CHU wil gesprek met ARP landelijk niveau op „MAMMOETWET BLIJFT ONAANVAARDBAAR" Prof. dr. K. Dijk nam afscheid van Unie en Schoolraad L r Verhoging van contributie Uit de kerken Landelijke stichting van scholen voor „bijzonder" chr. b.1.0. Oproep tot voorkomen van dreigende breuk in Gereformeerde kerken Vrijmaking kwam ook voort uit verhitte persdiscussies Soepeler goedkeuringsbeleid in woningbouwsector vereist Standpunt C.H. over Nieuw-Guinea beheerst door drie gedachten Ds. P. D. Kuiper in predikantenvergadering Receptie in Utrecht Verdeeldheid over de eenheid GEZINS-BERGING Wereldprimeur: SERVEER-PLATEAU frimatic-1962 zijn tijd vèr vooruit! REEDS ZONDER WEELDE - BELASTING! BRIEF UITGEGAAN VAN HOOFDBESTUUR CHU -voorzitter mr. Beernink Mr. Beernink: „Taak van gemeenten is te zeer beperkt" Jaarvergadering van de Schoolraad DsS. Gerssen in hoofdbestuur Zelfverloochening Vierde kenmerk Geen kerkpolitiek C H T E diepvriesafdeling en voor 280 liter model voor f 715,-* compleet 210 liter model voor f598,-* compleet #xci.access. BERGEN OP ZOOM: VAN EEKEREN, Bossfr. 36 - Fa. DE VALK, Kortemeestr. 9 Donderdag 26 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Mr. H. K. J. BEERNINK AMSTERDAM Het dreige ment van minister Cals om heen te gaan wanneer zijn Mammoet wet verworpen wordt zal mij er toch niet van weerhouden tegen het wetsontwerp zoals het daar ligt te stemmen. Ik hoop ii het belang van ons onderwijs dat de meerderheid van de Ka> mer dit ook zal doen. Dit ver klaarde CHU-voorzitter mr. H. K. J. Beernink in de gisteren in Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Unie Verwerping van de mammoetwet zou uiteraard niet mogen betekenen al dus mr. Beernink dat alles bij het oude blijft. Integendeel. Er zal iets moeten gebeuren. De heer Tilanus heeft dit uitdrukkelijk naar voren gebracht, onder meer toen hij wees op de plan nen van oud-minister Rutten, welke Met ingang van 1 jan. 1963 zal in de C.H.U. de contributie aan, het landelijk hoofdbestuur ver hoogd worden van. 1,50 op 2 per lid. Dit is één van de belang rijkste besluiten, die gisteren ge nomen werden op de alg. verga dering van de C.H.U. in Amster dam. Gedurende de laatste jaren zijn de activiteiten in de Unie zo zeer toegenomen, dat het beschik bare budget er niet meer toerei kend voor is. Met name de TV-uitzendingen vergen veel geld. Een korte toe spraak van de heer Ab van Roon, chei van de afd. centrale produc ties van de NCRV-TV en lid van de TV-commissie van de C.H.U., vormde dan ook de inleiding van de „slag om de contributieverho ging", waarvoor zich na hem nog 12 sprekers op het podium waag den. Niet elke afgevaardigde was vóór. In menige kiesvereniging heeft men nu al moeite genoeg om de financiële touwtjes aan el kaar te knopen. Ettelijke afdelin gen innen trouwens hooguit 2,50 contributie per lid en daar blijft bij een afdracht van totaal 2,30 aan hoofdbestuur, Kamer- en Sta- tenkring niet veel van over voor de eigen plaatselijke activiteiten. Kan het niet gezocht worden in een sterke verhoging van het le dental?, vroegen enkele afgevaar digden. Unievoorzitter, mr. H. K. J. Beernink, die zich in zijn jaar rede bijzonder verheugd betoond had over het bereiken van het le dental van 50.000, meende dat bei de mogelijkheden benut moesten worden. De vergadering bleek het ten slotte in grote meerderheid met hem eens. Menige kiesvere niging zal nu de financiële basis moeten gaan herzien. Met 2 ver kiezingen in 1962 en volgend jaar een Kamerverkiezing, zal er heel wat in kas moeten komen.... AMSTERDAM De Christelqk-Historische Unie kan tevre den en dankbaar zijn over de uitslag van de Statenverkiezingen van 28 maart jl. Weliswaar kon het percentage van de verkie zingen van 1958 niet worden gehaald, maar indien het dit jaar zou zjjn gegaan om Kamerverkiezingen dan zou de Unie gen Kamerzetel gewonnen hebben en gekomen zijn op 13 zetels. Dit zei de voorzitter van de CHU, mr. H. K. J. Beernink, in de woens dag in Amsterdam gehouden algemene vergadering. Volgens mr. Beernink moet ook de KVP reden tot tevredenheid hebben. Bij de beoordeling van de cijfers voor deze partij doet men er volgens de CHU-voorzitter goed aan rekening te houden met de groei van de rooms-katholieke bevolkingsgroep in ons vaderland. Een groei die naar zijn mening vooral in de verkie- zingscijfers tot uitdrukking zal komen wanneer een grondwets wijziging het mogelijk zal maken de kiesgerechtigde leeftijd op 21 jaar te brengen, Een waarschuwend woord liet mr. Beernink horen ten aanzien van de PSP, welke partij zich behalve voor socialisme zonder atoombom ook uit spreekt voor nationale ontwapening. Dit komt volgens de CHU-voorzitter neer op het onverdedigd laten van Ne derlands grenzen, hetgeen Moskou welgevallig zou zijn. „Wij Christelijk- historischen zijn geenszins oorlogzuch tig. Integendeel. Maar wij zijn nuch ter genoeg om te beseffen dat uit bit tere noodzaak een krijgsmacht in stand gehouden moet worden". In dit verband deelde mr. Beernink mee dat op de Zomerconferentie 1962 in Woud- schoten prof. Van Niftrik nader het bijbels standpunt omtrent pacifisme en ontwapening hoopt uiteen te zetten. plannen de CHU-fractieleider voor ons onderwijs beter achtte. De Unievoorzitter wilde ten aanzien van de woningbouw waarbij hij voor opstelde dat de vrije bouw niet de over hand mag hebben pleiten voor een wat soepeler goedkeuringsbeleid. Heel wat onnodige ambtenarij kan dan ach terwege blijven en het zal onze woning bouw ten goede komen. Salarissen Met betrekking tot de ambtenarensa larissen sprak mr. Beernink de hoop uit dat het komende jaar door minis ter Toxopeus en de Kamer wegen be wandeld zullen worden die kunnen lel den tot verbetering van de salarissen van de lagere en die middelbare amb tenaren en naar inwilliging van de ge rechtvaardigde verlangens van de ge pensioneerden. „Wij vragen hier een christelljk-soclaal beleid". Het vraagstuk van de positie der ont wikkelingslanden heeft de aandacht van de Unie. Een commissie van de jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmanstichting hoopt hierover binnen enkele maanden een rapport uit te brengen. Telegram Aan het einde van zijn toespraak stel de mr. Beernink de vergadering voor Hare Majesteit de Koningin een tele gram te zenden van de volgende in houd: „De Christelijk-Historische Unie, in jaarvergadering te Amsterdam bij een, getuigt aan de vooravond van de viering van het 25-jarig huwelijk van Uwe Majesteit en de Prins der Neder landen van haar gehechtheid aan het Oranjehuis en bidt U bij de voortduur Gods onmisbare Zegen toe". De vergadering ging met de verzen ding van het telegram akkoord. een denkt, aldus mr. Beernink. Er is flink gewerkt aan de ledenwerfactie met als resultaat dat de Unie nu 50.000 leden telt. Sprekend over de verhouding tussen de Anti-revolutionairen en de Christelijk-historischen zei de CHU-voorzitter dat het hoofdbestuur van de Unie be sloten heeft tot het bestuur der ARP een brief te richten waarin een uitnodiging voor een ge sprek op landelijk niveau over de verschilpunten tussen beide partijen is vervat. Tot het hou den van dit gesprek heeft het NED. HERV. KERK. Beroepen te Gouda vak. P. J. Mon ster: C. Vos te Bennekom. Aangeno men naar Kuinre: toezegging: Th. de Haart, laatstelijk predikant te Djakar ta, woonachtig te Groningen. Beroep baarstelling: de heer P. J. Oskamp, kand. te Haarlem is beroepbaar. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam vak. J. P. Boer: A. Rheen te Alkmaar. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Zuidhorn: L. W. G. Blok huis te Zevenbergen. Aangenomen naar Wageningen: H. de Jong te Gees (Dren te), naar Zwijzel: K. van de Belt, kand. te Zwartsluis, die bedankte voor Pernis. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Schiedam G. de Vries te s-Gravendeel, te De Krim (Overijssel) D. Henstra te Delft. Bedankt voor Broek-onder-Akkerwoude en voor Ede: J. Kampman te Rijnsburg. hoofdbestuur met algemene stemmen besloten. Mr. Beer nink waarschuwde zijn gehoor evenwel voor al te vroeg ge juich. Hij stipte nog aan dat de SGP moeilijk tot samenwer king is te bewegen. 59 RIJKSKRINGEN Zich richtend op de komende ge meenteraadsverkiezingen zei mr. Beernink dat de betekenis van de ge meenten in de loop der jaren is afge nomen. In theorie zijn de gemeenten nog autonome lichamen, maar hun afhankelijkheid, vooral hun financiële afhankelijkheid van het Rijk, is zo groot geworden dat zij in menig op zicht meer lijken op Rijkskringen dan op zelfstandige onderdelen van het Rijk der Nederlanden. Mr. Beernink zei dit laatste te be treuren. Het huidige kabinet-De Quay heeft beloofd zei hij te zullen streven naar decentralisatie, maar het ziet er naar uit dat deze zal bestaan uit het afstoten door het Rijk van be paalde subsidietaken naar provinciale en gemeentebesturen die dan echter eerst nog financieel in staat gesteld moeten worden deze taken te vervul len. „Het lijkt aardig, maar het zegt natuurlijk niets. Het afstoten van het Rijk naar degemeenten is een kwes tie van vestzak-broekzak en daardoor van uitermate weinig betekenis. Ik leg mij noodgedwongen bij deze situa tie neer. Wel vraag ik mij af of het mogelijk en gewenst is de grotere ge meenten met behoud van zekere hoofdbeginselen zelf over de bijzonder heden van haar bestuursinrichting te doen beslissen. Dat zou gepaard moe ten gaan met een ingrijpende beper; king van het goedkeuringsrecht van het provinciaal bestuur". 50.000 LEDEN De kansen voor de Christelijk-His torische Unie zijn groter dan menig- Het Christelijk-Historisch standpunt omtrent Nieuw-Guinea is altijd beheerst geweest door drie gedachten. In de eerste plaats heeft de C.H. zich in de Kamer op het standpunt gesteld, dat het Nederlands bewind op Nieuw- Guinea slechts een tijdelijk karakter mag dragen. Wij zullen daar een keer weg moeten, maar wanneer wij weg gaan, mogen wij daar geen chaos ach terlaten. In de tweede plaats zijn wij ons al tijd bewust geweest van de morele en materiële verplichtingen, die wij tegen over de Papoea's hebben. Die verplich tingen willen wij nakomen, waarbij elke koloniale gedachte ons vreemd is. In de derde plaats- werd ons stand punt ingegeven door de gedachte, dat de Papoea's vrijheid van keuze over hun eigen toekomst moeten hebben. De C.H. staat open. voor elke oplossing van het Neiuw-Guinea-vraag.stuk, mits het een behoorlijke oplossing is, een oplossing, waarbij de Papoea's zich niet door ons bedrogen voelen, een oplos sing, waar-bij wij de Papoea's recht in de ogen durven zien. Nu hebben wij te maken met een uiterst moeilijke tegenspeler. President Soekarno uit dreigement op dreigement. Terwijl een deel van de Indonesische be volking lijdt onder de hongersnood, be steedt hij belangrijke sommen aan mi litaire voorbereidingen, die een gevaar inhouden niet alleen voor de (Papoea's, maar ook voor de Nederlanders op Nieuw-Guinea. Ik betreur het in hoge mate, dat het nodig is geweest Neder landse militairen ter bescherming van lijf en goed van landgenoten naar Nieuw-Guinea te zenden. Ik weet, aldus mr. Beernink, dat dit door velen wordt betreurd en door anderen wordt afgekeurd, maar ik zie helaas, gezien de dreigementen en de militaire maatregelen van Soekarno, momenteel geen enkele andere mogelijkheid. Van harte hoop ik, dat botsingen zullen uit blijven, dat het gezond verstand alsnog zal zegevieren en dat God mensen in Zijn dienst zal willen gebruiken, die we gen zullen zoeken en vinden om tot succesvolle onderhandelingen te gera ken. Onze troepenverschepingen kosten geld. Zou Soekarno bereid zijn, de mi litaire voorbereidingen te staken,, waar door het verblijf van Nederlandse mili tairen op Nieuw-Guinea tot een mini mum beperkt zou kunnen blijven, dan zou ons dat financieel heel wat minder- kosten. Moeilijk verteerbaar Eén ding is moelijk te verteren, ver volgde mr. Beernink. Dat is de houding van de P.v.d.A. Onze regering wil ern stig naar .een oplossing streven. Zij is bereid de souvereiniteit over Neder- lands-Nieuw-Guinea los te laten, zij is bereid te praten over een aanvaard baar overgangstoestand, zij is bereid financiële verplichtingen na te komen. Zij wil geen oorlog, maar een behoor lijke oplossing onder internationale ga ranties. Waarom, zo vroeg spreker zich af, gaat de P.v.d.A. de regering nu tussen de benen lopen? Dr. Tilanus heeft terecht een ernstig beroep op de P.v.d.A. gedaan om de eenheid te be waren. Wij leven in een uiterst moeilij-j ke situatie. Eenheid en eensgezindheid is hier geboden. Dat hebben ook enke le leden van de P.v.d.A, onder leiding van prof. Geyl begrepen, toen zij zich distantieerden van het door de P.v.d.A. georganiseerde petitionnement. De P.v.d.A. heeft vroeger, toen dr. Drees minister-president was, meermalen de rechten van de Papoea's erkend. Van waar nu deze ommezwaai? Misschien onder druk van de P.S.P.? Spreker hoopte, dat de P.v.d.A. haar houding zou willen herzien. Het zou haar als oppositiepartij sieren. De heer Beer nink besloot met op te merken dat de regering oprecht naar een behoorlijke oplossing streeft. De C.H. kan haar geen oplossing aan de hand doen. Wij kunnen haar wel steunen. Zo lang zij streeft naar een vreedzame en recht vaardige oplossing, dienen wij achter de regering te staan. Van een medewerker UTRECHT. In de algemene verga dering van de Schoolraad voor de scho len met den Bijbel heeft de secretaris- penningmeester mr. J. J. Hangelbroek gisteren meegedeeld dat er binnenkort een landelijke instelling zal kon>n die christelijke b.l.o.-scholen van bijzondere aard zal stichten. Het betreft bier scho len voor slechthorenden, voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen enz., die na de stichting zo heeft men de zaak gedacht zouden worden overgedragen aan besturende colleges. De „gewone" b.l.o.-achterstand was volgens de heer Hangelbroek in prote stantse kring ongeveer ingelopen. Maar voor de genoemde b.l.o.-soorten is het moeilijk christelijke scholen voor ernstig gehandicapte kinderen van de grond te krijgen. Van de kant der plaatselijke overheden wil men graag deze scholen die door het geringe aantal kinderen meestal streekscholen zijn opzetten als instellingen voor alle gezindten. Maar het is begrijpelijk dat van de kant van het christelijk onderwijs gewerkt moet wor den naar eigen onderwijs en opvoeding in de geest van de ouders der kinderen. Dit moet en kan niet overal. Men zal het moeten zoeken in het tot ontwikke ling brengen van streekscholen of zelfs landelijke scholen zoals in feite Bar-, timeus er een is voor blinde kinderen. Meer v.g.l.o. Aan mr. Hangelibroeks bespreking van de algemene belangen van het christe lijk onderwijs ontlenen wij dat het u.l.o. kampt met een tekort aan akten- bezitters en dat wijziging van de kleu teronderwijswet nodig is om meer arm slag te verkrijgen voor het protestantse kleuteronderwijs. Jammer noemde de secretaris het, dat het v.g.l.o. (de vroe gere achste klas) zo weinig groeikracht blijkt te hebben in protestantse kring. Er zijn al zeer weinig scholen van dit type en waar ze bestaan heerst de nei ging ze op te heffen. Maar men moet volgens mr. Hangelbroek niet het ge ringe leerlingental de schuld geven, doch nagaan in hoeverre een veranderde structuur van deze christelijke v.g.l.o.-, scholen nog mogelijkheden biedt. Deze gedachte transporteerde de hoog leraar op kerk en school in ons land. ,,Wij staan voor de vraag, die heel ons leven raakt, of wij en onze vereniging, organisatie en ook kerk met de bood schap van Gods genade nog wel bezig zijn om die verder te dragen. Er is een gevaar van kanalisatie van het christendom in kerk en organisatie. In verband daarmee zag de hoogleraar de klachten over gebrek aan bereidheid om de kerk in de ambten, en de orga nisatie in bestuursfuncties te dienen. „Wij moeten op het gebied van kerk en school gaan inzien dat ze elkaar niet kunnen missen als arbeid van de* zelfde Meester. Uitdaging Prof. Van Itterzon pleitte ook voor een verjonging van de schoolbesturen. „De uitdaging", zo zei hij verder, „be reikt ons en onze jeugd vandaag. Het is voor onze verantwoording dat wij thans antwoord geven op het Woord van God, dat wij varen met een vast doel: de komst van het Rijk Gods". De scholen hebben bij het zoeken van een antwoord een gewichtige taak en scholen met de Bijbel zijn nodig omdat juist tijden van verwarring en troebe len Christus nodig hebben. Als we met elkaar uit dit geloof Ie- ven, vinden vragen van organisatie en piopaganda, van onderwijs en opvoe ding als vanzelf een antwoord. Verjonging In zijn openingsrede heeft de voor zitter prof. dr. G. P. van Itterzon ge sproken over „Uitdaging en Antwoord." Volgens de historicus Toynbee wordt aan elke beschaving weer een uitdaging gedaan, waarop de mens een antwoord, het réchte antwoord moet geven. Alleen dan bloeit de beschaving door. (Van een onzer verslaggevers) Voor de verkiezing van 3 leden van het hoofdbestuur der C.H.U. waren 18 candidaten gesteld. De uitslag stond evenwel al bij voor baat vast. Twee van de drie af tredende leden waren herkiesbaar en de heer W. Nauta te Sneek en dr. ir. G. A. Kluitenberg te Eind hoven. werden dan ook herkozen. Drs. D. Schouten te Waalwijk was statutair niet herkiesbaar. In zijn plaats had het hoofdbestuur aanbevolen <ls. S. Gerssen te Utrecht, die met een goede meer derheid gekozen werd. Van de overige candidaten bereikte al leen de heer A. J. van Duist te Hilversum een belangrijk aantal stemmen, nl. 90. Na hem kwam drs. B. J. Udink te Rotterdam met 18 stemmen, terwijl de ande ren een stemmental op zich vere nigden van 14—2. Van een medewerker UTRECHT. Velen hebben prof. dr. K. Dijk gisteravond de hand ten afscheid gedrukt, nu hij dinsdag en gisteren af scheid genomen heeft van een belangrijk deel van zijn werk ten be hoeve van het christe lijk onderwijs. Nadat hij dinsdag het voorzitter schap van de Unie „Een school met de Bijbel" had neergelegd (en er het erevoorzitterschap voor terugkreeg), nam hij gistermiddag afscheid van de Schoolraad, waar van hij tweede voorzit ter was. Tijdens een receptie heeft prof. dr. G. P. van Itterzon namens Unie en Schoolraad een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen glazen schaal aangeboden, waarna tal van vertegenwoordigers gelukwensen en cadeaus van organisaties over brachten. Tevoren had prof. Dijk in zijn dankwoord ge zegd, dat hij veel meer heeft ontvangen dan hij kon geven. Wij zagen ter receptie dr. J. Schouten, oud voorzitter van de Anti revolutionaire partij, ds P. D. Kuiper en ds. L. ten Kate namens de ge reformeerde synode en namens het curatorium van de theologische ho geschool te Kampen, prof. dr. J. Waterink. mr. J. Verdam namens curatoren van de Vrije Van een medewerker UTRECHT Een dringende oproep tot bewaring van de eenheid der Gereformeerde kerken heeft gistermiddag in het Utrechtse Jaarbeursgebouw ds. P. D. Kuiper doen horen als voozitter van de predikantenvereniging dier kerken die deze week haar tweedaagse preludium houdt op de grote „domi- neesdriedaagse" die volgende week in de Domstad wordt gehouden door de hervormde en de moderne predikantenvereniging. In zijn openingsrede sig naleerde ds. Kuiper de dreiging van een breuk in de Gereformeerde kerken ten aanzien van toenadering tot en contact met andere kerken. Er is actie en reac tie in de kerken, aldus ds. Kuiper. Na moeizame besluitvorming heeft de laat ste synode een iets ruimere mogelijkheid gelaten voor kerkdiensten met an dere kerken, een besluit dat „goed ingepakt en van een paar extra-veiligbeids- spelden voorzien aan de kerken is aangeboden". De reactie komt los, zei de voorzitter; scribenten betrekken hun stellingen, de meningen vormen zich. EEN GEVAAR hierbij is een kristal- llsatieproces rondom twee kernen die telkens meer andere zaken erbij betrekken. De mogelijkheid om vóór aansluiting bij de Wereldraad en tegen gemeenschappelijke kerkdiensten te zijn, begint geringer te worden. De scheidslijnen zijn strakker geworden; nuanceringen worden verdrongen. Omdat men beiderzijds gelooft het belang en de eenheid van de kerk te dienen, moet men grote woorden ge> bruiken. Intussen ontstaan er groepen, mis schien partijen en blijft objectiviteit bij de meningvorming een bijna onmogelij ke zaak. Ds. Kuiper was op deze ontwikkeling niet gerust. Een kwarteeuw geleden was een reeks perspolemieken de aanlei ding tot een in 1944 ontwaken uit de droom dat de diepere eenheid van het- gerei'ormeerde volik onverbrekelijk was. TN DE thans aan de orde zijnde za- -*■ ken wordt de gemeente gemengd: zij wordt tot een keus gedwongen. Maar, aldus ds. Kuiper, wij als predi kanten moeten met het kerkvolk voor zichtig omgaan. Zoals gemeenten bijna verwoest zijn door ruzie in de kerke- raad, zo kan het ook in de hele kerk gebeuren. Tot zelfverloochening bij de strijd vaardige standpuntverdedigers riep ds. Universiteit, het Tweede Kamerlid J. A. van Ben nekom en de heer H. C. van Donk uit Goes, het Tweede-Kamerlid dr. H. W. Tilanus, die voorzit ter is van de Vereniging voor christelijk volks onderwijs; we zagen de putaties uit de bonds- besturen van gerefor meerde vrouwenvereni gingen en jeugdvereni gingen, de rector-mag- nificus van de VU, prof. dr. H. Smitskamp, die voorzitter is van de Ver eniging voor christelijk- nationaal schoolonder wijs, dr. P. G. Kunst en de heer R. Krol, die na mens de stichting Steun Kerkbouw een geschenk aanboden, en tal van vrienden en relaties uit de kringen van kerk en school, die prof. Dijk zo lang heeft gediend. Kuiper op. Wie ter ondersteuning van zijn standpunt ter zake van oecumene etc. aanheft „God wil het", dient te be denken dat God niet minder wil: wijs heid en liefde tot de gemeente. Het ontbreekt te veel aan bijbelse tolerantie. Er bestaat een te grote nei ging om eigen eisen op te leggen, ter wijl eisen onmiskenbaar door God zelf in de Bijbel moeten zijn neergelegd, wil ze anderen mogen opleggen. Daar bij moge men bedenken dat wij ten de le kennen, terwijl vaak de krachten op het tweede niveau worden verteerd. 70 LIJKT soms het ve schil over aansluiting van de Gereformeerde kerken bij Wereldraad dan wel ICCC een vierde kenmerk bij de drie die de belijdenis reeds van de kerk noemt: zui vere Woordbediening, reine sacraments bediening en christelijke tucht. Men wil daarbij toevoegen: „De kerk is ook tegen aansluiting bij de Wereldraad/ICCC (doorhalen hetgeen niet geloofd wordt)". Een negatief geloofsartikel in een hachelijke zaak. zei ds. Kuiper. Een kerk die terwille van de eenheid verdeeld raakt of scheurt, Is voor de buitenwacht een weinig aantrekkelijke zaak. F)IT AiLLES wilde ds. Kuiper, die praeses van de laatste synode was_, niet beschouwd zien als kerkpolitieke voorzichtigheid, die .geen oog heeft voor de Mopslag van de moderne tijd. Het is integendeel het voelen van de noodzaak om de gelederen te sluiten. In dit verband zei de voorzitter: „De andere kerken hebben in de ge weldige problemen die de kerken al len bespringen, niets aan een ge sprekspartner die aan spraakverwar ring lijdt". Het is nodig dat men in de Gereformeerde kerken samen op trekt in liefde. Op hen die in de groeiende contro verse leiding geven doordat ze bladen redigeren die een uitgesproken str punt vertegenwoordigen, deed ds. Kui per een appèl om met elkaar te spren voor het te laat is en om te komen tot een gemeenschappelijke gedragslijn Dat is mogelijk ais men zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid voor het geheel. Bij de examens van de Terneuzen- sche muziekschool slaagden voor het examen viool le graad Eva Wil- lems, Adrie Oggel, Marijke Wisse en Kees van Driel, allen te Axel. De in Axel gehouden Emmabloem- kollecte heeft 188,70 opgebracht. 1 LET OP! dit overkomt Uniet! A Ss( i O Gemakkelijke, veilige sluiting. Regeling: Dashboard met instelknop. Gering vloeroppervlak. O Automatisch ontdooien, Automatische interieurverlichting. Werkt vrijwel geruisloos. Geurloze berging voor gevoelige levensmiddelen, 5 jaar garantie op het koelcircuit, Consumptle-ijsbereiding Verder ook kastmodellen rnet een inhoud van 170,150 en 130 liter inhoud. Voorts een 140 liter tafelmodel reeds voor f 422,- VRAAGT KLEURENFOLDER EN INLICHTINGEN BIJ UW LEVERANCIER OF BIJ DE IMPORTEUR Levering uitsluitend via de gerenommeerde vakhandel IMPORTEUR: n.v. CENTRALE HANDELS VENNOOTSCHAP. ROTTERDAM

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4