WOEDEND BONN BERAAMT TEGENZET BLANKENHEYHI Koning van Wolfsburgis niet onmisbaar BRITSE CONSERVATIEVEN MAKEN ZICH ZORGEN K.V.P. stemt unaniem voor de begroting buitenlandse zaken Uit de kerken SOCIALISTEN ALLEN TEGEN Dam weggebroken in Europoort Gorbach op Schiphol I KAPPIE EN DE TI-PISCHE BOOT I Donderdag 3 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 v®n; - SALAN WIL DE GAULLE LATEN GETUIGEN Noorwegen dient officieel verzoek in bij de E.E.G. Labour en liberalen in opmars Deense premier heeft lichte hartaanval 0ERM WE MOETEN DIE. STOMME BRIL VINDEN// en... die goeie jonge r Van onze correspondent BONN. Regering en oppositie zijn gisteren in Bonn heftig tekeer gegaan tegen de directie van de Volks wagenfabrieken die hardnekkig weigert de recente prijsverhoging ongedaan te maken. In een regeringsverklaring werd gezegd dat het kabinet het besluit van de directie met „de grootste verwondering" heeft vernomen. Op voorstel van de twee regeringsvertegenwoordigers in de raad van toezicht zou deze raad zaterdag voor de tweede keer bijeen komen om over de prijsverhoging te beraadslagen. De socialistische oppositie eist zelfs een proces tegen de directie van de Volks wagenfabrieken. Na een kabinetzitting waaraan bonds kanselier Adenauer niet deelnam, werd gisteren opnieuw gezegd dat het in trekken van de prijsverhoging wel degelijk mogelijk is, vooral wanneer men kijkt naar de goede omzet- en winstpositie van de autofabrieken in Wolfsburg De regering overweegt nu een verlaging van het invoerrecht op auto's uit het buitenland. Op het ogenblik bedraagt dat voor kleine wagens tien procent. Een ver laging tot vijf procent zou voor bv. de Renault Dauphine, die in West-Duits- land voor de grootste concurrent door gaat van de Volkswagen 1200, kunnen neerkomen op een prijsverlaging van 250 mark. Zou het gehele invoerrecht worden afgeschaft, dan zou de prijsver laging voor deze kleine Franse wagen zelfs vijfhonderd mark kunnen bedra gen. UITERST ZWAK Maar het gescherm van de West- duitse minister van economische zaken met een verlaging van het invoerrecht betekent niet dat het wetsontwerp hiervoor al kant en klaar is en op koTte termijn door de Bondsdag en de Bonds raad (Eerste en Tweede Kamer) ge accepteerd zal worden. Eerder is de politieke positie van minister Erhard door het op zijn stuk blijven staan van Heinz Nordhoff, de onverzettelijke president van de Volkswagenfabrieken in Wolfsburg, uiterst zwak. Erhard heeft Nordhoff waarschijnlijk zwaar onderschat. „De koning van Wolfsburg" blijkt op een beslissend ogenblik eenvoudig lak aan minister Erhard te hebben wanneer die zich wil bemoeien met de interne gang van zaken in het bedrijf waarvan Nordhoff de baas is. DRIE ARGUMENTEN Nordhoff laat slechts drie argun pel urnen- ten gelden tegenover het appèl van Erhard aan de ondernemers om bij de prijsvorming vooral rekening te houden met de economische toestand des lands: 1 de hoofdzaak om de Volkswagen fabrieken reserves voor de toekomst te verschaffen; 2 het belang van de 75.000 arbeiders in zijn bedrijven en van het half miljoen arbeiders in toeleveringsbedrij- o het belang van de anderhalf miljoen volksaandeelhouders die een of meer aandeeltjes Volkswagen bezitten (die de laatste dagen prompt in koers zijn gestegen) De grote vraag in de Bondsrepu bliek is nu of Nordhoff zich in zijn openlijk gevecht met Erhard zal kun nen handhaven en of hij zich staande PARIJS (Reuter). Mevrouw Bidault, de echtgenote van de ex- premier en ex-minister van buiten landse zaken, die een paar weken geleden Frankrijk verliet om van het buitenland uit het regiem van de Gaulle te bestrijden, is gisteren vijf uur lang ondervraagd op het Franse ministerie van binnenlandse zaken. Het is waarschijnlijk dat men van haar te weten heeft willen komen wat haar man eigenlijk precies doet en waar hij zich ophoudt. Bidault is door Salan aangewezen als hoofd van do O A.S. in Frankrijk, maar hij zou zich schuil houden in Zwitserland, Ita lië of Spanje. Mevrouw Bidault, die juist uit Zwit serland kwam, werd aangehouden op het Parijse Gare de Lyon. De politie bracht haar over naar het ministerie van binnenlandse zaken voor een lang durig verhoor, Na vijf uur liet men haar weer gaan. Over het verhoor is niets bekend gemaakt. Ex-generaal Salan, het gearresteer de hoofd van de O.A.S., weigert nog altijd te antwoorden op de vragen die de rechter van instructie hem stelt. Hij' schijnt de voorbereidingen voor zijn proces, dat omstreeks hett mid den van deze maand moet beginnen, zo veel mogelijk te willen bemoeilij ken. Hij wenst als getuigen o.a. presi dent de Gaulle te laten verschijnen en de oud-premier Debré. BRUSSEL (Reuter). Noorwegen heeft gisteren officieel bij de Europese economische gemeenschap het verzoek ingediend toegelaten te wfcrden als lid. Het is na Engeland en Denemarken het derde land dat deze stap heeft gezet. Zwitserland. Oostenrijk en Zweden heb ben een associatie aangevraagd. Portu gal is het enige land van de Vrijhan delszone, dat nog geen contact met de Euromarkt heeft gezocht. zal kunnen houden tegenover een raad van toezicht die hem in meerderheid niet goed gezind is. Zijn tegenstanders hebben al gezegd: „Als de opvolger van Nordhoff straks de prijzen toch zou laten dalen, zal het leven in Wolfsburg gewoon door gaan. Nordhoff is niet onmisbaar." De president van de Volkswagen- fabrieken zelf zei gisteren in Wolfs burg: „Ik heb prof. Erhard zaterdag al gezegd dat de prijzen niet omlaag zullen gaan. Nimmer heb ik hem het tegendeel meegedeeld, zoals hij zondag en maandag heeft gesuggereerd." VERWIJTEN De tegenstanders van Erhard ver wijten de minister dat hij veel misbaar heeft gemaakt zonder dat daarvoor een reden was. De minister, zo zeggen zij, mist hier de steun van bondskan selier Adenauer en vecht als Don Quichotte tegen de windmolens. Hij is in feite machteloos, want hij beschikt niet over direct werkende doeltref fende wapens om prijs- en loonstijging te bestrijden. Indien hij Nordhoff en met deze de andere autofabrikanten niet op korte termijn op de knieën krijgt, zal hij een groot deel van zijn politieke goodwill verliezen. En dat alles omdat de minister Nordhoff zou hebben onderschat! Van onze correspondent LONDEN Het zit de Britse conservatieve partij de laatste tijd beslist niet mee. Nu zijn het weer de gemeenteraadsverkiezingen die de Tories met zorg vervullen. Vol gende week worden die in Enge land en Wales gehouden, maar Schotland is op 1 mei al naar de stembus geweest voor het kiezen van nieuwe raden. De uitslag daar van was voor de conservatieven bepaald ontstellend. Labour behaalde in Schotland een nettowinst van 43 zetels. Het was het grootste succes van de socialisten in Schotland sinds 25 jaar. George Brown, plaatsvervangend leider van de socia listische Lagerhuisfractie, sprak dan ook van een sensationele uitslag. Men acht het op grond van de uit slagen in Schotland vrijwel zeker dat ook elders in het land de conserva tieven sterk achteruit zullen gaan. De uitslagen van Schotland vertonen een zeer ongewoon beeld en het is onge bruikelijk dat daar zoveel verandert bij plaatselijke verkiezingen als nu is gebeurd. Sommige deskundigen voorspellen zelfs al dat de conservatieven in Engeland en Wales een nettoverlies van zevenhonderd zetels zullen lijden. Hechte basis Natuurlijk is men vooral ook be nieuwd naar de positie die de liberalen zullen verwerven in deze plaatselijke verkiezingen. De liberale partij heeft de afgelopen weken en maanden een bepaald sensationele opmars laten zien bij tussentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis. In één geval, Orpington, kostte dat de conservatieven zelfs een zetel. In andere gevallen verdrong de liberale kandidaat zijn conservatieve tegenstanders van de tweede plaats na de socialisten. Jo Grimond, de leider van de liberale partij, zei gisteren nog tijdens een lunch van de "buitenlandse persvereni ging in Londen, dat het voor zijn partij van het allergrootste belang is haar aanhang in het land juist door mid del van plaatselijke verkiezingen op te bouwen en te consolideren. Orping ton was daar een goed voorbeeld van. Daar hadden de liberalen zich eerst een stevige positie verschaft in de plaatselijke raad. Heeft de liberale partij op die manier eenmaal een hechte basis gevormd dan kan zij de opmars naar een meerder heid in het Lagerhuis met succes voortzetten. Grimond is er vast van overtuigd dat de zo gedecimeerde liberale partij ooit weer als grootste inhet parlement vertegenwoordigd zal zijn. KOPENHAGEN (AP). De 51-ja- rige Deense premier, Viego Kamp- mann, is gisteren in een ziekenhuis opgenomen voor hetgeen als een „lich te hartaanval" werd aangeduid. De premier heeft dinsdagavond nog het woord gevoerd op een 1-mei bij- eenkomst. 36 Zij komt met een voor- Deeld. Stel u voor. Maarten liet zijn vlakgom vallen. Hij kroop onder de bank om het weer op te rapen. Zijn onderwijzer gaf hem daarvoor straf. Be heb hem met moeite gistermid dag vrij gekregen. Hij had eigenlijk de hele zaterdagmiddag op school moeten komen. Zijn mijnheer noem de dit, dat hij nog leren moest in een bank te zitten. Toen ik de te genwerping maakte, dat hij zonder enige kwade bedoeling opgestaan was en dat het vlakgom toch weer van de grond opgeraapt moest wor den, zei zijn mijnheer: „het zou er wel mooi gaan uitzien als straks alle kinderen onder de banken kruipen, moet ik er dan soms ook bij op de grond gaan zitten?" Dwaasheid hè om daarvoor een jongen de vrije za terdagmiddag te willen afnemen. Ach het zijn allemaal even gro te plathoofden, mevrouw Hoevels, smakt van Carnebrauw er uit. Van die zogenaamde verbeterde geest in de schoolopvoeding is nergens iets te merken. Ik ben verleden zo mer toevallig op een paedagogisch Congres in Ziirich geweest, dat in hoofdzaak gewijd was aan de ideeën van Pesiaiozzi. Nu hoe oud is dat al niet. En je vindt er alles in als basis voor een doelmatige opvoeding. Uit Nederland waren ook talrijke on derwijsmensen naar het congres ge komen. Maar zodra ze weer voor de klas staan is alles vergeten! Dril- methodes, onderricht, nooit opvoe ding! En de stof maar opvoeren, zo ver, dat er voor innerlijke vorming geen minuut meer over is. Van Carnebrauw praat druk door, volgens zijn gewoonte wanneer hij een stokpaardje bestegen heeft. Het is een hebbelijkheid die zich vooral bij hem vertoont als hij met het ge sprek, dat eigenlijk in zijn bedoeling ligt, niet op gang komt. Carla amuseert zich over de heftig heid die in de woorden van haar be zoeker gelegen is. Zij heeft hem al eens eerder zo gezien. Bijzonder ver maakt haar ook, dat van Carne brauw zeer gedecideerde dingen zegt over een onderwerp waarin hij nau welijks enige practische ervaring heeft kunnen krijgen. Van Carnebrauw blijft zó lang al leen aan het woord, dat hij opeens het gevoel krijgt volledig op het ge sprek beslag te leggen. Hij eindigt. Hij hoort de opmerking van Carla: „Interessant". Maar hij staat op en zegt: Ik zal weer eens moeten gaan. Ik ben bang, dat ik u verveeld heb met mijn lange uiteenzetting over Pestalozzi. Carla doet zelf uitgeleide. Zij en van Carnebrauw staan reeds halver wege in de gang, dan zegt hij opeens, als zonderlinge expansie van zijn ver langen nog de toenadering te vinden die tijdens het bezoek niet bereikt is: Mag ik Carla zeggen. Het klinkt voor Carla als een voor bode van meer. Zij is er mee ver rast, dat een vraag als deze nog op dit ogenblik gedaan wordt. Zij komt niet aan antwoord toe, want de voor deur-bel die hoog in de hoek van de vestibule h^ngt rammelt plot seling met veel geraas. Meteen volgt er een gebons op de voordeur. Dat is Maarten, wat maakt die jongen weer een kabaal. Zij opent de voordeur. Maarten be groet met grote vreugde mijnheer van Carnebrauw. Gaat u weg, waarom nou? En tegen zijn moeder: Hij kan toch best blijven eten. Maarten, je kunt niet zeggen „hij". Dan tot van Carnebrauw. Wij zouden graag willen, maar er is met op gerekend, dus ik kan he laas de invitatie van mijn zoon niet overnemen. - Dat blijft dan te goed voor een andere keer, zegt van Carnebrauw. Hij strijkt Maarten over zijn haar en geeft Carla Hoevels de hand. Wel bedankt voor het heerlijk kopje thee. De deur wordt door Maarten dicht gedaan. s Avonds voor het te ruste gaan controleert Carla, volgens haar ge bruik, zelf of de beide grendels en de koperen ketting goed geplaatst zijn. wsmmm Achter het glazen ruitje van de brie venbus ziet zij een brief staan. Nog in de gang, bij het licht van de vleer muisbrander, leest zij: Lieve Carla! Ik ben blijkbaar te dom om het op de goede manier te kunnen vragen, maar wil je mijn vrouw worden. Je verwacht natuur lijk nog veel meer van mij dan al leen deze vraag, maar ik weet ver der niets wat nog voor dit briefje in aanmerking komt. Ik zou een postze gel kunnen insluiten voor antwoord, maar dat doe ik maar niet! Groeten, Theo van Carnebrauw. Carla gaat opgewonden de trap op. Zij is volkomen uit haar evenwicht door dit wonderbaarlijk aanzoek. Zij weet al, dat zij het accepteren zal. Eer zij boven aan de trap is merkt zij, dat zij huilt. Met haar hand drukt zij de tranen weg. Zij gaat, op haar tenen, het slaapkamertje van Maar ten binnen. Het is er pikdonker, maar zij kent de weg naar het bed op de tast. Zij trekt zijn laken recht. Buigt zich over de jongen heen. Geeft he— voorzichtig een zoen. Als gevolg van deze aanraking blijft Maarten niet helemaal in de slaap. Hij woelt zich los. Clara schuift nog een keer zorg zaam aan het laken. Maarten voelt de hand die langs zijn wang glijdt en zegt met slaperig geluid: „laat dat nou". Als zij weer bij de deur van het kamertje staat, zegt Maarten, die nog meer wakker geworden is: Het mag hè, dat mijnheer van Carnebrauw komt eten. Ja, zegt zij en sluit de deur. Ria heeft de verdere zondagmid dag thuis gezeten en kousen gestopt. Om zes uur eten zij met hun drieën de boterhammen. (Wordt vervolgd) (Ingezonden mededeling) Van onze Haagse redactie "TIEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de begroting van buitenlandse zaken aanvaard met veertig tegen zeventien stem men. De gehele fractie van de K.V.P. stemde voor, inclusief mr. Regout, die vorige week in ongezouten taal blijk had gegeven van zijn misnoegen over het nieuw-Guineabeleid van zijn partijgenoot minister Luns. Tegen de begroting stemden alleen de socialis ten en de communisten. De fractieleider van de K.V.P., mr. Kropman, gaf een korte motivering van de wijze waarop zijn fractie zou stem men. Hij sprak over „enig verschil van mening over liet beleid van de regering, in het bijzonder van de minister van buitenlandse zaken", dat in de katho lieke fractie bestaat. Ondanks Vele leden van de fractie, aldus mr. Kropman, keuren het beleid goed. Zij geven zonder aarzeling hun stem aan de begroting. Vele andere leden echter, zo stelde hij, willen hun stem aan de begroting niet onthouden, ondanks de ernstige bezwaren tegen het Nieuw- Guineabeleid van minister Luns. Zij geven, zij het met enige moeite, hun stem, aldus de katholieke senator, om dat zij vertrouwen, dat de regering be grepen zal hebben, dat met hun kritiek rekening dient te worden gehouden. Instemming met de andere onder delen van het beleid van de minister van buitenlandse zaken maakt het voor deze leden gemakkelijker niet tegen de begroting te stemmen, aldus de katho lieke fractieleider. Mr. Regout had vorige week met zoveel woorden gesteld, dat minister ROTTERDAM. Gistermorgen om twaalf uur is de dijk doorgestoken die de westelijke haven van de Europoort scheidde van het oostelijke bekken. Het oostelijke complex van de Europoort zal nu nog op diepte moeten worden gebracht. Daarvoor is een crediet uitge- rokken van 37 miljoen gulden. In hoog tempo worden miljoenen ku bieke meters grond verzet, van land water en van water land gemaakt, ter reinen opgespoten en nieuwe industrieën gebouwd. De I.C.I, en Gulf Oil zullen onder meer in dat deel- van Europoort worden gevestigd. Luns de kwestie-Nieuw-Guinea beter kon overlaten aan een nieuw te benoe men minister zonder portefeuille. Hij liet de motivering van zijn stem vóór de begroting thans over aan zijn frac tieleider. Geen onzekerheid Ir. H. Vos, de voorzitter van de socia listische fractie, merkte op, dat, indien men voor een begroting stemt, dat nog niet betekent dat men het beleid goed keurt. Na vorige week. zo zei hij, be staat er geen onzekerheid over de vraag, hoe wij over het beleid van de minister van buitenlandse zaken in de kwestie-Nieuw-Guinea denken. Als wij, aldus ir. Vos, vóór de be groting zouden stemmen, zou de rege ring daar gemakkelijk verkeerde con clusies uit kunnen trekken, zowel met het oog op de binnenlandse situatie als met het oog op de indruk naar bui ten. Het zou lijken, alsof het parlement gesloten achter de regering stond, aldus ir. Vos. Om die indruk te vermijden stemde zijn fractie tegen de begroting. Minister Luns werd achter de rege ringstafel vervangen door minister president De Quay. Minister Luns is in Athene, waar een vergadering van de ministerraad van de Navo wordt ge houden. Eigen nieuwsdienst SCHIPHOL. Tot grote verbazing van de passagiers landde gisteren een Oostenrijks lijnvliegtuig, dat van We nen rechtstreeks naar Londen zou vlie gen, op Schiphol. Het toestel was van zijn route afgeweken om de Oostenrijk se bondskanselier Gorbach en zijn mi nister van buitenlandse zaken Kreisky in de gelegenheid te stellen op Schip hol over te stappen op het lijntoestel van de K.L.M. naar Washington. De passagiers van het Oostenrijkse toestel waren niet alleen verbaasd maar ook boos. De tussenlanding was ge maakt zonder dat zij daarover voor het vertrek waren ingelicht De kanselier die pas een jaar in func tie is, zal beleefdheidsbezoeken brengen aan de vier landen, die in 1955 het staatsverdrag hebben getekend waarbij Oostenrijk weer zelfstandig werd. De landen die het verdrag hebben onder tekend, zijn Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Rusland. Kolonel-arts W.P. Blokpoel is benoemd en aangesteld tot brigadegeneraal-arts bij de geneeskundige troepen. De bevor dering is dinsdag ingegaan. misschien hebben DE VROUWEN KARPERS BRIL ERGENS GEZIEN, I-/-/BEB??ZEG, ZE f ZldN NIETTHUIS. WAAR. ZOUDEN ZE ZIJN? 'Ingezonden mededeling) c/fe goeie ouwe (met de baard) 9«05 ^iiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiituiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiiiiitiMiKiiiiiiiiuiiuHiniiiiiiiiiiiiiiintiimiiiiiiiiiuiiiuiniimiiiuiuiinmiiiuiimiiimiiiumiüituiiiiiimimuiuimuiii^ 75. Generaal Hak-Hau probeerde met een hoe de troon wel zat en werd door de hovelingen op de hoogte gébracht van het hofgebruik bij een troonsbestijging. De hofschrijvers schreven de geschie denis van de Ti-Pische Boot vlijtig in hun boeken neer en verhieven deze nu pas echt tot legende. De maat keek hoofdschuddend toe bij het opruimen van de scherven.. Kappie en Ti-pisch de Slimme bevonden zich buiten de drukte, voor het raam en vereffenden hun reke ning. „Het dubbel aantal gouden Li's..." prevelde de ex-vorst, een kistje ope nend. „Dat zijn er dus ::x:x:x.. klopt dat kapitein?" „Zo eerlijk als goud!" prees Kappie, wie dit aantal niets zei, maar de groeiende stapel blinkende schijven des te meer. „Plus een gewapende geleide tot aan de grens van Ho-Pi," vervolgde Ti- Pisch, terwijl hij glimlachend een stuk perkament ontrolde. „Als U hier even Uw handtekening zet, kapitein, dan kan ik deze onkostennota straks bij mijn doorluchtige opvolger, Hak-Hau de Ruwe indienen." „Bliksems..." zei Kappie, zijn naam zettend. „Ze noemen U niet voor niets de Slimme. In elk geval bedankt, me- NED. HERV. KERK Beroepen te Haskerhorne-Oudehaske: Toezegg. J P. van Santen te Oostwol- de (Oldamt); te Haren als geestelijk verzorger van Beatrixoord: J. W. Fase te Appelscha. Aangenomen 'wijkgemeente 20): A. van Es te Hengelo (0) het beroep van de prov. kerkvergadering van geld., herv. kapel te Lunteren: H. P, Swerts te Rijk (Haarlemmermeer); naar De Lier. J. H. D. Louwese te Dalfsen; voor Katwijk aan Zee, zevende pred. plaats L, Kiviet te Putten. Bedankt voor 's Heerenhoek-Nieuw- dorp: W. S. Duvekot te Zonnemaire. GEREF. KERKEN VRIJGEM Beroepen te Helkmar (Groningen) tweede pred. plaats: G. Zomer te Bun schoten-Spakenburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Vinkenveen: G. van de Maaten te Doornspijk; te Klazienaveen- D. Barten te Appelscha. Aangenomen naar Schildwolde- S G Bloem te Sappemeer; naar Dokkum- A TT Cl Tl A ccnll 4^ L-i -1 neer Ti-Pisch. Dit was wel de meest overgehaalde opdracht die ik ooit heb van Asselt te Oostwold gehad, maar ook een van de best be- Bedankt voor Hoogvliet (3e pred pi taaide." IR. Akkerman te Diever (Dr

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2