Koninginnedag werd zeldzaam feest met gejuich zonder eind OUDERWETSE VIERING DOOR HET HELE LAND ou VLAG MOEST NEER VOOR DICHTE BRUG Traditie door de metro in de knel 45 rechercheurs voor vorsten en juwelen ZEEUWSCH DAGBLAD Op de vuist Duizenden vaandels Segni kandidaat voor presidentsverkiezing Dat doet alléén Incident tijdens vaartocht Onaf hankelij k Suriname niet zonder „Oranje" VERMIST MEISJE IS VERMOORD Dinsdag 1 mei 1962 Pag. A NEDERLAND BEJUBELT '*r~ Van onze Amsterdamse redactie 'AMSTERDAM. Enkele honderdduizenden Amsterdammers zijn gisteren op de been ge komen om getuige te zijn van de viering van het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het ivas een feestdag, die zeker kon worden vergeleken met wat men vroeger als de traditionele Koninginnedag vol vlaggen en (dit keer kille) zonneschijn kenschetste. De vele buitenlandse toeristen die Amsterdam herbergt, deelden vaak ietwat verwonderd in hel en thousiasme van de hoofdstedelingen. Sommige Duitsers hadden zich met oranje en portretjes van Koningin en Prins getooid. Omstreeks drie uur was de Dam. met in het midden een speciaal voor deze dagen opgetrokken versiering, tot in alle hoeken volgestroomd. In een crème calèche, bespannen met zes paarden, een geschenk van koningin Emma aan haar dochter Wilhelmina ter gelegen heid van de inhuldiging in 1898 begonnen Koningin en Prins aan de rijtoer. De stoet werd voorafgegaan door een peloton van de Amsterdamse bereden politie. Onmiddellijk na de koninklijke ca lèche volgde het wijnrode open rijtuig, waarin de vier Prinsessen hadden plaats genomen. De Koningin was ge kleed in een zwarte mantel en had een grote witte hoed op het hoofd. De dui delijk gebruinde Prins droeg een zwart kostuum. Prinses Beatrix droeg een goudgele robe en de andere Prinsessen waren gekleed in mantels die in kleur varieerden van donker- tot lichtblauw. Ook in het Rai- gebouw kwam bet, evenals later op de Amstel, tot een fout in de regie. De crème calèche werd wat te ver doorgereden, waar door de Koningin en de Prins half achter uit moesten kijken om Amsterdams burge meester, die hen van een podium toesprak, aan te kunnen kQken. Na afloop van zijn toespraak kwam bur gemeester Van Hall naar het Koninklijk paar toe. Dat had de fout kennelijk niet verstoord. Overigens had ook de tekst van het aangepaste Tulpen van Amsterdam, dat even later werd ge zongen, wel eerder aan Koningin en Prins kunnen worden aan geboden. Nu kregen zij het pas halver wege het lied door bemiddeling van me vrouw Van Hall. Bij het vertrek kwam het even tot handtastelijkheden tussen politieman nen en enkele van de meer dan hon derd buitenlandse fotografen. De foto grafen draafden met de camera's in de aanslag naast het Koninklijke rijtuig voort. Ze liepen daarbij de paarden zo voor de voeten, dat de vaart uit de stoet dreigde te worden genomen. Enkele agenten kwamen met handgrepen en stevige slagen tussenbeiden en maakten aldus de weg vrij. Langs het Nationale Monument, waar een groep dragers van de Militaire Wil lemsorde stond opgesteld, ging het in hoog tempo via het Rokin in de richting van het Leidseplein. Voor het Maagden huis aan het Spui werden de hoge gas ten opgewacht door enkele tientallen hoogleraren in toga. Een eindje verder op waren honderd kinderen gegroe peerd rondom het beeldje, dat het Am sterdamse Lievertje symboliseert. Voor de Stadsschouwburg wachtte het koor van de Nederlandse Opera, dat ietwat huiverend op deze open en tochtige hoek het bruidslied uit Lohengrin aanhief. Luttele meters verder wuifde het Koninklijke paar naar een aantal roomskatholieke en protestantse geeste lijken en vertegenwoordigers van de Joodse Gemeente en het Leger des Heils. Andere representanten van het feestvierende Amsterdam: In de Hobbe- mastraat juichte een groep van honderd koks en honderd kelners de stoet toe. Voor het geheel in de bloemen gestoken gebouw van het Rode Kruis aan het Museumplein waren een aantal afdelin gen van de bloedtransfusiedienst, de ambulancedienst, de Welfare en het Jeugdrodekruis geformeerd. Even ver derop stonden 35 drumbands uit het verenigingsleven opgesteld. Duizend vaandels wapperden heftig in de kouds wind. Langs de kruising van de Apollolaan had een erepeloton van de voormalige Binnenlandse Strijdkrachten aan de voet van het verzetsmonument post ge vat. Omstreeks half vier bereikte de stoet het nieuwe Rai-gebouw, De schit tering van de fiere paarden en glinste rende uniformen werd hier gevangen door de hoog op zijn zuilen torende nal waarin vijftienduizend Amsterdammers, o.a. gemeenteraadsleden, hoogleraren en ROME (Reuter). De christen democratische parlementsleden heb ben gisteren de 71-jarige üaliaanse minister van buitenlandse zaken, An tonio Segni, kandidaat gesteld voor de komende presidentsverkiezing. Morgen zal in een gezamenlijke zit ting van kamer van afgevaardigden en senaat de nieuwe president worden ge kozen. De ambtstermijn van president Gronchi loopt 11 mei af. De sociaal-democraten, die thans deel uitmaken van de coalitie-regering van premier Fanfani, hebban hun par tijleider, Giuseppe Saragai, als kan didaat gekozen. De kandidatuur van Saragat wordt mede ondersteund door de republikeinen. Van onze verslaggevers ROTTERDAM Door het hele land is Koninginnedag gisteren op ouderwetse wijze gevierd. Al vroeg dromden de mensen door het cen trum van steden en dorpen, kinde ren gestoken in fantasiekledij, met toeters, petjes en feestneuzen, de ouders waardiger in dit prille sta dium van het feest. Overal ook waren aubades, kin derspelen, kermissen, défilés, optochten van de muziek, demonstraties van de branwdeer en wat niet al. Later in de avond volgden de lampionoptochten, de vuurwerken, de taptoes en de oranje bals. Coolsingel niet In Rotterdam sneuvelden op deze Koninginnedag enkele tradities. De tra- (lnoezonden mededeling) „zeeploze"toiletzeep Is óók sen ideaal haarwas middel A Dit is het moment waarop de standaard en de Nederlandse vlag van de koningssloep moesten worden gestreken, omdat de Ceintuurbaanbrug niet open ging. De standaard, die voor op de sloep behoort te staan, is al verwijderd; de driekleur achterop moet nog volgen. Op de achtergrond roeiboten en kano's, die door de rivierpolitie op ruime afstand werden gehouden. leden van de rechterlijke macht, een speciale plaats hadden gekregen. „Zuilen waaronder wij ook wel eens zuchten, hebben tot taak een dak te steunen", zei burgemeester Van Hall in zijn welkomstwoord en hij vergeleek deze symboliek met de kracht en het vertrouwen die het Nederlandse volk in de door vaste zuilen geschraagde con stitutionele monarchie stelt. „Lieve Koningin en beste Prins, wij hebben op deze plaats niet alle Am sterdammers kunnen samenbrengen, maar het ga u wel". Vervolgens pijpte een draaiorgel de deun „Aan de Amsterdamse grachten" en terwijl vijfhonderd turnsters op het middenterrein de letters en cijfers J 25 B hadden gevormd, werd even later een speciale versie van het lied „Tulpen uit Amsterdam aangeheven". Onder een loeiend „Lang zullen ze leven" reed de stoet de Rai uit. Na een tocht met de koningssloep over de Am- stel (een uit het begin van de vorige eeuw daterend Rotterdams vaartuig, met schitterend versierd ver guld houtsnijwerk) bereikte de stoet de Dam. Er was toen een achterstand van een half uur op het tijdschema. Tien duizenden wachtten op het plein op de dingen, die nog zouden komen. Om tien minuten over vijf gebeurde het: De hoge deuren van het bplkon werden door een lakei opengeklapt en Koningin en Prins kwamen naar buiten. Minuten lang daverde het gejuich over het plein. Nadat Koningin en Prins naar bin nen waren gegaan kon de menigte, althans het jeugdige deel ervan, zich weer tegoed doen aan fluit- en boeh- spelletjes met de militaire en politiële hoogwaardigheidsbekleders, die af en aan liepen. Daarmee had men zich reeds de hele middag op gezette tijden vermaakt. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft 45 rechercheurs belast met de bewaking van de honderdtwintig vorstelijke gasten, die tijdens de feestelijkheden in het Amstelhotel logeren. De politiemannen zullen waarschijn lijk meer werk hebben met het bewaken van de vele kostbaar heden van de gasten. Enkele Amsterdamse diaman tairs hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om in het hotel een aantal vitrines in te richten met kostbaarheden ter waarde van driehonderdduizend gulden. Zo is er een leeuw te zien, die door George Wagt is gesneden uit palissanderhout, met 1233 inge legde diamanten. Het geheel is 53.000 gulden waard. In een andere vitrine liggen slechts vier diamanten, maar ze kosten bij elkaar twee ton. In de Kalverstraat heeft een juwelier enkele bijzondere juwelen uit voormalig koninklijk bezit ge- etaleerd. Een klein zilveren Oranjeboompje met geëmailleerde Oranjeappeltjes staat stil in een hoekje te pronken. Ook een fraai bewerkt gouden doosje dat koning Willem III in 1850 aan zijn vrouw schonk, valt in het niet bij de grote massief zilveren fotolijst, die prinses Wilhelmina bij haar troons bestijging in 1898 aan een van haar leermeesters schonk. De lijst is voorzien van een prinsessekroon die is afgezet met tweehonderd diamanten. Het pronkstuk ver tegenwoordigt een waarde van tienduizend gulden. Varf onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Er is giste ren, zoals dat altijd bij dit soort gelegenheden gebeurt, weer gezondigd tegen het weliswaar ongeschreven, maar daarom niet minder strenge protocol. De brug over de Amstel bij de Ceintuurbaan is niet openge draaid om de koningssloep met verschuldigd eerbetoon door te laten. De fraaie boot. met aan boord de Koninklijke familie en Amsterdams burgemeester, lag een paar minuten op het koude water te dobberen, voordat op verzoek van de Koningin de com mandant, de luitenarat-ter-zee IJzerman opdracht gaf er onprotocollair onder door te varen. De vlaggemasten van het schip, waaraan de Nederlandse driekleur en de koninklijke standaard wapperden, moesten worden gestreken. GEEN BRUGWACHTER Onmiddellijk begon de speurtocht naar de schuldige aan dit incident. De marine zei dat de gemeente Amster dam ervan op de hoogte was gesteld dat de brug moest worden openge draaid. Op de een of andere manier is deze aanwijzing in een van de vele ambtelijke kanalen blijven steken, want er was geen brugwachter opgeroepen. De brug gaat overigens zelden of nooit open en heeft geen eigen wacht. Voor het overige is de tocht over de Amstel goed verlopen. Iedereen heeft nog gespannen toegezien of er niets fout ging met hét meren bij het Amstel hotel. De sloep mocht nl. niet .strijken'' met de riemen vaart minderen. Ook dat schijnt een protocollaire zaak te zijn. Evenmin mag de commandant be velen aan zijn roeiers in dit geval tweedejaars adelborsten geven. De vaart moet uit de boot worden geno men door een zorgvuldig voorbereid „uitdrijven". Een moeilijke zaak, die de beman ning de afgelopen dagen heel wat hoofdbrekens heeft gekost. Het marine- protocol is echter, althans op dit punt, gered. De Koningin zocht na de koude tocht over het water in het Amstel hotel verwarming bij een kleine alco holische versnapering. ditionele aubade kon niet worden ge houden op de Coolsingel. Er wordt daar weer een singel gegraven: ditmaal voor de bouw van de metro. Ook de officiële, ochtendreceptie in de burgerzaal ver loor een traditie. Doordat er geen men sen op de Coolsingel waren, had het geen zin de toespraken per microfoon op straat te laten horen. Haagse cavalcade In Den Haag was een van de hoogte punten van de dag de „feestcavalcade", een anderhalve kilometer lange optocht. Die stoet werd gevormd door feeste lijke groepen uit Den Haag, Noord brabant en België. Het Majoretten- peloton uit Bergen op Zoom, het mooi ste in zijn soort in West-Europa, kreeg veel applaus. In de Grote of Sint Jacobskerk, waar het huwelijk tussen koningin Juliana en prins Bernhard 25 jaar geleden werd gesloten, is gisterochtend een herden kingsbijeenkomst gehouden. Tijdens de bijeenkomst zei burge meester Kolfschoten van Den Haag dat het huwelijk tussen Koningin en Prins een voortzetting is van de geschiedenis, die het Huis van Oranje met het volk van Nederland, vanaf de initiatie van ons land als zelfstandige natie, zo innig heeft vervlochten. „Het is dit huwelijk dat de bevesti ging is van de band ,die ons tot een gemeenschap van Nederlanders ver enigt. Het verwijst naar hen, met wie ons volk vanaf het begin als het ware op symbolische wijze gehuwd is ge weest. Het verwijst tevens naar een toekomst, welke reeds in de kinderen van het Koninklijke paar een aanvang heeft genomen," aldus mr. Kolfschoten. PARAMARIBO (A.N.P.) „Wij hebben het laatste jaar veel gele zen en gehoord over onafhankelijk heid. Maar of die onafhankelijk heid onmiddellijk dan wel op een later tijdstip moet komen, steeds werd en wordt gesteld, dat dit moet geschieden met behoud van de banden met het Huis van Oranje." De waarnemend gouverneur van Suriname, de heer A. Currie, zei dit gisteren in een toespraak ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana. De heer Currie voede eraan toe, dat dit geen ver wondering hoeft tc wekken, „want veilig mag worden aangenomen, dat verreweg het grootste deel van het Surinaamse volk verknocht is aan ons Koninklijk Huis. Als ras echte Surinamer, die dé leeftijd der sterken reeds heeft overschreden, durf ik deze bewering aan." De waarnemend gouverneur nam vervolgens een défilé af van troe pen en politie-eenheden. In het feestelijk versierde Paramaribo werd tot laat in de avond gefeest. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren gisteravond in het Amsterdamse Concertgebouw het stra'end midde'punt van een stralend feest. Lachend raadpleegden zij het programma voor de feestavond, die hun door het gemeentebestuur werd aangeboden. Van onze correspondent. BONN. Doris Hauschild, de vijf tienjarige gymnasiaste uit Rüssels- heim, is vermoord. Men vond het lijk van het knappe meisje vlak bij de Beierse stad Landsberg, waar zij in de nacht van 10 op 11 april spoor loos uit een hotel was verdwenen. Wat het meisje, van wie de vader dacht dat het door handelaars in blanke slavinnen was ontvoerd, se dertdien allemaal had mee gemaakt voor zij vermoord werd, is nog niet bekend. Doris Hauschild was de dochter van de Westduitse vertegenwoordiger van een grote Nederlandse scheepvaart maatschappij. Op 10 april kwam zij met haar moeder en vader in een hotel in Landsberg aan na een vakantie in Italië. De volgende morgen bleek zij spoorloos te zijn verdwenen. Naspo- nngen van de Westduitse politie die I twintig rechercheurs er op uitzond, én Interpol leidden bijna drie weken lang tot mets tot men gisteren haar lijk ontdekte. Het vermoeden bestaat dat Doris Hauschild die er veel ouder uitzag dan zij was, uit haar hotelkamer is ont voerd en het slachtoffer is geworden van een zedenmisdrijf. Een raadsel blijft dan evenwel hoe het meisje met koffer en handtas onopgemerkt het ho tel heeft kunnen verlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4