ECONOMIE VAN ALGERIJE IN GEVAAR VS. ivillen stralingsgordel met kernexplosie wegvagen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND EXPERIMENT IN DE DAMPKRING Resten van oeroude fabriek gevonden Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 51 58 Dinsdag 1 mei 1962 Feestelijk nieuws in woord en beeld op pag. 4 en 5 Met de dank van heel een volk 'TWEE gewone, gelukkige mensen hebben hun zilveren bruiloft gevierd in het hart van hun land in het hart van hun volk. De rijtoer moest zijn gevat in een streng tijdschema en er mocht dan een streng protocol zijn voor de varende receptie door de Amster damse grachten er bleef genoeg ruimte over voor onverbloemde warmte. Niet alleen van de kant van de honderdduizenden, die langs grach ten en straten van 's lands hoofdstad samengepakt stonden onder een wisselende voorjaarshemel, maar ook aan die andere kant in die NEW YORK (Reuter, AP). Ame rika wil volgens de New York Times in juni of juli de binnenste van de stralingsgordels die de aarde omge ven door middel van een kernexplosie op zeer grote hoogte wegvagen. Dit experiment zou dan een onderdeel zijn van de serie proeven met kern wapens in de dampkring die pas is begonnen. De binnenste stralingsgordel, die tochten in bemande ruimteschepen op grote hoogte onmogelijk schijnt te ma ken, zou zich pas na een eeuw weer kun nen herstellen. Het ligt volgens de New York Times in de bedoeling een waterstofbom met een explosieve kracht van ongeveer een megaton (gelijk aan een miljoen ton springstof) met een raket te lanceren op het eiland Johnston in de Stille Oceaan. De waterstofbom zou dan op on geveer 800 kilometer hoogte moeten springen. Door de geweldige explosie zal, naar men aanneemt, enkele ogenblikken een ..bres" ontstaan in het magnetische veld van de aarde waardoor de samenhang van de binnenste stralingsgordel verlo ren zou gaan en de radio-actieve inhoud ervan ver de wereldruimte in zou wor den geslingerd. STORINGEN Het militaire radioverkeer zal na dit experiment verscheidene uren gestoord blijven. Men verwacht het optreden van een kunstmatige aurora die op duizen den kilometers van het eiland Johnston te zien zal zijn. Voor de lancering van deze waterstof bom wil men een raket van het type Thor gebruiken. Er staan nog twee an dere proeven van soortgelijke aard op het programma waarbij op geringe hoogte waterstofbommen beproefd zullen worden. Een waterstofbom van onge veer één megaton zal beproefd worden op 50 kilometer hoogte en een andere, met veel grotere explosiekracht, op 320 kilometer hoogte. De explosie op 800 kilometer hoogte zal te zien zijn in Honoloeloe, ongeveer 1.520 kilometer van het eiland Johnston. JERUZALEM (AP). Bij Ein Gedi, een Israëlische kolonie op de westelijke oever van de Dode zee, zijn de resten gevonden van een cosmetische fabriek. Men schat dat die daar 2500 jaar gele den gestaan heeft. Professor Benyamin Mazar, archeo loog van de Hebreeuwse universiteit, die een expeditie naar de Dode zee leid de, heeft verklaard, dat grote vaten van een tot dusver onbekend model en fraai gevormde parfumflesjes zijn gevonden. Deze vondsten doen veronderstellen dat enkele van de blootgelegde gebou wen zijn gebruikt voor de vervaardi ging van balsem. Verder zijn ijzeren ge reedschappen, zegels, gewichten en fragmenten van weegschalen gevonden. De archeologen hebben tekenen gevon den van een hele industriewijk, die ge bloeid moet hebben ten tijde van koning Jozuah, die leefde van 638 tot 608 voor Christus. ALGIERS, (Reuter, AP, UPI). Als gevolg van de terreur, de on zekerheid en de vele stakingen kampt het maatschappelijke leven in Alge rije met steeds grotere economische moeilijkheden. Adrien Chollet, voorzitter van het ver bond van zakenlieden in Algerije, heeft gisteren op een bijeenkomst van het verbond verklaard, dat de binnenlandse omzetten in sommige delen van het land met tachtig procent zijn afgeno men. De invoer uit Frankrijk is met twintig procent gedaald. De saldi van de banken zijn met bijna een miljoen francs teruggelopen. De verkoop van auto's is gehalveerd. Gisteren staakten de P.T.T.-ambtena- ren en het personeel van de banken. De staking van het P.T.T.-personeel was bedoeld als protest tegen een incident van vorige week, waarbij enige kinde ren van postambtenaren werden bescho ten en gearresteerd. Het personeel van de banken verklaarde zich solidair met de stakende postmensen. Als gevolg van de staking was gisteren de telefoonver binding met Frankrijk verbroken. Intussen gaat de O.A.S. voort met haar dagelijkse reeks van aanslagen. Franse troepen grendelden gisteren te gen het einde van de middag een deel van Algiers af, nadat een commando van de O.A.S. een politiewagen had aan gevallen, waarbij de chauffeur werd gewond. Voorts hebben leden van de O.A.S. gistermorgen een politieman in burger neergeschoten en enkele mohammeda nen vermoord. Bij een razzia in een voorstad van Algiers zijn gisteren elf leden van het „Jesus Giner"-commando, een der beruchtste terreurcommando's van de O.A.S. gearresteerd. De politie maakte bovendien een grote hoeveelheid wapens en andere militaire uitrustingsstukken buit. koningssloep en in die stoet van open calèches. Daar was zo heel vaak het be vrijdende gebaar van de Koningin, wier hand niet moe werd van het wuiven naar haar volk. Daar was telkens weer de vriendelijke lach van de Prins. Er was bovenal vaak het gesprek tussen man en vrouw over de kleine dingen, die zij samen zagen op hun glorieuze tocht door vlaggend Amsterdam. De zon sloeg vonken uit de Amstel en overgoot de Dam, die de hele dag vol was van een luidruchtig feesten de schare. Maar toen aan het begin van de rijtoer in de middag de stoet van rijtuigen zich opstelde voor het pa leis, zag Amsterdam zo'n stralend gezelschap, zo'n wemeling van kleu ren, zo'n opeenhoping van pracht dat het even stil werd op de kleine steentjes. Te drie uur precies reed de crème calèche achter een peloton van de bereden politie en rijtuigen met de hoofdcommissaris en de burgemees ter voor. Koningin en Prins beste gen de met zes paarden a Ia Deau- mont bespannen calèche. Daarach ter de rode calèche met de vier prin sessen ook met zes nobele paar den er voor. TOEN de dieren aantrokken barstte die propvolle Dam los in een luide, lange jubel. Twee mensen wuifden naar de mensenzee twee zo ver trouwde gezichten glimlachten om de pure geestdrift van een volk, dat voor zijn Oranjeliefde uitkomt. De stoet van het zilveren feest was uit gereden en slingerde zich in een statig tempo door de oude stad naar het Rai-gebouw. Gisteravond heeft de Koningin de voorzitter van het Amsterdamse Oranjecomité, dr. J. Gajentaan be dankt voor alles. „Duizendmaal dank, het was geweldig" zei zij, toen de heer Gajentaan haar het receptie- boek van deze dag gaf. Het was de dank van een vermoeide maar te vreden landsvrouwe aan het eind van een glorieuze dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1