ORANJE OP 2 MEI EEN DRIJVENDE BALZAAL O.A.S. vernielt olieleiding MAÏZENA DU RYE A op elk dubbelgroot pak 38 cl Van massamoord verdachte SS-er op borgstelling vrij „SPROOKJESTUIN" IN SCHOONHOVEN IR. VOS TELDE AL VAST DE NEUZEN Koninklijk feest zonder protocollaire perikelen SIMMETJE DOEL VAN INBRAAK NOG DUISTERNIS IN STEEKPARTIJ DE HOND WON Akkoord over c.a,o. zuivel Man na messteek gearresteerd Geen hinder aan Spaanse grens AMERIKA HEFT REISVERBOD OP Honderd jaar garnizoensplaats Tanker Anglo Maersk stuurloos in de Caraïbische zee Kol Heitje Senaat stemde hoofdelijk over kinderbijslag ONDERSTEUNING VOOR OUDEN VAN DAGEN: SCHANDE VOOR VOLK COMMISSIE E.E.G. PROTESTEERT Ideaal-Persii verzorgt'Uw was ideaal Hero hóórt er bij! Beleid'Luns in Eerste Kamer Donderdag 26 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. sen bezig met het wassen van tafelzil ver, poetsen van unifarmknopen, strij ken van tafellakens en matrozenkra gen. hijsen van menu-vlaggetjes en po leren van het aardewerk. Dit alles ten bate van de actie Een heitje voor een karweitje, die gisteren in Amsterdam officieel begon. Van onze Amsterdamse redactie A MSTERDAM De Oranje, het vlaggeschip van de Maat- schappij Nederland, zal woensdagavond 2 mei een drijvende balzaal zijn voor de vorstelijke gasten van het zilveren huwelijks feest van koningin Juliana en prins Bernhard. Wanneer de hoge gasten omstreeks half zeven op de Sumatra- kade in de Amsterdamse haven aan boord zijn gegaan, zal het gepavoiseerde en gedeeltelijk geïllumineerde schip langzaam door het Noordzeekanaal naar IJmuiden opstomen. Na het galadiner zal de Oranje om half tien in de grote sluis van IJmuiden meren. Op die plaats ko men dan de 180 hoofdzakelijk jeug dige, genodigden aan boord. Deze groep bestaat voor een belangrijk deel uit studenten en kennissen van de Prinsessen. Het zal van het weer afhangen of de Oranje in de sluis blijft liggen of niet. Is er een gladde zee dan zal het schip voor enkele uren het zeegat kiezen om in dat geval tegen één uur weer terug te keren. Van onze correspondent BREDA. Al te grote nieuwsgierigheid naar de ge heimen van kurken visdobbers heeft in „Breda tot bedrijfsspio- nage en diefstal geleid. Vier mensen hadden zich ingezet om het raadsel van de dobber te ontsluieren: de 48-jarige vis- dobberfabrikant J. van N. en de 51-jarige technicus C. van V. uit Hilversum en twee 21-jarige inwoners van Breda, J. de K- en D. P. Ze zijn alle vier gear resteerd. Goedkoper Reeds lang was het de Hilver- sumse visdobberfabrikant een doorn in het oog, dat zijn colle ga uit Breda erin slaagde zijn dobbers beduidend goedkoper te leveren. De Bredase fabrikant, R., maakt zijn dobbers dan ook volgens een speciaal procédé, met speciaal voor hem in Enge land vervaardigde slijpstenen en motoren met een extra hoog toe rental. Hij kon zijn visgerei voor delig van de hand doen en dat had tot gevolg, dat de omzet van zijn concurrenten hij heeft er vier in ons land gestadig te rugliep. De Hilversummer besloot de dalende lijn in zijn dobberver koop om te buigen door een be zoek aan zijn concurrent te bren gen. Hij verzekerde zich van de medewerking van de technicus Van V. en zocht in Breda net zo lang tot hij twee jongens had ge vonden die bij R. hadden ge werkt. Omringd door deze met geld gekochte medewerkers brak lij twee keer in. Eofo's Na de eerste inbraak werd niets vermist, de tweede keer werd een aantal slijpstenen ge stolen. Toen kreeg de eigenaar iet vermoeden dat er een concur rent. in zijn vaarwater zat. Zijn vermoeden bleek juist. De eerste keer had het weetgrage groepje foto's gemaakt en opmetingen verricht, maar omdat ze aan die gegevens weinig hadden zonder de slijpstenen, gingen ze daar nog een keer voor terug. De politie, die de concurrenten in de gaten had gehouden, zorg de ervoor dat de vier mannen in de fuik belandden. De stenen werden kort na da inbraak in be slag genomen. LONDEN (Reuter/AP/UPI) Op 680 mijl ten noordoosten van Cura sao drijft sinds gistermiddag de Deense tanker Anglo Maersk stuur loos in de Caraïbische Zee rond. De machinekamer en enkele kleine olietanks staan in brand. De 54 bemanningsleden van de ruim elfduizend ton grote tanker zijn aan boord gebleven. Zij zijn alleen even op het Engelse fregat Rocket overgestapt om een bad te gaan nemen en om iets warms te eten. De hitte op de Anglo Maersk is nog te groot om na te gaan welke verwoestin gen de brand heeft aangericht. De reder van de tanker heeft de Nederlandse sleepboot Zeeland gevraagd de Anglo Maersk op sleeptouw te nemen. De sle per kan vandaag, uiterlijk morgen bij de Deen aankomen. Het fregat en het En gelse vrachtschip Planter blijven inmid dels standby. De tanker was onderweg van Trinidad naar Rotterdam. Het is in enkele dagen tijds het derde ongeluk met een Deens schip. KS Koortsachtig wordt aan de voorberei dingen voor het feestt gewerkt. Er zijn koks uit Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland gerecruteerd om onder leiding van chef-kok G. Scholten het diner klaar te maken. Twee dansorkesiten, een pianist en de goochelaar Fred Kaps zullen de vorste lijke gasten tijdens het bal bezig hou den. Het feest kenmerkt zich niet door allerlei protocolaire perikelen. Zo is er geen tijdstip vastgesteld waarop het bal zal wonden besloten. Verder heeft de scheepvaartinspectie dispensatie gege ven voor de (buitengaats anders ver plichte) sloepenrol. In IJmuiden zal het publiek streng worden geweerd. Daar toe zal het gebied rondom de sluizen worden afgezet. Amsterdamse padvinders en pad vind- st-ers droegen er gisteren in de vertrek hal van de Maatschappij Nederland het hunne toe bij, dat de Oranje keurig netjes de Sumatrakade kan verlaten. Padvinders lapten de ramen van de hal. schilderden bolders en sopten de valreep. De meisjes hielden zich initus- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Op verzoek vaii de socialist C. van Wingerden heeft de Eerste Kamer gisteren hoofdelijk ge stemd over het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering. Het wetsontwerp werd aanvaard met 39 tegen negentien stemmen. Behalve de socialisten stemden ook de anti-revolu tionaire senatoren prof. De Gaay Fortman en Elfferich tegen, het ontwerp. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM ,,Een schande voor het Nederlandse volk en een aantasting van d. menselijke waardigheid" noemde de voorzitter van de Algemene bond van bejaarden, de heer F. Rippen, de onder steuning die ouden van dagen aan diens ten ,voor sociale zaken moeten vragen. Het is daarom een dringende eis dat de uitkeringen ingevolge de algemene ou derdomswet worden opgetrokken tot het sociale minimum. Volgens de heer Rip pen is de voorgestelde verhoging met vijftien procent slechts een kleine stap in de goede richting. De heer Rippen, die sprak voor de le den van het rayon-Rotterdam, riep de be jaarden op te blijven protesteren tegen de onmaatschappelijke verdeling van de welvaart in Nederland. Een redelijk le venspeil moet mogelijk zijn voor de vroe gere werkers. De financiële gevolgen moeten naar de mening van de Algeme ne bond voor bejaarden niet ten laste komen van de werknemers. Verhogin gen van de uitkeringen dienen geput te worden uit de algemene middelen, zo als dat ten dele ook het geval is met de werkloosheidsverzekering. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In het onderzoek naar de dader van de dodelijke steek partij in de Leidsestraat in Amsterdam is de politie nog geen stap verder ge komen. De gisterochtend door ons ge publiceerde foto waarop enkele getui gen van het drama zouden voorkomen, 1S zo is inmiddels gebleken min stens een half uur na het drama geno men. De twee mannen, die op de foto staan, hebben zich gisteren bij de re cherche van het bureau Singel gemeld. Het waren twee Hongaren, die niets van het vechten hebben gezien. Zij zagen alleen een man op straat liggen en dachten dat het om een verkeers ongeluk-. ging. Op het bureau Singel blijven de tips overigens binnenstromen, Ongeveer vijf mensen moeten getuige van het ge beurde zijn geweest, maar als wij op de vele telefoontjes afgaan, heeft half Amsterdam erbij gestaan, aldus de politie Het onderzoek naar de in Amsterdam en omstreken wonende Italianen (het aantal wordt op elfhonderd geschat) heeft tot nu toe evenmin enig resultaat opgeleverd. APELDOORN De 21-jarige G. J. B. uit Ermelo heeft bekend op Tweede Paasdag een meisje in de bossen langs de Elspeterweg te hebben aangerand. Van onze correspondent PARIJS. De olieleiding, die het' boorveld van Edjelé in de Sahara met de Tunesische haven La Skirah verbindt, is gisteren door een bomaanslag op 27 kilometer van zijn basis over een grote afstand vernield. Tevens heeft men geconstateerd, dat drie boortorens door sabotage ernstig beschadigd zijn. De O.A.S. heeft door middel van vlugschriften in Algiers bekendge maakt, dat zij voor deze sabotage verantwoordelijk is. Van officiële zijde heeft men laten weten, dat de schade nogal meevalt, en dat deze spoedig hersteld zal zijn. Toen dit nieuws even voor de sluiting van de Parijse beurs bekend werd, trad er onmiddellijk een daling in van de Afrikaanse oliewaarden. Versperringen Vooral in de stad Algiers is het gis teren onrustig geweest en voor het eerst sedert vele weken zijn de ara bieren hier in beweging gekomen. Het begon in de ochtend, toen een perso nenauto, volgeladen met springstoffen, voor de ingang van de kasjbah op het Gouvernementsplein uit elkaar sprong, waardoor twee arabieren omkwamen en twintig ernstig verwond werden. Vier uur later hield een groep werk lozen, die op het Gouvernementsplein de aanslag stond te bespreken, een bus aan met vrouwelijk personeel van de Algerijnse autobusdienst. Toen de yrou- wen dit zagen, begonnen zij te gillen. De chauffeur drukte het gaspedaal in en forceerde zich een doorgang. Een eind verder vluchtten de vrouwen een winkel binnen, die echter door de ach tervolgende arabieren kort en klein werd geslagen. Vier van de vrouwen werden gelyncht. Controle Kort daarop richtten de arabieren bij het Gouvernementsplein versper ringen op om alle wagens van Euro peanen te controleren. Nadat zij een wagen hadden aangehouden waarin -ij wapens vonden, sleurden zij de be stuurder uit de wagen en lynchten hem. Ijlings toegeschoten soldaten konden hem niet meer redden. Nauwelijks wa ren de soldaten vertrokken of een com mando van de O.A.S. nam op zijn beurt plaats bij de versperringen om auto's met arabieren te controleren. Deze laatsten, hierover in woede ontstoken, vielen het commando van de O.A.S. aan en verjoegen het. Een van de le den viel hen in handen en zij lynchten de man ter plaatse. De troepen die kort daarép arriveerden, bezetten de gehele boulevard langs de zee en het plein. Alle samenscholingen in de omgeving werden verboden. Tot gistermiddag zes uur was het aantal doden in Algiers al tot achttien gestegen en het aantal gewonden tot veertig. Aardappelexport Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. De commissie van de Europese economische gemeenschap heeft in een brief aan de Nederlandse regering geprotesteerd tegen de beper king van de uitvoer van aardappelen. De commissie meent dat Nederland eerst de uitvoer naar landen buiten de gemeenschap had moeten stopzetten voor zij was overgegaan tot een alge mene beperking. De commissie is verder van oordeel dat Nederland ten onrechte gebruik heeft gemaakt van een artikel in 'het verdrag van de E.E.G., waarin sprake is van gevaar voor verstoring van de openbare orde. De brief heeft de regering nog niet bereikt. Officieel commentaar op de op merking van de commissie werd daar om in Den Haag niet gegeven. Deskundigen zijn overigens van oor deel dat de landen van de E.E.G. niet te lijden hebben van de getroffen maat regelen. Zij zullen niet minder aardap pelen uit Nederland ontvangen dan voor heen. Het stopzetten van de uitvoer van aardappelen naar landen buiten de Euromarkt, zonder een algemene be perking. moet uitgesloten worden ge acht, gezien de mogelijkheden van door voer. De regering had dit punt reeds aangestipt in haar schrijven aan de com missie. Hierop is men in Brussel niet. ingegaan. (Ingezonden mededeling) MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKER! Van onze correspondent VENLO. Met diepe vleeswonden het gezicht rende dinsdagavond de 29-jarige A. H. uit Venlo het zieken huis uit, vlak langs de verbijsterde portier. H. had zojuist te horen ge kregen, dat hij zeker een week in het Venlose ziekenhuis zou moeten blijven en dat vond hij zo'n onver draaglijke gedachte dat hij het zie kenhuis in minder dan geen tijd de rug had toegekeerd. Kort tevoren was hij er binnenge bracht als gevolg van een pijnlijk treffen metde hond van de caféhou der S. H. had in het café van deze kastelein oneindig veel meer dan het nodige genuttigd, toen hij begon te pochen dat hij best in het hok van des kasteleins hond durfde gaan. De cafébezoekers raadden hem dat sterk af, omdat de hond gevaarlijk was. H. wist dat ook, maar hij stond op, ging het hok in en wilde de hond grijpen. Na enkele ogenblikken maakte hij luid schreeuwend rechts omkeert, want de hond had hem ernstige verwondingen in het gezicht toegebracht. In aller ijl werd hij naar het zieken huis gebracht, dat hij even later ook in aller ijl weer verliet. H. werd ten slotte door de portier in de tuin van het ziekenhuis teruggevonden. Hij bleef erbij dat hij zich niet wilde la ten behandelen en keerde op eigen risico met geschonden gezicht naar huis terug. ROTTERDAM Aan de Nederlands- Duitse grens bij Oldenzaal heeft de ma rechaussee de 26-jarige F. R. A. N. aan gehouden, die al twee weken lang ge zocht werd door de Rotterdamse politie. Veertien dagen geleden had N. in de Rotterdamsestraat te Rotterdam zijn ge wezen vriendin, de 29-jarige naaister W. A. A. N., uit minnenijd met een mes in haar rechterzij gestoken en haar eni ge sneden in het gezicht toegebracht. Hij nam de wijk naar België van waar hij later via Nederland naar Ham burg trachtte te vluchten. Van onze correspondent PARIJS. Het werk aan de inter nationale brug van de Frans-Spaanse grensovergang bij Hendaye, dat na Pa sen is begonnen, zal ongeveer zes we ken in beslag nemen. De automobilisten, die zich naar West- Spanje willen begeven, zullen echter geen omweg behoeven te maken. Zij kunnen in San Juan de Luz hun weg vervolgen in de richting Behovia en San Sebastian. Deze weg is zelfs drie kilometer korter. Autobussen- volgen meestal de weg San Juan de LuzBehoviaIrün omdat hij vlakker en beter is dan de weg over Hendaye. De grensposten Behovia en Irün lig gen slechts enkel honderden meters van elkaar verwijderd. (Ingezonden mededeling) WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse minister van defensie, Robert MacNamara, heeft gisteren het reis verbod van familieleden naar militairen die in het buitenland zijn gestationeerd opgeheven. Sedert verleden jaar september was het familileden verboden zich bij htm verwanten in het buitenland te voegen. Hiertoe was besloten om de Amerikaan se betalingsbalans te verbeteren. De minister legde er echter de nadruk op dat het vraagstuk van het wegvloei en van de deviezen nog steeds ernstig is. Hij kondigde aan dat er binnenkort nieuwe maatregelen zullen worden ge nomen om dit tegen te gaan. Verdien 24. Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persii toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! Van onze correspondent BONN. Na storting van een borgsom van vijftigduizend mark is de voormalige SS-Obergruppenführer en hogere politiechef van de Poolse stad Posen, Wilhelm Koppe (66) in Bonn op vrije voeten gesteld. En dat ondanks het feit dat Koppe twee jaar lang gevangen heeft gezeten, omdat hij ervan beschuldigd wordt medeverantwoordelijk te zijn voor de dood van 1558 Duitse geesteszieken en 350.000 joden en Polen. Het geval-Koppe is het meest bijzon dere schoolvoorbeeld van de SS-er, die na de oorlog wist onder te duiken en een jr a airtje wist mee te pikken van hei Duitse Wirtschaftswunder. De voorma lige ,,Höhere Polizeiführer" behoorde in 1944 en 1945 tot de staf van de be ruchte Duitse gouverneur-generaal in Polen, Frank. In 1945 dook Koppe onder. Als Lohmann stapte hij, compleet met zijn gehele gezin, een nieuw leven binnen. Een van zijn zoons bracht het tot advocaat /en liet zich als „dr. Loh- mann" ook bij de-balie in Bonn inschrij ven, hoewel hij er zeker van op de hoog te was, dat hij daarbij een valse naam gebruikte. Vijftien jaar (Ingezonden mededeling) Genieten van vrijheid, in vakantie en weekends. Daar hoort Hero bij! Die verrukkelijke zonnige zo merse dranken met het unieke fruitaromaen de smaak voor èike smaak. Geen wonder dat Hero vèruit favoriet is. Hero verhoogt de zomerse genoegens ver frissend, verkwikkend! Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. helemaal üw smaak Van een onzer verslaggevers SCHOONHOVEN. Zes jonge mensen, jongens en meisjes van rond de twintig, die op de techni sche school het ambacht van goud smid leren, zijn in hun vrije tijd het plantsoen in Schoonhoven aan het volzetten met figuren uit de sprookjeswereld. Ofschoon de „sprookjestuin" pas maandag of ficieel wordt geopend, kan iedereen al kennis maken met de bewoners van het plantsoen: oude bekenden als Sneeuwwitje en haar zeven dwergen, de raaf, het stuk kaas en de vos, Roodkapje en de Rattenvan ger van Hameln- en nieuwe „groot heden" als Pipo de clown en Paulus de boskabouter. De sprookjestuin moet één van de hoogtepunten worden van het feest dat Schoonhoven volgende maand viert, omdat het 11 mei honderd jaar geleden is, dat het stadje aan de Lek garnizoensplaats werd en dat er een Artillerie instructiecompagnie werd gelegerd. De artillerie is er al sinds 1922 weg nu ligt er een depot van het be wakingsregiment Van Heutz maar tal van oud-gedienden komen in de feestmaand nog eens terug in Schoon hoven, Dgt zal overigens niet de eer ste keer zijn, want al sinds 1937 no digt de nu 82 jaar oude D. Visser zijn vroegere kameraden om de twee jaar uit voor een reünie in Schoonhoven. Pretboel Het wordt volgende maand hele maal een pretboel in Schoonhoven er zullen ook een duizend burgers ko men die eens het stadje verlieten en die bij deze gelegenheid weer zullen dwalen door de straten waarin zij ja ren her speelden. Omdat het feest om het leger wordt opgebouwd, zal de land- en lucht machttentoonstelling Paraat er zijn compleet met een straaljager (een Hawker Hunter), een lestoestel, twee geleide projectielen (de Honest John en de Nike-Atlas) en een Centurion, een tank van vijftig ton. Er is van 30 april tot en met 9 juni zo veel te doen in Schoonhoven, dat het programmaboekje 38 pagina's dik is geworden. Alle Schoonhovena- ren krijgen dat dezer c" gen in de bus. Er wordt van alles in aangekondigd: Een damwedstrijd in het plantsoen, een tentoonstelling van foto's en pren- tfen van Schoonhoven tussen 1880 en 1950, een demonstratie met motoren door mannen van de marechaussee, een taptoe door de muzikanten van de Cavalerie en het demonstratiepelo ton van de luchtmacht, een nationaal hengelconcours en een voetbalwed strijd tussen het Nederlands militair elftal en D.O.S. uit Utrecht. Het familiegeheim bleef vijftien jaar in stand. Koppe alias Lohmann klom gestaag op in een chocoladefabriek in Aken, waar hij het tot procuratiehouder en onderdirecteur bracht. Maar het „ge heugen" van het naoorlogse Duitsland, het centraal' bureau tot opsporing van nazi-misdaden in Ludwigsburg wist Kop pe toch te vinden, hoe slim deze als rustige vlijtige burger Lohmann het ver leden trachtte te vergeten. Op 30 januari 1960 werd Koppe gearresteerd. De nette procuratiehouder bleek in werkelijkheid een SS-er zijn geweest van een berucht soort. Hij zou, aldus de tenlastelegging, de SS-groepen hebben samengesteld die de moorden pleegden op 1558 Duitse geesteszieken en 350.000 joden en Polen in de concentratiekampen Kulmhot en Soldau in West-Pruisen. De Bonner rechtbank stelde Koppe dezer dagen ,na storting door familie leden en kennissen van vijftigduizend mark op vrije voeten. De ex-SS-er zal volgens de rechtbank nu, nadat hij twee jaar in hechtenis heeft gezeten, wel niet meer vluchten. Pas in het midden van Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Werkgevers en werk nemers in de zuivelindustrie hebben overeenstemming bereikt over een herziening van de collectieve arbeids overeenkomsten voor het fabrieksper- soneel en het administratiefpersoneei. De weeklonen van het fabrieksper- soneel worden verhoogd met ten min ste 2,70. De salarisschalen van het ad ministratief personeel worden verder aangepast en verbeterd. In de voorgestelde overeenkomsten is een begin gemaakt met de gelijkmaking van de lonen voor vrouwen en mannen. De vrouwen in de zuivelindustrie zul len lonen ontvangen die 85 procent be dragen van de lonen van hun mannelij ke collega's op gelijkwaardige posten. Aan het personeel, van de administratie is een garantie gegeven voor tenminste 26 vrije zaterdagen in het jaar. Een looncompensatie van vijftig pro cent wordt gegeven aan fabrieksperso- neel en chauffeurs voor arbeid op zater dagen tussen zes uur 's morgens en zes uur 's avonds. Melkbezorgers ontvan gen voor werk op- die dag een toeslag van drie gulden. De voorstellen moéten nog worden goedgekeurd door het college van rijks bemiddelaars. het volgende jaar wil men het proces tégen Koppe beginnen. De vraag wordt thans in Bonn gesteld of Koppe, die tijdens dit proces tot een hoge gevangenisstraf kan worden veroor deeld, niet de voorkeur zal geven aan gebieden waar reeds zoveel Duitse SS- ers zijn ondergedoken, zoals Egypte, het Midden-Oosten en Argentinië. Men denke daarbij aan de ex-nazi Zind, die maar één jaar gevangenisstraf tegoed heeft en toch indertijd de weg naar Egypte via een of andere geheime „nazi-vlucht weg" wist te vinden. vervolg van pagina 1 Het officieel nog altijd geheime plan- Bunker, vormde tijdens de buitenlandse debatten in de Eerste Kamer het middel punt van de belangstelling. De socialisten stonden op het standpunt dat Nederland dit plan diende te aanvaarden. De socialistische woordvoerder De Niet meende dat het bestuur over Nieuw-Gui- nea behoorde te worden overgedragen aan Indonesië en dat op grond van het plan-Bunker het zelfbeschikkingsrecht zo veel mogelijk behoorde te worden gega randeerd in algemeen maafcschappelijké zin. Een groot deel van de wereld zal opleven en verlicht ademhalen, zo zei de heer. De Niet, die(van de a.r. senator dr. Berghuis vervolgens te horen kreeg dat hij zo irriterend pedant had gespro ken. Dr. Berghuis, bijzonder bewogen met het lot van de Papoea's, zei dat wij onze verantwoordelijkheid op langere termijn bewust moeten zijn. Nieuw- Guinea- mag geen tweede Ambon wor den. Zonder ons zelfrespect te verlie zen moeten wij, volgens hem, ons ver trouwen schenken aan de Verenigde Staten als politieke leider van de we reld. Verdeeldheid De aankondiging van de c.h. afgevaar digde Van Hulst, dat zijn partijgenoot Reijers zich een geharnast voorstander van de regeringspolitiek zou tonen, werd overdadig gehonoreerd. Wij die nen ons woord gestand te doen, wij zou den ons moeten schamen om de: Papoea's over te leveren aan de Indonesische chaos. Met pater Beaufort was de K.V.P.-er Derksen merkwaardigerwijze ook al weer namens vele leden van zijn fractie het eens dat het plan-Bunker niet be hoorde te worden besproken, nu de re gering nog aan het onderhandelen is. Deze groep van K.V.P.-ers was voor be- stuursoverdracht onder redelijke waar borgen en zij steunde het zenden van militaire versterkingen, omdat de men sen op Nieuw-Guinea recht hebben op onze bescherming. Ir. Vos lelde De socialist ir Vos vroeg minister Luns op de man af te vertellen of er nu inder daad een plan-Bunker bestaat, en of de minister dit aan het parlement wilde overleggen. Ik wil in ieder geval de in houd weten, aldus ir. Vos. die aan het einde van het debat een korte samenvat ting gaf van de standpunten: behalve de socialistische fractie was het grootste deel van de K.V.P.-fractie tegen het regerings beleid, maar ook de anti-revolutionairen en de c.h.-fractie, beide met één uitzon dering (de heren Algra en Reyers), wa ren er volgens hem voor om het plan- Bunker nu maar te gebruiken als uit gangspunt voor de onderhandelingen. Ir. Vos was blijkbaar aan het groepe ren, mogelijk met het oog op de kansen van een motie. „Geen aanval" De liberaal mr. Van Riel kon zich een situatie vorstellen waarin wij met pak en zak uit Nieuw-Guinea zouden moeten vertrekken, maar dan zou dit toch moe ten gebeuren met overneming van de soevereiniteit door de V.N. en tegelijk onafhankelijkheidsverklaring van Nieuw- Guinea. Dan kunnen Australië, Engeland en de V.S. kiezen. Hij was er in het diepst van zijn ziel van overtuigd dat Coekarno geen aan vallen zou doen zolang ons land daar een belangrijk militair overwicht heeft. Het militaire element dient volgens mr. Van Riel, bovendien als drukmiddel om En geland en de V.S. ervan te overtuigen dat het ons ernst is. Mr. Van Riel zei geen enkel vertrou wen te hebben in het nakomen van enige garantie door Indonesië. De Indonesische regering kan onmogelijk iets aan de Papoea's garanderen, zonder in moeilijk heden te komen met bijvoorbeeld Atjeh en Oost-Indonesië. Er zal militair geweld worden gebruikt als de Papoea's ook maar enige mate van zelfstandigheid zou den wensen. Opening van zaken Overigens wenste mr. van Riel niet te bepleiten dat wij onze mensen op Nieuw- Guinea zouden moeten laten sneuvelen om garanties aan de Papoea's te ver strekken. In tijden van nationale be klemming diende men echter, aldus mr. van Riel, binnen de algemene lijn van de landspolitiek te blijven. Daarmee wilde hij zich niet alleen te gen bepaalde politici en publicaties rich ten, maar ook tegen de bewindslieden, die vorig jaar met. mensen van de zen ding overleg hadden gepleegd. Daarna is gepubliceerd dat deze bewindslieden het in het algemeen met de zending wel eens waren. Op dit bericht is geen enkele krachtige reactie van de regering gevolgd en is ook geen enkele bewindsman af getreden. De verwachting bestond vannacht dat minister Luns, die vanochtend om half elf aan het woord komt, inderdaad enige opening van zaken zal geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7