Prijs van vw weer omlaag 25 JAAR Rijkspolitie rukte op tegen bende wapensmokkelaars EBfM&uf Den Haag haakt in op rede van president Soekarno Onpartijdige controle voorwaarde Raadsels bij Veenendaal Protestmarsen in om afgelasting alle Oranjefeesten FLINKE OMZET IN KLEEF Vader gelooft in ontvoering van dochter Minister gaf Stoops verlof om te trouwen Groene haring dit jaar taboe De Bilt: Koud Operavangers waren ziek PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND COMMISSARISSEN: HORECA KANS OP DERTIG PROCENT VRAGEN OVER PRIJZEN VAN AARDAPPELEN GOEDE VANGST IN KERKDRIEL JONGEN REDT VROUW VAN VERDRINKING Docle en vier zwaar gewonden bij botsing BANANEN De krant op 30 april Koud weekeinde Het weer overal MAISON VAN WESTEN BEVAHUIS Rijke keuze" °Ud' regen- en winterjassen SCHRIJVERS' STOFFEMIIS DE MUYNCK Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nis. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 51 Zaterdag 28 april 1962 REGERING: GRAAG EEN BESTAND Van onze correspondent BONN De raad van commissa rissen van Volkswagen is tegen de geruchtmakende recente prijsverho ging van de meest verkochte typen Volkswagen. Eenstemmig heeft de raad gisteravond besloten de direc tie van de fabriek voor te stellen om de prijsverhoging in te trekken. Het is niet te verwachten dat Nord- hoff, de president-directeur van Volkswagen, het voorstel van de raad van commissarissen naast zich neer zal leggen. Nordhotf. de man die Volkswagen groot maakte en die tot vorig jaar toen het bedrijf in een naamloze ven nootschap werd omgezet als een vrijwel almachtig alleenheerser kon optreden, is door het besluit van de raad van com missarissen eigen- Ijk gedesavoueerd Hij is immers de man die stelde dat de prijsverhogin gen noodzakelijk waren en die daar niet meer vanaf was te brengen. Toen hij de ver hogingen door zette werd zijn voorbeeld door andere fabrikan ten gevolgd. Nu heeft Nord- hoff het kennelijk toch verloren van de minister van economische za ken, Erhard, die steeds fel tegen de prijsverhogin gen van de auto's gekeerd is ge weest. De minis ter voelde zich door de automo bielindustrie in de rug aangevallen. ue kwamen namelijk juist nadat hij tegen de vakbonden te keer was gegaan wegens hun hoge looneisen. „Maat houden" was zijn devies. Erhard had in zijn strijd tegen Nordhoff een belangrijke troef achter de hand. Hij wist vijf van de negen commisarissen van Volkswagen achter zich. Dat waren twee leden van de regering in Bonn, twee leden van de regering van de deelstaat Nedersaksen en de voorzitter van het machtige Duitse vakverbond, Brenner, die tegen iedere prijsverhoging is. Prof. flr. ir. Nordhoff gedesavoueerd De verhogingen DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft de rede van president Soekarno van donderdag aangegrepen om te pogen in het grensgebied van westelijk Nieuw-Guinea een militair bestand te bewerkstelligen. KOPENHAGEN (AP) Een vreemde gebeurtenis heeft opschud ding verwekt in de Koninklijke schouwburg van Kopenhagen en een zanger in het ziekenhuis doen be landen. Het geschiedde tijdens de eerste acte van Rigoletto. In deze acte moest Rigoletto, gespeeld door Ib Hansen, door een lid van het koor over het toneel worden gedragen en daarna hoog in de lucht geworpen. Het was de bedoeling dat de zanger dan door drie hovelingen zou wor den opgevangen. Tot' stomme verbazing van spelers en publiek viel Hansen met een enorme smak op het podium. Het bleek dat de drie koorleden die de zanger moesten opvangen alle drie ziek waren. Niemand had ver vangers aangewezen. Hansen heeft nog enige tijd zijn rol doorgespeeld, maar na de tweede acte hield hij op en liet hij een dok ter komen. Die verwees hem naar het ziekenhuis. Hij heeft waarschijn lijk een hersenschudding. Politie na ongelukken: Eigen nieuwsdienst VEENENDAAL. Wat is er aan de hand met het drie kilometer lange stuk van de rijksweg 12 bij de afrit naar Veenendaal? De politie breekt er zich het hoofd over, want dit jaar zijn op dat stuk al twintig ongeluk ken gebeurd. Zeven mensen hebben daarbij het leven verloren vorige maand vier tegelijk. Bovendien zijn er drie men sen zwaar en tien licht gewond. Op het aansluitende stuk rijksweg dat in de gemeente Renswoude ligt kwamen van de week drie mensen om. De ongelukken gebeurden steeds, doordat de chauffeurs de macht over het stuur verloren over de kop sloegen of aan het slippen gingen. De politie heeft daar nog geen verklaring voor gevonden. Zij maakte gisteravond het volgende bekend: „De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de verklaring van de president van Indonesië te Medan op 26 april, dat Indonesië het overleg met Nederland slechts zal hervatten indien Nederland geen versterkingen meer naar Nederlands Nieuw-Guinea zal zenden. De rege ring stelt er prijs op harerzijds de verzekering te geven, dat zij geheel bereid is. mee te werken tot het be reiken van een akkoord, waaronder van beide zijden de militaire situa tie zou worden gestabiliseerd. Daarbij zullen uiteraard onpartij dige derde waarnemers, bij voorkeur van de zijde van de Uno, evenals zulks op andere plaatsen ter wereld geschiedt, tegen schending der over eenkomst moeten waken. De rege ring zal terzake stappen doen bij de waarnemend secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant. Zodra zulk een akkoord is bereikt, zal Neder land geen versterkingen meer zen den," De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Uno, mr. C. Schürmann, zal zo spoedig mogelijk instructies ont vangen voor een demarche bij Oe Thant. Voor wat de waarnemers betreft neemt de Nederlandse rege ring zich voor vooral de nadruk te leggen op hun onpartijdigheid, meer dan op hun eventuele optreden na mens de Uno. Oe Thant zo meldt onze cor respondent te New York heeft intussen de laatste dagen druk be sprekingen gevoerd over de stand van zaken in het Nederlands-Indo nesische conflict. Gisteren confe reerde hij met Ellsworth Bunker, de „derde man" die het plan-Bunker naar voren heeft gebracht. Donderdag en woensdag heeft Oe Thant gesproken met de assistent van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Harlan Cleve land, de Nederlandse vertegenwoor diger bij de Uno, mr. Schürmann en diens Indonesische collega Sukardjo. De bij de thans verdaagde Ne derlands-Indonesische besprekingen betrokken partijen hebben indertijd toegezegd dat zij Oe Thant van de situatie op de hoogte zouden houden. Zijn besprekingen van deze week moet men in dat licht zien. Inmid dels is er nog geen teken dat de afsluiting van het proces van kris tallisering van de posities nabij is. Eerste akkoord Van onze redactie economie ROTTERDAM. Tussen de onder handelaars van de werknemers en werkgevers in de horeca-bedrijven overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. In het ontwerp is een werk- classificatie voorgesteld voor het ge hele personeel. De lonen zullen hier door worden verhoogd met gemid deld dertig tot vijf en dertig procent. Bovendien zullen toeslagen worden verleend voor bewijzen van vak bekwaamheid. Het aantal vakantiedagen (nu vijf tien) zal niet worden uitgebreid. Wel zal voor de algemene feestdagen, voor zover zij niet op' zondag vallen een extra vrije dag worden gegeven. Ter compensatie van de invoering van de vrije zaterdag in een groot deel van het bedrijfsleven zal een halve dag vrij per week worden toegestaan. Ook de verzekering tegen ziekte en ongeval len zal aanzienlijk verbeterd worden. Het ontwerp-c.a.o. moet nog worden goedgekeurd door de centrale organisa ties van werknemers en werkgevers al vorens de voorstellen naar het college van rijksbemiddelaars zullen worden gezonden. LUXEMBURG, (ANP). Aan de com. missie van de E.E.G. heeft ir. H. Vrede- ling, Nederlands afgevaardigde in het Europese parlement, gevraagd of zij van plan is maatregelen te nemen om de aard appelvoorziening tegen redelijke prijzen te verzekeren. Bovendien vraagt de heer Vredeling of de Nederlandse regering nog heeft gereageerd op de brief van de commissie over de beperking van de uit voer van aardappelen. FOTO'S als deze verschijnen in deze dagen over vrijwel de hele wereld in alle kranten en tijdschriften. Nederland maakt zich op voor het grote feest ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van Koningin en Prins. Op de stralend mooie zevende januari 1937 werd het in Den Haag gesloten, onder groot enthousiasme van de hele bevolking. Wij hebben er in januari uitvoerig aandacht aan besteed. Koningin en Prins hebben hun zilveren bruiloft echter willen vieren tegelijk met de verjaardag van de Koningin, maandag 30 april. Uit vele landen van Europa en daarbuiten komen leden van vorstenhuizen naar ons land. Zij zullen de groots opgezette feesten voor een deel bijwonen. Na hun vertrek zal de gehele Koninklijke familie vier dagen lang samen met de Nederlanders in de elf provinciale hoofdsteden lief en leed herdenken. Op de' pagina's 9 en 11 wijden wij daarom vandaag extra aan dacht aan hetgeen de komende anderhalve week in het land gaat gebeuren. In woord en beeld vertellen wij over het leven van de voornaamste Koninklijke gasten. Op pagina 11 is bovendien allerlei nieuws opgenomen over de programma's. FOTO J. HAMELBERG Van een onzer verslaggevers KERKDRIEL. Tijdens een groots opgezette inval in het Maasdorp KcrkdricI tussen Iledel en Den Bosch heeft de rijkspolitie gisternacht acht mannen gearresteerd en een hoeveelheid wapentuig in beslag genomen. De buit bestond uit vier stenguns, een Duits geweer, een aantal automa tische pistolen, o.a. parabellums, een massa munitie en een hoeveelheid onderdelen van gedemonteerde wapens. Wapens en munitie waren uit Kleef afkomstig. Gebleken is dat de twee wegpivaten V. en K. uit Kerkdriel, die vorige week werden gearresteerd omdat zij aan de Duitse grens bij Wijlre een douanier hadden aangereden en meegesleurd, deze wapens en munitie uit Duitsland naar Nederland hadden gesmokkeld. In de auto van de piraten had de po litie enkele dozen patronen gevonden. Gevraagd naar de herkomst daarvan gaven zij tenslotte toe dat zij die mu nitie in Kleef hadden gekocht. De po litie in Kleef ondervroeg de wapenhan delaar. dóe grif toegaf d.at hij V. en K. niet alleen munitie had verkocht, maar dat hij in de loop van de laatste maan den ook heel wat wapens aan hen had afgezet. Deze mededelingen werd weer aan de Nederlandse politie doorgege- (Ingezonden mededelingt BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG MEISJE RUIM TWEE WEKEN SPOORLOOS Van onze correspondent DONN. De Westduitse politie en Interpol speuren al veertien dragen vergeefs naar Doris Hau- schild, de knappe vijftienjarige dochter van de Westduitse vertegen woordiger van een grote Nederland se scheepvaartmaatschappij. Doris, die lang en slank is en er met haar blonde Bardotkapsel uitziet als een achttienjarige, was met haar vader en moeder op 10 april van een reis door Italië in Duitsland teruggekeerd. Het gezin overnachtte in een hotel in de Beierse stad Landsberg. Doris gymna siaste in Rüsselsheim, had haar eigen kamer; haar ouders een kamer schuin daartegenover. Moeder en vader Hauschild werden de volgende morgen tijdens het ontbijt wat ongeduldig omdat de dochter maar niet verscheen. Toen de heer Hauschild in Doris kamer keek bleek het meisje met haar koffer en handtasje te zijn verdwenen. Lakens en dekens van haar bed lagen kriskras door de kamer ver spreid. Het enige wat van het meisje was achtergebleven was een stel haar- kammetjes. Schoonheid Sedert de morgen van de 11de april ontbreekt ieder spoor van het meisje, dat op haar school doorgaat voor een schoonheid. Na haar verdwijnen heb ben twintig Westduitse rechercheurs dagen lang Landsberg en omgeving uit gekamd. Daarna heeft men Interpol in geschakeld, terwijl vader Hauschild voort nog een particuliere detective heeft aangesteld om zijn dochter op te sporen. Volgens de vader staat het vast dat het meisje, dat niet in het bezit van haar eigen paspoort was, ontvoerd is. Hij verwierp de gedachte van de poli tie dat het meisje een vriend kon zijn gevolgd en op avontuur was gegaan. Daarbij kwam dat de Hauschilds pas op het laatste ogenblik hadden besloten in Landsberg te overnachten; een afspraak kon Doris dus niet gemaakt hebben. De heer Hauschild is ervan overtuigd dat internationale handelaren in blan ke vrouwen de hand in de verdwijning van zijn dochter hebben en dat hier dus sprake is van een ontvoering. Van onze correspondent BARNEVELD. Enige honderden Bameveldse jongelui hebben gister avond met spandoeken protestmarsen gehouden door de straten van Barne veld, omdat zij erover gebelgd waren dat op Koninginnedag in Barneveld alle feesten zijn afgelast door de Oranjevereniging. De politie, versterkt met collega's uit het naburige Voorthuizen, patrouilleer de regelmatig met auto's en fietsen door de straten, hier en daar de beto gers met enige ferme tikken versprei dend. Op een gegeven moment gingen enige honderden jongens op een druk kruis punt plat op de grond zitten en ver sperden zo de weg voor het verkeer. De zitdemonstratie duurde ongeveer een kwartier, waarna de jongelui andere punten van het dorp opzochten. Op enkele plaatsen hebben zij de straat opengebroken. In gesloten formatie marcheerden zij op, intussen luidkeels Oranje Boven zingend. De onrust was begonnen toen donderdagavond en ook gisteren ge stencilde en gedrukte raambiljetten overal op winkelramen in de straten werden opgehangen. Op deze biljetten, oranjekleurig, kon men het programma voor Koninginnedag lezen: 12. enz. Pauze, en dan de volgende punten met stippeltjes. Tot slot, aldus het büjet, een verrassing, goedgekeurd door B. en W. Op een ander oranje biljet met zwarte rouwrand wordt de gemeente uitgeno digd aanwezig te zijn op de avond van 30 april om 24 uur ter bijwoning van de begrafenis van de Oranjevereniging. Kortgeleden had het bestuur van de Oranjevereniging aangekondigd na Koninginnedag en bloc te zullen aftre den, omdat het van B. en W. van Bar neveld geen medewerking had onder vonden. De Oranjevereniging had op Koninginnedag een oranjespeeltuin (kennis) voor de bevolking willen openstellen. B. en W. gaven geen toestemming, omdat de kermis 's zaterdags zou moe ten worden opgebouwd en 's zondags zij het door zeilen bedekt zou moeten overstaan. Kerkgangei's zouden zich daaraan kunnen ergeren. Ook een plan voor een feestavond met Oranje bal werd geketst. Het bestuur van de Oranjevereniging besloot daarop het bijltje er bij neer te leggen. Van onze correspondent UTRECHT. De twaalfjarige Har ry Oostveen uit Utrecht heeft gister ochtend de 65-jarige mejuffrouw Stuiver van de verdrinkingsdood gered. Hij hield het hoofd van de vrouw zo lang boven water tot voorbijgangers de vrouw op het droge trokken. Mejuffrouw Stuiver was het water in gegleden, toen zij bij Manenborg de eendjes stond te voeren. Harry Oost veen, die dat zag gebeuren, was de vrouw meteen nagesprongen. EINDHOVEN. Twee auto's zijn gisternacht in Eersel bij Eindhoven in volle vaart tegen elkaar opgebotst. De bestuurder van een der wagens, de heer W. Wouters uit Bergeik, kwam om het leven. Zijn vrouw, twee stief zonen en de chauffeur van de andere auto werden zwaar gewond. ven. wat tot gevolg had dat V. en K. een hele rij namen opgaven van mensen in Kerkdriel aan wie zij wapens en mu nitie hadden doorverkocht. Op deze mededeling organiseerde de rijkspolitie in het district Nijmegen in sa menwerking met de justitie in Den Bosch een groots opgezette nachtelijke huiszoeking. Een hele stoet politiewa gens, bemand met vijtig man rijkspolitie, en een militaire auto denderden gister nacht Kerkdriel binnen. Overste A. Cammaert, districtscommandant van de rijkspolitie te Nijmegen, had het com mando. De officier van justitie uit Den Bosch, mr. A. baron van Imhoff, nam met zijn substituut, mr. J. Booster en de rechter-eommissaris jhr. mr. G. van Sasse van Ysselt zitting in het raadhuis, waar de arrestanten gedurende de nacht terstond werden voorgeleid. Zie verder pag. 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Uit de originele tekst van het rekest dat de naar Oost- Duitsland vertrokken soldaat J. Stoops uit Breda had ingediend blijkt dat hij extra verlof had aangevraagd om in Oost-Duitsland te gaan trouwen. Hij deelde in zijn verzoekschrift mee dat zijn aanstaande in verwachting was. Daarom had hij extra spoedverlof gevraagd. Minister Visser heeft dat verzoek op 19 april ingewilligd. In de ministeriële beschikking werd soldaat Stoops extra verlof gegeven, onafhan kelijk van het paasverlof. Tijdstip en duur van het extra verlof konden wor den vastgesteld door de commandant van Stoops te Ermelo. Het was de bedoeling dat Stoops deze mededeling na terugkeer van paasverlof zou ontvangen. Hij heeft echter niet op de uitslag van zijn ver zoek gewacht en is tijdens het paas verlof op eigen initiatief naar Oost- Duitsland gegaan. Omdat Stoops in zijn rekest Oost- Duitsland had vermeld zonder verdere plaatsaanduiding van zijn reisdoel was het verzoek naar de minister doorgezonden. Uit de mededelingen van zijn moe der en broers, die wij gisteren hebben gepubliceerd, blijkt dat hij zijn voor genomen reis naar Oost-Duitsland bui ten hen om heeft voorbereid. Een raadsel is nog steeds waar hij zijn bruid heeft leren kennen. Voor zover men kan nagaan is hij nimmer in Oost-Duitsland geweest. DEN HAAG De nieuwe haring zal dit jaar veel zouter zijn dan gewoonlijk. Bovendien zal er geen groene haring worden verkocht. De oorzaak hiervan is de vorig jaar gedane ontdekking, dat bepaalde stoornissen in de ingewanden kun nen optreden door een worm die zich in de haring bevindt. Deze worm kan met zout worden bestreden, en daarom wil minister Veldkamp (sociale zaken en volks gezondheid) de vis meer gezouten zien. Het Produktschap voor vis en visprodukten heeft nu een veror dening aangenomen, waarin staat, dat de haring langer moet worden gezouten. De eerste vangsten van de vloot, die op 21 mei zal uit varen, mogen niet voor 28 mei wor den verkocht. Ik hou voldat we dit jaar meubelen hadden moeten kopen en volgend jaar een t.vd Ingezonden medede tin g aA' Op maandag 30 april zal Zeeuwsch Dagblad op de nor male wijze en tijd verschij nen. Abonnees, die de krant per post ontvangen kunnen op deze dag hun blad op de daarvoor bestemde uren af halen aan het postkantoor ter plaatse. Weersverwachting K.N.M.I. in De Bilt, avond: van het geidig tot van- Over het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen noord en noordwest. Aanhoudend koud a weer. MIESJE: Het zonnetje wordt zeker oranje ge verfd. 29 april: zon op 5.16, onder maan op 3.30, onder 13.41. 30 april: zon op 5.14, onder maan op 3.59, onder 14.02. 10.02; Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren grondig mis gegaan aim,!1 eei. en V00rï0Pig zal het zo £JE»™.ÜP Ter.schelling is het kwik gistermiddag niet hoger dan zeven graden gekomen, alleen in Twente werd nog dertien graden bereikt. Ook in Centraal-Europa, waar deze week een bona tropische hitte had geheerst, is de temperatuur sterk gedaald. Gistermiddag zyn uit Zuid-Frankriik nog temperaturen tot 28 graden ge meld en ook in Italië was het heer lijk, maar de kans bestaat dat de seren" h' Ze"S de A1Pen zal pas- „0E,en„dïpressle' die ov" Scandinavië naar het oosten ls getrokken en een zfin'esamen j 8' dru? ba Schotland zon samen de oorzaak van de noor delijke stroming, die in de Poolzee mwo,8/1 ïe Iangs een hüia rechte Ion tot in Frankrok kan worden ge volgd. De lucht vertrekt met tempe raturen van tien tot vijftien graden "and enUinu=he omgeving van Groen land en Spitsbergen en komt hij onze kust aan met een temperatuur van z"'en graden boven nul, de tempe ratuur die het zeewater heeft. ten nieuwe depressie, die over Noord-Scandinavië trekt, zal de wind b»°™ vandaag doen aanwakkeren. Veel wolken in de noordelijke stro- teren 2 mafrdrt Z°S Iange tUd ver«uis- rnt ns op meer dan spatj,es regen is in het zuid- S" - groot; in dc oostelijke provincies is er wei kans op een bui guurWeer dus ooaangenaam en weer Helsinki regen Stockholm l.bew. Oslo l.bew. Kopenhagen z.bew. Aberdeen onbew. Londen z.bew. Amsterdam g.bew. Bfussel g.bew. Luxemburg h.bew. Parijs onbew. Bordeaux z.bew. Grenoble l.bew. Nice onbew. Berlijn h.bew. Frankfurt z.bew. Miinchen h.bew. Zürich Genève Locarno Wenen l.bew. onbew. onbew. z.bew. Innsbriick z.bew. Belgrado regen Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbew. onbew. onbew. z.bew. l.bew. z.bew. wind N N N NW ozo N NW N ONO NNO NNO NW O NNW N NNO NNO ONO OZO NW OZO N zzw zw stil ONO Z WNW max.t. n.sl. 7 17 15 13 13 32 10 12 12 13 25 23 18 14 12 15 19 22 26 17 17 26 22 22 18 19 25 22 0 0 0 0.2 0 3 0 0 0 12 7 0.1 2 0 0 0 0 Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes GOES Bij ons lage prijzen L. Vorststraat 64 goes he's Familie! In de Lange Vorststraat, t.o. „BercoM OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214, 1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1