jonge lui met veel gedruis uit de autobussen waren gestapt stelde pa zijn zoon de traditionele vraag: „Wat vond je nou het mooist van de hele tocht?' Zonder zich te bedenken ant woordde zoonlief: „O pa, in een Brusselse speeltuin is een van de meiden in het water geval len, helemaal kopje onder en gelachen dat we hebben". Dacht ma: „Heb ik daarvoor nu Kees naar Brussel laten gaan?". van schilderijen, gouaches en beeldhon- werken, georganiseerd door de stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars. De burgemeester zette uiteen dat Oostburg de Burgerzaal gaarne als expositie ruimte beschikbaar stelde. De heer Van Leeuwen merkte op, dat de Stichting Zeenwse Beeldende Kunstenaars leden heeft die naast een nevenberoep, dat een zeker basisinko men geeft, de kunst beoefenen. Deson danks trachten deze kunstenaars zich toch zoveel mogelijk vrij te uiten. Het brengen van kunst is, aldus de burge meester, een noodzakelijk iets in de maatschappij. Voor een groot aantal van de ten toongestelde werken geldt een sub sidieregeling, ging de heer Van Leeu wen verder. Koopt men voor particu lier bezit een van de doeken en is men niet van plan dit binnen vijf jaar door te verkopen, dan kan gebruik gemaakt worden van een rijksregeling die een belangrijke subsidie garandeert op de aanschaffing van het kunstwerk. De heer Schram de Jong uit Aarden burg gaf een korte toelichting op de tentoongestelde werken. De expositie is te bezichtigen van 19 mei tot 2 juni. Zij is op alle dagen geopend met uitzon dering van zondag van twee tot vijf uur. Op woensdag zijn de werken bo vendien nog te bezichtigen van zeven tot negen uur 's avonds. KAMPERLAND. Op woensdag 23 mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. A. Postma, hervormd predikant te Kamperland, in het ambt werd be vestigd. In verband met dit ambtsjubi leum zal op de jubileumdag des avonds een bijeenkomst worden gehouden in de hervormde kerk. Op 23 mei 1037 deed ds. Postma zijn Intrede in zijn eerste gemeente te Sehore en Viake en tien jaar later, op 2 februari 1947 kwam hij naar Kamperland. Ds. Postma is dus in deze 25 jaar Zeeland trouw geble ven. SINT ANNALAND Maandagavond omstreeks kwart over zes had op de Hoenderweg in de bocht bij café Van Dijke een frontale botsing plaats tussen een personenauto en een Volkswagenbus je. Deze laatste wagen moest plotseling uitwijken voor spelende kinderen, daar na kon de bestuurder ervan, de heer W. uit Stavenisse, een aanrijding niet meer voorkomen. De personenauto werd bestuurd door de heer A. B„ bij wie nog in de auto zat het echtpaar V. B. Gedrieën waren zij op weg naar moeder Van B. die in het ziekenhuis van Bergen op Zoom ver pleegd wordt. Na de botsing was het eohtpaar V.-B. er erg aan toe. Vooral mevrouw V. was ernstig aan het hoofd en benen gewond. Zij en haar man moes ten in het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom opgenomen worden. De heer B. kwam met de schrik vrij, maar moest op doktersadvies thuis enige tijd rust houden. De inzittenden van het Volkswagenbusje liepen lichte verwon dingen op. Beide auto's werden aan de voorzijde aanzienlijk beschadigd. (Ingezonden mededeling) i GOES. Onder auspiciën van het i.T.I. voor Zeeland brachten ongeveer vijftig Franse leraren in de aardrijks kunde een bezoek aan het Drie-Eilan- dengebied. Ondermeer werd een bezoek gebracht aan de beide Deltadammen en aan de in uitvoering zijnde werken in het Zuid-Sloe. Dank zij de medewer king van Rijkswaterstaat en de Kon. Mij. ,,De Schelde" kon de Sloe-maquet- te worden getoond en was toegang tot het werkterrein mogelijk. Op de Fran se militaire begraafplaats te Kapelle werden bloemen gelegd. De rondleiding en de explicatie tijdens de excursie wer den verzorgd door de heer J. den Her tog te Goes, werkzaam bij het E.T.I. „Grand Prix 1962 - Zandvoort En Roxy had N.F.P. Stevens en Magielsen. de beste plaats POORTVLIET. De kerke raden van de hervormde ge meente, van de gereformeerde kerk en van de gereformeerde getmeente hebben zich geza menlijk tot de gemeenteraad gericht met een brief, waarin de kerken vragen de ondermij ning van Zondagsheiliging te voorkomen. Dit met het oog op de plannen van een particulier uit Bergen op Zoom, die in de buurt van Strijenham bunga lows wil bouwen. Enige tijd plaatsten wij in onze krant een artikel over de plannen op het gebied van de recreatie. Hetge meentebestuur van Poortvliet heeft echter nog geen officiële aanvragen ontvangen. Toch hebben de kerken gemeend een waarschuwend geluid te moeten laten horen. De kerkeraden van de hervormde, gereformeerde kerk en van de geref. gemeente hebben een samenspreking gehouden naar aanlei ding van die plannen. Uit deze sa menspreking is het besluit voortgeko men om een brief te richten tot het gemeentebestuur. Deze brief luidt als volgt: „De kerkeraden verwachten, dat de gemeentelijke overheid te Poortvliet niet 'zulke voorzieningen zal treffen, die inwoners en in het bijzonder jon geren daaronder op de Zondagen zal aantrekken. De kerkeraden hebben welbewust de zorg voor het welzijn van hun respec tievelijke gemeenten op zich genomen en wensen zich te stellen onder het De kon. erkende gymnastiekvereni ging Sparta" te Krabbendijke heeft in de veilinghallen een geslaagde voor- iaarsuitvoering gegeven voor leden, do nateurs en belangstellenden. Een vlot en keurig uitgevoerd programma werd gebracht. De te St. Anna land gajiouden maan delijkse busjesactie ten bate "van de He- mava, gehouden door enkele leerlingen van de school met de Bijbel, heeft in de maand mei 16,21 opgeleverd, ft Het zoontje van de heer 'C. V. V. uit de Oureestraat te St. Annaland kwam zodanig van de grote glijbaan in de speeltuin te vallen, dat het zich met inwendige kneuzingen onder doktersbe handeling moest stellen. Op de grote glijbaan mogen nu geen kinderen bene den de zes jaar komen. Voor de kleine ren is een kleine glijbaan beschikbaar. Uitslag van de wedvlucht uit Noyon van de P.V. „De Rode Doffer'1 te Goes A. Heijnsdijk 1 en 7, D. Kloosterman 2 en 10, K. Verhage 3, G. de Hond 4 en 8, gebr. Beenakker 5 en 6, A, J. Kuij- pers 9. Bewoners van de Neordsingel ln Bergen op Zoom belden de politie op met de mededeling dat een man op de rijbaan lag. Het bleek P. v.d. W. te zijn die vermoedelijk onwel is geworden en van zijn brommer gevallen. V. d. W. TERNEUZEN. Gemeentewerken heeft aanbesteed het aanleggen van een verbindingsweg Terneuzen-Sluiskll. De weg, die een lengte zal krijgen van 5770 meter, zal gedeeltelijk met klinkers be straat worden en gedeeltelijk van een gesloten wegdek worden voorzien. Acht bedrijven 9chreven in; het laagste was het aannemingsbedrijf W. J. de Bruyn te Terneuzen voor 1.838.000. was aan het hoofd gewond. Per ambu lance is hij naar het ziekenhuis overge bracht. ft Collecte voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" welke de af gelopen week te Bergen op Zoom werd gehouden heeft ƒ628,11 opgebracht. Woensdag 30 mei wordt in het cen trum te Axel een evangelisatiebijeen- gehouden. Spreker zal zijn ds. Luteijn. DOMBURG. Het kerkgebouw van de hervormde gemeente van Domburg is aan een grondige restauratie toe. De muren aan de binnenzijde „snakken" naar een verfje, het dak verkeert in slechte staat, een nieuw orgel moet worden aangeschaft, om enkele van de noodzakelijkste verbeteringen te noe men. Men denkt aan een nieuw orgel, om dat de reparatiewerkzaamheden aan heit bestaande orgel zo'n hoog bedrag zouden vergen dat bij wijze van spre ken de helft van de prijis voor een nieuw orgel al betaald zou zijn. Ver der moeten de banken, die erg onge rieflijk zijn, worden opgeknapt. De plannen om de restauratie en ver nieuwing te verwezenlijken zijn reeds gemaakt, maar de begroting sluit nog niet. De restauratiecommissie onder voorzitterschap van jhr. mr. G. C. D Rutgers van Rozenburg heeft zich daarom met een circulaire gewend tot allen die tot de hervormde .gemeente van Domburg behoren met het verzoek een financieel offer te brengen Woord Gods. Elke ondermijning van de zondagsheiliging is een aantasting van het levensbeginsel van het zeer grote deel va de plaatselijke bevol king. De kerkeraden hebben een open oog voor de zich snel veranderende omstandigheden, maar houden er aan vast, dat de zondagsheiliging nooit in gevaar gebracht mag worden. Zij willen tegelijk uitdrukkelijk ver klaren, dat dit schrijven niet moet worden beschouwd als een star vast houden aan holle tradities, want voor hen is het zo, dat op de zondagen de Heere door Zijn woord nog spreken wil tot het volk. Redenen waarom de kerkeraden U met klem verzoeken voorzover dit ligt binnen uw machtsbereik met het bovenstaande rekening te houden. KOUDEKERKE. Op de ringverga- derimg van de Hervormde organisatie van .gemeenteleden ,,In dienst der Kerk", die gehouden werd in het jeugdhonk te Koudekerke, heeft de provinciaal voorzitter, ds. J. H. J. Hoffman uit Kruiningen een toespraak gehouden onder de titel Schouder aan Schouder". Ds. Hoffman iginig hierbij in op de vraag wat de kerk aan te bie den heeft in de crisis waarin onze wes terse cultuur zich kennelijk bevindt. Na deze lezing ontspon zich een inte ressante discussie waar velen aan deel namen. De avond stond onder voorzitterschap van de heer C. Dronkers. Steppend jongetje gegrepen MIDDELBURG Gisteren is op de Veerseweg de 6-jarige C. J. uit Middel burg met zijn autopet door een personen-/ auto, bestuurd door mevrouw H. M. R. uit Veere gegrepen. De jongen stak de weg over op het moment dat de auto passeerde. Met een bloedende "hoofd wond bleef hij liggen. Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. Ned. Herv. Kerk: Ber. te Hei- en Boeikop L. Doppemburg te Wilsum te St. Philipsiand J. van der Schee te 's-Gravenmoer te Vlaardingen (vac. P. Zijlstra) K. Ooms te Leerdam Bed. voor Oldebroek J. v. Wier te Putten Benoemd tot pastoraal medewerker te Rotterdam Gharlois (wijkgemeente Carnis.se") G. H. Honmann, theol. cand. te Rotterdam. Geref. Kerken: Ber. te Dronrijp C. van der Woude, cand. te Kampen. Te Hardegarijp J. Winter te Jutrijip-Hom- merts. Te Appingedaim (vac. H. Pest man) L. J. Wolthuis te Oosterend (Fr.) Te Rhoon A. Griffioen te Ens (N.O. Polder) Te Errtmeloord (N.O. Pol-der) L. W. Muns te Utrecht zuid. Aangeno men naar Exmorra - Allingaiwier - Tjerkjwerd A. van Zuylen, cand. te Rot terdam. (Na bedankt te hebben voor Milda-m (Fr.) Vrouwenpolder en Wijc- kel. Aangenomen naar Vinkeveen G. van der Maaten, cand. te Elibur.g. (Na bedankt te heibben voor Edam, Een, Goënga, Oldeboorn, Suawoude, Vianen en Zuidwolde Dr.) Ber. te Bermeibroek J. D. A, de Zwart, cand. te Zuidlaren. Chr. Geref. Kerken: Ber. te 's-Gra- venhage Rijswijk H. W. Eerland te Amersfoort. Bedankt voor Gorkum M. Vlietstra te IJmuiden. Bedankt voor Zutfen J M. Visser te Dokkum. Geref. Gemeenten: Bedankt voor Borssele A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Middelburg A. Vergunst te Rotter dam C. Oud Geref. Gemeenten: Bedankt voor Loenen aan de Vecht E. Du Marchie- Van Voorthuysem te Leer&um 1 MIDDELBURG. De bekende Zeeuwse kunstenaar Louis Heymans heeft gistermiddag in de kunstzaal van Ben them en Jutting aan de Lange Delft in Middelburg een expositie ge opend van de Nijmeegse schilder Jan Sleeboom. De heer Heymans, ijveraar van een beter kunstzinnig milieu in Zeeland, had zich gaarne bereid ver klaard enkele woorden te spreken ter inleiding van de tentoonstelling van zijn kunstbroeder. Sleeboom zelf kon helaas gisteren niet aanwezig zijn in Middelburg, maar zijn echtgenote ver tegenwoordigde de Nijmeegse artiest op charmante wijze. De heer Heymans wees erop dat in dit overwegend agrarisch gewest be hoefte bestaat aan kunstzin. Hij sprak zijn bewondering uit aan het adres van de boek- en kunsthandelaar Carrière, die het telkens maar weer aandurft en onderneemt tentoonstellingen op kunst gebied te organiseren. Louis Heymans noemde Sleeboom een dichter en vir tuoos met de penseel en zei ontroerd te zijn over diens, zeer spontane aqua rellen. Sleeboom, die reeds in vele plaatsen in ons land, maar ook in Bel gië en Duitsland zijn doeken tentoonstel de, exposeert in Middelburg schilde rijen, etsen en tekeningen, betrekking hebbend op Walcheren. Daarbij toont hij een voorliefde voor Veere, Vrouwen polder en de Deltawerken. De tertoonstelling waarop wij nog nader terugkomen is geopend op werkdagen van negen tot achttien uur en duurt tot 4 juni. BERGEN OP ZOOM Maandagmor gen omstreeks negen uur had in de Wassenaarsestraat in Bergen op Zoom een gecompliceerde aanrijding plaats. De bestuurder van een autobus, S. V. uit Middelburg, reed met geringe snelheid in de richting van de rotonde. Uit tegen overgestelde richting kwam ook een au tobus. Om deze voorrang te verlenen remde V. af, maar zijn wagen begon te slippen. V.'s bus schoof daardoor tegen een rechts in de straat geparkeerde au to van de heer J. v. K. aan. Op haar beurt schoof deze auto weer door en bot ste tegen een personenauto van de heer P. V. L. van K. die juist uit een huis kwam, zou tussen de gevel en de auto bekneld zijn geraakt indien hij geen koe ne sprong over zijn wagen had geno men. De auto van L. werd daarna te gen de voorgevel van de woning van de fa. P. T. geduwd, welke gevel vrij ern stig werd beschadigd. Van K.'s auto liep eveneens veel schade op, evenals een ter pl-aatse staande fiets. Zwaar beschadigd werd de autobus van V. Persoonlijk» ongelukken deden zich echter niet voor. (Ingezonden mededeling) Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken/ De vier middelen, verenigd in Che* farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Eén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige elripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten 3.60 i

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3