Verbondenheid van Zeeland met het Huis van Oranje" ER ZAT BEWEGING IN HET GEWEST Originele ontvangst Formidabele Beethoven van Del Pueyo Dagwij kennen elkaar noghè MANIFESTATIE OP MIDDELBURGSE MARKT: Slaat op de trommel" Vuurwerk hoven Middelburg Woensdag 9 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S Jongetje gekleed in bruine ogen Zeeuwse publiek gedroeg zich gedisciplineerd Hare Majesteit: Diredomdeine Kanjer Mannenfeest Zeeuwse vlag Residentieorkest in Vlissingen Herdenking gevallenen op Franse begraafplaats Stof-incident I .jflÉ Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Onder een stralende mei-zon hebben vierhonderdveertig hinderen van alle Zeeuwse scholen, tezamen op de Middelburgse Markt een „levend" beeld van de provincie vor mend, symbolisch de ivoorden waar gemaakt die zij tot het Koninklijk Gezin richtten; „Wij weten goed, dat geldt voor straks en nu, U bent van ons! En wij van U." Deze verbondenheid van Zee land met het Huis van Oranje was een hel- gekleurde draad, die door de gehele manifestatie op de Markt liep. Deze 440 kinderen in oranje, blanje, bleu gestoken beeldden niet alleen deze ver bondenheid uit, maar legden in hun bewegingen de jeugd en de nieuwe verwachtingen di het Zee land van nu beheersen; de industrialisatie, de Oosterscheldebrug en het Deltaplan. MIDDELBURG. —Na de ma nifestatie op de Middelburgse Markt klonk uit de luidsprekers de mededeling dat er een „kleine moeilijkheid" was. Die kleine moeilijkheid bleek een jongetje van ongeveer drie jaar te zijn die in de drukte en in het gewoel z'n moeder kwijtgeraakt was. Een van de heren omroepers ontfermde zich over dit geval en besloot een signalement „uit te zenden". „Het is een drie a vier jarig jongetje", zo zei hij, „gekleed in een lange grijze broek, een kort jack, en bruine ogen". Deze mededeling had effect. Enkele ogenblikken later waren de kleine Jan Willem en zijn moe der herenigd. MIDDELBURG. De enorme druk te die gisteren in de Middelburgse hoofdstad heerste heeft men geheel in goede banen weten te leiden. De or ganisatie liep zoals men het gewenst zou hebben. De politie heeft het ver keer buiten de stadskern om geleid. Drie „sluizen" bleven behalve dan tijdens de rondrit van het koninklijk gezin voor het verkeer geopend. Dat waren de Koningsbrug, de Koe- poortbrug en de Lange Viele Buiten- brug. De regeling bleek voortreffelijk te werken. Opstoppingen van enig be lang werden niet gemeld. Daar komt bij dat het Zeeuwse publiek zich giste ren gedisciplineerd heeft gedragen. De politie kon geen onregelmatigheden melden. MIDDELBURG. Het ko ninklijk gezin heeft het bezoek aan Zeeland bijzonder prettig gevonden, vertelde ons burge meester mr. J. Drijber na het vertrek op het sportpark. De ontvangst op de helihaven von den Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier prinsessen bijzonder origineel en aantrek kelijk. Het gesproken woord bij de Zeeuwse manifestatie „Slaat op de trommel" was aanvanke lijk vanaf het podium even moeilijk te verstaan, maar na derhand konden de hoge gasten het spel uitstekend volgen. Hare Majesteit was bijzonder geïntri geerd door de inhoud van het spel, waarin Zeeland een blik in de toekomst wierp. Gedurende een kwartier „leef de" de kaart van Zeeland op de Markt: de kinderen beeldden al lerlei elementen uit het leven van de provincie uit. Zij deden dat synchroon met een tekst van de heer G. A. de Kok, die via een geluidsinstallatie door drie kinderen (Lydie Nolten, Adje Schouten en Jacques Ploevier) en een volwassene (Toine van Bergen, die ook de regie voerde) werd gesproken. Daarmee werd gesuggereerd alsof drie kinde ren, die aan deze manifestatie meededen, een gesprek voerden met hun onderwijzer. Gezeten onder een baldakijn van oranje op het bordes van het stadhuis sloegen H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins, H.K.H. de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, de commis saris van de koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, leden van Gedeputeerde Staten, burgemeester mr. J. Drijber en wethouders en gemeente secretaris van Middelburg, het spel ga de. Staande hoorde het hoge gezelschap en de vele, zeer vele belangstellenden rondom het marktplein het door Ons Genoegen uit Vlissingen gespeelde Wil helmus aan, waarna de manifestatie een aanvang nam. Na schetterende fanfares volgde een korte proloog: Slaat op de trommel van diredomdeine Slaat op de trommel van diredomdoes Bijeen rond Soestdijk staan hier groten en kleinen, Uit Hulst en uit Haamstee, uit Tholen en Goes. Slaat dus de trommel van diredomdeine Slaat dus de trommel van diredomdoes. Een kinderzang nam daarna de pro loog over: op de wijs van „In Holland staat een huis" klonk „In Zeeland komt een brug." De kindereen gaven door een dansje niting aan hun vreugde. Hun vrolijkheid werd onderbroken door de meester. Op zijn vraag wat er loos was „We moeten de Koningin, de Prins en de Prinsessen Zeeland laten zien. En nu gaan jullie zingen over een brug!", antwoordden de kinderen dat er immers een brug van Schouwen naar Noord-Beveland kwam en dat dat zo belangrijk was dat ze dat eerst aan de hoge gasten wilden vertellen. Een brutaal meisjesstemmetje ver- klaarde in een woord rechtstreeks tot het Koninklijk Paar gericht: „Die brug maakt Zeeland zelf! Daar hoe- MIDDELBURG. Het Provin ciaal Bestuur van Zeeland bood gisteren aan ongeveer 250 geno digden een lunch aan in de Kloos tergangen van de Abdij. Deze „lopende" lunch bestond uit een kop koud geserveerde soep, rijst met vlees en fruitcooktail. Het bestuur van de pro vincie imoest, in verband met de beschikbare ruim te en wellicht ook met het oog op de kosten het aantal gasten vrij beperkt hou den. Men had o.a. de leden van Provinciale Staten en de burge meesters van de Zeeuwse ge meenten uitgenodigd. Er is in Zeeland geen vrouwelijke burge meester en in Provinciale Sta ten heeft slechts een vrouw zit ting. Vandaar dat het gezelschap vrijwel uitsluitend uit man nen bestond. „Het is een mannen- feest hier", zeiden twee van de ongeveer tien vrouwen, hun aan feestsigaren trekkende medegeno digden beschouwend. In de Kloostergangen mocht niet gefo tografeerd worden. ven uw ministers helemaal niet aan mee te werken. En het wordt een kanjer: vijf kilometer lang. De groot ste van Europa." Een wat kwade onderwijzer zei daar na schamper dat de kinderen nog niet eens konden vertellen waarom die brug er moest komen. Het antwoord van de kinderen kwam er wat moeilijk uit: „Dat is voor de in-dus-tri-alisatie." En met kartonnen fabrieken werd daarna naar de ontwikkelingskernen van de provincie gesjouwd. „Ze gaan naar Terneuzen, naar het Sloe, naar Goes, naar Zierikzee en naar Sint Maartens dijk. In die plaatsen krijgen de burge meesters geld van de regering om die fabrieken te laten bouwen." Een ge roezemoes op de achtergrond werd la- koniek door de kinderen verklaard: „Dat zijn de burgemeesters die geen geld van de regering hebben gekregen." „Schipper wil mij overvaren" zongen de blauwgehemde kin deren in Zeeuws-Vlaanderen. Op de bevestigende vraag van alle kleinen: „Moet ik dan ook geld betalen?" werd een luid keels boegeroep gehoord. „Wq zjjn toch ook Zeeuwen." Een paar vechtende jomgens op Wal cheren beeldden Middelburg en Vlissingen uit, die slaags wa ren geraakt. De jeugdige ver maning via de luidsprekers leidde al dra tot een verzoe ning, een handdruk en het idee van een „dubbelstad". Het aandragen van een silo symboli seerde de landbouw in de provincie, net als de zeevaart allerminst vergeten in Zeeland. De jongeman, die zei „Ik woon op de hofstee en ik wil boer wor den. Mijn broer vaart op zee, „zag zijn familielid op de loodsboot de Wester se/helde opvaren. Een melancholieke stoot op een stoomfluit begeleidde de vaartooht. Een balletje opgooien deden de kinderen toen de recreatie aan de orde kwam. Van het ene vakantie,gebied naar het andere werd het ronde monster ge gooid tot het tenslotte in het Veerse Meer terecht kwam. „Gooi daar vooral naar toe, want daar komt een koninklijk jeugdcentrum." Symbolisch werd daarna de Oosterschelde afgesloten waarmee het Delta plan werd bedoeld. 99 Tegelijkertijd werd op de nadelen gewezen van deze afsluiting en het proefibed bij Veere voor de oestercul tuur. De manifestatie werd afgesloten met een appèl waarbij aandacht werd geschonken aan Jantje van Sluis, Rei- naert de Vos. Micbiel de Ruyter, de Goese gans, de Noordbevelandse koren schoof, de Thoolse tolbaas en de oude toren van Zirikzee. Terwijl de Zeeuwse vlag werd ge hesen klonken de woorden: Rood wit en blauw van Nederland de vlag, die over Deltaland fier wapperen mag Hijs nu de vlag van 't Zeeuwse land en weet: dit is een deel van Nederland Tenslotte nog het groen, ons aller hoop, Europa, het oude, jonge rijk. Na dit appèl werd het Koninklijk Gezin verzekerd: Dit was een stukje Zeelands leven, verleden, heden en wat komt „Dag, wij kennen elkaar nog hè", zei koningin Juliana toen voor het'Middelburgse stadhuis Mariëtte Drijber parmantig en ook een beetje zenuwachtig naar voren stapte met een boeket gele rozen. Prinses Beatrix woonde ruim een jaar bij de familie Drij ber, toen zij in Leiden studeerde. Wij willen aan die toekomst onze beste krachten geven In d'oude stijl; goed Zeeuws, goed rond. Schetterende fanfares besloten deze geslaagde manifestatie die vooraf ging aan het symbolisihe bezoek van de hoge gasten aan de provincie. In de maafui aprii werd in de spaarbank van, de Boerenleenbank te Krabbendijke ingelegd/ 253.606,37 en terugbetaald 251.623,73, zodat de .spaar gelden aan het einde van genoemde maand 8.709.000,59 /bedroegen. Er werden 22 nieuwe rekeningen ge opend. VLISSINGEN. Een muzikaal werk zodanig te laten klinken dat het meer lijkt dan het in werke lijkheid is, is alleen de werkelijke grote uitvoerende kunstenaars beschoren. Dat bleek overduide lijk in de interpretatie van Edu- ardo del Pueyo van het Tweede Pianoconcert van Beethoven gis teravond te zamen met het Resi- dentie-Orekst in de Vlissingse St. Jaco'bs&eife. Het Haagse ensem ble gaf daar onder leiding van Willem van Otterloo een concert ter afsluiting van het bezoek van het Koninklijk gezin aan Zeeland. Beethovens Tweede Pianoconcert is ondanks alle welluidendheid en compo- sitietechnisch beslist niet op een laag peil staand niveau het minste in de serie van vijf. Het mist de overrompe lende allure van het vijfde en de lyri sche bezonkenheid van het vierde, noch heeft het de importantie van het baan brekende derde. Het is een gemakkelijk in het gehoor liggend werk da/t niet al te diep graaft en waarbij het duidelijk virtuoze in de solopartij ontbreekt. Del Pueyo's formidabele speelwijze liet het pianoconcert niet alleen horen zoals wij het nog nooit hadden beluis terd, hij belichtte kanten van het werk die de muziekliefhebber bij een conven tionele speelwijze waren ontgaan, te vens gaf hij de Beethoven van dit werk meer dan ,de componist in de composi tie had gelegd. Zeer virtuoos in het eer ste deel, waarbij vooral de flonkerende cadens (van de solist zelf?) opviel, zeer bezonken in het adagio, zeer krachtig in het levenslustige rondo. Van Otterloo en zijn gezelschap gaven hem waardig partij. Brucfeners derde symphonic werd na de pauze gespeeld en bleek voor orkest en toehoorders een zware kluif te zijn. Men kan het beluisteren van Bruckners symfonische oeuvre vergelijken met bergbeklimmen. Bereikt men met de nodige inspanning de top dan ontwaart men een wijds schitterend panorama. De meeste concertbezoekers zijn echter slechte alpinisten en dan is een uur durende symfonie van de grote meester van de hoogromantiek vlug vervelend. Het Residentie-Orkest speelde deze Trompeten-Symfonie" op een waarlijk prachtige wijze en Van Otterloo be wees eens te meer een vaste en volko men greep op zijn ensemble te hebben. Er was een zeer grote belangstelling voor het concert. Sch. MIDDELBURG. Na het vertrek van de Koninklijke familie bleken de fees telijkheden voor Middelburg nog niet achter de rug te zijn. Behalve het be zoek van .Koningin, prins en prinsessen, voor vele Zeeuwse hoofdstedelingen het meest belangwekkende deel van de dag, stond allereerst een kinderoperette in het Schuttershof op het program. Le den van de buurtvereniging ,,'t Zand" speelden mee in dit vrolijke stuk. Een daglichtvuurwerk op de Markt ging aan het grote vuurwerk dat 's avonds werd afgestoken aan de over zijde van het Kanaal door Walcheren vooraf. Zeeuwse muziekkorpsen zorg den 's middags voor concert- en show nummers. Veel belangstelling trok de lampion- nenoptocht, na de volkszang door mu ziekvereniging Onda, waar Middelburg se kleuters en ouders voorzien van kleu rige lampionnetjes een „achter de mu ziek", een rondgang door de stad maak ten. Vijf bands waren nodig om hier en daar de stroom van kinderen te on derbreken en voor de mars-klanken te zorgen. Maar de toch niet /bepaald ijle klanken van deze muziekverenigingen konden zelfs niet de gehele optocht van lampiondragertjes en dragers bestrijken. Voor de jeugd die de lampionnetjes reeds ontgroeid is had de vereniging „Uit he.t volk, voor het volk" evenals op koniginnedag, weer een openluchtbal georganiseerd, waarbij ditmaal „Johnny and the blue jeans" voor de muzikale produktie zorgden. Hetgeen deze rock band wel was toevertrouwd. Om half elf stroomde de Blauwe Dijk vol met mensen die het vuurwerk gingen aanschouwen. Het maakte inderdaad een grootse indruk, deze sissende sterren, die als regens uiteenspatten. Het vuurwerk bestond uit vijfentwintig afdelingen, die vanzelfsprekend vaak betrekking hadden op het vijfentwintigjarig huwelijk van het koninklijk paar. KAPELLE. Op de centrale Franse militaire begraafplaats in Kapelle zul len op zaterdag 19 mei de in de mei dagen van 1940 in ons land gesneuvel de Franse militairen worden herdacht. Deze herdenkingsplechtigheid begint om kwart voor elf. Er zullen vele Franse en Nederlandse autoriteiten bij tegenwoordig zijn. Na afloop van de herdenking vindt voor het_ gemeentehuis van Kapelle een défilé plaats door de manschappen van het korps vrijwillige politie en de erewacht, in totaal WO man. Daarna is er een receptie op het gemeentehuis. Belangstellenden die de plechtigheid op de begraafplaats willen bijwonen moe ten daar om half elf aanwezig zijn. Op het Middelburgse sportveld werd het Koninklijk gezin door de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ontvangen. Door een haag van drieduizend met vlaggen en mutsen gewapende Middelburgse schoolkinderen be gaven de hoge gasten zich naar de auto's waarmee een rondrit door de Zeeuwse hoofdstad werd gemaakt. MIDDELBURG. Niet zo enthousiast over de verrichtin gen van de hef schroef vliegtuigen waren de chauffeurs van het rijtje auto's die het Koninklijk Gezin en het gevolg door Mid delburg hadden gevoerd. Bij het afscheid op het sportveld van Middelburg gingen vijf helicop ters naar Den Bosch toe. In de eerste, tweede en derde namen Koningin, Prins en Prinsessen plaats. Daarna kwam het gevolg en in de laatste zaten de com missaris van de koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote. De laatste helicopter startte vlakbij de sin- telbaan waarop de auto's stonden te wachten, de chauffeurs ston den met portieren open het schouwspel met de zeer vele be langstellenden gade te slaan. De andere vier helicopters lieten met hun rotorbladen slechts grassprietjes opwaaien, het vijfde toestel veroorzaakte in het rond stuivend zand, stof en sintels, die behalve onder het publiek ook in de openstaande luxe-auto's terechtkwamen. Voor de bestuurders werd het daar door opruimen en schoonmaken. Toch was het gewuif ten af scheid er niet minder hartelijk

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5