Koninklijk bal besloot grootse dag mmm SCHIPHOL TONEEL VAN VROLIJKE BEGROETINGEN GASTEN MAAKTEN RONDVAART IN DRIE ROTEN IWORMook Rokers blanke Mtle landen Jongen overleeft botsing met trein SPROOKJESACHTIG LICHT VIER ENSEMBLES PRINS PHILIP BRACHT EERST ZIJN ZOON WEG ONDERONTWIKKELDE LANDEN MOETEN KUNNEN UITVOEREN NEERSLAG SINDS 1926 APRIL MEESTE UREN Woensdag 2 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 zo boeiend is nu PANORAMA Prinses Wilhelmina was op Soestdijk Dr. Mansholt op studentenconferentie: Zwitsers protest tegen Tsjechische spionage Negenduizend gulden uit Nieuw-Guinea Jon Bluming, judo vijfde dan; lal- jitsu derde dan; kusari gama derde dan en karate tweede dan, slaat met één klap tien op elkaar gesta pelde dakpannen aan diggelen is met de Japanse Masuko Saito getrouwd... en soms bang voor zijn eigen enorme kracht. De dodencel in Scheveningen. De ontroerendste foto van het jaar. Een prins en prinses doen de bittere ervaring op, dat de hele wereld zich zorgen maakt om hun ziel. Hebben ruimtevaarders van andere planeten mensen van de aarde geroofd? Wat gebeurde er in september 1951 met de familie Mortimer, die verdwenen is zonder een spoor na te laten? De mevrouw, die haar tanden moest laten trekken en uit de narcose bijkwam zonder gal blaas Het merkwaardig ver haal van de verwisseling van twee dossiers in een groot zie kenhuis. Een Haags echtpaar heeft dan send en zoekend geen tijd om gewoon te leven en te eten. Sensationele opname van het slot van een Duits studentenduel, waarbij bloed moest vloeien, wilde het duel inderdaad geslaagd zijn. De schokkende Mensur als bar baars knapenvermaak. Want verder vindt u in het num mer van deze week pagina na pagina met actuele foto's, span nende vervolgverhalen met rijke kleurenillustraties, verdere onthul lingen over de vliegende schotels, kleurencartoons56 bladzijden vol kleurige verrassingen en ont spanning. Panorama: weekend-weelde! Stuur nog vandaag een briefkaart aan „Panorama-Haarlem" en abon neer u voor slechts 40 ct per week, dan ontvangt U de eerstvolgende twee nummers gratis. Losse num mers kosten 50 ct per stuk. Overal in Nederland verkrijgbaar. De Engelse t.v.-artist die voor de Duitse t.v. optreedt en wiens harde kop men ook in Neder land heel goed kent: de Britse ziel van de Duitse studio B. Van onze Amsterdamse redactie HET STAAT DEZE WEEK IN -K- In een stralend humeur arri veerde koningin Elizabeth op Schip hol. Prinses Beatrix haalde haar af. AMSTERDAM. Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben gisteravond een begin gemaakt met het onthaal dat zij een bonte rij gasten van adellijke bloede ter gelegenheid van bun huwelijksfeest wilden bereiden. In het Amstelhotel, waar de meeste genodigden ook logeren, bielden zij om half acht een ontvangst, die werd gevolgd door een diner. Het was een avond maal van vier gangen, licht verteerbaar gehouden met het oog op het uitgebreide souper dat de gasten later, tijdens een groot bal in het paleis op de Dam, werd aangeboden. Naast koningin Juliana, die was gekleed in een blauwgrijze avondrobe, zat de sjah van Perzië, die als keizer de hoogste in rang was. Naast prins Bernhard zat de groothertogin van Luxemburg. Keizerin Farah van Perzië, gekleed in een nauwsluitend licht-oranje avondtoilet met een breed, van tientallen diamanten fonkelend collier om de hals, werd geflankeerd door prins Philip van Engeland en prins Aschwin van Lippe-Biesterfeld, de broer van prins Bernhard. Recht tegenover het Koninklijk paar zat aan de hoofdtafel prinses Armgard, de moeder van de Prins. Naast haar zaten de groothertog van Luxemburg en koning Olav van Noorwegen. Verder zaten aan de hoofd tafel prins Felix van Luxemburg, koningin Elizabeth van Engeland, prins Charles van Luxemburg, prinses Marijke, prins Louis-Ferdinand van Prui sen, prinses Irene, prinses Beatrix, prins Bertil van Zweden, prinses Margriet en prins Michael van Griekenland. Verdere genodigden waren: prinses Anne van Frankrijk, kolonel Pan- tchoulidzew, een goede vriend van de moeder van prins Bernhard, vier prinsen en prinsessen van de naam Lippe, prinses Margaretha van Zweden, de prins en prinses van Solms, de prins van Mecklenburg en vele anderen. Na afloop van het diner, dat ongeveer anderhalf uur in beslag nam, maakten de gasten, 107 in getal, in drie boten een rondvaart door de grach ten van Amsterdam. De hoofdstad stond er feestelijk bij. Veel oude koop manshuizen baadden in schitterend licht en honderden schijnwerpers zetten de bomen langs de wallekant en de bruggen in sprookjesachtige gloed. Aan het Rokin werd gedebarkeerd, vanwaar een korte rit volgde naar het paleis op de Dam. Daar begon in de Burgerzaal het vorstelijke bal. Vele duizenden bloemen staken kleurig af tegen het koele marmer van de Burgerzaal. Zij waren een geschenk van de Vereniging Nederlandse Bloemisterij. Vijfenzestig bloemisten en cursisten van de vakopleiding had den een dag en een nacht aan de versiering gewerkt. Zij schikten onder meer zesduizend anjers, vierduizend rozen,, drieduizend tulpen, driehonderd takken appelbloesem, tweehonderd takken seringen, 750 blauwe irissen, twee honderdvijfentwintig exotische planten en driehonderd bloemguirlandes. De waarde van de bloemenpracht moet op 35.000 gulden worden geschat. Midden in de paleiszaal was een dansvloer van zestien bij acht meter, een teakhouten plankier, gelegd. Er speelden vier ensembles: een groepje musici uit het orkest van De Zaaiers, het ensemble Gijsbert Nieuwland, het Hongaarse strijkje Tatta Mirando en een Frans kwartet De Lue. Er waren ongeveer 370 gasten de koninklijke uit het Amstelhotel en verder later gekomen vrienden en kennissen van de Koningin, de Prins en de Prinsessen. In de Burgerzaal en de aangrenzende troonzaal waren ongeveer tachtig, met goud- en blauwkleurige kleden bedekte ronde tafels geplaatst. Op iedere tafel prijkte een vergulde kandelaber met tien kaarsen. Nog voordat koningin Elizabeth de staatsietrap was afgedaald, werd zij op Schiphol hartelijk door prin ses Beatrix begroet. ■#- De eerste gast van het jubilerende vorstenpaar die gis termorgen op Schiphol arriveerde, was de broer van prins Bernhard, prins Aschwin. De Prins (met hoed en zonne bril) kwam met een DC-8 uit New York, samen met zijn echtgenote, prinses Simone. 16.15: Het Koninklijk gezin keert terug naar het paleis in Amster dam. 18.15: De Koninklijke familie ver trekt naar de Oranje (Sumatra- kade), waar een kwartier later de embarkatie van de gasten begint. 19.00: De Oranje vertrekt voor de tocht door het Noordzeekanaal, begeleid door tien sleepboten. Bij de Hembrug zullen de Spoor wegen met vlaggen en lichtver- toon een saluut brengen. De Hoogovens zijn geïllumineerd 31.30: De Oranje komt in IJmui- den aan, waar ongeveer twee honderd studenten aan boord zullen gaan. LONDEN Voordat Prins Philips gister middag naar Nederland vloog, moest hij zich van een heel be langrijke taak kwijten als va der. Hij bracht zijn oudste zoon Charles, de troonopvolger per vliegtuig naar zijn nieu we school. Zo als men weet werd Gordon- stoun uitverko ren (de beken de public school in Schotland, waar ook prins Philip zelf op is geweest) om de schooloplei ding van de jonge prins te voltooien. Er gaan niet uitsluitend Zoons van rijke ouders op, maar dank zij een beurzenstelsel zijn er ook jon gens uit gezin nen van vis sers in de t buurt. De leerlingen krijgen er een t vrij Spartaanse opvoeding, met zeer veel sport. I Prins Charles zag er wat benepen I uit toen zijn vader hem aan het hoofd I van Gordonstoun voorstelde. Toen hij later de kamer zag waar prins Phi- E lip vroeger in woonde, klaarde zijn E gezicht weer wat op. De dertienjarige prins wordt op Gordonstoun als elke andere jongen behandeld. De koningin heeft het publiek ge il vraagd de prins op zijn nieuwe school zoveel mogelijk met rust te laten. -)t- Met een koffertje, een tas en een bos bloemen in de hand stapte prin ses Margaretha van Zweden gisteren op Schiphol uit het vliegtuig. Met de andere hand sloeg ze haar jas dicht. Het was in Nederland kouder dan ze dacht. Prins Bertil van Zweden, kort nadat hij zijn intrek in het Amstelhotel had genomen. In gedachten verzonken Iaat hij zijn blik over het water dwalen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Prinses Wilhel mina heeft de verjaardag van haar dochter in paleis Soestdijk meege vierd. Vanwege haar hoge leeftijd kan zij de verdere feestelijkheden niet bijwonen. De feesten die in Apeldoorn zijn georganiseerd zal de Prinses evenmin bijwonen. DEN HAAG (A.N.P.). Het grote probleem bij de betrekkingen met de onderontwikkelde landen is niet de hulp verlening maar de mogelijkheid om de eigen produkten uit te voeren, meent dr. S. Mansholt. De viee-voorzitter van de commissie van de E.E.G. sprak op de internationale studentenconferentie over de betrekkingen van de Euromarkt met de ontwikkelingsgebieden. De wereldeconomie moet zo ingericht worden dat de „niet-bezittende" landen in Afrika. Azië en Latijns-Amerika hun levensonderhoud zelf kunnen verdienen. Alleen door industrialisatie zal een even wichtige economie opgebouwd kunnen worden. Het Westen moet daarom zijn grenzen niet alleen open houden voor de traditionele produkten uit de tropen maar ook voor de goederen van de nieu we industrieën in die landen. Wanneer ongeveer twee procent van de stijging van de behoeften gedekt wordt met pro dukten uit de achtergebleven landen dan zal dat al een belangrijke bijdrage zijn in de ontwikkeling van de betrokken ge bieden, waar de invoer in 1980 gestegen zal zijn van negentien tot tachtig mil jard dollar. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent KETHEL. Op een door knipperlich ten beveiligde overweg in Kethel is gisteren de zeventienjarige bromfiet ser Nico Rissema uit Schiedam door een trein uit Schiedam gegrepen. De bromfiets werd vernield, maar de wond aan de enkel. Volgens een getuige zou het knipper licht vlak voor de botsing zijn uitge vallen. Onmiddellijk begon het oran je licht, dat aangeeft dat de bevei ligingsinstallatie buiten bedrijf is, te werken. De machinist heeft de jongen met de trein mee laten rijden naar het station in Delft. Van onze weerkundige medewerker April is evenmin als maart een beste maand geworden. Zeker, er waren wel eens mooie dagen, maai de kou heeft toch overheerst. De gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur afgelezen standen van de thermometer, is in De Bilt dan ook een halve graad onder normaal gebleven. De nachten zijn over het algemeen weinig koud ge weest; in De Bilt is het niet eens meer tot vorst gekomen, hoewel het aantal vorstdagen in april nor maal nog drie bedraagt. Van de dertig dagen waren ér niet (Ingezonden mededeling) minder dan 22 te koud. Van de over blijvende acht te warme dagen lever den er drie 's middags een tempera tuur van twintig graden of hoger op, wat gemiddeld op twee dagen in april gebeurt. Bijzonder groot was het ver schil met vorig jaar: toen waren van de 61 dagen die maart en april sa men tellen er 50 te warm, ditmaal echter 49 te koud. De zon heeft ons, evenals dat in maart het geval was, ook weer erg in de steek gelaten. In De Bilt wer den maar 125 uren zon geregistreerd tegen 164 uren normaal. Toch is het aantal dagen waarop de zon niet door brak niet groter dan drie geworden, juist het gebruikelijke aantal zonloze dagen. Het was de somberste april van de laatste 25 jaar. Tegenover het tekort aan zon staat een overvloed aan neerslag. De eer ste tien dagen leverden al meer dan de hele maandsom op. Over het ge hele land genomen is in de afgelopen maand ongeveer de helft van de nor male hoeveelheid te veel naar bene den gekomen. Meestal gebeurde dit in de vorm van regen, maar ook wel eens als hagel en een enkele maal als sneeuw. In De Bilt is bij elkaar gedurende 81 uren neerslag gevallen tegen 38 uur normaal. Sedert het begin van de me tingen van de duur van de neerslag in 1926 was er nog geen maand april geweest die zo veel uren neerslag had gebracht. BERN (AP). De Zwitserse rege ring heeft gisteren een scherp protest bij Tsjechoslowakije ingediend tegen de activiteiten van Tsjechische spionage- agenten in Zwitserland. Zij waarschuw de er voor dat de betrekkingen tussen beide landen niet verbeterd kunnen wor den zo lang deze activiteit voortduurt. Zwitserland eiste voorts de onmiddel lijke terugroeping van Jaroslav Jelinek, een employé van de Tsjechische lega tie, die is verwikkeld in een spionage- affaire. Terzelfdertijd maakte de regering de arrestatie bekend van een andere spio- nage-agent. HOLLANDIA (AP) De inzame lingsactie in Nieuw-Guinea voor het nationaal geschenk aan koningin Ju liana en prins Bernhard, die daar door de Dienst Gezondheidszorg was geor ganiseerd, heeft rond negenduizend gulden opgebracht. De inzamelingsactie in Suriname heeft veertienduizend Surinaamse gul dens opgebracht, dat is ongeveer 28.000 Nederlandse guldens. NEW YORK (Reuter) De Sowjet- Unie heeft er in toegestemd dat onge veer 200 bankiers uit de gehele we reld een bezoek van veertien dagen aan het land zullen brengen ter be studering van de economische en fi nanciële structuur. De Staatsbank zal als gastvrouwe van de bankiers op treden. 12.00: De Koninklijke familie en de gasten vertrekken met drie autobussen van het Amstelhotel naar de Keukenhof. 12.15 Koning Boudewijn en konin gin Fabiola arriveren op Schip hol. Prinses Beatrix haalt hen af en rijdt rechtstreeks met hen naar de Keukenhof. 12.50: Aankomst bij de Keukenhof, waar de lunch wordt gebruikt en een wandeling wordt ge maakt. 14.45: De Koninklijke familie ont vangt Nederlandse gasten. 15.30: De vorstelijke gasiten ver trekken van de Keukenhof naar het Amstelhotel.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5