Inbraak in Westkapelle niet „uit liefde" Begin gemaakt met aanleg van strand in Zandkreek Verzamelingen zijn open boek een Kerk Brouwershaven in volle glorie hersteld Unie „School met den Bijbel" zoekt meer publiciteit Gemeentebestuur Kattendijke greep de mogelijkheden Muzikale klanken in de Domburgse jeugdherberg Woensdag 25 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Recreatie bij Wilhelminadorp MERKWAARDIGE COLLECTIES IN MIDDELBURG Japanse sigaret was niet te roken WATER WAPENS KRANTJES Op Koninginnedag: Gehele dag kinderspelen in St. Annaland Zangavond Bruinisser N. Hervormd kerkkoor Keuringen voor de Bevelandse fokkers Werkman getroffen door stuk staal Scholieren leren op elkaar „ingespeeld" te raken Record aantal gasten in De Koebel in 1961 Woningverkoop in Bruinisse Aanbesteding Steek de vlag uit! Maar... ZO ZACHT EN ZUIVER Gebed voor chr. school in kerk verstomt Prof. dr. K. Dijk werd erevoorzitter Gewichtige episode Goten èn karakter Gebed verstomd Halve eeuw voor chr. onderwijs Oudste inwoonster van Bruinisse overleden Aanbesteding haven Koninginnefeest in Dreischor OESTEREXPORT Watertoren Terneuzen trok vele bezoekers WESTKAPELLE. De jeug dige Westkapelse bankbediende M. die eind vorige week door de burgemeester, de heer Th. H. de Meester, werd ingerekend we gens een poging tot inbraak in de burgervaderlijke woning, heeft bekend dat het hem te doen was om zich geld, hem niet toebehorende, toe te eigenen. Er is proces-verbaal tegen hem op gemaakt en hij zal worden ver volgd. Van officiële zijde wordt met het oog op het bekennen van schuld door M. zelf het in West kapelle lopende gerucht tegen gesproken als zou hij niet met boze maar met amoureuze plan nen een poging tot inbraak heb ben ondernomen. Want, aldus het in de bad plaats circulerende gerucht, de jeugdige M. zou een nachtelijk bezoek op touw hebben gezet aan de dienstbode van de burge meester. In werkelijkheid kent het uit Yerseke afkomstige meis je de Westkappelaar niet, zelfs niet vanuit de verte WILHELMINADORP. Tussen de oude aanlegsteiger van de provinciale stoombootdienst bij Katseveer en de nieuwe dam naar Noord-Beveland is thans een begin gemaakt met de aanleg van een strand. Momenteel wordt gewerkt aan het opspuiten met zand van het gedeelte, dat straks als strand „zal gaan fungeren". Het is niet uitgesloten, dat nog deze zomer het strand gereed zal zijn. Het ge meentebestuur van Kattendijke, dat reeds twee jaar aan de plannen heeft gedokterdheeft hiermee een unieke kans geschapen voor een groot deel van de Bevelandse bevolking om de vrije tijd dicht bij huis door te brengen. Tijdens de aanleg van de dam door de Zandkreek zag het gemeentebe stuur van Kattendijke reeds de moge lijkheid om te komen tot een strand. Het gedeelte tussen de oude veerha ven en de nieuwe dam zou immers uitstekend geschikt zijn voor het aan leggen van een strand, een strand aan open water en vlak bij een grote weg. Het gemeentebestuur heeft deze kans met beide handen aangegrepen. In het begin 1960 nam de gemeenteraad met algemene stemmen het besluit om het strand aan te leggen. ZAND Met de medewerking van het bu« reau voor bijzondere werken van pro vinciale waterstaat werd een schets- fyJIDDELBJJRG. Gisteren bood iemand mij bij wijze van scherts een Japanse sigaret uit de Tweede Wereldoorlog aan. Hij had die al die tijd bewaard. Ik rookte op dat moment een sigaar en sloeg het strootje dus af. „Maar goed ook", zei de gever toen, „want ze zijn niet te roken. Zodra je één trek neemt, word je er amechtig van!" De man wilde het gebeur de op een verzamelingenexpositie in De Vergenoeging slechts ac centueren dat hij een aantal Ja panse sigaretten van zo'n vijfen twintig jaar terug nog in „levenden lijve" in zijn bezit had. Zij waren uitgestald tussen de meest uiteen- slopende soorten sigarettenmerken en sigarendoosjes. Er lagen tussen zijn collectie ook pakjes Belgische shag, eveneens uit de oorlogsjaren. Ik keek er alleen maar naar en nam toen een fikse trek aan mijn sigaar om alleen al de ge dachte aan de geur van die shag te verdrijven. Een surrogaat van thee surrogaat, zeiden we in de oorlogs jaren. Van de sigaren naar de genever. Niet zo'n grote stap zult u zeggen. Toch wel. Want op tentoonstellingen van verzamelaars vraagt de sterke drank een heel andere aanpak dan de tabaksartikelen.,Op een tafel stonden talrijke kruikjes en flesjes, al of niet gevuld. Er was in De Vergenoeging dus wel het een en ander onder de kurk te vinden, maar men mocht er alleen maar naar kijken. Al liep me het water uit de mond Men behoefde na de spiritualiën- confrontatie slechts één stap te doen om oog in oog te staan met beelden uit het verleden. Met stadssituaties uit Middelburg en Vlissingen die thans voltooid verleden tijd zijn. Er was een meneer uit Sint Laurens, die tien maanden terug pas begonnen was met oude prentbriefkaarten te verzamelen. En wie nu op zijn uit staltafel keek moest erkennen dat de man in die maanden niet stil had gezeten. Vlakbij de kaartentafel waren siga renbandjes geëtaleerd. Minuscule en indrukwekkende. Een sigarenfabriek uit Roosendaal heeft de verzamelaars weer prachtige wapens in de hand gegeven, keurig aangebracht op band jes die in doosjes zitten met sigaren die veel te klein zijn voor die kleur rijke omhulsels. Maar de verzame laars zijn er goed mee. Aan de andere kant van de boven zaal van De Vergenoeging prees een meneer zijn collectie munten aan. Hij had inderdaad een stel waardevolle penningen. Roebels lagen broederlijk naast dollars en roepiahs naast gul dens. De eigenaar van dit geld liet ook een complete knopen- en gespenuit- rusting zien van een lid van de Goldcoast Police uit Afrika. „Ik heb ook nog wat materiaal dichter hij huis", vertelde hij, „hier een gedenk penning ter gelegenheid van de ope ning van het kanaal TerneuzenGent en daar een die geslagen werd bij het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen. De trein reed toen nog niet verder dan Roosendaal. Van de andere kant af bekeken natuurlijk U hebt tijdens de afgelopen dagen wanneer u tenminste op de ten toonstelling bent geweest en goed rondgekeken hebt ook nog De Wer velwind en De Vliegende Hollander kunnen ontdekken. Twee vlugschrif tjes uit de Tweede Wereldoorlog, neergeworpen door de geallieerde vliegers. We grepen er in de jaren 19441945 naar alsof de krantjes broden waren en we verslonden ze van a tot z, al was het alleen maar om een tegenhang te hebben tegen al het gif dat van nationaal-socialis- tische zijde ons in oren en ogen ge stopt werd. U kon er ook een knipsel uit de Daily Mirror (communistisch) ontdekken, waarin stelling werd ge nomen tegen de Engelse bombarde menten die van Walcheren een ver dronken eiland moesten maken Postzegels, bierviltjes, bierfles- doppen en actuele aanzichtkaar- ten completeerden de expo sitie, die zoals altijd ook nu weer de moeite van het bekijken waard was. Het is voor mij al een hobby om telkens die ten toonstellingen af te lopen plan ontworpen voor het strand. In middels bleek dat voor de haven van Kortgene een zandrug aanwezig was met een capaciteit" van 40.000 a 50.000 kubieke meter zand. Dit zand zou zeer goed van pas komen om het nieuwe strand op te spuiten. Een aannemer was bereid gevonden om het karwei uit te voeren. Deze aan nemer was betrokken bij de aanleg van de nieuwe dam en had dus het benodigde materiaal bij de hand. Te gen betrekkelijk geringe kosten zou dit kunnen gebeuren. Toch verliep het nog niet zo ge makkelijk, want Rijkswaterstaat wil de n.l. geen goedkeuring verstrekken voor de aanleg van het strand, om dat het rijk dit terrein misschien nog wel eens nodig zou kunnen hebben. Het onthouden van deze goedkeuring was een geduchte tegenvaller. De raad tekende tegen dit besluit beroep aan bij de Kroon. En in een later stadium kwam dan toch de goedkeu ring van Rijkswaterstaat. De tijd had uiteraard ook niet stil gestaan, de dam naar Noord-Beve land was inmiddels voltooid en de aannemer was met zijn spuit- en zuig- installatie verdwenen. Het gemeentebestuur heeft daarna alle pogingen in het werk gesteld om het project als nog uitgevoerd te krijgen. Dat is gelukt en thans is men bezig met het opspuiten van het strand. Verwacht wordt, dat dit werk enkele weken in beslag zal nemen. STRAND Het strand krijgt een breedte van ongeveer 200 meter, het verloop tot in het water is ongeveer 150 meter. Bovendien wordt vlak tegen de dijk een plateau gespoten met een breed te van vijftig meter. Dit gedeelte krijgt een hoogte van ruim twee me ter plus N.A.P. Deze strook zal dan ook altijd boven water blijven. Daar na loopt het zand glooiend tot een eind onder het water door. Zoals gezegd: het strand is uiter mate gunstig gelegen. Er zijn goede toegangswegen. Bovendien is reeds een parkeerplaats aanwezig. Deze parkeerplaats diende destijds voor het neerzetten van de auto's van perso nen, die met de provincialé boot naar Zierikzee vertrokken. Deze par keerplaats is gelegen vlak achter het BROUWERSHAVEN. De omvang rijke restauratie van de grote kerk van Brouwershaven betekent de kroon op een rijke bouwgeschiedenis. Tot de ze conclusie komt ir. H. de Lussanet de la Sabloniere uit Middelburg in het jongste bulletin van de Koninklijke Ne derlandse oudheidkundige bond. Tijdens de jongste restauratiewerk zaamheden uitgevoerd door de fa. L. Bom en Zoon te Burgh onder leiding van de architect en met medewerking van de Zierikzeese bouwmeester H. C. G. Heringa zijn vele gegevens om trent vorm en afmetingen van de oor spronkelijke kerk, die uit het begin van de veertiende eeuw dateert, ont dekt. De fundamenten daarvan zijn door de rijksdienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort ontgraven. De oudste kerk van Brouwershaven werd volgens ir. de Lussanet gesticht ST.-ANNALAND. De Koninginne dag zal op maandag 30 april in St.- Annaland staan in het teken van de jeugd. Op het terrein van de oude ha ven zullen de gehele dag kinderspelen gehouden worden. De algehele leiding berust bij de voorzitter van het Oran je-comité. de heer Chr. J. C. Boot, hoofd van de openbare lagere school. Om 12 uur worden alle schoolkinderen in de School met den Bijbel, in de openbare school en in de Christelijke Kleuterschool verwacht, waar zij ge- tracteerd zullen worden. De prijzen kunnen na elk afgewerkt onderdeel di rect uitgereikt worden aan de winnaars. Des middags zal om ongeveer vier uur, na afloop van de kinderspelen de officiële opening plaatsvinden van de nieuwe speeltuin door burgemeester J. van den Bos. Na deze officiële plechtig heid zal de speeltuin, die uitgerust zal zijn met diverse apparaturen voor alle kinderen, ook van niet-leden, voor die dag toegankelijk zijn. Des avonds hoopt het muziekgezel schap. de Koninklijke Fanfare „Acce lerando" te concerteren op de muziek tent. die voor dat doel op het school plein zal zijn opgesteld. Door de mid denstandsvereniging „Activa" is voor alle kinderen een ballon beschikbaar gesteld, die des avonds zal worden op gelaten. Ook is er des avonds nog een muzikale optocht. op grondgebied, dat merkwaardigerwijs eerst in 1461 door aankoop van de ambachtsheer van Duivendijke aan de stad kwam. Rijksarchivaris P. Scherft uit Middel burg veronderstelt aldus het artikel dat het oude Brouwershaven zich juist op dit terrein rondom de kerk moet hebben bevonden. Het strekte zich dan uit tot en met de dijk waaraan het stadhuis gebouwd werd. Een gelukkige vondst was de ontdek king dat van het oude sohip, alle zeven oor spronkelijke spanten bewaard gebleven zijn tengevolge van de hernieuwde toe passing bij het huidige schip. Sinds 1956 het jaar waarin de grote restauratie werd aangepakt konden de ergste ouderdomsgebreken hersteld worden. Of schoon het er na de oorlog naar uit za-g zag dat men van een restauratie wel voor jaren zou moeten afzien, heeft al les zich ten slotte ten goede gekeerd. Door financiële steun van het rijk, de medewerking van het rampenfonds en de bijdragen van kerk en belangstel lenden is een omvangrijk werk tenslot te toch tot stand gekomen. BRUINISSE. De zangavond van het Hervormd Kerkkoor te Bruinisse onder leiding van de heer Jo van den Berge op tweede Paasdag in de Neder landse Hervormde kerk gehouden, was wel goed bezocht, maar van een over matige drukte kon niet worden gespro ken. Het goed zingende koor had onge twijfeld beter verdiend. Waarschijnlijk hebben de late Pasen, de televisie en het mooie weer parten gespeeld. Het koor begon met bewerkingen van gezang 119, gezang 169 van Ariaan Kou semaker en van psalm 118 van Simon C. Jansen. Samenzang van verschillende psalmen en gezangen bracht de nodige afwisseling. Het koor zong achtereenvol gens nog gezang 110 en enige nummers van Kousemaker, die goed werden uit gevoerd. Met gezang 230 vers 1, 2 en 3 kwam het einde van een goede zang avond. toekomstige strand. Ook staat er nog het veerhuis, dat eventueel als restau rant dienst zal kunnen doen. Dit zijn voorzieningen, waarvoor het gemeen tebestuur van Kattendijke niet meer behoeft te zorgen. Enkele detailpunten vragen nog een definitieve beslissing. Er zullen enke le badhokjes moeten komen. Over de ze aangelegenheid is echter nog geen besluit genomen. Ook het gemeentebestuur van Goes toont grote interesse voor dit project De gemeenteraad -heeft zich reeds be reid verklaard bij te dragen in de jaarlijkse kosten. Zo zal daar straks een mooi strand zijn gelegen aan de boor den van de Zandkreek. De lief hebbers van strand en water zullen het gemeentebestuur van Kattendijke dankbaar moeten zijn, dat het de kansen heeft gegrepen om ook een steentje bij te dragen om de behoefte aan recreatie voor de jachtige mens van vandaag enigszins te bevredigen. GOES. Voor de eerste keer zullen de Noordbevelandse paardenfokkers gast zijn van hun Zuidbevelandse col lega's. Dit zal gebeuren op 27 juni als in Goes de premiekeuringen voor mer ries gehouden worden. Op de gisteren in de Landbouw georganiseerde algeme ne vergadering van de bond van Zuid bevelandse paardenfokkers werd beslo ten tot samenwerking met de Noordbe- velanders. Vroeger werd op beide „eilanden" een afzonderlijke keuring gehouden, aangezien het aantal paarden op Noord- Beveland in de loep der jaren sterk verminderde en er bovendien een vaste, oeververbinding is -gekomen zullen de Noordbevelandse fokkers met hun paarden naar de keuring in Goes ko men. Een.vorm van samenwerking tus sen de Bevelandse fokkers zal hiermee realiteit worden. Voorts werd in de vergadering beslo ten tijdens de keuringen een wedstrijd hoefbeslag te houden. Tijdens de bij eenkomst die geleid werd door de heer E. A. Groenewege uit Hoedekenskerke en die zeer goed bezocht werd, bracht de secretaris de heer D. A. Timmer man uit Kattendijke zijn jaarverslag uit. Het ledental bleef vrijwel stabiel en loopt rond de 100. VLISSINGEN. Dinsdagmiddag heeft zich bij de Kon. mij. „De Schel de" in de zware plaatwerkerij een ont ploffing voorgedaan. Dit gebeurde bij de mengkranen voor zuurstof en gas. De werkman K. werd daarbij getroffen door een stuk staal. In ernstige toe stand moest hij in een van de Vlissing- se ziekenhuizen opgenomen worden. (Ingezonden mededeling) DOMBURG Ieder jaar orga niseert d-e Nederlandse vereni ging voor huismuziek in de paas vakantie muziekwerken voor schoolkinderen in verschillende plaatsen van ons land. Voor het eerst kwam ditmaal ook Zeeland aan de beurt. In de Domburgse jeugdherberg „Nieuw Walche ren" arriveerden gisteren een twintigtal jongens en meisjes uit heel Nederland om samen een week wandelend, spelend, maar vooral musicerend door te bren gen. De kinderen hebben hiervoor hun muziekinstrumenten mee naar Domburg gebracht en onder leiding van mej. W. Kr et uit Amsterdam, de heer S. Schijve uit Oostburg en twee assistenten van het opleidingscentrum „Mid- deloo" bij Amersfoort zullen in deze imuziekweek verschillende stukken samen worden ingestu deerd. Behalve in Domburg worden jeugd- muziekweken tezelfdertijd georgani seerd in Nunspeet, 's-Graveland en Buurse, waar jeugdige Nederlandse mu sici samen spelen en, dit heeft de er varing geleerd, aldaar hun belangstel ling voor muziek vergroten en verdie pen. In de Domburgse jeugdherberg krijgen de kinderen bovendien nog rit mische bewegingsscholing. waarvoor mej. F. Jongebreur uit Den Haag naar Domburg kwam. Een vaststaand programma heeft de leiding van deze week nog niet opge steld: veel hangt af van de belangstel ling bij de kinderen voor bepaalde mu zikale onderwerpen. Wel is het de be doeling dat na het „op elkaar inge speeld" zijn een cantate wordt ingestu deerd, die op de laatste avond met veel elan voor de deelnemertjes zijn Dom burgse première zal beleven. Gisteren al werd voor het eerst samen geoefend en een morgenlied gerepeteerd, waar van het de bedoeling is dat dit iedere dag na het ochtendkrieken door „Nieuw Walcheren" zal weergalmen. Het jeugd orkest telt eenentwintig leden, waarvan BURGH. Uit het jaarverslag van het conferentie- en vakantieoord „De Koebel" te Burgh blijkt dat sedert de ingebruik neming van het gebouw dit nog nooit zo intensief is gebruikt als vorig jaar. Aan alle kampverzoeken kon in 1961 niet wor den voldaan, zo groot was de animo. In april kwam reeds het eerste kamp, ter wijl het laatste 15 september vertrok. Het totaal aantal overnachtingen bedroeg 6266. terwijl dit in het jaar 1960 slechts 3302 bedroeg. Vorig jaar is een katnpreglement en een nieuwe folder uitgekomen. Het vormings werk droeg nog een zeer voorlopig karak ter. Het werk dat werd verricht ging ge heel uit van ds. Don, die ook de verant woordelijkheid droeg. Dit jaar wordt ech ter de instelling van een commissie voor vormingswerk verwacht. BRUINISSE. Door de gemeente Bruinisse zijn twee woningwetwoningen aan de Weststraat, thans resp. be woond door de heren K. Goudzwaard en B. de Groot bij inschrijving verkocht aan de heren W. Bal en Mare. Aar- noudse. De heer J. D. de Korte verkocht een woning aan Noorddijk 1 aan een dok tersfamilie uit Rotterdam. Het doel is deze woning alleen in het weekend te bewonen. Met het huis van tandarts Michaelis is dit het tweede huis dat voor dit doel verkocht wordt. Een ondernemend huiseigenaar is be zig oude woningen om te toveren tot riante weekendhuisjes, met het doel de ze in het vakantieseizoen te verhuren. De recreatie en wat daarmee samen hangt begint ook op Bruinisse op be scheiden schaal tot uitdrukking te ko men. BRUINISSE. Door de Hoofdinge nieur-Directeur van Rijkswaterstaat in de directie Deltawerken-Zuid is vorige week in Den Haag aanbesteed het bou wen van een dubbele dienstwoning na bij de Schutsluis in de Grevelingendam te Bruinisse met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de heer Jac. den Herder te Bruinisse voor 52.000 gulden. Hierop volgde L. W. Boogert Oosterland voor 57.950 gulden. Openstelling vuurtoren HAAMSTEDE. De hoofdlichtwach ter van de vuurtoren verzoekt ons mede te delen, dat door het vrij drukke be zoek aan de vuurtoren, het nodig blijkt om de juiste uren van openstelling nog eens te vermelden. De toren is toegan kelijk elke werkdag des morgens van 9.30 tot 11.30 en des middags van 14 tot 16 uur. Des zaterdagsmiddags en zon dag de gehele dag, is de toren voor het publiek gesloten. Het vorige jaar geno ten niet minder dan 11.000 personen van he fraaie vergezicht en van de weinig voorkomende aanblik van de lichtinstal latie. vier uit Zeeland. De heer Schijve prees zich gelukkig, dat er ditmaal zelfs kin deren met celli bleken te zijn. Door gaans zijn deze instrumenten tijdens muziekweken schaars gezaaid, aldus de heer Schijve. Blokfluiten, violen, bas blokfluit, pauken en dwarsfluiten wer den gisteren uit de hoezen tevoorschijn gehaald, door trotse kinderen, die in de paasvakantie willen tonen wat zij sa men op muzikaal gebied waard zijn. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Hoera! Hier is een moment om feestelijk de vlaggen uit te steken fier en vrolijk wappert het dundoek van Neerlands huizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdege nagekeken alvorens hem uit te steken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nóg een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang binnen. Dat is traditie De vlag in top, 't is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder Filter - een feestelijke sigaret die iedereen voldoening schenkt. Van een medewerker UTRECHT De Unie „Een school met de Bijbel" is van plan in het komende jaar veel meer aandacht te besteden aan de mo gelijkheden die de moderne pu bliciteit biedt. Uit iewat vage mededelingen van de secretaris- penningmeester, mr. J. J. Han gelbroek werd duidelijk dat een veel groter bedrag dan tot nu toe zal worden gebruikt voor de propaganda van de gedachte van de vrije christelijke school. Daarbij heeft men het oog op de pers, maar niet minder op ande re publiciteitsmiddelen en dat zullen dan wel radio, film en wel licht de televisie zijn (men mag tenminste aannemen, dat radio Veronica nog buiten het gezichts- en gehoorveld van de Unie ligt). Een zeer groot deel van de vergade ring, die gisteren in het gebouw voor Kunsten en Wetevsehappen te Utrecht is gehouden, was gewijd aan het af scheid van de Unievoorzitter, prof. dr. K. Dijk. Diens Unierede steeds een in gebeeldhouwde zinnen ijveren voor de christelijke school had ditmaal het karakter van een vaarwel. Prof. Dijk, die 77 jaar is, was herkiesbaar als bestuurslid, maar, zo zei hij, „mijn levensklok gaf thans duidelijk het uur van heengaan aan", niet alleen voor de Unie, ook voor de schoolraad, waar van hij vandaag afscheid neemt en van Gereformeerd Schoolverband, dat hem in juli zal zien heengaan. „De strijd voor de vrije school met de Bijbel is. een zeer groot stuk van mijn leven geweest", zei prof. Dijk, die 33 jaar Unievoorzitter is geweest: langer dan een van zijn drie voorgan gers. Met zestig bestuurders heeft hij in de loop der jaren samengewerkt en de meesten van hen .zijn thans gestor ven. De thans afgesloten periode is een belangrijke episode geweest in de schoolstrijd, zei dr. Dijk: eerst de strijd om leemten in de onderwijspaei- ficatie te regelen, toen het schoolverzet tegen de Duitsers, na de bevrijding de bestrijding van het christelijke onder wijs van de kant van voornamelijk de dialectische theologie, en de toenemen de propaganda van het neutrale Volks onderwijs, en tenslotte de mammoet wet. „Maar zo blijven de krachten ge spannen", vond de scheidende voorzit ter. En er is alle reden om met oot moedige dankbaarheid het voorzitter schap neer te leggen. ,Het is mij een grote eer geweest dat ik op dit rijkgezegende erf in Gods bijzonder gebied in de voorste rijen mocht meestrijden om het toe vertrouwde pand te bewaren en ver der te dragen. In deze eeuw van oe cumene waarin zelfs in gebeds processies de bijbelse grenzen worden overschreden mag wel hierop de nadruk gelegd worden dat de school met de Bijbel, ook onze Unie de wa re christelijke unie heeft gezocht in de gehoorzaamheid aan het Evan,ge- lie. Wat dat betreft heeft de schei dende voorzitter steeds getracht „Het hart der vaderen weder te brengen tot de kinderen" en keerd. omge- Met klem drong prof. Dijk aan op bewaring van het eigen christelijk ka rakter van de scholen met de Bijbel en een sterke beantwoording aan het ideaal. De klacht «tijgt dat in meer dan één school de praktijk van onderwijs en opvoeding bijna niet te onderschei den is van die in de neutrale scho len. Men wil enerzijds, gevangen door een synthesevisie de grenzen niet meer zien, anderzijds is het ge loofsbesef van een echt-christelijke pedagogiek verzwakt. Dit betekent een zware taak voor de besturen. Zien ze waarachtig op het onderwijs toe? Overtuigen ze zich ook, dat er' christelijk onderwijs gegeven wordt? Of spreken ze alleen maar over leermiddelen en lekkende goten behoort het karakter van het onderwijs niet tot hun competentie, denken ze? Zeer aan het hart ging het prof. Dijk ook dat de belangtselling van het christenvolk voor de school met de Bijbel inzinkt en dat de schoolgemeen schap al zwakker wordt in gebed en liefde. Het gebed in de gezinnen en in de kerken voor de christelijke school verstomt en tal van predikanten ge ven hierin een slecht voorbeeld. (Zelfs de laatste gereformeerde syno de van Apeldoorn noemde in een door haar vastgesteld formuliergebed wel het onderwijs maar noemde de school met de Bijbel niet met name). Tegen dit alles dient in de kerk op positie te worden gevoerd, maar heeft men nog de kracht tot zulk een ver zet? Er is bekering nodig tot de eerste liefde. De Unie blijft de taak houden, aldus prof. Dijk, om de plaats en de eer van de scholen met de Bijbel te verde digen op het brede erf van ons volks leven. En er staat een jong be'zield vendel rondom dit oude onbevlekte vaandel. In de vergadering is het overlijden herdacht van de heer N. Heukels, pro pagandist van de Unie en voordien eerste hoofd van de vijftig jaar gele den gestichte duizendste school met de Bijbel, en van de staatssecretaris van onderwijs, drs. G. C. Stubenrouch. 's Middags heeft prof, dr. J. Wate rink een rede gehouden over ,,De christelijke school als pedagogisch pro bleem". Daarna is prof. Dijk door de Unie gehuldigd. De tweede voorzitter, prof. dr. G. P. van Itterzon, noemde hem iemand van breed-gereformeerde allure, die de band met christenen uit andere kerken voelde trekken en die gevangen was door het ideaal van wat vroeger de interkerkelijkheid heette en wat thans oecumene genoemd wordt Een ironisch gevoel van samenwer king kenmerkte prof. Dijk, die in 33 jaar bepaald niet verstard is en tel kens met nieuwe ideeën kwam om in aanpassing aan de behoeften van de tijd dezelfde opdracht in nieuwe banen uit te voeren. Onder dank ook voor zijn lange reeks spreekbeurten en zijn warme vriendschap bood prof. Van It terzon aan prof. Dijk het erevoorzitter- schap aan. Deze functie is slechts een- P aar Unie gekleed, door jhr. mr. Elout van Soeterwoude aan het eind van de vorige eeuw. Nadat de secretaris-penningmeester mr. J. J. Hangeihoek woorden van hul de en dank had gesproken („Op Dijk kun je staat maken") sprak de schei dende voorzitter een woord van dank. Boven alle activiteit die men zo ge roemd had, wilde hij slechts één woord schrijven: genade. UTRECHT. Prof. dr. K. Dijk, die gisteren van de Unie een school met den Bijbel af scheid nam en vandaag door de Schoolraad wordt uitgeluid in een vergadering en met een re ceptie, heeft dit jaar vijftig jaar in dienst van het christelijk onderwijs volgemaakt, zoals hij ook een halve eeuw verbonden is aan de Gereformeerde kerken in Nederland. In 1912 werd de pas gepromo veerde dr. Dijk predikant te Rijs wijk en in datzelfde jaar werd hij lid van de Haagse inspectie commissie van de Vereniging voor Christelijk-nationaal school onderwijs. In 1916 werd hij lid van de Schoolraad, vijf jaar later werd hij tweede voorzitter van die raad en lid van de commissie van beroep. In 1929 werd hij voorzitter van de Unie Een school met den Bijbel. Nauw was hij betrokken bij de totstandko ming van het Unieprogram van 1934, neerslag van bezinning op de taak van de Unie in de veran derde, want gepacificeerde on derwijswereld. Van 1920 tot 1927 tenslotte was hij tweede voorzitter van het Gereformeerd Schoolverband en in 1936 werd hij voorzitter van het GSV. °p ,ruim 98-jarige leeftijd overleed te Bruinisse mevrouw M. van Gilst-Wesdorp, de oudste in woonster van de gemeente. Zij was tot voor kort nog zeer hel der van geest, maar een drie weken geleden, kreeg zij een attaque, als ge volg waarvan zij zondag overleed. BRUINISSE. In Den Haag is door Rijkswaterstaat aanbesteed, als onder deel van de Deltawerken-Zuid, het ma ken van een haven aan „Den Osse" op Schouwen met bijkomende werken (Be stek no. 105). De laagste inschrijver was de Com binatie Zinkwerken te Sliedrecht voor 2.531.500 gulden. De opvolger van de laagste inschrijver was de aannemers firma N.V. Dikkerboom en Sybrandy te Oude Haske voor 2.575.000 gulden. De Combinatie Zinkwerken heeft ook in Bruinisse verschillende werken aan de Grevelingendam uitgevoerd en is daar thans nog werkzaam, o.a. bij de noordelijke Grevelingen. DREISCHOR. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk Paar is door de oranjevereni ging Dreischor het volgende program ma samengesteld: Zaterdag 28 april: 1.00 uur: Oriënteringsrit voor fietsers, brommers en paarden binnen het grond gebied van Dreischor. 3.00 uur: Oriën teringsrit voor auto's en motorrijwie len binnen de gemeente Brouwersha ven. Maandag 30 april: 8.00 uur klok gelui. Aankondiging van het feest door de Schouwse Ruiters met herauten. 8.30 uur. hijsen van de nationale vlag en aubade van de schooljeugd met me dewerking van de harmonie „Crescen do" op de Ring. 9.30-10.30 uur: kerkdienst in het Dorpshuis. 11.00-12.30 uur: Vanaf de school wordt een rondgang door het dorp gemaakt door de schooljeugd met „Crescendo", waarna op het sport terrein kinderspelen gehouden worden en traetatie. 1.00-2.00 uur: Pauze. 2.00 uur: Rondgang door het Harmoniegezel schap .„Crescendo" en deelnemers met versierde fietsen, autopeds, etc. 2.30 uur: Vaststelling door de jury op de Ring vaii de prijswinnaars van de op gestelde werkstukken op het grasveld langs de Kerkgracht en de versierde fietsen. 3.00 uur: Volksspelen op het sportterrein. 4.45 uur: Voetbalwedstrijd ,,Dreischor"-veteranen. 7.30 uur: Op treden „Crescendo", volksdansen, stoe lendans en lampionoptocht. YERSEKE. In de eerste helft van de aprilmaand werden nog veel oes ters geëxporteerd naar Engeland, Bel gië en Frankrijk. Het koude weer was voor export zeer gunstig. Voor het eerst was Engeland goed op de markt. Het is nog niet bekend of het, evenals vorig jaar, in de maand april tot een export van 215.000 oesters zal komen. En of het totale aantal van 30 miljoen oesters voor de export gehaald wordt is ook nog een open vraag. Als men uit gaat van 30 miljoen zullen in deze maand nog ruim een miljoen oesters geëxpor teerd moeten worden. Vorig jaar wer den in april 300.000 en in mei 70.000 oesters verzonden. TERNEUZEN. Tijdens de Paasda gen werd hoog, op het dakterras van de watertoren, de Nederlandse driekleur gehesen ten teken dat het zomerseizoen was begonnen. Onmiddellijk daarna Kwamer de eerste bezoekers, van ver re en uit de onmiddellijke omgeving. Het aantal bezoekers heeft op eerste Paasdag 293 bedragen, de tweede Paas dag waren er iets meer. Het seizoen it dus, voor wat betreft het bezoek aan de watertoren, goed ingezet.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3