Ongedwongen busrit en fleurige wandeling in geurige Keukenhof Oranje vlaggetjes kwamen van achter het IJzeren Gordijn Kamers deden er *t zwijgen toe Franse fotograaf door politie meegenomen Wel lid, maar dan ook gemakkelijk VAART DER VORSTEN ONLUSTEN IN LISSABON Donderdag 3 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD - Pag. 7 Programma militaire voetbalkampioenschap Bedankje Trapje Op de foto Samen terug Vervolg van pag. I Stralend Tot drie uur De ongedwongenheid van het feest van het Koninklijk paar met zijn 109 gasten had niet beter knnnen worden geaccentu eerd dan door de trip, die het gezelschap gisteren per bus naar de Keukenhof heeft gemaakt. Prins Bernhard was in de eerste bus een gezellige gastheer, die zich er van overtuigde of iedereen wel een goed plaatsje had voordat de tocht be gon. Op de bovenste foto is hij, staande in het gangpad, net in gesprek met koningin Juliana. Voor de Koningin zit ten koningin Elizabeth en koning Olaf. Verder naar voren ziet men de Sjah van Perzië en kei zerin Farah. In de stoe len links van voor naar achteren: prins Bertil, Prins Jan van Luxem burg, zijn echtgenote prinses Josephine Char lotte- en (van opzij) prins Aschwin. Voor het vertrek had prins Bernhard (onder ste foto op de rug ge zien), nog wat staan praten met de passa giers van de andere bussen, voor hij als laatste zijn eigen bus binnenwipte. Die was toen al aardig vol. Even leek het er op of de Prins op de stoel voor in naast de chauffeur wilde gaan zitten, maar dat was de plaats voor de begeleidende recher cheur. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het parlement heeft zich gisteren strikt gehou den aan het door het zilveren bruidspaar gewenste particuliere karakter van de feestlijkheden ter gelegenheid van het zilveren hu welijksfeest. In de Eerste Kamer heeft de voorzitter mr. J. A. Jonkman er met geen woord van gewaagd. De Tweede Kamer, die gisteren haar werk na het paasreces her vatte, deed er ook het zwijgen toe. De voorzitter dr. L. G. Korten- horst zei slechts dat hij maandag persoonlijk aan Koningin en Prins de gelukwensen met de verjaar dag van de Vorstin en met het zilveren huwelijk had overge bracht. Hij maakte de Tweede Kamer deelgenoot van de woor den van dank die de Koningin had gesproken en van het verzoek deze dank aan de Kamer over te brengen. DEN HAAG (ANP). De wedstrij den voor de tweede ronde van het in ternationale militaire voetbalkampioen schap, waarvoor zich België, Neder land, Turkije en Griekenland hebben geplaatst, zullen van 30 mei tot en met 6 jum in Athene worden gespeeld. De winnaar van dit toernooi zal vervol gens in een uitwedstrijd tegen Zuid- Korea de titel betwisten. Het wedstrijdschema ziet er als volgt uit: woensdag 30 mei: België Nederland, Griekenland—Turkije. Zon dag 3 juni: GriekenlandNederland, BelgiëTurkije. Woensdag 6 juni: Grie kenlandBelgië, NederlandTurkije. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Franse fo tograaf Alain Retsin van het foto agentschap Europresse is gisteren volgens ooggetuigen vlak bij het Amstelhotel door vier rijksrecher cheurs afgerammeld, toen hij pro beerde koningin Elizabeth van En geland door het raam van een" hof- auto te fotograferen. De koningin, prins Philip, de hertogin van Kent en prins Max van Beieren waren van het Rijksmuseum op weg naar het Amstelhotel. Op de brug over de Amstel moest de hofauto even stoppen. De fotograaf die er in zijn wagen achteraan reed, stapte uit en begon door een raampje koningin Elizabeth te fotograferen. Even verderop werd weer gestopt, en de fotograaf probeerde opnieuw een plaat te maken. Op dat ogenblik kwamen vier rechercheurs, die de koningin in hun politieauto bege leidden, tussenbeide. GESLAGEN De fotograaf trachtte in zijn auto te vluchten, maar de vier politiemannen waren hem te snel af. Zij sloegen hem met hun vuisten, aldus getuigen, en namen hem toen mee naar de politie post in het Amstelhotel. Hij kon na een kort verhoor door commissaris Taconis weer vertrekken. De afgelopen dagen hebben zich herhaaldelijk botsingen tussen foto grafen en politie voorgedaan. Zo kwam het eergisteren, toen de vorste lijke gasten op Schiphol arriveerden, achter de ruggen van de erewachten steeds tot handgemeen, scheenschop- pen en scherpe redetwist, omdat de buitenlandse fotografen niet wilden blijven staan op de plaatsen die hun waren aangewezen. OPDRACHT De fotografen beroepen er zich steeds op dat het feest van deze dagen geen officiële, protocollaire zaak is. maar veeleer een informele ontmoe ting ter gelegenheid van een familie feest. Zo is het door de voorlichtings diensten ook herhaaldelijk beschreven. De politie heeft echter de opdracht de fotografen zoveel mogelijk op een afstand te houden als zij opereren op plekken waar geen officiële stand plaats voor hen is ingeruimd. GEWOON ALS TOERISTEN Van een onzer verslaggevers LISSE. Precies tegelijk kwamen zij gisteren tegen één uur aan bij de Keuken- bof: Koning Boudewijn en koningin Fabiola samen met prinses Beatrix in een statige zWarte Rolls Royee, en drie zwierige blauwe autobussen met het zilveren bruidspaar en hun vorstelijke gasten. Zo kon zich voor de hoofdingang één van de aardigste tafereeltjes van de dag afspelen. Boudewijn en Fabiola wandelden, hij met de arm om haar schouder, naar de eerste bus, waaruit op dat moment net koningin Juliana stapte. Het Belgische koningspaar was kort tevoren op Schiphol geland en had onderweg de stoet ingehaald. Koningin Juliana „Wat leuk dat jullie toch zijn gekomen" was kennelijk blij om het weer zien. Koningin Fabiola schattige verschijning in haar abrikooskleurige complet kreeg een hartelijke kus van prins Bernhard (in grijs costuum). Daarna: het voorstellen of vernieu- if ü- if if it wen van de kennismaking van de voor naamste gasten: de kleine Sjah van Perzië in een donkergrijs wandelcos- "V TT AT/7"" T T Z Z TA I V tuum, zijn vrouw Farah, met aller ogen I Ia. I II I Tc I I Tl op zich gericht, koningin Elizabeth van V I J r\ I V V ft III I F E l Engeland in een hardgele zomermantel met diito hoedje, prins Bertil, behage- lij-k gehuld in een beige kameelharen m s~ TTT") T"fc TT /T /A1\T winterjas. Tussen de bedrijven door I |f l_J I K H I 1 I \l werd druk op wangen of handen gekust. f j )|'j\ 7 I T Voor de familie Beulk, wier auto bussen voor dit uitzonderlijke vervoer waren gebruikt, was het een grote dag. Leo Beuk, zoon van een der firmanten, kreeg een bedankje van koningin Juliana voor de rit, die in alle genoeg lijkheid was verlopen. De chauffeurs van de bussen werden later overstelpt met vragen: „Is er nog gezongen onderweg?" „Wie heeft er gebruik gemaakt van het piepkleine bibliotheekje in de wagens?" „De bus sen zijn zeker wel verbouwd voor de gelegenheid?" „Neen, neen, neen", wisten de chauf feurs te vertellen. „Het zijn normale, maar wel extra opgepoetste wagens; er is niet gezongen en niemand heeft zitten lezen. De gesprekken werden hoofdzakelijk in het Engels gevoerd." De veertienjarige Leo Beuk, in een groen piccolopakje, had uit de eerste bus het uitstappen vergemakkelijkt, door als een haas een mooi blauw ge schilderd trapje voor de deur neer te zetten. Dat gebeurde hoofdzakelijk, omdat de Engelse koningin protocolair niet hoger dan dertig centimeter mag stappen. De Keukenhof zelf mocht dan, on danks de zioh hardnekkig verstoppende zon, op haar fraaist met haar kleuren weelde liggen te pronken, de daimes in het gezelschap wilden er in bun verschijning beslist niet voor onder doen. De voorjaarstoiletjes en de daar bij passende hoedjes wedijverden met eikaar in gracieuze vrolijkheid. Vooral voor de dames onder de dui zenden kijklustigen die zich bij de Keu kenhof een goed plaatsje hadden ver overd, bood de rijke stoet een aanblik „om nooit te vergeten". Zij juich ten nog harder dan de mannen achter de hekken of tussen de bomen. Greetje Reeuwijk en Miep van Ho ven, beiden gestoken in de blauwe en rode toiletjes van de hofdames van Jacoba van Beieren, verhoogden het fleurige accent nog door het aanbie den van een boeket narcissen met va ren- en rododendronblad aan elk van de dames. Voor koningin Juliana wa ren er prachtige oranjekleurige Fidelio- tulpen. „Het grappige was", vertelde de twin tigjarige Greetje na afloop, „dat de meeste koninginnen en prinsessen blij verrast amttwoordden met ee« keurig Nederlands „Dank u wel". Zonder zich bewust te zijn van de vele bij de ingang verdekt opgestelde paraplu's, wandelden de feestgangers in opperbeste stemming rechtstreeks naar de vijver, waar zij minutenlang genoten van de prachtige voor j aars - weelde en het kunstige bloemwerk dat op het water dreef. Het was tenslotte prins Bernhard die een eind aan de betovering maakte en de weg naar het restaurant insloeg, waar de lunch al klaar stond. Later hebben de gasten nog ruim schoots de kans gekregen hun hart in het park op .te halen. Het werd een ongedwongen wandeling, waarbij de een de ander op de foto zette tegen een achtergrond zoals zij die niet vaak tot hun beschikking hebben. Filmcamera's snorden in vorstelijke handen en zo zal aan menig vorstelijk hof de herinnering aan deze dag nog lang voortleven. Toch was een groot deel van het ge zelschap, met het oog op het kille weer, blij toen het weer in de bussen kon voor de terugtocht. Koningin Elizabeth had het kennelijk koud, want zij zette haar gemaal aan tot meer spoed, toen de gasten de poort weer uitkwamen. Het Britse vorstenpaar was het eerst in de bus. Na hen stapten koning Boudewijn en koningin Fabiola in. Dat verloste de met het protocol belaste functionaris sen meteen van enkele hoofdbrekens. Zij hadden in onzekerheid verkeerd over de vraag of het Belgische konings paar naar Amsterdam terug zou rijden in de hofauto. waarmee het was ge arriveerd. of met de rest van het gezel schap in de bussen. De hofauto was voor alle zekerheid al voor de bussen gereden omdat de delicate gezondheidstoestand van de Belgische koningin (in Brussel doen op nieuw onbevestigde geruchten de ronde dat zij in verwachting is) be kend was. Op weg naar Amsterdam is de stoet ter hoogte van Haarlem wat opgehou den door het drukke verkeer. Even na vijven was het gezelschap terug in het Amstelhotel, waar het zich meteen kon voorbereiden op de vaartocht met de Oranje. Macmillan over E.E.G. TORONTO (Reuter) De landen van de E.E.G. en Engeland hebben een ge lijke verantwoordelijkheid bij de beslis sing over de vraag of de belangen van de Europese samenwerking en die van het Gemenebest -kunnen samengaan. De Britse premier Maomillan sprak deze woorden tijdens het jaarlijkse diner van het Canadese persagentschap in Toron to. „Wanneer men ons als lid wenst, dan zal men het ons gemakkelijk moe ten maken", voegde Macmillan er aan toe. Van een onzer verslaggevers ZEVENAAR Het Oranjefeest bij uitstek, Koninginnedag, is in Zeve naar luister bij gezet met vijftig pa pieren Russische vlaggetjes. Zij wa ren per abuis op de speelweide in de grond gestoken om daar het feestterrein voor de kinderen te markeren. De leverancier van de vlaggetjes, de plaatselijke boekhan delaar A. J. M. Akkermans, keek vreemd op toen de leden van het Oranjecomité hem kwamen vertellen dat hij in plaats van oranje vlag getjes rode had geleverd. De meeste papieren vlaggetjes die gedurende de feestdagen van de laatste tijd in ons land worden gebruikt, zijn afkomstig uit een fabriek bij Leipzig, die ze zeer goedkoop levert. De impor teur-grossier L. Wittemburg in Am sterdam doet al ruim dertig jaar zaken met deze onderneming. Ook de zending vlaggetjes die de boekhandelaar Akker mans in huis had gekregen kwam van achter het IJzeren Gordijn. GRAP? Op het wikkel, waarin de feest artikelen per vijftig stuks waren ver pakt, stond in het Duits aangegeven dat zij oranje van kleur waren. Met wikkel en al zijn de vlaggetjes naar de speelweide gegaan. Daar bleek pas dat zij iets heel anders symboliseerden dan de bedoeling was toen zij al in de grond waren gestoken. Enige politiemannen en leden van het Oranjecomité zijn druk doende ge weest met het vervangen van de Het Koninklijke paar en zijn jongste dochter bij de rondwandeling door de Keukenhof. Ook prins Bernhard vond het toch kennelijk wat fris. communistische vlaggen voor inder haast bij de boekhandelaar gehaalde orahje vlaggetjes. De heer Wittenburg heeft er geen idee van hoe de communistische vlaggetjes tussen de partij Nederlandse terecht zijn gekomen. Het is mogelijk dat een arbeider in de fabriek in Oost-Duitsland een grap heeft willen uithalen. Het kan echter ook zijn dat het rode pak per abuis tussen de oranje partij voor Nederland terecht is gekomen. De fabriek zal wel heel wat communistische vlaggetjes te ver sturen hebben gehad naar oostelijke landen voor de viering van 1 mei, aldus de heer Wittenburg. Slechts één keer eerder heeft hij een soortgelijke ervaring gehad: in 1937. Bij een partij papieren Neder landse vlaggetjes die door dezelfde fabriek naar ons land werd gestuurd ter gelegenheid van het huwelijks feest van Koningin en Prins bevond zich toen een aantal vlaggetjes met hakenkruizen. Toen het diner was geëindigd had de Oranje juist de in de avondschemer vervaagde polder verlaten en ontrolde zich voor het oog van de gasten de film van werkzaam Nederland: het hele industriecomplex van de IJmond in feestkleed gestoken. Alle fabrieken praalden in al het licht, dat ze konden opbrengen. De gasten stonden van hun tafels op om het indrukwekkende tafereel te aanschouwen. Zo ver het oog reikte schitterden witte, groene en gele lich ten. Hoog reikten de door schijn werpers beschenen koeltorens van de Hoogovens in de donkere lucht, plui mende rookwolken daar boven uit. De gasten waren er nog nauwelijks op uitgekeken toen de Oranje al in de sluizen van IJmuiden lag. De korte tocht, die de Oranje mis schien nog buitengaats zou hebben ge maakt, is niet doorgegaan. Onderweg was de gasten over de omroep al mee gedeeld dat het schip „in verband met de weersomstandigheden" niet de Noordzee zou opgaan. Zo bleef de Oranje in de grote sluis liggen, stra lend van alle ontstoken lichten. Om tien uur precies konden de vrien den en vriendinnen van de Prinsessen aan boord. Voor hen was de bioscoop zaal met lampionnen en guirlandes her schapen in een bonte feestzaal. Na de begroeting openden koningin Juliana en prins Bernhard meteen het bal. Toen zij enige tijd alleen op de dansvloer wa ren gebleven, klapte de Prins even in de handen en gretig zwierde de jeugd de dansvloer op. Prinses Beatrix maak te haar eerste dans met jhr, Teixeira de Mattos jr. Even later openden de Koningin en de Prins in de Nassau-lounge het bal voor de adellijke gasten. Omstreeks half een werd het bal onderbroken voor een soper. Daarna is hét feest nog tot drie uur voortgezet. Bijna alle adelijke gasten van het Koninklijk paar zullen vandaag in de loop van de dag vertrekken, koning. Olav al heel vroeg. Hij zou tegen half negen Schiphol verlaten. Koningin Elizabeth en prins Philip vertrekken om elf uur. Zorgzaam en toegewijd als altijd was koning Boudewijn ook gisteren voor koningin Fabiola. Links ziet men nog net een stukje van de bontjas en de hoed van prinses Beatrix. LISSABON (Reuter, UPI, AP). - De 1-mei viering in Lissabon heeft tot een felle botsing geleid tussen politie en de monstranten, waarbij een arbeider werd gedood. 58 mensen, onder wie twee po litieagenten. werden gewond. De botsing had plaats op een plein in de buurt van de Taag. De arbeiders kwamen met een pont de rivier over en werden door de politie opgewacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7