Symbolische wandeling door ..levend" gewest Zevende etappe in luisterrijke elfstedentocht van het vorstenhuis Zonnige charme Grootse ontvangst in Middelburg KONINKLIJK GEZIN KWAM OVER OOSTERSCHELDEBRUG Uitbundige bloemenhulde b,24, «Mo„„ oiuo—2801. P ROTSSTAN TSXHRIS TE LUK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag: 9 mei 1962 Tulpen en lathyrus Verpleegsters plein werd even gestopt. Nadat de directieleden van het ziekenhuis aan de koninklijke gasten waren voorge steld viel de vijf vrouwelijke leden van het vorstelijke gezelschap op nieuw een floralia-hulde ten deel. Vijf verpleegsters schonken een geu rige ruiker. „Dank u zeer" zei HM. de Koningin tegen zuster L. de Kok, en hetzelfde hoorden de leerling-ver pleegsters W. Bout-, C. Wagenaar, J. J. Leijnse en N. Kodde van res pectievelijk prinses Beatrix, prinses Irene, prinses Margriet en prinses Marijke. HM. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard maakten na de jeugdmanifestatie op de Middelburgse Markt een rond gang over „Levend Zeeland", waarbij de Oosterscheldebrug speciale belangstelling genoot. Verder ging het niet. (Via een om metje) naar de Markt. Zeeland zei het daar opnieuw met bloemen, maar niet voordat de leden van Ge- Zie verder pag. 7 MIDDELBURG. „Waar kom jij nu vandaan?", vroeg H.M. koningin Juliana aan een schuchter klein meisje op het eiland Schouwen-Duiv eland. „Uit Kerkwerve"kwam heel verlegen en bijna onhoorbaar het antwoord. „Uit Kerkwer ve", herhaalde Neerlands ko ningin waarna zij haar wande ling door het Schouwse land voortzette. Dat was gistermor gen op een door middel van krijtstrepen en 440 schoolkin deren gereconstrueerde provin cie op de Middelburgse Markt. Duizenden belangstellenden rondom de Markt, uit ramen en op daken, zagen de symbolische wandeling van het Koninklijk gezin en zijn gevolg door het gewest. Op Noord-Beveland pakte H.K.H. prinses Beatrix een in sportkledij gestoken jongetje beet en tilde hem met de woor den „Wat ben jij mooi!" van de grond. Na dit korte opont houd werd de tocht over de Oosterscheldebrug van de toe komst gewaagd en dat gebeur de onder het donderend gejuich van de menigte. Bij Eede in het westelijk ge deelte van Zeeuws-Vlaanderen werd de provincie binnenge trokken. Sluis werd aangedaan en daarna ging de tocht naar Oost-Zeeuws-V laanderen waar bij Hulst werd bezocht. Van het veer Perkpolder-Kruinin- gen werd c/ebruik gemaakt om over te steken naar Zuid-Beve land. In Goes werd even ge pauzeerd en met enige „inwo ners" van de miniatuurprovin cie werd gesproken. Over de Veerse-Gatdam ging het met reuzeschreden naar Noord-Beveland waarna de Oosterscheldebrug werd ge bruikt om zonder natte voeten het eiland Schouw en-Duive- land te bereiken. Met het veer Zijpe-Anna Jacobapolder arri veerden de hoge bezoekers in St. Philipsland, waar burge meester mr. J. Drijber van Middelburg het Koninklijk ge zin aan de leden van het werk comité voorstelde. Daarna werd de symbolische tocht door Zee land afgesloten, ofschoon in werkelijkheid nog een uurtje in Middelburg werd vertoefd. Langs de Nieuwe Burg, waar alle gemeentevlaggen van de provincie waren uitgestoken, was het voor de hoge gasten „spitsroeden" lopen door een haag van enthousiaste mensen. Langs deze weg bereikten Koningin, Prins en prinsessen de kloostergangen van de abdij waar ondertussen de genodig den van het provinciaal bestuur waren aangekomen en een ape ritief en lunch werden aange boden. KeerUKaJ„toreQn te^MifSrg?nr£ A 1 1 i I O Mf l ^1 Abonnementsprijs 0,62 p. w 8 06 per kwartaal 6-8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180-2009 B LflUll llfV T II R I J |1 I JÊ II LoSse LCuUWoUl LsdUilIdU Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189 UITBUNDIG ONTHAAL VAN KONINKLIJK GEZIN IN ZEELAND Op de zonnige door een mensenmenigte omzoomde Middelburgse Markt liepen gisteren drie lachende prinsessen op de Ooster scheldebrug (die nog moet komen). Prinses BeatrixMargriet en Irene keken hun ogen uit op hun symbolische tocht door Zeeland. blauwe vlaggetjes omhoog ter begroeting van hen die 'in de harten der jeugd zulk een grote plaats innemen. FRACTIES van seconden na de lan ding van het eerste hefschroef- vliegtuig daalde ook hett weede, waar in prinses Beatrix en prinses Mar griet hadden plaatsgenomen. Kort daarna ook het derde met aan boord prinses Irene en prinses Marijke en voorts net vierde en het vijfde met le den van het gevolg van de koninklij ke familie. De leden van ons aloude vorstenhuis waren in Zeeland. Temid den van de commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, leden van Gedeputeerde Staten, en voorts tal van andere genodigden, maar niet in het minst temidden van de Middelburgse schooljeugd, die met een vol verwachting kloppend hart had aangewandeld achter de vrolijk spe lende muziekkorpsen „Accelerando" uit Sint Annaland, EMM Kortgene, „Juliana" Middelburg en „Onda" Mid delburg. Op het tot vliegveld gepromoveer de voetbalveld van Middelburg werd het koninklijk gezin na aankomst o.m. begroet door de commissaris der Koningin en door burgemeester mr. J. Drijber, die voor het eerst in zijn leven-een vorstin in zijn ge meente mocht verwelkomen. Vijf pieisjes wachtten rustig tot de ko ninklijke personen enkele handen den hadden gedrukt en boden daar na bloemen aan. Ankie Loof van de Olmenlaansehool had voor de Koningin een prach tige bos tulpen; vier andere meisjes overhandigden de vier prinsessen fraaie boeketten lathyrus: Anne-Ma- rie Nieuwenhuyse (Herv. School 't Zand) aan prinses Beatrix, Elsje Meyer (OLS 't Zand) aan prinses Ire ne, Hennie Petiet (Rijksleerschool) aan prinses Margreit en Annelies Roth (School J) aan prinses Marijke. De vijf vorstelijke dames snoven de heer lijke geuren van de bloemen op en wierpen daarna een groet naar de duizenden jongens en meisjes. die enthousiast zwaaiend met hun vlag getjes of hun oranje, witte en blauwe (aan Jacoba van Beieren herinneren de) hoedjes uiting gaven aan hun vreugde. Prins Bernhard onderhield zich in de gauwigheid nog even met zijn ad judant, luitenant ter zee Pauli, ken nelijk om nog even na te praten over de heerlijke vlucht per wentelwiek (een unicum in het elfstedentochten programma) over Neerlands dreven. De prins was sportief gekleed in een donkerbruin colbert, koningin Juliana droeg een blauwe japon versierd met witte bloemen en de prinsessen droe gen vlotte robes met bijpassende hoe den. ER volgden nog enkele begroetingen, onder meer door de commissaris van politie van Middelburg, de heer M. A. Reneman evenals de andere leden van de hoofdstedelijke Herman dad in een gloednieuw uniform gesto ken waarna het hoge gezelschap zich naar glanzende limousines begaf om een tocht door de stad te maken en zich naar de Markt te begeven. Koningin en Prins namen in de vier de auto plaats, Beatrix en Irene in de vijfde en Margriet en Marijke in de zesde wagen. Onderwijl zwelde het gejuich aan, de vlaggetjes gingen nog hoger de lucht in en de rijen langs de route groeiden uit tot menigten. Bij het Gasthuis op het Noordpoort- lyj I DDE LR URG Op uitbundige wijze heeft Zeelands bevol king gisteren het zilveren koninklijk paar in liaar midden ontvangen. Stralend was het weer, stralend waren ook de ge zichtjes van de bijna drieduizend schoolkinderen aan wie het voorrecht was beschoren Hare Majesteit de Koningin, de Prins en de vier Prinsessen te mogen zien landen op het gemeentelijke sportterrein. Met elkaar vormden de scholieren een massale feest tooi, een kleurrijke entourage rondom een voor Zeeland gewich tige gebeurtenis. Terwijl het oranjezonnetje, dat aanvankelijk even poolshoogte had genomen maar daarna was overschaduwd door ivolken, tegen tien uur 's morgens voorgoed bezit nam van het firmament, kwam de Zeeuwse hoofdstad steeds meer in brui- ioftstemming. Uit alle delen van de stad stroomden mannen, vrouwen en kinderen naar het centrum van de plaats om, maar zoveel mogelijk glimpen van de Koninklijke familie op te vangen. Een ander deel van het publiek gaf er de voorkeur aan toe schouwer te zijn bij het sportpark om daarna als een „haas" naai de binnenstad te gaan en daar de manifestatie mee te maken die in de historie van liet Zeeuwse gewest bekend zal blijven onder de titel „Slaat op de trommel". Koningin Juliana, Prins Bern hard en de vier prinsessen ofschoon de laatste dagen al over stelpt met provinciale huldigingen hebben gisteren in Middel- burg zichbaar genoten van een hulde die volop gemeend was en die een bevestiging vormde voor de hechte band die er tussen Zeeland en Oranje bestaat. Op hun beurt gaven de vorstelijke gasten blijk van een diepe genegenheid jegens het Zeeuwse volk, dat zich, ondanks tegenslagen, telkens weer naar boven dat zich, ondanks tegenslagen, telkens weer naar boven worstelt. EEN groots moment in de ge schiedenis van Zeeland was de aankomst van het koninklijk gezin. Op slag van tienen, toen net de zon was doorgebroken, steeg er uit duizenden jongens- en meisjeskelen een aanzwel lend geloei op. De reden daar van werd spoedi gduidelijk zichtbaar. Aanvankelijk als kleine stipjes binnen de ge zichtseinder komend vergroot ten zich tussen hemel en aarde vijf op sprinkhanen lijkende he licopters, met elke minuut de afstand tussen koninklijk paar en Zeeland kleiner makend. Het geronk werd sterker. Enkele ogenblikken later landde onder groot gejuich de eerste wentel wiek met aan boord Koningin Juliana en prins Bernahard. Terwijl de „messen" van de he licopter op duizelingwekkend snelle wijze in de rondte draai en gingen duizenden rood-wit- Na hun tocht door de provincie, door - schoolkinderen op de Merkt nagebootst, verliet het Koninklijk gezin vergezeld door de commissaris der Koningin het plein en begaf zich naar de kloos tergangen van de abdij. H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins werden begeleid door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot terwijl op de achtergrond de vier prinsessen, mr. J. Drijber, burgemeester van Middelburg, alsmede leden van G.S. volgden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1