Arbeidsonrust in Spanje dreigt zich uit te breiden LEXINGTON WEEK VAN DE FOTOGRAFIE DE NATUUR KAPPIE EN DE WATERZUIL \efana* LEXINGTON Sa no vi te om Subsidie voor reis naar Parijs Woensdag 9 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 ACTIES GERICHT TEGEN REGIME-FRANCO Praktisch vestje rT?~i 5 oThetW^ ERNSTIGE CRISIS IN ARGENTINIË Liberalen starten met winst OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN „VRIJ NEDERLAND" TOEGESTAAN IN KAZERNE in en om uw huis Examen en Optreden Stokslagen voor een schuimpje Slllllllilllilllli 1 FLITS 3 GORDON in het heelal door Dan Barry ■■■■iiiii iiiiiiiiiraii De opzienbarende experimenten van student Tijloos 8 «■MM MADRID. Anders dan de Spaanse regering het wil doen voorkomen, is er nog geen sprake van enig afnemen van betekenis in de stakingsgolf die noordelijk Spanje heeft overspoeld. Wel zou men kunnen spreken van een lich te verschuiving, maar verspreiding van «ie arbeidsonrust betekent voor het regime van generaal Franco alleen maar verergering van de crisis die zijn dictatuur plotseling bedreigt. Vooral nu er berichten over stakingsplannen zijn gekomen uit het industriegebied van Barcelona, van oudsher een Franco vijandig gezind gebied. Het is nog maar bij plannen gebte ven: de voorgenomen solidariteitssta- king zou pas kamende maandag in gaan, maar dan ook voor de omlig gende industrieën in Pegaso en Suria gelden. Eerste klappen Ook in de industriestad Bilbao zou de staking zich uitbreiden. Hier en in de provincie Guipuzcoa zijn gisteren de eerste klappen gevallen toen de Guardia Civil groepen stakers voor enkele fabrieken verspreidde. Het is niet bekend of er nieuwe arrestaties zijn verricht. In Bilbao liggen acht grote fabrie ken stil sedert een week geleden twintigduizend arbeiders in staking gingen. Vandaag zouden nog eens elf duizend man van de nationale staal industrie Altos Hornos niet naar hun werk gaan. Deze arbeiders zouden niet eerder hebben gestaakt omdat zij pas gisteren hun salaris uitbetaald kregen. Gelogenstraft In Mieres, een van de centra voor de steenkoolwinning en oorsprong van de huidige stakingsgolf, werd het kunstmatige optimisme van de Spaan se regering het duidelijkst gelogen straft. De vijfduizend mijnwerkers die hier maandag weer aan het werk gingen bleven een dag later alweer thuis. Ook in twee andere mijncentra in Asturië hervatte een klein deel van de tachtigduizend stakers een dag lang het werk, daarmee gehoor gevend aan een regeringsultimatum, dat maan dagochtend afliep. Maar nu de staking enkele dagen later weer wordt voort gezet, vreest men dat de regering tot straffe maatregelen zal overgaan. Daartoe is er reeds een strijdmacht van vijfduizend soldaten en politie mensen in het gebied. De stakingen, in oorsprong een ar beidsconflict in Mieres en daarna uit gegroeid tot een massale eis voor ho gere lonen en betere arbeidsvoorwaar den. hebben allengs duidelijk een po litiek facet gekregen. De (verboden) communistische partij tracht er ga ren bij te spinnen, evenals trouwens andere politieke groeperingen zoals socialisten en monarchisten, die Fran co's dictatuur beu zijn. Russisch plan Zo schreef het Madrileense rege ringsblad ABC als commentaar op een aangehaald bericht uit de Londense Daily Worker dat „het uitzenden van, Britse com munistische agitatoren duidelijk het bestaan aantoont van een Russisch plan om de sociale orde in Zuid-Euro pa te verstoren". Het blad repte echter niet van de ontevredenheid onder een andere so ciale laag, die der Madrileense stu denten, die gisteren voor de tweede maal deze week tegen het regerings beleid in het algemeen en tegen de behandeling van de mijnwerkers in het bijzonder wilden demonstreren. (Ingezonden mededeling) Politietroepen zetten de universiteits gebouwen af om te voorkomen dat de studenten opnieuw met hun spandoe ken de straat op zouden gaan. Of er voorts enige samenhang be staat met de onrust in Portugal is niet bekend. Gisteren, een week na de relletjes van 1 mei, kwam het ook in Lissabon opnieuw tot een treffen tussen demonstranten en politie. Kort tevoren waren er in Lissabon en Oporto strooibiljetten gevonden die opriepen tot betogingen tegen het be, wind-Salazar. (Ingezonden mededeling) m FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS Ete> r/*| vlot en keurig, ideaal Vlot cu yu:ver wol Pclana ve ^oten kiaagje, r'frS modieuze kien- In v^n 2 tot 8 jaar. BUENOS AIRES Argentinië maakt de ernstigste financiële en economische crisis uit de geschiedenis van het land door, zei de minister van handel Alsoga- ray in een toespraak voor radio en tele visie. Hij waarschuwde dat de kosten van levensonderhoud, die sinds het vertrek van president Frondizi gestegen zijn met 22 procent, nog verder zullen stijgen. Het land heeft alle monetaire reserves ver loren. Het overheidspersoneel heeft nog geen salaris ontvangen over maart en april. Hij stelde de Argentijnen evenwel in het vooruitzicht dat de herstelprojec ten van de regering een zonniger toe komst beloven. Raadsverkiezingen in Engeland LONDEN De week van de gemeern teraadsverkiezihgen is in Groot-Britan- nië begonnen met een reeks overwin ningen voor de liberale partij. Na de eerste ronde meldden de liberalen dat zij een netto winst hebben behaald van 24 zetels. Twee zetels die door de liberalen wer den bezet, bleven in handen van deze partij, verliezen hebben de liberalen tot nu toe nog niet geleden. Deze eerste uitslagen hebben betrek king op zeer kleme gemeenten. De gro tere komen donderdag aan de beurt, dan gaat men ook in Londense gemeenten naar de stembus. Het gaat hierbij om zetels die in 1959 voor het laatst in het geding waren. In de tijd dat de conser vatieven nog op het toppunt van tun po pulariteit stonden. Volgens de liberalen kwam hun winst van alle partijen. Een totaalstand na de eerste verkie zingsdag is moeilijk op te maken, aan gezien de uitslagen voor dit soort ver kiezingen in de eerste Instantie van de partijen zelf komen. De conservatieven gaven gisteravond toe 23 zetels verloren te hebben, ze wonnen er zeven. Labour meldde tot dusver achttien zetels winst en een verlies van negen. Ook bij verkiezingen voor lagerhuis zetels boekten de liberalen de laatste tijd belangrijke successen. In één geval leverde hun dat zelfs een zetel op in het parlement. VEENEDAAL (ANP) In de nog niet gesloopte kelder van een pas afge broken huis in Veenendaal is gistermid dag de tweejarige Bertha Tak uit die plaats verdronken. In de kelder stond een meter water. Het meisje was met twee andere kleuters bij het afgebroken huis aan het spelen geweest. 1. Plaatje achter deurknop; 2. Blokje linksonder ligt dwars; 3. Hamer ligt andersom; 4. Rechtervoet van man meer naar voren; 5. Rechter been van ünkse vronw in andere stand; 6. Zelfde vronw: langere Jumper; 7. Plooi minder in mouw van rechtse vrouw. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De chefs van staven hebben aan „hun onderhebbende com mandanten" medegedeeld, dat het weekblad Vrij Nederland geen verbo den lectuur voor militairen is. Het op zeggen van de abonnementen op dit blad door minister Visser houdt niet in, dat het niet in de kazernes mag komen. Militairen die een eigen abonne ment hebben, kunnen Vrij Nederland normaal ontvangen. Sommige commandanten hadden verkeerde conclusies getrokken uit de maatregel van de minister van defen- sie. Zij zouden het blad geheel uit de kazernes hebben willen weren. (Ingezonden mededeling) Van 12 tfm 19 mei waarin uw fotohandelaar roor tal van verrassingen zorgt, U hoort er meer van (Ingezonden mededeling) mat "Sandwlch-lijn"1 Bestrijdt "overwicht". Ook zoutarm Verkrijgbaar (Ingezonden mededeling) Beheerst denken, werken en spreken Mljnhardt's Zenuwtabletten Moord, Joke v. Groenendaal Procureur-generaal verwerping beroep Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De procureur-gene raal bij de Hoge Raad heeft geconclu deerd tot verwerping van het cassatie beroep van de 25-jarige M, die op 10 mei 1960 het Venlose meisje Joke van Groenendaal heeft vermoord. M. is in twee instanties tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zoals bekend was hij ontvlucht uit een psychiatrische inrichting. Tijdens zijn onwettige vrijheid had hij verscheidene pogingen gedaan, met oneerbare bedoe lingen meisjes mee te lokken. In het geval van Joke van Groenen daal lukte zijn opzet. Hij gaf zieh uit voor fotograaf en met instemming van haar ouders nam hij het meisje mee in de bossen bij Venlo, waar hij haar aan randde en wurgde. De Hoge Raad zal op 5 juni arrest wijzen. LONDEN. Tvlee schooljongens van dertien jaar in Southampton konden het woord meringue (schuimpje) niet spel len. Daarom kregen ze van een van hun onderwijzers evenveel stokslagen als er letters zijn in dat woord. Gisteren ver scheen de onderwijzer voor een recht bank, beschuldigd van mishandeling. Bij iedere slag met een Spaans rietje spelde de onderwijzer een letter van het woord dat de jongens niet konden schrijven. De. rechter overwoog dat een onderwijzer volgens de wet het recht heeft om zijn leerlingen te straffen, maar in dit geval strafte hij de jon gens onredelijk streng. De ene leerling kreeg acht slagen en, nog één op de koop toe. De andere jongen, die op de middag dat het inci dent voorviel al eerder het Spaanse rietje had gevoeld, kreeg drie slagen extra. 41 Clemens II gevoelt zich, na de ken. nismaking op de middag met een artiste, nog meer aan het milieu verbonden dan na vier opeenvolgen de avonden aanwezigheid in liet cir cus het geval reeds was. Hij laat zich daarom graag in de conversa tie van Flavée en de stalmeester be trekken. Dit gesprek is nog gaande ais de bel voor het pauze-einde reeds ten derde male weerklinkt. Wanneer Cle mens en Flavée eindelijk onder de muziek-tribune zullen passeren krij gen zij een wenk even te blijven staan, omdat het nummer dat op gaat entree moet maken. Dan komen rakelings langs Flavée en Cle mens de Kaufmann Girls voor bij. Erna strijkt op een afstand van luttele centimeters langs de beide wachtenden. Als zij haar cavalier van de middag herkent, groet zij Clemens met een even verrast als verblijd knikje. Ook Flavée heeft de groet gezien. Wei, wel, zegt de oude roué. Hebt u zich van wat voorzien. Ik heb vanmiddag kennis met haar gemaakt, zegt Clemens II. En dan vol branie: ein tolles Huhn, zij at achter elkaar drie gemberge- bakjes! Bij mama Maesen wordt nog aan de dochters geleerd, dat het voor bakvissen niet paésend is gember te snoepen, „die zo brandt"! De trein van acht uur vierentwin tig die Rar. uit Maastricht naar Klaarmond heeft teruggebracht, is met ruim een kwartier vertraging aangekomen. Maar Ria die ook al een kwartier te vroeg aan het sta tion geweest is staat toch nog bij de uitgang te wachten, als Ran de controle passeert. Hemeltje, wat heb ik nu aan d'n fiets hangen. Hij slaat meteen een arm om haar middel. Daar gebruik je die nare uit drukking weer. Ria schuift de arm van Ran van haar heup af, omdat dit haar in de volte van mensen op het Stations plein te veel intimiteit is. Maar even daarop lopen zij alweer ge armd. Ran heeft geen haast in het circus terug te zijn. Mijnheer Léon krijgt hij toch pas na afloop van de voorstelling te spreken, wien hij dan verslag zal uitbrengen over het bezoek in Maastricht. Nu doe je het?, zegt Ran, als zij van het plein af zijn. Wat? Met mij trouwen. Wii je graag? Heel graag! Jij ook? Zij zoemt alleen in de zangerige klank van haar geboortegrond: Hm, dan volgt er nog: maar je mag nooit meer zeggen, „aan m'n fiets hangen", anders loop ik van je weg. Dat zal wel afleren, zegt Ran. Na een tijdje zonder praten, zegt Ria: En wat kan ik bij het circus doen? Laten wij maar eerst naar oom Matthieu en tante Wies gaan. Ik heb gezegd, dat ik daar vanavond nog even zou aankomen. Er is nu een boel te bepraten. Oom Matthieu staat toevallig in de gang als Ran de klink van de voor deur licht en Ria laat binnengaan. En goddank, dat oom Matthieu niet zegt: „wat heb ik nu aan d'n fiets hangen". Maar waarom zou hij? Hij heeft het van den beginne af toch begre pen en zijn satisfactie reeds gehad toen hij zondag juffrouw Glavimans aan het raam kon trekken, nadat Ran de deur uitgegaan was. Nou wat heb ik je verteld, kijk die Ria Servaas daar in d'n Allee staan! Er wordt gezellig gepraat over de toekomstplannen. Tante Wies schenkt een citroentje in, dat ze klinken kun nen. Bij haar wordt geen rozijntjes in de brandewijn gepresenteerd. 't Leek wel slobber, die emmer die ze bi; Treuvers hadden staan. Ria krijgt nu ook antwoord op de vraag wat zij bij het circus zal kun nen doen. De madame die over de prachtige uniformen van het circus- personeel en over de costumes gaat, zwaait voor goed af als de winterpe riode begint. Ran twijfelt niet of hij zal die baan voor Ria kunnen krij gen. Want Ria heeft cxp de Pavelaars Fundatie prima leren naaien. Boven dien kan er voor het administratie- werk best wat hulp bijkomen. Directeur Sacha en mevrouw Eli sabeth Carreau hebben het plan over een paar jaar rustig te gaan le ven, in ieder geval niet meer mee op tournee te zijn. Mijnheer Sacha loopt tegen de zeventig, wat je hem niet aanziet als hij gekleed in zijn elegant rok-costuum de klassieke vrijheidsdressuur in de circus-piste vóór brengt. Madame Elisabeth, zijn tweede vrouw, heeft ook al vijf kruis jes te pakken. Léon, de zoon uit het eerste huwe lijk, zal dan de leiding overnemen. Hij (Ran) kan het heel goed met mijnheer Léon vinden. En Léon Car reau is niets geen mens om de gehe le ochtend in de bureauwagen te zit ten. Hij stelt nog volgens de oude traditie de dressuur nummer één. Er is hem (Ran) reeds toegezegd, dat hij voor het volgend seizoen ook aangenomen zal worden. Dit jaar gaat zijn bezigheid nog door tot hal verwege november en het begint dan alweer in maart met de voorberei dingen. In de daartussen liggende tijd wil Ran in Klaarmond komen, als er bij oom Matthieu een bed voor hein is, hetgeen door Matthieu Lievens en zijn huishoudster prompt toegezegd wordt. In die tijd gaan hij en Ria dan trouwen. Zo tegen Kerstmis, want dan bestaat de meeste kans, dat de broers en zusters of zwagers en schoonzusters gelegenheid hebben voor de bruiloft naar Klaarmond te komen. Sedert jaren heeft hij vrijwel niets van hen gehoord, maar bij zijn trouwen wil hij de schade inhalen. Dat moet net zo voor Ria gelden, die ook nog een paar familieleden heeft. Ran onthult verder, dat hij een boekje van de Spaarbank bezit, met flink wat er op. Bij de Red Star heeft hij als hofmeester niet slecht ver diend en daar maar weinig van no dig gehad. (Wordt vervolgd) SS ==s Lathyrus groeit nu lekker door, mair om haar zo snel mogelijk door te laten groeien, zal men nu een lichte overbe mesting moeten geven en voor dit doei kan men gebruik maken van de bekende tuin- en gazonkorrelmestsoorten. Per tien vlerkante meter heeft men onge veer drie honderd gram nodig. Later kan men dat nog eens enkele malen herhalen. Lathyrus kan men straks vol op van plukken en hoe meer hoe beter. 4. „Een bliksems rare geschiedenis. zei Kappie, dubbend naar zijn radio-in stallatie starend. „Het zal toch geen flauwe landrottengrap zijn, die oproep?" „Misschien is het wel een kanjer van een opdracht!" zei Okki, die met glin sterende ogen naast hem stond. „Of een begin van een lekker spannend avontuur.." dacht hij erbij. „Aila dan .maar, zeg maar aan de de maat, dat hij naar de kust koerst!" besliste Kappie. „Waarom?" vroeg de maat, toen hij die order door kreeg. „Daar snap ik niks van. Er zal toch geen ellende en narigheid van komen?" Wat dit laatste betreft verkeerde iedereen in het onge wisse. En de zaak werd er niet dui delijker op, toen bij hun nadering een vreemd gevormde boot zacht pruttelend Uit een inham naar buiten schoof. „Glimpiepers, moet .je nou eens Kij ken! Het lijkt wel een zeekomkommer met uitlopers!" riep Okki verbaasd uit. „Het is een omgebouwd binnenvaart schip, een aak," verduidelijkte Kappie die erbij was komen staan. „Maar ik ben een makreel als ik begrijp wat al die rare uitsteeksels voor nut hebben. En aan die mast is helemaal geen touw vast te knopen, laat staan een zeil op te hijsen!" ARNHEM Het Nationaal Ballet krijgt drieduizend gulden subsidie van de provincie Geldet'land voor optreden tijdens het Théatre des Nations in Pa rijs. Provinciale Staten hebben gisteren, in hun laatste zitting in de tegenwoor dige samenstelling, het voorstel goed gekeurd. Er was bij de behandeling van het voorstel een kort incident. De voorzitter hamerde namelijk na enkele woorden van één spreker, de heer Klamer zo snel af dat de leden geen tijd hadden zich eventueel tegen het voorstel te verklaren. Na de hamerslag bleken nochtans verscheidene ieden tegen te zijn, maar de voorzitter had hun geen gelegenheid gegeven daarvan te doen blijken. In de notulen zullen nu hun namen als tegenstemmers worden genoteerd Het Nationaal Ballet had aan de provincie Gelderland subsidie ge vraagd omdat het Gelders Orkest de voorstelling in Parijs zal begeleiden. De rest van het tekort van de reis wordt gedekt door een extra subsidie van het Rijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2