Politie maakt kapitale fout LIG* Fouchet doet beroep op kalmte van arabieren NV DE ZON SCHIJNT Echtpaar liet kinderen alleen en vertrok met verduisterd geld NA RUSTIGE PASEN JACHT OP MOSLEMS Kort geding om export van aardappelen SALAN VOOR ARRESTATIE: KERNPROEVEN STAKEN Vrouwen lijden in schoenen Drs. Stubenrouch plechtig herdacht ZELFMOORD BLEEK MOORD Kosten in confectie sterk gestegen .TELEFONISCHE' POSTZEGELS Weer jaar geëist in aanrandingszaak Woensdag 25 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Niet te stuiten Beroep Nederl. straaljager bij Nieuw-Guinea in zee gestort Overdracht MILDE STRAFFEN GEËIST MACMILLAN NAAR WASHINGTON DEZE WEEK NOTA SCHROOTAFFAIRE Cassatieberoep L. Worms voor Hoge Raad Pag. 7 O.A.S. gedoemd tot mislukkin Van onze correspondent DARIJS In een door de radio en t. v. uitgezonden toespraak heeft de Franse Hoge Commissa ris voor Algerije, Fouohet, gisteravond onthuld dat ex-generaal Salan op het ogenblik dat hij gearresteerd werd, reeds zozeer overtuigd was van het mislukken van zijn onderneming, dat hij hiervan schriftelijk mededeling had gedaan aan zijn naaste medewerkers en aan zijn staf. Salan zou aan hen allen hebben laten weten, dat de ondergang van de O.A.S. onontkoombaar was. Hij zou vele oorzaken hebben genoemd: de unanieme veroordeling van de O.A.S. door het moederland; de gran dioze mislukking van de pogingen tot stichting van een ondergrondse ver zetsorganisatie in Algerije; de groeiende onrust en onzekerheid onder de Europeanen in de grote steden van Algerije; de onvervaarde en onmiddel lijke uitvoering van de overeenkomsten van Evian; het groeiende aantal arrestaties; de onwankelbare trouw van het leger. Fouchet vervolgde met de Europe anen erop te wijzen, dat het ontbin dingsproces van de O.A.S. voortg at, onherroepelijk, zonder dat iemand dit ooit zal kunnen stuiten. Hij zei dat de Europeanen er alleen maar bij zouden kunnen winnen, indien zij meehelpen dit te versnellen. Het gezag zal zeer binnenkort ook te Oran worden her steld. De bevolking zal bevrijd worden van het juk van terreur waaronder zij op het ogenblik f gaat. Wens van Oe Thant: NEW YORK (A.P.) De secre taris-generaal van de Uno, Oe Thant, heeft gisteren de wens uitge sproken dat de grote mogendheden die kernwapens bezitten zich van verdere proeven met deze wapens zullen onthouden. Oe Thant deed dat aan een lunch van de vereniging van bij de Uno ge accrediteerde journalisten. Hij bracht in herinnering dat de Algemene Ver gadering enige tijd geleden duidelijk had gemaakt dat zij afwijzend staat tegenover voortzetting van de proeven. „Verder kan ik niet gaan", zei de se cretaris-generaal. Nehroe Ook de premier van Indië, Nehroe, kwam met een soortgelijk beroep. Hij sprak in het parlement van Indië de hoop uit dat er geen proeven met kern wapens genomen zullen worden zolang de onderhandelingen in Genève voort duren. Vandaag krijgen de luchtvaartmaat schappijen die lijndiensten over het centrale deel van de Stille Oceaan hebben, in Honoloeloe inlichtingen over de beveiligingsmaatregelen die zijn ge troffen in het vooruitzicht van een nieuwe serie proeven met kernwapens in de dampkring. Volgens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zullen de luchtvaart maatschappijen twee dagen voor de aanvang van de proeven worden ge waarschuwd. HOLLANDIA (ANP) Gisteroch tend om twaalf uur plaatselijke tijd is ten zuidwesten van het eiland Noemfoer in de Geelvinkbaai een straaljager van de Nederlandse luchtmacht in zee gestort. De vlieger redde zich met zijn schietstoel. Hij is door een prauw uit een kampong in de buurt opgepikt. Een van de helikopters die op zijn sei nen om hulp waren uitgezonden, heefit de vlieger inmiddels naar de basis teruggevlogen. Het verongelukte toestel was van het type Hunter. Motorstoring is de vermoedelijke oorzaak van het on geluk. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De vooruit zichten in de confectie-industrie het lopende jaar zijn niet onver deeld gunstig. Indien de regering haar prijsbeleid ook dit jaar hand haaft zal de industrie op een ver dere inkrimping van de winstmar ges moeten rekenen, meent het Ne derlands economisch verbond van de confectie-industrie. In het afgelopen jaar zijn de loon kosten met ten minste vijf procent ge stegen. Door de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst en het optrekken van de lonen van het vrouwelijk per soneel tot het loonpeil van de manne lijke werknemers zal de stijging van de loonkosten dit jaar een veelvoud van de stijging in het vorige jaar be dragen. De gevolgen van de verkorting van de arbeidstijd doen zich dit jaar even wel minder gevoelen. Men verwacht een ruim aanbod van jeugdige arbeids krachten. Op de binnenlandse markt bereikte de confectie-industrie gunstige resulta ten. De omzet van de kledingindu strie is met dertien procent toegeno- meh tot een bedrag van 1322 miljoen gulden. Dit bedrag betekent drie en een half procent van de omzet van de gehele Nederlandse industrie. De omzet van textiel in het buiten land bleef vorig jaar sterk achter bij die van 1960. De confectie wist haar omzet evenwel met ruim twintig pro cent te verhogen. Uiteraard heeft de kledingindustrie haar tol moeten be talen aan de sterk gestegen invoer. De totaie waarde van de invoer be droeg 355 miljoen gulden, waarvan 160 miljoen gulder aan confectie. Ook de produktie van mantels be leefde een belangrijke opleving. Op grond daarvan vroeg Fouchet de negen miljoen arabieren hun kalmte en koelbloedigheid nog even te bewa ren, ondanks de provocaties, die nog enige tijd voort zullen gaan, maar dan voor altijd zullen zijn afgelopen. De toekomst van Algerije, zei hij, hangt af van de wijsheid en het vertrouwen van de arabieren. In dezelfde zin richt te hij een beroep tot het gezonde ver stand van de Europeanen. „Wij hebben de strijd tegen de z.g. 0.A.S. aangebonden, omdat deze orga nisatie niet alleen revolutionair is door het doel, dat het nastreeft, maar boven dien misdadig is door de methoden, die zij hierbij gebruikt. Deze strijd zal tot het einde moeten worden voort gezet, omdat het Franse volk, welks kracht wij vormen, deze even onzinnige als rampzalige organisatie wil ver pletteren". Aldus de afscheidsboodschap aan de Franse strijdkrachten in een dagorder van generaal Ailleret, die gisteren het opperbevel van de Franse troepen in Algerije overdroeg aan generaal Four quet. Generaal Katz, de opperbevelhebber van Oran liet gisteren na overleg met generaal Fourquet de drie hoogste flat gebouwen van Oran ontruimen en in de bovenste verdiepingen hiervan staf kwartieren deed inrichten. De overige etages van deze gebouwen, waaronder "de beroemde wolkenkrabber van de 1.B.M., zullen gedeeltelijk voor bewa kingsdoeleinden worden ingericht. Hierdoor heeft generaal Katz een over zicht over de gehele stad, dat hem in staat zal stellen nie alleen snel de ge ringste verzethaard op te sporen, maar bovendien snel in te grijpen. De nieuwe opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije, generaal Michel Fourquet. Van onze moderedactie UTRECHT. Een verkeerd ge kochte schoen betekent niet alleen financiële schade maar ook schade aan de voet, zei gisteren de voorzitster van de Nederlandse Huishoudraad, me vrouw A. Vos-Warnecke. Zij opende de vijfde internationale schoenenbeurs in Utrecht. Hoeveel blijvende klachten aan voet en wervelkolom ontstaan er niet door verkeerd gekozen schoenen ging zij voort. Zij was ervan overtuigd dat het dragen van het juiste schoeisel veel zou kunnen verhelpen om ver moeidheidsklachten van huisvrouwen te doen verdwijnen. Maar, zei zij, de vrouw laat zich voor al bij de aankoop van schoenen te veel door de mode beïnvloeden. Heel veel damesvoetjes lijden aan „Verborgen lij den". Als oplossing van dit probleem zou zij voetonderzoek op scholen toe juichen. De Nederlandse Huishoudraad tracht nu ook door overleg consument en schoenenproducent dichter bij elkaar te brengen. Met smaak De Julianahal aan het Vroeselaan- terrein is ter gelegenheid van de schoe nenbeurs die tot en met 26 dezer zal duren in de voorjaarsbloemetjes gezet. Honderdachtemveertig fabrikanten en importeurs hebben met smaak honder den verschillende soorten voetbedek kingen voor dames en heren met smaak uitgestald. Voor de heren zijn er de bromfiets-, sport- en voetbalschoenen; sommigen met zelfventilerende binnen zool. Voor de damesvoet is er met meer fantasie gewerkt dan ooit. De waarschuwingen van de Nederlandse Huishoudraad ten spijt zullen heel veel Nederlandse dames in de winkel aan schoentjes waarbij „mode" de hoofd rol speelt niet kunnen weerstaan. Dat we er toch met ons schoeisel beter aan toe zijn dan vroeger bewijst de collectie antieke schoenen die uit het museum in Waalwijk is overgebracht. Bij het vergelijken van deze schoenen met die uit 1962 herkent men enkele uiterlijke overeenkomsten. De fabrikan ten, moe van het steeds weer nieuwe snufjes bedenken grepen dit jaar meer malen terug op vroegere modes. Page- kleppen bij schoenen waren onder an dere het resultaat. Verder ronde neuzen en paren waarbij haast geen verschil tussen links en rechts valt te bespeuren. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een echtpaar "rl dat in Dordrecht vier kinderen in de steek liet om in Amsterdam onder valse naam een nieuw leven te beginnen, stond gisteren voor de Amsterdamse rechtbank. Ook déze periode in het leven van het echt paar was niet vlekkeloos gebleven. De man, de 41-jarige hulpboekhou der W. E., werd er niet alleen van Van onze correspondent OARIJS De O.A.S. heeft gisteren de straten van het centrum van Oran besproeid met olie en bezaaid met spijkers. Daar deze straten aflopen naar zee waren zij in korte tijd omgevormd tot geweldige glijbanen, waarop de automobilisten de vreemdste capriolen maakten en bovendien kettingbotsingen veroorzaakten. Het einde hiervan was meestal, dat de auto's schots en scheef op de rijweg bleven staan, met flinke deuken en een paar lekke banden, en verlaten door hun eigenaars. De O.A.S. reageerde hierop met een „jacht op de arabieren", die zich in de Europese wijken durfden te vertonen. Na de rustige Paasdagen waren dit er heel wat. In de omgeving van de Rue Michelet hadden de arabische vissers hun gewone plaatsen op de markt weer ingenomen. Nauwelijks hadden zij hun waren uitgestald of een commando van de O.A.S. verscheen en schoot hen ach ter hun kraampjes vandaan. Er vielen vier doden. Twintig minuten later ver scheen dit commando op een andere arabische markt in de buurt van het Aghaplein, vermoordde er één arabier en verwondde er één ernstig. Gister middag om vijf uur was het aantal aanslagen reeds tot zestien opgelopen, waarbij twintig Arabieren gedood en vijftien gewond werden. Mislukte aanslag Een mislukte aanslag voerde de po litie naar de ontdekking van een com mando van de O.A.S. van veertien man. die onmiddellijk gearresteerd werden. Dit gebeurde bij Bab-el-Oued. waar de politie voor een arabisch café een ver laten auto ontdekte. Toen men de dek sel van de koffer optilde, vond men daarin enkele kilo's dynamiet, zestig liter benzine, enkele dozen met spijkers en ijzerschraapsel alsmede een uurwerk verbonden aan enkele slaghoedjes. De ontdekking werd gedaan een kwartier voordat de auto uit elkaar gespat zou zijn. De politie arresteerde de eigenaar van de auto spoedig en met hem de gehele bende en haar wapendepot. In haar voornemen de gehele burger lijke administratie van de stad te ver nietigen, blies de O.A.S. gisteren een deel van een gebouw op. waarin een ziekenfonds was gevestigd. Dit was de In Spanga bij Woivega is zaterdag de vierde aanslag binnen 24 uur tegen een achttienjarige j. T. de Wolf door een auto ziekenfonds. aangereden, toen hii met zijn bromfiets In de strijd tegen de O.A.S. schijnt linksaf sloeg. De jongen werd een sloot, oresident de Gaulle zelf de teugels in ingesiingerd. Hij overleed onderweg naar i handen te willen nemen. Met dat doel het ziekenhuis. i heeft hij, na gisteren premier Pompi- Een half uur later reden militaire auto's met rupsbanden uit om de stra ten met een dikke laag zand te be strooien en de gestrande auto's weg te slepen. Kort daarop arriveerden bezem wagens, die de straten schoon veegden. Inmiddels werd opnieuw het gehele centrum van de stad voor alle rijdend verkeer afgesloten. Een uur later deden de pantserwa gens hun intrede in het centrum en bezetten de hoofdverkeersaders en an dere strategische punten, terwijl hun zware mitrailleurs en lichte kanonnen op de vensters van de huizen werden gericht. Terwijl Oran zo een „bezetting" be leefde onderging Algiers een andere sensatie: de eerste eenheden van de nieuwe arabische politie in hun blau we uniformen verschenen in de kasjba om hier de vrijwilligers van de F.L.N. af te lossen en de bewaking van deze wijk op zich te nemen. Jacht dou en minister Joxe ontvangen te heb ben, de Franse hoge commissaris, Fouchet, bij zich op het Elysée ontbo den. Vandaag zal hij de president van het voorlopige bestuursorgaan, Farès, in audiëntie ontvangen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De grote verslagen heid, die het plotseling overlijden van staatssecretaris drs. G. C. Stubenrouch heeft teweeggebracht, is gisteren dui delijk tot uitdrukking gekomen in de plechtige herdenkingsbijeenkomst in de hal van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag. Ten aanhoren van de verzamelde ambtenaren noemde minister mr. J. M. L. Th. Cals de overledene een goed mens in de volle betekenis van het woord. De minister zei zich nauwelijks te kunnen voorstellen hoe het nu verder zal moeten. Drs. Stubenrouch had enorm veel werk verzet, al was dat dan niet spectaculair. Hij was ook ge reed zijn deel van de verdediging van de mammoetwet op zich te nemen. Ook secretaris-generaal dr. J. H. Wesselings wist niet hoe moest worden voorzien in de leegte die de blijmoedi ge mens Stubenrouch had achtergela ten. Mr. ir. M. Goote, inspe'cteur-gene- raal van het onderwijs, zei dat achter de functionaris de mens nooit bleef verscholen. Minister Cals besloot de bijeenkomst met een gebed. Moeilijkheden Over de opvolging van drs. Stuben rouch, die inderdaad bijzondere moei lijkheden oplevert, vooral met het oog op de mammoetwet en de omstandig heid dat over een jaar Tweede-Kamer verkiezingen zullen worden gehouden, is niets te melden. Reeds enige tijd geleden was de beslissing gevallen dat secretaris-generaal dr. J. H. Wesse lings, die in mei met pensioen zou gaan, in ieder geval nog tot september in dienst zou blijven, juist om nog zijn ambtelijk aandeel te leveren aan de parlementaire behandeling van de mammoetwet. Of en op welke manier dan ook nog zal worden voorzien in de politieke vacature van staatssecretaris kan op dit ogenblik niet worden over zien. beschuldigd niet meer naar zijn kin deren te hebben omgekeken, hem was ook verduistering van 25.800 gul den te last gelegd. Het geld was van de Amsterdamse tenten- en dekkle- dertfabriek Gebr. Faber N.V., die de hulpboekhouder in dienst had geno men. Tegelijk met zijn vrouw, de 42- jarige G. W. E.-G. Haar werd giste ren heling van een deel van het ge stolen geld aangewreven. Al bij het begin van de behande ling van de zaak tegen de boekhou der vroeg zijn raadsman, mr.' Ver maasdonk, invrijheidstelling van zijn cliënt, omdat de dagvaarding zijns in ziens nietig was. De dagvaarding was niet betekend en evenmin had zijn cliënt iets gehoord over een sluiting van het vooronderzoek. Afgewezen De negenjarige Ria Kimmels uit Al melo, die vrijdag bij een ongeluk in een Almelose speeltuin gewond raakte, is gisteren gestorven. Het meisje was ge raakt door een ijzeren paal die van een zweefmolentje was afgebroken. De rechtbank wees het verzoek na raadkamer van de hand, omdat er, zo stelde zij, nimmer een vooronder zoek is geopend en dus ook niet kan zijn gesloten. De dagvaarding was uit gebracht op grond van de oorspron kelijke vordering, waarop E. ook was uitgeleverd. Hoe het echtpaar, door de werk gever als „innemend" gekenschetst, van het rechte pad was afgeweken? Omdat het opnieuw een nieuw leven wilde beginnen, nu in België, aldus de verklaring van E„ die zich in zijn Amsterdamse periode Borgers liet noe men. E. die in 1958 zijn vier kinderen in Dordrecht in de steek liet, nadat zijn vrouw er al eerder vandoor was gegaan wilde van het verduister de geld o.m. valse papieren kopen. Op de eerste vakantiedag van de kas sier sloeg de hulpboekhouder toe. Spoorslags vertrok het echtpaar naar Brussel, waar het zijn intrek nam in een hotel. Daar werd het paar met achttienduizend gulden op zak gear resteerd. E. vertelde toen te zijn be stolen, want de avond vóór zijn ar restatie had hij nog 24.500 gulden. Het echtpaar zou hebben geleefd van spaarcentjes achttienhonderd gul den. Mr. H. G. van Everdingen, de of ficier van justitie, geloofde daar niets van. Hij eiste tegen E. twaalf maan den met aftrek en van het restant drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling van de reclassering. De eis tegen de vrouw luidde drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling. „We gebruikten wel geld voor drank om op de hoogtijdagen, als de kinde ren jarig waren, ons verdriet weg te drinken", voerde E. nog ter ver ontschuldiging aan. Vermanend voeg de de president hem toe, dat hij dat geld dan beter voor zijn kinderen had kunnen gebruiken. LONDEN (UPI/Reuter) De Brit se premier Macmillan vertrekt vandaag naar Washington voor besprekingen met de Amerikaanse president Kennedy. Linkse en rechtse politieke partijen in Engeland hebben op Macmillan druk uitgeoefend om weerstand te bieden aan Amerikaanse politieke pressie. Aan de andere kant wil Macmillan ook trachten te voorkomen dat er eni ge verwijdering tussen Engeland en Amerika zou kunnen ontstaan; de sa menwerking met de Verenigde staten is een van de hoekstenen van de Britse politiek. Onderwerpen die Macmillan en Ken nedy o.m. zullen aanroeren zijn: de hervatting van de Amerikaanse kern proeven, de toekomst van Berlijn, de Navo als atoommogendheid, de Euro- markt en als laatste en wellicht een van de belangrijkste, de onafhankelijke politiek van de Franse president De Gaulle tegenover Europa en de Navo. Tijdens de acht dagen die Macmillan in het Westelijk halfrond zal blijven, zal hij ook besprekingen voeren met Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, en de Canadese premier Die- fenbaker. H.., v -V A ■- en alles zo anders lijkt Van onze Haagse redactie DEN HAAG Einde deze week zal waarschijnlijk de aangekondigde nota over de schrootfraude verschijnen. Mi nister Beerman (justitie) heeft deze nota toegezegd tijdens de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. WASHINGTON (Reuter). Ameri kaanse maatschappijen met omvangrijke investeringen in buitenlandse onderne mingen moeten in het vervolg bij het Amerikaanse ministerie van handel rap porten indienen over hun internationale kapitaalbewegingen. De nieuwe verplich ting is er een van een reeks maatrege len, die de Amerikaanse regering wil ne men om een zuiverder beeld te krijgen van de toestand van de Amerikaanse be talingsbalans. Het ministerie hoopt dat zij nu een beter inzicht krijgt in de afvloeiing van dollars voor overzeese beleggingen en in de repatriëring van inkomsten uit die beleggingen. Van onze correspondent TJONN Een van de opwindend- u ste moordgevallen uit het na oorlogse West-Duitsland zal van vandaag af in een proces in Mün- chen uit de doeken worden gedaan. Welvaartsuitwassen vormen de ach tergrond van deze zaak, waarbij pre cies twee jaar geleden de vrouwen arts dr. Otto Praun (65 jaar) en zijn huishoudster mejuffrouw Kloo (50) werden vermoord. Kort na Pasen 1960 vond men de DEN HAAG (ANP) De con tracten voor de uitvoer van aard appelen die nog liepen toen de mi nister van landbouw de exportbe perking voor aardappelen afkondig de, vormden gisteren het onderwerp van twee korte gedingen voor de voorzitter van het College van be roep voor het bedrijfsleven in Den Haag. De maatregel van de minister had het voor de heer A. Nieuwkoop uit Heusden, zo verklaarde diens advocaat gisteren, onmogelijk gemaakt duizend ton alpha's naar Engeland uiit te voe ren, hoewel het contract daarvoor al getekend was. Namens de N. V. L. Remeeus uit Rotterdam zei mr. B. Greve dat de N.V. verhinderd was haar contractuele verplichting voor de levering van 980 ton aardappelen aan Engeland na te komen. Strijdig met verdrag Beide pleiters noemden de maatre gel van de minister strijdig met het E.E.G.-verdrag. De minister had als motief voor de exportbeperking het nationale belang van een redelijke aardappelvoorziening van de Neder- andse consument voldoende geacht. Dat valt te rangschikken onder „be scherming van de openbare orde", die wordt genoemd in artikel 36 van het E.E.G.-verdrag. In datzelfde artikel staat echter ook dat beperkingen of De Olympische kampioen boksen half- zwaargewicht, Cassius Clay, heeft in het zwaargewicht door knock out gewonnen van George Logan. Het was de dertien de achtereenvolgende zege van Clay sedert hij beroepsbokser werd. Op 22 mei worden drie nieuwe Nederlandse postzegels m omloop gebracht bij gelegenheid van de voltooiing van de automatisering van het telefoonnet in ons land. De postzegels zijn ontworpen door Otto Treumann Op de 4 cent (roodbruin en zwart) staat een kiesschijf, op de 12 cent (bronskleurig en zwart) het hele telefoonnet in Nederland en op de 30 cent (groen, blauw en geel) een boog met een deel van een kiesschijf. De zegels zijn tot 26 augustus van dit jaar of zoveel langer als de voorraad strekt verkrijgbaar. Ze blijven tot 1 januari 1964 voor frankering geldig. verboden niet tot een willekeurige dis criminatie mogen leiden, aldus de ad vocaten. Het was hun niet duidelijk waarom de minister, toen hij op advies van het Produktschap voor aardappelen de ex portbeperking afkondigde, geen reke ning had gehouden met de lopende contraeten. Papier is geduldig De pleiter voor het produktschap, dat samen met de minister de gedaagde partij vormde, deed een poging deze onduidelijkheid weg te nemen. Reke ning houden met lopende contracten is niet mogelijk omdat, zo is in 1956 bij een soortgelijk geval gebleken, het be staan van dergelijke contracten moei lijk is te controleren. Men kan wel een •papier tonen, maar papier is geduldig, aldus de advocaat van het produkt schap, mr A. H. B. Zadelhóff. Expor teurs werken vaak hun zaken per tele foon af. Er is geen enkele verplichting het sluiten van contracten aan het pro duktschap te melden. Namens de minister voerde mr J. H. Weber aan dat het in de gevallen van de twee eisers niet om leveringen naar landen van de E.E.G. ging. Hij achtte trouwens strijd met het E.E.G.-verdrag niet aanwezig. De voorzitter van het college van beroep, mr J. in 't Veld, informeerde naar de gang van zaken bij het tot stand komen van de maatregel. Het bleek dat de voorbereiding van het ad vies van het produktschap was ge schied met instemming van een lid van de Vereniging van Nederlandse expor teurs van aardappelen. De uitspraak bepaalde mr In 't Veld op 2 mei, een ruime termijn nemend om de partijen alsnog gelegenheid te geven in onderling overleg tot overeen stemming te komen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De officier van jus titie in Amsterdam, mr. H. E. van Re- nesse, heeft gisterochtend voor de twee de maal een gevangenisstraf van een jaar geëist tegen de 24-jarige vrouw A. van W. Een jaar geleden had zij in op dracht van haar man een veertienjarig meisje bij haar naar binnen gelokt. De 27-jarige stratenmaker A. B. van W. die het meisje daarna had verkracht, werd door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Hij is bovendien ter beschikking van de regering gesteld. Tegen het op vrije voeten stellen van de vrouw had de officier appel aange tekend. Haar zaak werd daarna aange houden omdat de rechtbank een psy chiatrisch rapport nodig vond. Volgens het rapport, waaruit de pre sident gisteren enkele delen voorlas, zou de vrouw sterk onder de invloed van haar man hebben verkeerd. Zelf ver klaarde de vrouw dat zij bang was ge weest dat haar echtgenoot haar of haar drie kinderen iets zou doen, als zij haar opdracht niet zou uitvoeren. Mr. Van Renesse hechtte weinig waar de aan het rapport. Volgens hem steun de het grotendeels op informaties van de verdachte zelf: „Informaties die men beter als leugens kan betitelen." lijken van dr. Praun en zijn huishoud ster in de fraaie villa van de arts aan het Starnbergermeer in Beieren. Zelf moord uit liefde, zei de politie, die de begrafenis van dat tweetal zonder meer toestond. Een jaar later ontstond er ruzie tussen de zoon en de vroegere geliefde van de arts, Vera Brühne, over het testament. De jonge Praun stelde botweg dat zijn vader vermoord was. Schandalig Een nader onderzoek bewees toen pas hoe schandalig de politie in 1960 had gefaald: in het achterhoofd van dr. Praun zat namelijk een kogel, die hij er zelf nooit in had kunnen schieten en die de politie niet had opgemerkt. Sedertdien loopt de machinerie van de politie in Beieren op volle toeren. Vera Brühne, de 51-jarige dochter van een voormalige burgemeester van Bonn, weduwe van een componist, en gescheiden vrouw van een bekende Duitse toneelspeler, werd gearresteerd, evenals de monteur Johann Ferbach (48). Beiden worden verdacht van moord op dr. Praun en de huishoudster en staan nu in München terecht. De kern van de zaak is een andere prachtige villa van de vermoorde arts. in Spanje, ter waarde van anderhalf miljoen gulden. Volgens het testament zou Vera Brühne de villa met een stuk grond van 70.000 vierkante meter erven, tenzij het huis verkocht zou wor den tijdens het leven van dr. Praun. Schot in de nek Begin 1960 hoorde Vera Brühne dat de arts zijn Spaanse villa wilde ver kopen; daarmee zou haar anderhalf miljoen gulden ontgaan. Zij nam con tact op met haar oude vriend Ferbach, zette deze tot de moord op dr. Praun aan en liet de monteur als „dr. Schmitz uit Keulen" de arts ontmoeten. De vrouw reed op 7 april 1960 Ferbach alias dr. Schmitz naar de arts, gaf hem een pistool en wachtte buiten. Ferbach trof eerst de huishoudster van de dok ter, mej. Kloo, die hij met een schot in de nek vermoordde. Hij schoot kort daarna Praun dood. De moordenaar en Vera Brühne zou den „slechts" één fout hebben ge maakt: Ferbach liet een briefje, ge schreven door Vera Brühne op de schrijfmachine van een kennis van baar, bij het Hjk van de huishoudster achter. Daarnaast heeft de officier van justitie een ander scherp wapen in handen: de twintigjarige dochter Syl via van Vera Brühne heeft de rechter enkele maanden geleden de daad vrij willig opgebiecht. „Mijn moeder heeft het mij zelf verteld", zei het meisje. Deze biecht van de moeder aan de dochter en van de dochter aan de rech ter weegt zwaar in dit opzienbarende proces (Ingezonden mededeling) 1. In de fles. 2. Als pap. 3. Droog uit de hand. fc Krachtige Kóst voor hei Kind! Van een onzer verslaggevers ROTTE/RDAM. De Hoge Raad zal op 8 mei reeds het cassatieberoep be handelen dat de Elaagse schroo than de laar L. Worms heeft aangetekend tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag, waarbij hij werd veroordeeld voo? smaad jegens de heer D P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge autoriteit. De heer Worms kreeg een boete vai 250 gulden opgelegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7