Aanslag op de Gaulle voorkomen Haarlemse politie verbiedt Kelling leeuwendressiiur REPUBLIEK ADEMDE DE SEEER VAN HET OUDE KEIZERRIJK Regering beraadt zich over maatregelen Prof. De Quay maakt inhoud van brief aan Oe Thant bekend Adenauer laat Grewe al vier dagen wachten Groothandelaren waarschuwen Vrouwen en kinderen verlaten Teminaboean PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 22 mei 1962 Straaljager tegen dijk: één dode Verontwaardiging Moordaanslag op Huizinga na filmopname Verongelukt Griendtsveen gekocht Fonkelend galadiner en ontvangst besloten eerste dag van koninklijk bezoek aan Oostenrijk Obers Ontwapening leidt niet naar Utopia Boete voor Kamerlid JACHT OP HARING BEGONNEN De Bilt: Zonnig HET WEER OVERAL Met de president Meer dan Onassis Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nis- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991 Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 516® GESPREK IN GEVAAR DOOR INFILTRATIES HOLLANDIA Honderd vrou wen en kinderen zijn gisterochtend in Teminaboean vlot ingescheept. Zij zullen tijdelijk worden onder gebracht in Manokwari en Biak. Gouverneur Platteel heeft tot die maatregel besloten met het oog op de gevechtshandelingen in de buurt van deze plaats. Het persbureau Antara maakte er terstond gebruik van door te melden dat Indonesi sche eenheden gistermorgen Te minaboean waren binnengetrokken. In de officiële bekendmakingen, die in Hollandia zijn uitgegeven staat niets dat daarop wijst. Wel blijkt het aan tal infiltranten in de buurt van Temi naboean groter te zijn dan men aan vankelijk had geschat. Er wordt thans een getal van 120 genoemd. De aanval bij Teminaboean wordt gevaarlijker genoemd, dan de acties bij Fak Fak en Kaimana. Eén gewonde Na het eerste vuurgevecht bij Tami- naboean. van zondag, zo is in Hollan dia meegedeeld, heeft een aantal infil- tranen zich teruggetrokken. Na aan voering van Nederlandse versterkin gen, kon die groep worden gelokali seerd. Bij Fak Fak heeft een Neder landse patrouille vuurcontact gehad met een groep Indonesische parachu tisten. Daarbij is een Indonesische lui tenant gesneuveld. Aan Nederlandse zijde zou er tot dusver één marinier aan het dijbeen gewond zijn. De vrouwen en kinderen van Temi naboean zijn waarschijnlijk met de Kasimbar van de K.P.M. afgevoerd. Dat schip was eerder ter hoogte van Sorong verscheidene malen over de radio opgeroepen. Ook de laatste vijl gezinnen van Nederlanders, die in So rong bij de Nieuw-Guinea petroleum maatschappij werken, zouden nu naar Biak zijn vertrokken. Generaal Nasution heeft gisteren in Djakarta verklaard dat als „vrijwilli gers" er niet in zouden slagen weste lijk Nieuw-Guinea te bevrijden, de hele gewapende macht van Indonesië zou worden ingezet. In New York heeft de Nederlandse gedelegeerde bij de Uno, mr. C. W. A. Schürmann voor de tweede maal in vier dagen een onderhoud gehad met Oe Thant. Van onze correspondent DONN. De Westduitse ambas- sadeur in Washington, prof. Grewe, wacht nu in Bonn al vier dagen op een uitnodiging van bondskanselier Adenauer tot een gesprek. De ambassadeur heeft een voor Adenauer bestemde brief van de Amerikaanse president bij zich, die hij persoonlijk aan de kanselier moet geven. Grewe zal nog slechts eenmaal naar Washington terugkeren. Hij heeft het met de Amerikaanse rege ring aan de stok gekregen en is zelfs door Washington gedurende be langrijke ogenblikken in de laatste weken volsLagen genegeerd. Men had in Bonn verwacht dat Adenauer hem. direct na zijn aan komst in de Bondsrepubliek, zou ont vangen Nog onlangs heeft de kanse lier in Wèst-Berlijn gezegd dat Gre we als een onschuldig slachtoffer van de perikelen tussen Bonn en Washington moet worden beschouwd. Men verwijt in Bonn de kanselier nu dat hij aan de ene kant Grewe in de kou laat staan, anderzijds te geringe belangstelling voor de brief van Kennedy toont. Zoenoffer De ambassadeur die een der grond leggers is van de na-oorlogse West duitse politiek, is door Bonn van zijn post teruggeroepen. Het lijkt er nu langzamerhand op dat de Duits- Amerikaanse tegenstellingen van de laatste weken alleen uit de weg kon den worden geruimd door het bren gen van een zoenoffer, Grewe ge naamd. Men zegt in Bonn daarom thans: ,,De tijd dat Adenauer ten koste van alles vasthield aan dege nen die hij om zich heen had ge schaard, is lang voorbij." FINSTERWOLDE. Een F84f Thunderstreak van de Duitse lucht macht is gisterochtend bij Finsterwol- de tegen de dijk van het Buiskooldiep opgevlogen. De negentien jaar oude piloot Asmus Jung kwam om het leven. De Thunderstreak vloog samen met een toestel van hetzelfde type laag over het land. Het is niet uitgesloten dat de machines elkaar hebben ge raakt. Toen de Thunderstreak tegen de dijk sloeg, explodeerde hij. Tot op ander halve kilometer van de plaats van het ongeluk zijn brokstukken gevonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Nederlandse regering wil zich, nu Indone sië weloverwogen parachutisten boven Nieuw-Guinea heeft neer gelaten en infiltranten aan land heeft gezet, nader beraden over wat zij binnen het kader van de Verenigde Naties hiertegen kan doen. Voordat de regering echter een bepaalde stap zal zetten, doet zij een dringend beroep op de waarnemend secretaris-gene raal van de Uno, Oe Thant, om Indonesië aan te sporen geen enkele agressieve actie tegen Nieuw-Guinea meer te ondernemen. De voortzetting van een gesprek over de toekomst van dit gebied zou anders in gevaar kunnen worden gebracht. Dit staat in de brief, die minister-president prof. De Quay aan Oe Thant heeft gestuurd. In deze brief, waarin premier De Quay ook zijn verzoek her haalt om waarnemers van de Uno naar Nieuw-Guinea te zen den, zegt hij dat de regering zich met bezorgdheid afvraagt of het gesprek met Indonesië kan wor den voortgezet alsof er niets ge beurd was, terwijl Indonesië voortdurend agressief optreedt en het bovendien openlijk toe geeft. Ook rijst de vraag, aldus de brief van minister-president De Quay, of dit optreden het ver trouwen in een eerlijke regeling voor de verdere ontwikkeling van de Papoea's naar zelfbestuur en vrije keuze over hun eigen toekomst niet ondermijnt. Dit zal zeker gebeuren, als de Uno niet duidelijk laat zien, dat zij 'haar eigen beginselen wil hand haven en eerbiedigen. Premier De Quay noemt in in zijn brief het neerlaten van parachutisten en de infiltraties „door niets te rechtvaardigen agressieve daden, waarvan de regering met ernstige bezorgd heid en met verontwaardiging heeft kennis genomen". Nederland wil het probleem Nieuw-Guinea vreedzaam en constructief benaderen. Dat is, aldus de brief aan Oe Thant, onlangs nogmaals duidelijk ge bleken uit de positieve Neder landse reactie op het plan-Bun ker". De Nederlandse regering heeft immers laten weten „be reid te zijn alle aspecten van deze voorstellen en alle met het probleetn samenhangende vra gen te willen bespreken". De Nederlandse regering weet nog niet of de Indone sische regering eveneens posi tief heeft gereageerd, aldus prof. De Quay. De Nederlandse regering wil, zo eindigt de brief, Oe Thant nogmaals verzekeren dat zij zal voortgaan met het ge ven van de grootst mogelijke medewerking, zowel aan zijn persoonlijke bemoeienissen als aan het werk van alle leden HOLLANDIA (UPI) Tien man nen die vorige week vrijdag hadden geprobeerd de controleur van Ba- kondini in de Baliemvallei, Albert Huizinga, te vermoorden, zijn giste ren naar Hollandia overgebracht. De groep, van wie de meesten Seroeiers zijn, zal worden vervolgd voor po ging tot moord. De leider van het complot tegen de heer Huizinga was een ziekenverple ger. Op Koninginnedag heeft hij nog een Nederlands gezinde toespraak ge houden. Huizinga werd in het open veld aan gevallen door drie gewapende Serei- ers. Hij wist door een pistoolschot de politie te waarschuwen. De mannen die hem aanvielen werkten bij de dienst openbare werken. Dat enkele huisjongens van Ameri kaanse zendelingen in Bokondini bij het complot waren betrokken, doet ver moeden dat de moordplannen inder tijd zijn ontstaan nadat een Amerikaan se filmploeg opnamen had gemaakt van een stammenoorlog. Verscheidene Amerikaanse zendelingen waren het met het werk van de filmploeg, die door de heer Huizinga werd begeleid, niet eens. van de Uno, die hun best doen om een eerlijke en rechtvaar dige oplossing voor het pro bleem Nieuw-Guinea te vinden. In New York heeft de Nederlandse gedelegeerde bij de Uno, mr. C. W. A. Schürmann, gisteren zijn tweede onderhoud in vier dagen gehad met Oe Thant. Zij bespraken enkele pun ten van de brief van prof. De Quay. Ontmoetingen met andere gedele geerden later op de dag gelastte Oe Thant af, nadat hij bericht had gekregen dat zijn oudste zoon plot seling was overleden. De zoon, Thin Maung Thant, is gisteren in Rangoon in een bocht uit een bus gevallen. Hij overleed in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen. Hij was vorige maand uit New York in Rangoon aangekomen om daar zijn studies aam de univer siteit voort te zetten. Van onze correspondent PARIJS. Geruchten over een mislukte aanslag op presi dent de Gaulle die zondag op het nippertje voorkomen zou zijn, hebben in Frankrijk een grote beroering gewekt. Vol gens deze geruchten zouden in een stad in Midden-Frankrijk (wellicht Limoges, waar de Gaulle gisteren zijn reis door Midden-Frankrijk besloot), drie leden van een executiepeloton van de O.A.S., kortelings uit Algerije overgekomen, door de Franse veiligheidsdienst zijn gearresteerd. Bij fouilleren van een hunner zou men een op dracht hebben gevonden om het Franse staatshoofd te ver moorden. De nationale veiligheidsdienst en het ministerie van binnenlandse zaken weigeren elke inlichting over deze aangelegenheid. Zij willen de ge ruchten bevestigen noch ontken nen. Uit vrij betrouwbare bron vernemen wij dat de geruchten enigszins overdreven zijn. LIJST VOL Niet in een stad in midden Frank rijk, maar ergens in Zuid-Frank rijk in de Provence zouden deze jongens reeds zaterdag gevangen zijn genomen en naar Parijs over gebracht. De Gaulle zou hiervan zondagochtend te Limoges door de veiligheidsdienst op de hoogte zijn gesteld. Het document, waarvan sprake is, zou de namen bevatten van een aantal mensen, die vermoord moesten worden. Onder deze na men bevond zich ook die van pre sident de Gaulle. Het staat voor de politie vast, dat deze groep dus niet naar Frankrijk is gekomen met het uitsluitende doel om een aanslag op de Gaulle te plegen. Wel is bekend dat de aanslag gepleegd had moeten worden met een vèr- dragende karabijn, voorzien van een telescoop-vizier. ROTTERDAM. Van de achthon derd Amerikaanse studenten die 26 juni met de Zuiderkruis uit New York naar I Rotterdam zouden vertrekken, zal een deel worden overgevlogen. De rest zal I de overtocht met enkele andere schepen maken. Van onze correspondent HORST Griendtsveen in Noord- Limburg zal worden opgekocht door de gemeente Horst. De raad van Horst ging gisteravond met algemene stem men akkoord met het voorstel van B. en W. om het gehucht voor 565.000 gul den over te nemen van de familie Van der Griendt, die er jarenlang heer en meester is geweest. door P. W. Russel WENEN In een door het gele licht van vierenvijftig kristallen luchters beschenen zaal van het Weense paleis Hofburg, waar de geur van lila orchideeën, rose hortensia's en witte lelies tegen de vierentwintig marmeren zuilen opwervelde, hief koningin Juliana gisteravond een glas met champagne en zei: „Wij leven in een tijd, waarin samenwerking'vereist wordt en al hetgeen dat ons scheidt verworpen moet worden. En dat slaat natuurlijk op diegenen die werkelijk en be wust vrede voor onze wereld zoeken; geduld en achting voor de waarden van mensen en volken leiden tot broederschap. In deze geest, mijnheer de bondspresident, geef ik u en het hele Oosten rijkse volk mijn beste wensen." Bijna was een eind gekomen aan een dag waarop, zo dat al mogelijk waren, door de eerste burgers van die landen de banden van vriendschap tussen Oostenrijk en Nederland nog enger zijn aangehaald. Een dag ook, die bij elke verzette pas door de Koningin van Ne derland als gaste van de president van de republiek Oostenrijk, de sfeer van een keizerrijk ademde. Want geen Weense straat waar koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene gisteren op de eerste dag van het staatsbezoek doorkwamen, of zij traden in de voetsporen van keizers en keizerinnen en tot aan het galadiner gisteravond toe dat bondspresident dr. Adolf Scharf zijn gasten aanbood bleek dat het verleden in Wenen nog net zo hard leeft als de twist: op het porceleinen servies stond de dubbele, zwarte, koninklijk-keizerlijke adelaar. Vijfentachtig gasten met blauw en burgelijk bloed zaten gisteravond aan de U-vormige tafel in de Hofburg en de bladgouden kandelaars die elk zeven kaarsen droegen, schenen zwakjes over koude asperges en de champignonsoep. Geen lakeien in dit voormalige keizer- slot, maar obers in het zwart dienden het piepkuiken, de getruffeerde risotto en de veldsla op aan de hoofdtafel, waar koningin Juliana gezeten was tus sen president Scharf en bondskanselier dr. Gorbach, waar prins Bernhard de presidentsdochter, mevrouw Martha Kyrle-Seharf als tafeldame had en waar prinses Irene gezellig babbelde met mi nister Luns. Alleen Oostenrijkse wijnen werden geschonken en de Loibner Kaiserwijn fonkelde in de kristallen glazen die nog gestaan hebben op de tafels van keizerin Maria Theresia. En president Scharf verzekerde onze Koningin dat „de hartelijkheid en oprechte genegen heid, die u in dit land als hoogste ver tegenwoordigster van het Nederlandse volk ontmoet, door niets overtroffen kan worden." Van een onzer verslaggevers HAARLEM De hoofdcommis saris van de Haarlemse politie, de heer A. L. de Boer, heeft ThOm Kel ling verboden om te oefenen voor een optreden met leeuwen in de gala-voorstelling ten bate van de stichting Blijvend Applaus. Toen Kelling gistermiddag in het circus Boltini te Haarlem verscheen werd hem dit meegedeeld. De zanger zou zaterdagavond al met de' leeuwen geoefend hebben, maar na de aanval van de Rus sische beer op Ria Kuyken is het daar niet meer van gekomen. Nochtans wil Kelling met de leeuwen optreden. De directie van Circus Boltini, met wie de zanger in bespreking was, liet ons gister avond weten dat hij vrijdag met de leeuwen gaat oefenen als het circus in Zaandam staat. Kelling heeft zich, aldus de mededelingen, bij het circus als leerling-dompteur laten inschrijven en wanneer het verhinderd zou worden dat hij een leeuwenkooi binnengaat, dan zal Aardappelhandel aangetast ROTTERDAM In telegram men aan de ministers van land bouw en visserij en van economi sche zaken heeft een aantal groot handelaren in aardappelen ervoor gewaarschuwd, dat door de prijs- etöp die begin deze maand is af gekondigd, een regelmatige voor ziening van aardappelen onmo gelijk wordt gemaakt. De telegrammen werden ver stuurd vanuit de Rotterdamse Ko renbeurs waar alle groothandelaren die op deze beurs zaken doen. aan een vergadering deelnamen. In de telegrammen wordt verder gezegd dat de prijsstop het karak ter van de handel zozeer aantast dat zij die met de normale distributie van aardappelen .zijn belast, grote verliezen lijden. De groothandelaren brengen de ministers onder ogen, dat ,,de hoge prijzen aan het einde van het sei zoen zeer zeker worden gecompen seerd door de lagere prijzen gedu rende het vorige seizoen en het grootste deel van dit seizoen". Geen bekeuringen De Economische Controledienst heeft tot nu toe geen bekeuringen ge geven voor overtredingen van de prijsstop. Zij onderzoekt wel enige klachten van huisvrouwén. Sommige huisvrouwen belden de dienst zelf op om te vertellen, dat hun groenten- handelaar hen ,,te veel" wilde laten betalen voor een kilo aardappelen. An deren namen het Consumentencon tactorgaan in de arm. Deze gaf de klachten aan de controledienst door. de heer Boltini onmiddellijk een kort geding aanspannen. De Amsterdamse zanger Willy Alberti zal tijdens de gala-avond op 18 juli met een olifantennummer in de piste verschijnen. Hij heeft nog niet met de dieren gerepeteerd, maar dat zal binnenkort gebeuren. Theo Uden Masman zal een num mertje paardendressuur ten beste geven en Rudy Carell komt met een „geheim nummer". De drie gebroeders Lutz spelen voor clown. Voor de trapeze is nog geen ar tiest aangewezen. Er hebben zich wel enkele kandidaten gemeld. Arthur Dean in Genève: GENÈVE (Reuter) Tenzij doel treffende middelen ter bewaring van de vrede gevonden worden zal de mensheid de hoop op algemene ontwa pening op moeten geven. Dit deelde Arthur Dean, de leider van de Ameri kaanse delegatie, gisteren mede in de ontwapeningsconferentie van zeven tien landen. Algemene en volledige ontwapening, zei Dean, en verbeterde middelen ter bewaring van de vrede zijn twee keer zijden van een medaille. ,,Wij geloven niet", zei hij, „dat ontwapening, op zich zelf staande, zal leiden naar Utopia. Wij geloven dat wij in onze visie op een ont wapende wereld realistisch moeten zijn. Wij zien die wereld niet als een utopis tische, vrij van onenigheid en twee dracht. Ook wij zien uit naar een wereld zonder oorlog, maar als dat een realis tische visie zal zijn moeten wij ook uit zicht hebben op middelen voor het bij leggen van meningsverschillen en ge schillen die zich ook dan onvermijdelijk zullen voordoen." Zijn slootje niet schoon Van onze correspondent ARNHEM. De 51-jarige landbou wer J. H. W. van Koeverden uit Budel, lid van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten van Gelderland, is gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot vijftig gulden boete. Met dat vonnis is de tweede episode afgesloten in het proces, waarvan het al of niet voldoende schoonmaken van een slootje de inzet was. De verdachte had het slootje laten reinigen, nadat de dijkgraaf van het waterschap Lek en Linge hem een aan maning had gestuurd. „Niet schoon ge noeg", besliste de dijkgraaf bij her- schouw. Op grond van het reglement op de polderdistricten werd de heer Van Koe verden voor de kantonrechter gedaagd. Na twee zittingen kreeg hij elf gulden boete opgelegd. De veroordeelde ging in beroep bij de Arnhemse- rechtbank. Drie keer werd de zaak behandeld en aan het eind eiste de officier van justi tie d-e maximumboete van 75 gulden. De rechtbank deed er 25 gulden af. *- Tekenend voor de hoffelijke en toch zo ongedwongen sfeer is deze foto die gisteravond werd gemaakt in de Hofburg waar de Oostenrijkse president dr. Scharf zijn Nederland se gasten een galadiner aanbood. De president staat geheel rechts. Verder ziet men van links naar rechts de prinsessen Irene en Beatrix en ons vorstelijk paar. Zie verder de rubriek Als l'adio-actieve parel op pag. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Onder een grauwe hemel waaruit van tijd tot tijd de regen neerstriemde, zijn gisterochtend de haringvissers uit gevaren. Met een stoot op de fluit voer de Vlaardingen 172, de Klara, als eerste de Vlaardingse Wilhel- minahaven uit. Het schip, de enige stoomlogger die de haringvloot nog bezit, had ongeveer honderd zeelui in ruste aan boord, die meevoeren tot Hoek van Holland. Uit IJmuiden, waar ook de vis sers uit Katwijk ligplaats hadden gekozen, vertrokken zonder veel drukte dertien schepen naar zee. Ook in Scheveningen ging het kalm toe. Zeven kleine en drie grote log gers kozen daar voor 8 uur zee, uitgeleide gedaan door familieleden en bekenden van de opvarenden. Later op de dag volgden nog twin tig Scheveningse loggers. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Opklaringen en slechts hier en - daar een bui. Tot matig afnemende wind tussen west en noordwest. In het binnenland iets hogere mid- dagtemperaturen. MIES JE: Het was ook wel nodig. 23 mei: zon op 4.36, zon onder 20.38: maan onder 7.56. weer Helsinki l.bew. Stockholm h.bew. Oslo zw.bew. Kopenh. h.bew. Aberdeen zw.bew. Londen zw.bew. A'dam regen Brussel regen Luxemburg regen Parijs zw.bew. Bordeaux h.bew. Grenoble zw.bew. Berlijn zw.bew. Frankfurt regen München zw.bew. Zürich h.bew. Genève regen Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Aiaccio Madrid Mallorca Lissabon onbew. l.bew. h.bew. l.bew. l.bew. zw.bew. h.bew. h.bew. h.bew. wind ZW ZZW Z ZO stil W ZW ZZW ZW wzw z ZZO Z wzw wzw wzw stil ONO w NNW O w w z NNW 15 16 15 13 10 15 14 12 18 17 19 18 17 17 16 18 16 19 17 27 21 19 27 22 22 0 0 0 0 2 0.5 10 3 0 1 0 0.1 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Kaarsrecht stond de bejaarde presi dent in zijn rokkostuum toen hij zei: „Wij zijn bijzonder blij dat prinses Beatrix de vorige winter onze stralende gaste in Wenen was en de lieftalligheid waarmee prinses Irene mij het vorige jaar bij mijn bezoek aan Rotterdam begeleidde, behoort tot mijn mooiste herinneringen van mijn staatsbezoek aan Nederland." Koningin Juliana stelde de vraag: „Wat zou dit Europa zijn zonder de glans van de Oostenrijkse cultuur, die daarin als een radioactieve parel straalt." En de Vorstin vertélde dat „wij de eigenlijke herdenkingsdag van ons vijfentwintigjarig huwelijk in vol ledige persoonlijke vrijheid doorbrach ten in uw mooie Oostenrijkse bergen". Opnieuw werden de glazen geheven en men nipte van de Oggauer Blau- frankisch en een zachte wenk van de ceremoniemeester gaf te kennen dat men op moest passen niet te laat te zijn voor het laatste bezoek van de dag: de ontvangst in het kasteel Schönbrunn. Door een foutieve aanwijzing van een overheidsdienaar liep ik de ver keerde kant op en kwam samen met president Scharf ineens -bij de uitgang tussen de twintig het geweer presente rende müitairen te staan. „Geeft niks", vond de president, knikte en gaf de geüniformeerde por tier van de Hofburg een knipoog. Mi nister Luns kwam moeilijk de trap pen af en steunde met zijn hand in de rug. „De minister heeft nog altijd veel last van zijn rug en hij heeft het de laatste tijd natuurlijk veel te druk gehad", vertelde iemand uit de om geving van de heer Luns. Snel ging het naar Schönbrunn, waar „Tout Wien" wachtte op een kans om vandaag aan alle kennissen te kunnen zeggen: „Zij heeft mij een hand gegeven, de Koningin van Nederland. Of keizer Franz Jozef persoonlijk de orders had gegeven, zo waande men zich tussen de achthonderd vooraan staande Oostenrijkers die voor deze galaontvangst waren uitgenodigd. Dich ters met baarden, beeldhouwers met toegeknepen ogen vanwege de pogingen het gruis van hun materiaal te ont lopen. advocaten en politici, diploma ten en hoge ambtenaren achtmaal honderd van hen liepen er door de zalen met spiegels en luchters: over twee lagen tapijten, tussen de wit ge- laqueerde stoelen met gouden leu ningen en dronken hun glas. Een im mens koud buffet, waarvan Onassis, die eens heeft gezegd het mooiste kou de buffet ter wereld te hebben aange richt. zou verbleken en achteraan een kamer met een tafel, waar koningin Juliana en negenentwintig anderen zit tend van diezelfde heerlijkheden ge noten. Tot middernacht bleef men bijeen en toen stonden voor de laatste keer op deze.maandag de auto's voor om Ko ningin en Prins naar hun hotel te brengen. In een keizerliike omgeving, met aangeboren hoffelijkheid en tegelijk met een zwier die schijnbaar alleen aan al die dragers van groene hoedjes is voorbehouden, heeft de republiek Oos- tenjrjk het Nederlandse vorstenpaar gisteren ontvangen, zijn kunstschatten getoond en aan de tafel der vriend schap genood. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1