Opschudding in opperste sowjet uren te vroeg MINISTER VISSER IN BEROEP Alleen voor rooms en rood een huis BfflÉMtuf Wat Rusland ook doet, Amerika zal reeks kernproeven afmaken Meerderheid K.V.P.-fractie Eerste Kamer valt beleid van Luns af „NIEUW-GUINEA VRIJ? DAN AMBON ZEKER OOK" SOMBERE VERWACHTING OVER REDE SOEKARNO John GLENN uitgenodigd voor Navotaptoe Arnhem Boer Zonneveld zonder pleiter Soldaat vraagt politiek asiel in O.-Duitsland RAADSLID VAN ARNHEM: PRAALRIJDER AANGEHOUDEN Aardschokken in Franse Alpen Drs. Heidens uit functie ontheven De Bilt: Warmer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Geringe neerslag" „Spijt" Niets gemerkt? Kantoorbediende gearresteerd wegens fraude ROTTERDAM GAAT EEN ERESCHULD INLOSSEN VERDEDIGER VAN JOUHAUD BIJ DE GAULLE Van miss Wereld tot mevrouw Spier Golf verkopen op New Yorkse beurs Directeur; JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e jaargang No. 5i 38Donderdag 26 april 1962 EERSTE PROEF AL GENOMEN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG, 26 apr. Minis ter Luns is gisteren in de Eerste Kamer de steun voor zijn Nieuw-Guineabeleid van het grootste deel van de K.V.P.- fractie ontvallen. Namens de meerderheid van deze fracties eiste ir. Kraaijvanger een soe pel standpunt van de regering, snel handelen en een niet te strak formuleren van de voor waarden. Zijn partijgenoot Re- gout noemde het Nieuw-Guinea beleid zelfs in hoge mate onbe vredigend en kondigde aan dat als minister Luns niet met overtuigender argumenten komt enkele leden van de K.V.P.-fractie tegen de begro ting zouden stemmen. Open lijke steun voor het regerings beleid inzake Nieuw-Guinea kwam slechts van de c.h. Rey- ers en van de a.r. senator Algra. Dit standpunt kwam neer op het onverkort vast houden aan het gegeven woord. Niet te zwaar W ij mogen niet dusdanig zware eisen stellen, zo zei ir. Kraaijvanger namens vele leden van de K.V.P.-fractie, dat de onderhandelingen daardoor tot misluk ken zijn gedoemd. Wij geven aan het zelfbeschikkingsrecht de meest straffe uitleg en dan kunnen wij net zo goed zeggen dat wij de soevereiniteit niet wensen over te dragen. Ir. Kraaijvanger drong voorts aan op een rustige en ordelijke repatriëring van de Nederlanders uit Nieuw-Guinea on der garantie van derden tijdens de over gangsperiode. Over het regeringsstand punt verkeert de Eerste Kamer overi gens volgens ir. Kraaijvanger nog vol komen in de mist. Namens enkele leden van zijn frac tie zei de heer Regout dat het zo niet langer kon duren en dat dit beleid zichzelf veroordeelde. Zijn kritiek richtte zich tegen de verabsolutering van het zelfbeschikkingsrecht en het geven van beloften aan de Papoea's, waar niets van terecht komt zonder medewerking van Indonesië. De heer Regout vroeg zich af waarom minister Luns de goede verstandhouding met Indonesië niet primair stelt. Zie verder pag. 7 Eigen nieuwsdienst KERKRADE Vijftien keer is de 21-jarige B. uit Kerkrade de afgelopen weken aan het praalrijden geweest met in de huurt gestolen auto's. Bij de vijf tiende keer werd hij aangehouden. B. had een rijbewijs in zijn zak, dat hij een tijd geleden had gestolen en dat hij zodanig had veranderd dat het leek alsof hij het zelf van het C.B.R. had gekregen. B. werd bij zijn escapades vergezeld door de 21-jarige S., eveneens uit Kerk rade. Ook hij is gearresteerd. B. zal, om dat hij nog in militaire dienst is, voor de auditeur-militair in Den Bosch worden geleid. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Amerika heeft de proe ven met kernwapens hervat en tevens laten weten dat deze nieu we reeks proeven, de achtste, ongeacht de reactie van de Sowjet- unie in de Geneefse ontwapeningsconferentie, geheel zal worden voltooid. Zelfs indien de Sowjetunie zich nu bereid zou tonen een onont- duikbaar kernwapenverdrag te sluiten zal de nieuwe reeks proe ven geheel worden afgewerkt, zo deelde het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken mede. Een nieuwe staking van de proeven zou neerkomen op een nieuwe informele afspraak, zo werd uitgelegd, en de Amerikaanse regering heeft nu genoeg van dergelijke afspraken. De nieuwe serie Amerikaanse kernproeven heeft de codenaam Do minic gekregen. De eerste proef in deze reeks werd gisteren genomen boven het Engelse eilandje Christ mas, in het centrale deel van de Stille Oceaan. Het kernwapen, geen waterstofbom, werd uitgeworpen door een vliegtuig. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie noem de later in haar eerste bekend making hierover de explosieve kracht van het beproefde kernwapen middelmatig zwaar. Dat hield in dat de explosieve kracht ergens tussen 20 kiloton en een megaton lag. (Een kiloton is gelijk aan duizend ton springstof; een megaton komt over een met een miljoen ton springstof.) De verspreiding van radioactieve stoffen in de dampkring zal volgens de Amerikaanse commissie voor atoom energie gering zijn in vergelijking met de hoeveelheden radioactieve neerslag die werden verspreid na de serie Rus sische kernexplosies van het afgelopen najaar. De radioactieve neerslag zal in. ieder geval in hoofdzaak verspreid worden in de hogere luchtlagen boven de tropen. Ten noorden en ten zuiden van die gordel zal men er weinig van 'merken. De totale explosieve kracht van de kernwapens die in de komende weken boven de Stille Oceaan beproefd zullen worden blijft volgens de eerste officiële Amerikaanse mededelingen beneden de totale explosieve kracht .van de recente Russische reeks. Men venvacht dat er met de nieuwe reeks Amerikaanse proeven ongeveer twee maanden ge moeid zullen zijn. De Amerikaanse regering, aldus een verklaring van het State Department, deelt de spijt van vele landen om de hervatting van de proeven, maar heeft zich gedwongen gezien tot deze han delwijze in het belang van de hand having van de veiligheid 111 de vrije wereld. Men maig niet uit het oog verliezen, aldus het State Department,' dat presi dent Kennedy de nieuwe serie proeven achterwege had gelaten indien de Sowjetunie bereid was geweest mee te werken aan de totstandkoming van een doeltreffend verbod van proeven met kernwapens. Omdat een dergelijk ver drag niet tot de mogelijkheden behoor de is met tegenzin besloten de Ameri kaanse proeven te hervatten. Het State Department brachten her innering dat Amerika in Genève aan de conferentietafel was blijven zitten toen in het afgelopen najaar de Sowjet unie tegen alle gemaakte afspraken in weer was begonnen met kernproeven. Als de Sowjetunie nu wegliep uit de Geneefse conferentie zou dat een daad van schijnheiligheid zijn. De kernexplosie waarmee de nieuwe reeks Amerikaanse proeven werd ge opend werd gistermorgen omstreeks het aanbreken van de dag teweeg gebracht. In West-Europa begon toen de avond al te vallen. Ongeveer zes uur eerder hadden Zweedse seismo logen uit geregistreerde aardschokken het vermoeden geput dat zij zouden kunnen zijn veroorzaakt door een Amerikaanse kernexplosie. Omstreeks die tijd werd het zuidoosten van Frankrijk geteisterd door een vrij hevige aardbeving. Uit niets bleek dat men in de Sowjetunie het land dat alle kern proeven met eigen apparatuur be weert te kunnen registreren en daar om internationaal toezicht op een kernwapenvërdrag overbodig acht de eerste nieuwe Amerikaanse kern proef had ontdekt. Wel ontstond in de vergadering van de Opperste Sowjet in Moskou gister morgen enige opschudding onder de kopstukken van het Kremlin nadat het gerucht uit Zweden over de kern explosie die in Uppsala zou zijn waar genomen, de Russische hoofdstad had bereikt. Premier Kroesjtsjef, maar schalk Malinofsky, president Kozlof en enkele andere kopstukken verlieten de zaal nadat Kroesjtsjef een boodschap had ontvangen. Dit gebeurde tijdens een bespreking van het verslag van de -minister van buitenlandse zaken, Gromiko, over de Geneefse ontwape ningsconferentie. Kroesjtsjef en de anderen bleven ongeveer tien mi nuten weg. Van een onzer verslaggevers DELFT. Als punt 23 stond gister avond op de agenda van de Delftse ge meenteraad de verkoop van de grond en at opstallen van de Marlotshoeve, waar boer Zonneveld enkele maanden geleden nog zijn veeteeltbedrijf uit oefende. Hoewel de burgemeester met zeer voorspoedige hamerkloppen 22 agen dapunten binnen een half uur ver werkte, wilde hij kennelijk van het voorstel tot verkoop van de Marlots hoeve geen hamerstuk maken. Hij las het voorstel voor, pauzeerde enkele seconden en vroeg wie van de raads leden het woord wenste. Geen van de 25 aanwezige raadsle den meldde zich. Na enkele ogenblikken vroeg de burgemeester wie hoofdelijke stem ming verlangde.^ Weer bleef het stil in de raadszaal. De hoeve van boer Zonneveld die moest wijken voor een uitbreidings plan, hoewel zijn boerderij na zijn ver- frek bleek te kunnen blijven staan werd door de Delftse raad zonder één woord en zonder één stem tegen verkocht. Boer Zonneveld die op zijn kleine flat in Delft niet kan wennen en daar om steeds- de stad ontvlucht, vond in de Delftse raad niet één pleiter voor het geluk van zijn oude dag. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 24-jarige kantoor bediende E. van V. die bij een borstel- fabriek te Overschie in dienst was, is gearresteerd wegens verduistering van ongeveer tweeduizend gulden. Een half jaar lang droeg hij voor verkochte bor stels minder geld af dan hij van de klanten had ontvangen. Dat liep spaak toen hij ziek werd en een andere em ployé zijn plaats innam. Van V. beeft bekend. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Minister Vis~ ser heeft besloten in. beroep te gaan tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te Arn hem, dat het ontslag van de heer F. H. van der Putten nie tig heeft verklaard. Hoewel het ministerie van defen sie geen médedelingen wilde ver strekken, vernamen wij dat de mi nister de Haagse advocaat mr. C. R. Wijckerheld Bisdom heeft aan gezocht namens hem te willen op treden voor de Centrale raad van beroep in ambtenarenzaken te Utrecht. Ook is aan mr. Wijcker held Bisdom gevraagd het beroep schrift op te stellen. De Centrale raad van beroep is er nog niet van op de hoogte ge steld dat de minister in beroep gaat. De beroepstermijn duurt der tig dagen. Het Ambtenarengerecht deed uitspraak op 13 april. Het schijnt in de bedoeling te liggen pas tegen het einde van deze ter mijn, dus tegen 10 mei beroep aan te tekenen. Mr. Wijckerheld Bisdom heeft nog niet definitief beslist op het verzoek van de minister om als pleitbezorger voor de Centrale raad op te treden. De tijd die hem nog rest wil hij ge bruiken voor bestudering van het lijvige dossier. BUENOS AIRES (AP) De Argen tijnse president, Jose Maria Guido, heeft gisteravond bekendgemaakt dat volgend jaar (28 oktober) verkiezingen zullen worden gehouden voor het pre sidentschap en het vice-presidentschap. Eerder in de week was verklaard dat binnen negentig dagen verkiezingen zouden plaatsvinden. Al eerder wisten Rotterdam en de Rotterdammers zich aan het Korps Mariniers der Koninklijke Marine nauw verknocht. De „stad en haar bevolking gaan thans een oude ereschuld inlos sen. Op het Oostplein zal ter ere van de mariniers dit majestueuze monu ment van Titus Leeser verrijzen. DEN HAAG Het Oostduitse pers bureau A.D.N. heeft gisteravond mee gedeeld dat de Nederlandse soldaat Jan Stoops uit Breda zou zijn uitgewe ken naar Oost-Duitsland en daar om politiek asiel zou hebben gevraagd. De soldaat die negentien jaar is was gelegerd in Ermelo en behoorde tot het 42ste infanteriebataljon. Hij is eind vorige week met paasverlof ge gaan en had zich daarvan gistermid dag terug moeten melden. Wanneer en waar de soldaat de Oost duitse grens zou zijn gepasseerd werd in het bericht van A.D.N. niet bekend gemaakt. Wel werd verklaard, dat de militair was uitgeweken omdat hij niet in geval van nood in West-Duitsland „voor de nazi's" zou willen vechten en omdat hij niet naar Nieuw-Guinea wil de worden gestuurd om daar te hel pen „het koloniale bewind in stand te houden". De Nederlandse militaire autoriteiten komt het echter zeer onwaarschijnlijk voor dat de soldaat om militaire of politieke redenen naar Oost-Duitsland zou zijn gegaan. De jongen die in het burgerleven zeeman is had al geruime tijd verkering met een meisje uit Oost-Duitsland. Bij zijn commandant heeft hij enige tijd geleden verlof gevraagd om het meisje uit Oost-Duitsland te mogen halen. Het rekest, waarin hij dat deed, is afgewezen. Uit een onderzoek, dat de Konink lijke Marechaussee gisteren bij de jongen thuis heeft ingesteld, is ge bleken dat hij vorige week woensdag in burger de woning heeft verlaten, zonder te zeggen waar hij naar toe ging. Sindsdien hebben ook zijn ouders niets meer van hem gehoord. PARIJS (A.P.) Jacques Charpentier, de verdediger van de ter dood veroor deelde ex-generaal Jouhaud bracht gis teren een bezoek aan president de Gaulle om uiteen te zetten waarom Jouhaud volgens hem clementie verdient. Char pentier vertelde later dat de Gaulle geen opinie te kennen had gegeven. De presi dent had echter beloofd na te zullen denken over het verzoek om gratie dat Jouhaud hem heeft gezonden. Een delegatie van de tweeduizend Ambonezen die gisteren in Den Haag het twaalfjarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken herdachten, bestaande uit van links haar rechts de heren P. Sapulete, J. Murasabessy, J. Hitipeuw en M. E. A. Poetiray, stapte vastberaden de tuin van het kabinet van minis ter-president De Quay binnen. Zij ging een petitie overhandigen aan dc tijdelijk secretaris-generaal van het departement van algemene zaken, mr. O. W. S. Josephus Jitta. In de petitie werd er bewondering voor uitgesproken dat de regering in haar Nieuw-Guineabeleid het welzijn van de Papoea's centraal blijft stellen. Dat achtte men ech ter alleen gerechtvaardigd „wan neer tenminste een gelijke concrete houding tegenover de Zuid-Moluk- ken wordt aangenomen". Onder de betogers bevond zich een groot aantal Ambonese kinde ren. Op de spandoeken prijkten leuzen als: „Nieuw-Guinea vrij? Dan Am- bon zeker ook." DJAKARTA (AP) President Soe- karno vertrekt vandaag naar Medan. waar hij zijn als belangrijk aangekon digde rede zal houden over de jongste besluiten van zijn regering inzake de kwestie Nieuw-Guinea. In Djakarta werd gisteren ver wacht dat Soekarno het afbreken van elk overleg over de toekomst van wes telijk Nieuw-Guinea zal aankondigen. Hij zou de deur slechts open willen la ten voor „positieve besprekingen" over de wijze waarop westelijk Nieuw-Gui nea aan Indonesië zal worden overge dragen. Daarbij zou dan evenwel een derde partij Ellsworth Bunker bij voorbeeld aanwezig kunnen zijn. Verwacht werd dat Soekarno zijn landgenoten vandaag ook zal opwek ken zich voor te bereiden op „een vol ledige militaire confrontatie met de Nederlanders". ARNHEM De woningbouwver- enigingen in Arnhem doen aan ghettovorming. Deze ernstige be schuldiging richtte de liberaal mr. Sorgdrager gisteren in de Arnhemse raad vooral aan het adres van de met overheidssteun ig het leven gehouden woningbouwvereniging „Arnhem". Woningzoekenden die bij „Arnhem" om een huis komen, worden de volgende vragen gesteld: Bent u lid van het N.V.V.? Of van de Vara? Of abonnee van Het Vrije Volk? Worden deze vragen ontken nend beantwoord, dan zegt de man van de woningbouwvereniging: Het spijt me, maar dan kunnen we u niet helpen. Aldus mr. Sorgdrager. Bij de confessionele woningbouwver enigingen blijkt het geloof ook al groter te zijn dan de naastenliefde of de ge meenschapszin- Zo krijgen we roomse en rode woningblokken, zei mr. Sorg drager. die vroeg of iemand die niet naar de kerk gaat of die Het Vrije Volk niet leest, soms als tweederangsburger wordt beschouwd. Anders dan nu De antwoorden van de burgemeester en van wethouder Bronkhorst kwamen er op neer, dat de woningbouwvereni gingen zijn opgericht in een tijd waarin de sociale structuur anders,was dan nu. Er is een goede samenwerking met de PARIJS In de Franse Alpen zijn gisterochtend om tien voor zes enkele aardschokken gevoeld, waar van het centrum zich scheen te be vinden op het Plateau du Vercors in de buurt van Villard-de-Lans. De aardschokken duurden ongeveer tien seconden en hebben heel wat schade aangericht. Het was de vierde maal in twee maanden, dat in deze streek aardschokken werden gevoeld. Het dorpje Corencon, dat 150 inwo ners telt en dat op het Plateau du Vercors ligt, werd het zwaarst getrof fen. Veertig huizen werden beschadigd. Vrijwel overal zijn de muren gebar sten. In het enige hotel van het dorp kwamen enkele plafonds omlaag en vie len op de bedden, die juist door de op geschrikte gasten waren verlaten. De dorpskerk waarvan de toren ernstige scheuren vertoonde, staat op invallen. Het kerkhof heeft de' grootste schade geleden. De muren zijn omgevallen en de graven omgewoeld. Op sommige plaatsen verschenen de lijkkisten boven de grond. Van de Moucherolles, een van de bergtoppen van de Vercors, braken grote rotsblokken af. Te Villard-de-Lans moesten enkele ho tels worden ontruimd. De aardschokken werden tevens gevoeld te Grenoble, waar enkele schoorstenen omlaag vie len. Hierdoor werden enkele geparkeer de wagens beschadigd. Aan de buiten- rand van de stad liepen enkele flatge-1 bouwen scheuren op. 1 overheid en de mensen die woningen toegewezen krijgen zijn in ieder geval altijd woningzoekenden. Wethouder Van Buggenum wees erop dat in de statuten van de woningbouw vereniging „Arnhem", die koninklijk zijn goedgekeurd, de eis is gesteld dat men lid moest zijn van de P.v.d.A„ het N.V.V. of de Vara. Overigens werden de opmerkingen van het liberale raadslid beschouwd als een verkiezingsstunt, hetgeen door mr. Sorgdrager pertinent werd ontkend. Desondanks lanceerde een van de spre kers de uitlating: „Arme V.V.D., zo gaan jullie nog verder terug dan bij de Sta tenverkiezingen. BREDA Het bestuur van de Bredase afdeling van de K.V.P. heeft de waarnemend secretaris drs. A. Heidens van zijn functie ontheven. Het besluit daartoe werd genomen, nadat de secretaris in een bestuurs vergadering zijn eigenmachtig op treden bij de indiening van de kan didatenlijst voor de raadsverkiezin gen had verdedigd. Omdat van drie kandidaten geen be reidverklaringen waren binnengeko men, had de secretaris drie plaatsver vangers op de lijst ge^et waardoor de nodige verschuivingen ontstonden. Het bestuur van de K.V.P. heeft overigens verklaard, dat ook met de plaatsvervangers de vereiste deskundig heid en verscheidenheid van de fractie verzekerd is. In overleg met de drie kandidaten is besloten, dat zij bij ver kiezing het raadslidmaatschap zullen aanvaarden. Zij waren dat aanvanke lijk niet van plan, omdat zij niet van het eigenmachtig optreden van de se cretaris wilden profiteren. Je bent aan vakantie toe, Albert, je hebt me vannacht vier borstels en een bezem verkocht! Met een verheerlijkt gezicht schoof de 35-jarige binnenhuisarchitect Edo Spier gisteren een tromvring aan één van 's werelds fraaiste vingers, die van de 23-jarige Corinne Rottschaefer. Mevrouiv Spier'Rottschaefer heet sinds gisteren de vrouw, die in 1959 tot Miss World werd gekozen. Twee jaar eerder had zij de titel Miss Holland weten te verwerven. In het Amsterdamse stadhuis werd het huiselijk tussen schoonheidskeizerin en binnenhuisarchitect voltrokken. NEW YORK De Nëw Yorkse ef fectenbeurs heeft gisteren een bijzon der flauwe dag doorgemaakt. Na een zwakke opening kwam tegen het slot van de beurs nog een grote verkoop- golf opzetten, waardoor vele fondsen nieuwe laagtepunten voor dit jaar be reikten. DEN HELDER Het opnemingsvaar tuig Luymes zal vrijdag voor hydrogra fisch werk naar Nieuw-Guinea vertrek ken. Op 15 juni van het afgelopen jaar kwam het schip van Nederlands Nieuw- Guinea naar ons land voor een uitgebrei de reparatie. De uitreis zal worden ge maakt door het Panamakanaal. Daarbij zal onder meer een bezoek worden ge bracht aan Willemstad op Curasao. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Droog weer. Aan vankelijk op veel plaatsen mist of laaghangende be wolking. Later op klaringen. Hogere middag- temperaturen dan gisteren. Weinig wind. MIESJE: Zou ik? Van onze correspondent ARNHEM. Het bestuur van de Navo-taptoe heeft de Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn uitgeno digd aanwezig te zijn bij de opvoe ringen van de taptoe, die van 9 tot en met 14 juli iedere avond in Arn hem worden gegeven. Het bestuur heeft daarbij de steun van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, die het verzoek met aan bevelingen naar Washington heeft doorgezonden. Dat is al enkele we ken geleden gebeurd, maar een ant woord eroo is nog niet ontvangen. Wel heeft de opperbevelhebber van de Navotroepen in Europa, generaal vorstad, toegezegd de taptoe, die haar eerste lustrum viert, te zul len bezoeken. Dit jaar zullen alle vijftien landen van de Navo deelnemen, onder ande re door het beschikbaar stellen van enkele trompetters die samen een in ternationaal trompetterskorps zullen vormen. (De kans dat John Glenn de Ne derlandse uitnodiging zal aanvaar den is uiterst klein. Glenn heeft na zijn tocht om de aarde in de kunst maan Friendship 7 alle uitnodigin gen, die toen uit vele delen van de wereld binnenstroomden, moeten afslaan. Hij kan niet worden ge mist. nu het in Amerika ernst wordt met de versnelde opleiding van de inmiddels uitgebreide groep astronauten. red.)

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1