van de gekroonde hoofden Kans op langer leven voor brommers zonder keurmerk PRINSEN IN SNELLE AUTO'S DE GASTEN ZIJN ER - HET FEEST KAN BEGINNEN Welkom met een glimlach SJAH WACHTTE IN DE LUCHT Groeten en wensen Woensdag 2 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 POLITIE HEEFT AL GENOEG TE DOEN Achter de ruggen Trap af TEKENEN-VAN DE GROTE BEURT INTOCHT -if Koningin en Prins openden gisteravond de stoet van 107 adellijke gasten, die in de Spie gelzaal van het Amstelhotel het diner gebruikten. Achter hen koningin Elizabeth aan de arm van de sjah van Perzië. De Engelse ambassadeur in ons land, Sir Andrew Noble, was met zijn vrouw naar Schiphol getogen om prins Philip te begroeten. Zij waren al gauw in druk gesprek gewikkeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De termijn waar binnen alle bromfietsen zonder rijkskeurmerk van de weg moeten zijn verdwenen zai waarschijnlijk worden verlengd. Het ministerie van verkeer en waterstaat zegt al thans dat het ,,niet uitgesloten" is dat dit zal gebeuren, omdat het de levensduur van de bromfiets blijkt te hebben onderschat. De termijn Zou 1 januari aflopen. De Koninklijke Nederlandse Motor rijdersvereniging heeft .n ccn adres aan minister Korthals om ver.eng.ng gevraagd. Zij had berekend dat er r.og een vierhonderdduizend brommers van vóór 1 juli 1958 rondrijden, brom mers die dus niet zijn voorzien van het rijkskeurmerk dat toen verplicht js gesteld. Die vierhonderdduizend bromfietsen zouden op 1 januari waar deloos worden als de minister de termijn niet zou verlengen, want er is geen mogelijkheid om een van vóór 1 juli 1958 daterende brommer alsnog te laten keuren, ook al is hij nog zo zorgvuldig onderhouden. De Bovag heeft de handelaren daarom nog on langs op het hart gedrukt daar reke- 1 ning mee te houden bij het bepalen van de inruilwaarde. OPLUCHTING Voor de verkeerspolitie zou een verlenging een opluchting betekenen, want zij zit eigenlijk al tegen de con- trole van rijkskeurmerken aan te kij ken. ..De politie heeft wel wat anders te doen", zo zei men ons. ..Die voor schriften zijn allemaal prachtig op pa pier. maar wij zitten met de praktijk."! De maatregel is indertijd vooral ge- nomen om de snelbrommers, die veel harder dan veertig kilometer per uur liepen, van de weg te halen. ,,Het is een andere kwestie of dat nu nog zo urgent is", aldus inspecteur J. van der Meer van de Rotterdamse verkeerspo- litie. De snelbrommers van vóór 1 juli 1958 zijn intussen wel grotendeels ver dwenen; zij bleken veelal ook in het sliiten snel te zijn. Hoofdinspecteur B. W. Quist uit Utrecht, die voorzitter is van de tech nische commissie van de Centrale po- litie-verkeerscommissie, voelt er wel voor de oude brommers gewoon te la ten uitsterven, een mogelijkheid die de K.N.M.V. in het adres aan de minis ter ook noemde. Een controle van de rijkskeurmerken zou maar weer extra werk voor het toch al onderbezette po litiekorps betekenen, meent deze Utrechtse politieman, en als een brom mer te hard rijdt of niet voldoet aan de wettelijke eisen kunnen wij hem toch wel van de weg halen. In de buurt van Purmerend is gis teravond een landbouwtrekker, waarop drie jongens zaten, in het water ge reden. De zeventien jaar oude J. L. A. van Langen uit Purmerend verdronk. Van de andere jongens wist er één de wal op te springen. De andere werd juist op tijd uit het water getrokken. afnam als hij een nieuwe sectie ere- wachters pas seerde, konin gin Elizabeth van Engeland, klein, gere serveerd, en tenslotte prins Philip van Engeland, die achter het stuur van een klein rood Heron-vliegtuigje tot vlak voor de erewacht taxiede, een joyeuze entree maakte en daar mee de tweede prijs won van de vrouwelijke toeschouwsters. De eerste was al naar keizerin Farah gegaan. Vrijwel onopgemerkt, omdat aller aandacht aan de met eerbetoon inge haalde gasten werd geschonken, arri veerden elders op het vliegveld op ver schillende tijdstippen allerlei genodig den van koninklijken of prinselijken bloede: prinsen en prinsessen van Prui sen, prinsen van Hessen, en ook prins Aschwin van Lippe-Biesterfeld, de broer van prins Bernhard. Hij kwam met hetzelfde vliegtuig als prins Bertil van Zweden, maar werd zonder mili tair eerbewijs ontvangen. Hij moest ongeveer een kwartier wachten voor hij naar het Amstelhotel in Amsterdam kon vertrekken. Zijn bagage kwam niet snel genoeg uit het vliegtuig tevoor schijn. De prinsessen Beatrix en Irene ver tegenwoordigden bij enkele vorstelijke aankomsten hun ouders. Prinses Bea trix verwelkomde de Perzische keize rin en de sjah en later koningin Eli zabeth. Prinses Irene wachtte koning Olav op bij de oude Noorse legerda- kota, waarmee hij naar Nederland was gevlogen. Bij iedere aankomst waren er hoogte punten van nervositeit. Het waren vooral de politiemannen van diverse pluimage marechaussee, gemeente politie en Sehipholpolitie die daar aan ten prooi vielen. Zij moesten er voor zorgen dat het strakke decorum niet werd verstoord. Hun voornaamste tegenstanders waren in dit opzicht de fotografen, die de voorkeur gaven aan onorthodoxe standplaatsen boven de officieel toegewezene. Van het op de terrassen samengepak te publiek kreeg keizerin Farah of zoals zij thans protocollair heet Hare Majesteit Farah de shabhanou van Iran verreweg de meeste toejuichin gen. Zij ging geheel in bont gekleed. Op haar hoofd droeg zij een hoge witte muts, en op haar hoge naaldhakken klik-klakte zij waardig achter de keizer aan. De sjah gedroeg zich zeer vorme lijk, maar aan het eind van de inspec tie bracht hij even de commandant van de erewacht, kapitein De Vries, in ver legenheid. Hij gaf hem een hand, iets waarin de voorschriften niet voorzien. De kapitein wist behendig zijn sabel vanuit de rechter- naar de linkerarm te manoeuvreren en kon nog. net op tijd de hand van de sjah grijpen. Het protocol kwam later in de mid dag opnieuw even in het gedrang toen de Luchtmaehtkapel bij de aankomst van koningin Elizabeth het Engelse volkslied begon te spelen, nog voordat de leden van haar gevolg de vliegtuig trap af waren. Men zag ze aarzelen over wat hun te doen stond: op de trap blijven staan, en het volkslied aan horen in een hogere positie dan de koningin, of zich naar beneden haasten Zij besloten tot het laatste. De Luchtmachtkapel gaf gisteren tus sen de bedrijven door enkele korte parade-shows en vermaakte daarbij zichzelf en de toehoorders met vrolijke jazz-aohtige muziek van het soort dat volgens de generale staf (men herin nert zich het rumoer rondom de taptoe in Delft' niet in de militaire traditie thuishoort. Men kon enkele militaire experts gniffelend horen delibereren over de vraag of op dit optreden al dan niet krijgstuchtelijke correctie zal volgen. Illllllllllllllllllllllllüllllimil Een van de eerste handelin gen van keizerin Farah op Neder landse bodem was het schik ken van haar kapsel. Prinses Beatrix heeft haar zojuist uit naam van haar ouders verwel komd. an onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De nationale luchthaven is gisteren de hele dag het toneel van rijk-gescha keerde taferelen geweest. Zes maal stelden in gala-uniformen geklede marechaussees, een compagnie luchtmachtsoldaten en de Lucht machtkapel zich op het platform op otn de eerbewijzen te brengen aan regerende vorsten of leden van regerende vorstenhuizen, die naar Nederland waren gekomen om het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana e?i Prins Bernhard mee te vieren. Het waren achtereenvolgens: prinses Marga- retha van Zweden, een vrolijke jonge vrouw, keizerin Farah en de sjah van Perzië, allebei klein, allebei statig, prins Bertil van Zweden, een bruinverbrande vijftiger die zonder veel plichtplegingen de eerste officiële minuten van zijn verblijf hier afwerkte, koning Olav van Noorwegen, een rijzige figuur met een bolhoed, die hij steeds Zodra de komst van een nieuwe vorste lijke gast werd aangekondigd, werden op Schiphol de nodige commando's gegeven. Hier wordt het woord tot de erewacht van de Koninklijke Marechaussee gericht. -a-*#*-»-*#*#*#*#*#*#*#* Koning Olav van Noorwegen, bolhoed in de ene en stok en hand schoenen in de andere hand, bij aankomst op Schiphol. Prinses Irene heette hem namens het jubilerende vorstenpaar welkom. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Met gierende rem men stopte gisteren een snelle sport wagen, een Alfa Romeo 2000, voor het Amstelhotel. Aldus arriveerde prins Charles van Luxemburg, gekleed in een grijs kostuum en met een jagershoedje getooid. De Prins was de toesnellende portiers te vlug af. Vóórdat zij de wagen hadden bereikt, stond hij al voor de trap. Hij gaf enkele instructies voor het verdere vervoer van zijn bagage en snelde toen tussen fotografen door de trap op. Even later reed prins Max van Beie ren voor, die in een sweater achter het stuur had gezeten. Het kenteken van zijn wagen, zo merkten de belangstel lenden op, begint met de letters MAX. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL Het vliegtuig van de sjah van Perzië heeft gistermiddag enige tijd boven Schiphol moeten cir kelen omdat prinses Beatrix, die de sjah namens haar ouders zou verwel komen niet op Schiphol aanwezig was. Toen de Prinses was aangekomen kon het toestel weer niet landen. Er moesten eerst enkele lijnvliegtuigen vertrekken. AMSTERDAM Het paleis op de Dam, waar gisteravond vorsten, vor stinnen en vrienden van het Koninklijk paar dansten en van een souper geno ten, vertoont duidelijk de tekenen van de restauratie, die sinds enkele jaren aan de gang is. Gedeelten van de gang waren met hardboard afgeschoten, achter de wijn rode gordijnen kwamen dikbestofte ra men en afgebladderde muren tevoor schijn. Het meubilair had duidelijk te lijden gehad in de tijd dat het opge slagen heeft gelegen. (meezonden mededeling) w OEDEMSVAART HOLLANDIA (ANP) De raad van Hanuabada (Australisch Nieuw-Guinea) heeft de gouverneur van het Neder landse deel van het eiland, dr. P. J. Platteel, een telegram gestuurd, waar in wordt gevraagd aan koningin Juliana „de eerbiedige groeten en gelukwensen van de raad over te brengen". Telkens wanneer een of meer vorstelijke gasten arriveerden, stond de erewacht van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol stram in liet gelid Zo ook bij de aankomst van de sjah van Perzië en keizerin Farah Dibah. Prinses Beatrix begeleidt Farah Dibah, «e sjah (rechts) is vast vooruitgelopen. 4.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4