ANTI-EUROPESE GEEST KOMT OP Pompidou behaalde lauwe meerderheid STAKING DREIGT IN ENGELSE HAVENS if-i T)U£l -€a*id &CL- Kunsthandelaar hield liever exposities Bewogen rede van Indische op congres voor Europese filosoof cultuur Inbrekers maken in een uur ƒ35.000 buit Protest tegen hervatting kernp roeven Overeenstemming schooltelevisie Straflijst van belang voor verzekering Ariel draait zijn rondjes j naar behoren Zaterdag 28 april 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 7 RED ADAIR ZIET BRAND SOMBER IN Geen weerwoord Prijzenbeschikking in bouwbedrijf is verbindend Groot recreatieplan in Noordbrabant Weerstation Acht smokkelaars van wapens in Kerkdriel gepakt Groter verband Rivieren stonden er gekleurd op TWEE JAAR CEL GEËIST TEGEN SPOORLOZE VERDUISTERAAR VAN SCHILDERIJEN Noodkreet over vaarweg naar Delfzijl VUURDOOP IN ASSEMBLÉE Tekort verwacht van bijprodukten van graan Arbeiders eisen hoger loon Een ramp Spaans-Mexicaanse belangstelling voor Borgward-concern Van onze speciale verslaggever BRUSSEL De zachte, hoge stem van dr. Raghavan Napasimhan Iyer (32) heeft gistermiddag het congres van de Europese stichting voor cultuur in Brussel een paar harde waarheden verteld, waarheden die voor een deel verwijten, voor een deel aansporingen waren. Zij ontsproten zo duidelijk aan de warmte van de menselijke geest dat de kleine Indiër uit Madras, die filosofie en economie doceert in Oxford, aan het eind een minutenlange ovatie als beloning kreeg. Nog steeds confereert de stichting in een gebouw aan het plein, dat „Het kruispunt van Europa" heet, over de toekomst van ons werelddeel en de opvoeding van de jeugd, die dit Eu ropa bewoonbaar moeten maken. Als Aziaat kon dr. Iyer zich daar maar moeilijk in verplaatsen. Zo lang twee katholieke Belgische meisjes de pro testantse kerk van Stratford on Avon niet in durven voor een bezoek aan de graftombe van Shakespeare rijst er voor een niet-Europeaan een berg van vraagtekens over de mentaliteit van de Europeanen, zo zei hij. Weliswaar erkende dr. Iyer de kracht van Europa, zoals die zich uit te in het herstel na de laatste oorlog, Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met snijbranders is gisternacht een brandkast in het kan toor van de N.V. Auto Service aan de Waldorpstraat in Den Haag openge- brand. Al het geld 35.000 gulden werd eruit gehaald. De inbrekers na men de bankbiljetten mee, het klein geld smeten ze over de vloer. De telefoniste van het bedrijf ontdek te gisterochtend de inbraak. Zij vond de buitendeur open en in het kantoor trof zij een geweldige ravage aan. Voor de ramen hingen zware dekzeilen en stonden grote kasten. In de zijkant van de anderhalve me ter hoge brandkast was een gat ge brand. Om de kast heen lag een grote plas water. Die moet zijn ontstaan bij het blussen van een brand in het vul sel tussen de wanden van de safe. Door het hele kantoor heen zijn vuile voet stappen gevonden. De inbraak moet niet langer dan een uur hebben gevergd. De inbrekers zijn waarschijnlijk met een auto vertrokken, want tot aan de stoeprand zijn voet sporen gevonden. Een employé van Auto Service die naast het kantoor woont, heeft niets van de inbraak gemerkt. De nachtwa ker van de Nachtveiligheidsdienst is evenmin iets opgevallen. Betoging in Den Haag Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor de Amerikaan se ambassade in Den Haag is gister avond een betoging gehouden tegen de hervatting van kernproeven in de dampkring door de Verenigde Staten. Er werden twee protestnota's over handigd, waarin een dringend beroep op de regering van de Verenigde Sta ten wordt gedaan, de proeven onmid dellijk te staken. Ruim tweehonderd betogers, merendeels jongeren, liepen van het Binnenhof naar de ambassade aan het Korte Voorhout. Zij droegen borden mee waarop onder meer te lezen stond „Tegen de a-bom, waar ook ter wereld", en „Verwijder alle atoomkoppen uit Nederland". Voor de am bassade werd een half uur lang zwijgend gedemonstreerd. De voorzitter van het Comité 1962 voor de Vrede, de heer A. J. Bruggeman, bood de twee protestnota's aan. Zij waren ge richt aan de ambassadeur van de Vere nigde Staten. De nota's van het plaat selijke en van het landelijke comité werden in ontvangst genomen door een sergeant van de Amerikaanse mariniers. Er was geen diplomaat op de ambassade aanwezig die de betogers kon ontvangen. In de nota's werd erop gewezen, dat het comité ook heeft geprotesteerd toen Rus land in het najaar van 1961 de proeven hervatte. „De proeven vergiftigen de lucht, die alle volken moeten inademen. Zij scheppen grote risico's voor opvoering van het tempo van de bewapeningswed loop en geven de Sowjetunie een motief om een nieuwe reeks proeven met atoom wapens te nemen", aldus de nota van het Haagse comité. Tot slot van de betoging, die een rus tig karakter had, hield de heer Brugge man een korte toespraak. Hij zei te ho pen dat de hervatting van de kernproe ven door Amerika voor de politieke par tijen in Nederland aanleiding zal zijn om twee minuten stilte in acht te nemen, zoals dat ook is gebeurd toen Rusland opnieuw proeven ging nemen. GASSI TOUIL. SAHARA (Reuter) Red Adair, Texas' „vliegende brandblus ser". heeft zijn poging om de grote gas- brand in de Sahara te blussen, moeten uitstellen. Op tientallen meters van de opening van de gasbron lekken steeds nieuwe vlammen uit het zand op, hetgeen er op wijst dat de buis die het gas naar de oppervlakte voerde, door de druk is ge sprongen. Het heeft dus geen zin om een metalen kap op de bronopening te plaat sen, zoals het plan was. De man uit Texas zag gisteren het welslagen van zijn blusplan somber in. „Hij is erg pessimistisch", verklaarden enkele olie-technici, „en heeft laten doorschemeren dat hij van de onderne ming zou willen afzien". Men heeft hem echter kunnen over halen nog een poging te wagen. Hij wil nu met bulldozers trachten de kop van de buis bloot te leggen in de hoop dat de breuk zich vlak bij de opening be vindt. Als Adair er niet in slaagt de ge broken buis te bereiken, zijn de kansen om het vuur te blussen minimaal. maar de zelfbewustheid waar mee de gemiddelde Europeaan Afrika en Azië tegemoet treedt, doet de goedmenen de bewoners van deze wereld rillen van angst voor de gevolgen. ,,Er komt een duidelijke anti-Euro- pese geest op", zei dr. Iyer en deze vervult hem met grote zorg. „U praat over Europese solidari teit maar er is ook nog zo iets als een wereldburgerschap". Er is, meent dr. Iyer, een sterke behoefte aan een nieuwe opvoeding tot een betere sa menleving in een groter verband d^n alleen het Europese het evangelie der mechanisatie dreunt al door Azië en het geluid zal blijven aanzwellen* Waarom kennen alleen de werke lijke grote cultuurdragers in Europa de betekenis van de Aziatische filoso fen? Waarom zijn Boeddha, Confucius en Lao Tse niet even bekend in Euro pa als Christus in Azië? Hij bond zijn ademloos luisterende ge hoor op het hart om het onbegrip je gens de opkokende volken af te zwe ren, wil Europa niet ten ondergaan aan de kwalen die voor een deel uit voorbije kolonisatie zijn voortgeko men. Pierre Armand, vice-president vail de stichting, had 's ochtends in een even bewogen betoog de positie van Europa besproken. In de koninklijke loge luisterden koning Boudewijn en koningin Fabiola naar zijn visionaire woorden. Tegenover de beklemmende aanwas 'van de militaire macht kan ons werelddeel geen voldoende weer- Procureur-generaal Van een onzer verslaggevers TYEN HAAG. De procureur-ge- neraal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, heeft gisteren geconcludeerd dat de prijzenbe schikking bouwbedrijf, die minis ter De Pous in 1960 heeft uige- vaardigd, verbindend is. Mr. Lan gemeijer meende dat de arresten van het Haagse en het Amster damse gerechtshof, die beide on verbindendheid hadden aangeno men, door de Hoge Raad moeten worden vernietigd. De Amsterdamse zaak zou moeten worden teruggewezen naar het hof in die stad, omdat dit na beoordeling van de hoofdpunten de overige ar gumenten van de firma Koorn en De Jong uit Medemblik in het proces te gen de gemeente Den Helder onbe sproken had gelaten. De Haagse zaak tussen de firma Zanen uit Heem stede en Rijkswaterstaat zou vol gens de procureur-generaal door de Hoge Raad zelf kunnen worden afge daan door het weigeren van de ver klaring dat de prijzenbeschikking on rechtmatig is. Geen bezwaar Als eerste punt besprak mr. Lan gemeijer de kwestie van de terug werkende kracht, die volgens de aan nemers niet in de beschikking zou heb ben mogen voorkomen. Zijns inziens was daar op grond van de prijsop- drijvings- en hamsterwet geen be zwaar tegen te maken. Bij wetgeving inzake prijsbeheer sing wordt meer dan in het algemeen ingegrepen in de contractsvrijheid, ook in contrac ten die al zijn afgesloten. Als de wetgever ervan overtuigd is geweest dat de stijging van de produktiviteit de kosten al kon opvangen, is het aanvaardbaar dat een verbod van doorberekening op grond van de risico clausules in de contracten, werd uit gevaardigd. Discriminatie Discriminatie in de beschikking welk punt voor het Haagse hof de tweede grond voor onverbindendver- kiaring was geweest zou zo moei lijk te voorkomen zijn geweest, dat dit in redelijkheid niet van de rege ring mocht worden gevorderd, meen de de procureur-generaal. Niets ver zet zich trouwens tegen een geringe discriminatie. Het was volgens mr. Langemeijer voor de regering van groot belang de risicoclausules buiten werking te stellen, want zij waren op dat ogenblik economisch schadelijk, al hadden zij tevoren steeds prijsver- lagend gewerkt. De Hoge Raad zal zijn door de aan nemers lang verbeide uitspraak er is voor hen vijftig tot zestig miljoen gulden met deze zaak gemoeid op 8 juni doen. HILVARENBEEK Tussen Til burg en Hilvarenbeek wordt een spectaculair recreatiecentrum ge sticht. Op een terrein van 352 ha gaan de gemeenten Hilvarenbeek en Tilburg gezamenlijk een kunstmatig meer aanleggen van zeventig hectare met strand, zwembad, bowlingcen trum, speedboatracing met een daar overheen lopende kabelbaan. Daar omheen wordt aangelegd een zeven kilometer lang circuit voor auto- en motorraces. Voorts komen op dit terrein een jeugdherberg en een kampeercentrum. Ook wordt er een motel gebouwd. woord geven op cultureel terrein, meende hij. Het creatief denken op allerlei ge bied, de verbeeldingskracht die Ein stein belangrijker achtte dan de ken nis, ontbreken. Europa zit te zeer vast aan een onderwijs-met-diplama's. Het doet niet mee aaai de verken ning van de kosimos, maar het mist daardoor dan ook duidelijk de stimu lansen die Amerika en Rusland er dankbaar aan ontlenen. Het is hoognodig, meede Armand, dat de tentakels van de bureaucratie, die het scheppend denken in West- Europa dreigen te verstikken, worden afgehakt. De persoonlijke scheppings drang van een Newton, een Pasteur is verdwenen. Deze kan terugkomen de gees ten zijn er mits het universitaire, economische en maatschappelijke le ven de creatieve mens wil begunsti- gen. Alleen daarmee zal de ontwikke ling van de Europese landen kunnen worden bevorderd. Er is nog een derde spreker aan bod geweest, prof. dir. Friedrich Heer, geschiedkundige aan de universiteit van Wenen. Hij pleitte voor een soort Europees „weerstation" dat het wisse lende geestelijke klimaat in ons wereld deel registreert, opdat elke Europe aan zich desgewenst kan oriënteren. Hij zag het zelfs als een voorbehoeds middel voor komende rampen: „Wij hebben al teveeel catastrofes onder gaan die wij hadden zien aankomen, om no>g meer risico's te aanvaarden". Vanmorgen wordt het congres be sloten met toekenning van de Erasmus prijs (100.000 gulden), aan de Italiaans- Duitse christen-humanist Romano Guar- dni (77) hoogleraar aan de universiteit van Tubingen München, wiens boek Der Herr een bepalend element is ge worden in het Europese geestesleven. In de bergen van Colombia heeft een Amerikaans verkenningsvliegtuig het wrak waargenomen van een C 47, die zondag met veertig personen aan boord verdwenen was. Er werden geen teke nen van leven waargenomen bij het wrak. Vervolg van pag. 1 Ondertussen omsingelde de politie de huizen van de verdachten. Hier en daar werden de verdachten van bed gelicht. Anderen probeerden de benen te ne men. Een van hen nam een geweer mee en wierp dat weg in een weiiand. Na terugkomst verklaarde hij nimmer een wapen te hebben gehad. De speurhond van de rijksspeurhondgeleider De Letter uit Rosmalen wierp dit verweer omver door in korte tijd het geweer op te spo ren. Heel Kerkdriel raakte gisternacht door de actie van de politie in opschudding. De actie en de verhoren van de acht arrestanten duurden tot vijf Uur In de oehtend. De arrestanten werden naar Nijmegen gebracht. Daar werden zij gisteren in de loop van de dag nog eens uitvoerig verhoord. Op een na werden zij voorlopig vrijgelaten. Bij de aangehoudenen was een broer van K., die bij bet grensincident betrokken is geweest. Verder waren er vier broers De L., W. van O., H. M. en J. P. De laatste is op last van de justitie in ver zekerde bewaring gesteld. Hoewel het er voorlopig naar uit ziet dat het hier gaat om een plaatselijk complot moet met de mogelijkheid reke ning wórden gehouden dat deze vrij omvangrijke wapensmokkel verband kan houden met andere gevallen van clandestien wapenbezit die de laatste tijd zijn gesignaleerd. Het onderzoek heeft wel uitgewezen dat er geen ver band bestaat met de inbeslagigenomen wapens te Rotterdam. Van enkele kopers van geweren in Kerkdriel is intussen komen vast te staan dat zij deze vuurwapens hadden gekocht om bij het stropen te gebrui ken. Justitie en politie vragen zich ech ter af wat de anderen met de automa tische pistolen en stenguns wilden doen. Een politieke achtergrond is er blijk baar niet. Enkelen van de daders zijn al eerder met de politie in aanraking geweest. Van onze correspondent NIJMEGEN. Voor de tweede maai in vijftien jaar tijds hebben een roodgekleurde Waal, Rijn en IJssel zeewaarts gestroomd. Een verklaring voor dit geheimzinnige gebeuren is alle speurwerk van Rijkswaterstaat en de Nederlandse Heidemaatschappij ten spijt nog niet gevonden. Deskundigen neigen naar de veron derstelling dat door zuidenwinden mee- gewaaid Saharazand de rivieren hun typische kleur geeft, daarbij aankno pend aan de berichten over „rode sneeuw", die enkele maanden geleden in Oost-Frankrijk en Zwitserland is gevallen. Wervelstormen stuwen zand van de Sahara naar hogere luchtlagen, waar na zuidelijke winden het naar Euro pa transporteren. Met de sneeuw kotnt het zand dan naar beneden. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Omdat hij hem schuldig achtte aan verduistering van drie schilderijen van Herman Kruyder eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren tegen de 25-jarige kunsthandelaar A. D. twee jaar gevangenisstraf met aftrek en een bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De onmiddellijke gevangenneming wees de rechtbank dadelijk toe, maar dat betekent nog niet dat de kunsthandelaar sinds gisteren in de cel zit. Hij was op 2 februari 1960 op bepaalde voorwaarden op vrije voeten gesteld, nadat hij zes weken in voorarrest had gezeten. Zonder zich om de voorwaarden te bekommeren was hij daarop naar het buitenland ver trokken en sindsdien is hij spoorloos. D„ die directeur van de onlangs failliet verklaarde n.v. kunstgalerij Kartina was, had op 13 november 1959 van mevrouw P. A. A. Kuipers-Tepas vier schilderijen in commissie gekre gen. Hij had tot 21 november de tijd om de vier schilderijen de drie Kruyders en een werk van Frits van den Bergh te verkopen. De schilde rijen van Kruyder moesten minstens twintigduizend gulden opbrengen, het vierde schilderij vijfduizend. „VERZEKERD" „Ik heb ze laten verzekeren", liet D. de vrouw weten toen zij enigszins ongerust begon te worden. Hij gaf haar een polisnummer op, dat later het nummer van zijn autoverzekering bleek te zijn. „Ik heb een Belgische gegadigde", vertelde hij later. D. verpandde echter de drie werken van Kruyder voor drieduizend gulden aan de kunst recensent Ch. Wentinck. „Ze moeten twintig mille opbrengen", vertelde hij erbij, zonder erover te reppen dat hij ze in commissie had. Toen de heer Wentinck had laten blijken dat hij twintigduizend gulden wel veel vond, zou D. hebben gezegd dat het desnoods wel voor elfduizend mocht. CIVIEL PROCES Voor die prijs lukte de verkoop, maar mevrouw Kuipers kreeg die elf duizend gulden niet in handen, want D. ging voor dat geld exposities hou- Eigen nieuwsdienst DELFZIJL In een open*brief aan de fractievoorzitters van Eerste en Tweede Kamer geeft de Vereniging voor Havenbelangen en Industriële Ontwik keling uiting aan haar ernstige bezorgd heid over de ongunstige toestand in de vaarweg naar de haven Delfzijl. Al sinds enige maanden is de diepgang op de kritieke plaats bij de oversteek aan de punt van Paapsand-Sud belang rijk teruggelopen, schrijft de vereniging. Zo zelfs, dat de vaart voor grotere sche pen in ernstige mate wordt belemmerd of zelfs verhinderd. Twee keer is het de laatste tijd nodig geweest vrachten voor Delfzijl naar andere havens te diri geren, omdat Delfzijl onbereikbaar bleek te zijn. De vereniging vraagt de fractievoor zitters ervoor te zorgen, dat, onafhanke lijk van de ratificatie van het verdrag met Duitsland, het punt van het bagge ren in de Eems door de Nederlandse Rijkswaterstaat met voorrang zal worden behandeld, óf dat hierover een vervroegd akkoord tussen Nederland en Duitsland zal worden gesloten. den. Inmiddels heeft zij uit enkele faillissementen ruim zevenduizend gulden van haar vordering binnen gekregen. De achtduizend gulden die bij de arrestatie van D. in beslag waren ge nomen, zal zij door een civiel proces in handen moeten proberen te krijgen. De officier zag althans geen aanleiding dit bedrag aan haar toe te wijzen, om dat volgens hem niet vast stond dat dit geld van misdrijf afkomstig was. Eigen nieuwsdienst PARIJS Frankrijks nieuwe premier, Georges Pompidou, heeft gisteren het vertrouwen van het parlement gekregen, zij het met een veel kleinere meerderheid dan verwacht was: nl. 259 tegen 128 stemmen, met 119 onthoudingen. Duidelijk heeft de Nationale vergadering hiermee uiting gegeven aan haar ongenoegen over de Europese plannen van president de Gaulle, en aan haar vrees dat de bevoegdheid van het parlement nog sterker beknot zal worden door een nieuwe grondwetswijziging. Het was Pompidou's vuurdoop in de Assemlblée. Pompidou is nimmer parle mentslid geweest en de parlementa riërs hadden hierin al een nieuw bewijs gezien van geringschatting van de Gaulle voor de wetgevende vergade ring. Gisteren had Pompidou meege deeld dat hij van plan was vaart te zet ten achter de verwezenlijking van de Gaulles denkbeeld van een Europa der Vaderlanden. Maar veel afgevaardig den, die voorstander zijn van een su- pra-nationale politieke gemeenschap in Europa, waren niet door zijn woorden ervan overtuigd geraakt dat de Franse regering oprecht zal sterven naar de politieke eenwording van Europa. Eerst kat uit de boom Zo stemden de radicalen, socialisten communisten en een groep Algerijnse vertegenwoordigers tegen, en vond Pompidou alleen de gaullisten en ka tholieken (M.R.P.) aan zijn zijde, ter wijl de meeste onthoudingen afkomstig waren van de conservatief-onafihanke- lijken die zeiden eerst de kat uit de boom te willen kijken. Pompidou's positie is echter nog niet in gevaar, omdat een poging om zijn kabinet nu al ten val te brengen, zou uitdraaien op algemene verkiezingen, en dat wil de oppositie zeker nog een jaar vermijden. Enig opzien baarde tenslotte Pompi dou's aankondiging dat hij de vrijlating van de Algerijnse gevangen op grond van de akkoorden van Evian, zou uit stellen in afwachting van inlichtingen van de Algerijnse gevangenen op grond miste 192 Franse krijgsgevangenen. Vermoed wordt dat deze nagenoeg al len om het leven gebracht zijn, maar dat de Algerijnse regering daar niet voor wil uitkomen. Van onze redactie economie ROTTERDAM Op een moderne wijze heeft de stichting Haven- belangen getracht haar klanten voor Rotterdam te interesseren. Op het motorschip Prinses Irene hebben leidinggevende mensen uit de graanwereld twee dagen de toe komstige ontwikkeling van dit produkt in Europa bestudeerd. Na een drietal inleidingen zijn de deelnemers aan het congres in een zestal werkgroepen gekomen tot ver schillende conclusies, die een grote mate van overeenstemming vertoon den. Zo werd een liberale handelspo litiek van de Europese economische gemeenschap ten opzichte van derde landen bepleit. Men toonde zich trou wens ook voorstander van een laag prijspeil voor granen, waarbij evenwel aan de landbouwer, die efficiënt werkt een redelijk -inkomen gegarandeerd moet worden. Door de toenemende behoefte aan de bijprodukten van graan wordt voor de komende tien jaar een tekort van dit artikel verwacht. Rotterdam Het congres verwacht dat de con centratie van importerende ha vens zich nog verder zal doorzet ten. In de toekomst zal dus een kleiner aantal grote havens zich voor al met de invoer van graan bezig hou den. Rotterdam zal een van die havens zijn. De grootste behoefte aan graan bevindt zich immers in de gebieden rond de Noordzee, waar de transport techniek zich het sterkst heeft ontwik keld en waar er mogelijkheden zijn om zeer grote voorraden aan te hou den. De Britse deelnemers aan het congres stonden tegenover dit stand punt wel gereserveerd. De vele kleine havens aan de oostkust' van Engeland zijn hier niet vreemd aan. HILVERSUM Het Georganiseerd onderwijs en de N.T.S. hebben overeen stemming bereikt over de schooltelevisie* Door de onderwijsorganisaties zal een „Stichting Nederlandse onderwijs tele visie" worden opgericht, die met de N.T.S. en de omroeporganisaties de ver antwoordelijkheid van de uitzendingen zal dragen. Een in te stellen „Commissie schooltelevisie" zal met het algemene beleid voor de onderwijstelevisie worden belast. Men hoopt dit najaar met de uit zendingen te beginnen. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren het lijk gedregd van de 78-jarige M. G. Hurks. De oude man werd al drie weken vermist. Hij woonde in een tehuis aan de West- Kruiskade. Procureur-generaal: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het bezit van een straflijst vormt een factor van belang voor het sluiten van een ongevallenver zekering en als een straflijst wordt ver zwegen, kan de verzekeringsmaatschap pij zich terecht op nietigheid van de overeenkomst beroepen. Dit was de con clusie van de procureur-generaal bij de Hoge Raad in de zaak van de Amster dammer D. T. tegen de Bataafse Ver zekeringsmaatschappij. T. had vorig jaar een duim verloren, nadat hij al eerder verlies van een pink had aangegeven. Hij vorderde op grond van zijn ongevallenverzekering een bedrag van vijftienduizend gulden. De maatschappij weigerde uit te ke ren, omdat zij inmiddels had ontdekt dat T. een lange straflijst bezat en dat hij dat niet had opgegeven. De maatschap pij stelde, dat zij als zij hiervan op de hoogte was geweest, de verzekering niet of niet op dezelfde voorwaarden zou hebben afgesloten. T. was gaan procederen om de uitke ring, waarop hij in twee instanties on gelijk had gekregen. Ook in cassatie wilde de procureur-generaal hem giste ren niet in het gelijk stellen. Hij was van oordeel, dat een straflijst een risi- coverzwarende factor is, die, indien verzwegen, nietigheid van de overeen komst tot gevolg kan hebben. T. hau ook aangevoerd dat hij niet verplicht zou zijn geweest mededelingen te doen, omdat een straflijst geheim is. De procureur-generaal merkte daarover op, dat deze geheimhouding voor ande ren geldt, en niet door de betrokkene kan worden ingeroepen. De Hoge Raad zal 8 juni bekend ma ken of hij het daar mee eens is. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent T ONDEN Groot-Britannië's •Ll 70.000 havenarbeiders zijn door hun vakbonden opgeroepen om op 13 mei een nationale staking te be ginnen, tenzij hun werkgevers voor die tijd hun looneisen inwilligen. Een havenstaking in het gehele land, die vanzelfsprekend voor de nationale economie hoogst schade lijk is, kwam sinds 1926 hier niet meer voor. De 87 afgevaardigden van de haven arbeiders die in vier grote vakvereni gingen georganiseerd zijn, besloten gisteren het stakingsparool uit te vaar digen. Het besluit werd met algemene stemmen genomen op een vergadering in Londen. De looneisen ei. het ver zoek de werkweek te verkorten, zijn onlangs afgewezen. Voor de fatale datum zullen de on derhandelaars van werknemerszijde alles in het werk stellen om hun eisen ingewilligd te krijgen. In 1960 kregen de Britse havenar beiders voor het laatst een loonsverho ging van elf shilling per week. Maar in mei van het vorig jaar werd het loon dat ze in elk geval in handen krijgen op ruim zeven pond gebracht; daarenboven kwam er een verhoging van de toeslagen. Men heeft berekend dat 54.000 van de 70.000 havenarbei ders in Engeland vorig jaar een gemidr deld bruto loon van ruim vijftien pond ontvingen. Er zijn nu aanzien lijke verhogingen van loon en toesla gen gevraagd en een verkorting van de werkweek van 44 tot 40 uur. Verwacht wordt dat de regering noodmaatregelen zal nemen als de staking eenmaal een feit is. Dan moe ten evenwel ook alle bemiddelings pogingen die men kan ondernemen, hebben gefaald. Een nationale haven staking betekent vooral voor de in voer van voedsel een ramp, de brood nodige export zal er ernstige hinder van ondervinden, en kan bovendien de invoer van grondstoffen voor de Britse Door onze parlementaire redacteur D. Maltha li industrie belemmeren. Het gevolg va® dit alles kan werkloosheid voor dui zenden arbeiders betekenen. Intussen wordt er in havenbedrijven langs de Mersey al door ruim 4000 ar beiders gestaakt. Oorzaak is daar een plaatselijk arbeidsgeschil. Van onze correspondent LONDEN. Vier keer kwam Engelands eerste kunstmaan, Ariel genaamd, gisteren boven of dicht bij Brits grondgebied. De baan van de Ariel liep over een deel van Zuid-Engeland, van Land's End naar Southend. De kunstmaan, die donderdag werd gelanceerd met be hulp van een Amerikaanse raket, functioneert uitstekend. Het was premier Macmillan die de kunst maan de naam Ariel heeft gegeven. Hij is op het ogenblik in de Verenig de Staten. Britse luisterposten o.a. in Enge land vingen gisteren de signalen die door Ariel worden uitgezonden, duidelijk op. Men is er bijzonder mee in zijn schik, vooral in Winkfield, in het graafschap Berkshire, waar een der luisterposten is gevestigd. Alle ge gevens die door de zenders van de kunstmaan worden uitgezonden, wor den automatisch op de band geregis treerd. Ze worden in Amerika geana lyseerd. Het gaat vooral om het verzamelen van gegevens over kosmische straling. De kunstmaan heeft 101 minuten nodig voor een tocht rond de aarde. Ook de radiotelescoop van Jodrell Bank ving gisteren een tijd lang de signalen van Ariel op. Dr. H. G. Hop kins, van het radio-onderzoekingssta tion in Dachet, zei gisteren: We zijn heel erg blij met de kunstmaan. IN Nederland is nog geen minister gevallen omdat zijn vrouw een te duur bed heeft aangeschaft. Dat kan in Ghana nog ge beuren. Daar moest een be windsman zijn zetel prijsge ven wegens de aankoop van een nogal prijzige slaapstede. Dit gebeurde in Londen, ver van zijn (eigen) bed, door zijn vrouw, zonder dat hij er weet van had. Weliswaar liet hij onmiddellijk melden dat hij dertigduizend gulden te veel vond voor een ledikant en om zijn politieke be kwaamheid te bewijzen voegde hij er aan toe dat het niet socialistisch was, bo vendien werd de koop ge annuleerd, maar dit vonden de andere leden van het Ghanese kabinet allemaal maar gezanik en hij kon op krassen. Met het bed was hij ook zijn zetel kwijt. In een andere prille Afri kaanse staat gebruiken wel gestelde zakenlieden staats obligaties om vrouwen te kopen. Dit geschiedt in Nai robi, waar de vrouw blijk baar een winstgevender be leggingsobject vormt dan overheidsleningen. Die vrou wen kunnen namelijk kinde- rèn krijgen en als dat doch ters zijn brengen die meer op dan de obligatierente die de Nairobiaanse staat garan deert. MOCHTEN er nu lezers zijn die zich afvragen wat deze wonderlijke zaken te maken hebben met dit land en deze staten, dan moeten wij eerlijkheidshalve antwoorden: niets. In ons land kopen wij al lang geen vrouwen meer en onze vrou wen, laat staan de eega's van ministers, schaffen zich niet zulke dure bedden aan. Onze ministers zouden trou wens niet weten wat zij er mee moesten doen. Het zou ook een hele toer zijn om zo'n beddekoop ongedaan te maken, gezien de rec.entelij- ke opheffing van de 'hande lingsonbekwaamheid van de gehuwde, vrouw. Onze ministers hebben wel andere kopzorgen. Vooral de heren Luns, Visser en Toxo- peus en hun trouwe staats secretaris Bot, die uiteraard gezien de ervaringsfeiten van jonge staatjes hun hart vasthouden bij de ge dachte aan wat er in Nieuw- Guinea zou kunnen gaan ge beuren als dat ook eens een onafhankelijke staat werd. Dat zijn nog eens met recht kopzorgen! De senaat heeft ervoor ge zorgd dat het probleem- Nieuw-Guinea, dat ons een beetje met rust liet sinds het aan een geheime Bunker kon worden toevertrouwd, weer onder onze aandacht is geduwd. Het is een stevig geduw geweest, daar niet minder dan veertien Eerste- Kamerleden zich ermee heb ben bezig gehouden. Minis ter Luns zal dit karwei eer der zo hebben aangevoeld dat er meer aan is getrokken dan geduwd, terwijl zelfs vier van zijn politieke vrien den een actie op touw zetten om hem weg te wer ken. Zo hebben de debat ten over buitenlandse zaken in de Eerste Kamer wel een zeldzaam spel van in uiteen lopende richtingen werken de krachten te zien gegeven. Een niet allerdaags ver schijnsel, hoewel de senaat de laatste jaren wel vaker de neiging heeft getoond om tot verrassende prestaties te komen. HET verrassende was ditmaal zeker niet ge legen in het sombere ver haal van de socialistische woordvoerder De Niet, wiens onheilsvolle stemge luid toch altijd een nood- lotszwangere sfeer veroor zaakt. De Partij van de Ar beid heeft nu wel zo lang zamerhand de niet meer weg te vagen indruk geves tigd dat zij er in haar op positie van uit gaat dat ie der kabinet waar geen so cialisten in zitten, tot niet meer in staat is dan klun gel- en broddelwerk. Het doet er dus niet toe wat er vanachter de regeringstafel wordt beweerd, ieder argu ment wordt krachteloos te genover de sterotiepe aan klacht: Wij vertrouwen u met. Wat dit betreft bevatte de aanval der socialisten dus ook ditmaal geen nieuws. Wel opzienbarend was dat mr. Luns hetzelfde wantrou wen kreeg te horen van be vriende zijde, uit de mond van de Maastrichtse porse lein- en tegelfabrikant mr. Regout: Minister, u bent on geschikt om met de Indone siërs te praten, daarom hebt u dr. Van Roijen er aan ge zet, maar de onderhande lingstechniek en -tactiek deugt niet, ga daarom heen en als u onverhoopt niet wenst heen te gaan neem dan tenminste een minister zonder portefeuille erbij om deze het zaakje te laten op knappen. DEZE ronde taal van de man uit het bedrijfsle ven, die het er om begonnen was zoals hij trouwens zelf zei zo spoedig moge lijk weer „goede betrekkin gen" met Indonesië aan te knopen, kreeg van minister Luns dit doorzichtig-porse- leinen antwoord: Ik zal het overwegen. Op zo'n ogen blik vinden wij het altijd jammer dat er in de Eerste Kamer zo zelden wordt ge lachen. Opzienbarend was ook dat mr. Regout, als lid van de grootste regeringsgetrouwe fractie zomaar plotsklaps kwam verkondigen dat hij tegen de begroting van buitenlandse zaken zou stemmen. Daar keek de se naat toch wel even van op. De liberaal mr. Van Riel bracht deze verwondering tot uiting in één enkel woord: Onbegrijpelijk. Maar het gekste was wel dat, toen tegen het einde van de de batten mr. Regout voor de tweede maal en nu nog dui delijker zijn eisen stelde en mr. Van Riel vroeg: Stemt u nu tegen de begroting?, de Limburgse staatsman ant woordde: Dit is nu niet aan de orde. Mr. Regout had gelijk: Volgende week wordt er pas gestemd. Wie weet welke verrassing hij dan weer voor minister Luns in petto heeft. Van onze correspondent BONN De kans bestaat dat er binnenkort, toch nog weer auto's van het merk Borgward gebouwd zullen worden. Een Spaans-Mexi caanse financiële combinatie heeft de crediteurencommissie van de Carl Borgward G. m. b. H. een bedrag van zestien miljoen mark (14,5 miljoen gulden) geboden voor de nog voor handen zijnde produktiemachines van de voormalige Bremer autofa- briek. De Spaans-Mexicaanse groep wil met die machines in Mexico de pro- duktie van het type Isabella beginnen en in Spanje de grote Borgward met 2,3 liter motor gaan bouwen. In Mexico is de Isabella jarenlang zeer populair geweest. Borgward had daar ook een assemblagebedrijf. De fi nanciële groep wil de Borgwards voor al bouwen voor export naar Noord- en Zuid-Amerika. Zoals bekend kwam er vorig jaar op nogal dramatische wijze een einde aan het 35-jarige bestaan van de Borgward- fabrieken. Grote schulden maakten het de eigenaar, Carl Borgward, onmoge lijk zijn wagens voor een redelijke prijs nog langer af te zetten. Het bedrijf werd toen gesloten. BRUSSEL (AP) Twee Nederlandse dames uit Baarn zijn in Brussel ge wond geraakt bij een botsing tussen hun auto en een vrachtwagen. De am bulanceauto die hen naar het ziekenhuis zou brengen, reed onderweg tegen een auto en kantelde. De chauffeur en de twee verpleegsters die naast de gewonden zaten, werden licht gewond. Een tweede ziekenauto bracht de gewonden ten slotte naar het St. Pierre ziekenhuis in Brussel.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7