Opschudding vrumoedigdichter na taptoe Duitsers UIT RUSLAND KRIS 36™ Rijdende en varende receptie FOKKERS STRAALVLIEGTUIG RODE KUNSTMAAN OP BEVEL GELAND KOCKENGEN: VERKIEZING OVERBODIG door Zeeland Feestelijke herdenking van 50-jarig bestaan van GJO-bond in Scheveningen Jongens- en meisjesclubs bereiken nu 45.000 kinderen van acht tot zestien Achtduizend nieuwe leden Amerika lanceert geheime satelliet Krabbendijke scoorde tegen SSC driemaal in laatste kwartier Maandag 30 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 JUBILEUMACTIE die leeftijd op de clubs GOED BESTEED GETUIGE-ZIJN ECHTE TRADITIE WINTERSE DAGEN VOOR FEESTKOKS Alg. vergadering Zwinglibond Kantoorhouder P.T.T. met pensioen in Haamstede Middenstandsavond in St. Philipsland Ds. Yan Woerden nam afscheid van Herv. Gemeente Middelburg 14.55: 15 0() Begin van de rijdende en varende receptie langs een twaalf kilometer lange versierde route: Dam, Rokin, Spui, Singel, Koningsplein, Leidsestraat, Leidse- plein, Leidsebosje, langs het Vondel park, H-obbemastraat, Museumplein, Museumstraat, Van Baerlestraat, Roelof Hartplein, J. M. Coenen- straat, Beethovenstraat, Bernard Zweerskade, Diepenbroekstraat, Boerenwetering, Wielingestraat, Eu ropaplein; Jongen geëlektrokuteerd 19 30: *->lner in Pa^e's °P de Dam. 22.30 Ulbricht uitgerust Vijf pond krant KIND VERDRONKEN CONFLICT DREIGT BIJ VISSERIJ Aanvaring op Rijn Man betrapte dief van zijn auto door de radio Tricolores-verdediging hield goed stand Van een medewerker eigen problemen benaderen, dat voor hem en zijn persoonlijke beleving en voor wat hij beleeft in gemeenschap met Jezus Christus, altijd weer het cen trale punt moet zijn: mijn leven is met Christus verborgen in God. Als de jon gens en meisjes dat ervaren in hun lei der, dan vormt u een leider voor van daag. De jeugd komen tot overgave aan Christus, geleid door iemand die een overgegeven mens is", zei prof. Wate rink. DEN HAAG Op 15 februari 1912 besprak de Eerste Kamer langdurig de muntslag van dat jaar, waarbij vele leden aandrongen op aandacht voor het gouden vijfje. Op diezelfde dag kwamen in Rotterdam enkele mannen bijeen, die besloten tot oprichting van de Bond van gereformeerde jeugd organisatie. Niemand weet wat de Kamer toen heeft gezegd. Maar de GJO heeft het gouden vijfje royaal overleefd en het gebracht tot de gouden vijftig. Vrijdag en zaterdag heeft de jubilerende bond dat feest gevierd op een jubileumbondsdag die in de feestelijke entourage van het Scheveningse Kurhaus is gehouden. De bond, die in 1912 enkele honderden leden van wat toen knapenvergaderingen heetten bereikte, telde vorig jaar ruim 43.000 leden van meisjes- en jongensclubs, geleid door ruim 4700 leiders en leid- sters. Vorige week werd op het bondsbureau te Utrecht juist het vijf en nog werden uitgelegd, veertig duizendste clublid geboekt, een feit wharvan bondsvoorzitter dr. J. L. P. Brands uit Emmen in de bondsvergadering met vreugde gewag maakte. 's Middags konden de bondsdaggan- gers kijken naar een jubileumspel dat een beeld bracht van de jaren van de oprichting. Het jaar 1912: Jan Oliesla gers vertoont zijn vliegkunsten, van bik kel en diabolo, de tijd waarin de dingen Hplft van (ïfwpf Lui,r/l De traditie staat in de branding; de 111111 van gcici. JCllgll Vall vorming van een goed levenspatroon is Vele leiders en leidsters en leden van ouderbesturen woonden de bondsdag bij, die vrijdag begon met een ontvangst van genodigden en met de opening van een jubileumtentoonstelling, het „G.J.O.- schouwspel", die een beeld gaf van het bondswerk. Daar kon men de inzendin gen zien van de clubs die hebben deelge nomen aan de handenarbeid- en teken wedstrijden die in het jubileumjaar zijn gehouden. Daar zag men hoe veelzijdig' de bond zijn uitgaven samenstelt, .kon men een reeks dia's over het clubwerk bekijken, gaf een groepje clubledeh de monstraties handenarbeid, en nog veel meer. Zusterorganisaties (het Gerefor meerd jeugdcentrum, de „grote-jeugd- bond" en de Ned. geref. jeugdraad) ga ven eveneens acte de presence. Tijdens een ontvangst door het ge meentebestuur sprak wethouder Van Reenen woorden van hulde. De wethou der, die zelf secretaris van een knapen- vergadering was geweest in zijn jeugd, roemde de aanpassing aan de eigentijd se verhoudingen bij behoud van het be ginsel, waardoor de GJO-bond zich ken merkt. Datzelfde motief speelde ook door de toespraak die staatssecretaris mr, Y. Scholten zaterdag tot de bondsvergade ring richtte. Was 1912 nog een rustige tijd, waarin er geen departement van o., k. en w. was en geen commerciële televisie", een tijd waarin men rustig in het eigen isolement kon blijven, thans is dat niet mogelijk meer. Gestage groei van de GJO-bond maakt duidelijk dat de koers juist is uitgezet, aldus de staatssecretaris. Ruim de helft van de gereformeerde jeugd tussen 8 en 17 jaar is lid van een der jeugdclubs. Dat lijkt om verbetering te vragen, zei mr. Scholten, maar men dient wel te bedenken dat over het hele volk gere kend van diezelfde leeftijdsklasse slechts twintig procent is aangesloten bij een vorm van jeugdwerk. De GJO-bond was de eerste gerefor meerde jeugdbond die (in 1950) rijks subsidie wilde aanvaarden, al geschied de dit wel met aarzeling met betrekking tot de overheidsbemoeiing die er mis schien een gevolg van zou zijn. Nu de bond in totaal ongeveer een miljoen uit 's Rijks schatkist heeft ont vangen, wilde mr. Scholten wel eens vragen of men ooit last met overheids bemoeiing gehad had. (Voorzitter Brands zei daarvan later: „In het ge heel niet; geef ons meer, want wij wil len meer doen"). t Van zijn kant wilde de staatssecre taris wel zeggen, dat de regering dat miljoen goed besteed achtte en dat het subsidie ertoe had bijgedragen dat het werk van de GJO zo uitstekend wordt verricht. Vandaar ook dat de heer Scholten een eresaluut bracht aan de duizenden vrij willige medewerkers die het werk dra gen. Om hen allen te eren had de Ko ningin de heer J. E. Kok uit Bennekom benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. De heer Kok is jarenlang bondsbestuurslid geweest, hij was een van de pioniers van het kampwerk en werkte in de methodiekcommissie mee aan de vernieuwing van het werk. Hij heeft, zo zei dr. Brands, „alle omme zwaaien van de bond meegemaakt" en is thans erelid van de GJO. In zijn openingsrede heeft dr. Brands het doel van de jongens- en meisjes- clubs duidelijk omschreven. „Wij willen onze kinderen niet ontroeren met mooie verhalen, maar hen ervan doordringen dat het Gods woord is naar welks bete kenis voor het jonge leven wij zoeken." Er is in de afgelopen halve eeuw hard gewerkt en veel gebeden. Men zocht naar eigentijdse vormen voor een jeugdwerk dat wilde blijven vasthouden aan Gods woord onder de doelstelling „christen-zijn in woord en daad". Veel is daarvoor gebeden en die gebeden zijn verhoord, zei dr. Brands. Dit is de diepste zin van onze blijd schap; wij zijn getuigen van Jezus Christus. Dat de GJO in het afgelopen jaar de openbaarheid gezocht heeft, hield geen verband met een overtuiging dat het nu zo'n geweldig fijne bond is (al is hij inderdaad springlevend), maar omdat wij dit jubileum zien als een mo nument van Gods trouw en daarvan willen getuigen. Aansluiting bij de mentaliteit van de huidige jeugd is nodig, maar daarnaast mag de gereformeerde traditie niet ver geten worden, zei de bondsvoorzitter, erg moeilijk en traditie heet al gauw starheid. Wellicht hebben wij hieraan zelf schuld doordat wij vormen cultiveerden, waardoor traditie tot traditionalisme verwerd. De jeugd echter schreeuwt om échte traditie. En in hun leiders zoeken ze de beleving van wat die lei ders zeggen en belijden. Tot eenzelfde conclusie kwam 's mid dags de feestredenaar prof. dr. J. Dia- terink die sprak over leider-zijn vroe ger en nu. De leider dient „zo met de vragen van de wereld de jonge mensen en hun Eigen nieuwsdienst. AMSTERDAM. Tien Am sterdamse koks en hun assisten ten zullen zich het koninklijke feest herinneren als een paar winterse dagen. Drie dagen lang werken deze mensen in een van de koelcellen van de Amsterdam se Markthallen aan het koud buffet dat de gemeente Amster dam vanavond in het Concert gebouw het koninklijk paar aan biedt. In de koelcel is de tempera tuur constant vier graden onder nul. De koks dragen onder hun witte pakken dikke, wollen truien en dassen en zij krijgen van tijd tot tijd wat warms te drinken. De schotels die in de koelcel worden klaargemaakt, worden piet één van de modernste koel wagens naar het Concertgebouw „bracht. Voor dat transport is een speciale verzekering geslo ten. ZWOLLE. In Zwolle is de algeme ne vergadering van de Zwinglibond gé- houden. In zijn openingsrede sprak, de voorzitter, ös. A. J. Roodzant, vrijzinnig predikant te Bellingwolde (Gr.) over het definitief worden van de veroor deling door het breed moderamen van de synode van de Ned. hervormde kerk en dus het blijvend ontzeggen van de emeritaatsrechten aan prof. dr. P. Smits. „Duidelijker dan ooit is gebleken, dat artikel 10 van de kerkorde geen ruimte en vrijheid meer geeft aan de vrijzin nigen, die geloven in geest en waar heid. Er is een zeer onwaarachtige toestand ontstaan, omdat de kerk nage laten heeft het eerlijke woord te spre ken". aldus ds. Roodzant. De vergadering ging akkoord met de positiebepaling van de bond, zoals die door het hoofdbestuur werd voor gesteld: In plaatsen, waar de vrijzinni gen een minderheidsgroep vormen en geen vrijzinnige prediking meer ge hoord kan worden, adviseert het hoofd bestuur geen lidmaat meer te worden van de Nederlands Hervormde Kerk, en ook adviseert men hen, die in die plaatsen lidmaat zijn, als lid van de Nederlands Hervormde Kerk te bedan ken. De jaarlijkse conferentie zal dit jaar in Eg-mond aan Zee op 29 en 30 sep tember worden gehouden. Het wijdings woord in deze algemene vergadering sprak ds. G. van 't Riet, vrijzinnig predikant te Heerenveen, Hij zei o.m. „als vrijzinnige mensen, die wéten van de taak en de opdracht, die ze hebben, zullen we verder strijden, als we maar de offervaardigheid kunnen opbrengen en onze talenten inzetten. Eerlijk strij den voor de vrijheid van ons geloof." HAAMSTEDE. Een voor iedere Westhoeker bekend gezicht achter een loket gaat volgende week verdwijnen. Niet alleen elke Haamstede- en Burghe- naar kent de heer J. J. Kosten doch ook de talloze vreemdelingen die hier in het seizoen af en toe hun gang naar het postkantoor richten, kennen de sympa thieke kantoorhouder. Wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd gaat de heer Kosten met 1 mei de dienst verlaten. Reeds direct na het verlaten van de Lagere school die hij in zijn. geboorte dorp Dreischor afliep kwam de schei dende kantoorhouder bij de P.T.T. Bij de Technische Dienst werd de eerste stap gezet op de 15e augustus in 1919, doch reeds op 1 maart 1924 volgde hij zijn vader in dezelfde functie van kan toorhouder in Dreischor op. In 1929 ver huisde hij naar Nieuwerkerk, totdat de aanstelling te Haamstede op 19 dec. 1934 werd aanvaard. De muziekvereniging „De verenig de vriend-en" te Sa-s van Gent houdt za terdag Caecilia-daig. Onder meer staan een optocht, een maaltijd en een dan-s- festijn op het programma. De uitslag van de wedvlucht van „De Reisduif" te St. Philipsland uit De jubileumaetie van de GJO had tot doel de financiering van een kamphuis in Driebergen. Leden en oudleden zou den hiervoor dertig mille bijeen bren gen. Een groepje clubleden uit Rijs wijk kwam met. grote borden op het po dium om de eindstand van de actie mee te delen: ƒ31.783,82, bijeengebracht door de clubs, de kerken (een toga en een collectezak werden deskundig gedragen) en van andere instellingen. ST. PHILIPSLAND. In de boven zaal van hotel „De Druiventros" te St. Philipsland kwam de plaatselijke mid denstand bijeen in een gezellige en leer zame bijeenkomst. Op deze avond wa ren o.a. aanwezig do heren W. D. van Dijk en Mr. D. Kluiver, adviseur K.N.M.B. De heer van Dijk hield een lezing over: „Recht en risico rondom uw zaak en gezin". Hij sprak over de om zetting van een zaak in een firma of n.v„ opvolging in en overdracht van een bedrijf, evenals het voorkomen van erfenismoeilijkheden in verband met kinderen in en buiten de zaak. De heer Kluiver sprak over: „Verla ging van Inkomstenbelasting wanneer de gehuwde middenstandsvrouw in de zaak meewerkt". Tenslotte werden een viertal films vertoond. MIDDELBURG. In een tot de laat ste plaats bezette Nieuwe Kerk heeft ds. J. van Woerden zondagavond af scheid genomen als predikant van wijk 3 der Hervormde Gemeente van Mid delburg. Na schriftlezing van Psalm 118 vers 14 tot 23 en 1 Corinthiërs 15 vers 12 tot 28 (de betekenis van Christus opstanding) predikte ds. Van Woerden over 2 Timotheus 2 vers 8a: „Gedenkt dat Jezus Christus uit de doden is op gewekt." Na de prediking sprak ds. Van Woer den nog een -persoonlijk woord waarin hij o.m. dank bracht voor het feit dat God hem bijna 25 jaar in Middelburg als dienstknecht heeft willen -gebruiken. Ds. Van Woerden richtte zich verder tot de commissaris -der Koningin, weer hersteld van een ernstige ziekte, bur gemees-ter mr. J. Drij-ber en allen die hem terzijde staan, de oecumenische jeugdraad, vertegenwoordigers van an dere kerkgenootschappen, het modera men van de classikale vergadering en afgevaardigden van de vereniging kin- derzorg. Ds. Van Woerden noemde het verblij dend dat de oecumenische gedachte in alle kerken weerklank begint te vinden en hij sprak de hoop uit dat de een. heid der kerken zich nog eens zicht baar zou mogen openbaren. Eveneens verblijdend noemde de schei dende predikant het voortbestaan van wijk 3 als -zelfstandig geheel. Even had het er op geleken, alsof de predi kanteplaats zou worden opgeheven en dat de wijk gevierendeeld zou worden, maar gehoopt wordt door een groter financieel offer -van de gemeente de predikantsplaats te „redden". Daarna liet ds. Van Woerden nog zingen Ge zang 166 vers 4 en zong de ge'meente hem .staande toe Psalm 121 vers 1 en 4. Velen maakten no-g van de gelegenheid gebruik ds. en mevrouw Van Woerden in de trouwkerk de hand te drukken. De p.v. „O.W.T.B. in Kapelle nam deel aan een wedvlucht vanuit Kort- rijk. De uitslag was 1 3 14 P. I. Butler, 2. A. Luteyn, 4 10 J. H. C. Poley 5 9 J. H. van der Does, 6. M. Bruinooge, 7. J. de Schipper 8 12 J. Schrier, 11. P. Glas. 15 J. L. de Jager. 0 Op de kruising Sint Pieterstraat-Lan ge Giststraat te Middelburg kwam vrij dagavond de bromfietser J. W. uit Mid delburg in botsing met een bestelauto, be stuurd door C. D. uit Middelburg. De bromfietser werd aan de knie gewond. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In Amsterdam is enige opschudding verwekt door een mars, die een muziekkorps uit Düsseldorf na een taptoe op de Dam, samen met een Amsterdams korps heeft gemaakt. De Duitse band hoort bij een zogenaamde Schützenverein. Voor velen staat het vast dat zo'n vereniging voor een be langrijk deel bestaat uit leden van Hit- Iers voormalige Wehrmaeht. Het was bovendien Voor velen duidelijk dat de ontwerper van de uniformen typische kenmerken van uniformen van de Wehrmaeht heeft verwerkt. Het Nederlandse korps, dat als gastheer optrad, was het wierings trompetter korps, Daarin zitten oud-leden van het Veteranenlegioen Nederland, die enkele jaren geleden na een politieke ruzie het legioen hebben verlaten. Het korps wordt door het Amsterdamse reclame blad Wierings Weekblad financieel ge steund en maakt deel uit van de Bond voor vrijwillige dienstbaarheid. RONDVAART De gemeente Amsterdam had toestem ming verleend voor het gezamenlijke optreden van de twee korpsen. Boven dien was nog een rondvaart door de grachten aangeboden. Tijdens de taptoe op de Dam hebben de Duitsers het Wilhelmus gespeeld. Enkele Amsterdammers gaven van hun ontevredenheid over de gang van zaken blijk. De gemeente Amsterdam bekijkt het geval thans nader. De directie van het subsidiërende Wierings Weekblad, zei ons gisteren niet gelukkig te zijn met de affaire. Het zilveren bruidspaar en de vier Prinsessen verlaten het paleis op de Dam in Amsterdam en inspecteren de erewacht. "ie on. Aankomst in het nieuwe Rai-gebouw (Huldiging); ■j e Af.Vertrek. Sche-ldestraat, Churchilllaan, Victorieplein, Vrijheidslaao, Berlagebrug- Van hieraf maakt het Koninklijk Duffel was als volgt: 1 en 8 J. C. Ver wijs, 2 gebr. Fontijne, 3 en 10 J. Geen- se, 4 A, Faasse, 5, 7 en 9 J. Reyngoudt en zn., 6 C. Verwius. De heer A. Bolle te Brulnisse heeft zijn nieuwe zaak geopend. Naast zijn groenten- en fruithandel heeft hij er nu ook een kruidenierszaak bij. De ope ningsplechtigheid werd verricht door burgemeester C. H. v. d. Linde. Ook sprak nog de heer A. de Koning, voor zitter afd. Bruinisse. De heer G. Heezen, directeur van het postkantoor te Tholen is benoemd tot directeur van het postkantoor te Heemstede. Aanbesteding van de 4 woningwet woningen, die de gemeente 's-Heer Arendskerke bij de jongste verdeling van het woningcontingent 1962 kreeg toe gewezen, Deze woningen zullen te Lewe- dorp worden gebouwd. Ingeschreven werd als volgt: C. Priem te Lewedorp 53.500.- en K. Fraanje te Lewedorp 55.000,-. Woensdag 2 mei wordt in het centrum te Axel een evangelies a tiebij- eenkomst gehouden. Spreker zal zijn ds. Niewohner. De instuif van de Hervormde Jeugd raad en de Gereformeerde instuif te Middelburg organiseren hedenavond (zaterdagavond) in de Schakel een ca baret. De wekelijkse rondgang met de zendingsbusjes heeft de afgelopen maand in Kapelle 78.03 opgebracht. Dit bedrag is door de vijftien collectant- jes bij elkaar gebracht. De rondgang met de kinderzorg- busjes heeft in Biezelinge 121,40 opge bracht OOSTERHOUT. Bij het aanzetten van een elektrische waterpomp is de vijftienjarige Wim van Gelder uit Rot terdam geëlektrokuteerd. Het ongeluk gebeurde op een kampeerboerderij in Seters onder Oosterhout. In een rede. warmede hij het Partijconvent van de Anti-Revo lutionaire Partij opende heeft dr. Berghuis zaterdag gewezen op de noodzaak van afronding der soci ale wetgeving, vooral wat betreft het treffen van wettelijke voor zieningen voor de geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Dr. Berghuis concludeerde uit de uitslag van de Statenverkiezin gen dat er, nationaal gezien, geen onbehagen bestaat over de poli tieke constellatie waarop het hui dige bewind rust. Medegedeeld werd dat de le denwerfactie 8132 nieuwe leden heeft opgeleverd, w. o. 2066 vrou wen. Het aantal leden bedraagt thans ruim 104.000. Mr. A. B. Roosjen, tweede voorzitter van het Centraal Comi té, zei het persoonlijk te hebben toegejuicht dat mr. Meulink heeft gesproken op een bijeenkomst van „Door de eeuwen trouw". Ik betreur het echter zeer, dat pro fessor Wijngaarden van de Vrije Universiteit zich er voor heeft ge leend om op een door de Partij van de Arbeid georganiseerde de monstratieve bijeenkomst het woord t^ voeren, aldus mr. Roos- jen. gezin in de koningssloep een tocht over de Amstel tot het Amstelhotel. In de calèches wordt de rijtoer dan weer voortgezet via Hoge Sluis, Sarphatistraat, Frederiksplein, U- trechtsestraat, Rembrandrtsplein, Re- guliersbreestraat, Muntplein, Ror king, Ddm. Circa Aankomst van het Koninklijk gezin bij concertgebouw. Feestprogramma met o.a. aanbieding nationaal geschenk, Circa oq jeVertrek van Concertgebouw. het BERLIJN (Reuter). De Oostduitse communistenleider, Walter Ulbricht, is zaterdag na een rustkuur van een maand in Tsjeehoslowakije in Oost- Duitsland teruggekeerd. Gewoontege trouw was er geen officiële verwelko ming op het Oostberlijnse station. De 68-jarige "Jlbricht heeft tien dagen geleden zijn vakantie een dag on derbroken om met de Tsjechische pre sident, Antonin Novotny, van gedachten te wisselen over internationale proble men. Toen Ulbricht op 31 maart Oost-Duits- land verliet, circuleerden er geruchten dat hij ernstig ziek was. De Oostduitse regering bestempelde deze gerichten echter als „klinkklare nonsens". WASHINGTON (Reuter). .,Tlie Nashville Tennessetm,een 'krant in de, Amerikaanse staat [Tennessee, 'telde zaterdag ter, ge legenheid van de 150ste jaar gang, 374 pagina's. De krant woog bijna ZVs kilo. De eerste uitgave van de krant omvatte slechts vier pagi na's. Voor de editie vanzater dag was 631 ton krantepapier en bijna zeventien ton drukinkt nodig. Yevgeni Yevtusjenko is een 28- jarige Russische dichter die de laat ste tijd, ook buiten zijn land, veel van zich heeft doen spreken. Yev geni schijnt het idool te zijn van de jonge Russische intelligentsia, de universiteitsjeugd, die hem bewon dert om zijn „vrijmoedige" verzen. Partijmensen in de Russische lite ratuur veroordelen zijn werk omdat het „ondraaglijke leugens bevat die de communistische ideologie in de steek Jaten". De westerse wereld ziet in Yev geni de vertegenwoordiger van een revolutionaire jeugd die zijn behoef te aan de waarheid niet langer ver bergt. Dit weekeinde arriveerde Yevtus jenko met zijn vrouw op London Airport voor een bezoek aan Enge land van twee weken. Eigen nieuwsdienst TIEL. De driejarige zoon van het Tiel- se gezin Vinken is zaterdagmiddag in de vijver van de plantage jn Tiel ge vallen en verdronken. De kleuter was over een hek geklommen om bij de vij ver te komen. LONDEN (Reuter) De Deense zaakgelastigde in Londen heeft za terdag officieel aan de Britse rege ring meegedeeld dat Denemarken de visserij-overeenkomst van 1959 wenst op te zeggen. In die overeenkomst was een be paling opgenomen die elk van de lan den het recht gaf het akkoord na 27 april 1962 met een opzegtermijn van een jaar te annuleren. De Deense regering had op 5 fe bruari al laten blijken dat zij opzeg ging van de overeenkomst wenste. Engeland had daarop voorgesteld een conferentie te beleggen. De Deense regering beloofde toen de zaak in overweging te nemen. De regionale regering van de Far öer-eilanden heeft er bij de Deense regering al herhaaldelijk op aange drongen ook voor Britse visserssche pen het vissen binnen een zone van twaalf mijl te verbieden. In de over eenkomst van 1959 was een zonegrens van Persoonlijke ongelukken gebeurden niet, maar er werd een schade van ongeveer een ton aangericht. De aan- dlTZui r.Z:T' varingen waren het gevolg van een ma- zes mijl opgenomen. Voor alle noeuvre van een vierde schip. Dat ver- andere landen geldt een twaalf mijls sperde de Jungfrau plotseling de door zone. vaart. ZO ZAL Nederlands eerste straal- verkeersvliegttiig eruit zien de Fokker F-28. Het model, waar van deze foto is gemaakt, is sinds zaterdag te zien op de luchtvaart tentoonstelling in Hannover. De directie van de Fokkerfabrie ken heeft enkele Europese vlieg tuigfabrieken uitgenodigd deel te nemen aan de ontwikkeling en de bouw van het nieuwe type. Op het ogenblik wordt onderhandeld met Hawker Siddeley Aviation in En geland, Sud Aviation in Frankrijk en Hamburger Flugzeugbau in Duitsland. Zoals wü begin januari al be richtten, zal de F-28 speciaal voor vluchten over korte afstanden worden gebouwd. Met een kruis snelheid van bijna achthonderd kilometer per uur zullen 44 tot 60 passagiers kunnen worden ver voerd. Men hoopt in 1965 de eerste proefvluchten te kunnen maken. De F-28 zou een jaar daarna in produktie moeten komen. Het straalvliegtuig lijkt iets op de Franse Caravelle doordat het de beide straalmotoren achter tegen de romp krijgt. Dat paart een voor de passagiers prettige geruisloosheid aan een grote klim- snelheid. Doordat de vleugels een rechte hoek met de romp maken, zal de F-28 op by'na alle kortere banen terecht kunnen. Eigen nieuwsdienst BINGEN. Op de Rijn bij Bingen zijn zaterdag de binnenschepen Agma uit Rotterdam en Jungfrau uit Bazel in aanvaring gekomen. Beide schepen ramden vervolgens het Rotterdamse tankschip Teutonia. Dene- MOSKOU (AFP/Reuter). Rus- lands jongste satelliet, de Kos- mos-IV, is na drie dagen om de aarde te hebben gecirkeld, gisteren „op een tevoren bepaalde plaats in het westen van de Sowjetunie" -ge land, zo heeft het Russische pers bureau Tass bekend gemaakt. Alle apparaten aan boord hadden per fect gewerkt en de gegevens wor den nu uitgewerkt. De Kosmos-IV, die „door een sein van de aarde af een geslaagde lan ding had gemaakt", was de laatste van een reeks satellieten ter bestude ring van ionosfeer en exosfeer, maar de enige die men naar de aarde heeft laten terugkeren. Vierde Van de Amerikaanse luchtmachtba sis Vandenberg in Californië is giste ren opnieuiw een geheime militaire satelliet gelanceerd, de vierde in tien dagen tijds. Er werd slechts bekend gemaakt d-at voor deze satelliet (ver moedelijk van het type Discoverer) gebruik was gemaakt van een Thor Agena-b stuwraket. De kunstmaan be schrijft een baan over de polen. Over Ariel, de eerste Amerikaans- Engelse satelliet die donderdag op Cape Canaveral was gelanceerd, is meegedeeld dat zij „goed functioneert en een stroom van bruikbare gege vens naar de aarde stuurt." Naar men verwacht zal de Ariel vele jaren om de aarde blijven cirkelen, hoewel de zenders allengs uitgeput zullen ra ken. De Ariel vliegt in een baan die haar over Nederland, België, marken en Ulster voert. Bezoek De Russische ruimtevaarder majoor Titof en een groep R-ussdsche deskun digen zijn gisteren per vliegtuig naar Washington vertrokken voor een in ternationale ruimtevaartconferentie. Titof zei te hopen zijn Amerikaanse collega John Glenn te ontmoeten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In Kockengen bij Breu- kelen worden geen verkiezingen voor d-e gemeenteraad gehouden, omdat er maar één lijst met kandidaten is. Op de lijst komen de namen voor van alle zeven, thans zittende leden van de gemeenteraad vier protestants- christelijken en drie K.V.P.-ers. Op een aanvullende lijst zijn vijf namen gezet, om de beurt een kandidaat van de A.R., de K.V.P. en de Hervormde kiesvereniging. De drie partijen hebben tot samengaan besloten, omdat bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp tot herindeling van de Vechtstreek aanhangig is ge maakt. Als het ontwerp door beide Ka mers wordt aanvaard, zullen in het najaar opnieuw verkiezingen nodig zijn. In Bemelen, Wijna-ndsrade, Hoge en La ge Mierde, Reusel, Schellinkhout, Westwoud, Grijpskerk, Koudekerke, Veere en Lange Ruige Weide wordt 30 mei ook niet gestemd. Ook in die gemeenten is maar één lijst met kan didaten ingediend. AMSTERDAM. Een Amsterdam mer die in de Naaldwijkstraat woont, is er zaterdagochtend vroeg door naar de F.M.-band te luisteren achter ge komen, dat iemand op het punt stond er met zijn auto vandoor te gaan. De Amsterdammer ving een politie melding op, waarin werd gesproken over een vermoedelijke autodiefstal in de Naaldwijkstraat. De man keek uit het raam en zag een onbekende bij zijn auto rondscharrelen. Hij rende naar beneden en trof de dief achter het stuur aan. Juist toen hij de politie wilde gaan bellen, kwam uit het donker iemand anders tevoorschijn. Deze deed het voorkomen alsof hij van de politie was en rekende de autodief in. Hij verdween met de dief om de hoek en kwam even later alleen terug het was een buurman van de eigenaar van de auto. FLES LEEG Inmiddels arriveerde een politie wagen. De buurman en zijn vrouw werden meegenomen. Op het hoofd bureau kwam het verhaal eruit. Het echtpaar had tot een uur of twee met de dief-in-spe zitten drinken (ruim een liter cognac). Toen de fles leeg was, had het drietal het plan opgevat nog even de stad in te gaan. Men besloot er met een in de straat ge parkeerde auto heen te gaan. Gisteren is het drietal weer vrij gelaten. De drank heeft bij het hele geval zo veel invloed gehad dat de politie niet al te zwaar aan de zaak tilt. KRABBENDIJKE. Na een op matig peil staand, sportief en hard duel verliet Krabbendijke het veld met een 30 overwinning op SSC'55, dat pas in het laatste kwartier „op de mat" gewerkt werd. Beide ploegen waren volkomen aan elkaar gewaagd. Voor doel was SSC zelfs iets ster ker, maar de afwerking en schutter Van der Schans werd bij de Sprang- Capellenaren node gemist. Voor rust werd er niet gedoelpunt en in de tweede helft duurde het tot vijf. tien minuten voor tijd voordat Krab bendijke de score kon openen. SSC verscheen met vier invallers, maar dit verhinderde de -gasten niet Krabbendijke al spoedig op eigen helft terug te dringen. Met goed samenspel zette SSC de Zeeuwse achterhoede steeds weer voor -problemen, m-aar doel man Kriekaart -weerde zich uitstekend. Na twintig minuten had, SSC na een misverstand tussen back Tramper en Kriekaart de leiding kunnen nemen, t?,?aiïu ZeJst schoot juist naast. Krabbendijke kon zich niet losmaken van de druk en was al -blij dat bij de rust de stand dufobel-blank was. Na rust aanvankelijk weinig krachtsver schil, maar geleidelijk aan kreeg de Brabantse defensie voeten vol werk. ur°f>roL^Paat en ^an Oosten maakten het SSC erg lastig. Na een half uur drukte Krabbendijke zijn meerderheid m een doelpunt uit toen Van Oosten linksback Le Grauw passeerde en kee per Ha verhals kansloos liet. No g in dezelfde minuut kreeg SSC de genade slag. Een goede pass van Trarmper be reikte Van Oosten die zonder dat de bal de grond raakte haar in het net joeg, 2—0. SSC was toen een geslagen ploeg Vijf minuten voor tijd maakte keeper Haverhals de nederlaag van zijn elftal nog sprekender door een voorzet van Tramper in eigen- doel te -slaan, 3—0,

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5