ATHEENS GEWEMEL VAN PRINSESSEN EN PRINSEN Griekse moeten bij rijkaards springen „GELUKJE" Vrije zaterdag nog dit jaar Miljoen schade door brand KAPPIE EN DE WATERZUIL J Maandag 14 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 I Voornaamste gast Paleis te klein Zwemmen Irene bruidsmeisje Overal „Olé' Mgr. De Vet bisschop NAAR DE MAAN Het feuilleton vandaag op pagina 6 Gebroken as Hup Maria Pia De geldzaken lliiillll a NNUNUflni lil ■IlHIHIlllI ZEEUWSE ORGANISTEN IN VERGADERING „T T moet mij geloven: de drie grote Delftse vazen dii'e de Koningin van Nederland en prins Bernhard als huwelijkscadeau hebben gegeven, zijn van een schoonheid die haar weerga niet kent, en nog nooit waren dit soort vazen eerde;- in Griekenland", zei mij gistermiddag de hofdlame me vrouw Dora Bournoumis, Ze wuifde zich met een klein zakdoekje koelte toe onder een van de dertig palmbomen in de tuin van het koninklijk paleis in Athene, van waaruit vanochtend koning Paul langs de schildwachten in hun korte rokjes zijn oudste dochter, prinses Sophia, tweemaal ter kerke zal leiden om haar ten huwelijk te geven aan de zoon van de Spaanse troonpreten dent, de 24-jarige zwaarbewenkbrauwde en moeilijk lachende Don Juan Carlos. de afgelopen twee dagen voor onze Koningin een welkome gelegenheid geweest om eens wat uit te rusten na de vele en uitvoerige bezoeken vorige week in eigen land. Zonder overdrijving mag worden vastgesteld dat Athene door het dolle heen is. Iedereen schijnt vastbesloten de dag van vandaag tot een feest te maken, waarover de Griekse school jongens van heden nog zullen praten wanneer zij hun kleinzoons op de knie hebben. En dat komt allemaal omdat een paar Grieken, die goed in hun drachmen zitten, hebben gezegd: ..Doen we geef maar hier die reke ning." Ze zijn er allemaal, de bekende vorsten en vorstinnen uit de Europese huizen, de adel die namen draagt waarvan slechts de boeken kunnen zeggen tot hoeveel eeuwen ze terug gaan. Maar ook gewezen vorsten, van wie de meeste mensen het bestaan niet eens meer weten, en die hier met alle koninklijke waardigheid worden behandeld, aangesproken en op de kaartjes aan de noenmalen vermeld. Zonder enige twijfel is koningin Juliana de belangrijkste gast die het huwelijk van Griekenlands oudste prinses bijwoont, en het is ook daar- - om dat zij vandaag in de eerste hof- auto zal plaatsnemen, samen met koning Olaf van Noorwegen. ..Onze Koningin is dan ook met groot ceremonieel hier ingehaald", vertelt mij de Nederlandse ambassadeur iri 'Griekenland, de heer AUard Merens. ..Griekse straaljagers hébben de Ko- nipgin. en de Prins boven Grieks grond gebied begeleid, op het vliegveld was koning Paul persoonlijk aanwezig om zijn Nederlandse gasten af te halen, en onze Koningin logeert in het paleis -«zelf." Dat laatste is inderdaad iets bijzon ders, want toen in 1947 het Griekse parlement tot de conclusie kwam dat de schatkist van het land niet toeliet om veel geld uit te geven voor de koninkUike familie, is het eigenlijke paleis door de volksvertegenwoordi ging in gebruik genomen en trokken koning Paul en koningin Frederika met hun drie kinderen in een klein paleisje, twee straten verderop. Veel ruimte is er niet en daarom kunnen 'de 140 adellyke gasten onder wie drie koningen, zes koninginnen, tien prinsessen en drie prinsen ook op geen stukken na allemaal in dat paleis logeren. Daarom ook zijn er dit weekeinde twee galadiners gegeven, want in de eetzaal gingen niet genoeg tafels om alle genodigden in één keer verenigd te zien. Ook daarbij bleek weer de vooraanstaande plaats die de Neder landse vorstin, haar man en drie dochters innemen, want koningin Juliana zat bij beide diners aan. Afgezien van de officiële diners zijn ,,U weet wellicht dat koningin Frederika van Griekenland bekend is om haar huiselijkheid, en het huwe lijk van haar dochter met alle noen malen die daaraan voorafgaan be schouwt zij dan ook als een familie aangelegenheid", vertelde mij de Nederlandse ambassadeur nog. „Ko ningin Juliana is dus helemaal de gast van de Griekse koninklijke familie en de ambassade regelt niets." Het schitterende en warme weer hier in Athene lokte dit weekeinde de jon geren van de buitenlandse gasten naar buiten, en de stranden rond de Griekse hoofdstad lagen vol met prinsen en prinsessen, hertogen, gravinnen en her toginnen, in één- en tweedelige badpak ken. Prins Alexander van Zuidslavië die met zes familieleden is gekomen, dook onafgebroken in de golf van Pireus, en prins Pedro van Brazilië die zes Braziliaanse prinsen en prinsessen mee bracht, kwam niet uitgewandeld op de boulevard. Anders was dat met prinses Gracla van Monaco, die hier samen met haar echtgenoot is. Zij vond geen plaats meer in het paleis en logeert in een groot hotel aan het Syntagmatusplein in het hart van de stad. De hele dag staan er honderden Grie ken voor de ingang, die een glimp van de zeker zes maal per dag naar buiten komende en boodschappen doende prin ses Gracia willen opvangen en door de in de stovende zon wachtenden wordt druk gesproken over de filmplannen van de Monegaskische prinses, die volgens de een wèl en volgens de ander niet zullen doorgaan. Ook de kroonprins van Baden is hier (zelfs Duitse journalisten wisten niet dat Baden nog een troonopvolger had) en met de graaf van Parijs en diens ge zin zit hij ook in een hotel. Het kost geen moeite om te zien in welke hotels gasten zijn ondergebracht, want voor de deur komen en gaan de zwarte auto's, waarvan de meeste tien jaar oud zijn, en inderhaast gehuurd van een taxibedrijf, ontdaan van hun gewone nummerplaten en voorzien van een wit bordje met een blauwe kroon en een nummer, want de echte hofauto's zijn alleen bestemd voor de gasten in het paleis zelf. Getwist is er ook, en volop chacha- cha gedanst door alle prinsessen en hertogen. De hertog van Kent toonde zich een meester in het twisten en eën hofdame zei: „Prinses Irene van Neder land danst naar mijn mening het gaafste van alle jongeren." Prinses Irene zal vandaag bruids meisje zijn, samen met prinses Alexan dra van Kent, twee Deense en nog vier andere prinsessen. Tweemaal zullen zij achter de bruid het palels in Athene uitlopen want om tien uur vanochtend wordt het huwelijk in een katholieke, om twaalf uur in een Grieks-orthodoxe kerd ingezegend. In beide kerken werd gistermiddag getimmerd als in een flat-in-aanbouw. In de Griekse kerk brandde een pope achterin smalle waskaarsjes, en buiten in de zon vertelde hij: „Als ze maar niets kapotstoten in onze metropool. Het is eigenlijk een onheilig geluid, dat slaan en hameren in onze kerk, maar het is voor de prinses en voor Sophia doen wij alles." In de katholieke Dyonisiuskerk van Athene, waar de wachter me pas door liet nadat hij een kwartier had gestu deerd op de drie perskaarten die ik hier heb gekregen en waarvoor ik overi gens zondagochtend samen met 380 journalisten, fotografen en cameramen sen uit de hele wereld vier uur in de rij heb moeten staan werd nog in allerijl rood linnen gelegd over het ge scheurde zwarte leer van de kerk banken. „We ontdekten het eigenlijk te laat", vertelde een transpirerende pastoor in het Frans, „maar toen zei iemand dat al die hoge gasten en vooral de dames met hun toiletten zouden blijven han gen aan al die kapotte banken. O ja, er moet nog veel worden gedaan, dat wordt vast heel de nacht doorwerken, want twintigduizend bloemen waarmee we de kerk versieren moeten zullen zo laat mogelijk komen, anders zijn ze maandagoohtend verlept." 9 De Parijs? couturier Jean Desses heeft het bruidstoilet van prinses Sophia ontworpenHet is een robe van lamé, overdekt met tule en afgezet met Brus selse kant. Het toilet heeft een sleep van dezelfde witte laméy eveneens met tule en kant driekwart mouwen en een wijd uit staande rok. De tekening van Jean Desses toont de prinses met lange handschoeneneen diamanten tiaraeen sluier van Brus selse kant en schoenen van kant. BREDA. —In de met hyacinten en tulpen versierde kathedraal van het bis dom is mgr. G. H. de Vet gisteren tot bisschop van Breda gewijd. Hij volgt in <|ie functie mgr. Jos. Baeten op. Bij de wijding waren onder meer aanwezig de pauselijke internuntius mgr. Beltrami, minister-president De Quay en de commissarissen van de Ko ningin in Zeeland en Noordbrabant. De burgemeester van Breda had zijn va kantie in Italië onderbroken om de wij ding te kunnen bijwonen. HOLLANDIA. Bij het landen op het vliegveld bij Biak is dit weekeinde een Neptune van de Koninklijke Mari ne een sloot ingereden. Van de inzitten den liep alleen de piloot, luitenant-ter zee-vlieger eerste klas J. P. L. de Rouw letsel op: hij verstuikte bij het uitstappen zijn enkel. De Neptune kwam terug van een oefenvlucht. Toen het toestel over de landingsbaan reed, raakte het hydrau lische systeem defect. TIAIVTW AT C FDDCTU gebreide huwelijken. Daarom zijn we XlUlMJ Al J_i O Li Li JA O I li/ blij met de hulp die we, kregen", zei mi'i rik* tro« LONDEN. De eerste passagier van een Russisch ruimtevaartuig dat een tocht om de maan heen gaat maken zal volgens berichten uit Moskou vermoe delijk een hond zijn. Deze voorspelling is volgens het Rus sische persbureau Tass gedaan door Iwan Kasjan, verbonden aan het insti tuut voor opleiding van kosmonauten. Kasjan zou zijn verklaringen hebben af gelegd in een vraaggesprek met een verslaggever van het tijdschrift Ogon- jek. mij de secretaris van de eerste minis ter die zes talen spreekt, en dat meestal door elkaar doet. Hij doelde op de nationale bank van Griekenland, die op zich heeft genomen de kosten van alle recepties te be talen. Hij dacht ook aan de Griekse mijnheer Nomikos, die het bal van de vorstelijke jeugd heeft betaald en hij dacht zonder twijfel aan de reder G. Goulandris, die bij het paleis 25 kilo kaviaar heeft laten brengen voor de verschillende diners. „Het Is niet waar", heeft intussen een Griekse minister gezegd, „dat de nationale toeristenorganisatie 75 mil joen drachmen heeft betaald voor alle onkosten van het huwelijk." De be windsman wilde geen antwoord geven op de vraag hoeveel het dan wel was. Neen, de Grieken maken overigens nergens een geheim van. Niet van hun matige nationale inkomen, noch van de driehonderdduizend dollars die koning Paul per jaar ontvangt. Zij vertellen graag dat de sjah van Perzië het bruidspaar een vloerkleed heeft aangeboden, en dat dit goed van pas komt in het kasteeltje dat prinses Sophia en don Juan Carlos na de huwelijksreis gaan bewonen op 15 km van Athene. Zij vertellen ook dat het servies een geschenk is van koningin Ingrid van Denemarken, dat president de Gaulle een etui met gouden toiletstel stuurde, de Turkse president een tafelkleed, zijn Oostenrijkse collega drie porselei nen beeldjes, de Duitse president twee vazen, de Zwitserse president een klok en Onassis een bontjas ter waarde van 500.000 gulden. Heel openlijk wordt hier over het Griekse vorstenhuis gepraat en in die openheid zit iets van grote eerbied voor koning Paul en een oneindige bewondering voor koningin Frederika. Rustig zat ik achter het tikmachientje in het Atheense perscentrum. Plotseling begon iedereen te hollen: het paar kwam binnen. Het was een merkwaardig bezoekZwijgend lieten Sophia en haar bruidegom zich fotograferen en filmen, gewillig poserend. Verder nietsBezoek afgelopen. Vandaag zullen zij dus trouwen, en de luchtvaartmaatschappijen in Athene zitten met de handen in het haar hoe zij hun passagiers vanochtend naar het vliegveld Hellenikos moeten krijgen, want bijna alle straten van de stad zijn tot twee uur afgezet. Gisteravond waren overigens zeven monteurs hevig transpirerend bezig in de garage van het paleis, want uitge rekend de auto waarin vandaag de ongetwijfeld mooie bruid prinses Sophia door Athene zal rijden, had een ge broken as. Maar gisteren aan het eind van de dag verscheen een speciale uitgave van de Griekse staatscourant en daarin werd gemeld dat koning Paul zijn toestemming voor het huwelijk had gegeven. Die auto zal dus wel op tijd klaar zijn. AMSTERDAMSE ONDERWIJZERS: AMSTERDAM. Volgens de af deling Amsterdam van de Neder landse Onderwijzersvereniging moet bij het begin van de cursus 1962— 1963 de vrije zaterdag worden inge voerd voor het kleuteronderwijs en voor het gewoon, het bijzonder, het voortgezet en het uitgebreid lager onderwijs. „De schoolvrije zaterdag gaat om maatschappelijke redenen een nood zaak worden", zo staat in de motie die de afdeling binnenkort zal aanbie den aan B. en W. van Amsterdam en aan het hoofdbestuur van de ver eniging. Van onze correspondent HELMOND. Aan de kartonnagefa- briek N.V. Van Dam bij de Zuid-Wil lemsvaart in Helmond 'heeft een uit slaande brand zaterdagmiddag voor naar schatting een miljoen gulden scha de aangericht. Een Helmonder die in de buurt van het bedrijf woont, ontdekte het vuur. Hij zag in het middelste van de fa brieksgebouwen grote vlammen door de voorraden karton slaan. Voordat de brandweer kwam aanrijden, knalden de ruiten uit hun sponningen, loeiden de vlammen hoog de lucht in, en pers ten dikke rookwolken zich naar buiten. De brandweren van Helmond en Aar- le-Rixtel bonden de strijd tegen de ■brand met al hun materieel aan. Zij drongen het vuur zo ver terug, dat de produktie-afdeling, de expeditie- en de kantoorruimten behouden bleven. Van de verwerkingsafdeling bleef echter weinig over. De produktie wordt door de brand niet gestagneerd. Intussen ging Athene gisteravond de laatste spannende nacht in, waarbij vijf tigduizend watt ervoor zorgde dat iedereen de Akropolis en de tempel van Zeus in volle schoonheid kon zien. De Akropolis zijn ze gisteren bijna allemaal opgeklommen, die zevendui zend Spanjaarden die nu in de Griekse hoofdstad zijn. Met twee schepen zijn de meesten gekomen, hete families, compleet met kinderen en honden. De schepen liggen in de haven van Pireus en dienen tegelijk als nachtverblijf, want in Athene is zelfs niet meer aan een zolderkamertje te komen. Iedereen lacht hier, omdat iedereen oprecht houdt van de bruinogige 23 jaar oude prinses Sophia - aan honderden Atheense moeders persoonlijk bekend omdat zij hun babytjes woog of inentte in de stedelijke zuigelingenafdeling - en iedereen lacht ook omdat er op grootse manier zaken worden gedaan. In de huizen langs de route van van daag werden gisteravond nog ramen verhuurd. Van overal zijn Grieken naar de hoofdstad gekomen, zelfs uit Egypte, vanwaar een groep van bijna drie honderd mannen en vrouwen arri veerde. De duizenden Spanjaarden zwerven de hele dag door de straten, zingen en spélen gitaar, en doen zielfs de oude, anders onverstoorbare Griekse heer tjes, die in de parken dommelen op een bank, opkijken. Spaanse monarchisten in Athene hebben extra kranten uit gegeven in hun eigen taal, waarin de graaf van Barcelona, vader van de bruidegom van vandaag, koning van Spanje wordt genoemd en waarin zijn zoon tientallen keren per foto is afge drukt, te beginnen bij babytjes op vachtjes. En een Spaanse hertog uit Sevilla die ik vroeg wat er volgens hem zou komen van de uitgebreide stakingen in zijn land. had maar één antwoord Zo begint steeds opnieuw de weg terug naar een koninkrijk. In één opzicht zijn de Grieken niet tevreden. „Wij hebben koningin Eliza beth van Engeland uitgenodigd en zij heeft geweigerd", zeggen ze en die wei gering zit ze hoog. Nu zijn hier uit Engeland prinses Marina van Kent met haar dochter Alexandra en haar zoon Michael, en de admiraal van de vloot Earl Mountbatten van Birma. Deze laatste gast is per vliegtuig in Athene aangekomen en direct vertrok ken naar de Britse ambassade, waar hij logeert Gisteren ging hij mee met de ouderen van de gasten, nog altijd twin tig jaar jonger dan hij zelf, en hij be klom de Akropolis. „Ik ben hier in geen jaren geweest en ik ken iedere steen". „Hup, Maria Pia", zei de earl tot prinses Maria Gabrielia van Italië. De troonpretendent van Portugal, de hertog van Byaganza, gleed uit over een steen en het was de Spaanse admi raal Arbazuza die generaal Franco ver tegenwoordigt die hem net op tijd opving „Hier kan ik tenminste eens wat be kende gezichten filmen", zei Earl Mountbatten zeer enthousiast, en liij, di" van bijna alle Europese hoven fa milie is, richtte zijn filmcamera van de oude tempelzuilen naar de zon overgoten adel. „Dat kan eigenlijk niet", zei een Lon- dense journalist in volle ernst. dat ze hier Engelse hertogen en hertogin nen in een gewoon hotel laten logeren, tussen gewone toeristen, dat zij gebruik moeten maten van de publieke tele foon bij de portier en geen eigen per soneel hebben." De Grieken denken daar anders over. „Wij zijn een arm land en wij hebben geen geld voor dit soort uit- DE §jj TINTELS door Spa ggf Jack Dunkley H! De opzienbarende 1L experimenten van student Tijloos ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiinitiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiitiiiitiiiH Terwijl Kappie en de nieuwe op drachtgever, die zich als de heef Spren kel had voorgesteld, in de stuurhut zaken deden, zaten de maat, de meester en Okki koffie te drinken in de kajuit. „Heb jij een idee, wat dat moet met die rare schuit, Siep?" vroeg de stuurman. „Tja. antwoordde de meester en krabde zich nadenkend op het hoofd „Ik denk zo dat er ergens, peilingen ver richt moeten worden van waterstaats wegen Geheime peilingen of zo, met een nieuw soort apparatuur. Zoiets zal het wel zijn." „Geheim is het in elk geval wel," zei Okki. „De ouwe laat er geen woord over los. Pas als we op de plek van be stemming zijn, zei-ie!" „Als er dan maar geen ellende en na righeid van komt, zoals van de meeste geheimen. zuchtte de maat. "En waar kan die plaats van bestemming dan wel zijn? Straks is het de Noord pool. Brrr!" De meester schudde het hoofd. „Even buiten de territoriale wateren, schat ik," mompelde hij. „Want voor een langere route hebben we niet genoeg brandstof aan boord. RirrnH'EM. De zaterdag gehouden vergadering van het district Zeeland van de Nederlandse Organistenvereni ging werd door voorzitter Jan Rijn ge opend. Het was de eerste maal in de ge schiedenis van het district, dat er te Ritthem werd vergaderd, en de reden daarvan was het nieuwe orgel, dat an derhalve maand geleden in gebruik werd genomen. De heer Varel, de plaatselij ke organist, werd gefeliciteerd met zijn nieuwe instrument, dat gebouwd werd door de Fa. Van Leeuwen te Lei derdorp, terwijl de kast in Ritthem werd vervaardigd. De Heer Varel liet de mo gelijkheden van het orgel horen aan de hand van een aantal orgelkomposities van J. S. Bach en Van Noord. Ook en kele anderen bespeelden het nieuwe or- gel. De heren Cijsouw en Mennes zullen het district vertegenwoordigen op de Al gemene vergadering te Arnhem. De dis positiekommissie deelde mede, dat nu gegevens bekend zijn van meer dan 120 Zeeuiwse orgels. Enkele aanwezigen zegden toe, van nog een tiental orgels de gegevens toe te sturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2