Helft Grevelingenbedwongen Hellenburg „Historisch bij Baarland reservaat"? Het volk wil „fijne" dominees maar heeft Hosea's nodig Eerste deel werd proeftuin voor de Deltadienst Openbare les GTS in Ylissingen Gerestaureerde C. V. O. -school officieel in gebruik DOBBELE POORT IN HULST: MONUMENTAAL BOUWERK De vloeren en de stoffering van de gerestaureerde school van Chr. Volksonderwijs te Zaamslag werden aangebracht door A. L. M. EGGERMONT C. M. DE VOS Pag. 3 fffi Herdenking Franse militairen Heel tam Sfeer kunstmatig Cape Canaveral Lintjesregen bij Rode Kruis in Kapelle Drie gewonden bij slippartij Geref. mannen bijeen Jaarvergadering hervormde mannen op g.g. Vaderen streden voor de waarheid en niet voor de eenheid FEESTSTEMMING IN ZAAMSLAG NEDERLANDSE KASTELENDAG IN MIDDELBURG Subsidie nodig voor Hellenburg Eenheid Geref. predikanten namen afscheid Lijk in Oosterschelde De CENTRALE VERWARMING van de gerestaureerde school te ZAAMSLAG werd aangelegd door K. Nieuwstraat 21 HULST Telefoon 2478 De ELECTRISCHE INSTALLATIE van de gerestaureerde school te ZAAMSLAG werd verzorgd door Terneuzensestraat 1, ZAAMSLAG - Telef. 01153-247 Maandag 14 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD ■-H' KAPELLE. Op de Franse militai re begraafplaats zal zaterdag 19 mei a.s. de tradionele herdenkingsplech tigheid plaatsvinden. De bungerij is hierbij welkom. Het is echter noodza kelijk uiterlijk half elf 's imorgens aan wezig te zijn. De herdenking staat weer onder leiding van het Nederlands Comité „Le Souvenir Francais", pre sident Pasteur Jospin. Ruim 150 Fran sen zullen aanwezig zijn, alsmede Franse en Nederlandse autoriteiten o.w. de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De plech tigheid op de begraafplaats zal worden begeleid door de voltallige muziekka pel van de Amsterdamse gemeentepo litie onder leiding van dirigent J. K. Pinkse. Deze kapel zal bovendien van half drie tot kwart over vier een con cert geven in de muziektent aan de Van der Biltlaan. De plechtigheid op de begraafplaats duurt ongeveer drie kwar tier. BRUINISSE. Met vier eenheidscaissons, samengevoegd tot een machtig blok beton, heeft men zaterdag omstreeks het middag uur de zuidelijke geul in de Grevelingen, nabij Bruinisse, afgesloten. „Een weinig spectaculaire onderneming", zo verklaarde men van de zijde der Deltadienst, maar deze opmerking was lichtelijk over bodig. Er was zaterdag geen mens aanwezig die een spektakelstuk verwachtte. Dit laatste zou immers moeten betekenen dat er iets mis liep, dat de wind, de zee en de stroom het mechanisch geweld van de mens zouden keren. Het zou moeten betekenen dat de sluiting een volslagen mislukking werd. Neen, eerlijk, geen mens die dit verwachtte, en daarmee is inderdaad een pluim op de hoed van de Deltadienst gegeven. Want wie twijfelt er (nog aan het welslagen van een sluiting? Wellicht alleen de technici, die weten waar de zwakke punten zitten, die weten ook wat er in het ongunstigste geval kan gebeuren. Het ver trouwen van de leek daarentegen heeft iets magisch gekregen, zó zelfs dat er niet eens een spoor van verlichting merkbaar is als het gelukt is. Men komt eenvoudig kijken zoals men komt kijken naar een van te voren ingestudeerde demonstratie. Misschien zou men het de heren van de Deltadienst zelfs kwalijk nemen als er iets, ook maar iets misging. Zo is de geest van: „Daar gaan m'n belastingcenten!" uitgesproken betekenis van een proef tuin behouden. Ir. Ph. van der Weele, die daarna nog een korte toelichting gaf op de blokkering van die geul, zei da.t men evenals trouwens bij voorgaande slui tingen gewerkt heeft van optimaal springtij naar optimaal doodtij. Het effect van het toenemen van de stroomsnelheid bij het kleiner worden van het sluitgat wordt dan gedeeltelijk gecompenseerd dioor die afnemende hoe veelheden water die per tijdseenheid moeten passeren. In het onderhavige geval bleek zelfs de stroomsnelheid in het eigenlijke sluitgat nog geringer te zijn dan toen men met de caissonplaat- sing was begonnen. Een sluiting dus die technisch niet zulke geweldige eisen stelde, althans als men het beschouwt in relatie tot wat reeds gepasseerd is en wat nog komen moet. Het is de moeite waard dit even te constateren, want deze publieke opinie is bepalend voor de sfeer die bij een sluiting heerst. Die sfeer is een weinig kunstmatig. Zelfs het spontane applaus, of zo men wil het spontane gejoel en geschreeuw, dat voorheen als een vanzelfsprekende reactie gold op een nationale inspanning die met succes werd bekroond, zelfs dit bleef achterwege. Stoomfluiten en scheepshoorns namen de honneurs waar Intussen was het wederom gelukt. „Volgens plan afgegrendeld", zou men boven dit „Delta-hoofdstuk" kun nen zetten, ware het niet dat deze woorden een vreemde smaak in on ze mond brachten. Ir. Dibbits, die zaterdagmorgen een korte toelichting gaf op de sluiting die op dat moment nog moest plaatsvinden, verklaarde dat deze onderneming tech nisch waterstaatkundig nu niet zo'n pro bleem was. Toch noemde hij deze eerste fase van de Grevelingendam in het geheel van de Deltawerken van het grootste belang. ,,U zoudt kunnen zeg gen dat u zich hier op de „Cape Cana veral" van de Deltawerken bevindt", zo zei hij tegen de verzamelde journa- KAPELLE. Tijdens een jaarverga, dering van de afdeling Kapelle-Biezelin- ge en Schore van het Ned. Rode Krols zijn een groot aantal onderscheidingen uitgereikt aan mensen welke zich ge durende vele jaren voor het Rode Kruis werk beschikbaar hebben gesteld. In de eerste plaats kreeg de afdeling een statuet uitgereikt door Mr. J. J. van der Weel, de kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland. Dit gebeurde omdat Kapelle weer de tweede plaats bezette bij de Zeeuwse inzamelings- aktle 1961. Er werd een bedrag bij eengebracht van 2067 tegen in 1960 1954. Mr. Van der Weel overhandigde ook een medalje aan voorzitter C. Traas voor tien jaar dienst voor het Rode Kruiswerk in KapeÜe. Daarna kregen 29 personen de Landsteinerpenning voor het geven van bloed voor de bloedtrans fusie dienst van het Rode Kruis. De heren M. Gelok, J. Geelhoed, G. N. Zegers, C. Mallekote, J. v. d. Schraaf en Mej. L. de Groot, allen leden van de plaatselijke kolonne kregen van hun commandant dr. I. J. Risseeuw een scheiding voor twintig jaar trouwe dienst en dr. Risseeuw en Mevr. Ris- seeuw-de Zeeuw kregen deze onderschei ding uit handen van voorzitter C. Traas. De heren J. van der Schraaf en C. Mallekote kregen ook een onder- gscheiding voor twintig jaar trouwe dienst en de heer C. Mallekote kreeg bovendien het herinneringskruis 1940- '45 met brevet. Verder kregen twintig personen de tien jaar sterren van de B.B. De leiding op deze algemene Rode Kruisvergade- ring in Kapelle berustte bij de heer C. Traas Sr. listen. Deze woordspeling zal een leder duidelijk zijn. Cape Canaveral is een bekende Amerikaanse raketbasis die geheel in heit teken staat van proefne mingen. Welnu, ook het eerste deel van de Grevelingendam blijft gemarkeerd door een groot aantal proefnemingen. Hier heeft de Deltadienst de kans gehad en ook aangegrepen om allerlei nieuwe ontwikkelingen in de praktijk te testen. Zo zal deze sluiting van het grootste belang zijn voor de meer pro blematische die nog moeten volgen. Proeven werden o.m. genomen met kunststoffen voor bodembekleding, met gietasfalt dat zonder stoomontwikfceling tot op een diepte van 20 meter werf aangebracht, met een steenstorjcr die het werk van dertig man eventjes voor z'n rekening neemt en met een kraan die 200 ton per nnr versjouwt. En dit is nog maar een greep. De eerste fase van de Grevelingendam blijft de meer Inderdaad verliep alles heel tam en precies zoals het voorspeld was. De sluiteenheid, bestaande uit vier gepre fabriceerde caissons werd in het gat gevaren alsof het dagelijks werk was. De televisie -hing er boven in een brul lende helicopter en legde het historische moment (we hebben trouwens geen an dere momenten dan historische, zo lijkt het) op die gevoelige plaat vast. Een nieuw werkstuk in dienst van de ontsluiting van Zeeland, in dit geval van Schouwen VLISSINGEN. De eerste les aan de Gemeentelijk© Technische School in Vlissmgen werd vrijdagavond officieel door de wethouder voor onderwijs, de heer W. Poppe, verricht. Hij zei het een goede gedachte te vinden dat ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven tot het bijwonen van deze les waren uitgenodigd. Het was hem opgevallen dat in alle facetten van het onderwijs door de leraren met opoffering van eigen vrije tijd werd geijverd de leer stof zo efficiënt mogelijk samen te stel len en zo aantrekkelijk mogelijk te do ceren. Het vakonderwijs komt het best tot zijn recht als het contact met het bedrijfsleven zo hecht mogelijk wordt gemaakt, aldus de heer Poppe. De heer H. Moorman, directeur van de school gaf een toelichting op het on derwijs. Bij het bezichtigen der werk stukken bleek de belangrijkheid van dit onderwijs voor de vorming van toekom stige vaklieden. Ook van de zijde van de scheepswerf „De Schelde" was be langstelling. Op de G.T.S. werden ook jongens opgeleid in de metaalvabken die voor de scheepsbouw van essentieel belang zijn. Bij een rondgang door de geheel in bdrijf zijnde school gaf de heer Moorman een deskundige toelich ting. Van de zijde der ouders was gro te belangstelling voor deze avond. TERNEUZEN. Drie gewonden wa ren er gisterochtend, toen de auto van mevrouw de B. S. uit Terneuzen slipte op de hoek van de Grenulaan en de Schoolweg. De auto vloog tegen een lichtmast en wérd vrijwel vernield. Me vrouw De B. S. liep snijwonden en ver moedelijk een hersenschudding op. Me vrouw H. D. S. uit Terneuzen, die ook in de wagen zat, had een gebroken pols, een gebroken neusbeen en een hersenschudding. Het dochtertje van mevrouw De B. S. kwam er het beste af. Zij had lichte verwondingen aan het gezicht. Alle slachtoffers werden ver voerd naar het Julranaziekenhuis. Verdronken kind gevonden MIDDELBURG. Op aanwijzing heeft de gemeentepolitie zaterdagmor gen tegen twaalf uur het stoffelijk over schot van het achtjarige jongetje R. H. uit het water van het kanaal gehaald Het kind was op 27 april als vermist opgegeven. Kort voor de eigenlijke sluiting stelden de bootjes met fotografen, journalisten en belangstellenden zich in slagorde op. Geheel rechts de sluiteenheid die naderbij gevaren wordt. Duiveland, dat kort na het gereed komen van de gehele dam in 1964 wel heel spoedig z'n intieme sfeer en z'n landelijke rust zal moeten prijsgeven. Maar er staat zo veel tegen over. (Ingezonden mededeling Nu nog maar een scheut of 'n steek. Maar straks weet U zich geen raad van de slopende Rheumatische Pijnen. Do© de beroemd© Kiuschem kuur, de kleins dagelijkse dosis, om t bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen Uw voor beeld volgen. Een heerlijke ervaring, reeds na een betrekkelijk kortstondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naarmate het btoed gezuiverd wordit van de pijn- verwekkende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en gewrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloedzuiverende organen. GEERSDIJK. Zaterdagmiddag ver gaderde in het Geref. kerkgebouw van Üeersdijk de Zeeuwse afdeling van de Bond van geref. mannenverenigingen in Nederland. Op deze jaarvergadering, die onder leiding stond van de heer De Klerk, werden als nieuwe bestuursleden gekozen de heren Visser en Van Bortel. Ds. van Hattem uit Terneuzen hield een referaat getiteld „Van kerken tot kerk". Na aan de Technische School te Sint-Maartensdijk een opleiding te heb ben genoten slaagden voor de cursus electrisch lassen beginners de ih-eer W. M. van Vossen en voor de cursus ge vorderden de heer Chr. van 't Hof, bei den uit Sint-Annaland. Van een medewerker UTRECHT. In het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht heeft de Ned. hervormde bond van man- nenvereniglnHens on gereformeerde grondslag zijn huishoudelijke bonds vergadering gehouden, die zoals gebrui kelijk werd geopend met «een rede door de bondsvoorzitter, ds. A. Vroeginde- weij. In een tijd van voortschrijdende wetenschap, waarin de mensen steeds meer weten, aldus ds. Vroegindeweij, heerst er wat de eeuwige dingen be treft een grote oppervlakkigheid. Men wil dat de kerk van „zachte" dingen spreekt. Men wenst beschaafde domi nees die niemand pijn doen en die de hemelpoort zó wijd open zetten dat allen naar binnen kunnen, bekeerd en onbe keerd. „De kerk heeft profeten nodig", heeft iemand gezegd. Inderdaad, aldus ds. Vroegindeweij, maar dan zullen dat oudtestamentische profeten moeten zijn, bij voorkeur profeten a's Hosea. Deze heeft vooral de nalatigheid van de priesters gehekeld, die het volk niet meer hielden bij het toevertrouwde pand. ZAAMSLAG. In het bijzijn van ve le genodigden is zaterdag het geres taureerde schoolgebouw van het chris telijke volksonderwijs aan de Polder straat te Zaamslag officieel geopend. Deze opening werd verricht door de heer L. F. J. H. Frantzen, inspecteur van -het lager onderwijs in de inspectie Goes. Daarna kon het uitgebreide ge zelschap een rondgang maken door het modern ingerichte gebouw. Tevoren werd een bijeenkomst gehouden in het Hervormde verenigingsgebouw, waar velé sprekers hu-n felicitaties aanboden. De plaatselijke voorzitter van het chris telijk volksonderwijs, de heer J. van Hoeve, opende dit feestelijk samenzijn met het lezen van Psalm 127. Na een welkomstwoord gaf hij een kort over zicht van de geschiedenis van de school. In 1906 werd de vereniging opgericht en spoedig daarna kreeg men de beschik king over twee lokalen en een woning. In 1911 werd er een derde lokaal bij gebouwd en in 1935 een vierde. Grote bedragen werden uitgetrokken om het gebouw in redelijke staat te houden. In 1953 belette een tekort aan grond de bouw van een handenarbeid- en gym nastieklokaal, een bestuurskamer en een rijwielstalling. Na een lange weg van onderhandelen met grond-eigenaren en gemeente werd eindelijk in 1961 de rijksgoedkeuring verkregen. Kort daar op vonden de aanbesteding en de op dracht tot restauratie plaats. Meteen verhuisden personeel en leerlingen naar de oude openbare school, die door de gemeente beschikbaar was gesteld. Te genslagen bij de bouw waren oorzaak, dat men niet op de geplande datum klaar was. Nu het eindelijk zover is, aldus de MIDDELBURG. Op de zesde Kastelendag van de Nederlandse Kastelenstichting, zaterdag in het Middelburgse City-theater belegd, werd het accent volkomen op Zeeland gelegd. In enkele boeiende causerieën werd het wel en wee besproken van nog of slechts ten dele bestaande kastelen in de provincie. Niet alleen leden van de stichting luisterden met gespannen aandacht, ook de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot scheen het betoog van de heer J. G. N. Renaud, wetenschappelijk hoofd ambtenaar van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek, over een hele serie oude Zeeuwse kastelen en landhuizen zo belangwekkend te vinden dat hij zich 's middags tijdens een officiële ontvangst in de Statenzaal als lid opgaf. Hij bekende ruiterlijk i-n het verle den weinig belangstelling voor kaste len te hebben gehad maar verklaarde zich zo geboeid door de deskundige voorlichting die morgen dat hij er an ders over was gaan denken. Voorts ver klaarde jhr. De Casembroot het jam mer te vinden dat i-n een provinciale statenzitting subsidie voor restauratie en conservering van het kasteel Hellen burg bij Baarland was afgeketst. Hij gaf de deelnemers aan de Kastelendag echter de verzekering dat hij alle me dewerking zou verlenen aan een nieuw voorstel voor subsidieverlening in een volgende statenzitting. De heer Renaud had 's morgens bij een behandeling van het kasteel Hel lenburg gememoreerd aan de blootleg ging van de fondamenten in 1958 bij een uitvoering van een ruilverkaveling. Er werd dra een stichting in het le ven geroepen voor de preservatie van het kasteel maar geldgebrek was het grote struikelblok waarfoor er van res tauratieplannen niets kon komen. Men had het plan van Hellenburg en de om geving een „historisch reservaat" te maken net als van de Dobbele Poort in Hulst, waarover eveneens een lezing werd gehouden. De heer Renaud behandelde een he le serie Zeeuwse kastelen naar aanlei ding van door Isaac Hildernisse gemaak te prenten en de waarde ervan voor de castellologie. Hildernisse was een kastelentekenaar en leefde in de zeven tiende eeuw in Veere, waar hij het be roep van schoolmeester-..wiskonstenaar" uitoefende. Omstreeks 1695 vervaardig de hij in opdracht van schepen Cornelis Kien (later burgemeester van Veere) een serie van 28 aquarellen van ver scheidene Zeeuwse kastelen en landhui zen. Helaas was er geen zekerheid over de echtheid van de tekeningen en ver moedde men dat er slechts copieën van Hildernisses werken bewaard waren gebleven. Hildernisse In elk geval kon men de tekenin gen meer exact dan artistiek noemen. De 28 plattegronden van Hildernisse, die bekend waren, lieten bouwwerken zien op Walcheren (o.m. Der Boede, Ter Hooge, Popkensburg, Westhove en Sandenburgh)Zuid Beveland (Baer- landt, Kruiningen, Ellewoutsdijk, Bruelis, Helleburg)Schouwen-Duive- land (Kraaiiestein, Haamstede) en Tholen (St. Maartensdijk). De heer Renaud behandelde door middel van vertoonde dia's diverse van de kaste len. O.m. vertelde hij dat van de brok stukken van Sandenburgh heel wat huidige woningen in Veere waren op getrokken. Verder hoorden de aanwezigen ook heel wat interessants over Baerlandt, Hellenburg, Windenburg bij Dreischor, Oosterstein, Haamstede en Moermond bij Renesse. Bij dit laatste kasteel was kortgeleden een burdht half blootge legd die het vermoeden wekte dat dat het echte Moermond was en niet het sierlijke kasteel dat nu de naam draagt. Een andere spreker was wethouder P. J. Brand van Hulst, die heel wat belangwekkends wist te vertellen over de opgraving van de Dobbele Poort in zijn stad, opgravingen die hij zelf had geleid en waartoe hij het initiatief had genomen. De heer Brand gaf eerst een korte historie van de poort die uit de twaalfde eeuw stamde. „De Dobbele Poort" was een stads- en waterpoort en gaf niet alleen toegang tot de stad op het land maar verbond de maritie me haven van Hulst met het kreekge- bied dat weer uitmondde op de Wester- schelde. De ontwerper van de poort is onbe kend maar een die een meester in zijn vak was. De moeilijke opdracht tot het bouwen van deze poort werd zeer goed uitgevoerd. Het was een zwaar en so lide bouwwerk, opgetrokken uit natuur steen, afkomstig uit Aalst. Het middel eeuwse front van de poort dat een bui tenlands (Bretons) karakter draagt heeft twee geweldig zware torens. On der de twee landingangen bevindt zich de 28 meter lange, zes meter brede en hoge waterpoort. In 1596, toen Hulst op de Spanjaarden- werd veroverd, werd de toren door een langdurig bombardement vernield. Rond om de Molenberg, die op de poort was ontstaan, ontstonden legenden en aan de hand van deze overleveringen stelde de heer Brand een onderzoek in dat een jaar duurde en dat tot de conclusie leidde dat resten van de Dobbele Poort aanwezig moesten zijn. In april 1957 begonnen ontgravingen verwerkten tot nu 40.000 kubieke meter grond. De klinkende resultaten liet de Hulster wethouder op dia's zien. De in de torens aanwezige schietcellen waren ongeschon den teruggevonden en waar nodig ge restaureerd. Eén gaaf fragment van de balustrade leidde tot de gehele restau ratie ervan. De zwaar onder de roest zittende ijzeren deuren werden opge knapt en de weinig voorkomende com binatie musketsehietsleuf en geschuts- gat werd hersteld. heer Van Hoeve, wil ik dank brengen aan allen, die zo'n grote rol hebben ge speeld bij de realisering van -het plan. Deze dank gold de inspecteurs van het lager onderwijs en volksgezondheid, de centrale dienst en de schoolarts, ver der waarderende woorden aan het adres van architect Hennink, die onder zulke ongunstige omstandigheden zijn werk heeft moeten doen, en voor hoofd aannemer M. J. Galle. Het hoofd der school de heer P. de Leeuw, de anima tor bij de bouw, was men volgens de heer Van Hoeve de meeste dank ver schuldigd, waar de aanwezigen met een hartelijk applaus mee instemden. Vervolgens uitte inspecteur Frantzen zijn dankbaarheid en hij zei blij te zijn bij dit feest aanwezig te zijn. Christendom en beschaving staan bloot aan destructieve invloeden, aldus de in specteur en daarom is de taak van het onderwijzend personeel in deze tijd dubbel moeilijk. Hij drukte het perso neel op het hart om toch vooral naast de verstandelijke ook aan de geestelijke opvoeding veel aandacht te besteden. Ge moet, aldus spreker het kind klaar maken voor de taak die wacht met een hart wijd open naar God en de even mens al is deze andersdenkend en -ge lovend. Burgemeester Trimpe van Zaamslag memoreerde de prima samenwerking die tijdens de restauratie tussen schooi en gemeentebestuur bestond, en sprak de wens uit, dat de nieuwe lokaliteiten zullen voldoen aan de gestelde eisen. Wij hopen nu spoedig te komen tot de bouw van een nieuwe kleuterschool, waarvoor men binnenkort de rijksgoed keuring verwacht. Burgemeester Trim pe besloot met het personeel Gods ze gen toe te bidden. Namens het hoofdbestuur van het C.V.O. sprak mr. H. Rijpstra, burge meester van Terneuzen. Hij vond het jammer, dat er zo weinig contact is tussen het hoofdbestuur en de plaat selijke afdelingen. Hij opperde het idee om full time interne inspecteurs te be noemen. Een voorzittershamer werd namens de kerkeraad aangeboden door ds. Beeht, vergezeld van hartelijke geluk wensen. Felicitaties werden verder nog aangeboden door het hoofd van de ge reformeerde school te Zaamslag, de heer Overbeeke, de voorzitter van het C.V.O. Terneuzen, de heer J. C. J. Olijslager, de voorzitter van het chris telijk b.l.o. in Zeeuws-Vlaanderen ds. J. Scholten, architect J. Hennink en aannemer M. J. Galle. Ten slotte voer de de heer P. de Leeuw het woord. Hij dankte als schoolhoofd alle mede werkenden en hoopte zijn taak met Gods 2egen te kunnen volbrengen. Het volk vond dat fijne dominees, zei ds. Vroegindeweij (die het woord „fijn" uiteraard in andere zin ge bruikte dan de vroeger gangbare), want ze lieten het volk met rust. Maar het volk heeft nodig confronta tie met Gods Woord. Al is de waarheid soms scherp en hard, men mag zich daaraan niet ont trekken. Daarom is het zo nodig dat mannen die de oude waarheid liefheb ben zich steeds weer verdiepen in Schrift en belijdenis, wanneer ze bijeen komen in de mannenvereniging. Uitvoerig sprak ds. Vroegindeweij over het streven naar eenheid, waarbij hij de waarheid&vraag centraal stel de. De eenheid is geen programmapunt dat door mensen kan worden verwezen lijkt. Alles is trouwens al verwezenlijkt in de ware oecumene waarvan de geloofs belijdenis in artikel 27 spreekt. Onze vaderen, aldus de bondsvoorzit ter, hebben goed en bloed veil gehad voor de waarheid, niet voor de eenheid. Ds. Vroegindeweij betoonde zich ver ontrust door de verbrokkeling in de ge reformeerde gezindte. Als gereformeerde belijders hebben wij elkaar nodig, zei hij. Er is een gevaar van groeps-een- zijdigheid die de volheid en rijkdom van de gereformeerde belijdenis licht kan 6chaden. Ook verklaarde de bondsvoorzitter dat de hervormden van gereformeerde belijdenis de vragen die in deze tijd op hen aanstormen, wel eens al te ge makkelijk afdoen. Ds. Vroegindeweij sprak over de nood zaak dat Hervormden van gereformeer de belijdenis zich hervormd-gerefor meerden noemen. Het begrip „her vormd" dat aanvankelijk dit alles dekte, is uitgesleten en sommige hervormden van tegenwoordig willen niet meer we ten van het reformatorisch karakter hunner kerk. Maar door de naam her vormd-gereformeerden geeft men er blijk van vast te willen houden aan de zege ningen van de reformatie. In het jaarverslag deelde de secreta ris, ds. Joh. Verwelius te Waddinxveen mee dat het ledental van de borkl thans 3255 is, 83 minder dan vorig jaar, ver deeld over 154 afdelingen. MIDDELBURG/LEWEDOR P— Twee gereformeerde predikanten hebben gis teren ln verband met hun vertrek naar elders afscheid genomen van hun Zeeuwse gemeenten. Het waren ds. 3, Yfcsma dte naar Rot terdam Kralingen gaat en ds. S. Oege- ma van Lewedorp, die als vlootprcdi- kant binnenkort in Den Helder gestatio neerd zal worden. Sfeervol was de dienst ln de Middel burgse Noorderkerk, waarin ds. Vtsma gistermiddag afscheid nam. Ds. Ytsma bepaalde zijn gemeente in deze laatste predikatie bij de tekst uit 2 Cor. 11 2. Na afloop van de dienst werd hij na mens de kerkeraad en Middelburgse collegae toegesproken door ds. S. Boon stra. Namens de classis voerde ds. F. L. van der Bom het woord. Ds. S. Oegema, die binnenkort de ma rine gaat dienen, had als afscheidstekst gekozen 2 Oor. 13 13. Hij werd namens kerkeraad en ge meente toegesproken door ouderling M. Fraanje. Ds. A, F. Goedendorp voerde het woord namens de classis Goes. Namens de Hervormde gemeente sprak ds. B. Zoodsma en namens het gemeentebestuur burgemeester D. M. Vermet. BERGEN OP ZOOM. Twee jon gens uit Bergen op Zoom, de 17-jarige Harry de Kok en zijn 11-jarige broer, die zondagmiddag met hun motorboot je op de Oosterschelde voeren, zagen op een gegeven moment iets zwarts in het water drijven dat bij nadere be schouwing een menselijk lichaam bleek le zijn dat reeds in staat van ontbin ding was. De jongens voeren snel terug naar de haven van Bergen op Zoom en waarschuwden de politie. De rijkspolitie te water, die onmiddel lijk gealarmeerd werd, heeft de hele middag in het aangewezen rayon ge zocht, maar geen resultaat kunnen boe ken. Het ligt in de bedoeling dat het zoeken vandaag wordt voortgezet. (Ingezonden mededelingen) Natuursteen Het kapotgeschoten gedeelte van de poort tuerd gerestaureerd met ijzer' steentjes, hoe dieper men echter kwam hoe gaver werd het natuursteen van de poort. De blootgelegde kaaimuren zagen er zelfs zo nieuto uit dat men de indruk kreeg dat deze waren ge restaureerd. Ook de ijzeren ringen in de waterpoort waaraan schepen wer den vastgelegd waren ongeschonden teruggevonden. De vice-voorzitter van de N.K.S., de heer C. J. van Schaardenburg, had met een kort woord de dag geopend waarnaast hij niet alleen de commissaris der koningin en echtgenote speciaal verwelkomde maar tevens wethouder A. J. Be renpas van Middelburg en mr. Hopke, directeur van de rijks dienst voor monumentenzorg. Het programma van de middag ver meldde nog een wandeling door de Abdij. In de Nieuwe Kerk ver telde de architect, ir. I. H. de Lus- sanet de la Sablonière, het een en ander over het ontstaan, de ge schiedenis en de herbouw van de Abdij. NooftDsrftAArtt4o.ratNfuKN.rn aow

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3