best! Blijde viering van 70 jaar Leger des Heils in Goes Lekkere pittige zware shag Het jubilerende Korps ontving „strijdwagen" voor samenkomsten Uit de kerken Jongen uit Yerseke dodelijk verongelukt Knelpunt suikerbietenteelt dunnen en onkruid wieden EMMA" IN AXEL VIERT HAAR EERSTE LUSTRUM Studiecommissie voor bouw van overdekte zwembaden Poes wandelde drie weken Pag. 4 H.M. Koningin Juliana sprak met Zeeuwen Juniorentournooi en nederlaagcompetitie Oranjefeest in Wemeldinge Regeling beheersvorm Zuid-Sloe onderweg Wel een hulpactie van particuliere zijde Diorama in Bruinisse van Deltawerken MET AUTO TEGEN BOOM Herdenking op militaire begraafplaats te Kapelle Toogdag van hervormde vrouwen in Kapelle Op straat overleden Uitbreidingsplan vastgesteld Bachcomité moet het breder zoeken Streekverbetering exposeert Functionaris voor Stichting Zeeland Leerkrachtendag van Z.L.M. in Kortgene Woensdag 9 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD (Ingezonden mededeling) GOES, 8 mei. Dankbaarheid en blijdsehap. Deze twee woorden overheersten gisteravond, toen ret Leger des Heils in Goes van-1 wege het 70-jarig bestaan van de afdeling een opgewekte jubileum samenkomst hield. In vele toonaarden brachten de mensen van het Leger des Heils van kolonel tot soldaat, dank aan God voor Zij- bijzondere trouw. Met zang, waavoor een belangrijke plaats was ingeruimd, met muziek en met het woord werd een ontroerende getuigenis afgelegd va nde liefde voor God. Maar door de moeilijke en zware tijden heen is de Boodschap in deze 70 jaar hetzelfde ge bleven. Het prediken van Gods genade. De jubileumsamenkomst werd o.m. bijgewoond door de predikanten W. Kats (gereformeerd) C. Metselaar (her vormd) wika D. E. Hiensch en de wet houders J. S. Visscher en mevrouw C. A. Griep-Duinker. Ook burgemeester mr. F. G. A. Huber had toegezegd aan wezig te zullen zijn, maar het bleek hem niet mogelijk om voor het sluiten van de samenkomst present te zijn. Eresaluut De leiding berustte bij de divisie-of ficier, kolonel A. Gladpootjes. Met een terugblik in het verleden bracht hij een eresaluut aan de pioniers van de leger- arbeid. ,,Zij gingen door dik en dun, uit liefde voor Christus en voor de me demens", zo zei de kolonel die in dit verband twee namen noemde: de ser geant-majoor Bolle, die 68 jaar geleden bij het Leger des Heils kwam en die gisteravond een ontroerend getuigenis gaf van zijn liefde tot Jezus en de ser geant-majoor Jansen van Noordwijk, die zich 59 jaar geleden aansloot in de rijen van het Leger. Verder herinner de de kolonel eraan, dat vandaag de hoed en de pet afgaan voor de mensen van het Leger. Ik heb wel eens de vrees dat wij teveel bewierookt worden daarom dient deze avond naast de dank en de (blijdschap tot bezinning, dat God ons geroepen heeft tot het brengen van het Evangelie in deze wereld. En het is vandaag nog steeds zo, dat de ziel, die zondigt zal sterven en dat zij, die de naam van' Christus aanvaarden, Jezus ook in het hart zullen ontvangen. Dat is onze prediking. Goede band Ds. Kats sprak namens de protestant se kerken in Goes. Hij verhaalde van de goede band die er bestaat tussen het Leger en de kerken. ,,Wij zijn blij dat u ook de boodschap brengt van de gekruisigde Christus, die ook in 1962 de Redder is. Vervolgens belichtte ds. Kats met grote dankbaarheid enkele fa cetten van het maatschappelijk werk door het Leger, waarmee iets zichtbaar gemaakt wordt van de gestalte van Christus, de Barmhartige. De hervorm de predikant, ds. C. Metselaar bood verder met een hartelijke toespraak de opbrengst aan van de collecte die ge-, houden werd tijdens de jeugddienst in de Grote Kerk en waarin gesproken werd over het Leger des Heils. De op brengst was bestemd voor het jeugd werk voor het Leger. Mevrouw J. Kempe-Weststrate, vice- presidente van de Federatie van Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening in Goes, vertolkte op treffende wijze de gevoelens van de Goese vrouwen. Zij bood namens deze dames het jubileren de corps een bedrag aan dat bestemd zal worden voor een geluidsinstallatie in de zaal. Vervolgens kwam de heer L. Duve- kot op het podium. In een hartelijke toespraak bood hij namens de solda ten het korps een geluidswagen aan, een „strijdwagen", zoals de mensen van het Leger zelf zeggen. Het is een In de kloostergangen MIDDELBURG. Een twaalftal pro minenten uit de Zeeuwse jeugd op ver schillend gebied (sport, muziek e.d.) waren op uitnodiging van het provinci aal bestuur gistermorgen in de kloos tergangen van de abdij aanwezig. Aan H.M. de Koningin werden voorge steld o.m. burgemeester F. G. Huber van Goes, het echtpaar Mieras uit Goes dat op 7 januari net als het koninklijk paar 25 jaar was getrouwd, de oud-bur gemeester van Sluis, de heer Aarnoud- se, het echtpaar Sanders-de Paauw en mevrouw De Mey-Verpheers. Met de echtgenotes van leden van Ge- dep. Staten en de griffier der Staten on derhield in de kloostergangen de Konin gin zich alsmede met vooraanstaande figuren uit de georganiseerde vrouwen wereld in Zeeland. Voorts maakte zij een praatje met diverse burgervaders, o.m. van Terneuzen, Zierikzee, Vlissin- gen, Arnemuiden, Rilland-Bath en Wes- terschouwen. NED. HERV. KERK Beroepen te Leiden (vac.-M. Ottevan- ger): dr. C. Graafland le Woerden; te Duivendrecht: G. J. Wispelwey, vic. te Apeldoorn- Aangenomen naar Middelbert: T. J. Drent te Parrega (Fr.). Beroepen te Gouda (wijkgem. 3, toez.): G. J. van de Bogerd te Huizen. Beroepbaarstelling. De heer J. Mooy kand. te Utrecht, Kanaalweg 193 is be roepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Arnemuiden: G. S. Oegema te Smilde; te Raamsdonk-Drimmelen: C. Warner, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Ommen (vac.-Joh. Baumfalk): J. B. D. van der Meulen te Emmercompascuum. Bedankt voor Geldermalsen: G. Ves- seur te Rockanje. Beroepen te Groningen-N. (vac. A. Broek): A. Brouwer te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN (Vrijg.) Beroepen te Leens: B. van Zuylekom, kand. te Wetsinge Sauwerd. CHRIST. GEREF KERKEN Tweetal te Den Haag-Rijswijk: H. W. Eerland te Amersfoort en Joh. Prins te Groningen; te Sliedrecht: A. Bakker te Driebergen en G. de Vries te 's-Graven- deel. Bedankt voor Dordrecht: J. Brons te Bunschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Aalst (Geld.): A. Hofman te Zeist. handig karretje, waarin een geluids installatie is aangebracht en waar door het mogelijk is tot in wijde om trek de toehoorders van de openlucht samenkomsten te bereiken. Gister avond werd reeds proefgedraaid in de zaal. Dank Majoor Pieters, de bevelvoerend of ficier in Goes dankte voor de goede ga ven en de hartelijke woorden. Kolonel Gladpootjes wekte in zijn pit tig slotwoord op tot het vasthouden aan het Kruis, aan de Belofte en aan het Geloof, maar blijft altijd nederig en eenvoudig. Met de klank van deze tref fende woorden in de oren gingen de mensen huiswaarts, maar ook met de klanken van de opgewekte muziek, de blijde zang van het Christelijke lied en de vrolijke tonen van de ukelelegroep en de gitaarbrigade. Kortom: de jubi leumbijeenkomst was doordrongen van de liefde en de trouw voor Jezus Chris tus en de dank manifesteerde zich in het mooie lied: Dakt, dankt nu allen God, met blijde feestgezangen. AXEL. Op Hemelvaartsdag gaan een groot aantal Axel-junioren op reis naar Vlissingen. Zij zullen daar aan een door de N.V. ..Vlissingen" te or ganiseren juniorentournooi deelnemen. De N.V. ..Axel" zal daar uitkomen met een a-elftal en drie b-elftallen. Onmidaellijk na de competitie orga niseert de Axelse zaterdagmiddagvoet- bal-vereniging, evenals vorig jaar weer een sterk bezet nederlagentournooi. Hieraan wordt deelgenomen door twee elftallen uit de 4e klas zuid-b, n.l. We meldinge 1 en Rillandia, door twee vierdeklassers. K.N.V.B.. het pas ge promoveerde IJzendijke 1 en het, gede gradeerde Corn-Boys 1 uit Sas van Gent. Ten slotte twee sterke Zeeuwsvlaam- se 2e kllassers nl. Terneuzen 1 en H.V.V 24 uit Hulst. Dit belooft evenals vorig jaar weer een bijzonder interessant tournooi te worden. Vorig jaar kwam Terneuzen 1 als eindoverwinnaar uit de bus. Het tweede elftal tenslotte speelt op 2 en 9 juni serie wedstrijden met Zaam- slag 1. Philippine 1 en Sluiskil 1. Export in eenmalig fust GOES. Het produktschap voor groenten en fruit heeft besloten om met ingang van het komende seizoen export van appelen en peren naar an dere landen dan België en Luxemburg alleen toe te staan in eenmalig fust. De laatste jaren is veel geschreven en gesproken over de presentatie van het goede Nederlandse fruit op de buiten landse markten. In verband met de gemaakte afspra ken in E.E.G.-verband zal met ingang van 1 juli a.s. de uitvoer van appelen en peren van de kwaliteitsklasse „ex tra" niet meer belemmerd kunnen worden door de E.E.G.-landen onder ling en mede in verband hiermee heeft het produktschap voor groenten en fruit deze bindende beslissing geno men. GOES, 8 mei. Prijsbericht. Jonathan KL I 8085 79, 75—80 81—85, 70—75 90, 65— 70 86, 60—65 75, II D 52; KL II 80—«5 75, 75— 80 77, 70—75 82. 65—70 77, 60—65 71; grof 67; fijn 57; stek 1732; Golden Delicious KL E 85—90 96—99, 80—85 102—107, 75—80 103—107, 70—75 101—109, 65—70 87—94, 60—65 77; KL I 85—90 92—99, 80—85 96—107, 75—80 100—110, 70—75 97—109,65—70 84—93, 60—65 72—77; KL n 85—90 84—98, 80—85 85—107, 75—80 90— 103, 70—75 90—105, 65—70 79—68, 60—65 61— n75; EI D 48—56; grof 65—74; fijn 42—60, kroet 28—59; stek 11—47. BEURSBERICHT GOES, 8 mei. Aardappelen Bintje 35 mm opw, binnenlandse sortering 25—28 per 100 kg; Alpha 35 mm opw binnenlandse sortering 1719 p 100 kg; Meerlander 35 mm opw bin nenlandse sortering 20—25 p 100 kg; Furore 35 mm opw binnenlandse sortering 22—27 p 100 kg; Diverse andere soorten 35 mm opw 1722 p 100 kg; Er bestond geen vraag naar aardappelen voor export. Levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 4.50 —5 per 100 kg. EIEREN 1.80 per kg. WEMELDINGE. Op grootse wijze is het oranjefeest gevierd, dat zater dag begon met een aubade van de schooljeugd voor het gemeentehuis, al waar zich de burgemeester met voltal lige raad en vele genodigden bevonden. Onder leiding van de heer C. Philipse en met medewerking van de plaatselij ke muziekvereniging O.K.K. werd uit volle borst gezongen. Vervolgens trok men naar het sportveld waar de kinde ren werden getrakteerd en een herin neringsbeker kresen aangeboden. Te vens werden er kinderspelen gehouden, 's Middags trek een optocht door de Wemeldingse straten, die werd opge luisterd door de muziekgezelschappen uit Wemeldinge, Kattendijke en Slikker- Hierna werd een wielerwedstrijd ge houden voor 3 groepen. Uitslag groep 1: (tot 12 jaar) Sj. de Jonge. 2. C. Boey. 3. P. v. Velzen. Uitslag groep II (boven 12 jaar) 1. M. Hoogstreger. 2. M. Weststrate. 3. J. Walrave. Uitslag groep III (dames boven 12 jaar), 1 S. Gijssel. 2. J. de Rijke, 3. N. Hamelink, 4. Fr. Wiskerke. De jury, bestaande uit mevr. Cappon- Louwerse uit Heinkenszand, de heren C. Burger uit Wilhëlminadorp en J. C. Kram uit Kapelle kenden voor de op tocht de volgende prijzen toe: Buurt verenigingen: 1. Wilhelminastraat oost, 2, Brouwerijweg 3. Oranjeboomstraat, 4. Danielstraat, 5. Dorpsstraat oost, 6. Wil helminastraat west, 7. Dorpsstraat west. Grote wagens: 1. O.L. school (sneeuw witje) 2. Chr. school (lente), 3. O.L. school (Zwiebertjeh 4. Kleuterschol 'Kabouterkoning). 5. ^Kleuterschool (in- dianenopperhoofd) 6. Kleutersch. (Bloe- menfeei, 7. Vejo (Zigeunergroep), 8. Brouwerij (Tapperij). 9. Gym. ver. W.I.K., 10. V.V. Wemeldingen (Stap horst) 11. vereniging ,,Het Kanaal" met Brandaris. Kleine groepen: 1. windmolen. 2. Tom Poes. 3. Luilekkerland, 4. Zwaan kleef aan. Grote groepen: 1. Ringrijderij, 2. Korfbalvereniging. 3. Gym. ver. 4. mo torrijders. Fietsen: 1. A. Mieras. 2. H. Tilman. 3. T. Vleugel. 4. P. J. Vogelaar. 5. A. Schouwenaar, 6. J. Vleugel, 7. J. Eyc- ke. Maandagavond deed de optocht nog maals haar ronde door de gemeente. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister Korthals ver trouwt dat een definitieve regeling voor de beheersvorm van het havenbekken Zuid-Sloe binnen niet te lange tijd be reikbaar zal blijken. Een werkgroep van de hierbij betrokken ministeries heeft zich hierover beraden en daarna een eerste bespreking gehad met een ver tegenwoordiging van Gedeputeerde Sta ten. Er bleek veel overeenstemming te be staan. Het overleg zal in een kleine contactcommissie worden voortgezet. MIDDELBURG. Onze publikatie van gisteren over twee Belgen, die met een onbestuurbaar geworden speedboat de Oosterschelde opdreven en die in het holst van de nacht door de rijks politie te water van de Vondelingen- plaat moesten worden gehaald, heeft enkele readies van lezers uitgelokt. In genoemde publikatie schreven we n.l. dat ondanks de aandrang die op particulieren werd uitgeoelend, nie mand te hulp snelde. Hoewel het voor de Belgen een gevaarlijk avontuur dreigde te worden liet men elke vorm van hulpbetoon achterwege. Slechts de rijkspolitie te water werd gealarmeerd. Dit bericht behoeft inmiddels enige rectificatie. Wij vernamen dat wel de gelijk van particuliere zijde pogingen waren ondernomen om de „schipbreu kelingen" tijdig in veiligheid te bren gen. De heer J. Venvey uit Colijns- plaat voer tegen hall zeven met een open visboot uit om te zoeken. Na an derhalf uur varen moest hij echter on verrichter zake terugkeren. Niettemin blijft men ons van be trouwbare zijde bevestigen dat in en kele gevallen van particuliere zijde el ke hulp werd geweigerd. GRIJPSKERKE. De poes van ds. Vlaardingerbroek is te rug. Helemaal uit Ermelo terug gelopen. En voor een poes is dat geen kleinigheid. Het dier heeft er dan ook drie weken over ge daan. De predikant verhuisde op 17 april j.l. naar zijn nieuwe ge meente en nam zijn huisdier uiteraard mee. Maar reeds de eerste avond in de nieuwe pasto rie bleek de kat vertrokken te zijn Tot verbazing van de gemeente leden in Grijpskerke was het beest op 8 mei terug. BRUINISSE. In restaurant Bru, de zaak van de heer J. A. Gilden, te Brui nisse vlak bij de Deltawerken is door de Deltadienst van Rijkswaterstaat een zeer fraai diorama geplaatst van de Deltawerken, zover die dp Grevelingen- dam betreffen. Het middelpunt wordt gevormd door een grote en zeer fraaie luchtfoto van het zuidelijk sluitgat en de sluiswerken voor de wal van Bruinisse, aan weers zijden vindt men doorsneden van de dam, fraaie kaarten en wetenswaardig heden de Grevelingendam betreffende, die ook voor de niet ingewijde zeer verhelderend zullen werken, wanneer men over de dijk heen de Deltawerken in werkelijkheid ziet. Zonder deskundige voorlichting, die veelal ontbreekt is het moeilijk veel van wat men ziet ook te begrijpen, al thans voor -hen die-niet dagelijks de verschillende fasen van de bouw als ooggetuigen hebben gevolgd. Wie echter eerst het schematisch overzicht bij de heer Gilden heeft ge zien, zal de werken in de Grevelingen met andere ogen bekijken. Afscheid administrateur V.V.V. in Cadzand CADZAND. In hotel „De Wielin gen" is afscheid genomen door het be stuur van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer van de administrateur, de heer J. P. de Huilu, wegens diens vertrek naar Breskens. Voorzitter L. M. vam Liere sprak een welkomstwoord en bracht de heer de Hullu dank voor.de wijze, waarop de ze de administratie gedurende bijna 5 jaren heeft verzorgd en eigenlijk ook heeft opgebouwd, omdat voor die tijd de administratie door één der be stuursleden werd vervuld hetgeen bij het indiensttreden van de heer de Hul lu niet meer mogelijk "was wegens de grote toename van de werkzaamheden. Burgemeester J. A. Leenhouts en erevoorzitter van VW Cadzand dankte de heer de Hullu voor de prettige sa menwerking tussen gemeente en VW evenals de heer J. P. de Regt namens de Provinciale Zeeuwse VW. De heer de Hullu dankte de spre kers en zei dat hem niet alleen lof toe komt, doch dat het bestuur van VW Ca-dzand, het gemeentebestuur en de Prov. Zeeuwse WV steeds bereid zijn geweest om hem in de gelegenheid te stellen deze werkzaamheden zo goed mogelijk te verrichten, zodat hen eigenlijk lof toekomt. YERSEKE. De 19-jarige vrachtautodhauffeur A. J. Dron- kers uit Yerseke is in de nacht van maandag op dinsdag op de postweg bij Yerseke met zijn auto tegen een boom gereden. Oud-voorzanger Ockerse overleden BRUINISSE, Te Moordrecht, waar hij na de evacuatie van 1944 bij een dochter was blijven wonen, overleed op 85-jarige leeftijd de heer H. Ockerse, geboren en bijna 70 jaar gewoond heb bend te Bruinisse. De heer Ockerse vervulde van 1909 tot 1944 dus 35 jaar lang de functie van voorzanger in de kerk der Gerefor meerde Gemeente. Eerst in 1928 besloot de kerkeraad dier gemeente over te gaan tot het aan schaffen van een orgel om de gemeen tezang te begeleiden. Tot dan toe was het echter altijd Ockerse geweest die „inzette" en lei ding gaf aan de zang van de Psalmen van Datheen. De heer Ockerse was ook vele jaren voorzitter van een zangvereniging te Bruinisse. KAPELLE. Op zaterdag 19 mei a.s. zal op de Franse militaire be graafplaats weer een plechtige doden herdenking worden gehouden. De cere monie begint des morgens om kwart voor elf. Na afloop zal voor het ge meentehuis een defile plaatsvinden van het korps vrijwillige politie en de ere wacht (samen 110 man). Tot slot van de plechtigheid biedt het gemeentebe stuur de genodigden een receptie aan. KAPELLE. De jaarlijkse toogdag van de hervormde vrouwengroepen C.J.V.F. zal op donderdag 17 mei a.s. worden gehouden in de veilinghallen te Kapelle. Na de liturgische opening zal prof. dr. I. C. van Houte te Zeist een rede uitspreken over het onderwerp: „Het veranderende gezins- en familiele ven". Verder staat er samenzang op het programma onder leiding van me vr. E. Stern-Dooyeweerdt uit Sas van Gent. De middaguren zullen bestemd worden voor een gevarieerd non-stop programma voor elk wat wils. GOES. De heer Adriaanse, woon achtig te Goes, is gistermiddag, terwijl hjj op zijn fiets in de Appelstraat reed, plotseling onwel geworden en i ter plaatse overleden. Het slachtoffer bereikte de leeftijd van 71 jaar. Enkele uren later is hij aan zijn bekomen verwondingen over leden. Hoe de jongen met zijn auto tegen de boom is terecht gekomen is niet be kend. Bij het ongeluk was niemand te genwoordig. Naar verluidt was hij na half twee uit Wemeldinge vertrokken, waar die' avond feestelijkheden werden gehouden. De jongen moet enige uren bekneld hebben gezeten in zijn auto, want het was pas tegen vieren gistermorgen, dat hij uit zijn wagen kon worden .gehaald. De chauffeur van een melkauto, die passeerde, ontdekte de auto. Hij heeft toen nog een kwartier geleefd, waarna hij bezweken is aan zijn verwondingen. Een slagaderlijke bloeding had hij onder meer opgelopen. De chauffeur van de melkauto stelde' dr. Polderman in Yer seke van het ongeval in kennis waarna deze eerste hulp verleende. De versla genheid over dit tragische verscheiden is groot in Yerseke CADZAND. De gemeenteraad heeft het uitbreidingsplan Cadzand-bad vast gesteld, nadat op een aantal bezwaar schriften afwijzend was beschikt. De boulevard „De Wielingen", die bij het Vrije van Sluis in onderhoud en beheer is. zal door de gemeente worden over genomen. Het waterschap zal driedui zend gulden storten in de gemeentekas voor de kosten van een oppervlaktebe handeling van de weg. De bouw van zes premiewoningen voor mensen van buiten de gemeente is goedgekeurd Verder zullen een pension en een bun galow voor permanente bewoning wor den gebouwd. Voor de aanleg van riole ring en een opjaaggemaal in de zgn. Vlamingpolder is subsidie van het rijk toegezegd. De chr. muziekvereniging Excelsior krijgt een subsidie van 450 gulden. Excelsior zal als tegenprestatie drie concerten geven. Het Groene Kruis ont vangt 1200 gulden subsidie. Een veror dening werd vastgesteld, die het in de buitenlucht doen spelen van radiotoe stellen tegengaat. In een gecombineerde vergadering van de Geref. mannenvereniging en vrouwenvereniging te Leivcdorp heeft ds. De Craene uit Baarland gesproken over: „Is er een gesprek mogelijk tus sen Rome en de Reformatie?" JAARVERGADERING VCS DINTELOORD ROOSENDAAL. In de Schouwburg is onder voorzitterschap van de heer ir. M. A. Geuze te Poortvliet de alge mene vergadering gehouden van de Verenigde Coöp. Suikerfabrieken G.A. te Dinteloord. In zijn openingsrede con stateerde de voorzitter dat vele akker bouwbedrijven in Nederland zich in een voor ben onaangenaam snel verlopen de aanpassingsperiode bevinden. Er is algemeen een arbeidsschaarste ont staan, welke tot gevolg heeft de nood zaak van een geforceerd investerings programma in een tijd dat de inko menspositie van de agrarische onder nemer is teruggelopen. In de suiker bietensector zit het knelpunt niet zo zeer meer in de rooicampagne, dan wei in de voorjaarswerkzaamheden, met name in het dunnen der bieten en in de onkruidbestrijding. Zolang hier een oplossing, die nabij schijnt te zijn, nog niet voorhanden is, kan dit een druk op de bietenteelt geven, die, gepaard aan een eventueel slecht opbrengstjaar, de suikerindustrie voor merkwaardige situaties kan plaatsen. De laatste jaren is er echter geen binnenlands suikertekort geweest, inte gendeel, 1958, 1960 en 1961 leverden niet onaanzienlijke overschotten op, welke op wereldmarktbasis hun afzet moesten vinden, hetgeen thans voor de eerste twee jaren is gerealiseerd. De structuur van de wereldsuikermarkt is na het tot stand komen van het nieuwe bewind op Cuba grondig: gewijzigd. Van een vrije wereldhandel in suiker is nauwelijks meer sprake. De wereldmarktprijs heeft gedurende de eerste maanden van dit jaar een laagtepunt gekend,, nadien enige ople ving waarop berichten over een aan staande slechte suikeroogst op Cuba van invloed zijn geweest. De voorzitter kondigde een verhoging van de beta ling der .bieten geleverd in de afgelo pen campagne, aan, welke verhoging mede mogelijk wordt gemaakt door enige prijsverbetering op de wereldsui kermarkt. Contingentering In de Nederlandse bietentelerswereld wordt al geruime tijd gediscussieerd over de vraag of de .bietenteelt al of niet moet worden gecontingenteerd. Evenals vorig jaar waarschuwde de heer Geuze tegen het invoeren van maatregelen op korte termijn, nu alle EEG-partners juist bezig zijn zich sterk te maken om een zo groot mo gelijk gedeelte van de toekomstige markt voor zich op te eisen. Aan de andere kant kan het van belang zijn een goede regeling provisorisch gereed te maken. De verwachting bij de totstandkoming van de graanverordentngen in EEG-ver- band van een opvolgende regeUng voor suiker 'blijkt niet te worden bewaar heid. Spreker bepleitte een grote samen werking der suikerindustrie op natio naal niveau. Consumptie stijgt Als lichtpunt bracht ir. Geuze naar vo ren het feit dat de wereldconsumptie van suiker nog .steeds stijgt en in de toekomst ook nog belangrijk kan stij gen. Bij toenemende welvaart doet het verschijnsel zich voor dat het verbruik van suiker in directe vorm afneemt en in bewerkte vorm (chocolade, suiker werken, frisdranken, ijs enz.) toeneemt. De balans per 30 september 1961 en de exploitatierekening 1960/61 werden goedgekeurd, waardoor de bestuurs voorstellen om 348.794,43 af te schrij ven op de post deelnemingen, en een bedrag van 1.081.640,14 aan de algeme ne reserve, toe te voegen werden aan genomen. De periodiek aftredende bestuursle den en hun plaatsvervangers werden allen herkozen. In de vacatures, ont staan door het bereiken van de statu taire leeftijdsgrens van de heren L. J. van Nieuwenhuyzen te Bergen op Zoom en S. J. de Regt te Kats, werden tot bestuurslid benoemd de heren C. H. A. Stols te Sint Philipsland en S. J. van Langeraad te Kamperland. Als hun plaatsvervangers werden benoemd resp. de heren A. M. van Dijke te Sint Phi lipsland en J. J. van Maldegem te Kort- gene. AARDENBURG. In de raadsverga dering heeft burgemeester J. M. A. C. van Dongen medegedeeld dat het Bach comité, dat zich voor financiële moei lijkheden ziet geplaatst met kans op succes een beroep kan doen op gelde lijke bijstand van de gemeentebesturen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De ge meente Aardenburg geeft jaarlijks een subsidie van vijfhonderd gulden, maar hoger meende de raad niet te kunnen gaan. Het comité had de raad om een hoger subsidiebedrag verzocht. De uit voering van de Matthaus-passion gaat ver uit boven de zuiver Aardenburgse belangen, vonden de leden van de raad. De gemeenteraad besloot voorts aan de Heemkundige kring in West Zeeuwsch- Vlaanderen een subsidie van vier cent per inwoner toe te kennen. De motie van de Aardenburgse raad over de wet vervreemding landbouw gronden heeft betrekkelijk weinig adhe siebetuigingen in Zeeland ontvangen, werd medegedeeld. De heer E. Lansu (k.v.p.) sprak daarover zijn teleurstel ling uit. De raad besloot 2300 gulden beschik baar te stellen voor herstel van de ver warmingsinstallatie in het ziekenhuis. AXEL. Op 13, 14 en 15 juni wordt het feest in de Emmastraat in ver hand mët het vijf-jarig bestaan van de wandelsportvereniging „Emma". Dat deze vereniging zeer leuensuat- boar is moge blijken uit haar snelle groei. In 1957 begon men met 13 le den en thans telt de vereniging 145 tippelaars. In 2957 vatten enkele jeugdige Axe laars het plan op om deel te nemen aan een wandeltocht. Voor deze eerste tocht koos men het wandelfestein op Hemelvaartsdag 1957 te Kruiningen. Een stimulans voor deze „pioniers" was ongetwijfeld het feit dat zij be slag tuisten te leggen op de negende prijs. En men besloot daarom om maar meteen een echte wandelsport vereniging op té richten. In het bestuur namen zitting als voor zitter (tevens leider) Michiel Koekkoek, als secretaris Danie de Putter, terwijl Jopie van Bendegem de (nog lege) kas kas onder zijn beheer kreeg. Omdat de ze „eerstelingen" allen afkomstig wa ren uit de Emmastraat besloot men om de vereniging wandelsportvereniging „Emma" te noemen. De nijvere handen van enkele moeders zorgden voor kle dij, donkere pantalon met wit over hemd. Onder de aktieve leiding van Michiel Koekkoek werd de training ter hand genomen. Iedere woensdagavond wa ren de leden present en de resultaten bleven dan ook niet uit. Onder leiding van de heer Picavet nam de vereniging deel aan een tocht in Vlissingen (men was daar per fiets naar toe gereden) en met een klinkend resultaat, 's Avonds bracht men de eerste prijs mee naar huis. Daarha Kruiningen op Hemel vaartsdag 1960. In totaal 1468 deelne mers en als resultaat de vierde prijs. MIDDELBURG. In het jaarverslag 1961 van het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel wordt medegedeeld dat het ledental is gestegen van 264 tot 277. Enkele gemeentebesturen hebben zich als donateur opgegeven. In het verslagjaar reikte het bestuur honderd vererende getuigschriften uit, alsmede zes gouden, twee verguld zil veren, vijf zilveren en 23 bronzen ere penningen aan jubilerende werknemers. Het departement kwam tien maal bij een voor lunchbijeenkomsten. Daar naast werd in Terneuzen een avondbij eenkomst gehouden. De penningmeester maakt melding van een voordelig saldo van 1.265,53. De jaarvergadering van het departe ment wordt op donderdag 17 mei in hotel Britannia te Vlissingen gehouden. In deze vergadering zal het bestuur een commissie installeren ter bestudering van de mogelijkheden tot bouw en ex ploitatie van overdekte zweminrichtin gen in de provincie Zeeland. De com missie is als volgt samengesteld: G. N. van Ginkel, voorzitter, directeur van de N.V. Kon. Mij „de Schelde", Vlissin- !gen; J. Barendrecht, firmant Christi- aansen Aannemersbedrijf en Betonfa- briek, Oostburg; drs. K. F. Broekens. planoloog eerste klasse bij de Prov. I Planologische Dienst, Middelburg; M. Haasdonk, directeur van hel kantoor Goes van de Twentsche Bank N.V.. Goes; Ch. A. Th. Hermsen, hoofd van de afdelingen Administratie en Finan ciën N.V. Kon. Mij „de Schelde". Vlis singen; ir. G. Kranen, onderdirecteur N.V. de Vitrite Fabriek. Middelburg; L. J. Korstdnje, leraar gymnastiek aan het Prof. Zeemanlyceum, Zierikzee; mr. H. Langman, plv. secretaris van het de partement, Vlissingen; kolonel J. Pot- teboom, commandant van de C.O.A.K., Middelburg; M. L. Remery, chef com merciële dienst N.V. Nieuwe Nederland se Mij. tot vervaardiging van spiegel glas, glazen voorwerpen en chemische produkten, Sas van Gent. KOEWACHT. Op 29 en 30 juni wordt in Koewacht een streekverbete- ringstentoonstelling gehouden. In de gebouwen van de Vlasserssehool en de Lagere Landbouwschool vindt een expositie plaats van voorlichtingsactivi teiten op het gebied van landbouw, tuin bouw, melkveehouderij en zuivelproduk- ten, goed handgereedschap, pluimvee houderij keuring van gewassen. ge zondheid Van de veestapel, cultuurtech niek en ruilverkaveling, beroepskeuze en scholing, hoe het huishouden bedre ven wordt, vlasserijprodukten, folkloris tische zaken e.d. Bovendien wordt ge werkt aan een te vertonen dia-serie die tot titel zal dragen „Het gebied in woord en beeld". Dit klankbeeld zal een vertolking zijn van hetgeen in het gebied te zien is, welke bestaansbron- nen er gevonden worden, enz. De eerste dag, vrijdag 29 juni, is ver der gewijd aan de veekeuringen. De tweede dag, zaterdag 30 juni, zul len er demonstraties plaatshebben met voor het kleine bedrijf geSch:,.-te ma chines en werktuigen. Er zuuen ook wedstrijden worden gehouden, o.a. in Vêebeoordeling, melken en trekkerbe hendigheid. 's Avonds zal een afwisselend cultu reel programma geboden worden, o.a. muziek en gymnastiek door de jeugd. De burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, is benoemd tot lid van de Radioraad. Vanaf dat moment groeide het leden tal zeer snel. Ook de meisjes wilden lid worden en men besloot daarom op 30 mei 1960 ook een afdeling voor dames op te richten. In het wandelseizoen behaalde men veie suksessen, want niet minder dan vijftien bekers werden in de wacht ge sleept, waardoor de prijzenkast van deze jonge vereniging aanzienlijk werd bijgevuld. Maar de maand september werd de maand van het grote sukses. Het bestuur had inmiddels de nodige kennis en ervaring opgedaan en men achtte nu de tijd rijp om zelf een wan delfestein te organiseren. Op 16 septem ber 1961 werd de eerste gehouden en dat werd meteen een eclatant sukses. Een groot aantal wandelaars nam aan deze tocht deel, die voor de organisa toren onvergetelijk werd. Dit eerste lustrum zal niet onopge merkt voorbijgaan en het bestuur heeft daarom besloten om een drie-dagen-du- rend feest te organiseren. Dit feest zal worden gehouden in de avonduren. Op 13 juni worden in de Emmastraat di verse wedstrijden gehouden. Op 14 juni zal de wandelsportvereni ging defileren door de Axelse straten. En tot slot van de feestelijkheden zal op 15 juni een Avondwandeltocht wor den gehouden. MIDDELBURG. Het dagelijks be stuur van de Stichting Zeeland heeft benoemd tot staffunctionaris voor so ciale plannen en opbouw de heer ir. J. H. H. Hasenack te Wageningen. De heer Hasenack is geboren in 1925. In 1944 legde hij zijn eindexamen voor H.B.S.-B af. Na de bevrijding was hij gedurende enige tijd als tolk werk zaam bij de Engelse troepen ten be hoeve van de „Railway Operating Groups". Hierna ving hij in Wageningen aan de Landbouwhogeschool zijn studie aan in de economische richting, waarvoor hij in 1951 het Candida a tsexa men af legde. Na een onderbreking van een aantal jaren, waarin hij o.m. werk zaam was bij het Centraal Bureau voor de Landbouw en voorts de voor zijn studie vereiste praktijkervaring opdeed, keerde hij naar Wageningen terug om zijn studie aldaar voort te zetten. De heer Hasenack was als as sistent verbonden aan de afdeling So- ciologie en aan de afdeling Agrarisch Recht van de Landbouwhogeschool, in welke functies hij o.m. meewerkte aan diverse onderzoeken. In april 1962 be haalde hij cum laude het ingenieursdi ploma. De heer Hasenack, die ongehuwd is. treedt per 1 juni a.s. in dienst van het Ophouworgaan. Hij zal daar belast worden met planning-taken op diverse terreinen, terwijl hel voorts de bedoe ling is dat hij speciaal zijn aandacht zal gaan richten op de plattelandspro blemen in Zeeland vanuit een oogpunt van sociaal-culturele ontwikkeling. GOES. De commissie voor het landbouwhuishoudonderwijs van de Z.L.M. organiseert op woensdag 23 mei te Kortgene de jaarlijkse leerkrachten dag. Het programma voor deze da.g is gevarieerd, in de morgenuren spreekt de inspectrice van het nijverheidsonder wijs. mej. M. W. Schut over de nood zaak van een goede leergang voor alle vakken op de landbouwhuishoudscholen Des middags wordt een excursie geor ganiseerd over Noord-Beveland. Aan het slot van de excursie zal burgemees ter B. H G. ter Haar Romeny van Wolfaartsdijk (voorzitter van de com missie) in hotel Kamperduin te Kam perland een korte uiteenzetting geven van de veranderingen, die het Delta plan met zich meebrengt. Hij zal met name zijn licht laten schijnen over dB recreatie.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4