Voorbereiding [n c]e klauwen van het monster voor nieuwe Nederlandse troepenzending IVeeb/eM jjoodwill Beer zet tanden diep in schouder van Ria Kuyken Papoea's melden luchtlandingen van Indonesiërs ONMATIGE VERLANGENS BEDREIGEN WELVAART Aanval bij Fak Fak Waterman voorbij Willemstad FOTOGRAAF CEES DE BOER DACHT NIET NA MAAR KNIPTE TOEN DE BEER HET MEISJE BEET Weer Russische kernproeven KNVB handhaaft Feijenoords straf De Bilt: Regen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 21 mei 1962 Lord Altlee opnieuw geopereerd Michelangelo een spierenjongen Zie verder pag. 5 Wilde achtervolging in Den Haag Meisje (6) verongelukt Staatssecretaris Roolvink waarschuwt I Directeur- JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5160 GEVECHT MET INFILTRANTEN HOLLANDIA (ANP) Voor de vijfde maal in drie weken is in het westelijk kustgebied van Nieuw- Guinea een Indonesische luchtlanding uitgevoerd, ditmaal bij Teminaboean. Ook deze infiltratie is, evenals een van de eerder uitgevoerde luchtlan dingen bij Kaimana, bekend geworden door inlich tingen van de bevolking- De in Teminaboean, in het zuiden van de Vogel kop, gelegerde eenheid van de landmacht is zater dag terstond na de melding tot de aanval overge gaan. Papoea's uit het moerasgebied ten zuiden van Teminaboean dienden als gids. In het vuurgevecht dat daarop volgde zijn twee Indonesiërs, onder wie de commandant van de groep infiltranten, gesneu veld. Drie indringers werden gewond, maar zij zijn nog niet gevangen genomen. Aan Nederlandse zijde zijn geen verliezen geleden. Wel maakte een Indonesisch persbureau dit weekeinde melding van Nederlandse verliezen, maar dat wordt in Den Haag krachtig en categorisch tegengesproken. Naar Temina boean zijn versterkingen gezonden. Eerder is op het bivak van Indonesische infiltranten ten oos ten van Fak Fak een aanval gedaan. De Indonesiërs trokken zich na een kort vuurgevecht terug. Toen de Nederlanders het bivak binnenvielen was het verlaten. Wel zijn wat achtergela ten voorraden in beslag genomen. Gebleken is dat de groep in filtranten na het vuurgevecht uiteen is gevallen. Over mogelijke andere acties bij Fak Fak of bij Kaimana is dit weekeinde niets meegedeeld. De luchtverbinding van De Kroonduif tussen Biak en Fak Fak is vrijdag hersteld. In Djakarta worden berichten verspreid over militaire succes sen van de infiltranten. Er heerst daar onder de militairen uit gelaten vreugde over. In dezelfde berichten wordt gezegd dat Fak Fak nu voortdurend wordt bestookt en dat het grootste deel van de bevolking is geëvacueerd. Een speciale correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press, Hal McClure meldde zaterdag evenwel uit Fak Fak: „Wie in Fak Fak is merkt weinig van de rimboeoorlog, die buiten het plaatsje gaande moet zijn. Het leven in het stadje met zijn tweeduizend inwoners is kalm en vredig. De mensen hebben geen verandering gebracht in hun dagelijks leven. De enige verandering in het dagelijkse beeld vormen de zwaar be wapende patrouilles van leger en mariniers, die door de steile straatjes gaan. Bijna alle Nederlandse militairen dragen hun wapens bij zich ook als zij uit winkelen gaan". Intussen worden voorbereidingen getroffen voor de uitzending van een nieuw contingent Nederlandse militairen, vermoedelijk weer een achthonderd man, naar Nieuw-Guinea. Zij zullen door de lucht worden overgebracht naar Willemstad. De Zuiderkruis, die nu zelf met militairen op weg is naar Nieuw-Guinea, zal hen in de laatste helft van Juni daar ophalen. De Waterman is zo juist Willemstad gepasseerd op weg naar Nieuw-Guinea. Gouverneur Platteel heeft meegedeeld dat op het ogenblik de mogelijkheid wordt bestudeerd de bevolking nog verder bij de verdediging van westelijk Nieuw-Guinea te betrekken. Ander zijds verklaarde de gouverneur er tegenstander van te zijn aan iedereen wapens te verstrekken. „Dan roepen wij evenveel gees ten op als wij gaan bezweren", zo zei hij. President Soekarno heeft in Djakarta verklaard: „Wij smeken niet om een vreedzame regeling. Natuurlijk zouden we blij zijn als het geschil op vreedzame wijze kon worden bijgelegd. Maar wanneer de Nederlanders het niet met vreedzame middelen wil len regelen hebben wij andere middelen ter beschikking. Vóór de haan in 1963 kraait zal West-Irian in onze handen zijn". Hij yoegde daaraan toe dat Indonesië alleen wil praten over over dracht van West-Irian. De chef-staf van de Indonesische luchtmacht, Umar Dhani. heeft gisteren zijn ondergeschikten opgedragen zich gereed te houden, opdat zij „op elk ogenblik" met een grootscheepse aan val op Nieuw-Guinea kunnen beginnen. In Djakarta is ook meegedeeld dat er geen algemene verkie zingen zullen worden gehouden zolang westelijk Nieuw-Guinea niet is bevrijd. De algemene verkiezingen zijn al enige malen uitgesteld. De laatste algemene verkiezingen zijn in Indonesië in 1955 gehouden. Dat waren ook de eerste. Het gezicht van angst vertrokken en de linker hand krampachtig in de flank van het monster gedrukt zo probeerde zaterdagavond in het circus Boltini te Haarlem de 27-jarige zangeres Ria Kuyken zich te bevrijden uit de klauwen en de bek' van een plotseling agressief geworden beer. Het dier had zijn poten om het meisje ge slagen en zijn tanden diep in haar schouder gezet. De worsteling tussen het meisje en het beest werd binnen weinige seconden beslecht, dank zij de hulp van Tony Boltini, de directeur van het circus, en temmer Alberto Althoff. Even, een fractie van een seconde, hadden zij als aan de grond vastgenageld gestaan. Toen striemde, felle zweepslagen over de dikke vacht van het dier en klonken door de tent de kreten, waarmee de mannen de beer angst probeerde aan te jagen. Een koel berekende zweepslag van Alberto Althoff, dwars over de neus van het dier, maakte tenslotte voor de zangeres een einde aan de mar teling. De beer liet zijn prooi los en draaide zich op de logge poten van het meisje af. Achteraf bleken haar verwondingen niet zo ernstig te zijn als de eerste ogenblikken werd ge vreesd. De beer moest zijn ongehoorzaamheid tegenover de mens met de dood bekopen. Een kogel uit de karabijn van een politieman maakte enkele uren later een einde aan zijn leven. {ingezonden mededeling) BINNENYERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector ffabrieken Zevenbergen Van onze correspondent LONDEN. Lord Attlee, de 79-jarige Britse oud-premier, heeft zondag op nieuw een maagoperatie ondergaan. Vo rige maand werd hij ook al aan de maag geopereerd terwijl hij eind vorig jaar reeds een maand met maagklach ten in een ziekenhuis had gelegen. Lord Attlee's toestand werd gister avond beschreven als „naar omstandig heden redelijk". Vorige maand was zijn toestand kritiek, vooral omdat hij toen ook juist een hartaanval had gehad. Karei Appel: LONDEN (ANP1. ..Ik denk niet over oude kunst", antwoordde Karei Appel een correspondent van de Lon- dense Times te Parijs. Deze vroeg hem zijn mening over de Nederlandse tra ditionele kunst. Appel liet bij het vraaggesprek ook blijken evenmin iets voor Italiaanse kunst te voelen en klassificeerdeMichel- angelo onder „spierenjongens". De eni ge oude meesters in wie hij geloofde waren Van Gogh, Picasso en Matisse. Appel experimenteert tegenwoordig in „schilderen met geluid" in een elektro nisch laboratorium. Aan The Times ver klaarde hij tenslotte rond 1950, toen hij in Parijs Michel Tapie leerde kennen, zijn eigen weg duidelijk te zijn gaan zien. De begrotingscommissie van de vijf tiende Assemblee van de wereldgezond- heisorganisatie in Genève heeft zaterdag besloten het budget voor 1963 te bero- ten op 29.956.000 dollar, bijna vier mil joen dollar boven het bedrag dat voor dit jaar was uitgetrokken. AMSTERDAM (ANP). —De 82-jari- ge J. van Schaffelaar heeft zaterdag in een huis aan de Hasebroekstraat in Amsterdam een dodelijke val gemaakt. Op de derde verdieping viel hij van de trap. Hij kwam terecht op de over loop van de tweede etage. Kort na aan komst in het Wilhelmina Gasthuis is de oude man overleden. "Vandaag arriveren Koning in en Prins met de prinses sen Beatrix en Irene in Oostenrijk voor een drie daags staatsiebezoek. Op pag. 2 vertelt P. W.t Russel hoe het er gisteren uitzag in een koud en regen achtig Wenen. Vissers weggejaagd OSLO (U.P.I.). Noorse vissers die in de Barentszee plegen te vis sen, hebben de indruk dat de Russen vSn plan zijn nieuwe kernproeven te nemen in de buurt van Nova Zem- bla. Enkele dagen geleden werden ver scheidene vissersboten merendeels Noorse, maar ook Britse en Franse van de visgronden dichtbij de Kil- ding Bank in internationale wateren door Russische motortorpedoboten 1 verjaagd. Een van de Noorse schippers zei dat het duidelijk was dat de Rus sische marine-eenheden Strenge or ders hadden om het gebied te zuive ren. Hij nam ook veel activiteit van Russische vliegtuigen boven dat ge bied waar. Van onze speciale verslaggever HAARLEM. De daverende laohsalvo's, die de clowns van Tony Boltini zaterdagavond aan het Haarlemse publiek ont lokten, overstemden de knal van het karabijnschot, dat in de stallen achter de tent een einde maakte aan het leven van de beer Pimmy. Het schot was de afsluiting van een angstig avontuur, dat enkele uren tevoren bijna het leven had gekost aan de 27- jarige zangeres Ria Kuyken, wier stem juist op dat moment door de ether klonk. Zij was gastvrouwe in het tevoren opgenomen programma Tierelantijnen van de K.R.O. Zelf lag zij op dat ogenblik met een door vier beretanden deerlijk verwonde arm in het ziekenhuis. Een uur voor het begin van de avondvoorstelling was Ria Kuyken, vergezeld door de directeur Tony Boltini en de temmer Alberto Althoff de circuskooi binnen gegaan. Het zou haar eerste repetitie worden met de drie beren van het circus, waarmee zij wilde optreden op de Grand Gala, die een reeks van Nederlandse ar tiesten op 18 juli in Amsterdam zul len geven met dieren en materiaal van het circus. De opbrengst van de voorstelling komt ten goede aan het artiestensteunfonds „Blijvend Ap plaus". Hoewel beren in de circuswereld gelden als onbetrouwbare dieren, had Tony Boltini geen gevaar ge zien in een optreden met deze goed op hun nummer afgerichte beren. Ria, die er tijdens het opbouwen van de kooi wat zwijgzaam bij had gezeten, betrad dan ook met gehe ven hoofd de kooi. Daar zaten de drie beren ieder rustig op een tabouretje. Samen met haar begeleiders ging Ria de dieren langs. Zij gaf ieder een klontje sui ker in de bek. Alberto Altlhoff leid de daarbij haar hand. Alles ging goed. Tot het moment gekomen was dat Ria alleen naar voren kwam om de beer Pimmy een suikerklontje te geven. Terwijl de andere mensen in de kooi zich op de achtergrond hielden, stak Ria de manshoge beer met een bewonderenswaardige rust het klontje in de bek. Toen zij zich hierna rustig achteruit lopend weer bij haar begeleiders wilde voegen, ROTTERDAM. Het be stuur van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond (KNVB) heeft zaterdagmiddag besloten de aan Feijenoord opgelegde straffen te handhaven. Dit betekent, dat de spelers van het huidige eerste elftal van de Rot terdamse club tot' 1 april 1963 niet in aanmerking kunnen komen voor een plaats in het Nederlandse elftal. Bovendien wordt Feijenoord, on danks het behaalde landskampioen schap niet ingeschreven voor het toernooi om de Europese voetbal beker in het seizoen 1962-1963. Voor het toernooi om de Euro pese voetbalbeker zal thans PSV worden ingeschreven. DEN HAAG. Na een wilde achter volging heeft de Haagse politie gister morgen een 27-jarige dronken chauffeur in de kraag kunnen grijpen. Dank zij het rustige uur half tien gebeur den er geen ongelukken. De man, die later bekende vijftien tot twintig borrels te hebben gedronken, had vrijwel alle verkeersregels overtreden. Nadat de po litie vier waarschuwingsschoten had ge lost, liet hij zich in de Van Ostadestraat arresteren. Tevoren was de man er vandoor ge gaan toen een surveillance-auto hem achterop was gereden. De politie had een waarschuwing gekregen dat op de Paviljoensgracht iemand onder in vloed" wilde wegrijden. Tijdens de achtervolging kon de man op het nippertje een tram ontwijken. Enkele voetgangers moesten zich met een noodsprong in veiligheid brengén. De man heeft nog een voorwaarde lijke gevangenisstraf te goed voor het rijden onder invloed van sterke drank. HANDEL (ANP) De zesjarige Truusje de Wildt is zaterdagmiddag in haar woonplaats Handel door een auto aangereden en gedood. Het kind stak achter een stilstaande vrachtwagen de weg over, zonder te letten op een auto die van de tegenovergestelde kant na derde. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Krachti- 'ge. in de kustpro vincies harde wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer de lzelfde temperatu ren als gisteren. MIES JE: Beter door het weer dan door de beer gebeten. AMSTERDAM (ANP) „Als we geen ernst maken met de gewen ste matiging en in onze eisen en verlangens te ver gaan, zal de be reikte vermeerdering van de wel vaart zich tegen de arbeiders ke ren. Nederland leeft sociaal-econo misch op het scherp van de sne de", zei de staatssecretaris van so ciale zaken, de heer B. Roolvink, op een bijeenkomst van de Neder landse christelijke grafische be- drijfsbond, die in Amsterdam zijn zestigjarig bestaan vierde. Sommigen gaan in hun verwach tingen zover, dat zij denken dat de bomen tot de hemel groeien en dat er geen slechtere tijden kunnen ko men, voegde de heer Roolvink er aan toe. Het college van rijksbemidde laars heeft te maken met zeshonderd collectieve arbeidsovereenkomsten. Daarom speelt een verhoging van de lonen met een cent meer of minder wel degelijk een rol. Wanneer alle be drijfstakken het voorbeeld van hun grafische collega zouden volgen, zou dat weieens van beslissende invloed op onze 'kwetsbare economie kunnen zijn, meende de staatssecretaris. De roep om een verdere verkor ting van de arbeidstijd noemde de heer Roolvink bedenkelijk. De gevol gen van de „vijfdaagse" is Neder land namelijk nog niet te boven. Er is nu een periode van rust nodig om te behouden wat nu verkregen is. Bovendien dacht de bewindsman dat de arbeiders geen beleid wensen, waarvan de zwakke broeders de dupe zullen worden. Grotere belangen kun nen het mogelijk maken, dat be paalde wensen nog even blijven rus ten. De voorzitter van de jubilerende bond, de heer L. Blaauw, zei dat er wel begrip bestaat voor het stand punt van de regering. Toch kunnen de arbeiders de politiek moeilijk be grijpen als zij horen hoe hoog de tan tièmes en uitkeringen uit de winst zijn in kringen van de werkgevers. Overigens vroeg de heer Blaauw zich af of de vakbeweging nog kan blij ven functioneren dan wel of nog gró tere groepen arbeiders zich zullen storten in het avontuur van de cate gorale bonden. „Deze bonden zullen niets kunnen bereiken, maar zij spre ken blijkbaar een taal. die de man in de werkplaats aanspreekt".

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1