Repetitie tussen Londen en Schiphol Acht dagen feestvreugd Groothertog Felix en groothertogin Charlotte D Zaterdag 28 april 1962 ZLEUWSCH DAGBLAD UIT PERZIË UIT LUXEMBURG WAAR DE BLOEMETJES AL BUITEN STAAN Sjah Mohammed Keizerin Farah Amsterdam staat klaar met fleurig welkom Dinsdag 1 mei Woensdag 2 mei Zaterdag 5 mei Maandag 7 mei Dinsdag 8 mei Woensdag 9 mei Zorg voor veiligheid Maandag 30 april AMSTERDAM, waar veel van het programma zich zal afspelen, tegelijk verblijfplaats voor de meeste koninklijke gasten, heeft zich in een extra mooi feestkleed gestoken. Op verzoek van de Koningin zal de illuminatie van de grachten en de belangrijkste gebouwen in plaats van op 15 juni de hele feestweek al zijn ontstoken. Kalverstraat en Nieuwedijk krijgen van hun winkeliers een eigen versiering. De gemeente heeft er voor gezorgd, dat er in de stad een dikke duizend versierde masten zijn geplaatst. Honderden bloembakken en ander fleurig groen zullen even zovele vrolijke plekken in het stadsbeeld vormen. De Dam krijgt een enorm verlicht boeket van vlaggen, bloe men en vanen. Alles was keurig voor elkaar, maar moeder natuur dreigde roet in het eten te gooien. Bolbloemen lieten het afweten, berken noch beuken wilden blad krijgen. Er zijn heet gestookte kassen aan te pas gekomen, totdat het eindelijk gearriveerde echte voorjaar het toch nog beter bleek te doen. Een ernstiger zaak voor de hoofdstad was de veiligheid van de vele buitenlandse gasten en het in de hand houden van de verwachte grote drukte. Er zit niets anders op: maandag zullen alle Amsterdamse agenten dienst moeten doen, óók zij die al een nachtdienst achter de rug hebben. Tijdens de rijdende en varende receptie langs een twaalf kilometer lange route zullen ruim duizend geüniformeerde politiemannen en een paar honderd in burger op de been zijn. Op dezelfde manier hoopt de politie alles in goede banen te kunnen leiden, als op 2 mei tijdens het spitsuur in het verkeer de koninklijke gasten terugkeren van de Keukenhof en tegelijk de voetbalwedstrijd Real Madrid—Benfica begint. v. Prins Jean en prinses Joséphine Charlotte Groothertogin Charlotte en prinses Marie Astrid Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De vroege pere en pruimebomen in Zuid-Limburg hebben hun kroonblaadjes openge vouwen. Ook het grootste deel van de kersebomen staat al in volle pracht. De Zeeuwse bloesemgebieden op Zuid-Beveland en in de westhoek van Schouwen Duiveland beginnen kleur te krijgen. In de buurt van Den Bosch staan de perebomen te pronken met hun witte pracht. Bloeiende krentebossen zijn te nm- den in het nationale park De Hoge Ve- luwe, in Ommen, bij het landgoed Eerde en in de buurt van Dwingelo. T TIT Luxemburg zijn het gedeel telijk „oude beken den" van koningin Juliana die haar hun gelukwensen komen aanbieden. Groothertog Felix en groothertogin Charlotte bezoch ten lang vóór de laatste oorlog al ons vorstenhuis. Deze keer zullen zij zijn vergezeld van hun zoon, troonopvolger Jean, en diens echtgenote José phine Charlotte, de enige dochter van koning Leo pold en koningin Astrid van België. Ook prins Charles van Luxemburg maakt de reis mee. Voor prinses Jo séphine Charlotte is Nederland ove- i-igens geen onbe kend terrein. Sa men met haar broertje Boude- wijn logeerde zij in de jaren dertig herhaaldelijk in Noordwijk. De heerlijke uren aan het strand werden afgewisseld met lessen ter verbete ring van hun ken nis van de Neder landse taal. Ook in Zweden bracht de jonge prinses lange va kanties door. Zij logeerde dan bij haar grootouders van moeders zijde, prins Karei en prinses Ingeborg van Zweden. De zomer van 1952 werd voor Joséphine Charlot te een beslissende. Koning Leopold had een landgoed gehuurd naast dat van de famiüe van het Groothertog dom. Zij bleef er verscheidene we ken, in gezelschap van de prinsessen en van prins Jean. Nog geen jaar later werd hun huwelijk met grote luister voltrokken. Inmiddels is kroonprins Jean ingevolge een be slissing van groothertogin Charlotte stadhouder geworden. Als zodanig kan hij alle stukken tekenen die de signa tuur van het staatshoofd behoeven, al blijft de feitelijke bevoegdheid berus ten bij de groothertogin. Zij zelf heeft vier schattige kleinkinderen gekregen. "jXiT de koninklijke gasten voor wie het Amstelhotel in Am sterdam vrijwel geheel is gereser veerd, behoren ook Mohammed Pahlavi de Shanin, de nu 42-jarige heerser van Perzië, en zijn gemalin Farah de Shabanou. Van alle vrou welijke gasten van koningin Juliana zal deze 23-jarige keizerin onge twijfeld de meeste aandacht trekken omdat zij nu eenmaal is omgeven met een mysterieus waas van schoonhfeid en romantiek. Haar niéuwe le ven begon in feite al, toen de Perzi sche ambassadeur in Parijs de studen te in de architec tuur toevertrouwde, dat zijn Keizer lang geleden al tijdens een ontvangst in de ambassade zijn blik ken met welgeval len op haar had la ten vallen. Er brak een tijd aan van heen en weer reizen naar de Perzische hoofd stad, van vele be zoeken aan beroem de coiffeurs, en van vele inkopen. Farah Diba verrijkte haar garderobe voor een bedrag van ruim een half miljoen guldens. Het 21-ja- rige meisje kreeg van haar machti ge verloofde een ring met een vier kante steen, die „schitterde als de zon". Yves St. Laurent kreeg de op dracht tot het maken van haar trouwjapon. Op 21 december 1959 werd het huwelijk met grote pracht en praal in Teheran gesloten. De keizer van Perzië had zijn derde vrouw ge trouwd, omdat prinses Fawzia, de zuster van koning Faroek van Egypte, en keizerin Soraja Esfan- diari hem geen mannelijke opvol ger hadden geschonken. Op 31 oktober 1960 werd dat an- De sjah van Perzië ders. Vuurpijlen schoten des avonds de donkere lucht boven Perzië's hoofdstad in. Farah Dibah had een kroonprins ter wereld gebracht. Eén en veertig saluutschoten gaven de bevolking het sein tot het schoonste feest dat zij in lange tijd had kunnen vieren. „Allah zij ge loofd en geprezen", riep de Sjah uit, toen hem de heugelijke tijding werd gebracht. Drie keer ging hij kijken naar zijn prins, van wie werd verteld dat hij de zachte zwarte ogen van zijn moeder en de mond en de kin van zijn vader heeft. e eerste voortekenen van de naderende gebeurtenissen zijn al gesignaleerd. Deze week landde op Schiphol het Bristol Britannia vliegtuig van de Britse luchtmacht, dat dinsdag konin gin Elizabeth van Engeland naar Ne derland zal brengen. Samen met haar zal de vroegere hertogin van Kent, prinses Marina, met haar dochter prinses Alexandra van Londen naar Schiphol worden gebracht. Zes man nen en een vrouw zullen de beman ning vormen. De vlucht van deze week stelde de Britse luchtmaar- schalk sir Edward Fielden, „captain of the queens's flight" in staat tot het treffen van voorbereidingen met de directie van de luchthaven. Ongeveer een half uur na koningin Elizabeth komt haar echtgenoot prins Philip met een De Haviiland Heron vliegtuig op Schiphol aan. Voor zijn vertrek uit Engeland gaat prins Phi lip eerst zijn zoon, prins Charles, naar een kostschool in Engeland bren gen. Kaviaar Deze week is in Amsterdam ook een grotei hoeveelheid verse koninklijke kaviaar aangekomen. Het is een van de geschenken van de sjah van Iran en keizerin Farah. Zij zullen konin gin Juliana en prins Bernhard ook een prachtig Perzisch tapijt aanbieden. Na het bezoek van de sjah in 1959 aan ons land zijn de koninklijke fa milies van beide landen zeer bevriend geraakt. Er is sindsdien een drukke persoonlijke correspondentie gevoerd en prins Bernhard heeft de sjah nog verscheidene malen ontmoet. F eestverlicliting Als woensdagavond om ongeveer negen uur de Oranje met liet konink lijk paar en de hoge gasten aan boord de Hoogovens passeert, zal ook dit be drijf een bijdrage leveren tot meer dere luister van het feest. Aan de zij de van het Noordzeekanaal zullen, de bedrijven feestelijk zijn verlicht of door strijklicht worden beschenen. Het hotels chip Arosa zal met achttien honderd witte lampjes zijn geïllumi neerd. De twee grootste hoogovens worden met natriumlampen verlicht. Parades Ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana staan voor maandag parades op het programma in Apeldoorn, Arnhem. Coevorden en Roosendaal. Ballon-gevaar Wees voorzichtig met speelgoedbal lonnen. Deze waarschuwing is op haar plaats, nu de volgende week weer vele met gas gevulde ballonnen zullen worden opgelaten. Meestal zijn deze ballonnetjes gevuld met een brandbaar gas. Zodra er open vuur, een brandende sigaar of sigaret bij komt, kan dat de oorzaak zijn van een vrij hevige ontploffing, gepaard gaan de met een steekvlam. Er zijn al ver scheidene ongelukken mee gebeurd. In de buurt van Grenoble hebben zich gisteren nieuwe aardschokken voor gedaan, maar er is geen ernstige scha de aangericht. Bij de aardschokken die zich twee dagen geleden bij Grenoble voordeden, werden graven opengescheurd, grafste nen omver geworpen en daken bescha digd. (Ingezonden mededeling) ACHT DAGEN lang zal Nederland in het teken staan van de viering van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. Van het bijzonder uitgebreide programma zal een gedeelte worden bijge woond door de ongeveer 140 buitenlandse gasten van het zilveren bruidspaar. De laat ste vier dagen zal het gehele koninklijke gezin een bezoek brengen aan de elf provin ciale hoofdsteden. Er wordt al gesproken van „De Elf stedentocht" en „De Konink lijke marathon". Hoofdpunten zij.n daarbij de manifestaties in Gronin gen, Arnhem, Den Bosch en Den Haag, waar de Neder landse jeugd antwoord zal geven op de door het Konink lijk paar gestelde vraag, hoe de jeugd haar taak ziet in de wereld van vandaag en morgen. Zij zal op die manier tevens dank bren gen voor het geschenk dat Koningin en Prins de gehele Nederlandse jeugd hebben gegeven. Het bestaat in de eerste plaats uit twee ter reinen die het Koninklijk paar ter beschikking heeft gesteld. Bovendien hebben Koningin en Prins een aan- vangskapitaal geschonken, tot het op die terreinen stichten van jeugdcentra. ningin en Prins een geheim. Zij hebben gevraagd om ,,een genoe- gelijke avond, waarop wij ons eens echt kunnen amuseren". Pu- bliciteitschef Mijksenaar heeft al leen verklapt, dat het een spec tacle coupé wordt van zang, dans en muziek. Uitsluitend kaarsen zullen voor de verlichting zorgen. De volgende dag, dinsdag 1 mei, beperkt de viering naar bui ten zich tot de avonduren. Om half acht zullen de inmiddels gearri veerde buitenlandse gasten aanzit ten aan een diner in het Amstel hotel. Twee uren later zal voor de meesten van hen een bijzondere attractie aanbreken: per rond vaartboten een tocht door de ver lichte grachten. De feesten van deze dag worden besloten met een groot bal in het paleis op de Dam. e De volgende ochtend om twaalf uur zal het ongewone schouwspel zich voordoen, dat vorsten en vorstinnen bij het Am stelhotel in autobussen stappen die hen in een half uur naar de Keukenhof zullen rijden. Zij zullen daar de lunch gebruiken en een rondwandeling maken. Later op de middag zal het gehele konin klijke gezin aan tweehonderd Ne derlandse gasten een thee aanbie den. Tussen zes uur en half zeven zullen zestig koninklijke auto's de gasten van het Amstelhotel naar de Oranje van de Stoomvaart Maatschappij Nederland brengen. Om verkeerstechnische redenen gaat de route buiten het centrum van de stad om via Kattenburg. Elke auto krijgt een eigen escorte van motorrijders, die zelf de af zetting zullen regelen. Als de Oranje om zeven uur is afgevaren, begint aan boord een diner, ge volgd door een bal. Twee orkes ten, een pianist en Fred Kaps heb ben tot taak, de verpozing tot een aangename te maken. Om kwart over tien die och tend brengt de Koninklijke trein het gezelschap in de Overijsselse hoofdstad. Na een rijtoer per auto door twee stadswijken, zullen de vorstelijke bezoekers een défilé ga deslaan van praalwagens en groe pen die de gehele provincie en de noordoostpolder vertegenwoordigen. In een bijeenkomst met jongeren zal een kort concert worden be luisterd, en dan volgt een tweede rijtoer door een ander gedeelte van de stad. Om kwart over twee stopt de Ko ninklijke trein in Arnhem. Hoogte punten van het bezoek daar zijn een rit in open auto's door een groot deel van de stad naar de schouwburg. Samen met jongelui uit Overijssel, Utrecht en Gelder land zullen de bezoekers daar kijken en luisteren naar het door EUy van Stekelenburg geschreven en geregisseerde muziekspel „De toekomst". Om goed vier uur wandelen Ko ningin, Prins en prinsessen naar het Provinciehuis. Langs het par cours zullen muziekgezelschappen, volksdansgroepen, ruiterij, honderd vendeliers en duizend man van de Gelderse schutterij demonstreren. Vanaf het balcon van het Provincie huis zal het Koninklijk gezin de monstraties door tweeduizend pad vinders volgen. Nog dezelfde dag wacht de ko ninklijke familie des avonds in Utrecht een zeer charmante ont vangst met een bijzonder attractief programma, dat ruim twee uur zal duren. Om half zeven zal op het Vredenfourg voor duizend man een bevrijdingsmaaltijd zijn aangericht. De Koningin, de Prins en de prin sessen zullen tussen de feestende menigte doorwandelen en later in de Kloosterhof een soortgelijke maaltijd van meat and vegetables gebruiken. Het bezoek wordt beslo ten met een tocht door de grachten en een koele dronk in de kelder van Rotisserie Du Pont St. Jean. De drie noordelijke provincies. Om kwart over tien zetten twee Fokker Friendships de Koninklijke familie neer op het vliegveld Eelde. Het programma in Leeuwarden is niet uitgebreid. Samen met duizend genodigden, ouden van dagen en in validen zullen de bezoekers op het Wilhelminaplein kijken naar een défilé van deputaties uit de 44 Frie se gemeenten, gevolgd door een zanghulde. Ook weer met genodig den uit een groot aantal sectoren van de Friese samenleving zal in het Beursgebouw een Friese koffie tafel worden gebruikt. Inmiddels staat dan de konink lijke trein al weer gereed, die het gezelschap naar Groningen zal rij den. Hoofdschotel daar is de jeugd- manifestatie in de stadsschouwburg door de drie noordelijke jeugdra den. Onze medewerker P. Terpstra uit Leeuwarden schreef voor deze gelegenheid het jeugdspel „Een lied zonder kleur". Na afloop wordt op de Grote Markt een mdssale muzikale hulde gebracht en zullen de 56 gemeenten van de provincie zich in een défilé aan het vorsten huis presenteren, een en ander ge combineerd met een bloemenhulde. Na zes uur des avonds wacht in Assen een soortgelijk programma. Ook weer een rijtoer en een zang- hulde door drieduizend leerlingen van lagere scholen onder leiding van de tachtigjarige dirigent Jan de Wit. Het défilé hier zal be staan uit versierde wagens uit alle Drentse gemeenten. Als dan ook nog manifestaties van Drentse jeugdorganisaties zijn bekeken, zal de Koninklijke trein zich om goed acht uur die dag voor het laatst in beweging zetten. Al vroeg de volgende ochtend staan de vliegtuigen op Soesterberg klaar, want om tien uur staan drie duizend schoolkinderen op het sportterrein aan de Nadorst in Mid delburg verlangend uit te kijken naar de helicopters, die het laatste gedeelte van de reis verzorgen. Vóór hef stadhuis op de Markt zal het Koninklijk gezin deelnemen aan een „Zeeuwse manifestatie" door 440 schoolkinderen. Gekleed in oranje, witte en blauwe bloesjes zullen de kinderen een „landkaart" van Zeeland vormen. Bij Eede zal de Koninklijke familie de grens overschrijden, waarmee wordt te ruggegrepen op het historisch ge beuren na de bevrijding van het zuiden. Koningin Wilhelmina kwam toen ter plaatse ons land weer bin nen. Om één uur precies zal Zeeland de helikopters kunnen nawuiven, want dan gaan zij al weer op weg naar Den Bosch. In de Brabanthal daar wacht de derde grote jeugd- manifestatie van deze dagen. Het zal een allegorisch spel zijn, ge schreven door de heer J. Naaijkens uit Hilvarenbeek. Jongelui uit de drie zuidelijke provincies zullen het opvoeren. Dan rest alleen nog tijd voor een rit naar het huis van de Commissaris der Koningin en een thee met genodigden. Maastricht heeft de zaken groots en met veel gevoel voor feeërieke sfeer aangepakt. Natuurlijk is er vanaf de heliport eerst een rijtoer door de stad, maar als er dan is gegeten in het paleis van de goever- neur, gaat het feest pas goed be ginnen. Negen uur: lichten aan op het water en een groots schouwspel op de Maas. Op pontons zullen men sen uit allerlei Limburgse steden ballet en toneel laten zien en scho ne muziek doen weerklinken. Ben gaals vuur zal worden ontstoken, vuurwerk zal boven de hoofden uit elkaar spatten. Het Koninklijk ge zin zal vanaf verscheidene schepen het spektakel gadeslaan. Dan zal het inmiddels te laat zijn geworden voor de lange reis terug. De nacht wordt daarom doorge bracht in het paleis van de goever- neur. O De laatste dag, bestemd voor Noord- en Zuid-Holland. Eerst van Maastricht vliegen naar Schiphol en vandaar per snelle auto's naar het provinciehuis in Haarlem. Ont vangst door het college van gedepu teerden en om kwart over elf een défilé van vele vertegenwoordigende groepen uit de provincie. Na de lunch zullen de Haarlemmers en wie er verder komen kijken nog een half uur gelegenheid hebben voor toejuichingen tijdens een rijtoer en dan rijdt het gezelschap om half drie naar de laatste van de elf ste den, Den Haag. Tien over drie precies stoppen de auto's voor Het Huis ten Bosch. Het hele Corps Diplomatique zal daar Koningin en Prins ontvangen en een geschenk aanbieden. Om vier uur wacht in de Ridderzaal een ontmoeting met de leden van provinciale staten en dan gaat de Koninklijke familie in het Scheve- ningse circus luisteren naar een dis cours tussen de jeugd van Noord en Zuid-Holland over de vraag wat zij denkt van haar taak in het he den en in de toekomst. De jongelui zelf zullen de Koninklijke gasten ont vangen. Dwars over het hele Gevers Dey- nootplein heen zal Haagse en Sche- veningse jeugd een erehaag vor men, als de Koninklijke familie zich voor de laatste maal opmaakt voor een huldiging door de jeugd. Deze gebeurtenis zal tegelijk het einde zijn van een wel heel uitge breid programma op ongetwijfeld indrukwekkende maar tegelijk ver moeiende dagen. Keizerin Farah met prins Reza. AMSTERDAM. De zorg voor de veiligheid van de koninklijke gasten in het Amstelhotel is toevertrouwd aan 45 rechercheurs van de Amsterdamse poli tie. Onder leiding van drie inspecteurs zullen zij in drie ploegen dag en nacht waken over het welzijn van de hoge be zoekers. De zorg voor de veiligheid van de leden van het Koninklijk Huis, ook tijdens de reis met de Oranje, is in handen gelegd van rijksrechercheurs. Acht motorrijders van de Amsterdam se politie zijn nog in reserve gehouden. Zij kunnen de buitenlandse koninklijke gasten escorteren, als zij incognito in de stad een kijkje willen gaan nemen. Morgenochtend een dag voordat de eigenlijke feestelijkhe den beginnen zullen de Konin gin en de Prins een kerkdienst bijwonen in de Westerkerk te Am sterdam. Vanaf tien uur zullen de vele autoriteiten voorrijden. De dienst begint om half elf en zal gedurende het volgende uur door de radio worden uitgezonden. Maandag 30 april, Koninginne dag, zal gelden als de officiële her denkingsdag, met als hoogtepunt de rijdende en varende receptie door een groot deel van de hoofd stad. Om drie uur zullen het ko ninklijk paar en de vier prinses sen in calèches van het paleis op de Dam wegrijden. Een lange rit o.a. langs Spui, Koningsplein, Leidscheplein, Vondelpark, Mu seumplein, Van Baerlestraat en de Bernard Sweerskade zal hen naar het nieuwe R.A.I.-gebouw brengen. Vijftienduizend mensen zullen hun daar een welkomstlied toezingen terwijl zij het gebouw binnenrij den. Kort nadat burgemeester Van Hall zijn toespraak zal hebben ge houden, vaart het koninklijk gezin bij de Berlagebrug weg voor een tocht in de koningssloep over de Amstel. Tegenover het gelijknami ge hotel zal de drijvende brand spuit Jan van der Heyden een spuitdemonstratie geven. In het hotel zal het Corps Consulaire zich presenteren, terwijl zich bui ten padvindsters met erebogen op stellen. De calèches brengen het koninklijk gezin dan weer via de Reguliersbreestraat en het Munt plein naar het paleis op de Dam. Om half acht in de avond begint daar een diner dat Koningin en Prins Nederlandse autoriteiten aanbieden. Om tien uur ten slotte zal het bruidspaar in het Concert gebouw worden bejubeld. In bij zijn van achthonderd gasten wordt eerst (symbolisch) het nationale geschenk aangeboden. Wat er daarna precies gaat ge beuren, blijft op verzoek van Ko- Daarmee zijn de progi-amma's, voor zover zij door de buitenlandse gasten worden bijgewoond, ten einde en volgen twee dagen rust. Vier bijzonder vermoeiende dagen staan te wachten als zater dag 5 mei de marathon langs de hoofdsteden begint. Ingezonden mededeling) ra HELDER.' zo SCHOON! PnOFTTEEH ZOLANG DE VOORRAAD STREKT! volmaakte pasvorm - uiterst sterk riyions „ri, m.a. dus vSordelig door lange levensduur

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11