Twee Amerikaanse ruimteverspieders Ouders wisten niets van toestemming minister Eerste satelliet in internationale samenwerking Vrij Nederland niet verboden RAADSELACHTIGE VERDWIJNING VAN SOLDAAT JAN STOOPS GRANDIOZE TELEVISIEWEEK GEEN EXTRA WINST VOOR MELKMAN TANKER NA AANVARING IN BRAND BSlf MSlI t PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kosmos 4 Nieuwe Ranger Onderzoek nodig naar daling van Nederlandse bodem Strop voor Britten valt nog mee iedere dag een topprogramma MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Vliegtuig haalde zieke Nederlandse vrouw uit Lyon „Autokoningen" in West-Duitsland doen beloften Zie verder pag. 5 Drie doden bij slippartij Deens koningspaar niet naar feest Geen gesprek bij voortgang van troepentransport" Feestelijk palet in bollenstreek Effectenkantoor in Wassenaar failliet 't Gooi bijna een uur in donker Prof. Romme lid Raad van State Dode en vijf gewonden bij autobotsing De Bilt: Kouder Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbift 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad SALVO VAN KUNSTMANEN Eigen Nieuwsdienst ]\EW YORK oor de ruimtevaart was het gisteren een druk- ke dag. De Amerikaanse ruimtesonde Ranger 4 sloeg te pletter op de achterkant van de maan en verder werden vier kunstmanen ge lanceerd, waarvan drie in Amerika en een in de Sowjetunie. Een van de drie Amerikaanse lanceringen gold de eerste internationale kunstmaan; die werd, voorzien van een keur van Engelse instru menten op Cape Canaveral de wereldruimte ingezonden. De an dere twee Amerikaanse kunstmanen, gelanceerd op de basis Point Arguello in Californië, waren militaire waarover de Amerikaanse luchtmacht geen gegevens wilde verstrekken. De Russische kunst maan, Kosmos 4, werd „ergens in de Sowjetunie" gelanceerd. dat de Rangers bouwt, deelde mede dat de volgende Ranger tegen het einde van dit jaar zal worden ge lanceerd. Ook Ranger 5 zal uitgerust zijn met televisieapparatuur, even als Ranger 4. Door een technische storing die al vroeg na de lancering optrad kon de televisieapparatuur van de Ranger 4 niet in werking komen en vervloog de hoop op op namen van de maan. Men hoopt over ruim een half jaar meer succes te hebben met de Ranger 5. De eerste internationale kunst- maan, voorzien van een keur van in- strumenten van verscheidene En gelse universiteiten, werd op Cape Canaveral gelanceerd door een Thor-Delta. Even leek het alsof de lancering weer moest worden uitge steld, maar na een uur vertraging ging de Thor-Delta vlot van start. (Gegevens over deze ongeveer 60 kilo wegende kunstmaan vindt u op pag. 13.) Over de lancering van twee nieu we militaire kunstmanen aan de westkust van Amerika, die het etiket „geheim" kregen, wilde de Amerikaanse luchtmacht slechts me dedelen dat voor de lancering een raket van het type Blue Scout en een Atlas-Agena-B waren gebruikt. De lanceringen van Amerikaanse militaire kunstmanen zullen voort aan in zoverre geheim zijn dat al leen de lanceringen, die toch van grote afstand te zien zijn, zullen worden bekend gemaakt. Verdere gegevens zullen niet worden ver strekt. Over de nieuwe Russische kunst maan, Kosmos 4, werd ook weinig bekend gemaakt. De omlooptijd is 90 minuten 36 seconden. De hoek die de omloopbaan maakt met de evenaar is 65 graden. De afstand tot het aardoppervlak is maximaal 330 kilometer en minimaal 298 kilome ter. De Kosmos 4 zendt uit op een golflengte van 19,995 megahertz. Volgens de Russische gegevens, waaraan het gewicht van- de kunst maan ontbrak, zou de Kosmos 4 dienen voor bestudering van de stra lingsgordels om de aarde, van wol kenformaties en van de ionosfeer. De Ranger 4 bereikte de achter kant van de maan na een tocht van 63 uur 57 minuten en 45 seconden om 13.47 uur Nederlandse tijd. Zeker heid kreeg men in Amerika toen de zwakke signalen van het enige zen dertje dat was blijven werken opeens ophielden en wegbleven. In het rekencentrum van de Ameri kaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) in Californië werd bekend gemaakt dat de Ranger 4 een afstand van 370.375 kilometer had afgelegd en met een snelheid van 9.545 kilometer per uur te plet ter moest zijn geslagen. Dr. William Pickering, de direc teur van het technische laboratorium DEN HAAG. Voor de veiligheid van ons land is het gewenst, dat op groter schaal dan thans een onder zoek wordt ingesteld naar de daling van de Nederlandse bodem. Men heeft geen duidelijk beeld van de te genwoordige toestand, hoewel dit toch van groot belang is, omdat daar mee de maatregelen samenhangen, die genomen moeten worden om ons land tegen eventuele desastreuze ge volgen van een doorgaande bodemda ling te beschermen. Prof. dr. ir. F. J. Faber, voorzitter van de Geologische Stichting, stelde dit gistermiddag in de Ridderzaal in Den Haag in zijn feestrede bij de viering van het zestigjarig bestaan van deze stichting en het vijftigjarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap. Voor on derzoek naar de oorzaken van de bodem daling zou wat meer geld beschikbaar moeten worden gesteld, aldus prof. Fa ber. Dit zou o.m. moeten worden be steed aan onderzoek van de toestand van land en ijs in antarctica. Daardoor zal men meer te weten komen over de stij ging van de zeespiegel en over de da ling van de bodem in ons land. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, had de openingsre de gehouden. Hij vestigde de aandacht op de belangrijke functie die geologen vervullen in de economie van ons land door opsporing van steenkool, zout, aardolie en aardgas. Hierdoor heeft Ne derland in de naoorlogse jaren een snel le vooruitgang kunnen boeken in de ex- ploitaite van delfstoffen. DEN HAAG. Minister Visser acht nog geen termen aanwezig om het weekblad Vrij Nederland te plaatsen op de lijst van verboden geschriften voor militairen. Wel is de bewindsman van mening dat verspreiding van een weekblad, waarin gezagsondermijnende publikaties zijn opgenomen, dient te worden voorkomen, zodat zij niet meer op leestafels of in leesportefeuilles van militaire messes en kantines zullen ko- men. (Zoals gemeld hebben zowel de land macht als de marine alle abonnemen ten op Vrij. Nederland opgezegd.) De minister antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid J. H. Couzy (lib.) over enkele artikelen in Vrij Ne derland, waarin zou zijn opgewekt tot dienstweigering door militairen te- «en uitzending naar Nieuw-Guinea en waarin zou zijn gesuggereerd, dat on derduiken een mogelijkheid is aan uit zending te ontkomen. LONDEN. De strop die president Soekarno het Britse ministerie van openbare werken heeft bezorgd door zijn bezoek aan Engeland af te zeg gen, is niet zo 'groot als men vrees de. Het ministerie had onder andere Indonesische vlaggen besteld om de straten te versieren waar de presi dent op zijn tocht in Londen zou rij den. Die Indonesische vlaggen hoeven niet zo duur te zijn, had de fabriek die de vlaggen zou maken, aan het ministerie laten weten. We hebben rode vlaggen in voorraad en witte. Een witte en een rode aan elkaar gemaakt, en we heb ben een Indonesische vlag. Nu het bezoek is afgelast hoeft men simpelweg de steken los te tornen: klaar is kees; bf liever: klaar zijn de rode en de witte vlaggen waarmee men begon. Het valt met de strop dus allemaal nogal mee. Urenlang heeft de Olympic Thunder gisteren op de Noordzee liggen branden, met aan haar flanken de sleepboten die haar te hulp waren gesneld. Hulp kwam ook van een Engelse mijnen veger, die in de buurt was. Van onze speciale verslaggever BREDA. De raadselachtige verdwijning van de negentien jarige dienstplichtige soldaat Jan Stoops uit Breda is in een merk waardig liciht gekomen nu blijkt dat de jongen zonder medeweten van zijn moeder verlof van de minister had gekregen naar Oost- Duitsland te gaan. Gisteravond om zes uur zat het hele gezin in Breda bij de radio met span ning naar de nieuwsberichten te luis teren in de hoop, dat er iets over de verdwenen jongen zou worden gemeld. TGen werd meegedeeld dat minister Visser vorige week donderdag gunstig had beschikt op een rekest van de (Ingezonden mededeling) maandag 30 april: Nationaal programma dinsdag 1 meiAnders dan anderen woensdag 2 meiReal Madrid - Benfica donderdag 3 meiDe Bezetting vrijdag 4 meiDagboek van Anne Frank zaterdag 5 meiEurovisie: Cup Final flmtona Eïl Eigen nieuwsdienst. ROTTERDAM. Op de luchthaven Rotterdam is gisteravond in een in aller ijl tot ambulance verbouwd vliegtuig een ernstige zieke inwoonster van Rhoon aangekomen. Het was mevrouw Lebret, die met haar man en dochter in Zuid- Frankrijk op vakantie was toen zij long ontsteking kreeg. Daar zij bovendien al jaren op een streng dieet leefde, achtten de dokters die haar hadden onderzocht het noodzakelijk haar naar Nederland terug te laten brengen. Haar man zocht daarvoor contact met Sinberg's luchtvaartbedrijf op Zestienho ven, dat een eenmotorige Jodel-Musque- tère, een toestel dat doorgaans wordt ge bruikt voor rondvluchten en dergelijke, in enkele uren tijds van een brancard en sanitaire uitrusting voorzag. Gisteroch tend om half elf vertrok het vliegtuigje, met aan boord eenverpleegster van het Diaconessenhuis, zuster Lagerwaard, naar Lyon. Gisteravond om acht uur keerde hét vliegtuig terug van de achthonderd kilometer verre vlucht. In een gereed staande ziekenauto werd mevrouw Lebret. die de tocht zeer goed was bevallen, terstond naar het zieken huis gebracht. Van onze correspondent. BONN. Het ziet er naar uit dat de prijsverhogingen' van de meeste Westduitse automerken voor een deel ongedaan zullen worden gemaakt. Vertegenwoordigers van de Westduitse automobielindustrie hebben de minis ter van economische zaken. Erhard, gisteren namelijk beloofd dat zij de mogelijkheid voor een herroeping van de prijsverhogingen zullen onderzoe ken. Zij zullen de minister op korte termijn op de hoogte brengen van de resultaten van het onderzoek. Erhard kreeg de toezegging van het onderzoek los nadat hij de fabrikanten er in gesprekken nog weer eens op had gewezen wat de gevolgen van prijsverhogingen van auto's zouden zijn voor de Westduitse economie. Hij dreigde de „autokoningen" zelfs met het opheffen van de invoerrechten voor buitenlandse auto's. Het valt sterk te betwijfelen of de toezegging van de autofabrikanten zal uitdraaien op een herroeping van de gehele prijsverhogingen. Een stap te rug zal er echter waarschijnlijk wel het gevolg van zijn. Voor Erhard, die de prijsverhogingen van auto's steeds als een slag in het gezicht voor hem persoonlijk heeft beschouwd, is dat in ieder geval een voorlopige zege. militair waarin hij verlof vroeg om .naar Oost-Duitsland te gaan, sloeg me vrouw Stoops (een weduwe met zeven kinderen zes zonen en een dochter) van verbazing haar handen voor het gezicht. „Hoe kan de minister daarvoor toe stemming geven zonder mij daarin te kennen", was haar eerste reactie. „Onze Jan is tooh nog minderjarig. Kan de minister hem nu zo maar buiten mij om vergunning geven om naar Oost- Duitsland te gaan, terwijl ik niet beter weet of hij zit in Érmelo bij zijn onder deel?" „Als hij iets verkeerds doet, komt de M.P. toch ook het eerst naar mij om mij ter verantwoording te roepen? Dat is gisteren (woensdag) gebeurd, toen hij niet naar Ermelo was teruggekeerd. Nu het over zoiets uitzonderlijks gaa$ als een reis naar Oost-Duitsland tijdens zijn diensttijd, is mij daar geen toe stemming voor gevraagd. Men heeft zelfs niet eens bij mij geïnformeerd of ik het wel goed vond." Niets gezegd Mevrouw Stoops begrijpt niets van de hele situatie. Ook de andere jongens uit dit keurige Brabantse gezin, waar van op een na de oudste, de 21-jarige Kees, ook in militaire dienst is, snappen er niets van. Kees heeft gisterochtend van zijn commandant te Schaesberg extra verlof gekregen omdat hij de oudste is die nog thuis is. Tegen geen van allen heeft broer Jan ooit iets gezegd over eventuele plannen om naar Oost-Duitsland te gaan. Van een meisje daar weet het gezin Stoops ook niets af. Jan heeft daar nooit over gesproken. Wel kreeg hij de laatste tijd brieven uit Duitsland. In het gezin Stoops weet niemand te zeggen of dat brieven uit Oost- of uit West-Duitsland waren. Het enige wat Jan ooit over deze brieven had gezegd was: „Die zijn van die rtiensen die ik vorig jaar daar heb ontmoet". Vorig jaar voer Jan Stoops nog als matroos onder de gage bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Hij is bijna twee jaar in dienst van de Lloyd geweest. In die tijd heeft hij een we reldreis gemaakt, waarna hij enkele malen met zijn schip naar Duitsland is geweest. Graag in dienst Bij de Lloyd zei men ons, dat hij in die tijd nooit in Oost-Duitsland kan zijn geweest: „Onze schepen komen daar niet". Wel heeft hij enkele reizen meegemaakt naar de normale Duitse havens die de Lloyd aandoet, Hamburg en Bremen. Of hij bij die gelegenheden kennis heeft gemaakt met een meisje uit Oost- Duitsland is niet bekend. In ieder ge val heeft de jongen er nooit over ge sproken. „Een groot schrijver was hij niet", vertelt zijn moeder. „Toen hij die we reldreis maakte, heeft hij ons twee briefkaarten gestuurd. Toch was hij in die tijd veel spraakzamer dan nadat hij eind november in militaire dienst was gegaan". „Hij had zelfs vrijstelling van dienst kunnen krijgen", zegt zijn broer Kees. „Maar hij ging graag in dienst. De laat ste keer dat ik hem sprak (zij hadden noodt gelijktijdig hetzelfde weekeinde verlof) zei hij dat hij best naar Nieuw- Guinea zou willen. Ook wist hij, dat zijn onderdeel voor een oefening naar West-Duitsland zou gaan. Daar ver heugde hij zich op". Ook Kees wist niets van een meisje. „Wat hij moeder misschien niet ver telde. zei hij mij toch altijd. Jongens onder elkaar praten makkelijker over meisjes dan tegen hun moeder". Geen verlof De zeventienjarige Leo vertelde, dat hij vorige week woensdag (18 april) 's morgens om zeven uur zijn broer Jan achterop de fiets een eind op weg naar het station had gebracht toon hij naar zijn werk ging. Jan had verteld, dat hij met Pasen geen verlof had. Hij moest, zo had hij thuis gezegd, met twee jongens uit Venlo een grote proefrit maken in een nieuwe Franse auto met rups banden. Dat zou een reis van ongeveer twee weken door Duitsland woraen. Achteraf heeft men het wel vreemd gevonden, dat Jan vorige week bij het vertrek omslachtig afscheid had ge nomen. „Dat was niets voor onze Jan", zei een van de broers. „Toen hij die wereldreis ging maken, zei hij gewoon „saluut" toen hij de deur uitging." Eigen nieuwsdienst VEENENDAAL. Na een slippartij is gisterochtend een Volkswagen de sloot langs de rijksweg 12 ingereden. Twee vrouwen en een man, allen uit Voorburg afkomstig, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde onder de gemeente Renswoude, vlak bij de grens met Veenendaal. De Volkswagen kwam uit de richting Utrecht. Hij raakte aan het slippen, reed de berm in en stortte van het vrij hoge talud af de sloot in. Alle drie in zittenden werden naar buiten geslin gerd. De 42-jarige mevrouw M. J. Vermeij- Jansen en de 55-jarige mevrouw A. M. F. van Veldhoven-Klein Breteler waren op slag dood. De 47-jarige H. J. H. Ver- meij werd zo zwaar gewond dat hij in de loop van de middag in het zieken huis in Veenendaal overleed. Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartarf Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 51 38 Vrijdag 27 april 1962 DEN HAAG De Haagse melkslij- ters zullen zich aan hun gewijzigd saneringscontract moeten houden, zo heeft de Haagse rechtbank gisteren uitgemaakt in een civiel proces, dat de Stichting Economische melkdistri- butie (S.E.M.) had aangespannen te gen twee uitgetreden slijters. De rechtbank verklaarde de contracten die de slijters met de stichting had den gesloten, niet in strijd met de verordening van het bedrijfschap voor melk, melk- en zuivelproduk- ten. De president van de rechtbank had dat in een uitspraak in een kort ge ding tussen de zelfde partijen wel ge vonden, naar zijn voorlopig oordeel. Te gen dit vonnis in kort geding is door de S.E.M. hoger beroep aangetekend, dat nog niet is behandeld. De voornaamste grieven van de slij ters, een honderdtal vart' de zeshonderd in Den Haag, richten zich tegen de be paling in het contract, dat zij alle winst over hetgeen zij meer omzetten dan het hun toegewezen contingent bedraagt, moeten afdragen aan de S.E.M. Die geeft die winst aan de collega's die het slechter hebben. De president vond deze bepaling ook te ver gaan, gezien de verordening, maar de rechtbank blijkt deze opvat ting niet te delen. De slijters zullen nu dus niet meer buiten de hun toegewe zen wijk mogen bedienen en de extra winst moeten afdragen. VERWOED GEVECHT OP NOORDZEE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Zeven sleep boten hebben gisteren op de Noord zee een verwoed gevecht' geleverd met een grote brand aan boord van de Liberiaanse tanker Olympic Thunder (17.791 ton). Het schip van Onassis was 's morgens in alle vroegte tijdens een dikke mist in aanvaring gekomen met de 23.232 ton metende Griekse tanker Kissa- vos. Beide schepen raakten daarbij in brand. Het vuur op de Kissavos was spoedig geblust. Bij de Olympic Thun der werd het een gevecht tegen loei ende vlammen met waterkanonnen en reusachtige poeder-brandblusappara- ten dat de hele dag duurde. Pas om zeven uur gisteravond konden vier sleepboten twee van Doeksen en twee van Wijsmiiller, in opvallend broederlijke samenwerking het wrak op sleeptouw nemen naar Rot terdam. Volle kracht De aanvaring gebeurde ongeveer vijftig mijl noord-west van Texel. Op volle kracht boorde de Kissavos haar neus in de flank van de Olympic Thunder. Kort daarop vloog het eer ste S.O.S. van de Kissavos door de ether. Zij meldde dat na de aanva ring brand aan boord was uitgebro ken. Dat de Olympic Thunder er veel ernstiger aan toe was bleek pas veel later. Midscheeps was dit schip zo zwaar beschadigd, dat de bemanning van wie wonderlijk genoeg niemand ge wond was geraakt de reddingboten streek en het inmiddels fel brandende schip verliet. De ronddobberende zee lui, 39 in getal, werden later opge pikt door de Ui'ker kotter Pietertje Maria. Van alle kanten was toen al hulp naar de plaats van de ramp on derweg. Voor de Kissavos was dit niet meer nodig. Het vuur op dit schip was ge blust en de kapitein had besloten door te varen naar Bremerhaven. Omdat zijn schip zwaar beladen was kon hij de Olympic niet te hulp komen. Terug Toen eenmaal de eerste sleepboten de brandende tanker hadden bereikt, gaf de kapitein, die ook door de Pietertje Maria was opgepikt, zijn mannen op dracht terug te gaan aan boord om te helpen bij het blussingswerk. Daar zijn de zeelui samen met de beman ningen van de zeven sleepboten die intussen het brandende gevaarte had- de bereikt tut gisteravond zeven uur mee bezig geweest. De opbouw midscheeps, inclusief de brug, zijn door het vuur vernield. Tussen zeven uur en half negen maakten de vier sleepboteh vast en ging het transport op weg naar Rot terdam. In de loop van vanmorgen zou het de Waterweg bereiken. In de buurt van het konvooi liep het Urker kottertje Pietertje Maria mee. Ik blijf er nu bij, wat er ook gebeurt", had de schipper laten weten. KOPENHAGEN. Het Deense koningspaar zal niet aan de feeste lijkheden naar aanleiding van het zilveren huwelijksfeest van konin gin Juliana en prins Bernhard deel nemen. Gisteren heeft het het voor genomen bezoek aan Nederland moe ten afzeggen. De reden is, dat een familielid van koning Frederik, de dochter van zijn overleden oom prins Harald, prinses Alexandrine Louise, is overleden. Zij trouwde in 1937 met de Oostenrijkse graaf Castell-Castell, die in 1941 als Duits officier in Bulgarij om het le ven kwam. Sindsdien woonde de prinses met haar kinderen in de nabijheid van Kopenhagen, waar zij gisteren is overleden. jViRVO-tcoj MESSENWERPERS En nu een hartelijk applaus voor twee debutanten in de showbusiness MEfDAN (Reuter/AP) President Soekarno heeft gisteren in Medan ver klaard dat Indonesië geen besprekin gen meer met Nederland wil voeren als dat land voortgaat met het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea. Indien er wordt onderhandeld, ver volgde hij, moet dat gebeuren op basis van het plan-Bunker. Indonesië heeft dat m beginsel aanvaard, maar niet de termijn van twee jaar voor de bestuurs- overdracht. Wij hebben gezworen, dat wij West- Irian dit jaar tot de republiek zullen doen terugkeren. Wat er ook gebeurt, voor de zon opgaat op 1 januari 1963, zal West-Irian weer bij ons zijn, aldus Soekarno. De Indonesische president zei dat hij nog steeds liever een vreedzame oplos sing voor de kwestie Nieuw-Guinea had. Maar als de Nederlanders koppig zijn, zullen wij het doen met wapengeweld, zei Soekarno. LISSE De bollenstreek is een fees telijk palet geworden. De aanhoudende zon heeft ook de onwillige bollen tot een kleurige bloei gedwongen. Overal kleuren en geuren de narcissen en hya cinten. J De Keukenhof-heeft door het verlate lenteweer een grotere opeenstapeling gekregen van fleurig voorjaarssehoon. Als het zachte weer aanhoudt zullen de vroege tulpen spoedig volgen. DEN HAAG. De Haagse recht- Dank heeft gisteren het verzoek van het effectenkantoor M. L. N. Laurye in Wassenaar surseance van betaling te verlenen, afgewezen. Het kantoor is nu failliet verklaard. Het Wassenaarse kantoor was niet in staat de ongeveer zeventig schuldeisers te betalen, omdat het onder meer kre dieten had verstrekt die niet kunnen worden teruggevorderd. HILVERSUM Een deel van t Gooi is gisteravond veertig minuten lang van elektriciteit verstoken geweest. In ca fé',s en restaurants werden in allerijl kaarsen ontstoken, maar in de biosco pen moesten deb ezoekers maar raden naar de ontknoping van de films. De treinen en de telefoondienst had den van de storing geen last. In de ra diostudio's en in de ziekenhuizen was ook nauwelijks iets te merken, omdat daar automatisch op nood aggregaten wordt overgeschakeld. Tegen twaalf uur was het euvel verholpen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Zoals al was ver wacht is prof. mr. C. P. M. Romme, oud-fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, benoemd tot lid van de Raad van State. Zijn benoe ming gaat 1 mei in. Professor Romme, die 65 jaar oud is, had zich ruim een jaar ge leden uit de actieve politiek terugge trokken. omdat zijn gezondheid niet langer het zware werk van leider van de grootste Tweede-Kamerfractie toe stond. Hij was toen sinds 1946 lid van de Staten-Generaal, nadat hij er voor de oorlog al twee keer een korte pe riode deel van had uitgemaakt. Eigen nieuwsdienst ALBLASSERDAM Een botsing op de rijks-weg onder Oud-Alblas tussen een vrachtwagen en een personenauto heeft gisterochtend de 61-jarige J. van Niekerk uit Est en Opijnen (Gelderland) het leven gekost. Vijf mensen werden gewond, van wie drie ernstig. Het slachtoffer reed mee in de per sonenauto, waarvan de bestuurder een autobus wilde inhalen. Door de mist zag de chauffeur te laat dat van dï andere kant de vrachtwagen naderde. ATHENE (AP) Een vrachtauto met 26 inzittenden is gisteren in de buurt van Trikkala van de weg gegleden en in een vijfhonderd meter diepe ravijn gestort. Dertien mensen kwamen om het leven, de overige inzittenden werden ernstig gewond. Volgens de politie zou de chauffeur met te grote snelheid een scherpe bocht hebben genomen. SITTARD Bij het bijslijpen van een boor^ is de vijftienjarige K. Zonneveld uit Sittard gisteren dodelijk gewond ge raakt. De jongen was aan het werk in een schuurtje achter zijn ouderlijk huis. Op een gegeven ogenblik barstte de slijp steen rut elkaar. De jongen werd door de rondvliegende stukken getroffen. Weersverwachting van het KNMI in De Bilt, geldig tot vanavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige, noorde lijke wind. Kou der, vooral in het binnenland. MIESJE: De lente is kennelijk inge dommeld. 28 april: zon op 5.18 zon onder 19.58 maan op 2.56, maan onder 12.23. Van onze weerkundige medewerker Het weer heeft weer een draai t verkeerde richting ge maakt. Nadat de temperatuur dinsdagmiddag in Twente bijna de 25 graden had bereikt, is de wind toch weer in de noordhoek geko men. Daardoor heeft men het voor- u S311-,-, verre van warm ge had. De hoogste temperatuur in iJmuiden was gisteren maar negen graden. In het zuiden en het oosten van het land werd nog achttien graden bereikt. Vandaag zal het voornamelijk in het binnenland kouder worden: een gevolg van een krachtig gebied van hoge druk bij Schotland, waar door de wind boven de hele Noord zee noordelijk is geworden. De koude lucht die daarmee wordt aangevoerd stroomde gisteravond de noordelijke provincies al binnen Daarbij viel hier en daar wat lichte regen. De zon zal zich vandaag nog wel z.Ien-maar daartegenover staat dat er kans is op regen, voor namelijk in het noordoosten van het land. Grote hoeveelheden zijn er echter met te verwachten De lente, die nog maar zo kort heeft geduurd, heeft opnieuw een flinke tik gekregen. Met het lek kere weer is het voorlopig gedaan. K

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1