ZO AVO HELPT SIAM Na fel verweer: minister blijft Consumenten contactorgaan: niet genoeg SALAN OP TWEEDE DAG: IK WAS HET HELFT VAN AVRO-LEDEN STEMDE OP OPPOSITIE Man gedood op boot HOOFD VAN O.A.S. ZWIJGT NA LANGE VERKLARING De Bilt: Wisselend PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Op verzoek van V.S. Steekproeven Net op tijd Nog niet eens Sensationeel slot van liberale aanval Zie verder pag. 7 Voor 1V2 miljard nieuwe levensverzekeringen Duizenden Chinezen op weg naar Hongkong Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nis. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—31S9, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5157 Van onze correspondent LONDEN. Kleine militaire eenheden van de Engelse, Aus tralische en Nieuwzeelandse strijdkrachten zullen zich mis schien weldra voegen bij de Amerikaanse strijdgroep die vandaag in Siam aankomt. De ze militaire versterkingen moe ten dienen om Siam zo nodig te verdedigen tegen invallen van communistische troepen uit Laos. De Amerikaanse regering heeft de afge lopen. dagen Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan en de Phi- lippijnen gevraagd om een symbolisch militair aandeel in de verdediging van Siam. De drie eerste landen hebben al instemmend geantwoord. Het besluit van Pakistan en de Philippijnen was gisteren nog niet bekend. Al die landen zijn aangesloten bij de Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie (Zoavo), evenals Frankrijk, dat uiteraard niet is gepolst. Eerst verzoek Het initiatief schijnt te zijn uitgegaan van de Verenigde Staten,en niet van de Zoavo. Toch zal ten slotte Siam for meel met een verzoek om militaire bij stand moeten komen. De raad van de Zoavo hield zich giste ren. met de zaak bezig. Na afloop van een bijeenkomst van de raad in Bang kok deelde de plaatsvervangende se cretaris-generaal van de Zoavo, Wil liam Worth, mee dat verder overleg werd gepleegd over maatregelen die de landen van de Zoavo zouden kunnen nemen om het huidige gevaar te ke ren. Eerder op de dag landden twaalf Ameri kaanse straaljagers op een vliegveld op 160 kilometer ten noorden van Bang kok. Acht andere Amerikaanse straal jagers worden vandaag in Siam ver wacht. Akkoord De voorzitter van de internationale be standscommissie voor Laos, Avtar Singh, deelde gisteren na zijn terug keer in Vientiane, de hoofdstad van Laos. mede dat de leiders van de neu- jralistische beweging en van de Patbet Lao hem de verzekering hadden gege- yen dat zij onvoorwaardelijk akkoord wilden gaan met het beleggen van een conferentie over vorming van een coalitieregering. Dat zou betekenen dat de Pathet Lao de eis had laten vallen dat de neutralisten de porte feuilles van defensie en binnenlandse zaken zouden krijgen. Avtar Singh had ook vernomen dat de leiders van de Pathet Lao bereid waren niet over te gaan tot bezetting van de grensplaats Hoifei Sai, vlak bij de grens van Siam-, op voorwaarde dat de rechtse troepen in dat gebied niet tot de aanval overgingen. Dat betekende dat Houei Sai, in weerwil van de alar merende berichten van de afgelopen dagen, helemaal niet in handen van de Pathet Lao was gevallen. De Ameri kaanse ambassade in Vientiane be richtte verder dat regeringstroepen waren opgerukt tot 39 kilometer ten noorden van Houei Sai, in "de richting van Nam Tha, zonder kontakt te heb ben gehad met vijandelijke troepen. Drukte in Londen In Londen was het gisteren goed merk baar dat er om Britse troepenstetfn voor de strijdkrachten in Siam was gevraagd. De defensiecommissie van het Britse kabinet kwam laat in de middag bij een in de kamer van premier Macmil- lan in het Lagerhuis. Behalve Mac- millan, Lord Home, de minister van buitenlandse zaken, en de ministers van de verschillende militaire departe menten, waren ook de chefs van staven bij de bespreking aanwezig. Het Foreign Office liet gisteravond weten dat er nog geen officieel Siamees ver zoek in Londen was ontvangen om Britse troepen te zenden. Lord Home ontving gisterochtend de Russische ambassadeur in Engeland, A Soldatof, die de minister om een onderhoud had gevraagd. Ze spraken o a. over Laos. Nog altijd willen de Russen niet mee werken aan het door Engeland geop perde denkbeeld, de internationale bestandscommissie naar het gebied te sturen waar de Pathet Lao het bestand in Laos heeft geschonden. Londen staat vierkant achter het Amerikaanse op treden in verband met Laos. PRIJSSTOP VOOR AARDAPPELEN (Ingezonden mededeling) Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De aardappelen mogen niet duurder worden dan ze op dit ogenblik zijn. De minister van economische zaken, De Pous en de minister van landbouw, Marijnen, hebben gis teren een eind gemaakt aan de nog steeds stijgende prijzen. Hun eerste voorlopige maatregel bestaat uit de bepaling, dat voor aardappelen niet méér mag worden betaald dan op 16 mei (dat is dus gisteren). De in april doorgevoerde beperking van de uitvoer zal worden gehandhaafd. Vanmorgen wordt een bespreking gehouden tussen de ministers en het consumen ten contactorgaan. Men wil dan nagaan of het mogelijk nodig is om nog andere maatregelen te treffen. Het contactorgaan meent, dat verder ingrijpen beslist noodzakelijk zal zijn. Een be vriezing van de prijzen op het peil van gisteren met als maxima veertig tot 45 cent per kilo geeft in feite nog geen enkele oplossing voor de mees te mensen, zo deelde de direc teur van dit orgaan mee. De aardappelen zullen beslist goed koper moeten worden. Wij hopen op andere maatregelen, waarvan de na leving gemakkelijk zal kunnen worden gecontroleerd, zo zei hij. Deze controle is inderdaad geen simpele zaak. De economische controle dienst, die ermee is belast, zal morgen moeten bekijken hoe ze dat aan de vork gaat steken. Het is natuurlijk onmogelijk om in iedere aardappel zaak een mannetje neer te zetten. De controle zal daarom met steek proeven moeten worden gehouden. Bovendien zijn er verschillen in dè hoogte van dé prijzen. Op het platte land zijn de aardappelen over het algemeen goedkoper dan in de steden, maar ook daar is de ene zaak weer duurder dan de andere. Bovendien hoe kan worden bewezen, dat op 16 mei een bepaalde prijs werd gevraagd? Het consumenten contactorgaan en trouwens ook de overheid hoopt op de medewerking van de kopers. Onze organisatie zal eraan moeten meewerken, zei de directeur van het contactorgaan, dat de consument er inderdaad ..werk van maakt" als hem hogere prijzen dan de toegestane wor den gevraagd. Het consumenten contactorgaan meent, dat de maatregelen precies op tijd zijn genomen. We wilden juist het ministerie bellen, omdat de prijzen weer wat stegen, toen we de uitnodi ging kregen om over verder ingrijpen te komen praten. De ministers hebben, voordat ze hun maatregel van gisteren namen, het produktschap voor aardappelen ge hoord. Dit verklaarde indertijd toen de uitvoer werd beperkt tegen een prijsstop te zijn. Het noemde het onmogelijk om de naleving ervan te controleren, en bovendien zou er dan een zwarte markt voor aardappelen kunnen ontstaan. Het produktschap heeft gisteravond een strikt besloten spoedvergadering gehouden, waarbij, naar wij vernamen, ook vertegenwoordigers van het de partement van economische zaken en van het bedrijfschap voor aardappelen, groenten en fruit aanwezig waren. Daaruit kan vrij zeker worden af geleid dat dit schap het nog niet eens is met wat de beide ministers hebben besloten. Na afloop van deze vergadering kon ons geen enkele mededeling worden verstrekt. De deelnemers hadden zich aan strikte vertrouwelijkheid gebon den. Het produktschap zal vandaag weer vergaderen. Inmiddels hebben net bedrijfschap voor aardappelen, groenten en fruit en de bonden van kleinhandelaren in aardappelen een telegram gestuurd aan minister De Pous. Daarin wordt gezegd dat men erg bevreesd is dat de ministeriële maatregelen voor de han delaren en voor de consumenten zul len leiden tot onoverkomelijke moei lijkheden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De liberale minister van defensie, ir. S. H. Vis ser, is niet afgetreden nadat de liberale Eerste-Kamerfractie bij monde van mr. H. van Riel gisteren hefft laten weten en nog wel uitdrukkelijk geen vertrouwen in deze bewindsman te heb ben. De begroting van defensie is vervolgens zonder hoofdelijke stemming, ook met instemming van de liberalen, door de Eerste Kamer goedgekeurd. Het defensiebeleid is dus voor de liberalen aanvaardbaar, niet de persoon van de minister. Minister-President prof. dr. J. E. de Quay moest er tenslotte aan te pas komen om uit te leggen dat aftre den van minister Visser, indien hij daartoe door zijn geestverwanten zou worden gedwongen, geen gevolgen be hoefde te hebben voor het hele kabi net, gezien de constructie van dit kabinet. Daarmee doelde de premier Van onze correspondent PARIJS. „Ik ben het hoofd van de O.A.S. Ik draag dus de volledige verantwoordelijkheid. Ik neem deze op me, omdat ik niet wil afwijken van een gedragslijn, die de mijne is geweest gedurende de 43 jaar, dat ik commandant ben. Ik ben geen bende leider, maar een Frans generaal, vertegenwoordiger van een overwinnend en riet van een verslagen leger". Met deze woorden begon Salan op de tweede dag van zijn proces een lange verklaring, waarin hij een over zicht gaf van de gebeurtenissen, de gevoelens en de oorzaken, die hem ertoe gedreven hadden zich aan het hoofd te stellen van de opstand in 1961 en later van de O.A.S. Hij sprak met een strakke, onbewo gen, soms doffe stem en slechts af en toe voelde men, eerder dan men het hoorde, enige opwinding in zijn woor den. Zelden richtte hij zijn ogen op de leden van de krijgsraad. Kort en zake lijk las hij zijn verklaring voor, alsof die niet hem, maar een ander betrof. Hij verhaalde van zijn carrière in alle delen van het toenmalige Franse we reldrijk, van het verlies van Indochina, van de strijd in Algerije, van de aanslag die op 16 januari 1958 in Algiers met een bazooka op hem was gepleegd. -*• De gang van zaken in en rondom liet Paleis van justitie te Parijs, waar het proces tegen ex-generaal Saian wordt gevoerd, wordt door vele Fransen betreurd. De bewaking is zo streng dat zelfs rechters wor den gefouilleerd en zich moeten le gitimeren. Daartegen is onder grote belangstelling rechter Bousselet van leer getrokken. Gehuld in zijn rode toga liep hij de straat op om de be wakingstroepen te wijzen op het onbehoorlijke van hun optreden (Telefoto) De weersverwachting geldig tot vanavond: Aanvankelijk op klaringen met hier en daar een bui. Later toenemende bewolking met tij delijk enige regen. Krachtige tot ma tige westelijke wind. Weinig ver andering in tem peratuur. MIESJE: Het weer is als ons nationale elftal. 18 mei: zon op 4.43, zon onder 20.31; maan op 19.07, maan onder 4.42. Van een onzer redacteuren HILVERSUM Bijna de helft van de AVRO-leden heeft bij verkiezingen ter voorziening in vacatures voor negen van de twaalf gewestelijke besturen zijn stem uitgebracht, op kandi daten die het „Actie-comité van Avro-vrienden" had ge steld. Een onverwacht groot succes voor de oppositie dus. Desondanks kon slechts één kandidaat de meerderheid beha len: De heer A. W. Vogt, die nu zit ting krijgt in het bestuur van Noord holland. In een communiqué dat de Avro heeft uitgegeven, wordt aan het slot kortweg opgemerkt: „Van de ge kozenen behoort alleen de heer mr. A.W. Vogt tot de tien door het zich noemende „Actie-comité van Avro- vrienden" gestelde kandidaten." CIJFERS Hieruit zou men afleiden dat de ver kiezingen een nederlaag zijn geweest voor de oppositiegroep. Bekijkt men echter de cijfers, dan komt men snel tot andere gedachten. Er zijn name lijk in totaal 103.245 stemmen uitge bracht, waarvan er 49.229 terecht kwamen bij kandidaten van het actie comité, dat is bijna vijftig procent. Dat er toch slechts één kandidaat is gekozen, ligt aan het distriktenstelsel dat de Avro nog steeds hanteert en aam het feit dat op de heer Vogt een zeer groot aantal stemmen is uitge bracht, namelijk 24.178. Bij een stelsel van evenredige vertegenwoordiging zou de helft van het aantal kandida ten van het actie-comité zitting in het bestuur hebben gekregen. In ver scheidene districten werden de ver kiezingen een ware mek-aan-nek race tussen kandidaten van het actie-eo- mité en het Avro-bestuur. In Utrecht en Gelderland bijvoorbeeld scheelde het maar ruim honderd stemmen. „Wij zien de uitslag dus als een hart onder de riem om onze actie voor de mocratisering van de A.V.R.O. met alle kracht voort te zetten", verklaar de de woordvoerder van het actie comité, ir. C. E. van de Stadt uit Bilt- hoven, „en wij hopen dat het bestuur van de Avro thans zo reëel zal zijn de heer Vogt als consul in het dage lijks bestuur op te nemen, waar een vacature is. Na het overweldigend aantal stemmen dat op hem is uitge bracht heeft hij daar zeker recht op. - GEEN ONDERZOEK „De samenzweerders in dit komplot", zo zei hij, ,-,zijn degenen, die vandaag tegen mij de doodstraf eisen. Zij willen thans door middel van een veroor deling verkrijgen, wat zij met hun bazooka niet konden bereiken. Elk onderzoek naar deze kwestie is mij geweigerd. Niemand heeft willen ge tuigen. zelfs Michel Debré niet. Het is niet mogelijk de gebeurtenissen te begrijpen zolang die aanslag op mijn leven niet volledig is opgehelderd. Indien een regering weigert een be klaagde volledig recht te doen weder varen, is dat alleen, omdat zij daar zelf voordeel bij heeft." Hiermede werd de gedragslijn, die hij bij zijn verdediging wil volgen, plotseling duidelijk. Wat Salan en zijn verdedigers Vullen is een politiek proces: een historisch proces, dat een aantal politieke leiders van de laatste jaren mede zal veroordelen en dat het huidige bewind misschien ten val kan brengen. Daarom vervolgde hij zijn betoog met een minutieuze opsomming van alle gebeurtenissen, die geleid hadden tot zijn ommezwaai, tot zijn openlijke opstand tegen het wettig gezag. NIET UITGENODIGD Sprekend over de generaalsputsch zei hij o.m., dat hij nooit een uitnodi ging had ontvangen om redenen die tijdens dit proces ongetwijfeld aan het licht zullen komen om deel te nemen aan de voorbereiding en de uitvoering van de opstand. UTRECHT. In het eerste kwar taal van dit jaar is voor f 1.565,3 mil joen aan nieuwe levensverzekeringen tot stand gekomen. Dit betekent een stijging van 89.1 miljoen of 6 pro cent ten opzichte van het eerste kwar taal van 1961. Acht jaar geëist Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Acht jaar gevan genisstraf met aftrek heeft de pro cureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof geëist tegen de 29-jarige J. E. H. V. uit Rotterdam. Wegens zware mishandeling, de dood tot gevolg hebbend, was hij door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot vier jaar met aftrek .en terbe schikkingstelling van de regering. De procureur-generaal achtte dood slag bewezen. Op 3 juni van het vorige jaar heeft V. dë 33-jarige W. van Leeuwen om het leven gebracht aan boord van de rondvaartboot Rijnhaven, waarvan hij kapitein was. De mannen hadden el kaar in een café ontmoet. Na sluitings tijd zouden zij het borrelen aan boord voortzetten. Aanvankelijk verliep alles heel gezellig, maar volgens V. kwam er verandering in de situatie, toen zijn bezoeker hem oneerbare voorstellen begon te doen. De man weigerde daarop in te gaan. Het gevolg was een vechtpartij. V. voelde zich ernstig bedreigd. Hij greep een ijzeren staaf, waarmede hij naar zijn zeggen in. het wilde weg om zich heen maaide. In ieder geval velde hij Van Leeuwen. De kapitein wilde zich van zijn slachtoffer ontdoen, maar hij slaagde er niet in het zware lichaam van boord te slepen. Daarom legde hij de man op het dek, waarop hij wilde weggaan. In paniek Onverwacht begon Van Leeuwen weer te bewegen. Daardoor was V., volgens zijn zeggen, zo in paniek ge raakt, dat hij opnieuw de staaf had ge grepen en de man op het hoofd had geslagen. Dat heeft de levensgeesten bij Van Leeuwen definitief doen wijken. V. ruimde het dek op en gooide de jas, waarmee hij het bloed had opge veegd, samen met de staaf overboord. Daarna ging hij naar huis, verkleedde zich en keerde naar zijn boot terug, waar inmiddels een dekknecht het li chaam had ontdekt en de politie had gewaarschuwd. Zowel voor de rechtbank als voor het hof beriep V. zich op noodweer exces. De rechtbank noch de procu reur-generaal zagen daarvoor termen aanwezig, omdat hij immers zonder zo drastisch op te treden weg had kun nen gaan. De procureur-generaal ging nog een stap verder dan de rechtbank, want hij nam aan dat V. steeds de be doeling heeft gehad Van Leeuwen te doden. op het extra-parlementaire karakte* ervan. Alleen als de meerderheid van de Kamer het vertrouwen zou opzeg gen, zou het kabinet aftreden, aldus prof. De Quay. Minister Visser zei zich geen ver tegenwoordiger van. zijn partij in het kabinet te voelen. Verder was er slechts op onderdelen van zijn beleid kritiek geoefend. In het betoog van mr. Van Riel zag hij geen enkele aan leiding om af te treden. SCHERPE VRAGEN Dit was het sensationele ©lot van een tot het laatst toe spannende Eeriste- Kamervergadering, waarin tegen het eind de socialist prof. dr. I. Samkal- den scherpe vragen stelde om te weten te komen hoe de kaarten nu precies lagen. Stampvolle tribunes, met een groot deel van de liberale Tweede- Kamerfractie op het gereserveerde gedeelte, zagen na schorsing behalve de omstreden minister en zijn beide staatssecretarissen ook de minister president en de vice-minister-presi dent, de liberaal drs. H A Korthals, achter de regeringstafel plaatsnemen. Op dat ogenblik ging het nog om de afrekening. De Eerste Kamer had ge zegd wat er gezegd moest worden, niet alleen mr. Van Riel. Diens felste tegenstander, de a.r. woordvoerder H. Algra, had hem a-moreel opportunisme en partizanenpolitiek verweten. Als het niet om de verkiezingen gaat, waarom dan wel, vroeg de heer Algra. Vooral in de moeilijke positie waarin het kabinet nu verkeert, had mr. Van Riel er af moeten blijven. Minister Visser moet het recht behou den zich te verdedigen, in hoger be roep voor de ambtenarenrechter zowel als voor de Tweede Kamer. De minister zou volgens de afgevaar digde Algra het land een dienst be wijzen als hij aanbleef om zich te verdedigen en deze partizanenpolitiek te f rusteren. De K.V.P.-er mr. L. de Gou bleef zich van ieder commentaar onthouden, zolang de rechtszaak Van der Putten hangende was. VERWIJT De socialist prof. Samkalden had van de minister geëist dat deze met nog dwingender en uitvoeriger argu menten moest komen om de noodzaak van zijn aanblijven aan te tonen. Dit had de minister in de ochtend vergadering al gedaan. Hij had zijn partijgenoot Van Riel verweten dat deze zich schuldig had gemaakt aan een ernstig gebrek aan zorgvuldigheid door de opmerking „wonderlijke stunt" uit haar verband te rukken en ver keerd uit te leggen. „Naar de reden daarvan kan ik slechts gissen", aldus minister Visser, „en ik mag mij ove rigens refereren aan het oordeel van de Kamer in haar geheel." De minister zei ook nog dat hij vol ledig het recht had om zich in de zaak Van der Putten te verdedigen, met name op grond van de nota aan de Tweede Kamer. Hij voegde er aan tie dat hij verlangend naar de behan deling daarvan uitzag. .Wat mr. Van Riel hem voor de voe ten had geworpen, was nu juist dat gene wat straks hij de Centrale raad van beroep in behandeling zal komen. Minister Visser noemde het in strijd met een goede en algemene stelregel om daarop thans in te gaan. Wel zag hij zich genoopt een onder deel van, de kritiek van mr. Van Riel te behafidelen, namelijk het verwijt dat hij in zijn personeelsbeleid met de heer Van der Putten een „wonderlijke stunt" zou hebben uitgehaald. Dit ver wijt noemde de minister geheel onjuist. GEEN DOOFPOT Hij had deze uitdrukking in een an der verband gebruikt en hij legde uit dat hij op de persconferentie van 10 november 1961 had verondersteld dat het inlichten van de pers op zo korte termijn wellicht zou kunnen worden beschouwd als een wonderlijke stunt, maar dat hij van zijn departement in geen geval een doofpot wilde maken en van plan was in deze zaak de on derste steen boven te brengen. Daar de „wonderlijke stunt" door mr. Van Riel in dien-s betoog centraal was ge steld meende minister Visser deze achtergrond aan de Eerste Kamer niet te mogen onthouden. Mr. Van Riel wilde deze uitleg wel aa-nvaiarden, maar daartegenover stelde hij dat voor het ambtenaren gerecht de kwestie van de stunt niet is weersproken, wat zijns inzien-s be wees dat de za-a-k n-iet lie-p en niet loopt. Minister Visser liet daar dus de gelegenheid voorbij gaan om zijn beleid te verdedigen. Met het ontsla-g van de heer Van der Putten had, minister Visser naar het oordeel van mr. Van Riel het be wijs geleverd dat hem een moeilijk en questieus personeelsbeleid als cl-at van defensie niet kon worden toever trouwd. De zaak-Visser is op het ogenblik in behandeling bij de Eerste Kamer, aid-us mr. Vain Riel. Het is een slechte noot dat hij zich niet ver. dedig-d heeft. Dat doet de deur dicht. De minister behoefde volgens mr. Van Riel ook niet te gissen naar de beweegredenen van zijn kritiek. Dat -doet men niet. Het bewijst niets an ders dan dat er aan hem het een en ander mankeert o-m hem op dit mo ment een bruikbaar bewindsman te maken, aldus besloot mr. Van Riel. TOCH STEUN Mr. Van Riel zei dat de liberale Eerste-Kamerfractie toch haar steun niet aan de begroting van defensie zo-u onthouden met het oog op de in ternationale situatie, met name die rond-om Nieuw-Guinea. De minister zei hierop d-at dit alles zijn betoog niet aantastte. De feiten die mr. Van Riel had genoemd, wa ren nu juist de onderwerpen waarop zijn hoger beroep in de zaak Van der Putten was gebaseerd. Daarmee kwa-m het einde van deze lange da" van vergaderen, onderbroken door- overleg met de premier en de viee- premier, terwijl in een andere kamer mr. Van Riel en enkele van zijn frac tiegenoten zaten te overleggen met verscheidene leden van de liberale Tweede-Kamerfractie. Daar waren Donderdag 17 mei 1962 programma Van een onzer verslaggevers ■p OTTERDAM In de loop van TA deze zomer zal de P.T.T. in band IV beginnen met proefuit- zendingen voor het toekomstige tweede Nederlandse televisiepro gramma. Het zullen voorlopig vrij wel uitsluitend technische uitzen dingen zijn, hoewel van tijd tot tijd waarschijnlijk ook het „gewo ne" eerste programma via kanaal 27 voor het tweede programma zal worden uitgezonden. De speciale antenne die voor de proefuitzendingen nodig zal zijn, is al klaar. Zij is gemaakt bij de firma Rode und Schwarz in Duits land. In juli of augustus zal de an tenne worden geplaatst op de gro te televisiemast van het complex Lopik in IJsselstein. PROTOTYPE De zender is gebouwd bij Phi lips Telecommunicatie Industrie in Hilversum. Met de montage is. al een begin gemaakt. De zender heeft een vermogen van 10 kilo watt, maar door antennebundeling wordt een uitgestraald vermogen van 250 kilowatt bereikt. (Het eer ste programma uit Bussum wordt uitgezonden met een vermogen van 100 kilowatt.) De nu gebouwde zender is een prototype. De proefuitzendingen moeten de technici van de P.T.T. en Philips duidelijk maken, wat de zender kan presteren. Wat nu gaat gebeuren is een vooruitlopen op de komst van het tweede net, waarover de regering nog een be slissing moet nemen. De P.T.T. wil voordien zoveel ervaring opdoen met uitzendingen in deze band. dat zij „klaar" is, als het kabinet te zijner tijd een beslissing neemt. INBOUW Deze zomer zal de tweede fase van de voorbereidingen ingaan. De P.T.T. heeft eerst proeven geno men met een klein zendertje dat was geplaatst op het dak van het districtspostkantoor in Den Haag. In het Dr. Neherlaboratorium in Leidschendam konden toen een voudige testbeelden worden opge vangen en „bestudeerd". Op welke uren en dagen de nieuwe proefuitzendingen de lucht in zullen gaan, staat nu nog niet vast. Wie er naar wil kijken moet een televisietoestel bezitten dat is uitgerust met een UHF-eenheid, of er voor rond honderd gulden een in laten bouwen. Dat kan echter alleen als het toestel daarvoor ge schikt is. TWEEDE ANTENNE Verder is ook een tweede anten ne nodig, althans een ander op- vangelement, dat hoger moet wor den opgehangen dan het element voor de ontvangst van het eerste programma. Uiteraard moeten de aldus opgevangen signalen langs een afzonderlijk lint naar het toe stel worden gebracht. HONGKONG. Vele duizenden Ohinez-en zijn onderweg naar de Brit se 'kroonkolonie Hongkong. Zij zijn op de vlucht geslagen voor de honger in hun land. Sommige berichten spre ken van een massa van zeker 700.000 mensen -die naar de kolonie toe stroomt. De afgelopen weken heeft het Britse -bestuur van Hongkong meer dan 25.000 Ohiniezen die de grens pro beerden te overschrijden terugge stuurd. De kolonie kan geen vluchte lingen meer opnemen, zonder het ge vaar te lopen een ramp te veroorza ken. Elke dag proberen enkele duizen den Chinezen Hongkong te bereiken. Men denkt dat de laatste dagen onge veer vijfduizend vluchtelingen kans zagen de grens van de -kolonie onge merkt te overschrijden. Deze men sen houden zich in de heuvels rond de stad verborgen. Het woningprobleem in Hongkong neemt met de dag schrikbarende!- vormen aan. ook vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de V.V.D. bij. In een voor de Eerste Kamer onge bruikelijk gespannen sfeer kwam het einde, met d-e aanvaarding vah de be groting en daarmee van het beleid van de minister van defensie. Toen dat was gebeurd werden de bewinds lieden van alle kanten gelukgewenst, behalve door mr. Van Riel en de en- kele leden van zijn fractie die het einde nog hadden afgewacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1