Limburg speelde op de Maas GEZINSKOELKAST SPAR LOTTO LENTE 65 ct. Sowjetunie zet gesprek in Genève voort ANGST BRACHT KAPITEIN TOT VERDUISTERING De een krijgt Brandend Maagzuur „Geweigerde inzage van processtukkenonrecht kans Elke dag luxe een de in W oensdag 9 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Paa. 9 Morgen haarwassen volgens deze' nieuwe methode! Rode troepen in Laos begonnen hevig offensief Zeehavens moeten vrijheden houden ONTWAPENINGSCONFERENTIE VAH9ILE- BOLIETIES CHOCOLADE Lente-lotto, 'n gezellige Sparwedstrijd. Vraag een gratis formulier! 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen/ MAASTRICHT I "I IHlilll Will I il im 0NTWERP-C.A.0. VOOR GRAFISCHE BEDRIJVEN NIET GOEDGEKEURD Jackie Kennedy liet atoomonderzeeboot te water op SMAADZAAK-WORMS VOOR HOGE RAAD al na de eerste hap, anderen pas nh tafel, Bepalend „Juist" (Ingezonden mededeling) Voor de sprookjesachtige Maasshow in het avondlijk duister had de Limburgse hoofdstad twintig Amerikaanse ex-invasiepontons door Pon tonniers van Raamsdonk in een onderonsje met de minister van defensie „gecombineerde oefening voor de genie" naar Maastricht laten slepen. Op deze exotische drijvende eilandenrij, overgoten met een waterval van licht uit ruim honderd schijnwerpers, speelden de Lim burgse steden en Maasdorpen hun uitbundige spel van kleur en klank. De oudste mijngemeente van Lim burg, Kerkrade, stelde zich voor aan het Koninklijke gezin als de wereld- muziekstad. Otto II, graaf van Gelre (1232) verleende vanaf de ponton van Roermond met een proclamatie stadrechten aan de bisschopsstad. To renhoog op het verankerde ponton vaartuig presenteerde zich de mijn- stad Heerlen met het zwarte goud in zilveren wagens, en Maastricht liet de genietende vorstelijke gasten een vleugje proeven van het tintelende bonte carnaval. Uit het stadje van plezier Venlo was er een complete boerenbruiloft gekomen met tweehonderd vrolijk gemutste gasten rond een» krentenmik, waar men een wals op kon dansen zo groot. Natuurlijk had het eeuwen oude Venlose akkermansgilde, de sitiohters van de glazen tuinderssta'd, de reus Valuas en zijn vijf meter lan ge vrouw Guntruud mee ter bruiloft gebracht. Zoeklichten Tussen de lévendige taferelen op de kostbaar versierde pontoneilanden door schoten de lichtjes van de ver sierde en geïllumineerde bootjes van de watersportverenigingen als werve lende vuurvliegen. Vanaf de oudste Maasbrug van Nederland, de St. Ser- vaasbrug, spiegelden fakkeldragers hun licht in de Maas. Zoeklichten vanaf de met lidhtguirlandes ver sierde Maasoevers hielden drie ko ninklijke boten in hun stralen gevan gen tijdens deze spelevaart. Aan het slot van de „rondvaart", door tienduizenden Limburgers, Bel gen en Duitsers gadegeslagen, wacht- te het Koninklijke paar nog een ver rassing. De boten legden precies daar aan de steiger waar op de Maasoever „toevallig" een echte zilveren brui loft werd gevierd. Dat Limburgse zilveren bruidspaar was het echtpaar C. Chorus-Smeysters uit Geleen. De vele bruiloftsgasten hadden de stemming ér goed in zitten. Toen het carnavaleske kachelpiepers- regiment in Schotse kledij, de ere wacht van prins carnaval, het hou ten schertsgeweer presenteerde, hiel den enkele artiesten de in oud-Lim burgse dracht geklede bruiloftsgasten luchtig bezig. De marketentster van het regiment Kachelpiepers uit de Maastrichtse Tapijnkazerne ging weldoend met haar goedgevulde vaatje oude klare rond. „Ach was ik maar bij moeder thuis gebleven", speelde de stadsfan- fare St. Joezep als grapje voor de Limburgse zilveren bruid. Onversneden feest Hoe kon het anders dan dat het Koninklijke zilveren bruidspaar met de zich vrolijk amuserende Prinses sen alras in dit onversneden Limburg se feest werden opgenomen. Een on gedwongen samenzijn van Koninklijk paar en volk, dat zijn apotheose vond in een heilwens. Op dat ogenblik brandde met het geweld van zeven batterijen geschut het vuurwerk los boven de Maas, dat nog werd overstemd door een hart- MOSKOU (AP, Reuter). De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts en zijn Ameri kaanse ambtsgenoot, Llewellyn Thompson, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. om de toestand in Laos te bespreken. Over het on derhoud werd niets meegedeeld. De communistisch-gezinde troepen van de Pathet Lao zijn de laatste dagen in Laos een hevig offensief be gonnen De rechtse regering van prins Boen Oem gaf gisteren een communiqué uit waarin de val van de strategisch belangrijke stad Nam Tha werd toegegeven. Volgens het communiqué hebben dertien Chinese en Noord-Vietnameso bataljons aan de strijd deelgenomen. Er zouden aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. De Britse plaatsvervangend minis ter van buitenlandse zaken, Edward Heath, noemde gisteren in het La gerhuis de communistische aanval een ernstige schending van de wa penstilstandsovereenkomst in Laos. Hij verklaarde dat de Britse rege ring de Russische minister van bui tenlandse zaken heeft verzocht zijn invloed als vice-voorzitter van de in ternationale controieeommissie aan te wenden om de communistische strijdkrachten tot de terugtocht te bewegen. Van onze redactie economie ROTTERDAM. 'De vrijheden van de zeehavens mogen niet aan banden worden gelegd door regelingen die ge troffen worden in de Europese econo mische gemeenschap. Dit standpunt hebben de voorzitters van de kamers van koophandel van Rotterdam, Am sterdam, Hamburg, Bremen, Antwer pen en Gent neergelegd in een resolutie over de verhouding tussen de havens en het verdrag van de E.E.G. De havensteden moeten dienen als schakel tussen de markten van het achterland en de wereldmarkten. Daar door kunnen de resultaten van de Europese integratie worden overgedra gen op het handelsverkeer tussen de landen van de gemeenschap en de rest van de wereld. De invoering van het recht van.vrije vestiging brengt voor de zeehavens geen veranderingen met zich mee. In de havens aan de Noordzee bestaat al lang een ruime mate van vrijheid van vestiging. Deze mag niet worden inge perkt. Voor de zeehavens moet een afzon derlijke regeling worden getroffen in het kader van de verordening op de mededinging. De ondernemingen in de zeehavens zijn nauw verbonden met de wereldeconomie en daarom veel af hankelijker. Het vermogen tot concur rentie mag daarom niet in gevaar worden gebracht, aldus de voorzitters van de zes kamers van koophandel. koekje met 10% zak 64-io* tablet 100 gram van 75'voor altijd 10% opsparthee Royal Quality, fijnste melange 100 gr. 108-10% Sparthee roodmerk 100 gr. 00-10% Profiteer van 10% korting op: Eierbeschuitr0| 31-10% Gek. Gelderse worst 150 gram 59-10% Gevulde Wieners100 gram 28-10% I Spritspak 50-10% Kaneelbusje 50 gram 50 - 10% - zak ALLE SOORTEN |AM1 RUST droogkokende 10 ct. GOEDKOPER en 10% 40 - io% 4 pakken 100 gram blik LUCIFERS HAM TOMATEN (spaar de etiketten) SOEP 96.io% 45 .-10% 78t0% Wedstrijd met fantastische prijzen (elke dag, 30 dagen lang, kans op een luxe gezinskoel kast). De Sparwinkelier heeft een gratis formulier voor u-. Elke week is er een nieuwe ronde, elke week nieuwe kansen. Er zijn geen voorwaarden aan verbonden. De wedstrijd staat onder notarieel toezicht. KOPEN BIJ DE SPAR IS SPAREN BIJ DE KOOP De Spar !%-r~ OT. Ongezonder meiedeling) Het geluid van de vijf aanxoevende helikopters is verstomd, de motoren zijn afgezet. Koningin Juliana zet op de heli- haven aan de Maas voet op Limburgse bodem. verwarmend hoera uit de kelen van de samen gesroomde Limburgers. Op het tot helihaven verheven voet balveld bij Middelburg zijn de vijf heli kopters voor de eerste maal deze dag geland. Dank zij het prachtige weer konden de rijtoeren ook gisteren weer in open auto's worden gemaakt. De onder hun nieuwe hoedjes zonnig lachende prinsessen beginnen aan de tocht naar het centrum van Middelburg. Boven: de prinsessen Margriet en Marijkeop de onderste foto de kroonprinses en haar zusje Irene. Van onze redactie economie DEN HAAG. Het college van rijks bemiddelaars heeft de organisaties van werkgevers en werknemers medegedeeld dat het ontwerp-c.a.o. voor de grafische bedrijven met kan worden goedgekeurd. Eerst zal een aantal wijzigingen in het voorstel moeten worden aangebracht. De bezwaren van de organisaties hiertegen wijst het college van de hand. De gemiddelde duur van de werkweek voor het dagbladbedrijf was in het ont werp gesteld op 42t'2 uur. Het college wenst vast te houden aan 45 uur. De toeslag voor werk op zaterdagen mag naar de mening van de rijksbemidde laars pas ingaan om 15 uur en niet om 13 uur. Ook '..et percentage van de toe slag voor ploegendiensten is te hoog. Voorts moet de voorgestelde loonsverho ging met een cent per uur veriaagd worden. Vanmiddag zullen de organisaties van werkgevers en werknemers opnieuw overleg plegen om hun houding tegen over het standpunt van het college te bepalen. Van onze correspondent GENÈVE. „Van mijn regering heb ik opdracht gekregen de on derhandelingen voort te zetten", heeft Zorin, de Russische delegatie leider bij de ontwapeningsconferen tie, gisteren in Genève gezegd. Eni ge tijd geleden had hij verklaard dat het geen zin had met de be sprekingen over een verbod van kernwapens voort te gaan onder het gedonder van kernexplosies. Volgens het Westen moet men ech ter niet te veel waarde hechten aan dit soort wijzigingen in de politiek van Moskou. Op de voltallige zitting is het voor stel van de acht neutrale landen weer behandeld; de Russen hebben name lijk verklaard dat zij het neutrale memorandum wel als basis van de besprekingen willen aanvaarden, maar zij leggen de tekst zeer alge meen en in hun voordeel uit. Hier geen verandering van de Russische houding dus. Volgens de Amerikanen wil de Sowjetunie de besprekingen bemoeilijken omdat zij binnenkort ook weer met proeven wil beginnen. Verdaging Met dit laatste wordt ook in ver band gebracht het niet-officiële Rus sische voorstel om de conferentie maar voor een maand of twee te verdagen „om de tot nu toe bereikte resultaten te bestuderen". De Weste lijke deelnemers zijn daar ten zeerste tegen gekant, omdat die resultaten de moeite van het bespreken niet waard zijn. Het enige waarover men het sinds maart eens is kunnen worden is de préambule en een gedeelte van het eerste artikel van een ontwape ningsverdrag. Tevens zouden de Russen hebben voorgesteld de conferentie over te brengen naar New York; wat daar- WASHINGTON (Reuter) Ameri- ka's „first lady", Jackie Kennedy, had gisteren beide handen nodig om de fles champagne kapot te beuken op de romp van Amerika's grootste door atoom kracht voortgedreven onderzeeboot, de La Fayette. Het schip werd gisteren in de Amerikaanse staat Connecticut te water gelaten. De La Fayette is de'elfde in de se rie onderzeeboten, bestemd voor het af-1 vuren van polaris-raketten. Het schip is genoemd naar de Franse generaal, die de Amerikaanse kolonisten hielp in de onafhankelijkheidsoorlog tegen Groot- Britannië. De Amerikaanse minister van marine beschreef het vaartuig als een symbool van de verbondenheid tus sen Frankrijk en de Verenigde Staten. I Terwijl de La Fayette het water in gleed'liepen vijftig pacifisten langs de oever met spandoeken waarop stond: „Jackie ja. Polaris nes".- I .TO"It, KORTING i IBO^KWaWtEIT zoals er ook lijders zijn bij wie 't opkomt op de meest ongelegen momenten, zonder enige directe aanleiding. Rennies geven uitkomst en daarom is 't goed altijd Renni es bij de hand te hebben, waar U ook bent. Want U kunt er Immers gemakkeli|k een paar bij U steken! Ze zijn één voor één hygië nisch verpakt. Een veilig gevoel zo'n paar Rennies op zak voor het geval U door zuurbrand verrast wordt. tegen brandend maagzuur voor het motief is, wilde Zorin niet zeggen. „Deze kwestie moet eerst in de conferentie worden behandeld", zei hij. Van een onzer verslaggevers f)EN HAAG Voor de Hoge Raad heeft mr. J. L. Janssen van Raay gisteren betoogd, dat de heer L. Worms onrecht is aan gedaan doordat hem de inzage van processtukken is geweigerd. Daar door is hem de kans op verdediging ontnomen in de aanklacht wegens smaad van de heer D. P. Spieren burg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit. „Die kans op verdedi ging is hem onthouden om een vooraanstaand Nederlander te sau veren." De Hoge Raad behandelde gisteren het cassatieberoep dat de heer Worms had ingesteld tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag. In dit arrest bevestigde het gerechtshof het vonnis van de rechtbank, waarbij de heer Worms schuldig werd bevonden aan smaad jegens de heer Spierenburg. Hij werd veroordeeld tot 250 gulden boete. Bij het cassatieberoep ging het plei ter er in hoofdzaak om dat de heer Worms geen inzage heeft gekregen in bepaalde stukken. De wet waarborgt een van de belangrijkste rechten van een aangeklaagde: het recht om van een zeker ogenblik af kennis te nemen van alle processtukken. Tussen het openbaar ministerie en de heer Worms is verschil Van me ning ontstaan over de vraag of be paalde processen-verbaal van getui genverklaringen wel of niet als pro cesstukken moeten worden beschouwd. Het gerechtshof heeft in zijn arrest gesteld, dat het inzicht van de officier van justitie bepalend is voor de vraag of een stuk een processtuk is. Mr. Maris, de officier van justitie, had voor het gerechtshof verklaard, dat hij ook een administratief onderzoek had ingesteld naar aanleiding van een publikatie in ons blad. Daarin werd gemeld, dat de heer Worms de auto riteiten om een onderzoek had ge vraagd naar de beschuldiging van mr. Dobe van der Kuil dat de heer Spie renburg steekpenningen zou hebben aangenomen. De stukken die op het onderzoek naar'de juistheid van deze beschuldi ging betrekking hebben, behoren naar de mening van de officier van justitie niet tot het dossier-Worms. Mr. Jans sen van Raay noemde dit standpunt geen objectief criterium. Hij voerde twee bezwaren aan tegen deze subjectieve opvatting. Het wordt blijkbaar aan de willekeur van het O.M. overgelaten uit te maken of een verklaring van een getuige al of niet in een strafdossier thuishoort. Dat vond mr. Janssen van Raay onge wenst en bedenkelijker in een straf zaak met een sterk politieke inslag als deze. In de tweede plaats wordt de ver werkelijking van het recht op kennis neming van de stukken onttrokken aan de controle vam de rechterlijke macht. Toepassing van dit subjectieve criterium betekent een gevaarlijke uit holling van een der meest essentiële rechten van de verdachte, aldus plei ter. Hij meende dat een beslissing moet worden genomen aan de hand van objectieve criteria, nu iedere na- dere aanduiding van het begrip pro cesstuk ontbreekt. Het gaat er om of een stuk han delt over feiten en omstandigheden die voor de strafzaak van belang zijn. De heer Worms heeft de officier van jus titie de namen van getuigen genoemd, die meer over de zaak konden meede len. De officier heeft deze getuigen gehoord en daarna krijgt de heer Worms de mededeling, dat die getui gen niet in zijn zaak maar in een an dere zaak zijn gehoord. De heer Worms, aldus mr. Janssen van Raay, wordt daardoor in zijn verdediging geschaad. Het onderzoek naar de juistheid van de beschuldiging vormde volgens hem een onderdeel van het onderzoek in het smaadproces. Indien daaruit zou blijken, dat de beschuldiging te recht was geuit, zou de heer Worms zijn vrijgesproken. Nu wordt niet be kend gemaakt wat die getuigen heb ben verklaard. Het is van belang, ook voor de heer Spierenburg, dat wordt vastgesteld of er wel of geen steek penningen zijn aangenomen. Naar mr. Janssen van Raay zei, heeft de heer Worms de overtuiging, dat uit het geheime dossier blijkt, dat de tegen de heer Spierenburg geuite beschuldiging juist is en dat hij daar om die stukken niet mag zien. De zaak is toch al voor politieke doeleinden misbruikt. Dat is volgens pleiter gebleken uit de uitlatingen van de advocaat-generaal bij het gerechts hof. Mr. Janssen van Raay vond het betreurenswaardig, dat nu ook nog de schijn wordt gewekt dat om politieke redenen aan de heer Worms inzage van stukken wordt geweigerd. Ook vond hij het onbillijk, dat de heer Worms alleen verdachte is in de ze strafzaak. Mr. Dobe van der Kuil heeft de positieve beschuldiging geuit. Daaraan is ruchtbaarheid gegeven in een perspublikatie. Het misdrijf van smaad zou niet zijn gepleegd als de ze publikatie achterwege was ge bleven. Mr. Janssen van Raay bepleitte, dat aan de heer Worms alsnog inza ge van het dossier, wordt gegeven. Hij vroeg vernietiging van het arrest van het gerechtshof. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Verregaande angstge voelens hadden de 44-jarige kapitein E.Z. uit Ede uiteindelijk zo verstrikt in i financiële manipulaties, dat hij ten slotte gisteren wegens verduistering van dui zend gulden heeft moeten terechtstaan. In 1959 was Z. welzijnszorgofficier in Ede. Na overneming van de zaken van zijn voorganger bleek, dat er een tekort was van drieduizend gulden. Aanvankelijk kreeg Z. te verstaan, dat dit tekort hem zou worden aangerekend en dit bracht hem in paniek. Samen met een sergeant begon hij een „potje" te vormen om op den duur het tekort te kunnen aanzuive ren. Dit potje ontstond uit entreegeld voor avonden van de welzijnszorg. Z. vervalste daarvoor facturen. Bovendien verkocht hij ook wel fietsstallingkaartjes ais en treebewijzen. Na verloop van tijd werd duidelijk, dat hij toch niet voor de ontbrekende drie duizend gulden verantwoordelijk zou zijn. Zijn problemen werden hiermee echter niet opgelost, want inmiddels had hij valsheid in geschrift gepleegd en dat durfde hij niet te bekennen. Het geld uit het potje, dat de sergeant steeds mee naar huis nam, werd toen ge bruikt voor het aanschaffen van kan toorbenodigdheden of werd op andere wijze in het belang van de welzijnszorg besteed. Dit alles mocht Z. echter niet baten; formeel bleef hy schuldig aan ver duistering en valsheid in geschrift. Daarvoor was hij kortgeleden door de krijgsraad veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en voorwaardelijk ontslag uit de dienst. Voor het hoog militair gerechtshof eiste de advocaat-fiscaal gisteren in hoger be roep bevestiging van dit vonnis. De raadsman vroeg de uiterste clementie.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9