REVOLVERSCHOTEN MISTEN SOEKARNO FLN neemt bloedig wraak in Algiers SIAMZORGEN OVER TOESTAND IN LAOS ALLEEN OP HET GRAF WORDT NOG GEHUILD Tweede aanslag in vier maanden Nieuw centrum van Euratom in Petten TFaar groep kwam bleef geen jood leven CHEFAROX ÊÊSSMmSÈ Nordhoffs compromis gratis autoradio Jonge aanhanger van Darul Islam gearresteerd APPLAUS VAN KROESJTSJEF Wilde slachting onder Europeanen Nieuwe zeewering tussen Den Haag en Waterweg „NIETWAAR Dinsdag 15 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. t6 RUSTIG FEEST Na akkoord parlement ZES SS-OFFICIEREN STAAN TERECHT Franse staking heeft gevolgen in ons land Overleg in Moskou, Washington en Parijs Maagklachten? WEESPERKARSPEL KOOPT GROND IN DE BIJLMERMEER SCHOTEN OP GRAF Minister over meineedzaak: MISVERSTAND IN RAADKAMER Oplossing van het spel der zeven vergissingen Pelgrims en Nijmegenaren weer één Nijmegen. John Ains- Kroesjtsjef in Bulgarije IB I AMSTERDAMSCHEBANK MAHUKO? VERWARRING OVER VOLKSWAGEN GROEIT A.N.W.B. ook tegen proefregeling in Egmond D. Spierenburg: SNEL WERKEN AAN ÉÉN ENERGIEMARKT TE LANG TEGEN OPMARS 1 TNJAKARTA. Voor de ■*-' tweede keer in iets meer dan vier maanden tijds is gister ochtend op president Soekarno een aanslag gepleegd. Een aan hanger van de Darul Islam vuur de een paar keer op de Indone sische president, toen deze in de tuin van zijn paleis Merdeka naar een microfoon liep om een toespraak te houden. De kogels die van vijftien meter afstand werden afgeschoten, misten hun doel, maar zij troffen vijf men sen die in de buurt van Soekarno liepen. De dader wiens naam niet bekend is gemaakt is gear resteerd. De aanslag van gisteren is de vierde die op de 61 jaar oude Soekarno is gepleegd sinds hij in de Indonesische republiek aan de macht kwam. De laatste keer op 7 januari ont plofte een granaat toen hij met de Russische kosmonaut Titof rondreed door Makassar op Zuid-Celebes. Neder land werd er toen van beschuldigd de aanslag te hebben voorbereid. OP DE HOOGTE Radio-Djakarta liet deze keer. kort nadat de aanslag was gepleegd, weten dat de Darul Islam het op het leven ■van de president had gemunt. De vei ligheidsdienst had voor de gebeds samenkomst in de tuin van het presi dentiële paleis, waarop Soekarno zou spreken, al negen mensen gearresteerd. Die was te weten gekomen, dat de leider van de Darul Islam, Karto-Su- wirjo, enkele leden van zijn beweging had opgedragen de president te ver moorden. Op het ogenblik waarop de aanslag werd gepleegd acht uur plaatselijke tijd waren ongeveer duizend men sen bij elkaar voor een bidstonde ter gelegenheid van het mohammedaanse Hadjifeest Soekarno zou daarop een toespraak houden die door de radio zou worden uitgezonden. TERUG Nadat een jonge man enkele schoten had gelost, volgens het persagent schap Pia met een negen millimeter revolver, die de kentekenen droeg van het voormalige „Nederlandse koloniale leger" trok Soekarno zich onmiddel lijk in zijn paleis terug. Toen de dader door de menigte afgeranseld was gearresteerd, ging de gebedsdienst gewoon door. De mi nister van defensie Nasution las de rede van Soekarno voor. Hij repte met geen woord over de aanslag. Vier uur later liet de Indonesische president zich weer zien. Dat was op een vergadering van „de operationele staf voor de bevrijding van West- Irian". „Volkomen kalm en in goede gezondheid" liet hij zich na afloop van de vergadering gelukwensen door jour nalisten. Later op de dag werden de namen be kendgemaakt van de 5 mensen die bjj de aanslag licht gewond waren geraakt: Zainoel Afrifin, voorzitter van het par lement; K. H. Idham Chalid, voorzitter van de orthodox-Islamitische partij Nahdatul Ulama, twee leden van Soe- karno's lijfwacht en een functionaris van het paleis. Van onze correspondent PARIJS Commando's van de F.L.N., het Algerijnse bevrijdings leger dat zich lange tijd op de ach tergrond heeft gehouden, zijn gis teren tegen de avond weer tot actie overgegaan. In snelrijdende auto's maakten zij in de straten van Al-, giers slachtoffers door links en rechts om zich heen te vuren. Ze ker achttien Europeanen kwamen om en ruim dertig raakten gewond. De politie stelde prompt een ver vroegde avondklok in die om zeven uur inging. Dat de mohammedanen, tot het ui terste getergd dotxr de terreur van het Geheime Leger, zich steeds meer gaan roeren, was ook gisterochtend al gebleken toen een inheems dienst meisje de twee kinderen van haar Europese mevrouw vermoordde. Het was gisteren de dag van het Aid el Kebir, het grote feest van de muzelmannen dat andere jaren ge paard ging met uitbundig vreugdebe toon, maar dit jaar griezelig rustig Pierre Salinger, de perschef van het Witte Huis (rechts), is de gast van Nikita Kroesjtsjef, de premier van de Sovjetunie. Toen Kroesjtsjef (links) zjjn gast enkele treffende staaltjes van schutterskunst had zien leveren applaudisseerde hij. In het spelletje koude-oorlog-met- woorden dat later werd gespeeld, bracht Salinger diet er minder goed af. BRUSSEL Het Nederlandse parlement zal vermoedelijk nog voor het zomerreces beslissen over de oprichting van een onderzoe kingscentrum van Euratom in Pet ten. Dit heeft mr. E. M. J. A. Sas sen, die voor Nederland zitting heeft in de commissie van Euratom, me degedeeld tijdens een excursie van het contactcentrum op voorlich- tingsgebied naar de zetels van Euratom en de E.E.G. Mr. Sassen zei te hopen dat nog dit jaar vijftig mensen hier met hun werk kunnen beginnen in het nieu we centrum. Eind 1968 zal dit aan tal tot ongeveer vierhonderd zijn uitgebreid. In Petten gaat men ex perimenteren met langdurige bestra lingen, met het gebruik van tho rium als reactorbrandstof en in het algemeen met reactoren die met hoge temperaturen werken. H. Michaelis, economisch direc teur van Euratom, deelde nog mee dat de gasbel in Slochteren wellicht de Nederlandse animo voor kerncen trales kan verminderen. Nederland heeft bovendien het nadeel dat het kleine elektriciteitsnetten heeft, zo dat het niet in staat is om grote kerncentrales te bouwen. Overi gens blijven het Nederlandse en Westduitse bedrijfsleven wel erg achter bij de ontwikkeling van de kernenergie in de andere landen van Euratom. Van onze correspondent BONN. In West-Berlijn sloeg men gisteren een van de af- sohuwlijkste hoofdstukken uit de geschiedenis van nazi-Duits- land op. Dat was bij het begin van het proces tegen zes voormalige SS- officieren, die betrokken geweest zijn bij de moord op ten minste elf duizend joden in de zomer van 1941. Waar zij kwamen, zo blijkt uit de aanklacht, bleef geen joodse Rus of Pool in leven. Het gaat hier om leden van het „SS-Eimsatakommando Neun", die tussen juli en oktober 1941 bij de Russische steden Wilna en Witeksk te keer gingen en op weerzinwekken de wijze joodse mannen, vrouwen en kinderen om het leven brachten. Er zijn honderd en elf getuigen voor dit proces, dat een maand zal duren, opgeroepen. Voornaamste De voornaamste beklaagde is de jurist dr. Alfred Filbert (56). Reeds voor het begin van de Duitse aanval op Rusland in 1941 nam Filbert deel aan de opstelling van plannen tot het vermoorden van alle joden in Rusland. Als SS-Obersit.urmbahnführer (dezelfde rang had Adolf Eichmann) werd hij het hoofd van het „Einsatz- UTRECHT Door de Franse spoorwegstaking zullen vandaag de T.E.E.-treinen van Amsterdam naar Parijs en terug niet rijden. Bovendien gaat de internationale trein D 126. die van Amsterdam naar Parijs zou rijden, niet verder dan Aulnoye, aan de Franse grens. De D 117, Amsterdam-Brussel- Parijs, rijdt niet verder dan Brussel. De overige D-treinen zullen wel rijden, maar daarbij moet met ver traging rekening worden gehouden. kommando Neun" dat een onderdeel was van de beruchte „Einsatzgruppe BBB". Deze groep BBB vermoordde door fusillades of in gaswagens in de eerste zes maanden van de oorlog in Rusland 45.476 joden. Het „werk van Filbert" was o.m. gehele joodse dorpen en gemeenten, met de grond gelijk te maken. Daarenboven heeft hij niet ge schroomd, zegt de aanklacht, per soonlijk veel mensen te vermoorden. Hij dook in 1945 onder een valse naam in Nedersaksen onder. Hij klom daarna gestaag weer op de maatschappelijke ladder op tot hij di recteur werd van een bankfiliaal in West-Berlijn. Daar achterhaalde men hem pas in 1959. Ondergeschikten Naast Filbert staan terecht vijf van zijn vroegere ondergeschikten lie den die na de oorlog eveneens tot op het oog eerlijke mensen in het maat schappelijk leven uitgroeiden. Ger hard Schneider (51) bracht het tot ambtenaar in een ministerie van de deelstaat Neder-Saksen in Hannover, Bodo Struck (53) werd commissaris van politie in Hannover, Wilhelm Greiffenberger was boekhouder in Beieren toen men hem greep, Konrad Fiebig was rijksambtenaar in Mün- chen, Heinrich Tunnat (48) bracht het tot adjunct-secretaris van de Ka mer van koophandel in Oldenburg, in Welke functie hij na de oorlog ook met Nederlandse instanties contact heeft gehad. Het vijftal werd tussen mei 1959 en juni 1961 gearresteerd. Onschuldig De zes beklaagden, die allen in de S.S. hoge rangen hebben bekleed, achten zich onschuldig. Zij ontkennen de wandaden niet, maar beweren dat zij ertoe gedwongen waren en alleen „op bevel" hebben gehandeld. In fei te evenwel hebben zij anderen ge dwongen reeksen moorden te begaan. Twee van deze „uitvoerders" zijn en kele jaren geleden op vrije voeten gesteld, omdat bewezen geacht werd dat Filbert en de zijnen hen met de dood hadden bedreigd, indien zij niet aan de fusillades zouden deelnemen. LONDEN Bij de gissingen naar de ware militaire toestand in Laos zijn gisteren bespiegelingen geko men over de kansen op een hervat ting in Zwitserland van de confe rentie over Laos en op een confe rentie over de vorming van een coa litieregering. De kansen op dat laat ste schenen weer iets te zijn geste gen. Uit Parijs kwam bericht, dat prins Souvanna Phouma, de leider van de neutralisten in Laos, hoopte nog deze week naar zijn land te kunnen ver trekken om over de vorming van een coalitieregering te kunnen onderhan delen met prins Boun Oem, het hoofd van de regering, en met prins Sou- pihannavong, de leider van de pro- communistische Pathet-Lao-beweging. Prins Souvanna Phouma deelde mee, dat hij in afwachting was van een ant woord op een telegram, dat hij prins Boun Oem had gezonden. Steeds dringender In de onofficiële mededelingen In Washington over Amerikaanse troepen bewegingen in de wateren van Zuid- oost-Azië kwam gisteren steeds meer de nadruk te vallen op de wenselijk heid van het aan land zetten van Amerikaanse troepen in Siam. De on zekere toestand in Laos scheen vooral in Siam zorg te baren. De regering van Siam zou zich de afgelopen dagen steeds dringender de vraag hebben gesteld of Amerika werkelijk bereid was in geval van een overschrijding van de Siamese grens door communis tische troepen de militaire verplich tingen als lid van de Zuidoost-aziatsche verdragsorganisatie na te komen. (Ingezonden mededeling) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand MONSTER Voor honderd mil joen gulden zal het hoogheemraad schap Delfland over tien jaar ach ter een bijna helemaal vernieuwde zeewering liggen. Gisteren heeft de dijkgraaf van het hoogheemraad schap het werk officieel op gang ge bracht. In Monster liet hij een dragline de eerste hap uit de dui nen bijten. In de komende vier tot vijf jaar wordt de zeewering tussen Den Haag en Hoek van Holland versterkt. Tussen Kijkduin en de Hoek wordt de duinen rij verbreed. De tuinbouwbedrijven die daardoor moeten verdwijnen, zullen naar het noorden worden verplaatst, waar tussen Den Haag en Monster een stuk van de duinen wordt afgegraven. Bij Terheiden, waar de bebouwing het verbreden van de duinenrij on mogelijk maakt, zal een zware basalt glooiing worden gelegd. Het zand dat voor het versterken van de duinen nodig is. zal voor een deel uit de Nieuwe Waterweg worden gebaggerd. Voor het transport zal een speciale trein gaan rijden. Als het karwei aan de kust klaar is, wordt langs de Waterweg een nieuwe dijk gelegd tussen Hoek van Holland en Schiedam, een afstand van 24 kilo meter. Van onze correspondent WEESPERKARSPEL. Weesper- karspel gaat grond kopen in de Bijlmer meer. Na in besloten zitting te hebben vergaderd heeft de gemeenteraad be sloten daarvoor bij de Bank voor Nederlandse gemeenten drie miljoèn gulden op te nemen. Het plan voor de aankoop van grond in de Bijlmermeerpolder, die binnen het (rondgebied van Weesperkarspel ligt, reeft de instemming van Amsterdam, dat zoals bekend daar honderd duizend Amsterdammers zou willen huisvesten. Minister Toxopeus voelt er niet voor de Bijlmermeer bij Amsterdam te voegen: hij heeft het meer begrepen op een flinke randgemeente, bestaande uit o.a. de Bijlmermeer, Diemen en Ouderkerk aan de Amstel. De eigenaren van grond in de Bijl mermeer zijn uitgenodigd voor een bespreking met het gemeentebestuur. Generaal Paul Hark ins, de chef van de Amerikaanse missie voor militaire bijstand aan Zuid-Vietnam, keerde gisteren na een bezoek van een dag aan de Siamese hoofdstad, Bangkok, in Saigon terug. Het was niet duidelijk of generaal Harkiras de Siamese regering, die in allerijl troepen naar de grens van Laos had gezonden, volledig gerust had kunnen stellen. In ieder geval werd na zijn terugkeer in Saigon in Washington het onofficiële bericht gelanceerd, dat Siam toestemming zou hebben 'gegeven voor de landing van Amerikaanse troe pen. Daaraan werd echter toegevoegd, dat het Pentagon nog niet had besloten of en zo ja wanneer Amerikaanse troepen naar Siam zouden worden overgebracht. „Niet uitgeput" Op diplomatiek, politiek en militair niveau werden de besprekingen over de moeilijkheden in Laos voortgezet in Moskou, Washington en Parijs. 3h Moskou had de Britse ambassadeur, sir Frank Roberts, een onderhoud met de eerste vicapremier Aleksei Kosigin. In Washington zette president Kennedy zijn besprekingen met zijn politieke en militaire adviseurs voort. In Parijs hadden Britse diplomaten contact met prins Souvanna Phouma. In Londen vatte de woordvoerder van het Foreign Office de toestand aldus samen: De verschillende diplo matieke en politieke mogelijkheden zijn nog niet uitgeput. Het standpunt van Engeland is onveranderd: Laos moet een neutrale, democratische coa litieregering krijgen. werd gevierd. Niet alleen de terreur van de O.A.S. dwong de Algerijnen meer binnenshuis te blijven dan an ders, maar ook een hevige koude zette een domper op het feest. Het bleef de hele dag vrij rustig wat de aansla gen betreft, totdat de F.L.N. met zijn represailles begon. In de vroege ochtend was een groep arafoische vrouwen op het kerkhof te Hydra, boven Algiers, bloemen gaan leggen op de graven van hun bloed verwanten, toen zij vanaf een dak van een naburig huis met enkele mitrail. leursa-lvo's werden beschoten. Er vie len echter geen slachtoffers. Later op de dag was de stad opge schrikt door een vuurgevecht, dat vanuit de buurt van El Biar kwam. Later bleek, dat daarbij een arabier door een Europeaa-nse terrorist zwaar verwond was. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij de advocaat-gene raal en het Haagse gerechtshof heeft een misverstand bestaan over de manier waarop in de meineedzaak tegen mr. J. A, Walkate in de raadkamer van de Haagse Techtbank een verklaring van diens raadsman is behandeld. Minister Beerman antwoordt dit op vragen van het socialistische Tweede Kamerlid mr. F. J. Kranenburg. In te genstelling tot wat de advocaat-gene raal en het hof dachten, heeft de offi cier van justitie wel degelijk een ver zoek gedaan om akte te nemen van de (gedeeltelijke) bekentenis, die hij af leidde uit een verklaring van de raads man van mr. J. A. Walkate. Dit is ko men vast te staan bij een onderzoek, dat de procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft ingesteld, aldus de bewinds man. De beschikking van het gerechtshof over deze zaak houdt geenszins in, zegt minister Beerman voorts, dat de offi cier van justitie onregelmatigheden zou hebben gepleegd of bevorderd met be trekking tot het proces-verbaal van de raadkamer. Het proces-verbaal is op on berispelijke manier tot stand gekomen. De officier van justitie treft geen en kel verwijt, aldus de bewindsman. De procureur-generaal van de Hoge Raad is van oordeel, zo zegt minister Beerman nog, dat het in het gegeven geval denkbaar is dat de verklaring van de raadsman van mr. J. A. Walkate door de rechtbank, ook bij alle zorgvul digheid, anders is begrepen dan was bedoeld. 1. Broekje van linkse bader is kleiner. 2. Rechterarm van voorste bader gebogen. 3. Neus van deze man is korter. 4. Paal van steiger korter. 5. Onder de ton ontbreekt een deel van zwarte stellage. 6. Stop van de ton op andere plaats. 7. Voet van rechtse jongetje ver dwenen. Van een onzer verslaggevers worth was negentien jaar toen hij sneuvelde. Hij werd op 5 mei 1945 door een van de laat ste kogels getroffen in de oor log die overal in Europa einde loos lijkende rijen van soldaten- graven heeft achtergelaten. Omdat het al zeventien jaar ge leden is, huilt de moeder van John Ainsworth niet meer als zij in Nij megen bij het Jonkerbos komt, waar ruim duizend Britse soldaten begraven liggen. Ook mevrouw Peata Jepheart huilt niet, als ze luistert naar de pries ter, die in goed Engels aan de fa milies vertelt met hoeveel ontroe ring Nederland n og steeds denkt aan de Engelse mannen, die ook voor ons land hun leven gaven. Rode krans Ever. later, als mevrouw Jepheart een kleine rode krans legt op het graf van haar man, is ze heel kort haar tranen niet meer meester. Hij was dertig jaar en schutter op een tank. Even boven Nederlands grote rivie ren werd hij dodelijk getroffen door de kogel uit een machinegeweer. Toen mevrouw Jepheart in Londen het bericht ontving, behoefde ze haar man niet meer te schrijven dat hun huis was getroffen door een vliegende bom en dat hun beide kinderen waren gedood Het graf, waar mevrouw Jepheart blijft staan, is geadopteerd door een Nijmeegs gezin, zoals alle graven van het Britse soldatenkerkhof en van het veel grotere ereveld van Canadezen en Amerikanen op de greiis van Groesbeek en Nijmegen. Elk jaar beginnen in de meimaand de Engelse, Canadese en Amerikaan se pelgrims naar Nijmegen te komen. Dat duurt tot oktober en iedere groep blijft vijf dagen. De pelgrims logeren bij de gezinnen, die de graven van hun doden verzorgen. Er zijn in de zeventien afgelopen jaren hechte ban den gegroeid tussen Nijmegen en de landen overzee. Bij de pelgrims, die nu in Nijmegen zijn, is een oude heer van tachtig jaar. Hij moet vele plaatsen bezoe ken, want hij verloor vijf zoons in de oorlog. Twee liggen er begraven ln Frankrijk, twee in Engeland en de jongste rust in het Jonkerbos bij Nij megen. Frontstad Voor Nijmegen is de zorg voor de graven een met de stad Vergroeide taak. Acht maanden was Nijmegen frontstad en acht maanden leefden de Nijmegenaren met de geallieerde sol daten op de vage 'grens van een moei lijk leven en de plotselinge dood. Het is voor de Nijmegenaren of zij al de soldaten, die onder de kleine wit te kruisjes liggen, persoonlijk hebben gekend. Zij zien hen voor zich als de soldaat, die al drie weken bij hen was ingekwartierd, die 's avonds soms met een steeds duidelijker wordende gebarentaal vertelde over zijn moeder of over zijn kinderen, en die op een trieste morgen niet meer te rugkwam van een nachtpatrouille. De Nijmegenaren, die met „hun" pelgrims op het kerkhof staan, bele ven in een kwartier weer die hele on werkelijke winter met khaki-unifor- men, blikjes corned-beef, van plotse linge droefheid, blijdschap en angst. Zestiende keer Het grote drama, dat eed einde maakte aan alles wat de negentienja rige John Ainsworth belangrijk acht te, gebeurde zeventien jaar geleden. Voor de zestiende keer zijn de eer ste pelgrims in Nijmegen aangeko men. hij is een slim politicus en als hij ooit aan een oorlog om Berlijn be gintvertelt een radiocommenta tor als de vader, die vijf zoons ver loor, van de plechtigheid op het kerk hof bij zijn gastgezin terugkomt. De gezinnen van de mannen en de jongens, die zeventien jaar geleden voor de vrije wereld stierven, huilen nog alleen maar als ze bij het graf staan. SOFIA (Reuter). Duizenden Bulga ren verdrongen zich gisteren in de stra ten van Sofia om een glimp op te van gen van de Russische premier Kroesj tsjef die op het ogenblik een bezoek aan Bulgarije brengt. Kroesjtsjef wordt ver gezeld van vertegenwoordigers van de Russische regering en van de commu nistische partij. Ook mevrouw Kroesj tsjef maakt de reis mee. Het baggeren bij het Duitse Paap- sand-süd, dat nodig is om de toegang tot de haven van Delfzijl weer normaal te maken, is hervat. Dit antwoordt minister Korthals op vragen van het Tweede- Kamerlid R. Zegering Hadders. (Ingezonden mededeling) Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! Voor prlvé-doelelnden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING ep voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING ts de mo- derne vorm van een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren In Nederland Vraag e'en P.L.-folder aan bij: Mahuko N.V., Postbus 342; Amsterdam PERSOONLIJKE LENINGEN - worden verstrekt door flnanclerings maatschappij DONN De Volkswagen-1200 krijgt meer accessoires, waaronder een radiotoestel, maar wordt niet in prijs verlaagd. Daarmee schijnt het laatste woord over de omstre den prijsverhoging van deze auto en waarschijnlijk ook van de an dere merken, die begin april duur der werden, voorlopig wel gespro ken te zijn. In Bonn is dit gisteren opgediend als een „compromisvoorstel" van de presi dent van de Volkswagenfabrieken, Nordhoff. De regering hield zich offi cieel nog op de vlakte bij de beoorde ling van het voorstel maar zal waar schijnlijk geen enkel verder offensief tegen Nordhoff meer ondernemen. Van een werkelijk compromis is evenwel geen sprake, want: 1 Nordhoff heeft slechts wat water in ■*- de wijn gedaan maar is verder op zijn stuk blijven staan ondanks het in bouwen van een radiotoestel in iedere nieuwe Volkswagen. Over dit onder werp ontbreekt tot dusver evenwel ieder détail. Sceptici in Bonn hebben al gezegd: „Misschien laat Nordhoff er wel bijzonder goedkope Japanse toe stelletjes in bouwen". O Bondskanselier Adenauer zelf heeft minister Erhard, de grote strijder tegen de prijsverhogingen van auto's, in de kou laten staan. Van verlaging van de invoerrechten op auto's wil de re gering nu namelijk niets meer weten! Het is volkomen onduidelijk wat er nu met de Volkswagen gaat gebeuren. Krijgen degenen, die na 1 april, toen de prijsverhoging van kracht werd, nu achteraf de beloofde accessoires en het radiotoestelletje thuis gezonden als Nordhoff het bij zijn „compromisvoor stel" laat? Of maken zij aanspraak op terugbetaling van een klein bedrag? Onzeker is ook of de fabriek met de inbouw van de radio nog voor het stil zetten van het bedrijf tijdens de vakan tie in augustus zal beginnen. Ten slotte bestaat er geen enkele aan wijzing over de prijs van de nieuwe accessoires. Wat gebeurt er bijv. met de man die een Volkswagen wil kopen, maar daarin beslist geen radio wil hebben? Het zgn. compromis-voorstel werd ge daan in een gesprek buiten de regering (en dus ook buiten Erhard) om. Het werd het afgelopen weekeinde gehou den tussen Nordhoff, Fritz Berg (voor zitter van het Westduitse industriever- bond) en de 82-jarige bankier dr. Ro bert Pferdmenges. Laatstgenoemde is lid voor de C.D.U. van de Bondsdag; van hem wordt ge zegd dat hij al vijftig jaar de enige 11 Van onze correspondent BONN. Hoe verward het grove Westduitse debat over de prijs van de Volkswagen is ge worden, bleek gisteravond in Bonn. De regering had 's middags offi cieel meegedeeld: „Nordhoff, de president van de Volkswagen fabrieken, heeft beloofd in iedere nieuwe Volkswagen een radio te laten bouwen." De directie van de Volkswagen- fabrieken liet daarop meedelen: „Daar is geen sprake van, het in bouwen van radio's is helemaal niet besproken." Bonn bleef echter gisteravond volhouden: .Radio's zullen in serie in de Volkswagens worden ge bouwd." DEN HAAG. Een regeling die de gemeente Egmond voor één van de grootste kampeerterreinen in de gemeen te als proef heeft ingevoerd ter ver vanging van de gekritiseerde kampeer- 'can 'n f'° ogen van de A.N.W.B. evenmin genade vinden. „Zij is een minstens even grote belemmering voor het kampeertoerisme ais de be lasting", meent de bond. Elke kampeerder die van het terrein gebruik wenst te maken, moet een spe ciale vergunning aanvragen op het ge meentehuis in Egmond aan den Hoef. Men kan er van maandag tot en met vrijdag terecht van acht tot twaalf uur s morgens en van twee tot vijf uur 's middags. „Juist op zaterdagen, wanneer de grote stroom van kampeerders zich verplaatst, blijven de loketten gesloten", zegt de werkelijke vriend van bondskanselier Adenauer is. Naast deze bemiddeling van de „grote zwijger" Pferdmenges, die in de Bonds dag nimmer een rede houdt maar wiens invloed op Adenauer zeer groot wordt genoemd, valt het op dat opnieuw Berg op het tapijt is verschenen. In het ver leden is Adenauer al eens meer verwe ten dat hij meer naar Berg luisterde dan naar Erhgrd. Dat gisteren in Bonn op een perscon ferentie is meegedeeld dat de regering geen enkel initiatief zal nemen om de invoerrechten op auto's te verlagen, spreekt boekdelen. SANDPOORT. Bij de oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal in 1952 heeft men niet kunnen vermoeden dat de opmars van de olie als energiebron zo snel zou verlopen als nu het geval is geweest. Het aanbod is sterk verruimd, de prij zen zijn gedaald mede onder invloed van grote aanvoer van olie uit de Sowjetunie. Deze ontwikkeling heeft haar neerslag gehad op de positie van de steenkool binnen de zes landen van de kolen- en staalgemeenschap. Het Nederlandse lid van de Hoge Autori teit, de heer D.J Spierenburg, sprak hierover op een bijeenkomst van de Europese beweging in Santpoort. Het duurt allemaal te lang was de mening van de heer Spierenburg. Iedereen is het er over eens dat een gemeenschappelijke energiemarkt moet worden gesticht. Hiervoor is een sa menvoeging van de uitvoerende orga nen van de drie gemeenschappen no dig. De voorbereidingen nemen even wel te veel tijd in beslag. „Wanneer men nu de knoop niet doorhakt, lopen de onderhandelingen oyer een energiemarkt op een grote mislukking uit. Bovendien kunnen de onderhandelingen met Engeland in gevaar komen". De heer Spierenburg bepleitte daarom een onmiddellijke aanvaarding van de hoofdlijnen voor een gemeenschappelijke energiemarkt. De details kunnen later geregeld wor den. Het lid van de Hoge Autoriteit stelde zich voor dat het protocol voor een energiemarkt moest omvatten: I de algemene doelstelling van een gemeenschappelijke energiepoli- tiek; O de aanduiding welke artikelen van het verdrag voor de E.G.K.S. ge wijzigd moeten worden; O een verklaring waarbij de zes regeringen zich verbinden te stre ven naar een samensmelting van de drie uitvoerende organen opdat één commissie voorstellen kan doen, die het gehele terrein van energievoorziening bestrijken. In de overgangsperiode kan de Hoge Autoriteit een deel van het urgentie programma uitvoeren, de voorwaarden scheppen voor een gezonde concurren tie, terwijl de regeringen zich zouden moeten verplichten in tijd van nood maatregelen tegen de opmars van de olie te nemen. De heer Spierenburg dacht hierbij aan eventuele onrust onder de mijn werkers. Hij stelde overigens voorop dat de arbeiders in de mijnindustrie niet het slachtoffer mogen worden van een afremming van de kolenproduktie. Daarom zal de mogelijkheid geschapen moeten worden subsidies te verstrek ken. Deze subsidies moeten zowel een ge meenschappelijk als een strikt tijdelijk karakter bezitten. Hulp moet geboden worden bü afsluiting van mijnen of bij een opschorting van de produktie Grote moeilijkheden zag de heer Spie renburg op dit punt overigens niet De sanering van de Belgische mijnen heeft geen werkloosheid veroorzaakt terwijl de Duitse mijnindustrie zelfs te maken heeft met een groot tekort aan arbeidskrachten. Het lid van de Hoge Autoriteit was ervan overtuigd dat de vaststelling van de grondbeginselen voor een ge meenschappelijke energiépolitiek de toetreding van Engeland tot de E G.K S zeker zou vergemakkelijken.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6