Ulbricht levert produktie uit aan Moskou President beducht voor situatie in Indonesië? KONINGIN ELIZABETH VOORLOPIG DRUK BEZET Assemblee met spoed bijeen Koopvaardij gaat niet staken De Bilt: Zon Vlaggen lagen al klaar, de masten gingen de grond in Soekarno zei twee weken voor aankomst staatsbezoek af Nederlandse tanker in aanvaring met Deen BONN KWAM ACHTER GEHEIME BESPREKING MET KROESJTSJEF Amerika hervat kernp roeven Disconto verhoogd; krediet duurder Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Rusland lanceert weer kunstmaan HUURDEBAT NIET VÓÓR 8 MEI LOT VANlÖÜHAlIB IN DE CAULLES HANDEN Koninklijk gezin thuis Gewoon doorgaan „Geen tijd" Moeilijk Bevreesd? CONCOURS VOOR CABARETIERS GETUIGEN GEZOCHT Amerikaanse lening voor hangbrug over de Taag Echtpaar gestikt IN DICHTE MIST VLAK VOOR WATERWEG LAATSTE NIEUWS KONINGIN Bij CYRANO Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierihzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5137 Woensdag 25 april 1962 BELEDIGING VOOR DE BRITTEN Van onze correspondent LONDEN Op zeer onelegante wijze heeft president Soekarno zijn staatsbezoek aan Engeland afgelast. Hjj deed dit namelijk op het laatste ogenblik, veertien dagen voor hij in Londen had moeten aankomen. De versieringen in de Britse hoofdstad lagen al klaar; juist gisteren gingen hier en daar vlaggemasten de grond in. Als officiële reden heeft Soekarno opgegeven de gespannen situatie, die er rondom Nieuw-Guinea be staat. In Londen vat men dit ge drag van de president dat voor zover men kan nagaan zonder pre cedent is als weinig minder dan beledigend op, vooral omdat zoals gebruikelijk bij dergelijke bezoeken, koningin Elisabeth als gastvrouw zou optreden. Soekarno zou drie dagen bij haar in Buckingham Pa lace logeren. Zondag riep de Indonesische pre sident de Britse ambassadeur in Djakarta, Sir Leslie Fry, bij zich en deelde hem mee, dat hij tot zijn grote teleurstelling zijn bezoek aan Groot-Britannië moest afgelasten. Na zijn staatsbezoek zou de presi dent nog vier dagen in Groot-Bri tannië zijn gebleven de rest van zijn verblijf zou als officieel bezoek worden beschouwd. In dat geval is men gast van de regering. Kon. Elizabeth: voorlopig bezet Pres. Soekarno: zeer ongebruikelijk Van onze correspondent BONN De Oostduitse leider Ulbricht is in februari, tijdens zijn laatste gesprek met de Russische mi nister-president Kroesjtsj^ overeengekomen van Oost-Duitsland een volledige economische kolonie van de Sowjetunie te maken. Volgens mededelingen van het Westduitse ministerie van pan-Duitse zaken, dat ge heime papieren over deze Oostduits-Russische overeen komst in handen heeft gekregen, zal dit in de praktijk neerkomen op verregaande Russische controle van de Oostduitse industriële produktie. Het betekent ook on miskenbaar een nederlaag van het communistische Oost duitse regime dat niet in staat is gebleken de com munistische plannen te verwerkelijken. Officieel verklaarde men in de Britse hoofdstad: Harer maje- steits regering betreurt het dat president Soekarno zich verplicht heeft gevoeld deze beslissing te nemen. Zij hoopt oprecht, dat het hem mogelijk zal zijn in de toekomst een bezoek te brengen. ULBRICHT Volgens de geheime overeenkomst zal zowel het Oostduitse produktiepro- gramma voor de komende jaren als de Omvang van de huidige produktie be paald worden door het Russische plan bureau in Moskou. In feite betekent dit besluit van Kroesjtsjef en Ulbricht dat in de toekomst het Russische planbu reau de Oostduitse economie van de kleinste landbouwprodukten tot de grootste industriële produkten zal be palen. Onder meer houdt dit in dat verschei dene takken van industrie eenvoudig weg de produktie van bepaalde goede ren zal worden stopgezet, omdat zij voor de Oosteuropese economie, in het bijzonder die van de Sowjetunie, Polen en Tschechoslowakije, van geen waar- Als plan-Bunker wordt aanvaard: Van onze correspondent IVTÉW YORK. De waarnemend secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, heeft gisteren verklaard dat hij de Algemene Vergaderjng in spoedzitting bijeen zou moeten roe pen wanneer Nederland en Indonesië akkoord zouden gaan met het plan- Bunker. In dat plan wordt voorzien in een interimbeheer van de Uno over westelijk Nieuw-Guinea. Ik zou daarvoor een mandaat moeten vra gen van de Assemblee, aldus Thant. Hij wees er op dat hij zonder zulk een mandaat de verantwoordelijkheid voor het optreden van de Uno in Nieuw-Guinea niet zou kunnen dragen. „In mijn huidige positie kan ik mij zelfs niet vereenzelvigen met enigerlei formule voor westelijk Nieuw-Guinea, orhdat dat het ambt van secretaris generaal van de Uno zou kunnen scha den, indien het plan voor een van beide partijen onaanvaardbaar zou zijn". Hij voegde daaraan toe dat hij hierover tot dusver niet door de betrokken re geringen was benaderd. Geen aanbeveling Thant deelde mee dat het plan- Bunker inderdaad door de „derde man" Ellsworth Bunker zelf is opgesteld. Oe Thant had speciaal verzocht geen aan beveling van hem aan het plan te ver binden. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen heeft gisteren een onderhoud van drie kwar tier gehad met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Er werden over het besprokene geen mededelingen gedaan. Vermoed wordt dat zij hebben gesproken over de Ne derlandse wens tot toevoeging van garanties voor de Papoea's aan het plan-Bunker en de Indonesische reac tie daarop. LONDEN In de Sowjetunie Is gis teren een nieuwe kunstmaan, Kosmos 3 gelanceerd, ter gelegenheid van de bjjeenkomst van de Opperste Sowjet. Volgens de zeer weinige gegevens die bekend werden gemaakt beschrijft de nieuwe spoetnik zijn baan om de aar de in 93 minuten 48 seconden en maakt de baan een hoek van 48 graden 49 mi nuten met de evenaar. De baan is maximaal 720 kilometer en minimaal 229 kilometer van de aarde verwijderd. Het aanvangsuur van de vergadering van de Opperste Sowjetunie werd ver schoven opdat de leden de bekendma kingen over de nieuwe lancering kon den aanhoren. de zijn. In dit licht zou men dan ook de recente stopzetting van de Oostduit se autoproduktie moeten zien. De geheime overeenkomst komt er volgens de Westduitse regering op neer, dat het gehele en nog vrij grote Oost duitse industriële potentieel wordt uit geleverd aan de Russen. Daarmee neemt Oost-Duitsland weer een uitzon- derings positie in het Oosteuropese blok in, net als in de eerste jaren na de oor log, toen de Russen het land als bezet gebied behandelden. GEFAALD De schuld aan deze verstrekkende maatregel ligt bij Ulbrichts communis tische bewind. Hij is er niet in geslaagd de produktie te doen stijgen, ondanks grote Russische kredieten en industriële hulp. Het land was een blok aan het been van de Oosteuropese industrie staten geworden zoals de Sowjetunie, Tsjechoslowakije en Polen. Tevergeefs heeft Ulbricht het vorige jaar als excuus aangevoerd dat zovele Oostduitse vakarbeiders en ingenieurs naar het Westen waren gevlucht, waar door van normale produktie geen spra ke meer kon zijn. Toen hij toestemming kreeg om dwars door Berlijn een muur te bouwen, teneinde deze vlucht onmo gelijk te maken, bleef een verbetering van de produktie nog uit. Voor de Oostduitsers houdt deze overeenkomst tussen Ulbricht en Kroesjtsjef niet veel goeds in. Ulbricht had het vorige jaar reeds voorzichtig gezegd dat de levensstandaard van de Sowjetunie lager is dan die van Oost- duitsland. DEN'HAAG. De wijziging van de Huurwet komt niet vóór dinsdag 8 mei in de Tweede Kamer. De vaste commissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft laten weten, dat het eindverslag over dit wets ontwerp niet vóór 2 mei kan worden uitgebracht. Op 3 mei zal de com missie mondeling overleg met de re gering plegen. Op 2 mei zal de Tweede Kamer nu de behandeling van de mammoet wet voortzetten. Die dag komt ook aan de orde het voorstel tot wijziging van de Algemene Ouderdomswet en de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Van onze correspondent PARIJS Gedurende ruim een uur heeft de Hoge Raad van de Franse magistratuur onder leiding van presi dent de Gaulle zich beziggehouden met het gratieverzoek voor de ter dood ver oordeelde O.A.S.-leider en ex generaal, Jouhaud. Aan het einde van deze bijeen komst heeft de .Hoge Raad advies uit gebracht aan de Gaulle, waarvan de in houd uiteraard geheim is gebleven. Naar verluidt zouden echter de meeste leden van. deze raad persoonlijk voor gratieverlening zijn. Het lot van Jouhaud ligt thans geheel in handen van de Gaulle. De Franse president zal ongetwijfeld bedenktijd nemen voordat hij zich over deze gratie verlening zal uitspreken. Dit is temeer te verwachten omdat Jouhaud binnen kort als getuige tegenover de onlangs gearresteerde ex-generaal Salan zal moeten optreden. Eigen nieuwsdienst SOESTDIJK. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren op Paleis Soest- dijk teruggekeerd. Zij hebben de Paas dagen doorgebracht in hun buitenver blijf in Forto Ercole. In Whitehall legde men er met het oog op de laatste zin van het officiële commentaar de nadruk op, dat het als gevolg van het drukbezette programma van de koningin wel een hele poos kon duren voor er een nieuwe afspraak met Soekarno kan worden gemaakt. Over vaststelling van een nieuwe datum is in het geheel nog niet gesproken. Drie dagen geleden was de laatste hand gelegd aan het programma van Soekarno's bezoek, vertelde men ons. De langdurige voorbereidingen hebben Engeland al ten minste vijftigduizend gulden gekost. In het Londense bedrijf waar de vlag gen voor het bezoek van de Indonesi sche president waren besteld, wist men gisteren nog niet dat zijn bezoek niet doorging. Men ging normaal door met het vervaardigen van de dundoeken. Niemand heeft ons op de hoogte ge steld en totdat wij officieel horen dat het bezoek niet doorgaat gaan wij ver der met het maken van deze vlaggen, zei men op het bedrijf. Het Britse ministerie van openbare werken dat de kosten draagt voor ver sieringen e.d. voor staatsbezoeken aan Engeland, heeft voor het bezoek van de koning en de koningin van Nepal twaalfduizend pond (ruim 120.000 gul den) uitgegeven, voor het staatsbezoek van de sjah van Perzië elfduizend pond en voor dat van president De Gaulle achtduizend pond. Vorig jaar nodigde de Britse regering Soekarno uit voor een officieel bezoek aan Groot-Britannië. Hij had geen tijd, liet hij toen weten, Londen aan te doen op zijn wereldreis, maar hij hoopte in 1962 te komen. Intussen was men over eengekomen hem voor een staatsbe zoek uit te nodigen, zéér tot ongenoegen van de Nederlandse regering. Minister Luns heeft dat enkele keren persoonlijk aan het Britse ministerie van buiten landse zaken laten weten. Het was geen geheim, dat ook de Britse regering een beetje met het be zoek van het Indonesische staatshoofd in de maag zat. De handelwijze van de Indonesische president met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea baart zeker ook Londen grote zorgen. De hoop bestond evenwel dat nog enige matigende invloed op Soekarno zou kunnen worden geoefend. Men mag aannemen, dat de Britse regering zich steeds alle rechten heeft voorbehouden het bezoek af te gelasten, mocht de ont wikkeling rondom Nederlands Nieuw- Guinea daartoe aanleiding geven. Soe karno's botte handelwijze heeft voor komen dat dit gebeurde. Men vraagt zich in Londen natuurlijk af wat Soekamo er toe heeft gebracht het bezoek in dit late stadium niet te laten doorgaan. Er moet wel een zeer dwingende reden voor zijn geweest, want vooral met het oog op het presti ge van de president was een staats bezoek aan Groot-Britannië, een zaak van veel gewicht. Soekarno. meent men in Londen was waarschijnlijk bang dat de toestand met betrekking tot Nederlands Nieuw-Gui nea hem uit de hand zou lopen terwijl hij in Londen was. Soekarno zou voor alsnog de activiteiten van zijn strijd krachten beperkt willen houden tot plaatselijke gevechten waar alleen guer rilla-groepen aan mogen deelnemen. In Londen gelooft men dat Soekarno nog altijd van mening is dat hij Nederlands Nieuw-Guinea aan de conferentietafel in handen kan krijgen. Het commentaar van de Nederlandse ambassade in Londen op het nieuws dat Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Vrijdag treden 23 jonge cabaretiers, waaronder tien da mes, aan voor het I.C.C.-concours voor jonge cabaretiers in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam. Zij zullen zich met elkaar meten met een prijs van duizend gulden, beschik baar gesteld door het Prins Bernhard- fonds. als inzet. De jurv die hun prestaties beoordeelt, bestaat uit: Wim Sonneveld, Conny Stuart, Toon Hermans, Cor Lemaire en Albert Mol. Zaterdagmiddag om half twee begint de finale en om vijf uur is de prijsuit reiking in het I.C.C.-paviljoen in het Von delpark Soekarno zijn bezoek had afgelast was niet uitvoerig, maar zeer duidelijk: „Het was voldoende bekend dat het bezoek Engeland onwelkom was". Weten deze mensen meer over de doodslag in de Leidsestraat? Daar stak in de nacht van vrij dag op zaterdag een onbekend ge bleven man de 31-jarige R. de Cocq van Delwijnen dood. Hy was toe valligerwijs terecht gekomen in een groepje ruziënde Italianen. De dader waarschijnlijk een Italiaay, wist in de opschudding direct na het toebrengen van de steek te ontkomen. De Amsterdam se politie is met man en macht naar hem op zoek. Zij heeft aan de ge tuigen, die zich hebben gemeld, ongeveer zevenhonderd foto's ge toond van in Amsterdam werkende Italianen tussen de twintig en der tig jaar. Ook wordt in hotels, pen sions en bedrijven naar de onbe kende gespeurd. De mensen op de foto hebben waarschijnlijk een groot deel van bet drama zich voor hun ogen zien afspelen. Zy werden gefotografeerd kort nadat het slachtoffer tegen het trottoir was geslagen. De Amster damse politie verzoekt deze men sen zich te melden voor het geven van inlichtingen. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse Export-Import Bank heeft aan Portugal een lening verstrekt van 55 miljoen voor de bouw van een brug over de Taag in Lissabon. Het wordt een hangbrug van dezelfde aard als de brug in San Francisco. De kosten be dragen 75 miljoen. Van onze correspondent HILVERSUM In hun zelfgebouwde woonwagen zijn gisteren de twintig jarige C. J. J. Jillings en zijn achttien jarige vrouw dood op bed gevonden. Hun wagen stond in het woonwagen kamp aan de Egelstraat in Hilversum. Een broer van de heer Jillings vond het echtpaar toen hij het wilde wekken. De twee mensen waren het slachtoffer geworden van kolendamp. Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND „We dreigen te zinken. We gaan in de boten". Het Deense vrachtschip Siena had onder de waterlijn een groot gat ter hoogte van ruim 4, opgelopen bij een aanvaring met de tanker Atys van Shell Nederland. Het ongeluk gebeurde om acht uur gisteravond in een dikke mist, vijf mijl uit de kust bij Hoek van Hol land. Doordat hü de macht over het stuur had verloren, is eergisteren in Leeu warden de 22-jarige M. Fennema uit Suameer met zijn brommer tegen een huis opgereden. De man was op slag dood. Met al wat slaap in zijn ogen stond Jens Christian Jensen, een Deens joch van zes jaar, gisteravond om tien uur in hotel America in Hoek van Holland te bekijken hoe vreemde mannen de biljartballen lieten rollen. Twee uur te voren was hij bang geweest. Het vrachtschip Siena waarop hij met zijn vader mee mocht varen naar Kopenhagen was toen gevaarlijk dicht bij de ondergang gekomen door een aanvaring met de Nederlandse tanker Atys. De loodsboot Riegel, de reddingboot President Jan Leis en de sleepboten Sehouwenbank en Steenbank later gevolgd door de Witte Zee stoom den met volle kracht op naar de Deen. De toestand aan boord van de Siena bleek minder ernstig te zijn dan aan vankelijk werd gedacht. Hoewel het toen nog niet zeker was dat het schip drijvende kon worden gehouden in ruim 4 stond in korte tijd tien meter water was het niet nodig dat allen in de reddingboten zouden stappen. Vrouwen en kinderen Toen de loodsboot langszij kwam, liet men voor de zekerheid wel de acht vrouwen en de twee kinderen van boord gaan. De Riegel heeft ze naar Hoek van Holland gebracht. Zij waren in Antwerpen aan boord gegaan om hun mannen en vaders die uit het ver re oosten kwamen, op het laatste deel van de reis via Rotterdam en Bremen naar Kopenhagen te vergezellen. Nauwelijks drie uur nadat de Siena de Nieuwe Waterweg was uitgevaren, passeerde zij in omgekeerde richting opnieuw Hoek van Holland. Bijgestaan door de Sehouwenbank en de Steen- bank voer het negenduizend ton me tende schip op naar Rotterdam. Door dat de machinekamer droog was ge bleven, kon het schip zelf voor de stuwkracht zorgen. De Atys, een tanker van ruim twaalf duizend ton, heeft bij de aanvaring slechts geringe schade opgelopen. Zij zou in de loop van de nacht naar Per nis, het doel van haar reis, opstomen asm M&ir/ 'n Heerlijke zonnige morgen! WASHINGTON (Reuter) President Kennedy beeft toe stemming gegeven voor hervat ting van de Amerikaanse proe ven met kernwapens. Zodra de technische voorbereidingen vol tooid zijn zuilen boven de Stille Oceaan opnieuw kernwapens tot ontploffing gebracht worden, aldus de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De dreiging van een staking in de koopvaardij is af gewenteld. De Raad van bestuur voor de zee vaart, de Centrale van zeevarenden, ter koopvaardij en visserij en de Unie van confessionele bedrijfsgroe pen zeevarenden hebben overeen stemming bereikt over voorstellen tot wijziging van de lonen en de arbeidsvoorwaarden, die aan het College van Rijksbemiddelaars zul len worden gedaan. Ook werd overeengekomen dat de partijen gezamenlijk de loonstruc- tuur van de zeelieden aan een nader onderzoek zullen onderwerpen. Op grond van deze ontwikkeling zal de opzegging van de c.a.o. wor den ingetrokken. Jt Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft het officiële disconto ver hoogd van 3y2 tot 4 procent. Hierdoor wordt het krediet ongeveer een half procent duurder. De aanleiding tot de maatregel is de nog steeds toenemende vraag naar kre diet van de zijde van het bedrijfsleven. Dit heeft geleid tot een aanhoudende overschrijding van de door de centrale bank toelaatbaar geachte kredietex pansie. De Nederlandsche Bank heeft op grond daarvan besloten de krediet- schroef wat aan te draaien door het rentepeil te verhogen. DEN HAAG (ANP) koningin Julia na heeft gisteravond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag een voorstel ling bijgewoond van „Cyrano de Berge rac" door Rotterdams Toneel. In dit suc cesrijke stuk speelt Guus Hermus een prachtige hoofdrol. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: In de ochtend nog plaatselijk mist of laaghan gende bewolking, welke zich vlak aan zee mogelijk de gehele dag kan handhaven. Elders later zonnig weer. Zwakke wind tus sen noord ën west Aan de kust maxi mum temperatu ren van acht tot twaalf graden, landinwaarts op lopend tot om- streeks 24 graden MIFS TP°Sre»n.,f nZUid,en van het land MlfcSJE: Leve de vakantiespreiding weer Helsinki onbew. Stockholm h.bew. Oslo l.bew. Kopenhagen onbew. Aberdeen z.bew. Londen Lbew, Amsterdam onbew*. Brussel onweer Luxemburg l.bew. Parijs z.bew. Bordeaux l.bew. Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Wenen z.bew. onbew. onbew. h.bew. onbew. h.bew. Innsbrück onbew Belgrado l.bew Athene h.bew'. Rome z.bew. Ajaccio geh.bew. wind NNO ZO stil O stil N WNW NNO W N stil ZW WZW NO NNO O ZO O w NNO stil WNW max.t. n.sl. 15 17 17 14 13 16 17 23 22 19 24 20 27 27 26 27 25 25 24 24 20 0 0 O O O 0 1 0,1 0 0 0 O 0 0 0 0 0 0 0 1 0,1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1