FRANCO BEVREESD VOOR VERSPREIDING ONRUST Communisten en socialisten als zondebokken Kolonel ontvlucht Serraj VERHELDERENDE LUNCH VAN LUNS EN RUSK SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN üsi mama/mi KAPPIE EN DE WATERZUIL IP" Wanhoopsdaad van moeder na moord op haar twee kinderen ;"et NeoSïlvlkrïn Neo-Sllvikrin Weense geruchten: betoging in Praag Maandag 7 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Vervolg van pag. 1 Oprechte verontwaardiging Geen reactie op Nederlandse nota Spoorbaan Stop roos en haaruitval HOGE AUTORITEIT WIL DE BELGEN STEVIG AANPAKKEN wm DOOR"' FRIK HUEl Tegen onafhankelijkheid van Suriname Pag. 2 MADRID. Met rigoureuze maatregelen wil generaal Franco, de Spaanse dictator, voorkomen dat de arbeidsonrust in Noord-Spanje omslaat in een algemene onrust die zijn regime zou kunnen aantasten. Denkbeeldig is die kans op verspreiding van de ontevredenheidsbacil zeker niet; daarvan getuigde bijvoorbeeld de spontane studentenbetoging in Madrid, en al eerder, de sym pathiestakingen in Bilbao en San Sebastian. De communisten en socialisten zijn voor Franco de zondebokken en uitlokkers van de ongeregeldheden, die overigens nog nergens een geweld dadig karakter hebben aangenomen. Erkend dient wel dat de (verboden) communistische partij zeker garen spint bij de onrust, zulks bepaald niet alleen naar de mening van de Spaanse regering. Algemeen is men het erover eens dat de voornaamste oorzaak van de beroering is de oprechte verontwaardiging van de Spaanse mijnwerkers over het uitblijven van een beloofde loonsverbetering. BEIROET (A.P.) Kolonel Abdel Hamid Serraj, de voormalige vice- president van de Verenigde arabi- sche republiek en vroeger het hoofd van de beruchte Syrische leger-in- lichtingendienst, is uit zijn gevange nis in Damascus ontsnapt. Serraj is gearresteerd na de staats greep van 28 september 1961 die een einde maakte aan de unie met Egypte. Hij werd beschuldigd van misbruik van zijn functie als hoofd van het in lichtingenbureau. Kort geleden werd Serraj van de vestingachtige gevangenis Mezze aan de buitenkant van Damascus overge bracht naar het gevangenisziekenhuis dat buiten de muren van de gevangenis ligt. Uit dat ziekenhuis is hij ontsnapt. Met hem is de commandant van de gevangeniswacht verdwenen. De Syrische regering heeft de ont snapping gisteren bekend gemaakt. Zij loofde een beloning uit van twintigdui zend Syrische ponden (circa achttien duizend gulden) voor aanwijzingen die tot arrestatie van Serraj leiden. Van Franco's maatregelen is naast de massale arrestaties en intensieve pa- trouillering door een speciale politie macht, de ingrijpendste ongetwijfeld het afkondigen van de noodtoestand voor de provincies Asturië, Biskaje en Guipuzcoa. Immers, dat betekent dat de overheid van zes miljoen Spanjaarden de post kan openen, zonder schriftelijk bevel daartoe huiszoeking kan verrich ten, mensen uit hun woning kan halen en dwingen elders te gaan wonen, en tenslotte samenscholingen van meer dan drie mensen heeft verboden. De regering is nu bovendien gemach tigd een avondklok in te stellen, zonder plichtplegingen arrestaties te doen ver richten en openbare gebouwen te laten bewaken, waarmee het gebied het aan zien krijgt van een streek in oorlogs tijd of van een gebied in tijd van burgeroorlog, bittere herinnering voor de Spanjaarden. Bedoeling van al dit machtsvertoon van Franco is een schokwerking om de ATHENE (AP/UPI). De ge prikkelde stemming, die sinds vrij dag tussen minister Luns en zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk be stond, is zaterdag tijdens de lunch, die zij samen gebruikten, verdwe nen. Het gesprek dat zij voerden duurde zeer lang. Het is gevoerd in vriendschappelijke sfeer, zo werd gezegd. Minister Luns had vrijdag in de vergadering van de Navo-raad van de bondgenoten steun gevraagd voor het Nederlandse Nieuw-Guineabeleid. .Hij had dat in voor de Verenigde Sta ten „krachtige bewoordingen" gedaan. Zaterdag tijdens de lunch zouden „verschillende punten opgehelderd" zijn. Of minister Luns nu op Ameri kaanse steun kan rekenen, is uit de berichten overigens niet duidelijk ge worden. De Indonesische regering heeft in tussen nog niet gereageerd op de Ne derlandse nota aan de Uno, waarin Indonesië wordt beschuldigd van agressie. Het ministerie van buiten landse zaken in Djakarta wilde ook niet bevestigen dat bij Fak-Fak Indo- Van onze correspondent LONDEN Een verschrikkelijk dra ma moet zich vrijdag of zaterdag hebben afgespeeld in een hotel in de Engelse badplaats Bournemouth. In een hotelkamer vond men giste ren de lijkjes van twee kinderen, een jongen van elf en zijn zusje van negen jaar. Zij waren kennelijk ver moord. Enkele uren later werd ergens bij Christchurch, niet ver van Bourne mouth, langs de spoorlijn het lijk ge vonden van een 48-jarige vrouw, de moeder van de twee kinderen. Men vermoedt dat zij de kinderen om het leven heeft gebracht en toen de hand aan zichzelf heeft geslagen. Vrijdagavond waren de vrouw en haar twee kinderen. Roderick en Angela, in het hotel aangekomen. Zij kregen een kamer op de eerste verdieping Plastic sak Zaterdagochtend zag het personeel van het hotel dat er een briefje op de ka mer van de kinderen was geprikt waar op stond: „niet storen, de kinderen hebben een onrustige nacht gehad". De moeder verdween nadat ze haar kinderen in het hotel had gebracht. Ze maakte volgens het hotelpersoneel een zeer nerveuze indruk. Toen men om een uur 's middags nog niets van de kinderen had gehoord, vertrouwde men het niet langer. Via een ladder klom men tot voor het raam van de kamer. Toen zag men pas wat er binnen was gebeurd. De kinderen lagen dood op bed. Ze hadden een plas tic zak over hun hoofd. De twee hond jes pekineesjes die ze bij zich hadden, lagen eveneens dood naast het bed. Ze waren vergiftigd. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd. Zij kwam al heel spoedig tot de slotsom dat de kinderen vermoord waren. Het signalement van de vrouw die de kinderen had gebracht men wist toen nog niet dat het hun moe der was werd verspreid. Men heeft niet lang behoeven te zoeken. Ze werd langs een spoorbaan bij Bour nemouth gevonden, ook dood. Vermoed wordt dat ze zich van het leven heeft beroofd. De moeder, mevrouw Mclaren, was met haar kinderen uit Northwood in Midd lesex naar Bournemouth gereisd. Ze is daar waarschijnlijk al begin vorige week aangekomen. De vader van de kinderen werkt als ver taler bij het ministerie van buitenland se zaken in Londen. Hij heeft de vrouw en de kinderen geïdenjticifeerd. nesisehe parachutisten zijn neergela ten. In New York deelde de Indonesi sche vertegenwoordiging bij de Uno mee dat de Nederlandse protestnota zaterdag naar Djakarta is gezonden. Tevens is het Nederlandse voorstel tot stabilisatie van de militaire toestand in het grensgebied van westelijk Nieuw-Guinea naar Djakarta ge stuurd. Het kabinet van president Soekar- no heeft zaterdag bekend gemaakt dat de president die dag helemaal geen „belangrijke verklaring" zou afleg! gen, zoals eerder was meegedeeld. Soekarno gaat vandaag naar Bali om vijf dagen rust te nemen. (Ingezonden ■mededeling) Kuurflicon Neo-Silvikrin voor 1 maand f 7.40 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Sitvikrin Lotion. Eerst komt roosdan volgt haar. uitvalde hoofdhuid verhoornt en kaalheid is het einde. NEO-SILVIKRIN bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke op bouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. En daarom is NEO-SILVIKRIN 'hit middel tegen roos en haaruitval. de biologische haarvoeding De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zijn bijna gelijk. In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moeten komen. Mocht u niet alle afwijkingen terecht kunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin zul)er- wij de oplossing publiceren. tienduizenden stakers ertoe te bewegen terug te gaan naar de mijnen in As turië, naar de marinewerven in Bilbao, en de grote fabriek voor spoorweg- materieel in San Sebastian. Al dagen achtereen heet het dat de regering ver wacht dat de stakers nu de volgende dag weer aan het werk zullen gaan tot nu toe echter tevergeefs. Madrid wil niet eerder een loonsverhoging toe kennen vóór het werk hervat is, en de stakers willen niet eerder aan het werk voor de loonsverhoging is toegekend. Risico's Nu er steeds meer troepen en politie naar het gebied gestuurd worden lopen de stakers zeker risico's: het recht op staken is in Spanje niet erkend. Dien tengevolge kennen vakbonden ook geen weerstandskassen Maar de meeste bewoners van de arme Noordspaanse mijnstreken oefe nen, zoals in Spanje nog veelvuldig voorkomt, meer dan één beroep uit, of bezitten een stuk land dat in hun eerste levensbehoeften voorziet. Bovendien is het er een ongeschreven wet dat ieder zijn buur of familie in nood bijstaat. WENEN (U.P.I.) Volgens geruch ten die in Wenen de ronde doen heb ben studenten op 1 mei in Praag ge demonstreerd tegen het communisti sche regiem. Ongeveer driehonderd jongelui hadden op de Petrinheuvel in Praag in een betoging van hun ontstemming blijk gegeven over het tekort aan levensmiddelen, over het regiem in Tsjechoslowakije en over de Sowjetunie. Na korte tijd zouden de betogers door met machinegeweren bewapen- de politiemannen uit elkaar zijn ge dreven. Van onze correspondent LUXEMBURG. De Hoge Autori teit van de Europese kolen- en staal gemeenschap wil het Belgische kolen- directoraat hard gaan aanpakken. De ze instelling bij onze zuiderburen re gelt namelijk onder andere de prijzen en de verkoopvoorwaarden van de ko len en de hoeveelheden, die geprodu ceerd mogen worden. Het gzagsorgaan in Luxemburg meent dat deze bevoegd heden allang aan de Europese instel lingen zijn overgedragen. Het directoraat moet op 15 juni zijn aangevochten werk staken. De rege ring in Brussel, die de instelling ge bruikt om de Belgische kolenmarkt te saneren, kan in beroep gaan bij het Europese hof van justitie. Het is even wel ook mogelijk dat rechtstreekse on derhandelingen zullen worden aange knoopt met de Hoge Autoriteit, die be reid is elke maatregel, mits niet in strijd met het verdrag van de E.G.K.S., te aanvaarden. Voor het geval de Belgische regering de uitspraak van het hof naast zich neerlegt, kan het gezagsorgaan de mi nisterraad economische gn financiële sancties voorstellen. In Luxemburg heeft men evenwel goede hoop dat met onderhandelen een minder pijnlijke fi nale bereikt kan wordn. Kroesjtsjef zal in het midden van mei een officieel bezoek brengen aan de volksrepubliek Bulgarije. 39 Die Mata Hari had een Hollandse man gehad, een officier van de kolo nialen. Daarvan was zij gescheiden. Volgens het boekje moest hij een verschrikkelijke brute zijn. Met zeer pikante bijzonderheden werd deze eigenschap in de brochure verduide lijkt. Maar mevrouw Slockers ziet in Eva Maarschalk niet iemand die er voor in aanmerking komt om een ge sprek mee te hebben over de gehei menis dewelke madame Mata Hari onder een kralen soutien gorge ver bergt! Het moet dus maar lijken, dat alle geestelijk voedsel van het brochure leesgezelschap door me vrouw Slockers versmaad wordt. Zij weet echter een interessante mede deling te doen, aan het circus annex en zegt: Het neefje van mijnheer Lie- vens, dat daar aan huis was en bij Uw man op school zat, hoort nu bij het circus. Ik vond het altijd zo'n aardige jongen. Op school was hij onmogelijk. Mijn man zegt, er wordt in de le raarsvergadering nog altijd gespro ken over „het neefje", sis «-rgste voorbeeld hoe bont het met de jon gens kan wezen. Mevrouw Slockers ziet zich ver hinderd nog iets ten gunste van Ran naar voren te brengen, gesteld dat deze bedoeling bij haar bestaat. De beide dames hebben de Karthuizer- singel reeds verlaten. Zij gaan aan de kant van het Carolusplein waar het begin van de Kapellerallee is. Maar terwijl zij nog op het plein zijn horen zij het rinkelen van een belletje en tegelijk kunnen zij zien hoe uit de pastorie van de Heilig Hart kerk die op de hoek van de Veerstraat staat een geestelijke naar buiten komt. Hij draagt, voor zich uitgehouden, de ciborie. Enige passen vóór de geestelijke gaande, loopt een koorknaap. In de hand houdt hij de bel, die de aan dacht van de beide dames op de geestelijke gevestigd heeft. De dames wachten. Mevrouw Sloc kers knielt en maakt een kruis. Als de priester voorbij is en mevrouw Slockers weer overeind komt zegt zij: Het is voor mevrouw Treuvers. Zij is heel erg ziek geworden r.a haar feest van vorige vrijdag. Zij heeft te veel pitjes doorgeslikt van de rozijntjes, denkt haar kleindoch ter, die bij haar oppast. Mevrouw Eva Maarschalk komt thuis en zegt tot haar man: Moet je toeh eens horen, ze zijn met die negentigjarige vrouw hier in de Kapellerallee zó aan het sol len geweest, dat zij nu op haar einde ''mm ligt. Er moesten toch maatregelen genomen kunnen worden, dat spel* letjes van dit soort verboden zijn. Vraag dan aan je Jack London verbond of die een afdeling voor grootmoeders en betovergrootmoe ders wil beginnen. Ik vind dat jul lie aan dievendressuur voorlopig geen tijd moeten besteden, als kunst jes met oude mensen nog zo ver keerd toegaan! Na een ogenblik zegt Eva: Het is toch jammer,- dat je vanavond niet mee gaat. Mevrouw Slocxers vertelde, dat het een heel goed pro gramma is. Zij zijn er :aterdag- avond al geweest. Zij gaan van avond nog eens, met een broer van haar man, die rector is van het sa natorium te Hillerheide. Die komt er extra voor over. En de nonnetjes moeten thuis blijven. Is dat niet óók wat voor het Jack London verbond" Maarten Hoevels krijgt een heer lijke verrassing. Lodewijk zal na school, bij het einde van de voormid dag, zijn vader in de kazerne gaan afhalen. Daa, volgt dan op, dat een bezoek gebracht wordt in het circus, want zijn vader moet iets met de man van het circus bespreken. Lode wijk heeft gevraagd of hij Maarten mocht zeggen mee te gaan er, dat was goed. Uit de stal van het circus worden één voor één enkele van de schitte rende arabische volbloeds voorge leid. Dit geschiedt op een open ge deelte van de Stadsweide. Majoor van Heivoort kent de die ren al bij hun namen. De paarden die getoond worden heten Hasan, F a- tima en Azimat. De keuze is al bij na bepaald op Fatima, daar deze van de drie het beste gewend :s on der de man te gaan. Hetgeen dan nu zal moeten worden onder de vrouw, omdat Fatima bedoeld is als een verrassing op de „vèrjaardagstafel" van barones van Heivoort. De eindbeslissing wordt woensdag genomen. Als de zakelijke bespre kingen van directeur Carreau en de majoor afgelopen zijn, zegt eerstge noemde dat hij nog een aardigheid weet voor de jongeheren. Fraulein Elly heeft in de piste juist Probe van een nieuw parforce nummer. Of) de rug van het paard waarmee zij oefent, is een extra breed en gemak kelijk panneau gelegd. Voor haar be veiliging is een koord door een ka trol gehaald die boven de manége hangt. Zij heeft een ceintuur om het middel gekregen, waar één einde van het touw aan bevestigd is. Het andere einde houdt de dresseur vast. Nu zullen ook Lodewijk en Maar ten om beurten op het panneau mo gen staan, terwijl de brede Olden- burger in rustige galop over de hoef slag gaat. Een ongeluk kan niet ge beuren want ook zij krijgen de gor del om en zodra een van de twee te veel slagzij maakt trekt de dresseur aan het touw en komt de nieuwbak ken cireusartist boven de manége te hangen waar hij als het koord weer gevierd wordt veilig in te rug keert. Overdag wordt maar bij uitzonde ring een enkele kroon aangestoken. Op een heldere dag is voor de repe tities geen kunstlicht nodig. Zeker niet op een dag als vandaag, nu de zon volop schijnt. Ook in de schemerachtige sfeer, die nochtans binnen heerst, heeft van Heivoort onmiddellijk gezien, dat aan de overzijde, halverwege het amphitheater, een van zijn offi cieren en wel de luitenant Mau- rits Staal gezeten is, in gezel schap van een dame. Baron van Hei voort herkent in haar de paardrijd- ster die hij zondagavond heeft zien optreden als Renate Carreau. Ook zonder de pompe van de kleding, die zij bij de voorstelling droeg, valt haar opzichtige charme op. Wordt vervolgd) DE TINTELS Jack Dunkley SE FLITS GORDON IS in het heelal nC door 1 l Dan Barry ■IWllllllIlllllllül ^iHimHiiiiiiHiiiiminiimiiiiiHiniiiitiiiiiiiitimiiHiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiHtiitiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitif 2. Na een weinig winstgevend tocht je naar een naburig land keerde de goede sleepboot Kraak traag tuffend huiswaarts. Het schip had de wind te gen en worstelde met een woelige zee. „Het zeemansleven kan ja sakkers grauw en eentonig wezen," mopperde Kappie. „Soms lijkt het wel een land- rottenbestaanl" Humeurig stapte hij naar de kajuit, waaruit een stompend ritme klonk, af gewisseld met de gillende kreten van een trompet in doodsnood. „Zet nu eindelijk eens die radio af. lawaaischopper!" riep hij Okki toe. „Ik word ja compleet zeeziek van dat getetter en gebonk. Luister liever naar de visserijband. Daar steek je tenmins- ste iets van op." Mokkend voldeed de scheepsjongen aan het verzoek. „Die snert scheepvaartberichten al tijd.." bromde hij. „Wat is daar nou aan? Nooit hoor je eens iets sappigs." Deze woorden waren nog niet koud, of uit de luidspreker klonk een onge woon bericht. „Hee daar. Kraak!" riep een stem. „Pssst Luister eens evenl" PARAMARIBO (ANP). Een lid van de Nationale Partij Suriname heeft bij de behandeling van de begroting vaii het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in de Surinaamse Sta ten geprotesteerd tegen de actie „On afhankelijkheid nu." Het lid, de heer J. Rens deed een felle aanval op zijn fractieleider, de heer J. A. Pengel. Hij noemde de heer Pengel een van de initiatiefnemers van de actie. „Wij moeten niet steeds hameren op een inmiddels vergaan aambeeld van het kolonialisme. Waarschijnlijk is men vroeger incorrect geweest, maar hoe zijn nü onze ervaringen met het Nederlandse volk, dat door de hele we reld wordt gerespecteerd," vroeg de heer Rens. Het had hem gehinderd dat niemand in het college of van de rege ringsraad tijdens de debatten over de actie was opgestaan om Nederland t« verdedigen. Afweergeschut heeft een particulier vliegtuigje verdreven dat rondvloog bo- ven de gevangenis waarin de ex-gene raals Zeiler en Challe gevangen gehou den worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2