RAMPTRAJECT VAN 1500 METER Hauschilds dochter hotel vermoord Onderzoek naar rijksweg 12 bij Veenendaal gaande Politie vraagt hulp van weggebruikers Engelands grootste kruiser smokkelschip Op de ene aanhouding volgden er nog vier Jean Biraud gearresteerd in Hoge Autoriteit keurt plan Sidemar goed Bange inbreker bleek bokser Keulen verdacht Oranjefeest van vliegtuiglawaai Vrouw pleegt aanslag op bisschop Bussen botsten Drie clandestiene zenders gepeild „De Heilige Daad" in cassatie MALL0RCA GELEEN IS TE VER GEGAAN De Bilt: Koud PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Te snel Zonder aanleiding Opletten Amerika verontrust over Subandrio's reis naar Moskou SLAG VOOR O.A.S. JONGE HOTELBEDIENDE BEKENT: HOOGOVEN AAN KANAAL VAN GENT Aanrander aangehouden Geen bewijs van sabotage Het weer overal Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 51 38 Woensdag 2 mei 1962 Van onze verkeersredacteur VEENENDAAL. De hulp van ervaren automobilisten is nodig voor de oplossing van het mysterie van het stukje ramp- weg bij Veenendaal. Dat zei ons gisteren de korpschef van politie te Veenendaal, inspecteur W. C. H. Dekker. Deze is met een aantal deskundigen bezig met het onderzoek naar de oorzaken van de veelvuldige ongelukken op rijksweg 12 bij Veenendaal. Daar zijn in drie maanden tjjds meer dan twintig ernstige ongelukken gebeurd, waarbij zeven mensen het leven hebben verloren. Het aantal gewonden is vele malen groter. Onder de gewonden was ook de echtgenote van de burgemeester van Rotterdam. Twee weken geleden sloeg de grote auto waarin mevrouw Van Walsum Veenendaal passeerde ook op dit stukje rampweg enkele malen over de kop. Merkwaardig is, dat vrijwel alle onge lukken overdag zijn gebeurd. „Het gaat slechts om anderhalve kilometer vlak voor Veenendaal", zei inspecteur Dek ker. „Het is een kaarsrecht stuk auto weg, waarvan het wegdek ogenschijn lijk in niets verschilt van de overige kilometers van deze nieuwe autosnel weg met zijn vier rijbanen. Het enige wat opvalt is, dat het s-tuikje rampweg een dal vormt tussen een heuvel en een hoog liggend viaduct." Inspecteur Dekker en de deskundi gen, die hem terzijde staan, hebben zich wel de vraag gesteld of de ongelukken te wijten kunnen zijn aan de hellingen. Nagegaan wordt of de auto's bij de afdaling zoveel snelheid krijgen, dat sommige, die op topsnelheid van het hoogste punt afkomen, in feite boven hun maximum uitkomen. Enkele proe ven hebben al uitgewezen, dat bij de afdaling een snelheid kan worden be reikt die de wagens, waarmee de proe ven werden genomen, op de vlakke weg op eigen kracht niet konden be reiken. Toch kan niet voetstoots worden aan genomen, dat alleen daarin de oorzaak van het grote aantal ongelukken schuilt. Ooggetuigen hebben verklaard, dat in sommige gevallen de auto's, die in het dal plotseling door de middenberm schoten, stellig niet op topsnelheid reden. Bij kleinere auto's kan bij een over trokken snelheid de onbestuurbaarheid misschien eerder optreden dan bij grote zware wagens. Toch zijn bij Veenen daal ook zware vrachtauto's met aan hangwagen van de weg afgeraakt en op de rijbanen van de tegenliggers terechtgekomen. Van enkele ongelukken zal de oor zaak nimmer kunnen worden vastge steld, omdat alle inzittenden de dood vonden. Anderen, die het ongeluk overleefden, blijken niet in staat te zijn een duidelijk relaas te geven van hetgeen er is gebeurd. Het is beangstigend te moeten con stateren, dat sommige auto's, die twee lege rijbanen voor zich hadden, zodat er geen enkele aanleiding was om van rijbaan te verwisselen, in het diepte punt van het dal m de weg plotseling naar links schoten om via de tweede rijbaan door de middenberm te gaan. Om dit raadsel op te lossen is be halve het deskundig onderzoek van de weg zelf, hulp van automobilisten die dit gedeelte van rijksweg 12 meerma len passeren onontbeerlijk, vindt in specteur Dekker. Hij vindt het van belang de ervaringen te vernemen van hen, die op dit gedeelte misschien moeilijkheden hebben gehad, maar die op het laatste moment de wagen weer DEN HAAG (ANP) Zes agenten moesten er op de avond van 20 janua ri aan te pas komen om de dertigjari ge tegelzetter en zwaargewicht bok ser P. T. V. te overmeesteren. De man was betrapt bij een inbraak in het kantoor van een fabriek aan de Komeetweg in Den Haag. Twee agenten hadden die avond een deur naast de fabriek open zien staan. Bij het licht van een zaklantaarn ont dekten ze in het kantoor een man, die gehurkt in een hoek zat. Zij belden om assistentie en toen de versterking was gearriveerd, werd het fabrieksgebouw omsingeld. V. vluchtte een weiland in en liet zich op de grond vallen toen de politiemannen waarschuwingsscho ten losten. Hij werd tenslotte door zes agenten overmeesterd. De bokser kon zich van het gebeurde niets meer herinneren. Hij had die avond ook een stilet op zak gedragen en dat ontlokte de president van de rechtbank de vraag: „Wat deed u ei gen-lijk met dat stilet?" ,Ik ben altijd erg bang", antwoordde de zwaarge wicht bokser. De president kon niet in zien, dat hij daar reden toe had. De officier van justitie eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. DEN HAAG De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft het afgelopen week einde drie clandestiene zenders tot zwijgen gebracht. In Vriezenveen werd de zender Vrij gezel opgespoord. Het apparaat was eigendom van de negentienjarige sol daat F. W. van P. In Coevorden werd een zender, die uitzond onder de namen De zwarte pi raat en De bedelaar van Parijs, in be slag genomen. De zestienjarige scholier A. Th. F. G. uit Coevorden kreeg een bekeuring. De derde zender, die in beslag werd genomen, was in het bezit van de vijf tienjarige G. P. in Den Ham. Hij zond uit onder het nummer 1807. in het goede spoor hebben kunnen krijgen. Automobilisten, die daar een onge luk hebben kunnen voorkomen, kun nen belangrijke aanwijzingen geven over het gedrag van hun auto. Brie ven hierover kunnen worden gericht aan inspecteur W. C. H. Dekker, korps chef gemeentepolitie, te Veenendaal. Het politiebureau te Veenendaal is gevestigd aan de Hoofdstraat in Vee nendaal. Bij een beschrijving van de waargenomen verschijnselen zijn voor de politie de volgende gegevens van belang: datum en uur van het gebeur de; de weersomstandigheden, type en bouwjaar van de wagen. Het gaat om anderhalve kilometer rijksweg 12, dat uit de richting Utrecht komende begint ongeveer acht kilometer voorbij de aftakking van Maarsbergen. Na een flauwe bocht naar links begint daar opeens in het vlakke land eer. onverwachte klim. Van de top van deze heuvel ziet men bijna in het dieptepunt van het dal een tankstation van de Shell aan de rechterkant. Van de top van de heuvel ziet men bijna twee kilometer verder op de top van het hoogliggende viaduct. Uit de richting Arnhem komende moet men op de weg letten direct voorbij het eerste voorrichtingsbord van de A.N.W.B., dat aangeeft dat men de aftakking naar Veenendaal nadert. Bij het tweede voorrichtingsbord be gint de klim naar het viaduct, dat in een flauwe bocht ligt. Vanaf dit hoog gelegen viaduct strekt zich het kaars rechte stukje rampweg uit, tot aan de klim naar de heuvel aan de' Utrechtse kant. Ofschoon het wegdek van de twee rijbanen in de richting Utrecht meer geschonden is dan dat var de veel nieuwere rijbanen in de richting hem, wordt de oorzaak niet aan de gebroken platen van deze rijbanen toegeschreven. Er schieten van de an dere, veel betere rijbanen evenveel auto's door de midden-berm. Bovendien is de weg in de richting Utrecht ook verderop tot Bunnik toe niet zo best als de rijbaan van de weg in de tegenovergestelde richting. Van onze correspondent LONDEN. Aan boord van Engelands grootste kruiser, de Belfast, is een grote hoeveelheid verdovende middelen ontdekt die aan boord gesmok keld was door twee Chinese leden van de bemanning. De waarde van de smokkelwaar schat men op ruim twee miljoen pond. Ook jade en diamanten werden gevonden voor een waarde van 25.000 pond. De twee Chinezen, een onder-officier en een burger die in de keuken werkte, beiden afkomstig uit Hongkong, zijn in arrest gesteld. Zestien andere Chinese opvarenden mogen het schip dat op het ogenblik in San Francisco ligt, niet verlaten. De Amerikaanse douane meent dat deze smokkelwaar een onderdeel vorm de van een grote internationale organi satie die verdovende middelen in de handel brengt. De narcotica werden gevonden toen de Belfast onderweg was van Honoloeloe naar San Francisco. De Britse marine was in Singapore door de onderwereld op de hoogte ge steld van de smokkelwaar aan boord van de kruiser. Het was de bedoeling dat de verdovende middelen heroine en opium in Honoloeloe zouden wor den afgeleverd. De Chinezen slaagden daar niet in, omdat ze het adres niet konden vinden Zestig meter boven Rotterdam is gisteren een helikopter geland. Het was een Hughes Alouette, die van de lucht haven Rotterdam in vier minuten naar hel platte dak van Phs. van Ommerens nieuwe kantoorgebouw aan de Wester laan was gevlogen. Het dure wentelwiekje (240 gulden per uurwerd gebruikt als bewijs, dal de zakelijke toekomst van de helikopter vooral in het Europort- gebied nabij is. Een boodschapje zal, als deze toestelletjes op platte daken van kantoorgebouwen kunnen landenhoog uit acht minuten kosten. De rijkslucht vaartdienst is vooralsnog niet erg geest driftig voor dit micro-luchtverkèer, maar Van Ommeren ziet er wel wat in: de af handeling van tankers en het vervoer van personeel zou heel wat vlugger gaan dan nu het geval is. Van onze Haagse redactie TAEN HAAG In samenwerking hebben de Haagse en de Rot terdamse politie vijf mannen ge arresteerd die worden verdacht van een aantal diefstallen en van heling. Ze hebben alles, waarvan zij wor den verdacht, ontkend. De politie meent echter voldoende bewijzen tegen hen te hebben. Zij verwacht tevens dat bij nadere verhoren nog meer diefstallen aan het licht zui len komen. Vier van de vijf verdachten zijn in de val gelopen doordat twee vam hen gestolen aandelen probeerden te ver kopen. Bij een bank in de Haagse bin nenstad bood de 31-jarige autohandel laar T. B. op 17 april vier aandelen Bank Nederlandse gemeenten aan. Even wachten De bankbediende zag aan <3e num mers onmiddellijk dat' de aandelen be hoorden bij een pakket van veentien, met een waarde van 2.250 gulden, dat op 2 april bij een inbraak aan de Laan van Meerdervoort was gestolen. De bediende vroeg de man even te wach ten en waarschuwde de recherche, die de autohandelaar kwam arresteren Later op de dag trachtte de 27-jairdge Rotterdamse bankwerker R. F. L. bij een Rotterdamse bank vijf van die aandelen te verkopen. Hij werd op de zelfde wijze aangehouden. De mannen werden door de Rotter damse en de Haagse politie nader aan de tand gevoeld over de herkomst van de aandelen. De Rotterdammer ver telde dat hij ze in een café in Dussel- dorf had gekocht. De Haagse auto handelaar zei ze te hebben gekregen van een onbekende op de automarkt in Utrecht. In het Haagse hoofdbureau werden de 2 mannen met elkaar geconfron teerd. Doordat de een van de ander dacht reeds te hebben bekend, noem den zij namen van twee handlangers: de 31-jarige varensgezel H. L. en de 22-jarige kelner C. B. Die zouden er meer van weten. De twee werden aangehouden en bij de kelner trof de recherche een grote hoeveelheid sieraden aan, alsmede een aantal inbrekerswerktuigen. De vijfde Afgelopen zaterdag werd de vijfde verdachte aangehouden, de 27-jarige havencomlroleur R. B. Hij liep te sjou wen met een koffer waarin vier came ra's. enkele sierraden en een bos safe- sleutels wemden gevonden. Die voor werpen wenden op 11 maart bij een inbraak aan heit Pinksterbloemplein in Den Haag gestolen, evenals een bedrag van achthonderd gulden. De recherche vond het contact tus sen de vier eerder aangehouden man nen en de havencontroleur dankzij een partij postzegels van dertig cenit. Bij een inbraak in een kantoor aan het Smidswater in Den Haag op 18 april werden enkele vellen postzegels ge stolen. Zowel de havencontroleur als de kelner hardden een deel errvan in hun bezit. De afgescheurde vellen, zo kon de politie constateren, hadden een geheel gevormd. DEN HAAG. De laatste juridische verwikkelingen in de affaires van De Heilige Daad en de N.V. Socrates zijn aan de Hoge Raad voorgelegd. De am bassadeur van de Heilige Daad, M. J. J. V., is in cassatie gegaan van zijn vonnis wegens oplichting, de procureur-gene raal bij het Amsterdamse gerechtshof heeft cassatie aangetekend tegen de vrijspraak van de ex-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank T.H. Voor hen pleitten voor de Hoge Raad respectieve lijk mr. H. A. Zanoli en mr. A. G. Maris. Mr. Zanoli had drie cassatiemiddelen ingediend tegen de veroordeling van V. Hij betoogde, dat ook van de enige op lichting die bewezen is verklaard, V. had moeten worden vrijgesproken. Hoogstens één leugen heeft V. verteld, voor het overige geloofde hij zelf heilig in zijn „organisatie". Bovendien wist iedereen in zijn omgeving, dat hij een fantast was, zodat men niet mag aan nemen. dat door zijn verhalen iemand „is bewogen tot afgifte van geld". Mr. Maris voerde voor zijn cliënt ver weer tegen het cassatieberoep van de procureur-generaal dat hij niet ontvan kelijk oordeelde. Het hof heeft bewezen geoordeeld, dat H. niet de opzet tot ver duisteren heeft gehad en in de mening kan hebben verkeerd met de krediet verlening voor het project-Scalatheater in Rotterdam de belangen van de Am sterdamsche Bank te hebben gediend. Weliswaar overschreed hij zijn bevoegd heden, maar dit gebeurt meer in de za kenwereld en men kan H. daarvoor hoogstens civiel-rechtelijk ter verant woording roepen, zo betoogde mr. Maris. Van een onzer verslaggevers KEULEN Er is nogal wat op schudding gewekt door een lawaai ige vlucht van drie straaljagers bo ven Keulen tijdens de meiviering daar. Op het moment, dat de burge meester, Theo Brauen, de massa toesprak, daverden er drie vlieg tuigen laag over de stad. De heer Brauen onderbrak zijn rede en zei: „Wait het leger nu doet had beter niet kunnen gebeuren". Er werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat het geen Duitse noch Engelse vlieg tuigen waren geweest. In Keulen nam men aan, dat de toe stellen iets te maken hadden met de viering van het zilveren bruiloftsfeest van Koningin en Prins in Nederland. De Nederlandse luchtmacht is in middels aan een onderzoek begonnen. Vast staat, dat er geen toestellen van Eindhoven, waar een parade van Thun- derstreaks werd gehouden, bij dit in cident betrokken zijn geweest. Moge lijk maar dit wordt nagegaan aan de hand van de vliegorders is er een groepje Thunderstreaks of Thun- derflashes, die regelmatig laagvlieg oefeningen boven Duitsland houden, verdwaald. Het voorval heeft in ieder geval niets te maken met het Koninklijke zilveren huwelijksfeest: geen der bezoekende vorsten heeft tijdens de vliegreis mili tair escorte gehad. van degene die de narcotica in ont vangst moest nemen. In code schreven ze naar hun contactadres in Singapore om nadere instructies. In het diepste geheim werd de krui ser in Hongkong, op Goeam en in Hono loeloe doorzocht, maar men vond daar niets. Pas toen het schip op volle zee voer, tussen Hawaii en San Francisco, had men succes. De verdovende midde len werden gevonden, verborgen in kof fers die toebehoorden aan de Chinezen. De diamanten en de jade haaaen de Chinezen in de suiker verborgen be stemd voor de officiers mess van de Belfast. Toen een marinier zijn hand in een baal suiker stak, voelde hij al gauw dat er meer in zat dan suikerkorrels. Er was voldoende heroine en opium aan boord van de Britse kruiser om te voldoen aan de vraag van meer dan tienduizend mensen die verslaafd zijn aan dat soort verdovende middelen. (Ingezonden mededeling) DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft gisteren de zeventigjarige diëtist, dr. J. F. de C. uit Den Haag voor belas tingfraude een boete opgelegd van 25.000 gulden. De diëtist exploiteert een verma geringsinstituut. Tussen 1954 en 1961 heeft dr. De C. drie ton inkomsten en vermogen verzwegen voor de belasting. De officier van justitie had vier maan den voorwaardelijk en een boete van 26.666 gulden,en openbaarmaking van het vonnis geëist. Van onze correspondent WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich gisteren angstvallig onthouden van commentaar op de reis, die minister Sufbandrio morgen naar Moskou zal maken. Zoals gemeld zal hij aan het hoofd staan van een Indonesische mis sie, die bij de Russische regering zal aandringen op bespoediging en zo mo gelijk uitbreiding van de Russische wa penleveranties. Informeel toont men zich in de Ame rikaanse hoofdstad verontrust over deze Indonesische stap. Men ziet het ogenblik steeds naderbij komen, waarop gecon stateerd moet worden dat het streven naar een vreedzame regeling van de kwestie Nieuw-Guinea is mislukt en een rampzalige ontwikkeling niet meer is tegen te houden. Met versterkte Amerikaanse aandrang in de richting van Nederlands-Indone sisch overleg moet daarom rekening worden gehouden. In Washington acht men de noodzaak om de nog altijd be staande impasse te doorbreken, steeds klemmender. Er is reden om aan te nemen dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, deze Amerikaanse opvatting helder zal omlijnen wanneer hij in Athene zal spreken met minister Luns. 5 mei van en A'dam 15 daagse vliegreis v.a. 289,- Vertrek wekelijks v.i R'dam Zestienhoven Schiphol. UNIEKE autocar-boot-vliegreis Vertrek op 5 en 12 mei, nog enkele plaatsen beschikbaar. Bij inschr. voor 1 juni 5,re ductie p.p. Vr. gr. prosp. en hotelfolders bij: Reisbureau EUROTOURS Pannekoekstraat 35, telefoon 139080 of Zaagmolendrift 53c, tel. 87215 b.g.g. 184363 Van onze correspondent BONN In een Hannoverse kerk heeft een vrouw een aanslag ge pleegd op de bekende Westduitse protestantse bisschop dr. Lilje. Het pistool van de vrouw ging even wel niet af. Dr. Lilje leidde een kerkdienst. Toen deze ten einde was begaf hij zich van de kansel. Op dat moment stormde een vrouw op hem af, die wild met een klein pistool zwaaide. Zij mikte toen zij vlak bij de bis schop gekomen was op hem en zou hem ongetwijfeld getroffen hebben ware het niet dat het pistool op het beslissende moment ketste. Het wa pen was met zes kogels geladen. De kerkgangers stonden eerst ver bijsterd naar het tafereel te kijken, maar even later overmeesterden enkele mannen de vrouw, die steeds maar zonder succes de haan van het pistool overhaalde. Dr, Lilje geldt als een politiek en geestelijk zeer verdraagzaam man, wie elk extremisme vreemd is. Over de motieven van de vrouw is tot dusver niets bekend. 1 ALGIERS (Reuter/AP/UPI) De O.A.S. heeft gisteren opnieuw een gevoelig verlies geleden. Fran se troepen hebben in Oran de lei der van de commandogroepen van de O.A.S. in het gebied van Oran, ex-kapitein Jean Biraud, gearres teerd. De commando's van Biraud zijn verantwoordelijk geweest voor het beschieten van mohammedaanse wijken met mortieren. Zij voerden ook aanslagen uit vanuit rijdende auto's. Intussen gaat het gehèime leger voort met haar dagelijkse reeks ter reurdaden. In een mohammedaanse winkel in Algiers smeten gisteren O.A.S.-ers granaten naar binnen. Twee mohammedanen kwamen om het leven en een werd gewond. In Böne heeft een ploeg terroristen een groep moslims met geweergrana ten beschoten. Er vielen 21 gewon den. Krijgsgevangenen Het internationale Rode Kruis heeft gisteren in Genève bekend gemaakt dat de Algerijnse voorlopi ge regering vijf Franse krijgsgevan genen heeft vrijgelaten. Het waren de eerste gevangenen die van Alge rijnse zijde op grond van de over eenkomsten van Evian zijn vrijge laten. In Parijs is meegedeeld dat mevrouw Salan uit de gevangenis is ontslagen. Zij heeft haar intrek genomen in een klooster. De plaats werd niet bekend gemaakt. - En vergeet niet inlichtingen over het pensioenfonds te vragenFreddie BRUSSEL (ANP) Twee bussen met muzikanten en plaatselijke voor- mannen van de Belgische socialis tische partij zijn gisteravond tegen elkaar gereden. Zeven van de circa honderd inzittenden kwamen om het leven. De socialisten kwamen uit het wes ten van Vlaanderen. Zij hadden mee gedaan aan de 1-meiparade in Ploeg- steert-Bizet. De chauffeurs van de bussen hadden afgesproken ieder een andere terugweg te nemen. Op het punt waar zijn weer bij elkaar zouden komen, botsten zij tegen elkaar. De botsing was zeer hevig. Behalve de zeven mensen die overleden, raak ten dertig passagiers zo ernstig ge wond dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Van onze correspondent BONN, De hotelbediende Klaus Heimann (22) heeft bekend op 10 april de vijftienjarige dochter van de Duitse vertegenwoordiger van een Nederlandse scheepvaartmaatschappij, Hauschild, te hebben vermoord. Met deze bekentenis eindigt het zoeken door de Westduitse politie en Interpol naar Doris Hauschild, die op miracu leuze wijze in de nacht van 10 op 11 april was verdwenen. Haar vader had steeds beweerd: handelaars in blanke slavinnen hebben haar ontvoerd. Heimann bekende dat hij zich op de avond van 10 april in de kamer van het meisje had verstopt. Toen Doris Hau schild na het eten wilde gaan slapen, had hij gepoogd haar aan te randen. Het meisje verweerde zich echter zee. krachtig. Toen zij om hulp begon te roepen had Hauschild haar gewurgd. Na de moord was de jonge hotelbedien de naar zijn kamer gegaan, het lukte hem evenwei niet te slapen. Een paar uur latter was hij terug in de kamer van het meisje. Hij bracht het lijk toen naar de garage van het hotel; de volgende morgen begroef hij Doris Hauschild op een vuilnisbelt. Haar kleding, koffer en sieraden verstopte hij in de kelder van het hotel. Door de mand Heimann liep op bijzondere wijze te gen de lamp. Hij kon het op 21 april in het hotel eenvoudig niet meer uit houden: de politie kwam daar nl. dage lijks met iwintig rechercheurs. Dat maakte de jongen nerveus. Hij stal van een Amerikaanse gast een auto, waar mede hij een week lang rondtoerde. Za terdag jl. ontdekte de politie de jonge moordenaar slapende In de auto, waar mede hij van de weg af was geraakt. In de wagen vond de politie verschil lende voorwerpen die van Doris Hau schild bleken te zijn. Heimann viel enkele dagen la-ter door de mand. Zon der enige gemoedsuitdrukking wees hij maandag aan waar hij het lijk van het meisje had begraven. HILVERSUM Een dag nadat hij een negentienjarige verpleegster had aange rand, is de 25-jarige K. A. een ge trouwde Hilversummer gearresteerd en in het politiebureau opgesloten. De man greep de verpleegster maan dag op de Kamerlingh Onnesweg in Hil versum vast en trok haar mee het gazon op. Daar zou hij haar de keel hebben dichtgeknepen om te voorkomen dat zij ging gillen. Het meisje wist niettemin te vluchten. Doordat zij de politie een nauwkeurige persoonsbeschrijving kon geven en zij de voornaam van haar aanrander wist, was men de man spoedig op het spoor. NEW YORK (AFP). De commis sie van de Verenigde naties die belast is met het onderzoek naar de dood van secretaris-generaal Hammerskjöld sluit in haar rapport de mogelijkheid dat het vliegtuigongeluk bij Ndola het gevolg is van sabotage niet uit. Er zijn echter geen bewijzen gevonden die veronder stellingen in die richting steunen. De commissie verklaart verder het te betreuren dat gebrek aan ijver en sa menwerking heeft geleid tot vertraging bij het zoeken en het verlenen van hulp na het ongeluk. „Als men eerder bij het verongelukte toestel zou zijn geweest, waren de kansen dat de zwaargewonde sergeant Julien van de Verenigde Na ties in leven was gebleven, groter ge- geweest", aldus het rapport. Van een onzer redacteuren /"■ENT. Aan het kanaal van Gent naar Terneuzen kan in 1966 de eerste hoogoven worden aangebla zen. Het project van Sidemar, dat aan dit kanaal bij Zelzate op de bouw van een grote ijzer- en staalindustrie mikt, is goedgekeurd door de Hoge atoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Het Rot terdamse. project op het eiland Ro zenburg komt nu eveneens in een definitief stadium: het gemengde, goeddeels gunstige Amerikaans-Fran se rapport ligt in Rotterdam. Strijd om plaat De zware Westeuropese industrie voelt een sterke noodzaak tot aaneen sluiting, om de Amerikaanse concur rentie het hoofd te kunnen bieden. Vooral de dunne plaat en het blik, die voor auto's, koelkasten en huishoudelijk gerief een breed afzetgebied hebben, zijn heftig omstreden produkten. Ame rika maakt dunne plaat tegen prijzen, die op het Franse prijspeil liggen. Frankrijk ligt laag naar Europese nor men. De andere staalprodukten zijn in Amerika zeker de helft duurder dan in Europa. Scheepsplaat bijvoorbeeld wordt in Europa stukken goedkoper gemaakt dan aan de overkant van de oceaan. Wanneer de grote staalbedrijven zich aaneensluiten kunnen zij op hel punt van de zo goed in de markt liggende dunne plaat nieuwe mogelijkheden aan boren. Er is dus volgens deze opvattingen niet langer plaats voor de kleine be drijven. Zelfs de IJmuidense Hoog ovens met hun miljoen ton staal per jaar komen in de Europese verhoudin gen op een ondergeschikte plaats te recht. Deze verhoudingen worden bepaald door een aantal combinaties van staal bedrijven zoals Sidemar, waarin Bel gische, Franse en Luxemburgse onder nemingen elkaar hebben gevonden, Italsider, dat een aantal gorte Italiaanse fabrieken omvat, Usinor, dat een serie Franse bedrijven bundelt en de Duitse groep, die Krupp, Hoesch, Thyssen en enige andere „kanonnen" vertegen woordigt. Nieuwe concentraties In West-Duitsland wordt bovendien nog gewerkt aan een paar indrukwek kende nieuwe concentraties met het doel de walsstraten voor dunne plaat en blik intensiever té gebruiken. In deze voortdurend hoger oplopende strijd om de macht moet de Hoge Auto riteit telkens weer zijn gedachten rang schikken ten aanzien van de kartel bepalingen. Dat het project in Zelzate is goedgekeurd bewijst, dat de kartel bepalingen met een nieuwe soepelheid worden omgeven. Rotterdam In dit beeld past de Frans-Ameri kaanse belangstelling voor het Rotter damse staalplan. De Franse groep ziet er een mogelijkheid in haar invloed op het Europese vasteland uit te breiden via een kleine, in Nederlandse gedach ten aanvaardbare opzet; de Amerikanen houden graag een vinger in de pap nu zij zien dat Europa zich op krachtige wijze te weer gaat stellen en dat de belangstelling voor de markt van dunne plaat met de maand stijgt. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het gemeentebestuur van Geleen is te ver gegaan, toen het liet weten, aan de totstandkoming van een aantal woningwetwoningen slechts te zullen meewerken, als bij de aanbe steding alleen plaatselijke aannemers zouden worden toegelaten. In die zin heeft minister Van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) geantwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Andriessen (kath. v.). Het was het Kamerlid ter ore gekomen, dat het gemeentebestuur van Geleen de voor waarde had gesteld, toen een woning bouwvereniging medewerking had ge vraagd. De minister acht het optreden van het Geleense gemeentebestuur niet in het be lang van de volkshuisvesting, noch in dat van de bouwnijverheid. Een vierling Drie meisjes en f een jongen is gisteren geboren in de Italiaanse plaats Verona. De 38-jarige moeder en de kinderen maken het goed. Weersverwachtng vanavond: geldig tot Aanvankelijk be wolkt met hier en daar een buitje. Later verspreide opklaringen. Over wegend matige, noordwestelijke tot noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. MIESJE: Zou het echt mei zijn? 3 mei: zon op 5.08, zon onder 20.06; maan op 5.19, maan onder 19.08. Helsinki geh.bew. NO 9 0 Stockh. h.bew. NO 9 0 Oslo zw.bew. NNO 11 0 Kopenh. l.bew. N 9 0 Aberdeen zw.bew. NNW 11 0 Londen onbew. NNO 19 0 A'dam regen NW 9 o.l Brussel l.bew. NW 12 0 Luxemb. onbew. N 12 0 Parijs onbew. NNO 14 0 Bordeaux h.bew. O 20 0 Grenoble onbew. NW 15 0 Nice onbew. zzw 15 0 Berlijn zw.bew. w 9 0 Frankfurt geh.bew. NNW 12 0 München regen ZZW 6 0,6 Zürich l.bew. wzw 9 0 Genève onbew. ONO 12 0 Locarno onbew. ozo 15 0 Wenen regen NW 8 0,4 Innsbruck l.bew. O 8 0 Belgrado Athene Rome h.bew. stil 14 5 Ajaccio onbew. WNW 18 O Madrid regen WZW 18 2 Mallorca geh.bew. NNO 20 0 Lissabon l.bew. zw 19 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1