Noorden speelde fraaie „Melodie zonder grenzen" „Majesteit, de geiten trekken zich van het GRONINGEN JALOERS OP LEIDEN protocol niets aan" Provincies steken elkaar naar de kroon in laaiend enthousiasme Leve Pipo! Kunstgebitten Zie verder pag. 7 Dinsdag 8 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 LEEUWARDEN MIDDELBURG DEN BOSCH MAASTRICHT GRONINGEN Vertrouwen Vaker KONINKLIJKE MARATHON NOORDEN IN FEESTGLOED LEEUWARDEN begon de dag met het zilveren bruidspaar en zyn dochters een zó gevarieerd schouwspel voor te zetten, dat iedereen ogen te kort kwam. Op het Wilhelminaplein trok een uur lang een défilé van drie kilometer lengte voorbij. Alle 44 Friese gemeenten hadden een onderdeel van het Friese leven en werken voor hun rekening genomen. Een apart applaus van het Konink lijke gezin kreeg de stoet van Ma rijk? Muoi en haar zoontje, de latere Willem IV, met gevolg. Maria Louise van Hessen-Kassei was gehuwd met Johan Willem Friso, die bij de Moer dijk verdronk. Zij bleef als weduwe in Leeuwarden wonen in het Prince- hof en werd toen door de Leeuwar ders Marijke Muoi genoemd. Willem IV werd later stadhouder van de Ver enigde Republiek. Marijke verrast „Ja, ik zie het", riep koningin Ju liana enthousiast, toen zij in Marijke Muoi haar oud-hofdame M. J. Baro nesse van Heemstra herkende. Even later werd zij aangespro.'.en door een jongeman van de geitenfokvereniging uit Oldeberkoop, met op zijn arm twee kleine geitjes. „Majesteit", zei hij, „de geiten trek ken zich van het protocol niets aan. Wij willen u deze geiter aanbieden en zullen zorgen, dat zij morgen op Soejtdijk zijn." Prinses Marijke was nog het meest met dit geschenk inge- om.n. Zij vond het alleen maar jam mer, dat de dieren niet meteen in de hof to's mee konden. Ook een vuurtoren Een kleine indruk van het grote de- filé: er ware., uitbeeldingen van (na tuurlijk) de Friese zuivel, de export van vee, de visserij, de bouw van tjotters. In de stoet liepen de kaat sers, volksdansers, schutters, en stads omroepers mee. Er waren arresleeën en zeiljachten. Schiermc mikoog was Even dreigde het mis te gaan met het weer, gisterochtend. Het was in Leeuwarden. De zon had het fraaie défilé alleen maar meer luister ge geven. Nauwelijks was het laatste onderdeel voorbij getrokken, of het begon te regenen, niet erg gelukkig en evenmin lang. Onder haastig aan gedragen parapluies had de belang stelling er niet het minst onder te lijden. vertegenwoordigd met „schiere"mon- niken, nagemaakte walvissen in een miniatuur vuurtoren. Zelfs tijdens de Friese koffietafel in het Beursgebouw wilde Friesland nog iets \~n zijn rijke schatten laten zien. Een aantal Friese dames en één heer voerden een historische show op van het Friese kostuum. Daarmee kwam tegelijk het einde van het groot se feest dat in Leeuwarden was be reid. Prinses Irene heeft veel belang stelling voor alles wat met mode en kostuums heeft te maken. Nauwe lijks was in het Beursgebouw in Leeuwarden de lunch afgelopen, of de prinses ging de historische kos tuums van de Friese meisjes eens van dichtbij bekijken. Ook dit was Leeuwarden. Vanaf de eretribune kijkt de koninklijke familie geamuseerd naar een van de vele onderdelen van het lange défilé, een met vier paarden bespannen oude postkoets, volgeladen met boeren. iiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiimmiiiiiiiiii iiiiiimiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiimtiiiiitiiiiiimmiiiitittiiiiimiiiimiiitiiiiiti 10.00: Aankomst per helicopter op ttet sportterrein aan de Nadorst. Di rect erna vertrek naar de stad via Sportlaan, Noordsingel, Koepoort, Over molenwater, Noordpoortstraat, Moordpoortplein, Noordpoortstraat, Heerengracht, Seisdam, Langeviele, Plein 1940, Gortstraat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Houtkade, Segeer- ïtraat, Kerkstraat, Koorkerk, Groen markt, Bachtensteene, Lange Noord straat, Markt. 10.55: Voor het stadhuis wordt een Zeeuwse manifestatie gehouden, waaraan de Koninklijke familie zal deelnemen. Circa 11.30: bezoek aan het Ab dijcomplex. 13.00: Vertrek van de helicopters. 13.50: Aankomst op het parkeer terrein bij de Brabanthal. 14.05: In de Brabanthal wordt het arenaspel „De heerschappij der die ren" opgevoerd (Tweede jeugdmani- festatie) in bijzijn van drieduizend jongeren uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. 15.35: Eerste rijtoer langs Vee markt, Engelseweg, Copernicuslaan, Chr. Huygensweg, Stationstunnel, Stationsplein, Stationsweg, Visstraat, Hoge Steenweg, Pensmarkt, Markt .angs stadhuis, Hinthamerstraat, Nieuwstraat, Kardinaal van Rossum- plein, St. Josephstraat, Torenstraat, Peperstraat, Verwerstraat. 16.00: Aankomst bij de ambtswo- ling van de Commissaris der Konin gin. 16.55: Vertrek voor tweede rijtoer langs Verwerstraat, Oude Dieze, Pet- telaarseweg en Zuiderparkweg. 11.10: De helicopters vertrekken van het Zuiderpark. 18.00: Aankomst op de heliport aan de Maas, waarna de rijtoer begint langs de Fr. Romanusweg, Dr. Schaepmanstraat, Burg. Van Oppen straat, Voltastraat, Edisonstraat, Frankenstraat, Clovisstraat, Schar- aerweg, Ambyerstraat, Van Padua- laan, Bernhardlaan, Rooseveltlaan, Kruispunt Bemelen, Schoolstraat, Akersteenweg, Heerderweg, Prinses- selaan, Oranjeplein West, Konings plein West, Noormannensingel, Cob- jenhagenstraat, Van Kanstraat, Hic- roryplein, Paesmanstraat, Meersense- veg, Viaductweg, Romanusweg, Markt, Hoenserstraat, Brugstraat, Kleine Staat, Grote Staat, Vrijthof, Juiianaplein, Karelplein, Sint Ser- vaasklooster, paleis van de gouver neur. 20-55: Groot schouwspel op de Maas. Op verlichte pontons zullen allerlei schakeringen uit het cultu rele en sportleven een rijk gescha keerd programma uitvoeren. Tot slot van het feest: vuurwerk. 22.00: De Koninklijke familie keert terug naar het paleis van de gouver neur, waar wordt overnacht. „Wat heeft Groningen een jeugd", zei koningin Juliana verrast, toen zij gistermiddag de schouwburgzaal betrad, en prins Bernhard was het daar mee br eedglimlachend-en roe rend eens. Het accent van het koninklijke bezoek aan Gronin gen was ook volslagen op de jeugd gelegd, al heeft de oudere bevolking van stad en gewest in een uitbundig enthousiasme ge poogd in juichen en wuiven de jeugd te overtreffen. Onmiddellijk nadat de koninklijke trein aan het station was gearriveerd., waren het woord en de daad aan de jeugd. De padvindersdrumiband sloeg blije roffels uit de trommen en zesduizend jongeren van jeugd en sportorganisa ties, die een kleurige erehaag hadden gevormd van station tot Herebrug, schalden een hoerageroep uit. In het Noorderplantsoen werd de Koninklijk familie een waarlijk grootse hulde gebracht door dertigduizend met vlag getjes zwaaiende en uitbundig juichen de kinderen. In de feestelijk met groen en bloe men versierde Stadsschouwburg was het de jeugd van de drie noordelijke provincies die in het toneelspel „Me lodie zonder grenzen", geschreven door Pieter Terpstra, manifesteerde dat de jeugd anno 1962 nog wel ver trouwen heeft in de toekomst en er van overtuigd is dat het ook nu mo gelijk kan zijn gelukkig te leven. In dit moderne, frisse toneelspel is tot uitdrukking gebracht dat de jeugd zich niet bij voorbaat verenigt met de tegenstellingen die in de maat schappij bestaan. Deze tegenstellin gen worden in het stuk tot uitdruk king gebracht door witte en zwarte figuren. De jeugd komt in opstand te gen het voortbestaan van de tegenstel lingen. Zij wil iets proberen wat vele ouderen al lang hopeloos hebben ge noemd. Na afloop van het stuk spraken de Koningin, de Prins en de Prinsessen lange tijd met de voornaamste me dewerkers aan het stuk. De Koningin informeerde, of het stuk nog vaker zal worden opge voerd. „Misschien is het iets voor de actie Tien maal tien", zei zij, en jul lie moeten het beslist ook nog eens la ten zien aan de familieleden en ken nissen van alle medespelers. De korte wandeling van de Schouw burg naar de Groote Markt heeft een enthousiasme ontketend die geen gren zen kende. Gejuch, vlaggen, oranje, gewuif! Mensen waren in bomen ge klommen, een zelfs in vensterbanken van bovenverdiepingen. Op de Groote Markt, waar de ontmoetingsbijeen komst plaats vond met de Groninger burgerij, heeft Groningen trouw ge. toond aan het vorstenhuis in een so ber défilé van alle 56 gemeenten, tel kens met de burgemeester voorop, bloemen met zich meedragend die door meisjes in Groninger costuum werden uitgelegd tot zich op het grastapijt de spreuk: „Trouw bliekt" had gevormd. Onderwijl speelden zestien muziekkorpsen en 'tamboer korpsen en zongen 56 zangkoren. Toen de zilveren bruid een boeket oranje Gerbera's was aangeboden, met lin ten waarop deze spreuk stond, dreun de het Wilhelmus over het Markt plein. Friezen, Groningers en Drenten hebben er gisteren een ongekende demonstratie van nationale vreugde en provinciale trots van gemaakt. „Hun" dag in de koninklijke marathon moest er een worden die heel lang in de herinnering zou blijven hangen. Hij zal dat ook doen. Fries en niet Fries waren het er over eens: een défilé zoals zich in Leeuwarden ontrolde, hadden zij nog nooit gezien. Het enthousiasme in de drie hoofdsteden kende amper grenzen meer, noch op de volgepakte straten en pleinen, noch op de druk bezette daken. In Groningen stonden 35.000 kinderen tegelijk te juichen, deputaties droe gen armen vol bloemen aan en ondanks het verzoek van de Koningin, dit om praktische redenen niet te doen, daalde toch weer, net als in Utrecht zaterdag avond, een regen van confetti neer. Zelfs de rit met de koninklijke trein van Leeuwar den naar Groningen was niet alleen maar rijden. Kort voor Grijpskerk minderde machinist R. D. Kemkes vaart, want tijdens het passeren van het stationnetje wilden enthousiaste schoolkinderen, met de burge meester van het dorp aan het hoofd, hun hulde brengen. Waarom niet? Ook de landbouwer Boerstra en zijn familie stonden op het perron, compleet met een met oranjelinten behangen koebeest. Het was gisterochtend tegen tienen in de Friese lucht begonnen. Boven het wijde land vlogen statig twee Fokker Friendships. In de „Gerben Sonderman" reisden de Koningin en de Prins, de tweede machine bracht de vier Prinsessen naar de vliegbasis bij Leeu warden. Rondom de twee snelle vogels tekenden zich voorbij Lemmer de ranke silhouetten van zestien es corterende straaljagers tegen de lucht af. Al was het weer dan minder stralend dan zaterdag, de mannen met de parapluies konden op een kort moment na non-actief blijven. Een nieuw feest had zijn aanloop genomen. Binnen de muren van de studenten sociëteit Mutua Fides verstreek in de vooravond een gezellig kwartiertje. De Groninger studenten ontvingen de Ko ninklijke familie, die zo gelegenheid had voor ongestoorde en ongedwon gen gesprekken met de studenten. De oudste drie Prinsessen zagen de kans schoon tot het uitwisselen van him er varingen in andere universiteitssteden met de Groningers. Enkele Gronin- se studenten hebben het zelfs gepres teerd hun spijt erover uit te spreken dat prinses Margriet niet in Gronin gen maar in Leiden zal gaan stude ren. Terwijl het gezelschap een korte wandeling over het Marktplein maak te, zongen duizend studenten vanaf balcons en vanuit vensters studenten liederen, waarin het Leidse kroeglied duidelijk accent kreeg. Het feest op de Grote Markt in Groningen is voorbij. Het volgende onderdeel wacht al weer. Vrolijk lachend gaat het zilveren bruids paar er over een weg vol bloemen naar toe. De bijna drieduizend schoolkinderen die de Koninklijke familie gisteravond in Assen tegen half zeven een zang aubade zouden brengen, moesten al om vijf uur bij het provinciehuis zijn. Wach ten duurt soms lang, maar deze keer viel het mee, want kennelijk tot hun grote genoegen kwam Pipo de clown de kinderen bezig houden. Toen het dan tenslotte zover was dat met zingen kon worden begonnen, was zelfs Pipo ver- i geten. 1 (Ingezonden mededeling Goed bericht voor de bezitters van Dentofix - een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gohele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid gega randeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apoiheket en drogisterijen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5