PRINS BERTIL, PRINSES MARGARETHA KONING OLAF V Koningin Elizabeth II en prins Philip Zaterdag 28 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 140 KONINGEN, KONINGINNEN, PRINSEN EN PRINSESSEN UIT ENGELAND UIT BELGIË UIT ZWEDEN mem «ii i* I UIT NOORWEGEN KONINGIN Juliana en prins Bemhard gaan hun zilveren bruiloft vieren. Alle voorbereidingen voor het feest zijn getroffen. Alles is ook klaar voor de ontvangst van ongeveer 140 gasten van konink lijken bloede. Hun verblijf in ons land zal een van de spectaculaire gebeurtenissen zijn en extra glans geven aan hef rijk gevarieerde programma. Honderdduizenden mensen zullen zich langs Nederlandse straten en wegen scharen. Zij zullen, hoe dan ook, een glimp willen opvangen van de vele vorsten en vorstinnen, prinsen en prinsessen. Uit de dichte drom- men langs de routes die de Konink- 7^ lijke gasten op 1, 2 en 3 mei in jyfeËÉÉ Amsterdam en op weg naar de Keukenhof zullen volgen, zal het gejuich uitstijgen boven het opkla- terende applaus. Niet hoorbaar zullen zijn de gedachten die de honderdduizen den wijden aan degenen die zij doorgaans alleen kennen van film en foto. Zij zullen denken aan de hoogtijdagen van hen die zij bejubelen, maar evengoed aan de dagen van leed en rouw, die ook vorstenhuizen niet worden bespaard. Zo zal het bezoek van vele staatshoofden en niet regerende personen van koninklijken bloede voor de meeste Nederlanders méér zijn dan alleen een sprookjesachtige gebeurtenis, waarin het oog zich kan ver lustigen. Ook in deze hoge bezoekers zal het weer de mens zijn die de aandacht van andere mensen vangt en geboeid houdt. Vandaar deze pagina's vol „zonnige" foto's. Het zijn niet meer dan momentopnamen, maar samen met de begeleidende tekst willen zij iets meer van die mens en zijn leven vertellen. TT/EER komen koningin Elizabeth en prins Philip, haar veertig jarige echtgenoot, naar Nederland. Weer zullen, evenals bij haar be zoek in maart 1958, de gedachten uitgaan naar het meest dramatische moment in het leven van Engelands Koningin. Tien jaar geleden, op va kantie in het oerwoud van Afrika, kreeg zij het schokkende bericht van de onverwachte dood van haar vader, koning George VI. Nog de zelfde dag besteeg zij als 25-jarige vrouw de Britse troon. In de jaren die sindsdien zijn ver streken. zijn de stormen haar niet bespaard gebleven. Haar toch al moeilijke taak als hoofd van het Britse gemenebest werd nog ver zwaard door ernstige kritiek op om standigheden, en beleid. Vaak Elisabeth is im- mers bijzonder 1 geliefd bij haar volk, dat in haar zelf en in haar naam een voortzetting ziet van een glorierjjk verleden. Nederland zal in haar in de eerste plaats weer zien de (kleine) grote persoonlijkheid, de vrouw met een aureool van grote macht en invloed, koningin met gratie en charme. De gedachten zullen ook terug gaan naar die andere gedenkwaar dige dag in juni 1953, toen zij in Westminster Abbey werd gekroond. Voor het eerst in de geschiedenis werd een kroning van een Britse soeverein per televisie uitgezonden en over de hele wereld via de radio hoorbaar gemaakt. Sinds november 1947 is prins Phi lip van Griekenland en Denemar ken haar echtgenoot. Gedurende en na de oorlog had hij als luitenant ter zee dienst gedaan in de Engelse ma rine. Bij zijn naturalisatie in het voorjaar van hetzelfde jaar kreeg hij de titel hertog van Edinburgh. Koning Boudewijn en koningin Fabiola. kinderèn bewaren. De schone Spaanse uit een oud adellijk geslacht, kwam, zag en overwon. De Belgen hebben haar graag geaccepteerd als de vrouw die het leven van hun koning een wending gaf. Zij hebben haar lief gekregen als een koningin met een sterk sociaal gevoel en een grote belangstelling in het lief en leed van haar volk. door zijn zeer teruggetrokken le ven. Zijn grote reis naar de Vere nigde Staten in Ï959 bracht de ge lukkige ommekeer, een jaar later gevolgd door een golf van enthou siasme door het hele lanid om de onverwachte verloving en het spoe dige huwelijk. Hoe en waar de ko ning zijn bruid heeft gevonden is niet bekend geworden. Boudewijn wil het geheim voor zichzelf en zijn tweede vrouw, prinses Liliane, naar Hirschtein in Duitsland gedepor teerd. De Amerikanen vonden hen ten slotte in Strofel bij het St. Wolf- gangmeer in Oostenrijk. f' Het zou ales bij elkaar zes ja- I ren duren voordat prins Boudewijn naar „huis" kon terug gaan. Daar- mee waren de moeilijkheden niet ten einde. De gebeurtenissen rond koning Leopold verdeelden het land in twee kampen. Ten slotte trad ko ning Leopold in 1951 af. De jonge kionimg haalde zich echter het mis noegen van zijn volk op de hals yo ziet, heel huiselijk gesproken en bekeken, Zwedens „handels reiziger nummer één" er uit. Het is de net vijftig jaar geworden prins Bertil (Gustaf Oscar Carl Eugen). Door zijn talrijke reizen heeft hij zijn land grote diensten bewezen. Nog pas twee jaar gele den was hij ook in Nederland, waar hij grote bekendheid gaf aan twee Zweedse tentoonstellingen. In Bot terdam en Utrecht hebben zij toen de ZWeedse handelsbetrekkingen met ons land veel goed gedaan. De familieband tussen prins Ber til en koningin Juliana gaat terug voorliefde voor de motorsport. Op tot in het grijs verleden. Ook in de de golflinks staat hij zijn mannetje latere tijd zijn er echter familiebe- uitstekend, trekkingen. Koningin Emma was een nicht van de in 1950 overleden Een bijzonder charmante verte koning Gustav V. Prins Hendrik genwoordigster van Zweden zal on- was een achterneef van koning Gus- getwijfeld de knappe 26-jarige doch- tav's moeder, koningin Victoria. ter van prinses Sybilla zijn, de bij- Prins Bertil is ere-voorzitter van zonder populaire prinses Margare- de Algemene Zweedse exportvereni- tha. Dat de zon haar tijdens haar ging en voorzitter van de Nationale verblijf in Nederland even gunstig Zweedse Sportbond. Zelf l,, gezind moge zijn als ge- is hij altijd een liefheb- jjjjEjfS tóN-, v' j durende een van haar ber van sport geweest, .j vakantiereizen (Op de met een uitgesproken 1 ■iW foto hieronder). ■pEN KONING met zeilpet, wind- ■*-' jack, een soort plusfours, laar zen, en handen in de broekzakken. Olaf V van Noorwegen, zeer ge liefd als koning, even populair als sportbeoefenaar. Na de zeilwedstrij den tijdens de Olympische spelen in 1928 bracht hij een gouden me daille mee naar „huis" en nu nög, als bijna zestigjarige, maakt hij op zijn jacht vaak tochten in de Oslo fjord. Dan zien de Noren hem zo als hier op de foto. Roeien en ski- en zijn zijn andere geliefde takken van sport. Sinds 1957 is Olaf V koning der Noren als opvolger van zijn op 85- jarige leeftijd overleden vader ko ning Haakon. De tegenwoordige in Engeland geboren koning draagt zijn naam Olaf overigens pas sinds 1905, toen zijn vader (prins Chris- tiaan van Denemarken) als Haakon de troon van Noorwegen besteeg. De kinderen van Olaf en prinses Martha zijn veel „in het nieuws" geweest. Hun oudste dochter Ragn- hild trad bijna tien jaar geleden in het huwelijk met de reder Erik Lorentzen. Het vorige jaar januari volgde haar zusje prinses Astrid haar voorbeeld, door te gaan trou wen met de zakenman Jobarm Mar tin Ferner. Zij had sinds haar moe der in 1954 was overleden, bij offi ciële gelegenheden haar plaats in genomen. Samen met koning Olaf zullen ook twee vrouwen de feesten in Nederland bijwonen: prinses Mari na en haar 25-jarige dochter prin ses Alexandra. Prinses Marina (van Griekenland) is in ons land beter bekend als de echtgenote van de Hertog van Kent, die in 1942 is overleden. Prinses Marina is een tante van koningin Elizabeth van Engeland. Prins Bertil Prinses Alexandra Prinses Marina Prinses Margaretha Koning Olat V

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9