Gejuich van menigte liet dankwoord niet toe LEGER SLUIT VEERTIG PARACHUTISTEN IN flauws» Parijs wijst protest van Indonesië van de hand STAKING OP TIL IN BRITSE HAVENS Afmattende vierdaagse vond ovationeel einde op Gevers Deynootplein i^f8- 1 jf:ffltk I «.""«Kiüïï?»" ii Bij Fak-Fak op Nieww-Guinea ZWART VAN MENSEN DANKWOORD LATER VADER WIL HUWELIJK BELETTEN Kwetsend artikel in „Der Spiegel" Kennedy: Geen verzoek van Adenauer de^t^ge^^erSrm^t Saboteurs steken schip in brand De Bilt; Koeler aPWSKïi: iv'id ct i rr uiiun ORANJE SLOEG N.-IERLAND MET 4-0 Militairen winnen twaalf uur terug doodstraf geëist tegen plaatselijke leider o.a.s. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerste poging tot bemiddelen mislukt METAALARBEIDERS IN OOSTENRIJK STAKEN KOLONEL SERRAJ IN EGYPTE Aandrang op spoed bij overleg vorming politieke unie E.E.G. SERGEANT KREEG KOGEL IN BEEN Slot Twee marineschepen naar Nieuw-Guinea Philip s nieuwe c.a.o. goedgekeurd "."Ass jsr ™„f4? Voor spionage drie jaar tuchthuis geëist Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingcn, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5151 Abonnementsprijs 0,62 p.w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Donderdag 10 mei 1962 ■VORSTIN 'WAS SPRAKELOOS Van onze correspondent LONDEN. Het spookbeeld van een wilde nationale havensta king nam gisteren plotseling een grote omvang aan als ge volg van het mislukken van de eerste bemiddelingspoging van het Britse ministerie van ar beid. Beide partijen bleven voet bij stuk houden. Alle mogelijk heden om een landelijke haven staking te voorkomen zijn nog wel niet uitgeput, maar de toestand is toch wel al ernstig. De staking moet zondag te middernacht beginnen. Omdat het dus nog maar zeer kort dag is heeft de regering gis teren bekend gemaakt dat zij uit voor zorg al bepaalde maatregelen heeft voorbereid clie moeten dienen tot hand having van de aanvoer van voorraden die van levensbelang zijn voor de be volking. SLAG De regering noemde gisteren een alge mene havenstaking een hoogst ern stige slag voor de welvaart. Een sta king zal onvermijdelijk een onderbre king in de aanvoer van goederen en stagnering van vele diensten tot ge volg hebben. De regering acht het haar plicht, te voorkomen dat de bevolking daarvan de nadelige gevolgen onder- vindt. John Hare, de minister van arbeid, heeft met het oog op de dreigende staking een bezoek aan Blackpool afgezegd. Het is mogelijk dat zeventigduizend arbeiders aan de staking zullen deel nemen. Sinds 1926 heeft Engeland een actie op zo grote schaal niet meege maakt De minister van arbeid zal vandaag be slissen of het zin heeft de twee bij het geschil betrokken partijen nog eens bijeen te roepen om te zien of een oplossing mogelijk is. Vrijdag komen de afgevaardigden van de ha venarbeiders in Londen bijeen om de situatie te bespreken. „Het woord is niet aan ons", zei een hunner gisteravond, „de werkgevers moeten het nu zeggei"^ Wij zijn zover gegaan als redelijkerwijs van ons kon worden verwacht". NOODTOESTAND? Indien de staking doorgaat, kan de re gering de noodtoestand afkondigen. Op grond daarvan kan zij militairen bevel geven schepen in de havens te lossen. De werkgevers in de havens hebben de arbeiders een uit vijf punten bestaan de nieuwe regeling voor het werk en de beloning daarvoor aangeboden. De werkweek zou als gevolg daarvan be kort worden en de lonen verhoogd met vijf shilling en zes penny's per week. De vakbonden eisen meer. Bij al dit weinig opwekkende nieuws kwam gisteren nog de mededeling dat ROTTERDAM. Het Neder landse voetbalelftal heeft gister avond in Rotterdam met 40 van Noord-Ierland gewonnen. De basis voor de zege werd in de tweede helft gelegd door Swart en Van der Kuil, waarna Van der Linden de overwinning tot een zekerheid maakte met nog twee doelpunten. Zie vertier pag. 11 WENEN (D.P.A.). Circa 210.000 Oostenrijkse metaalarbeiders zijn gis termorgen in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. De arbeiders willen een loonsverho ging van zeventien procent voor de laagst betaalden en van acht procent voor de beter betaalden. Verdei* willen zij hogere lonen voor de vrouwen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met een door ontroering getekend ge zicht omlaag kijkend naar de opgewonden menigte, die op het Gevers Deynootplein in Scheveningen was samen gedromd om het Koninklijk gezin toe te juichen, heeft koningin Juliana gisteravond minutenlang sprakeloos op het hordes van het Kurhaus gestaan. De microfoons, die kennelijk klaar stonden voor een toe spraak of een dankwoord van de Koningin, bleven ongebruikt. De vermoeidheid na de afmattende „vierdaagse" door Nederland zal haar het spreken waarschijnlijk hebben belet. Na vijf minuten ietwat onthutst naar beneden te hebben gekeken en na overleg met prins Bernhard, nam de Koningin tenslotte het initiatief en liep het bordes af, met de bedoeling naar de naast het plein wachtende auto's te gaan. Politiemannen moesten voor haar en haar gezin een weg banen, terwijl het gejuich tot ongekende sterkte aanzwol. Het Gevers Deynootplein, zwart van de mensen, werd een deinende massa. Iedereen begon op te dringen, iedereen had verwacht dat de Koningin nog een enkel woord zou zeggen. Niemand begreep eigenlijk goed wat er aan de hand was. Pas toen de gasten al bijna de auto's hadden bereikt, klonk het Wilhelmus. Ook dit was een teken, dat de muziekbands hadden gerekend op een toespraak. De Koningin en haar gezin waren door een haag van mensen van het Circusgebouw naar het Kurhaus ge gaan. Staande op hét bordes wuifde het paar naar de kleurige menigte. I (Ingezonden mededeling) van morgen af voorlopig al het ver bouwingswerk in Downing Street 10 zal worden stopgezet. SITDOWNING Downing Street nr 10 is de ambtswoning van de Britse premier. Er is daar al geruime tijd een omvangrijke verbou wing aan de gang die al herhaaldelijk door stakingen is onderbroken. Sinds enige weken verschijnen de loodgieters niet meer op het werk. hoewel er een nieuwe overeenkomst is tussen de aan nemers en de arbeiders die in Downing Street werken. De aannemers zetten nu het hele werk stil. Zij willen eerst tot klaarheid komen met het personeel voor er ver der zal worden gewerkt. Pas wanneer dat is gebeurd en ook de loodgieters weer willen werken, wordt de verbou wing voortgezet. DJAKARTA De Franse rege ring heeft een Indonesisch protest tegen het verlenen van landings rechten aan chartervliegtuigen met Nederlandse militairen op het vliegveld van Noumea op Nieuw- Caledonië van de hand gewezen. De Franse ambassadeur in Djakarta is nu op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken ontboden. Het protest werd, zo blijkt uit me dedelingen hi Djakarta, bij de Franse regering ingediend door de Indone sische ambassadeur in Parijs, Tamzil. De Franse regering heeft volgens Dja karta daarop slechts geantwoord met „formele en juridische argumenten". De Franse regering blijkt zich te heb ben beroepen op de conventie van Chi cago. „STEUN" Gisteren werd in Djakarta gezegd: „Wij betreuren de Franse houding ten zeerste. Frankrijk steunt Nederland in feite in zijn opzet een gewelddadige op lossing van de kwestie West-Irian uit te lokken. Kennelijk is Frankrijk zich er niet van bewust hoe gespannen de kwestie West-Irian thans is". Er zijn nog geen berichten binnen gekomen. waaruit blijkt dat de Franse ambassadeur al op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken is geweest. Intussen hebben de Verenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland deelge noten in het Anzus-pact een beroep op Nederland en Indonesië gedaan geen dreigementen te gebruiken en zich te onthouden van gewelddadige acties. Zij menen dat er grondslagen zijn voor een vreedzame regeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Zij dringen er bij Ne derland en Indonesië op aan de bemid delingspogingen van secretaris-generaal Oe Thant waarvan zij „met goedkeu ring hebben kennisgenomen" jnaxi- male steun te geven. WEL OF NIET? Oe Thant zelf heeft gisteren in Ko penhagen verklaard: „Wanneer de thans aan de gang zijnde geheime contacten aanvaarding van het plan-Bunker tot resultaat zouden hebben, zullen de on derhandelingen tussen Nederland en In donesië in mijn aanwezigheid in New York worden voortgezet". De Indonesian Herald, speekbuis van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, schreef gisteren evenwel dat de mogelijkheden voor een vreed zame oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea, snel verminderen. HOLLAND IA (AP, ANP). On geveer veertig Indonesische para chutisten, die ten noorden van Fak- Fak waren neergelaten, zijn door de Nederlandse strijdkrachten in gesloten. Zij waren na een vuurge vecht gevlucht, met achterlating van verschillende goederen. Uit het ver hoor van krijgsgevangen gemaakte Indonesiërs is gebleken dat de groep parachutisten gedeeltelijk uiteen is gevallen en dat zij niet meer uit de lucht van voorraden is voorzien. De actie wordt uitgevoerd door ma riniers. leden van de Koninklijke land macht en leden van het Papoea-vrij willigerskorps. Zij hebben veel last van het zware bergterrein. Ondergrondse Een patrouille van de Nieuw-Gui- nese politie heeft gisterochtend de lei der gearresteerd van de ondergrond se beweging, die verantwoordelijk is voor de in Hollandia gepleegde wa pendiefstallen. De leider, de Indone siër Tepy sr.. was in gezelschap van zijn zoon Alfred en een zekere Lasale, die eveneens gevangen werden geno men. De drie mannen zatén doodop, sterk vermagerd en vervuild aan de oever van een riviertje in het gebied van Sentani de naderende politiemannen af te wachten. Zij hadden niet de kracht op te staan. Op zes andere le den van de beweging, onder wie nog twee zoons van Tepy sr., wordt nog jacht gemaakt. Tepy sr., die sergeant in het Knil is geweest, had gisteren met vier van zijn metgezellen de nacht doorgebracht bij een steengroeve in de buurt van de weg tussen Hollandia en Hollandia binnen. Gisterochtend vroeg hadden zij in Hollandia een auto gestolen, die door de politie later ter hoogte van Kali Kemiri werd gezien. Op het bevel te stoppen minderde de bestuurder vaart om daarna met grote snelheid door te rijden. Achtervolging Enige tijd later vond de politie de wagen leeg langs de weg. Met hulp van de bevolking werd de achtervol ging ingezet, waarbij al spoedig de portefeuille van Tepy sr. werd gevon den. Toen hij om half negen werd ge arresteerd verklaarde hij zich bedro gen te voelen door de Indonesische ge heime zender Vrij West-Irian. Inmiddels is door de infiltraties op de eilanden Waigeo en Gag het werk van de Pacific Niikkel mijnfbouwmaat- schaippij stil komen te liggen. Ook in het opsporingsterrein in het Carstenzge- bergte wordt door de politieke toe-x stand niet meer gewerkt. De Zuid- Pacific kopermij. heeft voor dat ge bied een opsporingsvergunning. DEN HAAG. De Koningin is dood-op na de zilveren „huwelijks reis" en zal zich by thuiskomst op paleis Soestdijk waarschijnlijk niet direct afvragen, hoe zij haar dank aan al degenen, die deze reis tot zulk een succes maakten, kan overbrengen. Dit was het antwoord van de Rijksvoorlichtingsdienst op een vraag, hoe het koninklijk dank woord na de „mislukking" in Sche veningen nu in het vat moet wor den gegoten. Het ligt voor de hand, dat het Koninklijk paar in de komende dagen daarvoor de publiciteits media zal gebruiken. KAIRO (Reuter) Kolonel Serraj, de Syrische leider tijdens de unie met Egypte die vier dagen geleden uit de gevangenis van Damascus ontsnapte, is gisteren in Kairo aangekomen. Hij arriveerde met een vliegtuig van de Egyptische regering. Naar verluidt zou dat er speciaal op uit zijn gestuurd oni Serraj op te pikken. Serraj vertrok van het vliegveld in een zwarte dienstauto. Waar hij heen is ge bracht is niet bekend. Tilburgs meisje in Schotland TILBURG. -- De heer Camman, de vader van het zeventienjarige meisje uit Tilburg dat donderdag verdween, zal vanmiddag om twaalf uur van Schiphol naar Edinburgh vliegen. Hij wil proberen te verhinderen dat zijn dochter in Gretna Green met de 23- jarige Herman K. trouwt. De jongen was met zijn 25-jarige broer William op dezelfde dag als het meisje Inneke verdwenen. De vader van Inneke hoopt haar mee terug te kunnen nemen naar Tilburg. De jong9te van de twee broers had donderdag een sportwagen gehuurd. Waar die is gebleven weet nog nie mand. De garagehouder informeert nog dagelijks bij de politie. De oudste broer is vermoedelijk naar Frankrijk uitgeweken. De politie ver onderstelt dat hij zich schuil houdt in Bordeaux. STRAATSBURG (ANP) Het Euro pese parlement heeft gisteren met klem aangedrongen op spoedige hervatting van het vastgelopen ministeriële overleg over de vorming van een politieke unie van de landen van de E.E.G. Het deed dat in een resolutie, die met algemene stemmen werd aangenomen. Het parlement protesteert er in de re solutie tevens tegen dat nog steeds geen bevredigend gevolg is gegeven aan de verklaring over de politieke samenwer king, die nu bijna tien maanden ge leden werd opgesteld op de topconfe rentie te Bonn. Het parlement kondigt aan dat het in zijn juni-zifcting het initiatief zal nemen tot een eigen ontwerp voor een politieke unie, indien de impasse dan nog niet zal zijn doorbroken. In verscheidene redevoeringen, die aan de stemming vooraf gingen, is verklaard dat de landen van de Euromarkt niet zoals Nederland en België willen de politieke plannen mogen laten liggen tot Engeland tot de gemeenschap zal zijn toegetreden. VENLO. Bij militaire schietoefe ningen op de hei bij Venlo is gister ochtend de 45-jarige sergeant W. Paku- za uit Tegelen door een kogel in zijn bovenbeen getroffen. Dat gebeurde toen de sergeant aan de telefoon werd geroepen. Om er sneller te zijn rende hij dwars de schietbaan over* Toen de koninklijke auto's waren vertrokken, begon de chaos op het Gevers Deynootplein pas goed. De talloze vaandels die waren aange dragen om nog een laatste groet te brengen, vermengden zich tot een bonte kleurenmassa. Mensen dron gen op en kleine kinderen omklem den uit alle macht hun oranje vlag getjes, om toch maar iets van het feest mee naar huis te kunnen ne men. Met luidsprekers werd tenslot te bekendgemaakt, dat de mensen rustig naar huis moesten gaan. Voor de trams vormden zich ellenlange rijen. Een laatste stuiptrekking van een chaotische afsluiting van een voor het Koninklijk gezin bijzonder afmattende „vierdaagse". Zie vertier pag. 9 Nieuwe vervoersregeling DEN HAAG De legerleiding en de Nederlandsche Spoorwegen heb ben een andere oplossing gevonden voor het vervoer van militaire verlof gangers. De militairen bij de parate troepen krijgen één keer in de twee weken bewegingsvrijheid van vrijdag middag één tot maandagmiddag twaalf uur. De regeling gaat 1 juni in. Aanvankelijk was een andere rege ling gemaakt. Die zou erop zijn neerge komen, dat de parate militairen per vier weken veertien uur verlof minder zou den krijgen. Nadat daarover in het par lement vragen waren gësteld, waren le gerleiding en Spoorwegen opnieuw gaan praten. Door de nu gevonden oplossing hebben de parate militairen twaalf uur verlof „teruggewonnen". Piek Thans hebben deze militairen eens in de vier weken bewegingsvrijheid van vrijdagavond zes tot maandagmiddag twaalf uur, en één keer in dezelfde pe riode van vrijdagavond zes tot maandag avond twaalf uur. De Spoorwegen had den gevraagd daarin verandering te brengen, omdat zij de piek in het reizi gersver voer op de vrijdagavond niet langer konden verwerken. De verlofregeling voor niet-parate on derdelen, die begin maart is ingegaan, blijft ongewijzigd. DEN HAAG (ANP). Hr. Ms. on derzeeboot Walrus en Hr. Ms. voor- raadschip Pelikaan vertrekken op 22 mei uit Den Helder naar Nederlands Nieuiw-Guinea. De Pelikaan is bestemd voor ondersteuning van de strijdkrach ten; De Walrus gaat Hr. Ms. Zee leeuw vervangen. Het is de bedoeling dat de Walrus over ongeveer .tien maanden in Neder land terug is. Hou op met loeteren. idioot; je maakt m'n vrouw wakker! DUITS BLAD GEWEERD Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Dïtmar's import maatschappij te Rotterdam heeft be sloten de deze week verschijnende af levering van het Westduitse week blad Der Spiegel niet in Nederland te verspreiden. Het blad zal dus niet aan de kiosken te verkrijgen zijn. De maatregel is genomen na over leg met de procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag. Der Spiegel bevat een artikel ter gelegen heid van het 25-jarig huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bern hard Een deel van de inhoud ervan wordt als kwetsend voor de Prins be schouwd. De rijksvoorlichtingsdienst deelde ons gisteren mee dat de regering in deze zaak geen enkele actie heeft ondernomen, en dat zij ook niet van plan was dit te doen. EINDHOVEN. De nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor het personeel van Philips Gloeilampenfa brieken N.V. is door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd. De toepassing van jaarnormen voor jeugdige beambten en voor het perso neel, dat is ingedeeld in de vakgroe pen één en twee heeft de instemming van het college evenwel niet kunnen verwerven. Ook de voorgestelde wijzi ging van de gemeenteklasse voor de vestigingen in Doetinchem, Drachten, Terneuzen en Uden is afgewezen. Voor de weekloners treedt de c.a.o. in werking op 7 mei en voor het perso neel dat een maandsalaris ontvangt op 1 mei. WASHINGTON (AP) Presi dent Kennedy heeft gisteren ver klaard dat de Amerikaans-Russi sche besprekingen over Berlijn zul len worden voortgezet. Noch van de Westduitse regering, noch van kanselier Adenauer is in Washing ton ooit een verzoek ontvangen om de inleidende onderhandelingen met de Sowjetunie af te breken Kennedy zei dat hij het niet meer dan natuurlijk vond dat er tussen Amerika en Duitsland verschil van opvatting bestaat over de details van een voorstel. ULA.S. in Toulouse, de 28-iarige Olmir?» rend van vijf jaar tot levenslange ge wordS1S|ewefzenD°nderdag 2al vonnis" hebben gepleegd. Ofschoon daarbi! geen slachtoffers zijn gevallen eiste de omdnabtar<;nafnkLa?er, zwaarste str a omdat, zoals hij etoogde wij hier met m Algerije zijn waar zeven 5tandi2helpWetddaden ver2aohtende om- handigheden kunnen worden aange. 'Be schuldigen moeten onder de h* Stineen "T :gez°cht- Onder de schl' nadelen w Italianen' Ca- grote ontevredenheid, voornamehjk1^ varen? niet weer ^""sjanghal^wiid^n neVgedele^aenerdlg7"den ZJ]n in Melbour. tu^tfmi^ straf °geëist.^arISr e voBo"gOosltDuUsTarndhtH7iege',SaSpi0nage Aan de kust zon nige perioden. In inet binnenland af wisselend bewolkt met voornamelijk in het oosten af en l toe een bui. Matige itot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van omstreeks 12 gra- |den aan zee tot cir ca 16 graden in het oosten. MIESJE: Zuinig als Schot ten met hun doel punten, die Ieren. il mei: zon op 4.54, zon onder 20.20; maan op 11.30, maan onder 2.04.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1