PLAN-BUNKER NOG ONAANVAARDBAAR Het „lezen" van orders wordt routinekwestie Vertegenwoordiger werd vemoord om acht gulden Koninklijke gasten terug naar huis Navo bepaalt mede druk op de knop' EINDELOZE NACHT IN ALGERIJE Jouwe bij vertrek naar New York MACHINISTEN WEKELIJKS EEN BOEKJE DADER NOG NET OP TIJD GEGREPEN BINNENTARIEF IN E.E.G. TIEN PROCENT LAGER Berouwvolle Italiaan herinnert zich niets ZWITSAi Raad van N.O.P. onveranderd GRANT 1 MOEDER WORDEN Bonn liet principe los Vrijdag 4 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Regering zwijgt ook tegenover Papoea-delegatie LEKKERE HALFZWARE "iSL, :m M SHAG halfzwaa r j VRIJE ZATERDAG VOOR JONGE SCHOLIEREN ONGEVAL BIJ WOERDEN IN HOGER BEROEP Ministers vragen over huurprijzen FRAUDE BELOOPT EEN MILJOEN BIJ EFFECTENKANTOOR Ai rOM IIHCK WEES IDENTITEIT AAN GEPLUNDERD „Het was een heerlijk bezoek" PASPOORT GARANTIES IN ATHENE VIER MAANDEN GEËIST BABYSET DE LUXE Glenn zei „Hello" tegen Titof Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De Papoea delegatie, die enkele weken in ons land is geweest voor overleg met de Nederlandse regering, staat nog steeds af wijzend tegenover het zgn. plan-Bunker. Volgens haar kan het plan hooguit worden ge bruikt voor het bepalen van de gedachten bij besprekingen, waaraan geen voorwaarden vooraf worden gesteld. De heer Jouwe" zei ons dit gister avond voor zijn vertrek per vlieg tuig naar New York. Hij zal daar als deskundige worden toegevoegd aan de Nederlandse delegatie, die aan de Uno rapport zal uitbrengen over het beheer over Nieuw-Gui- nea. Het plan-Bunker vertoont vol gens hem het gebrek dat het de kwestie van de soevereiniteit onbe sproken laat. GEEN VERTROUWEN Indonesië heeft, zo zei de heer Jou we, altijd gesteld dat het die soeve reiniteit de jure reeds bezit. Nu is Djakarta uit op een status de facto, zodat de kwestie-Nieuw-Guinea kan worden gemaakt tot een Indonesische binnenlandse aangelegenheid. Als dat eenmaal gebeurd is zal er geen en kele garantie meer zijn dat de Pa poea's op een redelijke manier bij de beslissingen over de toekomst van htm land worden betrokken. De Papoea's vertrouwen Indonesië niet. Zij zullen daarom nooit genoegen nemen met. een oplossing die voorziet in een tijdelijke of langdurige over dracht van het gebied aan Djakarta. nier op was gewezen dat Indonesië de Papoea's een ruime autonomie had beloofd. Het antwoord hierop was ge weest dat Indonesië eerst moet terug keren tot de staatsvorm van de fede> rale republiek, voordat de belofte van ruime autonomie ernstig kan worden genomen. In dit verband merkte de heer Jouwe op dat Soekarno niet in staat is gebleken zijn eigen land be hoorlijk te besturen. In Amerika zal de heer Jouwe ont moetingen hebben met diplomatieke vertegenwoordigers van Afrikaanse staten. Hij heeft al enkele uitnodigin gen daarvoor ontvangen. Hij heeft in Nederland contact gehad met Frits Kirihio, de Papoease stu dent die indertijd een oriëntatiereis naar Indonesië heeft gemaakt. Die reis is tijdens het gesprek tussen de heren Jouwe en Kirihio niet ter spra ke gekomen. De heer Jouwe heeft de jonge Papoea er op gewezen dat hij eerst zijn studie behoort af te maken. Wij betalen daar belasting voor, zo zei hij. „Onze hoop is op deze jongens gevestigd, ze moeten zich zo goed mogelijk bekwamen". (Ingezonden mededeling) UIT DE BEKENDE DOOS AMSTERDAM. De leerlingen van de openbare kleuter- en lagere scholen in Amsterdam zullen van 12 mei tot en met 7 juli van een vrije zaterdag kun nen genieten. Dit is een herhaling van een proef die vorig jaar is genomen. B. en W. van Amsterdam hebben tot die herhaling besloten in afwachting van een definitie ve regeling van de vijfdaagse school week. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Sinds enkele weken krijgt elke machinist van de Nederlandsche Spoorwegen wekelijks een boekje met alle snelheidsbeperkingen die op bepaalde trajecten gelden. Dit boekje, dat de machinist bij zich moet dragen, vervangt de dagorders voor snelheidsbeperkingen, die in het verleden deel uitmaakten van de vele aanwijzingen die een machinist behoort door te nemen. Bovendien komt er over drie of vier weken nog een extra bord bij de borden die langs de baan de beper king van de snelheid aangeven. Dat deelde de heer P. H. J. Claas- sen, chef van de dienst exploitatie in het district Utrecht van de N.S., gis teren mee tijdens de behandeling door het Amsterdamse gerechtshof van het ongeluk met een Britse verlofgangers- trein op 21 november 1960 bij Woer den. De verdachte in deze zaak, de machinist G. de G. (44) uit Rotter dam, had de dag vóór het ongeluk de dienstorders wel voor gezien gete kend, maar niet gelezen. „Het wordt een routinekwestie", zei hij gisteren. Hij had, zoals zoveel machinisten volgens hem deden, ver trouwd op de borden langs de baan. Het eerste bord „Attentie snel heidsbeperking" had hij de bewus te avond inderdaad opgemerkt. Op het bord dat duizend meter verderop staat en dat de toegestane snelheid aangeeft, had hij in plaats van een DEN HAAG. Minister Klompé heeft het gemeentebestuur van Den Haag in lichtingen gevraagd over de bijzonder hoge huurprijzen voor kamers en gedeel ten van woningen in Den Haag. Zij wil vooral weten of de hoge huren zijn ont staan doordat er onvoldoende gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid om overtollige woonruimte te vorderen. Dat antwoordden de ministers Van Aartsen en Klompé op vragen van het Tweede-Kamerlid W. J. Andriessen (kath. v.). De ministers wijzen erop, dat huurders die abnormale huren moeten betalen altijd advies kunnen vragen aan de huur adviescommissie. De Huurwet beschermt aspiranthuurders tegen te hoge huren. Deze bescherming heeft evenwel alleen effect als de huurders ervan gebruik maken. De kantonrechter kan desgevraagd bindend de wettelijke huurprijs of onder- huurprijs vaststellen, aldus de minister. DEN HAAG De faillissementska mer van de Haagse rechtbank zal vol gende week vrijdag uitspraak doen over het al dan niet verlenen van definitieve surséance van betaling aan de 's-Gra- venhaagse Middenstandsbank. De ka mer heeft dit gisterochtend besloten. De zitting werd bijgewoond door een groot aantal schuldeisers. De grote meerderheid van hen was voor defini tieve surséance van betaling. Aan de bank was in februari al voor lopige surséance van betaling verleend, nadat door fraude bij Bakker's Effec tenkantoor in Den Haag een run op de bank was ontstaan. De directeur van het effectenkantoor, J. B., die samen met zijn compaignon J. M. S. werd ge arresteerd, had een meerderheidsbe lang in de 's-Gravenhaagse Midden standsbank. De fraude by het kantoor wordt ge schat op een miljoen gulden. Het on derzoek is nog aan de gang. Het kan toor was in moeilykheden geraakt door verstrekking van een groot krediet aan Hartog's rijwielfabrieken te Soest, die door annulering van een exportorder niet aan hun verplichtingen konden vol doen. NICOLAAS JOUWE afwijzen Het plan-Bunker voorziet in een volks stemming op Nieuw-Guinea. Maar als dat onder Indonesisch toezicht zou gebeuren, aldus de heer Jouwe, dan zou het voor Indonesië bijzonder ge makkelijk zijn om een paar miljoen mensen naar Nieuw-Guinea te sturen. Die zouden natuurlijk het plebisciet op voor Djakarta gunstige wijze be ïnvloeden. RESOLUTIE Gevraagd naar wat hij dacht over de gisteren gepubliceerde resolutie van de Partei Nationaal op Nieuw- Guinea, die het plan-Bunker met enkele amendementen aanvaardt, zei de heer Jouiwe: de grootste partijen op Nieuw- Guinea hebben het plan-Bunker ver worpen. De Parna is geen doorslagge vende groep. (De resolutie ,van de Parna houdt het volgende in: een interimperiode onder toezicht van een bestuurscom missie van Indonesiërs, Papoea's en Nederlanders, onder leiding van een hoge, uit het Aziatische blok afkom stige functionaris van de Uno. Deze commissie zal een plebisciet moeten voorbereiden) De heer Jouwe merkte terzyde op dat de resolutie van de Parna enkele elementen bevat die aan het plan-Luns doen denken. Hy vertelde dat hy bij het kabinet eenstemmig begrip had ontmoet voor het standpunt van de Papoea's. Het standpunt van het kabi net zelf ten opzichte van het plan- Bunker had de Papoeadelegatie niet vernomen, zei hij. AUTONOMIE De heer Jouwe vertelde verder dat de delegatie er door leden van de vaste commissies van de Tweede Ka- ROTTERDAM. Roof en niets anders is naar het oordeel van de politie het motief geweest voor de moord, die woensdagmorgen voor dag en dauw in Rotterdam-west werd gepleegd. Binnen twintig uur heeft de recherche van het bureau-Marconiplein dit misdrijf opgehelderd. Eerst arresteerde zij een van medeplichtigheid verdachte buffetjuffrouw. Omstreeks middernacht legden de speurders ook de hand op de vermoedelijke hoofdschuldige, de negentienjarige motordrijver J. L., opvarende van een tanklichter met een huisadres op het Noordereiland te Rotterdam. Nadat woensdagmorgen in de Span jaardstraat naast een daar geparkeerde auto het lijk van de 61-jarige ver tegenwoordiger P. Roest uit de Zee mansstraat te Rotterdam was gevonden, legde een bejaard echtpaar dat recht tegenover de plaats van het misdrijf woont, een belangrijke verklaring af. Man en vrouw waren gistermorgen in hun slaap gestoord door het rumoer van een vechtpartij. Een oudere man, neergeslagen door een jonge kerel, riep: „Hou er mee op, hou er mee op!" Het echtpaar had tegen het raam getikt en de aanvaller was toen weggelopen. Even later was hij-, teruggekomen met een jonge vrouw. Zij plunderden de roerloos op de grond liggende man en daarna probeerden zij het slachtoffer onder de auto te duwen. Toen er weer driftig tegen het raam werd getikt waren SCHIPHOL De koninklijke gas ten die de afgelopen dagen luister hebben bijgezet aan het zilveren hu welijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard, hebben gisteren de een wat vroeger, de ander wat later de thuisreis aanvaard. Een feest van indrukwekkende luister kwam daarmee ten einde. Koningin Elizabeth straalde de vreugde nog van het gezicht, toen zij gistermiddag, sa men met prins Philip, prinses Marina en prinses Alexandra, in Londen terug keerde. „Het was een heerlijk bezoek", zei de Koningin enthousiast tot hen die haar verwelkomden. De eerste Koning Olav was al heel vroeg naar Noorwegen teruggekeerd. Om acht uur in de morgen vertrok hij met een DC-3 van de Noorse luchtmacht naar Oslo. Hij was verreweg de eerste. Om elf uur kwamen koningin Eliza- Van onze correspondent DONN De Westduitse regering is door de knieën gegaan. De extra versnelling van de verlaging der invoerrechten binnen de Europese economische gemeenschap kan doorgaan, Bonn houdt niet meer vast aan haar principe: „Geen versnelling voor zelfs maar een deel van do agrari sche produkten". Thans kan op 1 juli het binnentarief in de E.E.G. met tien procent extra worden verlaagd, waardoor het tot de helft van het totale oorspronkelijke tarief van 1 juni 1958 zal zijn teruggebracht. onderhandelingen met Engeland niet in de war te sturen. Voorts begint 1 juli de aanloop tot de gemeenschappelijke Europese land bouwmarkt. Daarbij is het niet raad zaam de Europese boer ongerust te maken met nog meer extra tarief verlagingen voor agrarische produkten. Overigens heeft juist het tijdschema voor de gemeenschappelijke landbouw markt het bereiken van een compromif over de extra verlaging van tien pro cent voor industriële goederen verge makkelijkt. Binnen de E.E.G. verlies' het Invoerrecht per 1 juli reeds zijr kracht waar het graan, eieren, varkens vlees, rijst en gevogelte aangaat. Voor deze produkten komt een nieuwe markt verordening met een systeem van hef fin-»en Van de overige landbouwpro wordt het invoerrecht voor <-r meer aardappelen en wyn met rijf procent extra verlaagd. Hardnekkig heeft de Westduitse rege ring onder de zware druk van het invloedrijke „groene front" de land bouworganisaties lange tijd gewei gerd de versnelling te laten gelden voor een deel der agrarische produktie. De Duitsers wilden de maatregelen be perkt zien tot industriële goederen het geen op fel verzet, vooral van Neder land, stuitte. In de raad van ministers van de E.E.G. kon tot dusver juist om dit geschilpunt geen overeenstemming over de bereikt. beth, prins Philip en de prinsessen Marina en Alexandra op Schiphol aan. Op het platform namen zij afscheid van de ambassadeurs van Groot-Britannië. Canada, Australië en van enkele hoge vertegenwoordigers van het Gemene best. Toen de Britse gasten in het grote Britannia-vliegtuig stapten, wandelde de 23-jarige prins Michael van Grieken land naar de Comet van Olympic Air ways, die op het platform gereed stond. De prins keerde met dit lijntoestel naar Athene terug. Nauwelijks waren de gasten uit En geland en Griekenland vertrokken, of de zilvergrijze Viscount van de sjah van Perzië rolde voor. De sjah en keizerin Farah passeerden de dubbele erehaag van de Koninklijke Marechaus see die stram stond aangetreden, wuif den nog even in de deuropening van het vliegtuig en vertrokken daarop naar Teheran. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België arriveerden om kwart voor twaalf op Schiphol, even later ge volgd door erfprins Jan van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte. Gevie ren stapten zij in een DC-6 van de Belgische luchtmacht, nadat de Belgi sche koning eerst persoonlijk afscheid had genomen van de chauffeurs van de hofauto's. Roerloos Pas toen het Belgische vorstenpaar was vertrokken, konden de marechaus sees die bij het vertrek der koninklijke gasten een erehaag hadden gevormd, een luchtje blazen. Ruim een uur lang hadden ze roerloos op het platform moeten blijven staan. Later in de middag vertrokken ook prins Bertil en prinses Margaretha van Zweden. Prins Bertil had in het ge bouw van de Zweedse ambassade in Den Haag de lunch gebruikt, die daar door de Zweedse ambassadeur in ons land werd aangeboden. beiden er vandoor gegaan. Het eerste spoor leidde naar twee chauffeurs die dinsdagmiddag met het slachtoffer kennis maakten in een café in de Gouvernestraat. Hij had een taxi met twee chauffeurs gevraagd omdat hij toen al niet in staat was zijn eigen auto te besturen. Desondanks wilde hy „nog verder op". Van deze chauffeurs hoorde de re-. cherche dat de auto van het tot dan nog onbekende slachtoffer vermoede- lyk nog in de Derde Schansstraat zou staan. Dat was inderdaad het geval en met het autonummer had de re cherche toen spoedig de naam en het adres van het slachtoffer. Er was heel wat speurwerk voor no dig om alle café's en nachtzaken te vinden wa-ar de vertegenwoordiger al die uren had doorgebracht. Het laatst was hij ergens in de Hud- sonstraat geweest waar hij had ge tracht betrekkingen aam te knopen met de twintigjarige buffetjuffrouw P. v. O. Zij had echter al een afspraak met de negentienjarige motordrijver J. L„ van wie zij overigens alleen maar wist dat hij Haos heette. Nadat de buffetjuffrouw wa.s opge spoord kwant de recherche te weten dat hij op een tanklichter voer die aan de Lloydkade lag. De lichter was ver haald naar de Merwehaven en Hans was niet aan boord. Wel vond men daar zijn paspoort, zodat nu ook zijn familienaam bekend was. Twintig uur na de misdaad werd hij bij zijn moeder thuis op het Noorder eiland door de recherche gearresteerd. Bij fouillering vond zij in zijn zak een dure sigarettenkoker. Toen hem werd gevraagd of die het eigendom was van de man die hij in de Spanjaardstraat had neergeslagen viel de motordrijver meteen door de mand. Samen met de buffetjuffrouw had hij de vertegenwoordiger na het slui tingsuur gevolgd naar de Spanjaard- straat. Da ar had hij hem neergeslagen. Samen hadden zij de zakken van het slachtoffer leeggehaald. Volgens de motordrijver zat er in diens portemon- naie toen nog slechts acht gulden, welk geld hij aan de buffetjuffrouw zou heb ben gegeven. Nog juist op tijd had de recherche van het bureau Marconiplein de hand op de dader van deze roofmoord weten te leggen: het tankschip waarop L. als motordrijver werkte zou nog dezelfde nacht naar Mannheim ver trekken. vier een negen gelezen. Daardoor was hij met een snelheid van een kleine negentig kilometer over het traject tusen het seinhuis Kattenbroek en het station Woerden gereden, waar, omdat er aan de baan werd gewerkt, maar een snelheid van veertig kilometer per uur was toege staan. De trein liep uit de rails, waardoor een Duitse kelner en een Britse militair om het leven kwamen en tien ménsen ernstige verwondingen opliepen. De Utrechtse rechtbank had de ma chinist voor dood door schuld tot vier weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een jaar proeftijd en honderd gulden boete veroordeeld. De officier van justitie in Utrecht, die een maand onvoorwaardelijk had geëist, was daarvan in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal, mr. J. H. Kemper, zei gisteren dat het ongeluk te wyten was aan het roekeloos snelle rijden van De G. De machinist heeft fouten gemaakt en straf verdiend. Over de strafmaat zal elke rechter verschillend kunnen oordelen, omdat een fout in het verkeer door iedereen kan worden gemaakt, aldus mr. Kem per. Een fout bij de Spoorwegen is evenwel vaak catastrofaal. De schuld van De G. achtte de procureur-gene raal des te groter omdat hij wist dat hij bij avond een baanvak zou passe ren waar geregeld snelheidsbeperkin gen golden. Onvoldoende De door de Utrechtse rechtbank op gelegde straf vond mr. Kemper uit het oogpunt van algemene preventie onvoldoende. „Het is gebleken dat ve le machinisten het met de dienstaan- schrijvingen niet zo nauw nemen en meer vertrouwen op hun oog op de lijn". Daarom eiste hij een maand hechtenis. De raadsman van de machinist, mr. M. A. van den Houdt, was het met die zienswijze niet eens. Door het on geluk zijn de machinisten al voldoen de gewaarschuwd, meende hij. Zijn cliënt was wellicht formeel fout ge weest, maar de Spoorwegen gingen volgens hem toch ook niet vrijuit. Hij herinnerde aan de conclusie van de Spoorwegongevallenraad over het on geluk. Deze had verklaard dat de N. S. niet voldoende aandacht hadden ge schonken aan die vele klachten van de machinisten over de orders voor snelheidsbeperking. Ir. A. M. Tordoir, die als getuige optrad, verklaarde dat in elke ma- A THENE (UPI) Op de vergade- ring van de Navo in Athene is een plan van drie fasen opgesteld voor Brits-Amerikaanse samenwer king met de andere lidstaten op het gebied van het gebruik en de opslag van kernwapens. Het plan, dat aan de vergade ring van de ministerraad van de Navo zal worden voorgelegd, voor ziet in de oprichting van een nucleaire commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de lidsta ten, met als voorzitter de secreta ris-generaal mr. D. U. Stikker. Deze commissie zal dienen als het voornaamste voorlichtingsorgaan voor de opslag van kernwapens. Het tweede punt van het plan behelst een verzekering van de kernmogendheden aan hun bondge noten in de Navo dat de afschrik wekkende wapens voor de verdedi ging van het bondgenootschap in datum van ingang worden In Bonn gaat men ervan uit, dal dil wel de laatste versnelling van de af braak van de invoerrechten tussen de zes landen van de E.E.G. zal zijn. Op 1 juli 1963 zal er weer een normale verlaging met tien procent aan de beurt zijn. Er is dus en pauze van een jaar, die men noodzakelijk acht om de i Ingezonden mededeling) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een Van een onzer verslaggevers n OTTERDAM Helemaal van streek en betuigingen van spijt stamelend stond hij gisteren voor de Rotterdamse rechtbank. Hij snikte toen de officier van justitie aan zijn eis toe was: vier maanden gevange nisstraf en uitgeleiding uit Neder land. De 29-jarige verdachte, de Italiaanse los-werkman A.S., was brandstichting in het kantoor van de Rotterdamse Elektrische Tram te last gelegd. •S. begon gisteren met te ontkennen, maar toen hij een door hem zelf voor de rechter-commissaris ondertekende bekentenis kreeg voorgehouden, zwaai de hij om. „Ja, ik heb het gedaan; omdat ik dacht, dat het in mijn be lang sou zijn". Verder had de verdachte niet veel te zeggen. „Ik herinner me het niet meer", was steeds zyn verweer. Het enige, dat hij nog uit zyn herinnering wist op te diepen was, dat hij met een blik met tien liter benzine het ter rein van de R.E.T. was opgelopen. „Ik had de hoop dat de portier bij de poort mij zou tegenhouden", vertelde S. Gevolgen Dat hij het blik in het kantoor had leeggegooid en de zaak in brand had gestokc-n. wist hij gisteren niet meer. De gevolgen van zijn daad waren een ontploffing en een flinke brand ge weest. De muren waren erdoor ont zet. Persoonlijke ongelukken hadden zich echter niet voorgedaan. S. was tot zijn daad gekomen na een onenigheid met zijn baas. De Ita liaan had geprobeerd met slaan gelijk te krijgen, maar het was hem op ont slag komen te staan. Hij had zich daar danig over opgewonden en hy was nog kwader geworden, toen ny enige tijd moest wachten op de uitbe taling van zijn loon. De opwinding had zich ten slotte ontladen in de brandstichting. De verdediger kon zich met de eis van de officier verenigen, maar hij wilde de rechtbank nog tvel even voor houden, dat S. diep berouw had en dat hij bovendien al 1500 gulden had ge spaard om met de aflossing van zijn schuld aan de R.E.T. te beginnen. LONDEN. De kans dat er in En geland een landelijke staking op de scheepswerven komt en een algemene staking van metaalarbeiders, is vrijwel nihil. Dat is te danken aau het gezonde verstand van de meerderheid der leden van drie vakverenigingen. Gisteren lie ten de leden van de machtige bond van arbeiders in de metaalnijverheid, de op een na grootste vakvereniging in Enge land, weten dat zij niets voelden voor een staking. Een soortgelijk besluit was al eer der genomen door een meerderheid in de bond van elektriciens en in een vak bond van personeel bij gemeentebedrij ven. Europa zullen blijven en dat over leg zal worden gepleegd ingeval van verplaatsing der kernwapens. Ten derde wenst men een rege ling waarbij de lidstaten geraad pleegd zullen worden wanneer de Verenigde Staten tot noodmaatrege len betreffende de kernwapens zou den moeten overgaan. Vastgesteld zou zo onder meer worden bij welke gebeurlijkheden president Kennedy een kernbom zou mogen aanwenden. Deze Amerikaans-Britse garan ties zijn bedoeld om bij de andere landen van de Navo de vrees weg te nemen dat Amerika te gauw „op de knop" zou kunnen drukken of er juist te weerspannig tegen zou zijn uit vrees voor Russische ver gelding. Op een persconferentie bleek mr. Stikker de verwachting te delen van Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter vain buitenlandse zaken, dat er in Athene nog geen beslissing over deze kwestie zal vallen, al ver wachtte hij wel „vooruitgang in de richting van een oplossing". Het is bekend dat West-Duitsland krachtig streeft naar een snelle be slissing in deze kwestie, waarbij ook het leger van de Bondsrepubliek in het kader van de Navo kernwa pens zou krijgen. Mr. Stikker gaf als zijn particu liere mening te kennen tegen een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en het Warschau-pact gekant te zijn zoals vervat in de nieuwste Ameri kaanse voorstellen over Berlijn. Maar daarover bleek hij korte tyd later velen in Athene tegen zich in het harnas gejaagd te heb ben. Een Amerikaanse diplomaat gaf te kennen dat een politieke kwestie als deze alleen door de lid staten beoordeeld moest worden en niet door één persoon, en dat Stik kers uitlating allerminst verstan dig genoemd kon worden. Ook van Duitse en Britse zijde was er ont stemming over Stikkers woorden. WASHINGTON (APl. De Russi- sche ruimtevaarder Gherman Titof en zijn Amerikaanse collega John Glenn hebben elkaar gisteren voor het eerst ontmoet. De ontmoeting had plaats in het gebouw van de nationale academie voor wetenschappen en verliep heel eenvoudig. Glenn zei „helio", toen zij elkaar de hand drukten en Titof antwoordde: „blij kennis met u te maken. Beide ruimtevaarders waren verge, zeld van hun vrouw. Na voor de foto grafen te hebben geposeerd gingen de twee kosmonauten met hun vrouwen naar de bibliotheek van het gebouw voor het derde symposium van de orga nisatie voor ruimteonderzoek. chinistenkamer acht tot negen klap pers met aanwijzingen liggen. Een machinist kon volgens hem niet veel tyd kwyt zijn met het doornemen van de aanwijzingen. Hij is daartoe trou wens verplicht, want voor het doorne men van de voorschriften is vijf tot twintig minuten diensttijd uitgetrok ken, aldus ir. Tordoir. De advocaat van verdachte kon zich echter goed voorstellen dat de ma chinisten liever vertrouwen op de borden en op wat zij zien en van el kaar horen dan dat zij zich na een vermoeiende dagtaak nog eens in een stapel voorschriften gaan verdiepen. „Papier is gSduldig, maar de praktijk is sterker dan de leer", aldus mr. Van den Houdt. ALGIERS (AFP/AP/Reuter) De nacht in Algerije schijnt ein deloos. Ofschoon de Franse over heid weer nieuwe maatregelen heeft genomen ter bestrijding van de on veiligheid in Algerije, zijn er giste ren alweer twintig Algerijnen aan de gezagschaos ten offer gevallen. Een hoge tol, zelfs vergeleken bij het recordcijfer van de dag ervoor, toen HO doden in heel Algerije wa ren genoteerd die bijna allen voor rekening van het Geheime leger kwamen. Wat de nieuwe veiligheidsmaatre gelen inhouden was gisteravond nog niet bekend. Wel zag men in de loop van de dag in Algiers troepen versterkingen in de stad aankomen en werden op grote schaal huiszoe kingen verricht die hier en daar wegens verboden wapenbezit tot arrestaties leidden. Ook werd er een uitbreiding van het uitgaansver bod afgekondigd, dat nu tot 's och tends half negen duurt. De verslechtering van de toe stand, het doel waarnaar de O.A.S. hardnekkig blijft streven, baarde gisteren aan beide zijden zorgen. President de Gaulle voerde lange besprekingen met premier Pompi dou en Joxe, de minister voor Alge rijnse zaken, en uit Tunis werd ver nomen dat de voorlopige Algerijn se regering wrevelig wordt en slechts met grote moeite haar lei ders in Algerije nog kan intomen. Inderdaad kwamen gisteren in elk geval weer negen doden op reke ning van het vrijheidsleger, dat na bij Sidi bel Abbes, even zuidelijk van Oran, een Marokkaans gezin uitmoordde dat met de O.A.S. sympathiseerde en geweigerd had een bevel tot ontruiming van zijn boerderij op te volgen. De andere doden vielen door sluipschuttersvuur en bomontplof fingen in Oran, Saida, Blida en Al giers. Het kantoor van de nieuwe hoofdprefect van Oran, die twee dagen geleden zijn post in de stad had aanvaard, werd voor de elfde maal door een bomontploffing ver nield. In Algiers gingen de mohamme daanse havenarbeiders gisteren niet aan het werk uit protest tegen de laffe aanslag van woensdag, toen de O.A.S. een met explosieven en schroot geladen auto had laten ontploffen vlak bij een menigte van vijftienhonderd werkzoekende Al gerijnen voor het arbeidsbureau. EMMELOORD. In de zetelverde ling van de raad van het Openbaar Lichaam Noordoostpolder is door de raadsverkiezingen van gisteren geen verandering gekomen. Het aantal uit gebrachte stemmen is nauwelijks ge stegen: van 11.466 tot 11.913. 'De grootste winst ten opzichte van 1959 kwam terecht bij de Protestants Christelijke groep, die van 4351 op 4751 sprong. De nieuwe lijst van de Vrije Katholieken, die de vorige keer met meedeed, haalde 131 stemmen, de KVP daarentegen liep terug van 2831 naar 2827. De Partij van de Ar beid ging iets vooruit: van 2808 naar 2831. De WD verloor: van 1220 naar 1134 stemmen. Het GPV tenslotte liep eveneens iets terug: in 1959 haal de het 256 stemmen tegen 239 giste ren. In de percentages kwam weinig verandering. De zetelverdeling bleef ongewijzigd: KVP 5, GPV geen, P.v.d.A. 5, Prot. Chr. 9. Vrije Katho lieken geen en WD 2. Er is vroeg in de ochtend en laat in de avond druk gestemd in de zeventien stem bureaus, die de polder rijk was. De verkiezingen zijn voorafgegaan door een intensieve propaganda van de ver schillende politieke partijen, maar veel opwinding is daardoor bij de vrij lakonieke bevolking (29.000 zielen), in hoofdzaak boeren, niet veroorzaakt. Het binnenhalen van de resultaten was een organisatie apart: in elk stembureau was met opzet een auto mobilist gekozen, die 's ochtends de mensen en het materiaal bracht en 's avonds de resultaten naar het raadhuis in Emmeloord vervoerde. Daarvoor waren de uitslagen van de stembureaus al doorgebeld naar het hoofdstembureau om niet al te veel vertraging te krijgen bij de einduit slag in de 48.000 hectare grote polder. Het openbaar lichaam, zoals de ge meente hier heet, had een zaal inge ruimd. waar het publiek het binnenko men van de uitslagen kon volgen op een publikatiebord. X

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7