ZWARE ZORGEN NA NIEUW DIEPTEPUNT FRANKRIJK WEER DOOR STAKINGEN BEDREIGD coopvaett fi Glimp van hoop zegt Gromiko Uitkomen boven het alledaagse Onbestuurbare Ranger 4 op weg naar maan Ylaardinoen presenteert Wijziging studie kleuterleidster Een pijp is een in spirerende vriend! Pijproken geeft rust en voldoening! Jonge Noren willen Nansen nadoen DIERENSCHILDER KEES TIMMER: AL 110.000 DIEREN ZIJN AFGEMAAKT Duits raadslid beschuldigd van moord op joden President staakt zijn verzet Westen moet zich meer beperken Woensdag 25 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Mond- en klauwzeer slaat onbarmhartig toe - militairen te hulp geroepen bij destructie Navarra wordt verkocht OPLOSSING VAN HET SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Eerste stoot IN ARGENTINIË C00PVAERT brandt kalm en rookt koel! GROTERE KRACHT BIJ KLIMMEN DER JAREN Van een onzer verslaggevers -QEN HAAG „De toestand ligt ons als lood op het gemoed en het gaat miljoenen kosten". Op het ministerie van iandbouw en visserij, waar deze noodkreet wordt geslaakt, vecht men al sinds 31 oktober vorig jaar tegen een hardnekkige explosie van mond- en klauwzeer onder de varkens. Enkele maanden geleden meende men dat de ziekte een halt was toegeroepen, maar sinds enkele weken bevinden Limburg, Oost brabant, Gelderland en Overijssel zich weer in een dieptepunt. Van 31 oktober 1961, toen het eerste bedrijf besmet raakte, zijn tot nu toe 2402 boerderijen besmet verklaard en zijn ruim 110.000 dieren afgemaakt. Sedert enkele dagen grijpt de be smetting zo fel om zich heen, dait een nieuwe methode van vernietiging moet worden toegepast. Zelfs is het nodig gebleken, de hulp van de mili tairen in te roepen. Wordt op een boerderij een geval van mond- en klauwzeer geconsta teerd, dan was het normaal zo, dat de hele veestapel (ook de runderen, de schapen en de geiten) werd afge voerd. De zieke beesten gingen naar het destructiebedrijf en het vee waar bij de ziekte niet werd vastgesteld werd geslacht. Het vlees werd ge steriliseerd en als voorwaardelijk goed gekeurd verkocht. Het zieke vee werd in de destructiebedrijven tot machi nevet, vlees- en beenderenmeel ver werkt. Zo gaat het normaal, vertel de men op het ministerie. „De boer krijgt voor de zieke dieren 75 procent van de dagwaarde uitgekeerd en voor de rest van zijn veestapel honderd procent". DE KRACHTIGSTE Enkele weken geleden na'm het aan tal besmette bedrijven zo toe, dat het destructiebedrijf in Son en de a- battoirs het werk niet meer afkonden. Elke dag dat besmet vee blijfit leven, kan uitbreiding van de ziekte beteke nen. „We hebben toen de krachtigste maatregel genomen, die te bedenken is: Alle vee van een besmette boerde rij afvoeren, afmaken en in de grond onder een laag gebluste kalk. Dit is kostbaar, want wij missen nu de op- brengsten van de afwerkingsproduk- ten van de destructie en van het voor waardelijk goedgekeurde vlees. De ze maatregel heeft echter tot gevolg gehad dat nu het vee weer onmiddel lijk van een besmet bedrijf kan wor- den afgevoerd. VERGAST Ja, de beesten worden vergast. Het klinkt naar, maar de dood is voor hen volstrekt pijnloos. In het abattoir worden zij bij een normale slacht met een elektrisch schot bewusteloos ge maakt, waarna men hen laat dood bloeden. Dit is nodig om het vlees eetbaar te houden. Bij de destructie is dat niet nodig en dus krijgen ze gas. De beesten vallen gewoon in slaap en weten van niets meer. We hebben de hulp van de militai ren ingeroepen om voor ons de kuilen te graven. Dit moet met bulldozers gebeuren en die heeft de veterinaire dienst niet. De jongens komen niet met de beesten in aanraking. Zij gra ven de kuilen en zetten de omgeving af, zodat niemand in de buurt kan ko men. Die veestapels die besmet zijn verklaard, worden in particuliere, speciaal voor dit doel bestemde au to's naar Son gebracht, daar afge maakt en met dezelfde wagens naar de kuilen gebracht. WIE OF WAT? Neen, wij zouden geen schuldigen durven aanwijzen voor deze explosie. Er zijn honderden oorzaken, zeker niet in de eerste plaats het gebrek aan hysgiëne, al zou er soms meer aan rattenbestrijding kunnen worden ge daan. Het moeilijkste te bestrijden is de besmetting. Een toevallige bezoe ker die op een boerderij een glaasje water komt vragen, kan het virus on der zijn schoenen naar de veestapel brengen. De postbode, de dokter, de bakker, noem maar op, iedereen kan een ge vaar zijn. En men kan een boerderij toch niet hermetisch afsluiten, maan denlang. De grootste ramp is, dat er voor varkens geen bruikbare ent stof is. Runderen kunnen worden in geënt tegen mond- en klauwzeer, maar voor varkens zoekt men al jaren ter- vergeefs. Er zou een Nobelprijs te winnen zijn voor de geleerde, die een economisch verantwoord serum voor varkens wist samen te stellen". Bij de Bond van groothandelaren in vlees vertelde men de overtuiging te hebben, dat de regering al het moge lijke doet om de ziekte te keren. Hij kan zich met het beleid verenigen. Omdat de varkensstapel in oktober zeer groot was, verwacht de bond geen schaarste aan varkensvlees op de voedselimarkt. Misschien, zo wordt verondersteld, zal er in het najaar enige krapte ko men, omdat er nogal wat zeugen moe ten worden afgemaakt. Eigen nieuwsdienst pAPE CANAVERAL. De ruim- tesonde Ranger 4 is op weg naar de maan maar niet als een weergaloos knap bestuurd waarne- mingsapparaat. Alle zend- en ont- vang-apparatuur van de ruimteson de, op een zendertje na, is uitge vallen als gevolg van technische storingen die zich ruim een kwar tier na de vlotte lancering al be gonnen voor te doen. Het gevolg van dit alles is dat de Ranger 4 onderweg niet bijgestuurd kan worden, geen batterijen kan op laden met aan zonlicht onttrokken energie, geen fotografische opnamen van de maan naar de aarde kan sei nen en geen van de vele andere ta ken kan verrichten die op het uitvoe rige werkprogramma stonden. Speling van lot Als de Ranger 4 de maan raakt dan zal hij aan de achterkant van de maan te pletter slaan. Het is ook uit gesloten dat kort daarvoor een in strumentencapsule zich los kan ma ken, om vervolgens vaart afremmend te landen en daarna gegevens naar de aarde te seinen. Een speling van het lot is het dat juist het zendertje in die capsule het enige is dat „le venstekens" naar de aarde kan sei nen tijdens de tocht van de Ranger 4 haar de maan. Volgens de laatste berekening zal de Ranger 4 donderdagmorgen om zestien minuten voor acht Oost-Ame- -rikaanse tijd (13.44 uur Nederlandse tijd) neerstorten op de achterkant van de maan, na een tocht van»63 uur en 54 minuten. De seinen van de Ranger 4 zal men niet tot dat laatste mo ment kunnen opvangen. Zodra de Ranger 4 achter de maan ombuigt worden zij onhoorbaar. Mocht de ruimtesonde de maan toch voorbij schieten dan moeten de seinen weer hoorbaar worden. De batterijen van het zendertje in de instrumentencap sule kunnen namelijk dertig dagen lang stroom leveren. In de haven van Bremen is eergisteren het lijk gevonden van de achttienjarige M. G. Merkelbaeh uit Geulle (Limburg). De jongen een opvarende van de tan ker Hilversum werd sinds 11 januari vermist. Van onze correspondent UARIJS Frankrijk wordt op- nieuw door een stakingsgolf bedreigd. Mét de oplossing van de Algerijnse kwestie is deze arbeids onrust het tweede brandende pro bleem, waarmee de regering-Pompi- dou die vandaag voor de eerste maal voor het parlement zal verschijnen, direct te maken krijgt. Er zijn drie stakingshaarden: de spoorwegen, de telefoondienst en de posterijen. De stakingsactie bij de spoorwegen heeft een aantal Franse en buitenlandse toeristen gegrepen, juist op een bijzonder ongelegen ogen blik: bij hun terugkeer van hun Paas vakantie van de Rivièra naar Parijs. Hoewel de actie zeer beperkt is uit sluitend de communistische treinbe stuurders op de zuidoostelijke lijnen nemen eraan deel zijn er toch nog zoveel treinen uitgevallen dat vijftien procent van de reizigers niet kon ver trekken. Het buurtverkeer ten zuidoosten van Parijs is ernstiger getroffen. Slechts 25 procent van de normale capaciteit on derhoudt de verbindingen. Het gehele goederenvervoer van en naar zuidoost Frankrijk ligt stil. Nog hele dag Inmiddels heeft het communistische vakverbond, de C.G.T., een oproep ge richt tot alle spoorwegarbeiders in het gehele land om zich bij de staking, die nog minstens de hele dag van vandaag zal voortduren, aan te sluiten. In de loop van de avond sloot het Katholieke Vakverbond zich hierbij aan. De staking is afgekondigd voor vandaag van vanmorgen 4 uur tot mor genochtend 4 uur. Op het Gare du Nord te Parijs daarentegen begon de staking reeds gisteravond, als gevolg van een voortijdige staking in het locomotieven- depot van La Chanelle. Het merkwaardigste van alles is de oorzaak van deze spoorstaking. Zij was de vorige week te Avignon uitgebroken als protest tegen het feit dat een ma chinist gezakt was voor zijn jaarlijks „veiligheidsexamen". De treinbestuur der diende een klacht in bij de com munistische vakbondleiders die na de zaak te hebben onderzocht, de treinbe stuurders opriepen tot staking. Hoewel de kwestie later geregeld werd tussen de examencommissie en het vakver bond, handhaafde men het stakingspa rool om een verkorting te verkrijgen van de werkweek van 48 uur tot 45 uur. Storingen De staking bij de P.T.T. is uitgeroe pen door het communistische en het socialistische vakverbond. Wat de te lefoondienst betreft *zijn alleen de sur- veillantes van de telefoonzalen voor 24 uur in staking gegaan om verbete ring van de arbeidsverhoudingen te krijgen. Als gevolg van deze staking ondervonden de interlokale en interna tionale gesprekken gisteren veel storing en vertraging. Ook de toezichthouders bij de post cheque- en girodienst gingen om de zelfde reden voor 24 uur in staking. Bij de posterijen hanteerde men een ander stakingswapen. Hier gingen de postkantoren een half uur dicht, ter wijl de postsorteerders en -bestellers enkele bestellingen lieten liggen. Hier mee werd het toch al zo langzame post verkeer in Frankrijk nog meer ver traagd. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het Argentijnse vrachtschip Navarra (7000 ton) zal op 23 mei openbaar worden verkocht. Op 10 januari werd het schip in Vlissingen aan de ketting gelegd. Later gebeurde hetzelfde in Rotterdam. Toen het schip op de rede van Vlissin gen verscheen was het, behalve met rijst, beladen met schulden aan Neder landse en Belgische firma's. Antwerpen wilde de Navarra niet toelaten zonder storting van een garantiesom. Daar was echter geen geld voor. Er ontbrak zelfs geld om de bemanning van voedsel te voorzien. De rederij, de Anthares Matitima in Buenos Aires, reageerde op geen enkel telegrafisch verzoek om geld van kapitein Arenasa. De bemanning moest botje bij botje leg- gen om in leven te blijven. Op 9 februari werd de Navarra, een Liberty, naar Rotterdam gebracht. Daar werd ze gelost. 1. Linkerarm van meest linkse at leet is korter. 2. Rechterbeen van atleet in ge- sireept hemdje meer gebogen. 3. Van dezelfde persoon een dun nere streep in hemdje. 4. Een witte streep door de cirkel in het zwarte hemd. 5. Links van de werper een toe schouwer meer. 6. De werper houdt rechterbeen gestrekt. 7. Een pilaar meer onder het dak van de tribune. Van onze correspondent BONN. Tegen de vroegere SS- officier en raadslid van de Noord- duitse stad Schleswig, Martin Fel- lenz, is officieel een aanklacht we gens moord ingediend. De man die in Engeland doorging voor „slacht offer van de concentratiekampen van Hitier", heeft volgens de offi cier van justitie in Flensburg in 1942 meegewerkt aan het vermoor den van honderden joden. Fellenz bevindt zich reeds sedert 1960 in hechte'nis; anderhalf jaar lang kon het net om hem niet ge sloten worden. Thans zou zijn vastge steld dat de ex-SS'er in 1942 in de Poolse stad Krakau bij vijf geweld dadige verhuizingen van Poolse joden tekeer is gegaan. Honderden joden werden toen öf direct door de SS vermoord öf naar concentratiekam pen bij Lublin gestuurd, waar zij slechts korte tijd leefden. De eerste stoot tot de val van Fel lenz gaf op 20 juli 1960 de Westduit- se Centrale voor nazimisdaden in Ludwigsburg. Het was Fellenz na de oorlog, ondanks zijn nazistische staat van dienst, gelukt op de golven van de Duitse welvaart omhoog te ko men. Hij werd bedrijfsleider in de brood fabriek van zijn schoonvader en was jarenlang een gevierd raadslid voor de liberale Westduitse partij. Deze partij, die zich inmiddels van Fellenz heeft gedistantieerd, gaf nog het vo rige jaar steun aan de oud-SS-officier. Men beweerde dat de man bij de be- volking van Sleeswijk veel vertrouwen genoot. Fellenz wist de ongewenste ver broedering zozeer door te drijven, dat hij zelfs aan de Engelse stad Hayes een bezoek namens de gemeenteraad van zijn stad mocht brengen om een nauwe band tussen beide steden tot stand te brengen. Daar vertelde hij zo meeslepend en met kennis van za ken van zijn „lijdensweg in de nazi concentratiekampen" dat het medelij den in Hayes met „dit arme afge beulde slachtoffer" algemeen werd. (Ingezonden mededeling) V) V) Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN. In vijf grote houten hallen op een weiland in het hart van Vlaardingen zal de eerste helft van mei te zien zijn wat Vlaar dingen is, wat dit vissersstadje in en kele tientallen jaren is geworden. Vlaardingen heeft een adembenemen de ontwikkeling doorgemaakt. In de hallen wordt een tentoonstelling inge richt, die daar wat van zal laten zien onder de titel „Vlaardingen presenteert zich." Wie realiseert zich eigenlijk wat Vlaardingen is? Wie weet dat de be volking van Vlaardingen zich sinds de oorlog bijna verdubbelde tot zeventig duizend? Wie weet dat Vlaardingen de derde havenstad van het land is en dat de fabrieken er elk jaar voor 750 miljoen gulden aan goederen exporte ren? Vlaardingen gaat zich presenteren. Het houdt als het ware een ontvangst in die hallen, die samen één ruimte vormen van vierduizend vierkante me ter. Daar zullen de fabrieken hun pro-' dukten en hun. produktieproces laten zien - de machinefabrieken, de scheeps werven, een touwslagerij en de chemi sche fabrieken. „Vlaardingen presenteert zich" zal een feestelijke expositie worden met zang en. muziek. Bij de invalswegen zullen grote borden komen te staan en in de straten zullen pijltjes de weg naar de tentoonstelling wijzen. De kinderen zul len vlaggetjes krijgen, die voor een deel op school zullen worden uitgedeeld. BUENOS AIRES (Reuter, AP, UPI) De Argentijnse president, Jose Guido, heeft zijn verzet tegen de eisen van de militaire leiders opgegeven. Hij heeft gisteren een decreet ondertekend, op grond waarvan alle verkiezingen sedert december 1961 ongeldig worden ver klaard. De 22 provincies van het land zijn onder federaal gezag gesteld. Voorts is besloten dat binnen negentig dagen verkiezingen zullen worden gehouden voor het presidentschap en het vice- presidents chap. De Peronistische vakbond C.G.T. heeft verklaard dat hij zich niet bij de beslis sing van president Guido zal neerleggen. De peronistische overwinnaar bij de gouvernementsverkiezingen voor de pro vincie Buenos Aires, Framini, zal de provincie vanuit het vakbondsgebouw in La Plata besturen, zo werd bekendge maakt. Voorts werd verklaard dat de vakbond zich niet aan het verbod tot het houden van 1 mei demonstraties zal storen. Bij de verkiezingen van 18 maart won nen de peronisten 45 zetels in de kamer van afgevaardigden en gouverneurspos ten in negen provincies. De uitslag van deze verkiezingen heeft tot de jongste moeilijkheden in Argentinië geleid. Minister wil: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Cals wil de op leiding tot kleuterleidster uitbreiden van twee tot drie jaar. De avondcursus voor hoofdleidster wordt dan teruggebracht van twee tot één jaar. Een wetsontwerp daartoe is bij de Tweede Kamer inge diend. Door de langere opleiding zullen de leidsters beter voorbereid op de kleuter scholen komen. Aan de andere kant is de tweejarige studie naast de dagtaak voor hoofdleidster te ziwaar en is ver korting van de cursusduur gewenst. De omzetting van de opleiding zal ge leidelijk moeten gebeuren om geen la cune in het aanbod van kleuterleidsters te krijgen. De bedoeling is, dat bij het begin van het schooljaar 1964/'65 de laatste scholen met de driejarige oplei ding zullen starten. De veertigjarige mevrouw J. Stapper uit Maastricht, die sinds 4 april werd ver mist, is verdronken. Haar lijk is gister ochtend bij Roermond in de Maas ge vonden. V3UW» Een ingewikkelde brief? Een lang rapport? Wat het ook is, een pijp helpt U daarbij, want pijproken schept een sfeer van concentratie en inspireert. Tussen 2 haakjes: weet U dat Uw vrouw het zo ge zellig vindt als U een pijp rookt? De beste manier om van een pijp te ge nieten: stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. Amerikaanse senatoren WASHINGTON 'Reuter) Het Wes ten dient zich in zijn handelsbetrekkin gen met de communistische landen meer beperkingen op te leggen. De Ameri kaanse senatoren Dodd en Keating leg den deze verklaring af na een rondreis door Europa, waar zij de levering van strategische goederen aan communisti sche staten na gingen. Een verstandige en eensgezinde han delspolitiek zou de vrije wereld een nieuw en krachtig Wapen verschaffen. Op de ze wijze kan onze politiek in Berlijn, Laos, het Caribische gebied en op an dere plaatsen op doeltreffende wijze en met een minimum aan militair risico worden ondersteund, menen de politici, Van onze correspondent OSLO Twee jonge Noren willen in de voetsporen van hun beroemde land genoot Fridjof Nansen treden en een daad herhalen die zijn naam aan het einde van de vorige eeuw voor de eerste maal in het middelpunt van de belang stelling heeft gebracht. Op hun ski's willen zij van kust tot kust over Groen land trekken over het zogenaamde land- Ijs. De twee Noren, die 24 en 26 ja-ar oud zijn, willen in mei met twee sledespan nen van zes honden de gevaarlijke reis -beginnen, die naar hun berekeningen on geveer veertig dagen zal duren. Naar de mening van deskundigen moet de reis echter in een ramp eindigen. De ondernemende Noren zijn echter van me ning dat wat Nansen eenmaal lukte, hun met hun veel betere uitrusting zeker lukken moet. Zij zijn zich wel van de gevaren be wust, want zij weten maar al te goed dat wanneer h-un slede in een rotsspleet te recht komt,- die door een dun sneeuwdek verborgen gebleven is, zij in de diepte kunnen verdwijnen. MOSKOU (AP/Reuter) Het jongste voorzichtige Westelijke op timisme in de kwestie-Berlijn wordt blijkens enkele opvallende uitspra ken in Moskou nu ook door de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, gedeeld. Op een vergadering van de Opperste Sowjet noemde hij althans drie punten (Ingezonden mededeling) Uwwasti zo FRIG, zo HELDER, -zo SCHOON! PROFITEER ZOLANG DE VOORRAAD STREKT! waarover mogelijk met het Westen overeenstemming zou kunnen worden bereikt zoals die naar voren waren ge komen in het recente overleg te Genè- ve: de instelling van vrije toegangswe gen naar West-Berlijn waarbij de Oost- duitse soevereiniteit gerespecteerd zou worden; de weigering van kernwapens zowel aan Oost- als aan West-Duitsland; en de noodzaak een non-agressiepact tussen de Navo en de landen van het Warschaupact te sluiten. Van een onzer redacteuren De schilder Kees Timmer woont waar Rotterdam geen wereldstad meer is. Aan een smalle dijk en uit ziend op polders. Timmer heeft iets van de strakheid van het Hollandse landschap. Hij is nuchter, lakoniek. Hij praat op de manier van „ze hoeven me niets meer te vertellen". Hij begint het gesprek met te zeg gen dat hij zich maar een amateur voelt, maar gaandeweg komt er van achter de Hollandse strakheid een romantische felheid naar voren. „Sommigen hebben een heel schildersleven nodig om iets te leren; anderen schijnbaar alleen maar een fles drank. Als je 58 bent dan realiseer je je wat je bent en wat je niet bent. Mijn schilderijen zijn de conclusie daaruit. Maar het is een hele toer om dat te weten." Hij gaat even verzitten en kijkt me recht aan. „De fout is dat schilders niet kun nen aanvaarden dat ze geen genieën zijn. Je moet maken wat je kunt met hetgeen je hebt meegekregen." Beesten Het werk van Kees Timmer bestaat voornamelijk uit dierschikierijen, mis- Getemperd De Russische minister temperde zijn optimisme („een. glimp hoop op over eenstemming") echter meteen door er aan toe te voegen dat „de ervaring van vele jaren onderhandelen met het Westen de Sowjetunie niet voor niets voorzichtig heeft gemaakt". Hij zei wel te moeten erkennen dat bij de jongste onderhandelingen in Washington was gebleken dat de Verenigde Staten „een realistisch standpunt innemen door de vrije toegang tot Berlijn te combineren met eerbiediging van de Oostduitse soevereiniteit; dat is een stap voor waarts". Verrassing Een verrassing op deze vergadering van de Opperste Sowjet was de her verkiezing van de vroegere president Worosjilof in het presidium. Op deze 81-jarige leider was tijdens het partij congres van oktober 1961 nog scherpe kritiek geleverd omdat hij lid zou zijn geweest van de „anti-partijgroep". Van de zestien leden van het presi dium verving de Opperste Sowjet (de beide kamers van het Russische parle ment) er twaalf. Kees Timmer in zijn atelier schien is het beter te zeggen: dier- portretten. Timmer is zelfs naar Zuid- Afrika geweest om dieren in htm eigen omgeving te observeren. Timmer schildert de dieren niet „naar de natuur". Hij puurt naar hun wezen. „Ik zoek de geest van het beest. Zijn pit. Een jachtluipaard is een ander wezen dan een kat, een zebra anders dan een paard." Geen attributen leiden de aandacht van de geportretteerde dieren af. Met een paar lijnen suggereert hij de ge vangenschap van een beest, maar meestal is de achtergrond op zijn schilderijen louter functioneel. De af wezigheid daarvan en het gebruik van gedempte, soms vreemd aandoende kleuren geven zijn schilderijen het mysterieuze dat dieren altijd voor de mens hebben. Geboeid „Ik word geboeid door dieren- De beesten die ik kende in de oude Rotterdamse diergaarde zijn in mijn ziel gegrift. Ik hoef ook maar zelden meer naar de diergaarde. Voor de schilderijen waar ik nu aan bezig ben, ga ik niet de deur uit. Ik ken mijn dieren." Hij kent ze zo goed dat zijn benade ring van zijn onderwerpen zeer per soonlijk is, zelfs eigengereid. Een schilder van het goede ras kan trou wens niet anders dan eigengereid zijn, ook als het tegen de draad ingaat. „Je moet uitkomen boven het patroon van je tijd" zegt Timmer, „ik weet wel dat je er niet aan kunt ontkomen, natuurlijk iedere tijd heeft zijn eigen geestelijke structuur, zijn eigen cul tuurpatroon, maar je moet je ont worstelen aan de banden die je daarin naar beneden trekken. Je moet uit komen boven het gewone, het alle daagse van het tijdspatroon." Kees Timmers is ontgroeid aan zijn eigen beperkingen. De charge, de gemaniëreerdheid van vroegere doeken is bij hem verdwenen. Hij heeft een beheerste losheid van toets gekregen, waardoor zijn doeken meer leven hebben. Door de hierboven al aange stipte originele „opstelling" van zijn sujetten, de contrasten in kleur en de scherp gesneden contouren bereikt Timmer een verrassende vormentaal. Op de tentoonstelling Contour in Delft zijn vijf van zijn recente schil derijen gehangen. Bij de bespreking van die expositie hebben wij reeds op deze prachtige schilderijen gewezen. Kees Timmer is een van de schil ders die met het klimmen der jaren een steeds grotere kracht vinden, die in de wijsheid van de ervaring hun inspiratie kunnen drenken om hun uitdrukkingsmiddelen blijvend te ver nieuwen. AMSTERDAM De recherche van het bureau Singel in Amsterdam heeft de in Baarn wonende procuratiehouder A. F. wegens fraude gearresteerd. De procuratiehouder zou zijn firina, een motorhandel in de binnenstad, voor zeker vijftigduizend gulden hebben be nadeeld. De man boekte een lange reeks var, reparatiebedragen niet in. Het ontvan gen geld moet hij in eigen zak hebben gestoken. De fraude kwam uit door een groting van het gemeentefonds te be- periodieke accountantscontrole.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5