Zeer vele verkeersmaatregelen van de Middelburgse politie Zeeland-week in Engelse stad Scarborough Publiek mag bij aankomst niet, bij vertrek wel op het sportterrein VRIJSPRAAK IN VREEMDE SCHILDERS"-ZAAK Boerenleenbank Kapelle bestaat vijftig jaar PROGRAMMA KONINKLIJK BEZOEK - DINSDAG 8 MEI - AAN MIDDELBURG Met het oog op koninklijk bezoek Plattelandsvrouwen tonen oude en nieuwe klederdracht Vrijdag 4 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- Busstation tijdelijk naar Loskade Ziekenhuis Opening C.V.O.-school Zaamslag Politierechter Middelburg Opening van nieuw gebouw op 24 mei Gestegen omzet „Brandend" Ongewilde avances Opening wijkgebouw Tjoba krijgt bezoek van Danaiden Delta-maquette op tentoonstelling Opening door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Oog op Zeeland Kantklossen Babbelaars Ochteiid Middag Avond Ochtend Middag Avond Uitslagen Koudekerke MIDDELBURG. Wanneer het weer op dinsdag 8 mei in Middelburg net zo stralend zal zijn als het gisteren was zullen duizenden die bij het koninklijk bezoek die dag betrokken zijn in de avonduren een bijzonder tevreden gezicht zetten. Want een organisatie zoals voor volgende week op touw is gezet vereist een zonnetje, niet al te veel wind en beslist geen regen. Het past echter de mens niet de weersverschijnselen naar zijn wil te zetten. Men kan slechts hopen op zeer gunstige weersomstandigheden. In grote lijnen hebben, we reeds destijds uit de doeken gedaan wat er op dinsdag 8 mei in Middelburg alle maal gaat gebeuren. Voor het gemak van die lezers die nog graag even willen weten wat er zoal te beleven valt is naast dit .artikel nog een stulkje in kader geplaatst, waarin men te kust en te keur te werk kan gaan. Talloze hoofdstedelinigen zullen dins dag in de weer zijn om de groots op gezette aankomst en het daaropvolgen de verblijf zo .goed mogelijk te ver zorgen. Wanneer we dan eerst even aan het politie-apparaat mogen den ken: een goede honderd ^dienaren van het gezag zullen op de been zijn om het verkeer en dit laatste moet U beslist niet wegcijferen in goede banen te leiden. De gemeente^politie zal daarbij versterking krijgen van zo'n zestig man personeel van de rijkspolitie en uiteraard ook van de reservenpolitie voorzover beschikbaar. Ofsdhoon de mannen van de Her mandad vele instructies hdbben ge kregen die alleen voor „intern" ge bruik zijn moest ook een aantal maat regelen genomen worden dat zeer be langrijk is voor (het publiek. Dit publiek nu wordt verzocht om reeds maandagavond (dus op 7 mei) zijn stilstaande voertuigen uit bepaal de straten te verwijderen en elders te parkeren. Dit zijn dan de straten waarlangs de vorstelijke stoet zal ko men op weg naar de Markt: Sport- laan - Noordsingel (van Sportlaan tot voorbij Koepoortbrug) - Molenwater (van Koepoort tot Noordpoortstraat) - Noordpoortstraat - Noordpoortplein - Herengracht - Seisdam - Achter de Houttuinen - Langeviele - Potten- markt - Plein 1940 - Gortstraat - Varkenmarkt - Hoogstraat - Nieu we Haven - Turfkaai - Houtkaai - Segeerstraat - Lange Delft (van Se- geerstraat tot Koorkerkstraat) - Koor' kerkstraat - Onder de Toren - Groen markt - Bachtensteene - Lange Noord straat (van Bachtensteene tot Markt). Het verzoek geldt ook voor de te rugtocht van de koninklijke familie naar het sportterrein en wel voor de volgende straten: Balans- Haringplaats - Bleek - Koepoortlaan en vervolgens langs een deel van de eerste route tot aan het terrein van de Siportlaan. Gok moeten van diezelfde maandag avond af de Markt, de Nieuwe Burg en de Bodenplaats worden vrijgehou den. Tussen twee haakjes, dit mogen we wel verklappen: bij het Gasthuis aan het Noordpoortplein zullen verpleeg- 1 sters aan het zilveren koninklijk paar en aan de prinsessen bloemen aanbie den. In verband met het „draaien" van de stoet op dit plein zal aldaar geen publiek worden toegelaten. De Markt, de Nieuwe Burg en On der de Toren zullen op dinsdagmor gen zeven uur met hekken (dezelfde als van Koninginnedag) afgesloten worden. Men kan alleen toegang tot het afgesloten gedeelte van de Markt krijgen indien men genodigde is of deelneemt aan de manifestatie, res pectievelijk dan via de Lange Noord straat en het Zusterplein. Om zeven uur 's morgens .gaat ook een aantal straten dicht voor het ver keer (voor a'.le voertuigen, dus ook voor bromfietsen en fietsen). Die stra ten zijn: Markt - Zusterplein - Lanige Delft (tot St. Janstraat) - Nieuwe Burg - Lange Noordstraat (tot Bach tensteene) - Vlasmarkt (tot Penning- hoek) - Gravenstraat (tot Zuster straat) Een uur later worden de te volgen routes door de stoet afgesloten voor alle verkeer. Zo lang mogelijk zal ech ter het verkeer vanaf Stationsstraat via de Kondngslbrug en de Houtkaai naar de Londensekaai en omgekeerd doorgelaten worden. Ditzelfde geldt voor het verkeer vanaf de Veersesin- gel via de Noordsangel naar de zijde van de Noordbrug en omgekeerd. Vervoermiddelen kunnen geparkeerd worden op de Loskade, Korendijk, Kinderdijk, Londensekaai, Bierkaai, Rouaansekaai, Rotterdamsekaai, Daan, Dwarskaai, Klein Vlaanderen, Walensingel, Hof van Tange (via Zandstraat en Achter de Houttuinen te bereiken, Pottenbakkerssingel, Schoorsteenvegerssingel en daarbui ten. Het publiek wordt verder ver zocht indien mogelijk geen kinder wagens mee naar het centrum van de stad te nemen, dit uiteraard met het oog op de te verwachten drukte. Ter voorkoming van misverstand willen wij erop wijzen dat bij de aankomst van het (koninklijk gezel-q sidhap per helicopter op het sportter rein slechts (drieduizend) schoolkinde ren onder geleide van hun onderwij zers toegelaten worden. Wel mag het publiek van dichtbij getuige zijn van het vertrek van de wentelwieken. Op het grintgedeelte van het sportterrei- nencomplex zorgen dan padvinders voor een levende afzetting, waarach ter het publiek die dag dan een laat ste groet kan werpen naar de konin gin, de prins en de vier prinsessen. Op de route wordt voor de schooljeugd een gedeelte v.an de Turfkaai en de Houtkaai tot de Koningisforug aan de zijde van de kade gereserveerd. Van belang is ten slotte nog dat u weet dat op 8 mei het bus station van het Streekvervoer Walcheren van 9 uur tot 11 uur van het Plein 1940 naar de Los kade worden verplaatst. ZAAMSLAG. De officiële opening van de gerestaureerde school voor C.V. O. te Zaamslag zal gebeuren op zater dag 12 mei door de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, de heer L. F. J. H. Frantzen. Er is een ont vangst in het Hervormd Verenigingsge bouw aan de Zaagstraat van half tien tot tien uur 's morgens. Oranjefeest Vrouwenpolder VROUWENPOLDER In Vrouwen- polder is feest op zaterdag 5 mei ter ge legenheid van het zilveren huwelijks feest van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Het programma start om acht uur 's morgens met klokgelui. Tussen half tien en half elf is er een wedstrijd voor alle schoolkinderen. Om half elf worden zij getrakteerd en wor den de prijzen bekend gemaakt. Om twee uur zijn er op het Kerkplein een hele serie kinderspelen. Om kwart over zeven 's avonds start een fotozoekwed- strijd voor bromfietsers. Om acht uur is er een muzikale rondwandeling door het Ritthemse ONDA en wordt op het Kerkplein een concert gegeven. Om negen uur zijn er nog enige spelen. MIDDELBURG. De VUssingse schilder J. de B. werd gistermiddag conform de eis vrijgesproken door de Middelburgse politierechter. Hij stond terecht wegens het plegen van bedrog: het onder valse voorwendsels in het be zit krijgen van een gasbrander. Het bleek ter zitting een ingewikkelde en zeer vreemde zaak te zijn, waarbij de getuigeverklaringen dermate zwak wa ren dat de schilder werd vrijgesproken. Het bleek dat de schilder een dakgoot wilde afbranden, maar geen brander had. Hij meldde zich hij zijn collega L. en vroeg een brander te leen. Toen begonnen de verwikkelingen. De verdachte zei het aldus: „L. had geen brander voor mij en verwees mij naar de loodgieter Van S. „Zeg maar dat je namens mij een brander komt lenen." Dat deed De B. en Van S. gaf hem een brander mee naar huis. Hij bracht KAPELLE. De Coöp. Boerenleen bank „Kapelle" bestaat binnenkort vijf tig jaar en ter gelegenheid hiervan zal er op 24 mea a.s. in één van de vei linghallen eerf feestavond worden geor ganiseerd voor de leden en hun dames. Dit deelde voorzitter F. van Hoorn me de tijdens de woensdagavond in hotel „De Zwaan" gehouden algemene jaar vergadering van deze bank. De heer Hoorn zei dat op 24 mei 's middags het nieuwe bankgebouw aan de Van der Biltlaan officieel geopend zal worden. Nadere gegevens over de ze festiviteiten kon hij nog niet ver strekken, miaar zeker is toch wel dat 24 mei een. belangrijke dag zal worden voor deze bank. In zijn openingswoord zei de heer Van Hoorn dat 1961 voor de bank een zeer goed jaar is geweest. De spaar gelden bereikten een hoogte als nimmer tevoren. Per 31 december bedroegen ze bijna 7 miljoen gulden en kassier Schip per deelde later mee dat juist per eind april het tegoed op de spaarbank het recordbedrag van 7 miljoen gulden overschreed. Ook de omzet van de bank was groot namelijk 33,8 miljoen gulden in 1961 te gen 26,7 miljoen in 1960. Hierin weer spiegelt zich de gunstige gang van za ken in Kapelle, aldus de heer Van Hoorn, die wees op de zeer gunstige resultaten van de fruitteelt en van de .betrekkelijk goede resultaten van de landbouw. In het jaarverslag deelde kassier M. Schipper mee dat dit jaar een bereid- stellingsprovisie betaald zal moeten worden over niet opgenomen kredieten Verder zijn een aantal safe-loketten in bestelling welke binnenkort geplaatst zullen worden. Ook voerde de kassier in zijn ver slag een pleidooi voor het rechtstreeks overmaken van de veilinggelden naar de bank. Dit neemt wel toe in Kapel le, maar het zou nog veel meer kunnen gebeuren. Vervolgens legde de heer Schipper rekening en verantwoording over 1961 af en nadat de heer P. Scheele als voorzitter van de Raad van Toezicht had geadviseerd de rekening goed te keuren, werd hiertoe besloten. Bij de bestuursverkiezing werd herko zen als voorzitter de heer F. van Hoorn,. Als plv. bestuurslid werd geko zen de heer I. Slabbekoorn. Tot lid van de Raad van Toezicht werd herko zen de heer P. Scheele en tot plv. lid de heei De Jager Jozzn. de spaar- ingelegd Tot 1 mei 1962 werd bij bank Hoedekenskerke 730.235.64. Terugbetaald werd in de zelfde periode 454.319.46. Het saldo van de spaarbank bedroeg op 1 mei jl. 5.669.276.94. hem niet terug „en dat was fout van mij" bekende De B. Van S. verklaarde dat de verdachte bij hem was gekomen en in naam van L. een brander leende. „Maar hij ge bruikte hem zelf." Toen kwam de tim merman B. op de proppen die beweer de dat de verdachte hem de brander te koop had aangeboden. „Een mis' stand", aldus de verdachte. L. sprak zich zelf daarna in zijn ge- tuiigeverklari-ng voortdurend tegen. „De B. wilde een brander bij mij lenen, maar ik had er geen." De politierech ter, mr. C. E. Coester: „In het verbaal staat dat u verklaarde wel een bran der in voorraad te hebben, maar De B, niet erg te vertrouwen." „Dat heb ik niet verklaard", aldus L. L. zei verder dat het mogelijk was dat hij De B. had geadviseerd: „Haal die brander bij Van S. maar uit mijn naam." Een paar minuten later ont kende hij echter weer dit te hebben gezegd. Toen de politierechter hem op de vingers tikte zei hij: „Nou ja, het is ook zo lang geleden." De offi cier van justitie, mr. A. W. Rosingh, dacht dat de verdachte bij Van S. vermoedelijk teveel had gezegd dan hij kon verantwoorden maar achtte verder bet bewijs voor gepleegd be, drog niet aanwezig. De B. werd vrij gesproken. Onder invloed in een auto verkeerde de Terneuzense koopman L. de V. Van wege de recidive eiste de officier twee weken onvoorwaardelijke gevangenis straf en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Het vonnis verzacht te slechts de ontzegging tot zes maan den. De benziniepompbediende M. van der M. reed onder invloed een gepar keerde auto aan en verdween zonder te stoppen. Twaalf a dertien genuttigde biertjes maakten het alcoholpercentage in zijn bloedvan 1,80 [promille waar. De eis was twee weken onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging, het vonnis ver minderde alleen de hechtenisstraf tot een week. Voor praalrijden stond de fabrieksar beider R. O. V. uit Clinge terecht. Op 21 februari gebruikte (hij ongevraagd een -auto in St. Jansteen. De officier eiste twee weken onvoorwaardelijk, V. kreeg een week cel. De timmerman C. H. uit Sluiskil wil de zijn dochter verdedigen tegen de on gewilde avances van een jongmens. Na dat verscheidene waarschuwingen zijn kind met rust te laten niets uithaalden, trok vader H. een mes en sloeg daar mee de jongen over het gelaat waar door deze bloedend verwond raakte. Conform de eis kreeg hij twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, f 75 of vijftien dagen en verbeurd verklaring van het mes. De brander D. van B. uit Arnemul- den verkocht een gevonden steebwagen en wegens verduistering kreeg hij f 40 of acht dagen. De Middelburgse koop man A. N. kocht het wagentje voor 7.50, terwijl de werkelijke waarde er van bijna 100 was. N. wilde de ge heelde wagen voor 40 kwijt. Hij kreeg 60 of twaalf dagen. Onder invloed van sterke drank suisde -de metselaar J. M. uit Arnemuiden op zijn brommer door de bebouwde kom van Vlissingen, De els was 100 of twintig dagen en twee maanden ontzegging, terwijl in het vonnis slechts de geldboete op 75 of vijftien dagen werd bepaald. TERNEUZEN. —Het nieuwe wijkge- bouw van het Groene Kruis zal op vrij dagmiddag 25 mei officieel worden ge opend door mevrouw E. Rijpstra-Knook. Op de markt vlak voor het stadhuis is men thans bezig met t podium op te trekken vanwaar de koninklijke familie op dinsdag 8 mei de Zeeuwse manifestatie van schoolkinderen zal gadeslaan. Het podium zal voorzien worden van een baldakijn. MIDDELBURG. 7.45 Mars padvinders en verkenners met Pad vindersband. Route: St. Jorisstraat, St. Pieterstraat, Lange Delft, Markt. 8.00 vlaghijsen op de markt. 8.308.50 Vertrek van een kleine drieduizend schoolkinderen voor het bijwonen van de aankomst van het koninklijk gezin. De kinderen ver zamelen zich bij hun scholen. Afmars van sportterrein na aankomst koninklijke familie via Sportlaan, Noordsingel, Koepoortbrug, Mo len water, alwaar e stoet tussen de bomen voor de Huishoudschool ontbonden wordt. 10.00 Aankomst per helicopter van het koninklijk gezin op de ge meentelijke sportterreinen aan de Sportlaan. Rondrit per auto langs de volgende route: Sportlaan, Noordsingel, langs Koepoort, Molenwa ter, Noordpoortstraat langs het Gasthuis, rond Noordpoortplein, Noordpoortstraat, Herengracht, Seisdam, Houttuinen, Langevielebin- nenbrug, Langeviele, Plein 1940, Gortstraat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Turfkade, Houtkade, Segeerstraat, Lange Delft, Kerkstraat, Koorkerkhof, Groenmarkt, Bachtensteene, Lange Noordstraat, Markt. 10.40 Aankomst op de Markt. Zeeuwse manifestatie. Daaraan nemen 440 kinderen uit de vierde klassen der lagere scholen uit alle ge meenten van Zeeland deel. Zij vormen de kaart van Zeeland op het middengedeelte van de Markt. 11.25 De leden van het Koninklijk Huis gaan al wandelende via Nieuwe Burg naar de kloostergangen van de Abdij (zij-ingang kerk onder de toren), voor een ontvangst door het Provinciaal Bestuur van Zeeland. 12.40 Vertrek per auto Abdijplein (uitgang Prov. Bibliotheek) naar sportvelden langs de route: Abdij, Balans, Spanjaardstraat, Bleek, Koepoortlaan, langs Koepoort, Noordsingel, Sportlaan. 13.00 Vertrek van het koninklijk gezin per helicopter naar 's-Herto- genbosch. Het bezoek van het Vorstenhuis wordt opgeluisterd door de muziekverenigingen Accelerando (Sint Annaland), EMM (Kortgene), Euterpe (Heinkenszand)OKK (Schoondijke)Ons Genoegen (Vlissin gen), ONDA, Juliana, Excelsior, signaalafdeling Achilles en de Pad vindersband, allen Middelburg. IS.0015.00 Opvoering van kinderoperette in het Schuttershof, door leden van de buurtvereniging 't Zand. 15.00 Concerten en shownummers door de Zeeuwse muziekkorpsen op de Markt, afgewisseld met daglichtvuurwerk. 19.1519.45 Volkszang op de Markt met begeleiding van de Chr. mu ziekvereniging „ONDA", directeur Bart Leijnse. 20.00 Strijken der vlaggen door de padvinders. 20.00 Opstellen van de grote lampionoptocht op de Penninghoeksin- gel (richting Kromme Weele). 20.15 Vertrek van de lampionoptocht, begeleid door het Tamboers- en Pijperskorps Juliana, de Chr. muziekvereniging ONDA, de mu ziekvereniging Excelsior, de Signaalafdeling van Achilles en de Padvindersband. Route: Penninghoeksingel, Kromme Weele, Bedde- wijkstraat, Langeviele, Pottenmarkt, Markt, Lange Delft, Korte Delft, Dam, Lange Giststraat, St. Pieterstraat, Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noordstraat, Bachtensteene, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt. 20.00-22.00 Concert door het Residentie-orkest in de St. Jacobskerk te Vlissingen, ter afsluiting van het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Dirigent Willem van Otterloo, met medewerking van de grote Spaanse meesterpianist Eduardo del Pueyo. 21.00-22.00 Openluchtbal op de Markt. 22.30-23.00 Groots vuurwerk aan de overzijde van het kanaal bij het voormalige veilinggebouw. Het vuurwerk bestaat uit 25 afdelingen met een slotstuk en is kosteloos te bezichtigen op de Blauwedijk. Landelijk korfbal GOES. In het afgelopen weekeinde is in klasse 3a, district Zuid-Holland van de K.N.K.B. de beslissing gevallen omtrent de degradatiekandidaat. Hek. kesluiter Schiedam zag nl. tegen Phoe nix geen kans om één winstpuntje te behalen waardoor de Schiedammers het nog tot een beslissingswedstrijd hadden kunnen brengen. Ze verloren kansloos met 412. Tjoba 1 behield de derde plaats ondanks het gelijke spel tegen Velox (44). Deze derde plaats wordt evenwel nog ernstig bedreigd door Gym nasiasten, dat met gering verschil de baas bleef over Spartaan (76). De stand in 3a: Danaiden 1628, Phoenix 1524; Tjoba 1 1623; Gymna siasten 16—21; DKC 16—17; Velox 16— 14; ALO 1512; Spartaan 168; Mors- kwartier 188 en Schiedam 187 (Schiedam degradeert). Leider Danaiden heeft thans nog twee wedstrijden voor de boeg. De moeilijk ste hiervan staat voor a.s. zaterdag op het programma. Het Leidse twaalftal komt dan nl. op bezoek bij Tjoba 1. De Zeeuwen zullen het ongetwijfeld tot een eer rekenen om tegen deze ploeg eer zo goed mogelijk resultaat te bereiken en de korfballers uit de sleutelstad moe ten op een warm onthaal rekenen. Wint Danaiden dan is de titel vrijwel binnen omdat niet te verwachten valt, dat zij in hun laatste wedstrijd tegen Spartaan kleerscheuren op zullen lopen. De wed strijd Tjoba-Danaiden begint om half vijf op het terrein aan de Rijksweg te 's-Heer Hendrikskinderen. Het Haagse Phoenix, dat het bij een eventuele ne derlaag van Danaiden tegen Tjoba nog tot een beslissingswedstrijd kan bren gen, gaat op bezoek bij Velox hetgeen een lastige wedstrijd voor hen betekent. Bij ALO-Gymnasiasten houden wij het op een zege voor de bezoekers. Meer relief In klasse 2b, district uid-'Holland van de K.N.K.B., waar het kampioen schap van het Middelburgse Swift 1 reeds een feit is geworden, heeft dit kampioenschap nog meer reliëf gekre gen, doordat Sperwers 2 opnieuw een punt verspeelde. Het kwam in de wed strijd tegen Olyrnpiaan niet verder dan een 22 gelijkspel. Voor Olyrn piaan was het een kostbaar punt. De wedstrijd tussen de staartploegen Actief en Deetos 2 werd duidelijk in het voor deel van de laatste ploeg beslist '310). Het lot van Actief is dan ook vrijwel bezegeld. Zuiderkwartier werkte zich naar de derde plaats door een keurige 31 zege op Ons Eibernest. De stand is nu: Swift 1 1525; Sperwers 2 13— 17; Zuiderkwartier 1617; Hou Stand 1416; Ons Eibernest 3 1516; Oras Huis 1314; Olyrnpiaan 1511; Deetos 2 159 en Actief 145. Het programma voor het a.s. week einde luidt: Actief—Sperwers 2 en Dee tos 2—Ons Huis. jyjIDDELBURG. In de uit de vroege middeleeuwen date rende Engelse stad Scarborough zullen van 4 tot en met 9 juni Zeeuwse vrouwen laten zien hoe men mutsen maakt en hoe doeken worden geplooid. Deze demonstratie zal een onder deel vprmen van de wat de Engelsen noemen Dutch exhibition They live by the sea", een Nederlandse tentoonstelling met een zeer sterk Zeeuws element. Mej. A. van der Leeden, secre taresse van de bond van plattelandsvrouwen in Zeeland, is al vol van deze expositie. Op haar schouders rust een deel van de zware taak Zeeland te doen vertegenwoordigen in „good old Brittain". Op 30 mei a.s. vertrekt zij met mej. Dekker uit We- meldinge reeds naar Scarborough om de laatste voorbereidingen voor de Zeeland-week in deze plaats te treffen. Voor de stad Scarborough en haar manifestatie weer een nieuwe parel a,an de kroon van „holiday" eve nementen, nu reeds voor het vijfde achtereenvolgende jaar te organise ren. De heer Stephen Fewster, publi city manager van Scarborough, is voor deze gelegenheid speciaal naar Middelburg gereisd om ,,'On the con tinent" de laatste kontakten te leggen voordat op maandag 4 juni de com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de „Dutch festival exhibition" officieel zal openen. Aanvankelijk zou de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, mr. G. Stijkel, dit hebben gedaan, maar deze was wegens druk ke ambtsbezigheden-, verhinderd. Waarom mr. Stijkel was aange zocht? Wel, een belangrijk element van de tentoonstelling zal de grote Del- taplanmaquette uitmaken waarvoor overal ter wereld reeds belangstel ling bestaat. Na in Scarborough door duizenden Engelsen hekeken te zijn zal het kunstwerk een reis gaan ma ken door Australië en Zuid-Ameri- ka. Het lag voor de hand dat waar de Deltawereken zo op de voor grond geplaatst worden, niemand minder dan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat hier een des kundig commentaar op kon geven. Hoe het ook zij, mr. Stijkel zat in Den Haag „vast" en jhr. mr. De Casembroot was volgaarne bereid de openingsspeech te spreken in de ge liefde Engelse badplaats aan de Noordzee. SCARBOROUGH. 44.000 inwoners hoopt door het nu al voor de vijf de keer georganiseerde festival men sen van eigen bodem warm te doen lopen voor de schoonheid van haar zelf en van haar omgeving. En te vens om de Engelse toerist ver trouwd te maken met wat er leeft en werkt in „the other country", met name Holland. Vorig jaar heef men in Scarborough kunnen zien wat er in Gelderland te koop was. Dit keer hebben de stadsbestuurders terecht het oog laten vallen op Zeeland. De provinciale Zeeuwse VVV kan daar niet anders dan blij om zijn. Propa ganda zonder dat het een centje kost. De Engelsen zijn niet eenzijdig te werk gegaan. Zij hebben niet uitslui tend naar de waterstaatkundige tot standkomingen in Zeeland gekeken. Zij doorzagen dat Zeeland nog iets anders te bieden had dan dijken en dammen. En daarom kwam er maan den geleden een vererende uitnodiging op het bureau van de plattelandsvrou wen in Zeeland. Of men mee zou wil len werken aan een Zeeuwse tentoon stelling in Scarborough? U mag een keer raden wat mej. v. d. Leeden zei. Het antwoord was natuurlijk „yes"! Later, vertelde ons mej. v. d. Leeden, „realiseerden we ons dat voor zoiets heel wat komt kijken". „We hebben al eens meer iets der gelijks georganiseerd in Goes tij dens de fruitweek maar in Enge land, dan moet je behoorlijk voor de dag kunnen komen." Elf dames wer den uitgekozen om de reis naar Enge land mee te maken en daar te tonen hoe schoon de Zeeuwse kleding is. „Bij voorbaat kozen we vrouwen uit die Engels spraken", zei mej. v. d. Leeden. „Het is geen schande als je geen Engels spreekt, maar het is in dit geval wel makkelijk, vooral wan neer er tekst en uitleg gegeven moet worden." Bij de klederdrachtenshow wil men echter duidelijk tot uitdrukking doen komen dat de typische eigen Zeeuw se kledij iets is dat voorbijgaat en niet representatief meer is voor de gemiddelde Zeeuwse. Toch zal in Scarborough zoveel mogelijk de Zeeuwse folklore in ere gehouden wor den, want twee van de elf dames ge ven ee ndemonstratie kantklossen weg in een speciaal ingerichte Zeeuwse hoerenkamer. In lijnrechte tegenstel ling evenwel tot dit interieur zal een hypermoderne Nederlandse keuken in elkaar gezet worden, opdat de En gelse vrouw kan zien dat ook die olij ke Hollander met zijn tijd meegaat. Uiteraard ontbreekt op deze Zeeuw se „exhibition" ook de versnaperings stand niet met de karakteristieke lekkernijen uit het land van „luctor et emergo", zoals de Zeeuwse babbe laars en de „knijpertjes". Behalve de kleding en hetgeen de maag pleegt te vullen kunnen de Engelsen ook ken nismaken met allerhande voorwerpen uit de goede Zeeuwe oude tijd. De musea te Middelburg en Goes ver leenden volle medewerking en wat men te kort kwam voor de tentoon stelling werd aangevuld uit particulie re collecties. De boerenkapel uit Se- rooskerke zal nummertjes blazen tij dens de toeristenfeestweek en de heer Jongepier uit Vrouwenpolder vergast zijn bewonderaars op fraai houtsnij werk. Zo zijn er tal van attrakties uit Zeeland in Scarborough te zien. De plattelandsvrouwen vormen een soort goodwill- missie en wie weet komen later veel geïntresseerden uit Albion naar Zeeland om eens na te gaan VRIJDAG 4 MEI RADIO HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.23 Lichte gram- mofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte grammofoonmuziek (Om 8.35 Van de voorpagina, praatje); 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Orkestmuziek (gr.); 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Zangreci tal; 11.45 Orgelspel; AVRO: 12.00 Lichte muziek en zang; 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen en grammofoonmuziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Rotterdams Harp kwintet; 14.40 Boekbespreking voor de jeugd; 15.00 Kamermu ziek; 15.10 De twee minuten, be schouwing; 15.20 Radio Filharmo nisch orkest; VARA; 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzi kale lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Radio Filharmonisch orkest en harpsoliste; 17.50 Actualitei ten; 18.00 Nieuws; 18.15 Politieke le zing; 18.25 Lichte orkestmuziek en zangsoliste; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 Voor de kinde ren; 19.10 Meisjeskoor; NATIO NAAL PROGRAMMA: 19.30 Wij waren achttien in getal, herden kingsprogramma; 19.58 Inleiding tot de herdenking op de Dam te Amsterdam; 20.00 Stilte op de Dam; 20.02 Wilhelmus; 20.04 Psalm IX, uitgevoerd door Groot Omroepkoor en omroeporkest en tenor; VPRO: 20.25 De Joodse vrouw, hoorspel; 20.55 Nieuws; VARA; 21.00 Kamermuziek; 21.25 Grote en kleine problemen van deze tijd, gesprek; 21.55 Omroep- Kamerkoor; 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.30 Nieuws; VPRO: 22.40 Literair program ma; VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.10 Rustig voorspel tot een lang weekeinde (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram mofoonmuziek; 7.13 Lichte gram mofoonmuziek; 7.30 Te Deum Laudamus; 7.50 Het brood des le vens, meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Volksliede ren (gr.); 8.45 Lichte grammo foonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Lichte grammofoonmuziek; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Klas sieke muziek (gr.); 10.15 Morgen dienst; 10.45 Pianorecital; 11.15 Voor de oudere luisteraars; 12.00 Verpozingsmuziek rond de dertiger jaren; 12.30 Mededelin gen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Koorzang; 12.50 Grammofoonmuziek en eventueel actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte grammofoonmuziek; 13.45 Koperorkesten (gr.); 14.05 School radio; 14.25 Strijkoctet (gr.); 15.05 Gewijde muziek (gr.); 16.00 Clavecimbelrecital; 16.15 Bloe men en planten, praatje; 16.30 Tenor, hoorn en piano; 16.45 Klas sieke muziek: gr; 17.00 Voor dracht; 17.20 Vocaal ensemble; 17.40 Beursberichten; 17.45 Koper orkest; 18.20 De hangmat; 18.50 Rege- ringsuitzending: De betekenis van het buurtwerk, door drs. B. C. H. Verdoes van het Ministerie van Maatschappelijk Werk; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Ra diokrant; NATIONAAL PRO GRAMMA: 19.30 Zie Hilversum I. NCRV: 20.25 Klassieke muziek (gr.); 20.40 Geestelijke koorwer ken; 21.05 Klankbeeld over Neder land in het derde oorlogsjaar; 21.40 Omroeporkest: moderne mu ziek; 22.00 Orgelrecital; 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten; 22.40 Wijd als de wereld, lezingen; 23.00 Kamerorkest en solist; 23.40 Klassieke muziek (gr.); 23.55- 24.00 Nieuws. 1 TELEVISIE 1 Avond NATIONAAL PROGRAMMA: 19.50 Dodenherdenking; 20.10 Pau ze; 20.15 Journaal en weerover- zicht; VARA: 20.30 Dagboek van Anne Frank, toneelstuk. DUITSLAND 17.00-17.45 Voor de jeugd; 17.45- 17.50 Overzicht van de program ma's voor de komende week; 18.00-18.25 Dokumentair program ma; (Regionaal programma: NDR: 18.25 Die Nordschau; WDR: 18.40 Hier und heute; 19.15 Ka mertheater; NDR: 19.25: Funk- streife Isar 12); 20.00 Nieuws en weeroverzicht; 20.20 Volksdansen uit Amerika; 21.05 Cabaretpro gramma; 22.05 Film; 22.30 Nieuws. BELGIË VLAAMS 19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nieuws; 20.25 Het manneke; 20.30 TV-spel; 22.00 Programma met filmnieuws en nieuwe films; 22.45 Nieuws. BELGIË FRANS 18.30 Voor de jeugd; 19.00 Nieu we films; 19.30 Dokumentair pro gramma; 20.00 Nieuws; 20.30 TV- spel; 21.50 Kunstkroniek; 22.30 Nieuws. KOUDEKERKS. De uitslagen van de Dynamo-veldloop in Koudekerke luiden: jongens 10-11 jaar (500 m). 1. Bas Chris- tiaamse 2.51.-; 2. Wim Westveer 2.52.1; 3 Jo- han Boone 2.54.8; 4. Jaap Tholenaar; 5. Piet Wielemaker; 6. Bouwke Stroo; 7. Wim Bom- melje; 8. Piet Joziasse; 9. Frans Steuteï; 10. ïopmgemanse. Jongens 12 t.m. 15 jaar (1000 meter): 1 Ad Tholenaar (Dynamo) 3.03.-; 2. J. Valkenier M. (burg.) 3.04.5; 3. Wim van Noppen (Dynam. 3.048 ;4. J Christiaansen K'kerke; 5. W, de Schrijver (Dynamo); 6. E. Janse Koudekerke; 7. C. v. d. Heide Koudekerke; 8. P. Aarnoutse Kou dekerke. Senioren 500 meter; 1. Hein Cuié Dynamo 1.09.9; 2. Sjors Christiaansen 1.10.9; 3. Piet Zwartepoorte 1.11,2; 4. Rien Mondeel 5. Johan Cujé. A-B junioren (2000 meter). 1. P. v. d. Schaaf Marathon 6.14.2; 2. H. de Klerke Dynamo 6.20.-; 3. H. de Vlieger id. 6.28.1; 4. L. Wilderon Mar.; 5. P. Wil- deron Mar. Senioren 3500 meter: 1. Hein Cu- je Dyn. 9.43.-; 2. Cas Mulder Dyn. 9.55.-; 3. Hams Bostelaar Dyn. 10.16.-; 4. Rien Mon deel Dyn. 10.40.-; 5. Piet Zwartepoorte Dyn. 10.50.-; 6. Ad Eouwens Mar.; 7. Frans Brou wer Dyn.; 8. Sjors Christiaansen. of de dames van mej. v. d. Lee den de waarheid hebben gespro ken. Niet dat we daaraan zou den twijfelen maar een mens wil nu eenmaal met eigen ogen aanschouwen wat anderen hem vertellen. Moge de Scarborough- week ertoe bijdragen dat Enge land en Zeeland „dichter" bjj elkaar komen te liggen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5