Verkeer krijgt nieuwe regels Bouwstop en status jagen prijzen op „Nederland bouwt te dure huizen" BBÉM®»/ TWINTIG PROCENT PRIJSVERSCHIL IN ZES WEKEN Gered uit Oosterschelde KONINKLIJK GEZIN IN ATHENE SCHIP ZONK WEG ONDER ECHTPAAR: ZONDER AKKOORD ZONDAG STAKING GROEP-TEPY OPGEROLD jLL De Bilt: Koud IJsheiligen Indië heeft zijn nieuwe president Huurverhoging op 1 juli mogelijk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 12 mei 1962 Rapport wil aanpassing aan andere landen Voorstellen Niet allemaal Drie jaar Begeerd plekje Behandeling Baarnse moordzaak uitgesteld Dagwerk BANANEN Spannend weekeinde voor Britten euimds- Surinamers vragen ontslag commandant van troepenmacht BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN) MAISON VAN WESTEN BEVAHUIS SCHRIJVERS' STOFFENHUIS "IZT DE MUYNCK J Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs S 0,62 p. w., 8,06 per kwartaai Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van f 1, 17e JAARGANG No. 5153 DEN HAAG. De tijd dat de Nederlander zich in elf ver schillende Westeuropese landen slechts aan de Nederlandse verkeersregels behoeft te hou den om als weggebruiker geen last met de politie te krijgen, is een stuk dichterbij gekomen. Gisteren heeft de secretaris-ge neraal van het ministerie van verkeer en waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, in Den Haag ver teld dat het rapport van de commissie die onder leiding van prof. mr. A. D. Belinfante een nieuwe verkeerswet voor Nederland in studie heeft, bin nen enkele maanden klaar zal zijn. In dat rapport zullen verscheidene nieuwe bepalingen worden voorgesteld, voornamelijk in het belang van de aan passing van de Nederlandse verkeers regels aan die in verscheidene andere Westeuropese landen. De voorgestelde bepalingen zijn: Bestuurders van voertuigen moe- -*■ ten lichamelijk en geestelijk ge schikt zijn om te rijden. Iemand met een gebroken arm bijvoorbeeld, is vol gens prof. Belinfante ongeschikt om auto te rijden. 2 Rechts passeren in files die naast elkaar rijden mag. Op het ogenblik wordt dit soms al oogluikend toegestaan en op tunnelwegen laat de wet het al toe. 3 De voertuigen die een blauw zwaai licht tonen en een sirene laten ho ren krijgen voorrang. Behalve brand weerauto's en politiewagens zullen hier onder ook de ziekenauto's gaan vallen. 4 Bij passeren zal de richtingaanwij zer moeten worden gebruikt (in Frankrijk en Italië is dat al het geval i. Verder wordt bepaald dat twee auto's elkaar slechts mogen inhalen als dit binnen een redelijke tijd kan gebeu ren. Een inhaalmanoeuvre die minuten lang duurt, van elkaar passerende grote vrachtauto's b.v., zal dus verbo den zijn. 5 Parkeren op voorrangswegen bui ten de bebouwde kom is verboden. 6 Ook mag niet worden geparkeerd op weggedeelten met in het midden ononderbroken witte strepen. Dit ver bod geldt niet als de afstand, tussen de geparkeerde auto en de witte streep minstens drie meter blijft. 4 de linker kant van de weg moet men voorsorteren. Nu moet de automo bilist nog maar wachten tot er ergens in de hem achterop komende stroom een gaatje vrij is. 8 De ononderbroken strepen op het midden van de weg krijgen rechts kracht. 9 Er zal een proef worden genomen met een minimumsnelheid op be paalde wegen. 1 n Tot slot zal bij wegrijden, keren, t' uit een uitrit komen en dat soort handelingen de algemene regel gaan gelden dat geen andere weggebruikers mogen worden gehinderd. Prof. Belinfante had graag gezien dat men met één verkeersreglement in alle elf landen terecht zou kunnen. Dat is evenwel onmogelijk gebleken. Nog altijd heeft immers de rechter het laatste woord over het al of niet goed toegepast hebben van een regel. Zolang in de elf landen het strafrecht nog verschilt zou dat ene verkeers reglement op elf verschillende manieren kunnen worden uitgelegd. Na nauw en veelvuldig internationaal overleg is besloten tot een aantal re gels, die toch materieel dezelfde in houd hebben. De formulering kan niet temin in .de verschillende Janden ge heel anders zijn. Bovendien houden Nederland en De nemarken een aparte regeling voor fietsers, omdat zij de enige landen zijn die een groot aantal fietsende inwoners hebben. Prof. Belinfante is ongeveer drie jaar geleden begonnen aan het rapport over een nieuwe verkeerswet. Er volgde internationaal overleg, eerst in het ver band van Benelux. Vervolgens kwamen de drie andere landen van de Zes van Europa er bij en tenslotte sloten ook Oostenrijk, Zwitserland en de drie Scandinavische landen er zich bij aan. WAANZIN DER KOOPHUIZEN Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De prijzen die de laatste iveken voor huizen worden betaaldzijn absurd. Met een redelijke taxatie hebben zij niets meer te maken. Makelaars en taxateurs gaven ons gisteren ronduit toe: „Wij weten het niet meer." De kopers schrikken ervan. Zij trachten af te dingen, maar zij betalen tenslotte toch. Wie garandeert immers, dat het huis van hun gading morgen niet nóg duurder is? Iedere makelaar kan voorbeelden te over geven. Hartje Rot terdam werd in 1952 een toen al bestaand pandje verkocht voor 19.000 gulden. Volgens taxateurs zou het nu Q5 of 26.000 gulden mogen kosten. Leeg opgeleverd zou het maximaal 35 mille mogen opbrengen. Een week geleden is het weggegaan voor 49.000 gulden. Dat is in tien jaar tijds een winst van dertig mille! Een ander voorbeeld betreft een Rotterdams huis, waarvan een taxa teur van de belastingdienst meent: ,,AIs ik het leeg moest taxeren zou ik zeggen: 48.000. Het heeft er tien meer opgebracht, maar de man die er nu 58.000 gulden voor opstreek, heeft er- pas een jaar geleden 31.000 voor neer gelegd. Weer 27 mille verdiend in een jaar." Geld komt er kennelijk niet meer cp aan, als het gaat om een huis op een bepaald punt, of in een bepaalde plaats. Soms kopen mensen een oud huis voor bedragen, zó hoog dat ze voor veel minder een nieuw kunnen laten bouwen. Zij betalen grif vijf tienduizend gulden te veel en laten er dan ook nog eens voor een slordige tien mille aan vertimmeren. Ze heb ben het er allemaal voor over, als zij hun zinnen op een of ander plekje hebben gezet. Ook dit is bijvoorbeeld gebeurd: E-en aspirant-koper komt naar een huis kijken en brengt zelf een des kundige mee. Er wordt tachtigdui zend gevraagd. ,,Pas op", vermaant de deskundige, „u betaalt twaalfdui zend te veel". ,,Kan wel zijn", ant woordde de man, „maar ik neem het toch". Hij moest en zou 'beslist in Kralingen wonen. Hij was een nieu we rijke. Mensen uit de praktijk menen, dat het steeds minder „de kleinere man" is die voor zichzelf een huis koopt. Ook de gewone woningzoekende komt er minder aan te pas. De bedragen worden hem te hoog. Het zijn nu de zakenmensen die met speurend oog rond gaan, of mensen uit de handel die flink hebben verdiend. Koophuizen zijn al een paar jaar lang geleidelijk aan duurder gewor den, maar de laatste maanden is het met sprongen gegaan. Koophuizen in het oude Hillegersberg en Schiebroek brengen nu vijftien tot twintig pro cent meer op dan een kwartaal ge leden. Een makelaar die een grote omzet heeft in zogenaamde eengezins woningen in randgemeenten spreekt van een verschil van twintig procent met zes weken geleden. Koopflats brengen nu het dubbele op van het geen zij acht jaar geleden nieuw heb ben gekost. Wie niet heel vlug op een adverten tie reageert loopt de kans dat een huis al weer in prijs is gestegen als hij erom komt. „Wat wilt u", ver klaarde een makelaar, ,,er is veel vraag, maar weinig aanbod. De be perkingen, aan de bouw in de vrije sector opgelegd, die in de loop van vorig jaar tenslotte neerkwamen op vrijwel de bouwstop hebben de bouw van veel nieuwe huizen op de lange baan geschoven. Er komen nu dus maar weinig nieuwe eengezinswonin gen op de markt." UTRECHT. De behandeling van de Baarnse moordzaak is uitgesteld, omdat het gerechtelijk vooronderzoek nog niet is afgesloten. De broers Boudewijn en Ewout H. en hun vriend Henny W.. die de hand heb ben gehad in de ,ewelddadige dood van de vijftien jaar oude Theo Mastwijk, zouden aanvankelijk op 5. 6 en 7 juni voor de Utrechtse rechtbank staan. Nieuwe data voor de behandeling zijn nog niet vastgesteld, maar het is wel xeker dat de zaak pas na de vakantie UTRECHT. De huizen, die de laatste tijd worden gebouwd, zijn veel te duur voor de woningzoekenden met een dunne beurs. Met uitzondering van de extra gesubsidieerde woningwetwonin gen biedt ook de bouw in deze sector voor de laagstbetaalden geen enikele mogelijkheid. 55 procent van alle wo ningzoekenden vraagt om een huis met een huur van vijfhonderd tot achthon derd gulden per jaar, maar de gemid delde huren van de in 1961 klaargeko men woningen liggen op 1025 gulden: dat is 420 gulden hoger dan in 1956. Dat kan of wil slechts tien procent op tafel leggen. De directeur van het Ka tholiek instituut voor volkshuisvesting, mr. F. H. J. J. Andriessen, deelde dit gisteren mee in zijn rede op het in Utrecht belegde congres „Dubbele woningnood". Voor de woningzoekenden ten minste 285.000. van wie 71.000 inwonen is opschuiving de enige manier om aan een huis te komen. Die opschuiving stagneert echter omdat mensen, die eigenlijk te veel verdienen om nog in een huis met een lage huur te wonen, geen zin hebben in een duurdere wo ning. De goedkope huizen komen dus niet vrij. Dat zou volgens mr. Andriessen kunnen worden verholpen door de subsidies niet meer op het huis zelf, maar op het inkomen van de bewoner te geven. Wie te goedkoop woont zou geen of minder subsidie op zijn huis moeten krijgen, zodat de huren stijgen. Zo'n maatregel zou zeker een opschuiving bevorderen. Tijdens de debatten kwam de Eindhoven- se wethouder F. van Vliet met een nog wat radicaler voorstel: neem in de Huurwet de bepaling op, dat de huur mag worden opgezegd aan een huur der, die veel meer kan betalen, nadat hem een ander en duurder huis is aangeboden. Mr. Andriessen noemde de afbraak van de subsidie op de woningbouw de voor naamste oorzaak van het grote ver schil in huur tussen de allernieuwste en de oudere woningwetwoningen. Hij zei geen tegenstander te zijn van ver mindering van subsidie bij huurverho gingen. „Maar begin dan de toeslagen op reeds bestaande huizen met een veel lagere huur af te schaffen of te verminderen. Dat is de enige afdoende methode om een einde te maken aan de werkelijke woningnood", aldus mr. Andriessen. Stimuleren Merkwaardigerwijs is op het Utrechtse congres zowel door de heer Andriessen als later op de dag in de discussies veel meer gepraat over de woningnood 'zelf dan over het specifieke probleem van de „dubbele woningnood" in de gemeenten met een statistisch tekort van vijf procent of meer. Zie veeder i»ag. 7 NEW DELHI (Reuter). Dr. Rad hakrisjnan, de vice-president van Indië, is gisteren gekozen verklaard tot pre sident. De 73-jarige dr. Radhakrisjnan was vice-president sinds 1952. Hij wordt nu als zodanig opgevolgd door de 65-jarige j dr. Zakir Hoessein, de vroegere gouver-i neur van de staat Bihar. Dr. Radhakrisjnan werd gekozen met een grote meerderheid van de stemmen van de parlementsleden en van de stem-1 gerechtigde leden van andere wetgeven de vergaderingen. Er werden 55.067 stemmen voor hem uitgebracht en 6341 tegen hem. Waarschijnlijk heeft de tijd van het jaar ook nog invloed. Mensen die een aantal jaren in een klein koophuis of een koopflatje heb ben gewoond, willen het wat rianter gaan doen. Zij krijgen tien-, vijftien duizend gulden méér er voor terug dan zij hebben uitgegeven. Zonder veel profijt overigens, want voor hun nieuwe behuizing zijn zij hetzelfde of nog meer kwijt. Handelaren in huizen doen goede zaken: bij de ochtendkoffie kopen, vóór het avondeten met een zoet winstje weer van de hand doen. Voor al voor grote „rijke" huizen en voor bungalows worden fabelachtig hoge bedragen neergelegd. „Och", meende een makelaar, „als er eerst maar eens flink wat bouwver gunningen zouden 'afkomen. Dan valt de markt weer voor een deel stil en is het met die gekke prijzen van nu gauw gedaan". (Ingezonden mededeling) Ruim anderhalf uur dreef het schip- persechtpaar Schreyer gistermorgen in alle vroegte rond op de wilde gol ven van de Oosterschelde, zich vast klampend aan het dak van het losge slagen stuurhuis van hun gezonken schip. De man raakte de uitputting nabij, niet alleen door de kou van het water, maar ook door bloedverlies uit een wond die hij aan de pols had opgelopen. Zijn vrouw wist hem bo ven water te houden tot een passerend schip hen oppikte. Toen de foto werd genomen was het echtpaar al weer over de schrik heen. ATHENE Met twee speciale vliegtuigen zijn koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet gisteren van Soesterberg naar Athene gevlo gen. Zij zullen maandag de huwe lijksplechtigheid van prinses Sophie van Griekenland en don Juan Carlos van Spanje bijwonen. Op het laatste stuk van de reis kregen de twee toestellen een es corte van vier Griekse straaljagers. Op het vliegveld van Athene werd de Nederlandse koninklijke familie begroet door koning Paul, koningin Frederika en kroonprins Constan- tijn, de Griekse minister van buiten landse zaken Averoff en de Neder landse ambassadeur in Griekenland A. Merens. Van een onzer verslaggevers WEMELDINGE In paniek heb ben gistermorgen in alle vroegte twëe jonge mensen krampachtige pogingen gedaan om los te komen van hun schip, dat al zinkende hen dreigde mee te sleuren in de diepte van de Oosterschelde. De achttienjarige schippersvrouw Gezina Sehreyer-van Harten raakte met haar kleren vast aan een van de bolders. Met de hulp van haar man, de 23-jarige Duitse schipper Godfried Schreyer, wist zij zich op tijd los te rukken. Enkele seconden later raakte haar man in het stuur huis met de pols bekneld. Hij kon zich pas bevrijden toen het schip al op de bodem van de zee-arm lag en de sterke zuiging na het zinken van het schip wat tot bedaren was geko men. Samen hebben man en vrouw zich toen weten vast te klampen aan het dak van het stuurhuis dat was los geslagen. Ruim anderhalf uur dre ven zij rond in het donker, voor het passerende schip Ida hen oppikte en veilig aan land bracht. Het schippersechtpaar heeft feen acht maanden oude baby, die ge woonlijk aan boord van het schip is. Dit was nu niet het geval geweest omdat het kind moest worden in geënt tegen polio en bij de ouders van de vrouw aan wal was gebleven. AMSTERDAM. De Nationalistische Beweging Suriname in Nederland gaat de minister van defensie vragen kolonel T. Beets te ontheffen van het comman do over de Nederlandse troepenmacht in Suriname.. De beweging heeft daartoe aanleiding gezien, omdat kolonel Beets zich „onen- lijk heeft gemengd in interne politieke aangelegenheden in Suriname". Hij- heeft leden van de troepenmacht verbo den mee te werken aan de Surinaamse radio-omroep. De beweging heeft voorts de Surinaam se regering gevraagd de regering in Den Haag te verzoeken of zij de Ne derlandse troepenmacht onvoorwaarde lijk uit Suriname zou willen terugtrek ken. HOLLAND!A IA.P.). De onder grondse verzetsbeweging in Hollandia, de zogenaamde groep-Tepy. heeft opge houden te bestaan. Als laatsten zijn ge arresteerd twee zonen van de leider, Albert en Willy Tepy. Een vroeger dorpshoofd was woens dagnacht in de buurt van Sentani met een jachtgeweer op de varkensjacht.' Toen hij geritsel hoorde richtte hij zijn lamp in de verwachting een varken voor de loop te krijgen. Knipperend in het licht stond daar echter Willy Tepy. De jager maakte zonder aarzelen gebruik van de -situa tie en riep in het Maleis: „Handen om hoog". Willy was te verbouwereerd om tegen te sputteren. Hii werd opgebracht naar de dichtst bijzijnde politiepost. Daar meldde zich korte tijd later Albert Tepy. Van onze correspondent LONDEN. Staken blijft het pa rool van de 75.000 Britse haven arbeiders. Ook gisteren zijn hun vertegenwoordigers er niet in geslaagd tot een akkoord te ko men met de werkgevers. Gis teravond laat probeerde de mi nister van arbeid nog eens de twee partijen tot elkaar te brengen, maar ook die poging faalde. Vanmiddag zal John Hare, de minister van arbeid, nogmaals iproberen de -fa tale staking in de Britse havens te voorkomen. Nogmaals komen dan af gevaardigden van werkgevers en werknemers bij hem. Het zal vermoe delijk de laatste poging zijn om een uitbarsting- van het conflict te voor- komen. Zondag te middernacht zal de staking beginnen, tenzij er op het nippertje een oplossing uit de bus komt die het land en de bevolking veel narigheid zal besparen. Militairen gereed Dertigduizend militairen worden al in gereedheid gehouden, om op bevel van de 'regering de havens binnen te rukken en het allernoodzakelijkste werk van de arbeiders over te ne men. Zij hebben al geheime 'bevelen ontvangen van de minister van oor log. Premier Macmillan vliegt van daag, een dag vroeger dan hij van plan was, van Schotland maar Londen terug om de leiding op zich te ne men van de commissie uit het kabi net die de noodmaatregelen van de regering in geval van een landelijke havenstaking heeft voorbereid. Giste ren is de commissie nog geruime tijd bijeengeweest. Het was gisteren een dag van drama tische ontwikkelingen, die begon met een vergadering van twee en een half uur van de tachtig afgevaardigden van de havenarbeiders. Deze werd in Londen gehouden. Het ging er bijzon der heftig toe. Zij besloten met 4< tegen 32 stemmen dat de staking moet doorgaan. Vooral de mannen van de bedrijven langs de Mersey, voor een groot deel arbeiders die uur loon krijgen, waren verbolgen op de werkgevers. Over het loon van deze arbeiders kun nen de twee partijen het nog niet eens worden. Bovendien bleek dat er ook nog onenigheid bestond over een verkorting van de werktijden. Behalve spanning was er ook hoop gisteravond nadat bekend was gewor den dat de minister opnieuw tussen beide was gekomen. Er gingen ge ruchten over nieuwe voorstellen die aan de arbeiders zouden zijn voorge legd. Engeland gaat dus een bijzonder span nend weekeinde tegemoet. Pas op het allerlaatste moment zal men horen of het rampzalige conflict in de havens toch nog kan worden bijgelegd, of voorkomen kan worden dat er weer onnoémelijke schade wordt toege bracht aan de economie, die toch al zo kwetsbaar is, en de laatste jaren niets dan storingen heeft ondervonden als gevolg van fnuikende stakingen. De moeilijkheden die onmiddellijk ver oorzaakt worden' door een landelijke havenstaking, zijn met behulp van mi litairen vrij gemakkelijk op te van gen. Soldaten kunnen ervoor zorgen dat aan bederf onderhevig voedsel gelost wordt. Schade Veel erger is de schade op lange ter mijn. De export wordt er door bena deeld, de industrie krijgt geen grond stoffen meer uit het buitenland, sche pen uit het buitenland zullen in nog grotere mate dan nu al gebeurt in de toekomst Britse havens mijden en naar het Europese vasteland gaan. Meneer Smithoe dan ookin dit ziekenhuis ivorden géén fouten gemaaktl Besluit tot compensatie j Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten tot een looncompen- satie van anderhalf procent voor da komende huurverhoging. Deze beslis sing, die overeenkomt met het advies van de Stichting van den Arbeid zal op zeer korte termijn aan de Tweede Kamer worden meegedeeld, zodat deze reeds dinsdag hiervan op de hoogte kan zijn. Het vaststellen van een datum voor het debat van de huurverhoging kan dan spoedig daarop verwacht worden. Als dit gebeurt zal het mogelijk zijn de parlementaire behandeling zodanig af te wikkelen dat de verhoging op 1 juli van kracht wordt, zoals de rege ring heeft voorgesteld. Het kan echter ook zijn, dat de Ka mercommissie die het voorstel in han den. heeft, besluit ona ook nog te wach ten op het advies van de Stichting van den Arbeid over de compensatie op de sociale uitkeringen. In dat geval lijkt het niet wel mogelijk om de huur verhoging nog op 1 juli, waar de rege ring veel aan gelegen is, te doen in gaan. De vice-president van de raad van be stuur van Van Doorne's automobielfa briek N.V., de heer Wim van Doorne is gisteren officier in de Kroonorde van België geworden. Hij kreeg de onder scheiding vooral voor zijn aandeel i» 'de ontwikkeling van de Daf-nederzetting in België. (Ingezonden mededeling) sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele bui en. Matige en langs de Wadiden kust tij delijk vrij krachtige noordelijke wind. Vrij koud. MIESJE Op moederdag bin nen maar gezellig maken. 13 mei: zon op 4.50, zon onder 20.23; maan op 13.38, maan onder 2.57; 14 mei: zon op 4.49, zon onder 20.24; maan op 14.42, maan onder 3.19. Van onze weerkundige medewerker Noordelijke winden zullen het komende weekeinde tamelijk koud maken. De ijsheiligen blij ken dit jaar precies op tijd te komen. Langzaam maar zeker lieeft de wind de noordhoek op gezocht en uit die richting wordt koude lucht aangevoerd. Evenals donderdag vielen de meeste buien vrijdag in het oos ten en zuidoosten van het land. Sommige plaatsen noteerden daar meer dan tien millimeter neerslag. Ook zaterdag kan in die streken nog wat regen vallen want een depressie die over Duitsland naar het zuiden trekt komt \Tlak bij het zuidoosten van ons land. In het westen zal het overwe gend droog zijn maar niet erg zonnig, omdai van de Noordzee veel bewolking het land binnen dringt. Een rug van hoge druk en drogere lucht maken zondag de kans op opklaringen groter. (Ingezonden mededeling) bent altijd ivelkom bij Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes L. Vorststraat 64 GOES voor tong en oudl Rijke keuze regen- en winter|assen Bij ons lage prijzen goes hela Familie I In de Lange Vorststraat, t.o. „Berco" OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1