FEEST IS BEGONNEN Vorstelijk gezin woont bijzondere kerkdienst bij KOEIEN STERVEN VREEMDE DOOD Ontspanning geeft goede hoop op informele ontmoeting van president Kennedy en premier Kroesjtsjef Italianen wel tevreden f AUTO SLAAT TE PLETTER OP BOOM WEER ZON MEVROUW POLAK OP HONDENMARKT GEMOLESTEERD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 30 april 1962 VOOR GENODIGDEN FEEST OVERZEE Bij de foto's MACMILLAN NAAR MOSKOU? Goede indruk Na spuiten met gif tegen de muggen Vier doden Winstpunt Gesprek in Londen De Bilt; Koud Duitsers in 1940 al in Engeland POST MAG NIET ZOMAAR RIJDEN ONTMOETING VAN DE GAULLEADENAUER Europese politieke unie voornaamste onderwerp onk slaat om: 22 doden Directeur. JACtj. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2Ö09 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 51 38 TWEEDE „WENEN" NU MOGELIJK es# mij Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM In de Westerkerk te Amster dam hebben koningin Juliana en prins Bernhard met de vier Prinsessen gisterochtend een begin gemaakt met de viering van hun zilveren huwe lijksfeest, dat deze week in heel het land in het centrum van de belangstelling zal staan. Voorganger was ds. J. H. Sillevis Smitt, voormalig hoofd- vlootpredikant. Hij sprak naar aanleiding van het nieuwtestamentische verhaal over de bruiloft te Kana. De dienst werd bijgewoond door de minister-president prof. De Quay, de ministers Klompé, Van Aartsen en Beerman, door staatssecretaris Scholten, de gevolmachtig de ministers Pos en Lampe, de vice-voorzitter van de Raad van State prof. Beel, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland dr. Prinsen en mr. Van Hall, burgemeester van Amsterdam. Verder waren er vertegenwoordigers van de ver schillende protestantse groeperingen, van de joodse ge meenten en de Rooms Katholieke Kerk, Ds. Sillevis Smitt is gereformeerd predikant. Hij besteedde in zijn gebed aandacht aan het geschil tussen Indonesië en Ne derland en vroeg om een oplossing, waarbij de vrede tus sen de twee landen bewaard zou mogen blijven. De Westerkerk was goed bezet. Alleen genodigden konden er binnen. Organist was Simon C. Jansen, die na afloop van de dienst een van Handels orgelconcerten speelde. Toen de Koningin, de Prins en de vier Prinsessen de kerk verlieten stonden in de regen enkele honderden toe schouwers. Er klonk hoera-geroep en ook werd een „Lang leve Koningin en Prins" vernomen. Vandaag beginnen in Amsterdam de grote feestelijkheden. Er komt een rijdende en varende receptie door de stad en s'avonds zijn er festiviteiten in het Concertgebouw. In de West en in Nieuw-Guinea is het feest al volop aan de gang. In Suriname begon het zaterdag met een hardloop wedstrijd dwars door Paramaribo en met de opening van een kermis, 's Avonds waren er Oranjebals, die men korte tijd verliet om getuige te zijn van een vuurwerk op het Oranje plein voor het gouvernementshuis. Gisteravond werd op het zelfde plein een taptoe gehouden. In Hollandia luidde de jeugd zaterdag de feestelijkheden in. Voor het gebouw van de Nieuw-Guinearaad bracht zij een zang- en bloemenhulde. Er werd een bloemenmozaïek gelegd, waarvan de letters J en B gemaakt met oranje vruchten het middelpunt vormden. De feestviering moet vandaag haar hoogtepunt bereiken, als detachementen van de marine, de landmacht, de Papoese politie en het Papoea-vrijwilligerskorps voor de gouverneur paraderen. Tijdens de parade zullen Neptunes in formatie overvliegen. BOVEN: Toen koningin Juliana en prins Bernhard gister morgen de Wes terkerk via de kosterij verlieten, stonden zij plot seling oog in oog met een groepje jeugdige Amster dammers, die zich tot vlak bij de deur hadden ver drongen. De Ko ningin lachte hen vriendelijk toe, terwijl een agent er voor zorgde dat de jeugd in haar enthousias me niet al te ver opdrong. MIDDEN: Even later daal den de vier Prin sessen het smalle trapje af. Eerst de prinsessen Margriet en Ma rijke, daarna Bea trix en Irene. ONDER: Hoewel de regen gestaag neerviel hadden zich in de buurt van de his torische Wester kerk toch enige honderden be langstellenden verzameld om de vorstelijke gasten te zien vertrek ken. Om even voor twaalven keerden Konin gin, Prins en Prinsessen terug naar Soestdijk. Eigen nieuwsdienst TILBURG Mevrouw Polak, die kortgeleden van zich deed spreken doordat zij de Duitse hondenhande laar Heinz Vieten een klap in het ge zicht gaf, heeft zaterdag bij de Til- burgse politie een klacht wegens mishandeling ingediend. Toen mevrouw Polak zaterdag in gezelschap van een aantal andere dierenvrienden een bezoek bracht aan de hondenmarkt in Tilburg werd zij door een groep handelaren lastig gevallen. Onder hen was ook de Duitse hondenhandelaar Vieten. Mevrouw Polak beschuldigt haar belagers ervan, dat zij haar hebben gestompt en getrapt wegens haar acties tegen de handel op markten in honden en katten. Een dokter heeft de mishandeling vastgesteld. EIBERGEN Op de Rekkenseweg in Eibergen is gisteren de 28-jarige D. J. H. Bruil uit Holterhoek met zijn motorfiets tegen een van de andere kant komende auto opgebotst. De man stierf onderweg naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde doordat de auto plotseling naar links zwenkte. DEN HAAG (ANP) De Italiaanse arbeiders zijn over het algemeen wel te- vreden met de omstandigheden, waar-1 onder zij moeten werken en met het loon dat verdiend wordt. Dit is de con clusie van de missie van het Europese parlement, die onder leiding van drs. G. M. Nederhorst een bezoek heeft ge bracht aan die plaatsen waaruit de mees te Italiaanse emigranten afkomstig zijn. Van alle kanten is er evenwel op aan gedrongen dat zo spoedig mogelijk be gonnen wordt met de bouw van wonin gen voor Italiaanse arbeiders in het buitenland. Op het ogenblik zijn de ge zinnen veelal gescheiden, hetgeen als so ciaal onverantwoord kan worden be schouwd De heer Nederhorst meent dat inderdaad niet kan worden ontkomen aan de vervulling van de Italiaanse wen sen. Van onze correspondent WASHINGTON. President Kennnedy en premier Mac millan hebben gisteravond bekendgemaakt dat zij weliswaar vin den dat het zijn nut kan hebben om samen te komen inet premier ICroesjtsjef, doch dat er op dit ogenblik geen aanleiding is voor bet houden van een formele topconferentie. Zij zeggen dat in een communiqué dat is uitgegeven 11a hun besprekingen in Washington, die twee dagen hebben geduurd. Niettemin bestaat er, zo verluidt uit zeer goed ingelichte bron, een goede kans dat Kennedy weldra een informele ontmoeting zal hebben met Kroqsjtsjef. Er zou te Washington ook gesproken zijn over een nieuw bezoek van premier Macmillan aan Moskou, eveneens informeel. Kennedy en Kroesjtsjef zouden elkaar dan op neutraal gebied ontmoeten, wel licht weer in Wenen, net als vorig jaar, toen Kennedy pas in functie was. Mac millan heeft al eens meer een informeel bezoek aan Moskou gebracht om de ge moedstoestand van Kroesjtsjef te pei len. Over dit soort samenkomsten met de Russische leider zwijgt het commu niqué. De president van de Verenigde Staten en de Britse premier zeggen dat zij het in elk geval nuttig vinden wan neer Oost en West voortdurend in con tact met elkaar blijven. Twee dingen hebben Kennedy en Macmillan aangenaam verrast. In de eerste plaats de betrekkelijk gematigde reactie van de Sowjetunie en van an dere, neutrale, landen op het hervatten van de Amerikaanse proeven met kern wapens in de dampkring. Macmillan vooral meent dat daaruit de conclusie kan worden getrokken dat de neutralen vinden dat president Kennedy en hij hebben gedaan wat zij konden om her vatting van die proeven te voorkomen. Van een onzer verslaggevers KUBAART. In de stal van de vee houder H. Piersma in Kubaart bij Bolsward zijn op geheimzinnige wij ze vijftien koeien gestorven. De die ren alle ingeschreven in het stamboek schynen door vergifti ging om het leven te zijn gekomen. Naar de oorzaak van de vergiftiging wordt nog gezocht. Donderdag heett de veehouder in de stal laten spuiten met een verdelgings middel tegen vliegen en muggen. Dit is gebeurd door een vertegenwoordiger van de Rotterdamse fabriek, die het middel levert. Van de 31 koeien die in de stal stonden werden de meeste enkele uren na het spuiten ziek. In de loop van de volgende nacht stierven er twee. Gisteravond waren er al vijftien dood. AL VIJFTIEN JAAR De niet verzekerde boer Piersma die nu al een strop lijdt van ongeveer 25.000 gulden wijt de dood van zijn beesten aan het verdelginsmiddel. Hij zei gisteravond van plan te zijn de fabriek die het middel heeft geleverd, aansprakelijk te stellen voor de schade. De fabriek wijst alle aansprakelijkheid van de hand. Het middel wordt al on geveer zeven jaar in Friesland ge bruikt; elders in het land heeft men er al vijftien jaar ervaring mee. Nog nooit, aldus de directeur van de onder neming, is er iets dergelijks gebeurd. De mogelijkheid, dat de vertegen woordiger de dosering van het ver delginsmiddel sterker zou hebben ge maakt omdat de insecten tegen de oorspronkelijke sterkte bestand waren geworden, was volgens hem uitgesloten. Hij wees erop, dat de jonge dieren in de stal niet ziek waren geworden. SECTIE De Veeartsenijkundige dienst in Leeu warden heeft een voorlopig onderzoek ingesteld. Vandaag zal in Rotterdam sectie worden verricht op de kadavers. De zie'ke dieren die tot nu toe de ge heimzinnige gang van zaken hebben overleefd, zijn in andere stallen .onder gebracht. De adjunct-inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst in Leeuwar den verwacht, dat er van deze dieren nog wel enkele zullen sterven. Van onze correspondent. NIJMEGEN. In de buurt van het Gabriëlcollege in Mook is gister ochtend om half zes een Chevrolet tegen een boom opgereden. Vier mensen kwamen om; een vijfde is met levensgevaarlijke verwondingen in een Nijmeegs ziekenhuis opgeno men. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg van Venlo naar Nijmegen in de be bouwde kom van Mook. De Chevrolet moet zo hard hebben gereden, dat de chauffeur, de 34-jarige J. Tassenaar uit Nijmegen, een bocht niet heeft kunnen halen. De wagen sloeg met een harde klap tegen een boom te pletter. Omwonenden, die op het lawaai naar buiten kwamen rennen, vonden in en rondom het wrak één dode en vier zwaar gewonden. Van de gewonden stierven er drie voordat zij naar een ziekenhuis waren gebracht Alleen de chauffeur overleefde het ongeluk. De omgekomenen waren de .vrouw van de bestuurder, zijn 37 jaar oude broer en diens vrouw, en de 24- jarige W. van Maasbommel, een buur man van beide echtparen. Het heeft ook een goede indruk ge maakt dat Kroesjtsjef in weerwil van de hervatting van de Amerikaanse proeven niets onderneemt om de span ning in de wereld weer te vergroten, zelfs niet in Berlijn. In de tweede plaats vinden Kennedy en Macmillan het verheugend dat Kroesjtsjef er blijk van heeft gegeven dat hij over een topconferentie nu net zo denkt als zijzelf. Tot nu toe vonden Kennedy en Macmillan dat een topcon ferentie slechts nut kon hebben wan neer zij terdege was voorbereid op een lager niveau, dus door ministers en am bassadeurs. Alleen dan zou falen voor komen kunnen worden. Kroesjtsjef daarentegen vond dat een topconferen tie een begin moest zijn. Daarna konden dan de ministers de détails uitwerken. Vorige week heeft Kroesjtsjef laten weten dat hij ook vindt dat een top conferentie alleen maar zin heeft wan neer Zij goed is voorbereid. Dat bete kent dus dat Oost en West het over het houden van een topconferentie eens zijn voor het eerst sinds er van der gelijke gesprekken sprake is. Zeer veel aandacht hebben de twee staatslieden besteed aan het moeilijke vraagstuk van Engelands toetreding tot de Gemeenschappelijke markt. Kennedy oefende aanzienlijke druk uit op Mac millan om Engeland zo spoedig moge lijk lid te maken van de E.E.G. Hij deed dat niet in de eerste plaats op economische gronden, maar uit poli tieke overwegingen. Washington be schouwt een Brits lidmaatschap van de Gemeenschappelijke markt namelijk als een belangrijk politiek winstpunt. Europa kan er alleen maar wel bij va ren als Engeland er deel van gaat uit maken met zijn macht en Stabiliteit, zo redeneert men in Washington. Nog iets anders is de afgelopen dagen duidelijk in Washington gebleken: nog nimmer werd Macmillan er door het huidige bewind zo hartelijk ontvangen en bejegend als tijdens dit bezoek. On danks het leeftijdsverschil tussen Ken nedy en de Britse premier is er tussen de twee regeringsleiders een hechte vriendschap gegroeid, die vergelijkbaar is met die welke tussen Macmillan en Eisenhower bestond. Onze Londense correspondent telefoneerde gisteravond nog: Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gister avond in Londen besprekingen gevoerd met Lord Home, zijn Britse ambtgenoot. Zij hebben het vooral over het vraag- stuk-Berlijn gehad. Hun overleg was daarom zo belangrijk, omdat het on middellijk volgde op de besprekingen die het afgelopen weekeinde in Wash ington zijn gehouden door president Kennedy en premier Macmillan. Berlijn vormde ook daar een voornaam punt van de agenda. Rusk verklaarde o.a. „Het obstakel op het ogenblik bij de besprekingen met de Sowjetunie over Berlijn, is vooral dat we er niet in geslaagd zijn van de Russen erkenning te verkrijgen van de vitale belangen die het Westen ui Berlijn heeft: de aanwezigheid van de Westelijke strijdkrachten daar en volledige vrije toegang tot West- Berlijn. Weersverwachting van het K.N.M.I m De Bilt, geldig tot hedenavond: Bewolkt met hier en daar een buitje. Plaatselijk ook op klaringen. Zwakke tot matige, in de kuststreken nu en vrij krachtige, noordelijke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Veel plezier vandaag'. Het weer van het weekeinde is, wat de temperatuur betreft, vele perken te buiten gegaan. Vooral doordat de zon maar weinig heeft geschenen, bleef het koud en guur met zondag bijna overal enkele zeer lichte buitjes. Gelukkig wordt er wat drogere lucht aangevoerd. Boven de noor delijke provincies begonnen de opklaringen zich daardoor al uit te breiden. Dat houdt in, dat het er vanochtend koud zal zijn. Daar staat echter tegenover, dat we de zon vandaag weer eens te zien krijgen. Die zal de temperatuur tot iets hogere waarden doen op lopen dan gisteren het geval kon zijn. De kans op een bui is niet groot meer. Omdat de wind wat zal af nemen, zal het weer iets minder onbehagelijk worden. TAEN HAAG (ANP) Vermoede- lijk eind van dit jaar verschijnt een officiële beschrijving van de luchtverdediging van Nederland in de meidagen van '40. Auteur van het werk is kolonel b.d. F. J. Mole naar uit Zeist, in 1940 verbonden aan de staf van het in Gouda gele gerde tweede luchtvaartregiment, la ter Engelandvaarder. Bij zijn onderzoekingen in Duitsland, Engeland, de Verenigde Staten en Ne derland is de heer Molenaar o.m. ge bleken, dat de Duitsers voor het ver voer door de lucht van zestienduizend man troepen slechts 430 driemotorige Junkers JU-52 toestellen ter beschik king hadden. De vliegtuigen zouden deze troepen macht in ongeveer twee en een halve dag naar Nederland hebben moeten overbrengen. Aangenomen kan worden, dat van de 430 toestellen er 164 boven of op Nederlands grondgebied door toedoen van Nederlandse strijdkrach ten zijn vernietigd. Dit aantal had nog groter kunnen zijn, als ook de vele beschadigde toestellen in brand waren gestoken. Anders Duitse troepen zijn er overigens in de meidagen van '40 al in geslaagd naar Engeland te varen, zij het niet op de wijze zoals zij zich die hadden gedroomd. Het waren 950 man para chutisten, die door Nederlanders na de landingen rondom Den Haag gevangen waren genomen. Via IJmuiden zijn de ze Duitsers naar Engeland gebracht. De overblijvende 1050 man in dit ge bied hebben, zonder dat zij het wisten, het hele Eerste Nederlandse Leger korps dat in de kuststrook was opge steld, alsmede een groot aantal depot troepen, gebonden. De Nederlandse troepen wisten op hun beurt niet dat slechts een handvol Duitse troepen de ze handenbinders waren. Van een onzer verslaggevers. WINTERSWIJK. Een rood bestel- wagentje van de PTT, staat al een poosje werkeloos in een garage te Winterswijk. Het handige vervoermiddel zou de bestellers, die nog met minder moder ne transportmiddelen de Winterswijk- se post moeten vervoeren, goed van pas komen, ware het niet dat het ding de weg niet op mag. De Rijks automobiel centrale stelt de eis, dat elke bestuurder van een rijksvoertuig moet beschikken over een speciaal certificaat, dat na een zware rijproef in Den Haag wordt uit gereikt. Het rode wagentje kan wel iswaar niet harder dan twintig kilo meter, en er is eigenlijk volgens de wet helemaal geen rijbewijs voor no dig, maar voorschrift is nu eenmaal voorschrift. Onder de bestellers van Winters wijk zijn er genoeg met een normaal rijbewijs. De kandidaten voor het spe ciale certificaat zijn evenwel stuk voor stuk in Den Haag gezakt. Er rijden derhalve nog altijd bak fietsen met post door Winterswijk, PARIJS (Reuter) Voornaamste onderwerp van gesprek tussen bonds kanselier Adenauer en president de Gaulle, wanneer deze beide elkaar begin juli in Parijs ontmoeten, zal zonder twijfel het streven naar een Europese politieke unie zijn. Naar in Parijs verluidt zal de Gaulle Adenauer voorhouden dat de politieke eenheid van Europa zo niet uitsluitend dan toch in elk geval in grote mate af hankelijk is van Frans-Duitse samen werking, en dat aan deze samenwer king in de naaste toekomst concrete uitdrukking moet worden gegeven. De Gaulle zou astbesloten zijn op korte termijn in een of andere vorm gestalte te geven aan een politieke Europese eenheid. Hij zou Adenauer ervan willen doordringen dat een mis lukking van de totstandbrenging van zulk een eenheid op het moment waarop Frankrijk zijn laatste kolo niale banden verbreekt en het nieuwe Afrika naar hechte banden met Eu ropa als geheel uitziet, zal kunnen betekenen dat de kans op politieke eenwording voor generaties lang ver loren zal zijn. Adenauer brengt zijn bezoek aan Frankrijk (van 1 tot 6 juli) op uitno diging van de Franse president. Het is het eerste officiële bezoek van de bondskanselier sedert de Gaulle aan de macht kwam. HONGKONG. Een jonk met 23 vluchtelingen uit communistisch China is zaterdag ongeveer honderd kilome ter ten oosten van Hongkong omgesla gen. Tweeëntwintig opvarenden kwa men om, de enige overlevende werd ge red door het Zweedse schip Nagasaki

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1