gaapt nu tussen Washington en Bonn SPROOKJE IN MAASTRICHT wensen van Papoea's NA NIEUWE KRITIEK VAN ADENAUER OP BERLIJNS GESPREK Eén aanslag per kwartier Algerije Amsterdamse bloemperken kaal door misverstand Schone miss gaat straat vegen in de hoofdstad Geen reden Intensief contact Slecht voorteken Waardig slot van zonnige dag= m Minister in beroep in zaak-Van der Putten KANAALTUNNEL 48 KILOMETER Berg Jannoe bedwongen STORMLOOP OP BLOEIENDE NARCISSEN De Bilt: Wisselend Handgranaat was van nieuw type Trolleybussen uit Londen verdwenen Woensdag 9 mei 1962 ZKEUWSCH DAGBLAD -—-tot Pag. 3 Vakcentralen tegen huurverhoging SCOOTER TEGEN BOOM: DODE EN GEWONDE PLOTSELINGE DOOD NA STOEIPARTIJ Van onze correspondent BONN. Voor de tweede maal in twee dagen heeft kanselier Adenauer het nodig gevonden zijn Amerikaanse bondgenoot nadrukkelijk voor het hoofd te stoten. Bij zijn terugkeer uit Berlijn naar Bonn zei hij op> nieuw dat het Amerikaans-Rus sische gesprek over Berlijn geen kans op slagen biedt en dus afgebroken dient te worden. Enkele uren later reeds reageer de de Amerikaanse regering door een verklaring uit te ge ven waarin werd gezegd dat de Verenigde Staten van mening zijn dat hun plan voor een inter nationaal orgaan dat toezicht moet houden op de toegangen tot Berlijn, kan dienen als ba sis voor inleidende gesprekken met de Russen en dat de onder handelingen dus door zullen gaan. Men had Adenauer gisteren gevraagd, naar aanleiding van zijn uitlatingen van maandag, of Washington wel wist dat er Duitse bezwaren waren tegen de Amerikaanse voorstellen tot oprichting van een internationaal orgaan voor toezicht op de toegan gen tot West-Berlijn. „In de eerste plaats", zei Adenauer, die de vraag grappig scheen te vinden, „zijn der gelijke voorstellen nog niet op pa pier gezet. In de tweede plaats zou den zij geheim zijn als zij wél op papier waren gezet." De bondskanselier herhaalde dat hij niet kon geloven dat de Amerikaans- Russische besprekingen over Berlijn enig resultaat zouden hebben. „Het verbaast mij dat men denkt dat ik maandag iets nieuws heb gezegd. Het enige wat ik kan zeggen is dat ik misschien anders over de gebeurte nissen denk dan anderen". Adenauer vervolgde: „De Russisch- Amerikaanse besprekingen hebben, om de woorden aan to halen van minister Rusk, nog geen resultaten opgeleverd. Ik zie geen enkele reden om de besprekingen voort te zetten." Het zal Adenauer gisteravond bij zijn terugkeer in Bonn duidelijk zijn ge worden dat zijn gedachtengang lijn recht ingaat tegen die van de Ame rikaanse en ook van de Britse re gering. Terwijl de kanselier in Ber lijn nog nadrukkelijk ontkende dat er een crisis was ontstaan in de Amerikaans-Duitse betrekkingen, sprak men in Washington en in Lon den openlijk over „een ernstige di plomatieke breuk". De verklaring van de Amerikaanse regering laat er geen twijfel aan bestaan dat Washington niet zal dul den dat de Russisch-Amerikaanse besprekingen belemmerd worden door Westduitse interventie. Wel staat de Amerikaanse regering open voor suggesties. Een beter plan dan het Amerikaanse zal steeds in over weging worden genomen, maar de Amerikaanse regering is ervan over tuigd dat het hare een gezond plan is. Bovendien heeft Adenauer nooit een eigen plan ingediend. Onze Londense correspondent telefo neerde ons gisteravond: Er is gisteren intensief diplomatiek contact geweest tussen Londen en Washington naar aanleiding van Adenauers kritiek. Men neemt ook in Londen de zaak zeer ernstig op en men is er zich terdege van be wust dat de houding van de bejaar de bondskanselier een ernstige breuk in het Westelijke kamp zou kunnen veroorzaken, vooral omdat ook Frankrijk nimmer geestdriftig is geweest voor de Amerikaanse po gingen tot toenadering tot de Sow- jetunie. Onmiddellijk doken m Londen geruch ten op over een mogelijke bemidde lingspoging van premier Macmillan. Het Foreign office zei dat er niets bekend is over een eventuele ont moeting van Macmillan en Ade nauer. Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat, als er bemiddeld moet worden, de Britse premier een poging daartoe zal ondernemen. Voorlopig blijft men via de diploma tieke kanalen overleg plegen met Washington. Een nieuw bezoek van Macmillan aan president Kennedy vanwege de dreigende crisis in de Westelijke gelederen acht men nog niet nodig. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren onom wonden dat Engeland de gedragslijn die er wordt gevolgd bij het Ameri kaans-Russische overleg over Ber lijn volledig steunt. De Britse rege ring is er van op de hoogte gesteld en gaat er geheel mee akkoord. In Londen is men ook allerminst te spreken over de opmerkingen die Adenauer in West-Berlijn maakte over de Gemeenschappelijke Markt. „Als er te veel landen toetreden zal de organisatie de mogelijkheid om goed te functioneren verliezen", zei de kanselier. „Ze zal dan geen enkel nut meer hebben." Deze uitlating beschouwt men als een „Kijk ze kijken, kijk ze kijken." Deze snel tot tophit gepromoveerde Venlose carnavalsschlager-1962 huppelde als een uitgelaten dansmarietjen vlinderend over de Maas. Zó mooi had Limburg deze „brede stroom die statig zeewaarts vloeit" nog nooit gezien. Zij hadden veel te kijken, de Koninklijke gasten vanuit de drie boten die kris kras over de avond lijke Maas kruisten. Uit de schatkamers van folklore en cultuur, van het volks- Nog onwetend van het feeërieke sprookje dat zij een paar uur later op de avondlijke Maas zouden aanschouwen, zijn de Koninklijke gasten in Maastricht aan gekomen. Van links naar rechts prins Bernhard, schuin achter hem prinses Beatrix, prinses Margriet, die juist zal gaan bedanken voor dé haar aangeboden bloemen, koningin Juliana, met links ach ter haar nog net zichtbaar haar jongste dochter, en tenslotte prinses Irene. amusement, het artistieke leven, toeris- historie of mijnbouw hadden de me. Limburgers deze dinsdagavond met het Rivièraklimaat van twintig graden, met kwistige hand geëtaleerd. «ar Aan deze cinerama opera-comique op een Maas, spiegelend van licht met licht- spuitende fonteinen hoog in de donkere lucht en een uiteenspattend vuurwerk tegen de zuidelijke hemel, had het zil veren bruidspaar evenveel spontaan ple zier als de vier Prinsessen, die handen te kort kwamen om dan het ene tafereel dan het andere aan te wijzen. ALGIERS (A.P./Reuter). Steeds onmenselijker en aanmatigender wordt het optreden van de O.A.S, in Algerije. Met een gemiddelde van één moordaanslag per kwartier voer de het Geheime Leger gisteren zijn terreuractie uit. Halverwege de middag waren er al 25 mensen vermoord, onder wie drie mohammedaanse vrouwen die op weg naar hun werk zomaar werden neergeschoten, en een grijsaard van tachtig jaar. In meer dan een geval was de moordenaar met het wapen in de hand op straat gewoon op zijn slachtoffer afgelopen, had hij het van dichtbij door het hoofd geschoten, en daarna ongehinderd door voorbijgan gers zijn weg kunnen vervolgen. In Oran braken gisteren enkele malen vuurgevechten uit tussen de politie en de O.A.S., tweemaal in het centrum van de stad en enige keren in een buitenwijk. Hoeveel slachtof fers hierbij vielen is niet bekend. Bij individuele aanvallen van terro risten waren er al vroeg in de och tend vier Algerijnen om het leven gekomen. Het gejank van sirenes van zieken wagens en politieauto's is niet meer uit het openbare leven in Algiers en Oran weg te denken. Ook giste ren waren zij de hele dag druk in de weer om de doden Cs avonds waren er 28 lijken geteld) en tien tallen gewonden naar ziekenhuizen over te brengen, of de arrestanten (vijftig in getal in Oran alleen) naar de politiebureaus te vervoeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Minister Visser heeft nu definitief beroep aangetekend tegen de uitspraak van het Ambtenarenge recht in Arnhem, dat het ontslag van de heer F. H. van der Putten nietig heeft verklaard. Al enkele weken geleden berichtten wij dat de minister had besloten bij de Centrale raad van beroep voor ambte narenzaken te Utrecht in beroep te gaan. Hij had toen de Haagse advocaat mr. C. R. Wijckerheld Bisdom ge- zeer slecht voorteken, omdat ze werd gemaakt aan de vooravond van de hervatting in Brussel van de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de E.E.G. Men leidt er uit af dat de Westduitse regering zeker niets zal ondernemen om Engeland de toetreding wat gemak kelijker te maken. Advies na onderzoek: LONDEN (Reuter) De Engelse, Franse en Amerikaanse onderne mingen die samen de mogelijkhe den van een tunnel onder Het Ka naal tussen Frankrijk en Engeland onderzoeken, hebben gisteren de eerste resultaten van het onderzoek bekend gemaakt. De ondernemingen menen dat een on der de zeebodem liggende spoorweg tunnel het meeste voor verwezenlij king in aanmerking komt. Een tunnel voor wegverkeer raden zij af wegens de te hoge kosten voor ventilatie. De spoorwegtunnel denken zij zich als twee naast elkaar liggende cirkelvor mige tunnels uit één stuk gegoten met elk een doorsnee van zes me ter. In elk van de buizen zou één spoorbaan moeten worden gelegd. De kosten voor een spoorwegtunnel met vier speren worden niet gerechtvaar digd geacht. De ondernemingen stellen voor, de tun nel aan te leggen tussen een oude kolenmijn bij Dover en Sangatte. De lengte zou 48 kilometer worden; 38 kilometer zou onder de zee komen te liggen. De kosten voor een dergelijke tunnel worden op ongeveer een miljard gul den geschat, de bouwtijd op vier tot vijf jaar KATMANDOE (Reuter) Een Fran se expeditie van veertien man heeft de berg Jannoe op de grens van Nepal en Sikkim beklommen. Het is de eerste keer dat de 7600 meter hoge bergtop is overwonnen. De Franse ploeg werd geleid door de 41-jarige Lionel Terray. Het hoogste punt werd beklommen door acht Fran sen en een Sjerpa. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Op een gerucht, dat alle in hun volle pracht bloeiende narcissen vandaag zouden worden gerooid, hebben zeker duizend Am sterdammers gisteravond de bloem perken in het centrum van de stad kaalgeplukt. Toen de politie erachter kwam, dat een misverstand die pluk- kerij had veroorzaakt, was het al te laat. Alle bloemperken lagen er op ogenblik kaal en ontluisterd bij. Het begon allemaal op het Museum plein. Daar vertelde een bejaarde wachtsman van de dienst beplan tingen aan enkele voorbijgangers, dat de narcissen de volgende dag zouden worden verwijderd. Iedereen mocht daarom zijn gang gaan. Er volgde een ware stormloop. Tal van omwonenden renden hun huizen uit om er even later met de armen vol narcissen weer in terug te keren. GERUSTGESTELD Een wagen van vijf maal acht kwam toevallig langs en de politiemannen informeerden verbaasd wat er aan de hand was. Op de „geruststellende" mededeling dat een gemeenteamb tenaar toestemming had gegeven, verlieten de gezagsdragers het to- De weersverwachting van het K.NJVÏ.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Zonnige perio den en slechts hier (ja, en daar een enkele SGk verspreid voorko mende bui. Matige wind tussen zuid west en west. Ma ximum temperatu ren van omstreeks 14 graden aan zee tot 20 graden in het zuiden en oosten van het land. MIFSJE jp®- Er is (nog) geen peil op te trekken 10 mei: zon op 4.56, zon onder 20.18; maan op 10.27, maan onder 1.30. De explosie in Rotterdam Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De luchtdrukhand- ■granaat die zaterdag in Rotterdam-Zuid de dood van twee jongens heeft ver oorzaakt, is er een geweest van een type dat bij het Nederlandse leger nog maar vrij kort in gebruik is. Luchtdrukhandgranaten van dit type zijn in gebruik bij de landmacht. De veronderstelling dat de granaat afkom stig was van de voormalige onderzee bootbasis aan de Waalhaven is onjuist gebleken. Over de herkomst van de granaat tast men overigens nog in het duister. De verpakking, die op enige honder den meters afstand van de plaats van de ontploffing is gevonden en een res tant van de kartonnen granaathuls worden onderzocht door militaire des kundigen. Zij trachten na te gaan uit welk arsenaal de granaat afkomstig moet zijn geweest. neel van verwoed narcissen verza melende Amsterdammers. Een uur later kwam echter op het bureau het bericht binnen, dat de mensen ook op andere plaatsen aan het plukken waren geslagen. Het gerucht was kennelijk als een lopend vuurtje door de stad gegaan. Een simpele informatie bij de des betreffende dienst leerde, dat er sprake was van een misverstand. De wachtsman door Sociale Za ken bij Beplantingen geplaatst bleek een gesprek tussen enkele van zijn superieuren over het aan brengen van nieuwe bloemen op het Museumplein verkeerd te h'eb- ben begrepen. GEEN OPZET „Wij zijn overigens nergens opge treden. Er was geen doen meer aan. Er zijn dan ook geen bekeu ringen uitgedeeld. Het was ten slotte geen zaak van opzettelijke vernieling", zo zei een politieman. CANBERRA (Reuter/UPI/AP) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, meent dat bij het zoeken naar een oplossing voor de kwestie Nieuw-Guinea be langrijk is rekening te houden met de wensen van de Papoea's. Beide regeringen moeten die wensen in aanmerking nemen bij het tot stand brengen van een overeenkomst, al dus Rusk in Canberra waar hij de ministerraad van de Anzus bijwoont. Minister Rusk was de vorige dag aangekomen uit Athene, waar hij bij gelegenheid van de vergadering van de Navoraad langdurig heeft ge sproken met minister Luns. Mr. Luns verklaarde maandagavond laat bij terugkeer in Nederland over die besprekingen: Ik geloof dat ik nu alle medewerking heb. Bezorgd Minister Luns zei bezorgd te zijn over de voortdurende uitbreiding van het Indonesische wapenarsenaal door Rusland. „Wij zullen ons best doen er voor te zorgen dat deze wapens niet op onjuiste wijze wor den gebruikt", aldus Rusk. De nieuwe wapenovereenkomst tussen Rusland en Indonesië is gis teren in Moskou getekend. Minister Subandrio heeft meegedeeld dat „de wapens en uitrustingen, die wij ont vangen niet bestemd zijn voor agressieve doeleinden en niet om tegen andere landen ten strijde te trekken, maar uitsluitend om West- Irian te bevrijden". Subandrio wilde geen bijzonderheden over de over eengekomen Russische wapenleve ranties meedelen. De Russische vice-premier Ko- sigin verklaarde na de tekening van de overeenkomst dat de aanwezig heid van Nederland op Nieuw- Guinea „een provocatie" is en een „gevaar voor de wereldvrede". Hij vond dat de imperialistische landen met Nederland samenwerkten om Indonesië van westelijk Nieuw- Guinea af te houden. In Moskou werd verondersteld dat de nieuwe overeenkomst vooral op de levering van schepen slaat. De indruk bestond dat de Indonesische delegatie wat teleurgesteld was met de bereikte resultaten, maar van Indonesische zijde werd dat niet openlijk gezegd. Een lid van de Indonesische dele gatie zei dat de wapens waren van een type dat kan worden gebruikt bij de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea. Op de vraag of daar ook raketten bij waren antwoordde hij: „Die hebben wij al. Zij waren bij een eerdere wapenzending". „Net genoeg De Russische minister van buiten landse zaken antwoordde op de vraag hoeveel wapens nu aan Indo nesië zullen worden geleverd met de woorden: „Net genoeg". Vóór de tekening van de overeen komst had minister Subandrio nog een onderhoud van twee uur gehad met premier Kroesjtsjef. Dat onder houd werd van Indonesische zijde „vruchtbaar" en „bevredigend" ge noemd. De Indonesische adelborsten zul len voortaan les in Russisch krijgen. De commandant van het opleidings instituut voor de marine te Soeraba- ja deelde gisteren mee: De kennis van Russisch is noodzakelijk gewor den omdat de Indonesische marine nu ook is uitgerust met Russische schepen. Vorige maand zijn uit Hongkong vier landingsvaartuigen voor de In donesische marine verscheept. Er zijn er nog meer dan tien in Hong kong besteld. Van onze correspondent LONDEN Het tijdperk van de Lon dense trolleybussen is voorbij. Gisteren reed de laatste die de Britse hoofdstad nog had haar laatste rit. Autoriteiten van het stedelijk vervoerbedrijf, Lon don Transport, zorgden voor een nette begrafenis van deze bus. Men had een trolleybus di'e al 31 jaar oud is en eigenlijk al geen dienst meer deed, van stal gehaald voor de plech tigheid. Deze stal is het museum van London Transport. Als route had men het traject gekozen die deze bus 1931 voor het eerst had gereden, van Twickenham High Street naar de r mise van Kingston. De afgelopen drie jaar heeft London Transport zijn zeventienhonderd trolley bussen door gewone bussen vervangen. De aantrekkingskracht van zelf-narcissen-plukken is vele Amsterdammers gisteravond te machtig geworden. Het ja-woord van slechts één gemeenteamb tenaar bleek voor de bloemenliefhebbers genoeg om het Museumplein van xiin laatste voorjaarspracht te beroven. Die ja-stem drong ook door naar andere delen van Amsterdam waar voor jaarsbloemen de plantsoenen sierden. Uit het hart van de stad werd toen de lente weggeplukt Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Sinds giste- ■H ren heeft Amsterdam er een nieuw soort miss bij: de opge ruimd - staat - netjes - ambassa drice. Deze vriendelijke jongeda me is in gemeentelijke kringen gekozen als representante tijdens een uitgebreide schoonmaakactie, die tot oktober zal duren. Amsterdam wordt steeds vuiler. De reinigingsdienst heeft een ernstig tekort aan personeel. De actie Opgeruimd staat netjes willen de deskundigen gebruiken als de nieuwe bezem die schoon veegt. In het Havengebouw zijn daarover gisteren vele ernstige woorden gesproken. Wethouder Van Wijck bleek bepaald niet op timistisch. Prof. dr. A. N. J. den Hollander, hoogleraar in de socio logie. vroeg zich vooral af in hoeverre de van nature tegen het gezag rebellerende Amster dammers met enig succes in de schoonmaak zijn op te voeden. De wethouder kwam zelfs met een ietwat dictatoriaal plan op tafel: „Als het zo doorgaat (slor dige en nonchalante stadsbewo ners en steeds minder reinigings- personeel) zou er in de toekomst misschien wel een verplichte rei nigingsdienst moeten worden in gesteld". Brood en briefje Inmiddels is er twee miljoen gulden uitgetrokken voor een po ging de Amsterdammers op bete re gedachten te brengen. Vele hondenliefhebbers krijgen een pakje hondebrood thuis, verge zeld van een briefje, waaPin en kele richtlijnen worden gegeven voor de juiste wijze van uitlaten. Geen loslopende honden maar wel een keurige dressuur, die de huisdieren op bepaalde ogenblik ken tot net naast het trottoir di rigeert. Vervolgens is er een overladen programma, dat onder meer eta lagewedstrijden omvat alsmede vlag- en wimpelcompetities voor de buurtverenigingen, het ver spreiden van affiches en speciale schoonmaaklessen voor de scho len. Bovendien is de Vliegende Veegbrigade opgericht, waarvan de schone" miss deel uitmaakt. Ze trekt samen met drie in witte jassen gestoken studenten in een mobilofoonwagen met aanhanger door de stad. Overal veegt zij op verzoek de straat aan. Zwaar hoofd De stadsreiniging wacht ge spannen af. Zal het lukken de hoofdstad vrij van lorren, prul len en vuil te krijgen? Prof. Den Hollander had er een zwaar hoofd in. Hij meende, dat het nog helemaal niet vast staat of de Amsterdammer bereid is mee te werken. „Hij heeft een drang tot verzet tegen maatregelen van de overheid. Dat is een heimelijk Dik Trom-ideaal", verklaarde prof. Den Hollander. DIPLOMATIEKE AFGROND» iet op Ik geloof niet, dat m'n man me vertrouwt! UTRECHT (ANP) De besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. zijn van mening, dat doorvoering van een huur verhoging het paard achter de wagen spannen is. Veeleer is er volgens de drie vakcentrales reden het bouwbe leid zodanig te wijzigen, dat aan de stijging van bouw- en stichtingskosten een halt wordt toegeroepen. Pas wanneer stabiliteit van bouw- en stichtingskosten tot een belangrijke doelstelling van het bouwbeleid is ge maakt en als dat beleid ook succes heeft gehad, zou kunnen worden be zien in hoeverre huurverhogingen nog noodzakelijk zijn. De vakcentrales constateren dat een zeer belangrijk deel van de huurverho gingen van de laatste jaren door stij gingen van de bouwkosten is teniet ge daan. DRIEBERGEN (ANP) In Drieber gen is gisternacht een scooter met twee militairen aan de linkerkant van de weg tegen een boom gereden. De 21- jarige hofmeester eerste klas J. E. W. Smeets uit Treebeek, die in het mari nierskamp in Doorn was gelegerd, is aan zijn wonden bezweken. De andere militair, hofmeester eerste Mas A. C. V. Son, ligt met een hersenschudding in het militair hospitaal in Utrecht. ROTTERDAM. In het tehuis voor werkende jongens in de 2e Middelland straat is maandagavond de zeventienja rige fabrieksarbeider Philippus Postmus na een stoeipartij in het leslokaal voor handenarbeid plotseling overleden. Uit een gistermorgen verrichte sectie op het slachtoffer kwam vast te staan dat zijn dood werd veroorzaakt door een hersenbloeding die vermoedelijk door een te grote opwinding werd veroor zaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3