BROSSER Boetes voor bouwen zonder vergunning ClT 5V „GEEN BELANGRIJKE POSITIES OPGEVEN" ONRUST IN NATIONAAL NIJVERHEIDSONDERWIJS STALIN NU OOK UIT GRONDWET Programma stedenontmoeting en- MOLEN UIT VAREN m wat is dan punt uit! Bonn vat tegenstelling zeer hoog op Nederlandse expeditie naar de Himalaya Vanaf morgen zornerzegels KANTONGEPECHT MIDDELBURG Rit zonder rijbewijs in auto zonder spiegel en uitlaat Concentratie van zuivelfabrieken noodzakelijk Bonn bakent zijn standpunt af Macmillans reis moet prestige weer vergroten Landelijk congres in Vlissingen Programma 30 april Koninginnefeest Groot Oranjefeest in Heinkenszand Schipbreuk op de Oosterschelde Snelheidsmeters Schadeloosstelling aan huurders bij ontruiming van bedrijfspanden Toren in Zaamslag vertoond gebreken Raad Veere bijeen Benoemingen belasting dienst NIEUWE POGING POLITIEKE UNIE Donderdag 26 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 VLISSINGEN In een ope ningsrede voor het openbare ge deelte van de drie dagen durende zeventiende algemene vergade ring van de Ned. Bond van leer krachten bij het nijverheidsonder wijs in Britannia, sprak de voor zitter van het hoofdbestuur, de heer G. N. Meurs, o.m. over de beweging in het nijverheidsonder wijs die was te constateren en de laatste tijd als een beroering kon worden gekwalificeerd. Er is een periode van onrust zowel in het nijverheidsonderwijs voor meis jes als bij het technisch onderwijs voor jongens, aldus de heer Meurs. „Zoals het onderwijs nu is, is het niet goed, maar hoe het moet worden weten wij nog niet." De voorzitter wees er op dat het on derwijs in 'de veranderde samenle ving moest worden aangepast aan de door de maatschappij gestelde eisen maar dat tevens de belangen van het kind goed in het oog moesten worden gehouden. De konsekwenties van het ontwerp van wet op het voortgezet on derwijs doet de onrust in het nijver heidsonderwijs groeien, zei de heer Meurs, die er op wees dat het wetsont werp te weinig aandacht schonk aan de tweeledige taak van het nijverheidson derwijs voor meisjes. Dit onderwijs be reidde niet slechts voor op huishouden en verzorging maar ook op typisch vrouwelijke beroepen. De omschrijving in het ontwerp van „huishoudelijk en landbouwhuishoudelijk onderwijs"- vond de heer Meurs onvolledig. L.T.S. waarheen? ,,De onrust is ook te constateren in het technisch onderwijs voor jongens", was de voorzitter van mening. Aanpas sing was nodig omdat een duidelijke verschuiving in de industrie was te con stateren van productie naar werkvoor bereiding. De lopendebandwerker zou door een rationeel denkende arbeids kracht worden vervangen en dus was een stijging te bespeuren in behoefte aan hoger gekwalificeerde werkkrach ten. Oriëntatie en herspecialisatie in het technisch onderwijs voor jongens vond de heer Meurs noodzakelijk. Op de zijns inziens dwingende vraag: „L.T.S. waarheen?" had de voorzitter als antwoord: „De school in de toe komst moet afwijken van de ambacht- RILLAND-BATH Koninginnedag begint 's morgens om acht uur met klok gelui daarna om half negen tractatie voor de kinderen op de scholen; 9.20 uur opstelen van muziekvereniging „Ril- landia" en schoolkinderen bij het sport terrein; 9.30 uur aubade van muziek vereniging met schoolkinderen van het gemeentehuis; 9.40 uur rondgang mu ziekvereniging met schoolkinderen door het oude dorp; 10.30 interkerkelijk her denkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk aan de hóofdweg. Sprekers; dominee G. Blok (Ned. Herv. predikant! pater Gardiaan (van de R.K. Kerk) dominee A. de Koning (Geref. predikant)13.30 uur schoolvoettoalwedstrijd R.K. school school aan de Hoofdweg; 14.30 uur hu moristische gecostumeerde voetbalwed strijd bezetters van Rilland (vrij entree) 15.30 rondgang over sportterrein van van muziekvereniging „Rillandia"; 16.00 uur finale schoolvoetbal, uitreiking be ker; 17.05 rondgang muziekvereniging Rillandia" door nieuwe wijk; 19.00 uur groot Oranje bal, (vrij entree). Het bestuur van de Oranjevereniging verzoekt alle dorpsgenoten die over een vlag beschikken deze om acht uur Uit te steken en niet binnen te halen voor zonsondergang. NIEUW- en ST. JOOSTLAND. Het bestuur van de buurtenbondvereniging ..Oranje Bovenal" te Nieuw- en St. Joostland heeft besloten met de ver jaardag van de koningin op 30 april a.s. de volgende festiviteiten te organi seren: 's morgens om half tien verza melen bij de openbare school, waarna een optocht zal worden geformeerd met schoolkinderen om een aubade te bren gen bij de burgemeester. Hierna volgt een rondgang door de gemeente. Om elf uur tractatie van de schoolkinderen in beide scholen, en 's avonds een con cert in de muziektent op het Kerkplein door de muziekvereniging „O.N.D.A." en zangverenigingen. Koninginnedagviering in Sas van Gent SAS VAN GENT Op Koninginnedag (30 april) blazen om acht uur 's morgens al tamboer- en hoornblazers een reveille. Twee uur later begeven de kinderen zich in feesttooi naar school waar de plaat selijke winkeliersvereniging aan de jeugd iets zal uitreiken. Om half elf is het aan treden voor de optocht, waaraan alle Sasse verenigingen deelnemen. Men be geeft zich dan naar het gemeentehuis waar de raadsleden, alle plaatselijke gedecoreerden (waarbij ook enkele Bel gen) en leden van de brandweer zich bij de optocht zullen aansluiten. Er volgt nog een aubade en het loslaten van dui ven. Ook nog 's morgens zullen de Sasse zieken in de ziekenhuizen in Terneuzen en Sluiskil bedacht worden. 's Middags is er voor de kinderen een cabaret irf de spiegelglasfabriek, voor de ouderen terzelfdertijd allerlei attrakties: oriëntatierit voor wielrijders over 12 km. prijsfoolling, prijskaarten voor ouden van dagen en prijssohietting. 's Avonds wordt er o.m. nog een lampionoptocht georga niseerd. HEINKENSZAND. Het is de be doeling van de Oranjevereniging om in het park rond om de vijver in de Van Citterstraat een groot feest te organise ren. In de morgenuren zijn er kinder feesten. De pastoor en de beide predi kanten zullen gevraagd worden een toe spraak te houden, terwijl het jeugdkorps van „Euterpe" het Wilhelmus zal spe len. 's Avonds wordt rondom de vijver waarschijnlijk een soort braderie gehou den. Versierde fietsenoptocht MIDDELBURG Op Koninginnedag xvordt in Middelburg een optocht voor kmderon met versierde fietsen en steps gehouden. Elke jongen of meisje dat hieraan nog mee wil doen kan zich nog voor zaterdag opgeven bij het Trefpunt aan de Lange Giststraat. Welk kind zaJ zich zo'n gelegenheid laten ontgaan. school en de LTS in de huidige vorm. Omschakeling door een groeiproces is onvermijdelijk." De heer Meurs zei dat de bond bleef streven naar vier jaar leertijd met niet te veel specialisatie in de laatste twee jaar van gedegen vak opleiding. Pensioenwet De heer Meurs was van mening dat de verlenging van de leerplicht onnodig lang uitbleef en sprak zijn bevreem ding uit over de „weinig elegante" op lossing voor het stellen van een unifor me lengte van acht maanden voor avondcursussen nijverheidsonderwijs. De voorzitter besteedde in zijn uitvoe rig openingswoord ook aandacht aan de salarismaatregelen voor het onderwas- personeel en de slepende gang van za ken met betrekking tot de vervanging van de pensioenwet. Over beide onder werpen liet de heer Meurs weinig op wekkende geluiden horen. Ten slotte zei hij dat het hoofdbestuur van de bond naar bundeling van het onderwijs in Nederland streefde. Dinsdag werd een huishoudelijke ver gadering gehouden, gistermorgen en -middag passeerden een lange reeks van voorstellen de agenda van een openbare vergadering en vanmorgen zullen afzonderlijke bijeenkomsten van de onderwijsafdelingen worden gehou den waarna vanmiddag in Goes het congres wordt gesloten. MIDDELBURG. Vanaf morgen zijn er weer in de hal van het Middelburg se postkantoor nieuwe zornerzegels te koop. Van vrijdag 27 april tot en met 25 mei is overal de verkoop van deze zegels aan de gang. In Middelburg ge schiedt deze onder auspiciën van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Gemeentewerkman van Krabbendijke aangereden KRABBENDIJKE. Op de Opril bij Gawege is de gemeente-wericman van Krabbendijke, de heer J. Schouwenaar aangereden door een auto, die bestuurd werd door A. S. van Waarde. De heer Schouwenaar werd daarbij gewond en moest naar het ziekenhuis Oostwal ver voerd worden. Naar de oorzaak van het ongeval wordt door de politie een onder zoek ingesteld. KRABBENDIJKE. Op de Ooster schelde heeft de heer Lenshoek schip breuk geleden. Ter hoogte van het zgn. „Windgat" ontplofte de motor van zijn scheepje. Een tank met circa 20 liter benzine vatte vlam. De heer Lenshoek wist zich over de slikken in veiligheid te brengen, zonder daarbij een nat pak op te lopen. MIDDELBURG. De Vlissingse kel ner A. A. van A. maakte op 31 decem ber vorig jaar met een kennis een rit je in zijn pas verworven vervoermiddel: een auto zonder behoorlijke uitlaat, zonder geluidsdemper en zonder spie gel. Ziedaar het bezit van v. A., die er in reed zonder rijbewijs en in Sou burg bij nadering van een kruispunt geen voorrang verleende aan een van rechts komende bromfietser. De officier, mr. Andreae, noemde dit aantal overtredingen van zeer ern stige aard: zijn eis luidde: boete van 50 subs, tien dagen voor het verzuim voorrang te verlenen, een boete van 25 subs, vijf dagen voor het rijden zonder geldig rijbewijs; 10 subs, twee dagen voor het rijden in een auto zon der uitlaat; 15 voor het ontbreken van een spiegel, alsmede ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar, waarvan zes maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, vonniste conform de eis. Zoals een wekelijks terugkerend en dus bijna normaal verschijnsel arri veerde gisteren weer een imposant aan tal overtreders van de snelheidslimiet binnen de bebouwde kom voor de groe ne tafel. Snelheidsmeters schijnen in strumenten te zijn die dagelijks in gro te getale defect moeten raken: vrijwel iedere verdachte bleek (zoals gewoon lijk) een meter te bezitten die niet meer is wat een snelheidsmeter zijn moet. J. v. d. B. uit Middelburg, J. J. uit Koudekerke. en de scholieren J H. uit Souburg en <P. de N. uit Vlis singen kregen conform de eis een VLISSINGEN. B. en W. van Vlis singen stellen de raad voor aan huur ders van aan de gemeente toebehorende bedrijfspanden die ontruimd moeten worden (saneringsplan eerste fase) een vergoeding toe te kennen op basis van de wet van 8 december 1961. Daar ech ter niet bij voorbaat gezegd kan worden welke gevallen zich zullen voordoen en in welke orden van grootte de betref fende uitgaaf komt te liggen, stellen B. en W. de raad verder voor hen een blan co-krediet te verlenen. Met de bepaling dan dat elk incidenteel benodigd vergoe dingsbedrag bij afzonderlijk besluit tot wijziging van de gemeentebegroting ge constateerd zal worden. Zoals bekend is met betrekking tot be drijfsschade, verhuiskosten, schadeloos stelling aan huurders enz. in de exploita tie- opzet saneringsplan eerste fase re kening gehouden met een bedrag van 86.158 gulden per jaar gedurende acht jaar of totaal 689.260 gulden. ZAAMSLAG. De toren van de Ge reformeerde Kerk in Zaamslag gaat ge breken vertonen. Restauratie in de naas te toekomst is noodzakelijk. Afwaaiende leien zijn sinds een jaar de voornaam ste symptonen. De bevolking wil de uit 1911 daterende kerk in zijn oorspronkelijk staat behou den. Plannen zijn er nog niet. Een voor lopige kostenraming geeft vijf a zes dui zend gulden aan. VEERE. De raad van Veere ver gadert op dinsdag 1 mei 's middags om vier uur Een agenda van negen punten zal worden afgewerkt. Aan de orde ko men o.m. voorstellen tot het gesloten verklaren van de Warwijcksestraat in wL!'1Ct lng voor het berijden met mo- Ln H. SSen ?p meer dan dr'e wielen en de benoeming van de heer J. Wat- vervanwpnd6. ter. se.cretarie. tot plaats vervangend secretaris-ontvanger en amb tenaar van de burgerlijke stand. wSdEhiiN,«e£-i?ig!mS van 1 januari 1962 werd bij beschikking van de Staatje- Cretans van financiën de^ies^ns rijksbelastingen ter inspectie Goes I. W. klasseeerSUm' lbenoemd tot commies 1ste i» veiSr/nt"SChrijver Th' J' van Gemert te Vlissmgen, werkzaam ten kantore van de ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Goes, werd met ingang van 1 september 1961 benoemd tot schrijver in vaste dienst. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor in koop af te staan aan het K.K. kerk- en schoolbestuur een stukje grond aan de Glacistraat ter grootte van dertig vierkante meter tegen een priis van 210 gulden. boete opgelegd van 25 subs, vijf da gen voor een te grote snelheid van hun bromfietsen, binnen de bebouwde kom. In Souburg botsten op 8 januari de carrier van groentenhandelaar J. V. te Souburg en de auto van M. K. grossier uit Koudekerke, waarvan de laatste in de bocht te veel naar links was ultge< weken. Beide voertuigen liepen aanzienlijke schade op. Verdachte K. voerde aan dat hij naar links was gereden om de drei gende botsing met het wagentje van V. dat uit tegenovergestelde richting met maximum snelheid naderde, te ontwij ken. De groentehandelaar, die als ge tuige verscheen, erkende ,,Ik heb mis schien te hard gereden in de bocht", hetgeen mede tot gevolg had dat de kantonrechter verdachte K. na de eis: 15 subs, drie dagen, vrijsprak. Ingezonden mededeling) MOSKOU (UPI). Prémier Kroesj- tsjef heeft op de jongste vergadering van de Opperste Sowjet een nieuwe consequentie van de destalinisering' be kend gemaakt: de oude grondwet van 1936 (de zgn. Stalin-grondwet) zal door een modernere versie worden vervan gen. Kroesjtsjef betoogde dat deze grond wet vroeger goed geweest mocht zijn, maar nu niet langer juist was. Er werd slechts in gewaagd van het sluiten van vrede en het verklaren van oorlog, maar de betrekkingen met de buiten wereld werden er niet voldoende in omschreven. Kroesjtsjef legde de na druk op de behoefte aan een nieuwe constitutie „in een tijdperk van vreed zame coëxistentie". 67 MINISTERS De Opperste Sowjet (het parlement) hechtte daarna zijn goedkeuring aan de „nieuwe" lijst van 67 ministers die Kroesjtsjef voorlas. Er waren vrijwel geen wijzigingen aangebracht. Opval lend was alleen de vervanging van Ol- janski, de veelvuldig door Kroesjtsjef gelaakte minister van landbouw, door de onbekende Pisin. Tegen vele voorspel lingen in behielden voorts de minister van cultuur, mevrouw Foertsewa, en vice-premier Ignatof hun functies. Zowel van officiële Britse als Ame rikaanse zijde is grote reserve getoond tegenover de „opzettelijk optimistische uitlatingen" van Gromiko over moge lijke internationale toenadering in de kwestie-Berlijn. De Russische minister van buitenlandse zaken had een dag eerder in Moskou zich voor het forum van de Opperste Sowjet in nogal opti mistische bewoordingen uitgelaten over te verwachten Westelijke concessies. Van ome correspondent ZEVENBERGEN. Aannemers bouwen tegenwoordig maar zonder zich er eerst van te overtuigen of er wel een vergunning is. Daar wa ren de Zevenbergse 'kantonrechter, mr. G. Ruygrok, en de officier van justitie, mr. G. J. Temmink, het gisteren over eens. Verdachten waren de landbouwer J. S. uit Rucphen en de aannemer Sch. die voor S. een landbouwschuur had gebouwd zonder dat deze over GEEN ZWEMMEN DIT JAAR MIDDELBURG. In «en gister avond gehóuden vergadering in Middel burg tussen de besturen van Vlissing se en Middelburgse commissies van voorbereiding voor de van 19 tot en met 26 mei durende stedensportontmoe- tingen werd een voorlopig programma vastgesteld. Na een openingswoord van de heer D. A. Huysse, voorzitter van de Middelburgse sportadviescommissie, werd de leiding van de avond waarge nomen door de heer F. Naerebout. Het bleek dat zwemmen zal ontbreken op het programma van de stedenontmoe ting wegens gebrek aan goede zwem mers bi Vlissingen. Ook gaat de voetbalwedstrijd tussen vertegenwoordi gende elftallen der beide steden niet door. Reden hiervan is de kans dat Vlissingen kampioen wordt en om het kampioenschap van Nederland moet strijden en de door Zeeland-Sport te spelen promotiewedstrijden. Daarvoor in de plaats komt een voetbalontmoe ting tussen jeugdteams tot Zl jaar op zaterdagavond 26 mei. Het voorlopige programma luidt: za terdag 19 mei twee uur start estafette loop vanaf Middelburgse stadhuis naar Vlissmgen. Plus minus half drie défilé gezamenlijke sportverenigingen en over dracht van de stedelijke vlaggen. Half vier opening van de stedenontmoeting, waarbij de beide burgemeesters op het sportveld aan de Irislaan de stedelij ke vlaggen hijsen. Vier uur sportveld handbalwedstrijden heren en damesju nioren alsmede korfbalontmoetingen tus sen junioren en senioren van Vedo en Swift. Half zeven 's avonds gymnas tiek w edstrijden in het lokaal van de Jacob Cats school en op het sportveld juniorenvoetbalwedstrijd b. Om kwart over zeven veteranenvoefcbalwedstrijd en om dezelfde tijd op het sportveld aan de Baskenburgseweg een hockey wedstrijd. f Maandag 21 mei, om zeven uur s avonds in de kantine van het Schel- dekwartier tafeltenniswedstrijden en om half acht dam- en schaakwedstrij den. Dinsdag 22 mei, om zeven uur Van onze correspondent LEEUWARDEN. Miljoenen kun nen worden gespaard en de onder gang van een aantal fabrieken kan worden voorkomen, wanneer het in Friesland tot een concentratie van zuivelfabrieken komt. De heer A. J. Benedictus, voorzitter van de Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland, heeft daarop gis teren in Leeuwarden nadrukkelijk de aandacht gevestigd. De laatste vijf jaar is meer dan de helft van de aangesloten fabrieken betrokken geweest bij bespre kingen die nauwere concentratie ten doel hadden. De secretaris van de bond. ir. P. Stal- linga, zei dat tè veel fabrieken bij het bepalen van hun investeringspolitiek doen alsof zij op een eiland liggen. Veel te weinig wordt de vraag gesteld of mis schien meer te bereiken is als met één of meer naburige fabrieken wordt samengewerkt. Gaat men investeren, dan blijft men investeren en men komt er per se niet als het toekomstige in vesteringsbeleid in Friesland op zeventig plaatsen wordt vastgesteld. Wij zullen, zo sprak ir. Stallinga, dan over vijf of tien jaar nog zeventig fabrie ken hebben, verminderd met het aantal dat in de strijd om het bestaan een na tuurlijke dood stierf. Dat zal de Friese boeren dan miljoenen hebben gekost. Friesland zal onherroepelijk een achter gebleven gebied op het terrein van de zuivel worden, als het niet het inzicht en de moed heeft spoedig koers te wij zigen aldus ir. Stallinga. *s avonds in het Scheldekwartier bil jartontmoeting. Woensdag 23 mei om zeven uur 's avonds op de sintelbaan van het sportveld aan de Basken burgseweg atletiekwedstrijden. Op hetzelfde tijdstip aan de Irislaan zo meravondvoetbal MiddelburgVlissin gen en op de parken „De Nolle" en „Zwanenburg" tenniswedstrijden. Donderdag 24 mei, om zeven uur aan de Baskenburgse weg volleybalwedstrij den, die bij slecht weer in het gym nastieklokaal van de Jacob Cattschool worden gehouden. Om dezelfde tijd op het Bonedijkeplein judowedstrijden en om drie uur 's middags, ook op dat plein, mikrokorfbal VedoSwift. Vrij dag 25 mei, Strandhotel zeven uur brid- gewedstrijden en om half acht oriënta- tiewedstrijd voor auto's enz. Zaterdag 26 mei, om twee uur 's mid dags zeehengelwedstrijd aan de boule vard. Om vier uur handbal, om half zeven 's avonds een Jeugdvoetbalwed strijd tot 24 jaar en tenslotte om half negen in het Scheldekwartier een slui tingsavond. een vergunning beschikte. Toen de schuur er eenmaal stond bleek zij af te wijken van de ingediende tekening. Verdachten beriepen zich er gisteren op dat de directeur van de dienst openbare werken mondeling toestem ming had verleend omdat het vee en de oogst van de landbouwer niet buiten konden blijven. De officier meende echter dat S. er aan alle kanten met zijn pet naar had gegooid. Hij eiste tegen hem twee duizend gulden boete, waarvan vijf tienhonderd gulden voorwaardelijk met de eis dat S. zal zorgen binnen een jaar een vergunning te hebben. De rechter noemde de handelwijze van verdachte zuiver bedrog. Hij legde de landbouwer driehonderd gulden boete op. Voor de aannemer werd het hon derd gulden boete, tweehonderd min der dan de officier vroeg. Een soortgelijke zaak was die van de tuinder J. T. uit Zevenbergen, die door de aannemer L. een warenhuis had laten bouwen, zonder dat hij een vergunning had. Op 14 november was hij daarvoor bekeurd. De volgende dag ging hij naar de directeur van gemeentewerken na eerst getelefoneerd te hebben met den andere ambtenaar van die dienst. Gisteren verklaarde de tuinder dat hij bij dit bezoek de toe zegging had gekregen dat hij het wa renhuis kon laten afbouwen. Weer een dag later 16 novem ber werd de bouw voortgezet en inmiddels is het warenhuis klaar geko men. Op 1 december kreeg de tuin der echter bericht dat op zijn verzoek voorlopig afwijzend was beschikt. Een en ander ontlókte de verdediger, mr. Kars, de opmerking dat hij van de hele situatie niets begreep. Uit de stukken bleek dat de direc teur van openbare werken tegenover de politie had verklaard dat vanwege een uitbreidingsplan nog geen vergun ning kon worden afgegeven. De kan tonrechter besloot de zaak vier weken aan te houden voor het horen van de directeur en de andere ambtenaar van gemeentewerken. Een zelfde lot trof de zaak over de bouw van een woning 'in Zevenbergen. Van onze correspondent BONN De ministers van bui tenlandse zaken van de zes landen van de Europese economische ge meenschap zullen volgende week in Athene, tijdens de ministerconferen tie van de Navo, opnieuw pogen dichter bij elkaar te komen inzake de Europese politieke unie, zo ver nemen wij van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken. Men kan aannemen dat de West duitse minister Schroder zal trachten zich schoon te wassen van het verwijt dat hij bij zijn jongste bemiddelings pogingen de Franse-en niet de Neder lands-Belgische zijde heeft gekozen. Het conflict om de Europese politie ke unie staat in de schaduw van de kernproeven en van het Russisch-Ame- rikaanse overleg over Berlijn. Deson danks vat men in Bonn de tegenstel ling zeer hoog op. Kern van het conflict is de Neder lands-Belgische eis om te wachten met iedere voortgang van het overleg over de unie tot Engeland volledig lid van de Europese economische gemeenschap is geworden. Pas dan kan, met Enge land, verder worden gepraat. Neder land en België vrezen dat, indien over een politieke unie een akkoord zal wor den bereikt vóór toetreding van Enge land, de as Bonn-Parijs-Roime een overheersende positie in het Europa der zes zal krijgen. Met Engeland als zevende lid en als traditionele zoe ker naar evenwicht op het continent, behoeft voor zo'n overwicht in het bijzonder van Franse kant geen sprake te zijn. ONGEDULD In West-Duitsland is ongeduld ge toond over de Belgisch-Nederlandse vertragingstactiek, zoals die bij het laatste overleg in Parijs tot uiting kwam. Er is zelfs kritiek op de Bel gische minister Spaak geleverd, die niet door de beugel kon. Van Spaak werd namelijk gezegd dat hij thans „een teleurgestelde Europeaan" is, die compensatie voor zijn politieke mis lukkingen zoekt door te keer te gaan tegen de Frans-Duitse plannen voor een politieke unie. De oppositie in Bonn, de socialisti sche SPD, is lang niet zo enthousiast voor de Franse plannen als de rege- ring-Adenauer. De plaatsvervangend voorzitter van de Bondsdag, de socia list prof. Carlo Schmidt, verklaarde gisteren dat er maar één weg is uit de tegenstellingen: Het verwijderen van de laatste hinderpalen voor de toe treding van Groot-Britannië tot de E.E.G. In Leeuivarden is gisteren een 66 jaar oude molen uit varen gegaan. Het hele gevaarte was op twee schuiten geplaatst om naar een toeristisch plaatsje te wor den gebrachtwaar het weer als molen dienst zal gaan doen. De molen stond op het industrieterrein van Leeuwarden in de weg. De rieten bovenkruier zal worden gerestaureerd. Op de fotoDe molen onderweg in het Harinxmakanaal. Van onze correspondent BONN. Niemand, ook West- Duitsland niet, heeft belang bij het voortduren van de spanning tussen de Sowjetunie en het Westen. Maar deze spanning kan niet uit de we reld worden geholpen door het doen van concessies, die princi piële zaken van het Westen raken. Het was de Westduitse regerings perschef Von Eekardt, die dit gisteren op een persconferentie in Bonn zei. Daarmee bakende hij vlak voor het aanstaande Amerikaans-Duitse over leg over het gesprek met de Russen inzake Berlijn, het Westduitse stand punt voor het eerst vrij scherp offi cieel af. Het Westen en ook West- Duitsland alleen moeten volgens hem „geen belangrijke posities opgeven". Twee zaken zijn in Bonn nu zonne klaar geworden. Immers wel degelijk is van Westduitse regeringszijde in Washington protest aangetekend tegen het Amerikaanse plan om op basis van o.m. „de beruchte vier punten met de Russen over Berlijn te onder handelen. Maar dit plan is tijdens de twee gesprekken die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, de afgelopen week met de Rus sische ambassadeur Dobrinm m Washington heeft gehad, nog met ter tafel gekomen. De bewuste vier punten die voor tijdig bekend zijn geworden, betreffen de instelling van een internationaal toezichtsorgaan op de toegang tot Ber lijn, een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en het pact van Warschau, een Amerikaans-Russische overeen komst om aan derden geen atoom wapens te leveren en Westduits-Oost- duitse commissies voor technische kwesties. In Athene zal minister Schroder tij dens de komende Navo-conferentie zijn Amerikaanse collega Rusk het Westduitse standpunt uiteenzetten. Dit acht men te Bonn de laatste gelegen heid voor de Westduitsers om invloed te oefenen op de Amerikaanse plan nen voor het overleg met de Russen. In verlegenheid is Bonn ongetwij feld gekomen door uitlatingen van het Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM In augustus gaan enige Nederlanders het letterlijk hogerop zoeken: zij vertrekken on der leiding van prof. dr. K. G. Egeler, hoogleraar in de algemene geologie aan de Universiteit van Amsterdam, naar Nepal voor een expeditie in het Himalayagebergte. Behalve prof, Egeler nemen de ge ologen dl'. T. de Booy, dr. J. W. A. Boden Hausen, drs. H. J. Nijhuis en drs. G. Schaar, de chirurg van het Haagse Bronovoziekenhuis dr. A. Tam- mes en waarschijnlijk de arts P. van Lookeren Campagne deel aan de tocht in gezelschap van de Franse berggids Lionel Terray en de studen ten H. C. en P. F. J. van Lookeren Campagne. De expeditie heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats zal de ge ologische bouw van de grootste alpi neketen ter wereld worden onder zocht. Dat zal ongeveer vier en een halve maand duren. De bergbeklimmers van de Ne derlandse groep willen enkele nog on- bestegen toppen van de Nilgirigroep beklimmen. Indien zij de ruim zeven kilometer hoge noordtop zullen weten te bedwingen, zal dit een Nederlands record betekenen. Voor dit alpinisti- sche deel is ongeveer drie maanden uitgetrokken. De deelnemers zullen een deel van het nodige geld zelf inbrengen, maar het grootste deel van de kosten zal worden bestreden uit subsidies van culturele, wetenschappelijke en spor tieve instellingen. Tot voor Pasen was het nog niet ze ker of de expeditie zou kunnen door gaan, maar zondag kreeg prof. Ege ler van de in aller ijl naar New Del hi gereisde dr. De Booy telegrafisch bericht dat de vereiste toestemmin gen waren verkegen. Dr. De Booy zit nu in Nepal voor het voorbereiden van opslag van zesduizend kilo le vensmiddelen en materialen die no dig zullen zijn. Van het dorp Pokha- na, 150 kilometer van Katamandoe, zullen deze voorraden door ongeveer 150 dragers naar het basiskamp worden gebracht. De berggids Terray, die op het ogenblik leider van een Franse expeditie in de Himalaya is, heeft al tien Sherpa's uitgekozen die de Ne derlanders zullen vergezellen. Prof. Egeler, dr. De Booy en Ter ray zijn al meer samen de bergen in geweest. In 1952 en 1956 hebben zij deelgenomen aan expedities naar bet Andesgebergte. Prof, Egeler ge looft niet in het bestaan van de „ver schrikkelijke sneeuwman". Terray heeft weliswaar verscheidene keren ab normale sporen in de Himalaya ge zien, maar de leider van de expeditie denkt dat die zijn gemaakt door een grote aap of beer. Geen van de ex peditieleden denkt aan een ontmoe ting daarmee. lid van de bondsdag voor de CDU, Friedensburg, oud-burgemeester van Berlijn. In opdracht van de regering op reis door de Verenigde Staten hèeft Friedensburg in Washington ge zegd: „Toen Dulles nog minister van buitenlandse zaken was wisten wij waar wij aan toe waren. Wanneer Adenauer toen naar Amerika kwam, kon hij vertrouwelijk met Eisenhower en Dulles spreken. Daarvan is nu geen sprake meer". In Bonn poogde men zich ook giste ren van deze uitlatingen te distan tiëren, maar dat zij weergeven wat men in de Westduitse hoofdstad vaffi de regering-Kennedy denkt, staat hui ten twijfel. West-Duitsland staat hierin alleen: de Fransen hebben namelijk te ken nen gegeven niet te willen onderhan delen met de Russen over Berlijn. De Amerikanen verwachten zelfs dat de Gaulle, na de oplossing van het Al gerijnse probleem, nog harder en onbuigzamer zal worden met zijn eisen aan de Navo en de Verenigde Staten. Dat zou er de reden voor zijn dat Washington geen contact wenst met Parijs over zijn gesprek met de Rus sen over Berlijn. Alleen Groot-Britan nië en West-Duitsland worden door de Amerikanen ingelicht. Het zich afzij dig houden van de Gaulle isoleert Parijs in het Westelijke overleg nog meer. LONDEN. Na laatste besprekingen met lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, en een audiëntie bij de koningin, is premier Macmillan gis termiddag per vlegtuig naar de Ver engde Staten vertrokken. In Londen liet men gisteren door schemeren dat de premier zeker niet naar Washington gaat om Kennedy koste wat het kost over te halen tot het deelnemen aan een nieuwe topconferen tie met premier Kroesjtsjef. Het is een bekend feit dat Macmillan nogal wat jieil verwacht van dergelijke ontmoe tingen, maar hij ziet wel degelijk in dat er nog heel wat moet gebeuren voor het politieke klimaat daar geschikt voor is. Er is de laatste dagen in Londen ge speculeerd over hetgeen Macmillan de Amerikaanse president gaat voorleggen en vragen. Zo werd er o.a. veronder steld dat de Britse premier Kennedy het denkbeeld zou voorleggen dat hij evenals enkele jaren geleden alleen naar Moskou zou kunnen gaan om poolshoogte te nemen. Hij zou dan Kroesjtsjefs denkbeelden over Berlijn, de kernwapenkwestie en het ontwape- ningsvraagstuk uit de eerste hand kun nen vernemen. Ook deze gedachte werd gisteren in Londen ongegrond genoemd. Natuurlijk zullen de twee staatslieden wel over de mogelijkheid van een top conferentie spreken, maar er is van Macmillan ditmaal beslist geen druk m die richting te verwachten. De Britse conservatieve partij hoopt dat Macmillans prestige, dat de laatste maanden in Engeland nogal enige deu ken had opgelopen als gevolg van zijn nieuwe reis naar de Verenigde Staten, gevolgd door een bezoek aan Canada, geschraagd zal worden. De Tories heb ben nogal wat verliezen geleden bij de tussentijdse verkiezingen in Engeland d:e de laatste weken werden gehouden Een nieuwe bijeenkomst met de Ame rikaanse president, die opnieuw de in druk versterkt dat de speciale band met de Verenigde Staten nog altijd be staat. kan Macmillan ook op het bin nenlandse politieke strijdtoneel alleen maar ten goede komen, zo redeneren de conservatieven.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5