Prinses Irene hielp sleep van twintig meter lengte dragen PRINSELIJKE BRUILOFT MET GRIEKSE GLANS Commissie uit Nw-Guinearaad verwerpt plan-Bunker Bereid tot concessies maar geen gedwongen oplossing „Nederlandse vissersvloot heeft subsidie nodig" CADEAUTJE UIT MONACO De Bilt: Regen VOETBAL IN CHILI VIA EUROVISIE OP SCHERM Twee Duitsers ontvoerden Nederlander Schilder Jordens overleden ALS EEN KOE INGELICHT Zie verder pag. 5 Staking in Salisbury Zie verder pag. 2 47 kleurstalen 10 ct in de winkel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 15 mei 1962 FLITSEN HONDERD ONTSLAGEN DOOR MECHANISATIE IN SIGARENMAKERIJ VIA DUITSLAND LANGE THEEPAUZE Pleidooi aan vooravond van vlaggetjesdag vrijetijdsverf kwaliteitsverf SCHIPHOL. De commissie uit de Nieuw-Guinearaad, die zich in Nederland geruime tijd heeft georiënteerd over de stand van zaken in de kwestie Nieuw- Guinea, heeft gisteren laten doorschemeren dat in westelijk Nieuw-Guinea desnoods een on afhankelijke republiek zal wor den uitgeroepen. In een verkla ring, die de commissie op Schip hol uitgaf, werd het plan-Bunker radicaal verworpen als moge lijkheid voor een oplossing van de kwestie. Vier leden van de commissie de heren Kaisiepo, Womsiwor, Tang- gahma en Torey vertrokken gis teren naar Afrika, waar zij op be zoek zullen gaan bij landen van de Brazzavillegroep. Die groep heeft indertijd in de Assemblee het plan- Luns gesteund. De heer Jouwe, die ook deel heeft uitgemaakt van de commissie, is thans in New York als adviseur van de Nederlandse dele gatie die aan de Uno verslag uit brengt over het beheer over weste lijk Nieuw-Guinea. Het scherp gesteld standpunt van de commissie tegenover het plan-Bun ker gaf op Schiphol aanleiding tot veel vragen. Een daarvan luidde: Stel dat de Neder landse regering het plan-Bunker wel als uitgangspunt bij een gesprek met Indonesië aanvaardt, bestaat dan de kans dat de Papoea's bij wijze van reactie een eigen republiek proclame ren? ANTWOORD: Dat hangt van de om standigheden af. VRAAG: De mogelijkheid van die pro clamatie sluit u dus niet bij voorbaat uit? ANTWOORD: Inderdaad, die mogelijk heid wordt niet bij voorbaat uitgeslo ten. Als Nederland en Indonesië tot een overeenkomst geraken die in houdt dat Nieuw-Guinea als een koe aan de staart Indonesië wordt binnen gesleept, dan bestaat er kans dat een onafhankelijke republiek wordt uit geroepen. Uit antwoorden op verdere vragen bleek dat de commissie uit de Nieuw- Guinearaad geen kennis heeft kunnen nemen van de officiële tekst van het plan-Bunker. De leden stelden zieh bij monde van de heer Kaisiepo, wiens woorden uit het Maleis werden ver taald door het Nederlandse lid van de Nieuw-Guinearaad Van Zeeland, echter op het standpunt dat zij door de regering voldoende waren inge licht. Zij zijn evenwel niet op de hoogte gebracht van de amendementen, die Nederland op het plan-Bunker heeft ingediend. Of de Papoea's in het geheel niet bereid waren concessies tegenover Indonesië te doen? Het antwoord hield in dat zij daar wel degelijk toe bereid zijn, maar niet onder de huidige omstan digheden. .Thans worden we naar een oplossing toe gedwongen en dat willen wij niet", zo werd gezegd. Daarop volgde: „Van Indonesische zijde is steeds beweerd dat men eerst een overeenkomst wenst op het punt van Nieuw-Guinea en dat men pas daarna normalisatie van de betrekkingen met Nederland zal be werkstelligen. Als het Indonesië ernst is wanneer het zegt dat het een op lossing wil, waarom normaliseert het dan niet eerst de betrekkingen met Nederland?" VRAAG: Welke kansen ziet u voor uzelf als er eventueel een gewapend conflict uitbreekt? ANTWOORD: We hebben er bij de Nederlandse regering op aangedrongen dat zij ons wapens en instructie geeft, zodat we onze eigen huizen en families kunnen verdedigen. Het is een beetje een gevaarlijk punt, deze kwestie, en we nemen aan dat de Nederlandse regering ons daarom nog geen ant woord heeft gegeven. Don Juan Carlos en prinses Sophia zijn man en vrouw. Hier verlaten zij de Grieks-katholieke kerk, na de laat ste van de twee inzegeningen van hun huwelijk, de uitgelaten toejuichingen van tienduizenden Grieken (en buitenlanders) weer tegemoet. Onder de bruidsmeisjes, in het midden, ziet men prinses Irene. Van onze speciale verslaggever ATHENE. Anderhalf mil joen Grieken in hun uitbun dige gelederen versterkt door zeker dertigduizend buitenlan ders zijn vanochtend, toen ze tegen vijven met moeite van de Atheense terrassen en straten afscheid namen, met rode han den hun huizen binnen gegaan. Zo voerden zij er een kleurig bewijs van mee hoe ze in uren lange klapconcerten hadden blijk gegeven van hun enthou siasme voor Europa's jongste prinselijke bruidspaar: prinses Sophia van Griekenland en don Juan Carlos van Spanje, prins van Asturië, die gisteren in dit zonovergoten Athene in twee kerken in het huwelijk werden verbonden. Mooier, warmer, voller en met meer kleur dan ooit tevoren, zo toonde de dag van gisteren de Griekse hoofdstad, die binnen de muren ipeer vorsten en edellieden herbergde dan op welke dag in vroeger tijden ook. Als een extra versiering stond al om zeven uur in de ochtend de zon als een geelgouden bal schuin boven de stad. Zij zette de Akropolis hoog op de berg in een onwezenlijk ochtendlicht. Het stof op de straten warrelde op dat matineuze uur reeds rijkelijk om hoog, onder de schoenen uit van de honderdduizenden die al op weg wa ren naar een van de straten, waar de oudste prinses van Griekenland deze dag als bruid zou passeren. Eén feestende zee was Athene in die morgen van gisteren. De oneindige massa van mensen, de vlaggen en ver- Wat er verder gebeurde op deze zonnige feestdag in Athene, vertelt P. W. Russel in gehoord op pagina 2. (Van onze correspondent) UTRECHT Als Rainier van de Loo, een 23-jarige journalist uit Utrecht, en Grace van Harten getrouwd zijn, krijgt een zevendelig servies van Frans porcelein een ereplaats in hun huis. Het servies hebben zij pas geleden bij hun verloving ten geschenke ge kregen van twee mensen met wie zij him voornamen gemeen hebben, prins Rainier van Monaco en zijn vrouw prinses Gracia. Rainier van de Loo ontmoette me juffrouw Van Harten aan boord van de Rijndam. Hij voer als werkstudent mee en zij was hoofdstewardess. „Noem- mij maar Rainier", zei van de Loo op een goede dag. „Noem miij dan maar Grace, lachte zij. Toen de dag van de verloving na derde, besloot het paar omdat het zo aardig zou zijn een kaartje naar Monaco te sturen. En zie, er kwam een gelukwens van het vorstelijke paar, en een servies. SALISBURY (Reuter) Noord- rhodesische troepen zijn gisteren in Salisbury te hulp geroepen om de orde in de Afrikaanse wijken van de stad te bewaren na het uitroepen van een staking van 24 uur. Volgens de vakbondleiders was de staking bedoeld om kracht bij te zet ten aan eisen voor werkverbetering en voorts om te protesteren tegen het verbod tot vrijè meningsuiting. De troepen werden te hulp geroe pen, nadat de politie een grote me nigte met traangas uiteen had moe ten drijven. 24 Afrikanen werden ge arresteerd. sieringen, de veertienduizend militai ren langs de route van het paleis naar de twee kerken en de achtduizend man politie, zij hadden op de ver sieringen na veel last van de zon. Militairen en burgers, ze werden bij bossen door de ambulances wegge voerd. Ze waren van de been gegaan in de hitte die tegen het uur van tie nen nauwelijks meer te harden was. Maar juist op dat moment gebeurde, waarop men wachtte en waarom men niet in de koele kamer bleef maar de zon opzocht. De klokken luidden en op de brede boulevard voor de rooms- katholieke Dyonisiuskerk in Athene sloegen de hoéven van zeven schim mels vonken uit het asfalt. De commando's hadden al eerder geklonken, de geweren van de ere- compagnieën waren gepresenteerd en daar, om de hoek, voorafgegaan door de zich van straat naar straat voort plantende geluidsgolf van immens handgeklap, daar versoheen de Griekse gouden koets, getrokken door zes witte paarden en met achter de ramen koning Paul die zijn dochter Sophia ter kerke voerde. Acht bruidsmeisjes Uren tevoren reeds hadden alle gasT ten hun plaats in de kerk gevonden en nu was het doodstil toen de knappe prinses Sophia aan de arm van haar rijzige, zestigjarige vader in maar schalksuniform met kepi onder een tunnel van twintigduizend rode en gele rozen de kerk binnenschreed. Een machtig Halleluja sloeg uit de monden van veertig zangers door twintig luid sprekers versterkt tegen het geheel beschilderde plafond van de kleine kerk terug. Langzaam, heel langzaam voerde koning Paul zijn dochter naar het altaar. De twintig meter lange sleep die op het naar een ontwerp van Elizabeth Arden gekapte hoofd van prinses Sophia werd vastgehouden door een diadeem van diamanten, werd door acht in het wit geklede bruids meisjes onder wie prinses Irene over de rode loper gedragen. De bruid vond haar plaats links van don Juan Carlos, in khaki uniform, die met lijkwit gezicht, al op een flu welen, dieprood kussen zat geknield. Het koor zong. Koningin Juliana, in een lichtgebloemde blauwgroene robe met sleep en violet gevoerde mantel, leek in gepeins verzonken. Prins Bern- hard in ceremonieel uniform, die de koningin-moeder van Roemenië, prin ses Helen, naar de kerk had begeleid, liet bewonderende blikken gaan naar de ware schat van bloemen die met zuidelijke sier en kunstenaarshand, in de kerk was aangebracht. Mgr. Benoit Printezi, bisschop van Athene, had het huwelijk ingezegend, de ringen waren gewisseld en de 24- jarige prins van Asturië had zijn 23- jarige prinses van Griekenland trouw beloofd, in voor- en tegenspoed. Gouden koets Niet te temmen was het enthousias me van de duizenden Spanjaarden die buiten de kerk post hadden gevat, toen het bruidspaar naar buiten kwam. Samen gingen ze nu de weg terug in de gouden koets en prinses Sophia werd niet moe, hangend uit het raam, te zwaaien naar al die honderdduizen den langs de route. Terug naar het paleis ging de koets en die weg volgden ook de ouders van de jonggehuwden en de voornaamste gasten. De andere vijfhonderd genodig den niet. Stu'k voor stuk stapten zij in de voorrijdende auto's en rechtstreeks reden ze naar de thuiskerk van de bruid, de Grieks-katholieke kathedraal, waar nu mgr. Chrysostomos opnieuw het huwelijk zou inzegenen. Ruim een uur was nodig om alle gasten van de ene kerk naar de andere te brengen en hen daar hun plaatsen te laten innemen. Opnieuw kwam nu dat zelfde schouwspel van fel oranje toi letten en groene robes, van streng zwart van de heren in rokcostuum af en toe overschaduwd door de praal van uniformen, behangen met rijen onder scheidingen die soms nauwelijks meer op de mannenborsten vast te spelden waren. Wonder van bloemen Een opvallend knappe prinses Gra cia van Monaco in een heel licht-blauw toilet met eenzelfde kleur hoedje liet de monden van de kijkenden tot een „o" open zakken. De slanke, lange en steeds lachende prinses Margaretha van Zweden, in rose, oogstte niet minder applaus. Binnen, in de Grieks-katholieke kerk, was opnieuw een wonder met bloemen aangericht. „Dit kunnen alleen Grieken, Spanjaarden of Italianen", zei een Noor. Als mozaïeken, door de natuur zelf ter plaatse aangelegd, hingen de tros sen van de heerlijkst ruikende boe ketten van het plafond vol fresco's naar beneden. Terwijl gebaarde popes in groten getale vooraan in de kerk stonden, zei bisschop Chrysostomos: „Met de zegen van God trouwt gij, don Juan Carlos prins van Asturië, Sophia prinses van Griekenland". Don Carlos was zo zenuwachtig dat hij de ring aan de verkeerde hand schoof. De jonggehuwden hadden kronen op het hoofd nu van puur goud, anders van carton, zoals me een pope later uit legde. Drie keer wisselde de bisschop de kronen van hoofd, om daarmee de verbondenheid tussen de twee jonge mensen aan te duiden. Een glaasje wijn kregen ze aangeboden en ook de ouders van de bruid. En toen, en dat zijn momenten die men niet vergeet, kwam het laatste ritueel van deze 35 minuten durende plechtigheid. Heel fijne rijstkorrels daalden samen met gesnipperde bloem blaadjes op en naast het bruidspaar neer. Koningin Juliana wérd tijdens de dubbele kerkelijke plechtigheid begeleid door koning Olaj van Noorwegen. Nog geen twee toeken geleden was hij in Amsterdam de gast van de Koningin geweest. Weersverwachting van het K.NJM.I. jgh in De Bilt, geldig i vB tot vanavond: l '/VA /HL 7 Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk wat re gen of motregen. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noordwest en west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. J-MIESJE: hIk wil helemaal niet meer groeien! 16 mei: zon op 4.46, zon onder 20.28; maan op 16.53, maan onder 3.59. Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwscli Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5155 PAPOEA - REPUBLIEK MOGELIJK (Ingezonden mededeling) Van onze Amsterdamse redactie HILVERSUM Op film vast gelegde reportages van de wed strijden om het wereldkampioen schap voetbal, die eind deze maand in Chili worden gehouden, zullen in de loop van juni op de beeldschermen in de Eurovisie- landen komen. Aangezien rechtstreekse tele visieverslagen van deze ontmoe tingen onmogelijk zijn (Chili heeft bovendien nog geen t.v.) hebben de Eurovisielanden, die een natio naal voetbalelftal afvaardigen, ook filmploegen naar Chili gestuurd. De B.B.C. en de Westduise t.v. zenden twee ploegen, Zwitserland, Italië en Spanje elk één ploeg. In Chili maken deze filmers ge bruik van een speciaal voor dit doel opgericht laboratorium, waar de opnamen worden ontwikkeld alvorens zij naar Europa worden gestuurd, In het gunstigste geval bereiken deze films Europa twee dagen na een wedstrijd. België en Nederland zijn voor reportages van deze wedstrijden aangewezen op de B.B.C. en de Westduitse t.v. De Vlaamse t.v. heeft al bekend gemaakt dat zij vrijdagavond 1 juni om 10.40 uur en zaterdag middag 2 juni om 4.45 uur flitsen op het beeldscherm zal brengen van de ontmoetingen Brazilië Mexico, ArgentiniëBulgarije, Duitsland—Italië en ChiliZwit serland. Welke uitzendingen de N.T.S. op het Nederlandse beeldscherm zal brengen, is op dit moment nog niet bekend. Evenals België, is ook de N.T.S. aangewezen op het materiaal dat in Engeland en West-Duitsland binnenkomt. Van onze correspondent ROERMOND Een inwoner van Geleen, de 22-jarige J. H. Franssen, is door twee Duitsers in een auto ontvoerd en beroofd. Het tweetal vroeg zondag tegen middernacht aan de heer Franssen de weg naar de dichtsbijzijnde Duitse grenspost. Hij wees de, Duit sers de weg, waarna zij hem een sigaret aanboden. De Nederlander nam die aan en presenteerde vuur. Daarop trokken de mannen hem plot seling in hun auto. De Gelener was te beduusd om zich te verzetten en veel tijd kreeg hij daar ook niet voor, want de wagen schoot al vol gas weg. Onder weg haalde een van de Duitsers mijn portemonnee uit mijn zak, zo vertelde de heer Franssen later tegen de politie. Er zat maar een klein bedrag in. Bij de Bongerd in Heerlen werd de Gelener uit de wagen geduwd. Hij viel met zijn hoofd op de weg en bleef be wusteloos liggen. Voorbijgangers von den hem 's ochtens om vier uur. Hoewel hij vrij nauwkeurige aanwij zingen heeft kunnen geven, heeft de politie de daders nog niet gevonden. De Monde zeeman. De zwarte cow boy en Morgenster, clandestiene zenders uit de buurt van Eibergen, zijn door de P.T.T. opgespoord en in beslag genomen. De vijftienjarige scholier A. J. M. T., de negentienjarige kippenpluk- ker N. J. de V„ beiden uit Eibergen, en de achttienjarige fabrieksarbeider H. K. uit Holterbroek kregen een bekeu ring. Ik ben bang, dat-ie niet werkt als u geen dubbeltje in de gleuj doet mevrouw! Van onze correspondent MAASTRICHT Honderd werk nemers van de N. V. Tabaksindustrie v.h. gebr. Philips in Maastricht zijn met ingang van 1 juli ontslagen. De fabriek gaat samenwerken met de Velasques N.V. in Veldhoven en met de Due Georgefabrieken in Zeelst. De administratie van de drie bedrijven wordt samengevoegd. Binnen drie maanden zal de sigarenmakerij van de fabriek in Maastricht geheel ge mechaniseerd zijn. De meeste ontsla gen zijn dan ook gevallen onder het vrouwelijk personeel en onder de handsigarenmakers. Door de ontwikkeling van de ta baksindustrie in eigen land en in de andere landen van de Europese eco nomische gemeenschap zijn de maat regelen noodzakelijk geworden. De directie verwacht dat de samenwer king een goede toekomst inhoudt voor het Maastrichtse bedrijf, waar nu nog 297 mensen werken. Ten behoeve van de kijkers ge ven wij het (voorlopige) lijstje van wedstrijden, die de Westduitse tele visie wil uitzenden. Een deel hier van zal zeker door de N.T.S. wor den overgenomen. De rest kan in ieder geval door de in het oosten wonende Nederlanders worden ge volgd: Zaterdag 2 juni Duitsland—Italië en ChiliZwitserland; dinsdag 5 juni DuitslandZwitserland en ChiliItalië; vrijdag 8 juni Duits landChili en RuslandUruguay; dinsdag 12 juni kwartfinale; vrij dag 15 juni halve finale; maan dag 18 juni wedstrijden om de derde en vierde plaats; dinsdag 19 juni finale. LONDEN (Reuter) Het werk in de grote Fordfabriek in de Britse plaats Dagenham is gisteren geheel tot stilstand gekomen als gevolg van een staking onder de serveersters. De duizenden arbeiders gingen hun kop thee buiten de fabriek halen, maar bleven bijna een uur weg in plaats van de toegestane tien minu ten. De directie heeft de arbeiders toen zij van hun theepauze terug kwamen, naar huis gestuurd. ,,De toestand was zo chaotisch, dat wij geen andere keus hadden", zei de bedrijfsleider van de fabriek. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Als de regering prijs stelt op het behoud van de Nederlandse visserij, zal er iets moeten gebeuren. Er is geen land in de E.E.G., behalve Nederland, dat zijn vissersvloot niet subsidieert. In Duitsland en België zijn net weer nieuwe subsidiemaatregelen getrof fen. Wij kunnen het op deze manier niet volhouden. De voorzitter vain de Redersvere niging Scheveningen, de heer D. A. den Duik, zei dit gisteren in het Sche- veningse havenkantoor aan de vooravond van vlaggetjesdag. Zaterdag zullen de gepavoiseerde loggers en trawlers in de havens liggen, maandag 21 mei varen de schepen uit: ruim dertig loggers gaan op de drijfnetvisserij en twin tig trawlers zullen met dé trawl op jacht gaan naar de haring. Vorig jaar vertrok het dubbele aantal loggers ter haringvangst De verschuiving, van de drijfnetvisserij naar de trawl- of sleepnetvisserij zet zieh nog steeds voort. Er wor den nu 33 loggers zeevaardig ge maakt, maar het is niet zeker, dat ze allemaal kunnen uitvaren: on danks de inkrimping van de vloot staat niet vast, dat er voldoende ge schikte bemanningen voor déze schepen te vinden zijn „De drijfnetvloot heeft een on verantwoord hoge leeftijd", zegt de heer Den Duik ervan. De accommo datie aan boord is een stuk minder dan op de trawlers en het loon vin de bemanning ligt lager. Toch willen de Scheveningse re ders proberen de drijfnetvisserij in leven te houden. Al honderden ja ren wordt op deze manier gevist, zonder dat er „overbevissing" is. GRONINGEN De kunstschilder Jan G. Jordens is op 79-jarige leeftijd plotse ling te Groningen overleden. Jordens was lid van de Groningse kunstenaarsgroep De Ploeg, die de poort is geweest waardoor het expressionisme uit Duitsland in ons land kwam. Jordens heeft een zeer gevarieerd oeuvre nagelaten. Hij is begonnen als een typisch noordelijke expressionist, maar heeft zich later meer tot het ku bisme en Paul Klee aangetrokken ge voeld. Zijn werk bestaat uit schilderijen, tekeningen, aquarellen en grafiek. Sinds 1916 heeft Jordens in Groningen teken- en schilderlessen gegeven. Hij heeft belangrijke vernieuwingen in het artistieke onderwijs ingevoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1