Resultaat van inzamelingsactie met oorkonde als hulde van hele bevolking Charges Gala-diner in versierde burgerzaal OUD-GEZAGVOERDER STAAT ONVERWACHT OP DE BRUG De 25 in vuur 27 Friese dorpen in één optocht Varend paleis kwam thuis met zieke kapitein NAT FEESTPAK Voorrang voor dit Voordeel! Dinsdag 1 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 BUITENLANDSE GAST SERVIES KAN-PLAAT Als morgenavond de Oranje uitvaart METAMORFOSE OP ZEE STUDENTEN MEE LAATSTE INSPECTIE VIJF KINDEREN GEWOND BIJ ORANJEFEEST Amerika-Rusland nog lang niet gelijk SJAH EN KEIZERIN IN LONDEN STRAALJAGER IS NEERGESCHOTEN Telegram uit Japan STRALEND BRUIDSPAAR Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het getal 25 in vlammende cijfers en daaronder vonken en sterren spuitend de juichende tekst: 25, Leve het Vorsten paar! Dat was de apotheose van de viering van Koninginnedag in Rot terdam. Die vlammende cijfers en die sterren spuitende letters kwamen van ,,de over kant", van het Charloisse Hoofd, waar op het einde van deze nationale feestdag een groots vuurwerk werd afgestoken. Daar begon het feest op recht Rotter damse wijze met een défilé van de Mari nierskapel met de tamboers en pijpers voorop. Op de Parkkade, waar vele dui zenden een goed plaatsje wisten te ver overen, was voor deze populaire kapel ruim baan gemaakt. Taptoe Op het défilé bij het licht van toortsen volgde een taptoe met melo dieën uit Valerius Gedenckklanck het Stedelied van B. ten Kate en G. B. van Krieken en tot slot het Wilhelmus. Een verrassend schouwspel was de korte demonstratie van de brandblus- boten van de Havendienst, die uit het duister van het Maasfront opdoemden met spuitende waterfonteinen in rood, wit en blauw, gevolgd door een gamma in goud en zilver. Daarna kwam het vuurwerk, met tour- bi llons, gouden regens knal-effecten en wat er verder nog aan de fantasie was ontsproten. Daarna het slotnummer: in vlammende cijfers en letters de tekst: „25, Leve het Vorstenpaar." AMSTERDAM Rond het nieuwe Rai-gebouw, waar het nationale Oranje bal voor jongeren werd gehouden, is het gisteravond omstreeks elf uur tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen. Een groep van vele honderden, die de toe gang tot het bal werd ontzegd de Rai was op dat ogenblik propvol bleef buiten de poorten dringen. Een van de grote glazen toegangsdeu ren sneuvelde en er vielen enkele ge wonden. De situatie werd zo kritiek, dat vrijwel alle, elders in de stad patrouil lerende politiewagens naar het Europa plein werden gedirigeerd. Er moesten enkele charges worden uitgevoerd om de woelige menigte, waaronder zich ook duizenden toeschouwers van het vuur werk hadden gemengd, te verspreiden. Eigen nieuwsdienst WONSERADEEL. De 27 dorpen die samen de gemeente Wonseradeel in Friesland vormen, hebben gisteren gezamenlijk een optocht gehouden on der het motto JB 25. Om half acht gis termorgen zette de twee kilometer lan ge stoet zich in beweging in het dorp Parrega. Ieder dorp had een praalwagen ge leverd voorafgegaan door een dorps- schone met de dorpsvlag. De stoet heeft een afstand van honderd kilometer af gelegd. Hij werd gisteravond in Mak- kum ontbonden. Het enige dorp dat de praalwagens, die een brokje dorpshistorie weerga ven, niet heeft gezien is Kornwerder- zand. Dat dorp werd overgeslagen om moeilijkheden met het verkeer op de Afsluitdijk te vermijden. „Dag Koningin, dag Prins" is de titel van een door Wim Kan samen gestelde grammofoonplaat. Amster dams burgemeester mr. G. van Hall bood gisteravond in het Concertge bouw een zilveren exemplaar van de plaat aan het zilveren bruidspaar aan. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Vooraf gaande aan de feestelijke bij eenkomst in het Concertgebouw hebben Koningin en Prins gisteravond aan 183 prominente Nederlanders en één buiten- lander een gala-diner aange- boden. Het werd gegeven in i de indrukwekkend versierde Burgerzaal van het koninklijk paleis op de Dam. Voor dit vorstelijke festijn was ook een vorstelijk menu samengesteld: fo rellen in wijngelei, bouillon, ossehaas, voorjaarsgroenten, ijs en vruchten. Als wijnen werden daarbij geserveerd Meursault charmes hospices de Beau- ne 1937, Chateau Gruaud Larose 1937 magnum en champagne Veuve Cliquot- Posardin brut 1937 magnum. Bij het opdienen van de gerechten kreeg de staf van het Koninklijk paleis assis tentie van hofmeesters van marine en luchtmacht, die op dat gebied bij staatsiebezoeken de nodige ervaring hadden opgedaan» Tot het selecte gezelschap behoor den o.m. de ministers en staatssecre tarissen, de voorzitter van de Eerste en die van de Tweede Kamer, de ge volmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de minis ters van staat, de president en de pro cureur-generaal van de Hoge Raad, militaire autoriteiten, de commissaris sen der Koningin, burgemeesters, hoogleraren, leden van de hofhouding en de voorzitter van het Produktschap voor siergewassen. De enige buitenlandse gast was de deken van het Corps Diplomatique, F. X. baron van der Straten-Wal liet. Het gala-diner werd muzikaal omlijst door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van majoor Rocus van Yperen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft Koningin en Prins gisteravond in het feeste lijk versierde Concertgebouw namens het Nationaal Hulde- comité een oorkonde overhan digd. Daarin stonden het ver loop en de resultaten vermeld van de grote inzamelingsactie, die de laatste maanden onder de Nederlandse bevolking is ge houden. De Koningin zal het bedrag besteden ten behoeve van de Nederlandse jeugd. Mr. Van Hall maakte niet bekend hoe veel er was ingezameld. Hij zei dat de actie nog steeds aan de gang was. Verder kregen koningin Juliana en prins Bernhard een kostbaar Haags servies dat 170 tot 180 jaar oud is waarop afbeeldingen voorkomen van het paleis Het Loo. Het heeft grote kunsthistorische waar de, zo zei mr. Van Hall. Schertsend zei hij, dat het servies misschien 'n welko me aanvulling zou kunnen zijn van dat, wat enkele jaren geleden door de Franse president aan de Koninklijke familie werd geschonken. Daarvan zul len, zo veronderstelde Amsterdams bur gemeester, inmiddels wel een paar bord jes gesneuveld zijn. Het laatste geschenk was een speciaal voor deze dag gemaakte grammofoon plaat van Wim Kan, waarvan Koningin, Prins en Prinsessen een zilveren, maar ook gewone exemplaren kregen. De plaat zal in de handel worden gebracht. De verkoop geschiedt ten ba te van een doel dat de Koningin zal aanwijzen. Het Concertgebouw, waar ruim acht honderd genodigden een plaats hadden gevonden, was rijk met bloemen ver sierd. Er waren o.m. 8500 tulpen ver werkt, drieduizend anjers en zesduizend fresia's. Aan de feestavond werkten o.a. mee Sieto Hoving, Georgette Hagedoorn, Paul Deen, het Metropol» Orkest en het jazz-ballet van het Nederlands Danstheater. Ook werd de door Anton Koolhaas samengestelde film „Feest op Soestdijk" vertoond. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nog maar een half jaarheeft kapitein Pieter Groenland als gezag voerder op de brug van de Oranje gestaan. Hij zal er niet bij zijn als woensdagavond om zeven uur de koninklijke vaartocht van Amsterdam naar IJmuiden begint als een hoogtepunt van het zilveren huwelijksfeest. Voor kapitein Groenland is het een hard gelag hij had er zich hoge lijk op verheugd. In zijn plaats zal oud-kapitein Jan H. Schulting (61), die zes maander. geleden het com mando aan de heer Groenland over droeg en met pensioen ging, het drijvende paleis commanderen. Na de zenuwslopende voorberei dingen, die deze nachtelijke tocht vergde het was alleen al een ingrijpende verandering van het vaarplan is kapitein Groenland tien dagen geleden ingestort. Hij kwam gisterochtend als patiënt op zijn eigen schip in Amsterdam aan en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Bij de Maatschappij Nederland,-die het varende feest aan het jubilerende vorstenpaar en zijn 330 gasten aan biedt, zat men even omhoog. Kapitein Schulting, die de Oranje door en door kent, was evenwel direct bereid in te springen. Hij stelde als enige voorwaarde, dat hij de Oranje uit Southampton naar Amsterdam wilde varen om er weer even „in" te komen. Mét hem kwam in Southampton een hele ploeg Nederlanders aan boord, die zich in hoog tempo en met schetsen gewapend op de salon van de toeristenklasse en op de andere representatieve ruimten van het schip wierpen. De binnenhuis architect J. van Tienhoven is gisteren tijdens de reis over de Noordzee met Kapitein Groenland: ziek op het kritieke moment. een groepje helpers bezig geweest aan de versiering van de grote salon, die al voor de helft is veranderd in een fleurige eetzaal voor het souper van woensdagavond. Zware bloemtoeven met veel tulpen en narcissen, die morgen aangedragen worden door een bloemist in de Kal- verstraat zullen de lambrizeringen en de tafels sieren. Daarvoor heeft de salon al een grondige gedaante verwisseling ondergaan door het aan brengen van kostbare draperieën. Dieper in het schip hebben de keukens gisteren en vannacht al op volle toeren gewerkt om het buffet voor te bei-eiden. De banketbakkers zijn al haast klaar met hun suikeren verrassing voor het Koninklijk paar. Om zeven uur woensdagavond moet het varende paleis losmaken voor de vaartocht, die het schip op halve kracht naar IJmuiden zal bren gen. In Amsterdam zijn dan al 150 gasten scheep gegaan en in de sluizen van IJmuiden komen er laat in de avond nog eens 180 bij voorname- -g- Oud-gezagvoerder Schulting: invaller met ervaring. lijk studenten van de Leidse univer siteit met wie prinses Beatrix tijdens haar studie contact heeft gehad. Er zijn een paar goede vriendinnen en vrienden van de Prinses bij. Bij goed weer wil kapitein Schulting proberen nog even de zee op te gaan. Dan moet het beslist niet te hard waaien, want het feest zou maar al te gauw bedorven kunnen worden door de ongemakken van een alge mene zeeziekte. Vroeg in de ochtend hoe laat weet nog niemand wordt het schip in Amsterdam terugverwacht. Leeg, want in IJmuiden zullen alle gasten van boord gaan. De 450 opvarenden van de Oranje hebben zonder hulp van buitenaf nog anderhalve drukke dag tegoed vóór de directie van de Nederland woensdagmiddag om twee uur een laatste inspectie zal houden. Dan nóg zal er waarschijnlijk wel een likje verf hier, een poetslap daar of een boeket elders moeten worden gebruikt. -)(- De prinsessen Beatrix en Irene hebben uit de volheid van hun jeugd genoten van de rijtoer, die hun wijnrode calèche door juichend Amster dam voerde. Direct achter het rijtuig van hun ouders hebben zij de hulde van de stad in ontvangst genomen met de lieve glimlach van twee jonge vrouwen. UTRECHT Bij een ballonnenwed strijd voor kinderen in De Bilt zijn gistermiddag vijf kinderen gewond geraakt. De kinderen konden voor een kwartje een ballonnetje kopen en dat, nadat ze het hadden voorzien van een kaartje met hun naam en adres, op de Plane- tenbaan in Brandenburg-West oplaten. Er bleek echter minder belangstelling te zijn dan was verwacht, zodat de or ganisatoren besloten de overgebleven ballonnetjes, een 150 a tweehonderd stuks tegelijk de lucht in te laten gaan. Daarbij kwamen de ballonnen echter in aanraking met een vliegertouw, waardoor zij door de kinderen weer omlaag konden worden gehaald. Enkele kinderen wierpen zich toen op de tros sen, waardoor de met gas gevulde bal- ionnetjes ontploften. Doordat er in het gedrang waarschijnlijk ook een bran dende sigaret bij het gas kwam, liepen vijf kinderen brandwonden op. Vier van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen; een meisje van elf jaar kon na verbonden te zijn naar huis gaan. Tal van andere kinderen gingen met verschroeide wenkbrauwen en dito kleding naar huis. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Twee studenten, die gistermiddag in een kano trachtten het cordon van de waterpolitie op de Amstel te doorbreken en de konings sloep te bereiken, hebben een nat pak gehaald. Hun bootje werd door motor schepen van de politie ingesloten en zonk ten gevolge van de hevige deining, die de schroeven van de vaartuigen ver oorzaakten. De jongelieden zwaaiden, in het water liggend, nog vrolijk naar de Koninklijke familie. Zij zijn door de politie aan boord gehesen. Het feestelijk gestemde Konink lijke gezin in het Concertgebouw. Naast Koningin en Prins de prin sessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. NEW YORK (AP) De Sowjetunie kan wat betreft de industriële produktie onmogelijk Amerika inhalen voor 1985, zelfs als de huidige groei gehandhaafd blijft. Tot deze conclusie komt een eco nomisch rapport, opgesteld door het hoofd van de economische afdeling van de universiteit van Virginia. De vraag is echter of de Russen het huidige tempo wel kunnen aanhouden. Er zijn namelijk reeds tekenen die wijzen op een vertraging. In geld uitgedrukt wordt de achterstand van de Russische produktie zelfs groter. LONDEN (AP). De Sjah van Per- zië en keizerin Farah zijn gisteren uit San Fransisco via de poolroute in Lon den aangekomen. Vandaag vliegen ze door naar Amsterdam om het huwelijks feest van het Nederlands Koninklijk paar bij te wonen Tijdens hun korte verblijf in Londen hebben zij op de Perzische ambassade gelogeerd. Het Keizerlijk paar heeft een officieel bezoek gebracht aan de Verenigde Staten. Bij een ontploffing in een vuurwerk fabriek in de Zwitserse plaats Magen- wil» zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Vijftien mensen wer den ernstig gewond. Van 11.15—13.10 en van 15.00— 16.30: Aankomst buitenlandse vorstelijke gasten op Schiphol. Een der Prinsessen zal hen ver welkomen en naar het Amstel- hotel begeleiden. 16.00: Aankomst van de vijf gas ten uit Luxemburg bij het Ara- stelhotel. 19.30: Het zilveren bruidspaar ont vangt in het Amstelhotel de gasten voor het diner. 21.30: De gasten vertrekken in drie rondvaartboten voor een tocht door de verlichte grachten naar het Rokin. Vandaar per auto terug naar het paleis op de Dam. 22.00: Galabal in het paleis. UTRECHT. Het muziekkorps van de Utrechtse politie heeft gisteren ga la-uniformen gekregen. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de R&nitz van Utrecht inspecteerde de in gala gestoken korps leden. De uniformen zijn een geschenk van de burgerij van Utrecht. Voor het dragen van de helm die bij het gala-uniform hoort, heeft de minis ter van justitie speciale toestemming ge geven. Zaterdag bij het bezoek van het Koninklijk gezin aan Utrecht zal het muziekkorps voor het eerst officieel optreden in het nieuwe uniform. Indonesië verklaart: DJAKARTA (UPI) Het Operatie commando West-Irian heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse straal jager die dinsdag wegens motorsto ring voor de kust van Nederlands Nieuw-Guinea is neergestort, „in wer kelijkheid is neergeschoten". Dat zou dan moeten zijn gebeurd door Indonesische guerrilla-strijders op Gag of Waigeo, die over luchtaf weergeschut beschikten. Tot dusverre is van Indonesische zijde altijd hard nekkig betoogd, dat de jonge Papoea's die naar Nieuw-Guinea gingen alleen uit zelfverdediging waren gewapend. Het Nederlandse vliegtuig, een Hun- ter, had volgens de Indonesische le zing stellingen van de guerrilla-strij ders aangevallen. Eigen nieuwsdienst SOESTDIJK Keizer Hirohito en keizerin Nagako van Japan heb ben koningin Juliana gisteren een gelukstelegram gezonden. Zij feli citeerden tevens het Koninklijke paar met zijn zilveren bruiloft. De raad van ministers heeft gis teren op paleis Soestdijk een bloem stuk laten bezorgen bij zijn geluk wens met het 25-jarige huwelijks feest van Koningin en Prins. ZEEPOST Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: Noor- dam (2-V); Argentinië: Alioth (1-V); Australië: Aramaic (1-V); Brazilië: Alioth (1-V); Brits-Oost-Afrika: Africa (3-V); Canada: Seven Seas (2-V); Chili: Leipzig (3-V); Indonesië: Verkeer gestaakt; Ned. Antillen: Oranje Nassau (1-V); Suriname: Ladon (2-V) en Republiek van Z.-Afrika en Z-W.-Afrika: Zuiderkerk (2-V). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. (Ingezonden mededeling)

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5