i Miljoen bezoekers trokken vlot Nederland in en uit „Ranger 4" op weg met 39.400 km/u MOEILIJKHEDEN BIJ DESTRUCTIE VAN ZIEKE VARKENS BIJNA ACHTTIEN Goede start van ruimtesonde die donderdagmorgen moet landen V v Proces-Salan tussen 15 en 20 mei Krijgszuchtige stemming neemt toe in Djakarta Protest tegen Duitsers li Film met Gracia uitgesteld De Bilt: Buitjes LAATSTE NIEUWS Heim ins Reich Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzcn! Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189! Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsen Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartad Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5136 Dinsdag 24 april 1962 AMERIKA MIKT OP DE MAAN -Ov». 4 tTW'-'v t 1 - w V*\<«r v - >L Nederland, heeft dit paasweekeinde een record aantal buitenlandse bezoekers binnen de grenzen gehad. Dat was hier en daar goed te merken. Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM Met bijna een miljoen vreemdelingen heeft Neder land de drukste Pasen achter de rug die het ooit heeft beleefd. „Wij hebben het in dc 47 jaren van ons bestaan tenminste nog nooit zo mee gemaakt", zei men bij de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer. Het jaar 1960 gold tot vorige week als een recordjaar. Van dat record is geen splinter heel gebleven. Het vorige jaar valt bij deze Pasen helemaal in het niet, want toen trok Nederland maar 375.000 buitenlanders. Voor de Nederlandse huishouding moet dit weekeinde nog zonniger zijn geweest dan voor de toeristen zelf. Aangenomen dat elke vreem deling vijftien gulden heeft „ver snoept" dat is nog niet eens veel, als logies, benzine en maaltijden worden meegerekend dan is er zo'n vijftien miljoen gulden in het laatje achtergebleven. De geweldige stroom van buiten landers heeft tot en met zondag ochtend geduurd. Ongeveer 750.000 mensen kwamen met de auto, de motor of de (brom)fiet's. De rest kwam per trein, boot of vliegtuig. De grensgangers Duitsers die in Nederland inkopen komen doen zijn hierbij inbegrepen. De hotels en pensions in de rand stad hebben propvol gezeten. Zij waren vrijdagavond al bijna hele maal bezet en zaterdag werden de laatste plaatsjes vlot ingenomen. Vol was het ook in de „provincie". Zo moesten in Utrecht de „over complete" gasten worden doorge stuurd naar Geldermalsen, Tiel en Den Bosch. In de auto Toch hebben de logies-informatie- diensten van de A.N.V.V. en van de V.V.V.'s minder mensen aan een dak bovep het hoofd hoeven helpen dan vorig jaar. Deze keer waren er 32.000 mensen die zichzelf al op een bank in het park zagen liggen, maar die op het laatste ogenblik toch tussen de lakens konden kruipen. Vorig jaar waren het er veertigduizend. Veel meer dan vroeger zijn dit jaar van te voren bedden besproken; en bovendien is de slaapgelegenheid in verscheidene steden sterk uitge breid. Toch lagen in Amsterdam in de paasnacht nog verrassend veel bui tenlanders in hun auto te slapen. De meerderheid van deze „dak lozen" bestond uit Duitsers. Er waren ook veel meer kam peerders dan in andere jaren. Op de Ockenburg bij Den Haag wer den bijna 2800 overnachtingen ge boekt tegen ruim 1700 in het recordjaar 1960. Er kwamen daar zelfs mensen uit Irak, Indië en Australië hun tentlijnen spannen. 60% Duits Naar schatting zestig procent van de vreemdelingen kwam uit Duits land. Uit Frankrijk kwamen zo veel mensen, dat zij hun land naar de tweede plaats voerden. In de statistieken zullen de Scandina- viërs en de geallieerde militairen HOLLYWOOD (AP) De terug keer van prinses Gracia van Mo naco naar de filmwereld is met on geveer een jaar uitgesteld. Alfred Hitchcock heeft gisteren bekend gemaakt dat de opnamen van de film „Marnie", waarin de prinses de hoofdrol zal spelen, pas volgend jaar voorjaar of misschien wel in de zomer van 1963 zullen beginnen en niet in augustus van dit jaar, zoals de bedoeling was. Hitchcock zei om dit uitstel te hebben gevraagd omdat er te wei nig tijd is tussen zijn film The Birds, waaraan hij nu werkt, en de nieuwe film. ex aequo als derde worden geklas seerd. Het bezoek uit België viel tegen, maar het aantal Spanjaarden was daarentegen opmerkelijk groot. De drukste grensovergang was die bij de gloednieuwe post Elten- Zevenaar op de rijksweg 12. Daar werden Eerste Paasdag bijna twaalfhonderd auto's per uur ver werkt hetgeen neerkomt op zo'n 4500 mensen. Het lastigst was het weer bij Elten, waar de Eltense middenstand opnieuw acties voerde om het ver keer door het stadje te leiden. De Duitse politie zorgde er in allerijl voor, dat de zaken weer terecht kwamen. Waar zijn al die paasvierders binnen- en buitenlandse geweest? De Keukenhof, en dus ook de Bol lenstreek, had met 160.000 bezoe kers een grote aftrek. Op de Sche- veningse pier met zijn nieuwe uit kijktoren („van Babel") kwamen 78.000 mensen. De Rotterdamse Euro mast: 18.500; de Spido in Rotterdam 24.500; de Efteling in Kaatsheuvel: 25.000; de rondvaartboten in Am sterdam: 120.000. In Madurodam was het zo druk, dat men vergat dat de zevenmiljoenste bezoeker sinds de opening binnen was gekomen. Al zondagavond begon voor velen de reis terug. Heel veel Duitsers, die waarschijnlijk van ver kwamen zochten in het oosten van het land onderdak of trokken al de grens over. In Elten waren zondagavond om acht uur al tienduizend auto's naar het oosten verdwenen. De grote golf begon gistermiddag. Dat begonnen om een uur of twee ook de spoorwegen te merken. Om vier uur waren de treinen goed be zet; vanaf zeven uur waren ze over vol. De treinen tussen bijvoorbeeld Eindhoven en het noorden van het land en tussen Rotterdam en Am sterdam hadden een bezetting van honderdvijftig procent. Dat wil zeg gen, dat één-derde van de reizigers moest staan. De honderdveertig extra treinen die compleet met bemanning klaar stonden, hebben alle gereden. Gister avond hadden zowel een voortrein, als de normale trein die van het wes ten naar Duitsland reden een bezet ting van tweehonderd procent dat ging op een sardineblikje lijken, maar de spoorwegen hebben er geen last met de dienstregeling door ge kregen. De wegen waren verschrikkelijk vol, maar opstoppingen van omvang zijn niet voorgekomen. Tekenend daarvoor was de toestand in de Bol lenstreek, waar de wegen het laatste jaar aanzienlijk zijn verbeterd. Hon derd man van de rijkspolitie uit an dere districten waren daar heen ge stuurd om te helpen. Zij konden om drie uur gistermiddag al weer naar huis. Eigen nieuwsdienst CAPE CANAVERAL V oor de negende maal lieeft Amerika een „schot op de maan" gewaagd. Bij stralend weer is gistermid dag om tien minuten voor vier plaatselijke tijd op Cape Canaveral een ongeveer dertig meter hoge Atlas-Ggena B van start gegaan die in zijn neuskegel de Ranger 4 meevoert. Deze gedeeltelijk ver gulde en gedeeltelijk verzilverde ruimtesonde moet in de komende 61 uur een afstand van ruim 353.000 kilometer afleggen. Drie kwartier na de lancering werd bekend gemaakt dat de Ranger 4 vermoedelijk de vereiste snelheid ongeveer 39.400 kilometer per uur had bereikt. Slagen- tien reeksen ingewikkelde manoeuvres die men de ruimtesonde onderweg wil laten uitvoeren alle volledig, dan kan het zijn dat de maan na acht mislukte pogingen wordt' geraakt. De Ranger 4 slaat dan op de maan te pletter, maar een kleine instrumentencap sule, even eerder uitgestoten, zal na te zijn afgeremd, intact op de maan terecht kunnen komen en gegevens naar de aarde kunnen gaan seinen. In de daaraan voorafgaande veertig minuten moet een televisiecamera, in de Ranger 4 aangebracht, beginnen opnamen van de oppervlakte van de maan naar de aarde te seinen. Perfect De start was perfect en vijf minu ten later was de machtige Atlas- Agena B uit het gezicht verdwenen. Inmiddels was al bekend gemaakt dat de eerste trap, een Atlas-D, was uitgebrand en zich van de tweede trap, de Agena B, had gescheiden. Spoedig daarna kwam bericht dat de Agena B in een baan om de aar de was gekomen en, na die baan volgens de plannen slechts enkele minuten had beschreven, op weg was gegaan naar de maan. Dat laat ste bleek uit seinen van de Ranger 4 die waren opgevangen door radar- (Ingezonden mededeling) Opengesneden ziet de instrumenten capsule die op de maan moet landen er zo uit. Links ziet u de instrumenten waarvan een seismometer het voornaam ste is. De instrumentencapsule is omgeven door een dikke laag balsahout (waarvan rechts de helft is te zien) die de schok moet breken wanneer de capside op de maan terecht komt. In het midden de andere liel/t van de opengesneden capsule. BRUSSEL 28 APRIL 9 MEI inlichtingen bij: Amsterdam - Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7 Den Haag - Belgisch-Luxemburgse Kamer v. Koophandel, Rijnstr. 12 Van onze correspondent PARIJS Raoul Salan, die in de O.A.S. de schuilnaam droeg van „de zon", zal tussen 15 en 20 mei voor de speciale krijgsraad verschijnen, die veertien dagen geleden Jouhaud ter dood veroordeelde. Hij zal wor den verdedigd door drie advocaten: mr. Tivier Vignancourt, die van het proces van de barricaden af steeds als verdediger is opgetreden in alle processen tegen aanhangers van een Frans-Algerije of van de O.A.S., met uitzondering van dat van Jouhaud, mr. Gutermanof, de beroemdste strafpleiter van Algiers en mr. Menuet, een van de beste kenners van het Franse strafrecht. De deken van de Parijse advoca ten, mr. Charpentier, die door Salan eveneens was aangezocht, heeft van de verdediging moeten afzien, omdat hij eveneens belast is met de ver dediging van Jouhaud. Hij meende dat hij niet beide verdedigingen op zich kon nemen. Eerst op donderdag zal Salan zijn eerste verhoor kunnen ondergaan, omdat voor dit verhoor de verdedi gers 48 uur te voren per aangete kende brief moeten worden opge roepen en het in verband met de Paasdagen niet mogelijk was deze brieven eerder dan vandaag te ver zenden. Zie verder pag. 7 stations in Zuid-Afrika die deel uit maakten van een internationale keten van waarnemingsposten. Ingewikkeld Dat eerste goede begin betekende niet dat er al reden was om te juichen. De operatie was zo inge wikkeld, dat succes ervan eigenlijk al uitgesloten zou zijn indien ook maar een van de naar schatting 20.000 elektronische onderdelen ver stek liet gaan. Een iets te grote aan- vangssnelheid zou tot gevolg hebben dat de Ranger 4 evenais de Ran ger 3 de maan op grote afstand voorbij moest schieten. Gelukt het „schot op de maan" deze keer, dan kan men donderdag morgen televisieopnamen van de oppervlakte van de maan, van onge veer 3850 kilometer afstand geno men, op aarde verwachten. Tot 15 kilometer van de maan zal, naar verwacht wordt, de Ranger 4 opnamen van de maan blijven maken en die naar de aarde seinen. Zie verder pag. 3 DJAKARTA (Reuter/UPI) Te midden van berichten over voort schrijdende ontwrichting van het economische leven in Indonesië, zijn dit weekeinde in Djakarta me dedelingen gedaan, die duiden op toeneming van de krijgszuchtige stemming. Minister Subandrio verklaarde gisteren na een onderhoud van een uur met de Amerikaanse ambassa deur Jones: Er zijn geen aanwij zingen voor beslissende vorderin gen in de richting van een hervat ting van de besprekingen met Ne derland. Zaterdag waren op een vergadering van de nationale defen sieraad alle facetten van de „be vrijding van West-Irian" nog eens doorgenomen. Op die vergadering waren „be langrijke besluiten" genomen, zo deelde minister Subandrio mee. President Soekarno zal ze donder dag op een massabijeenkomst in Medan bekend maken. Op dezelfde vergadering werd besloten in Indo nesië distributie van levensmidde len in te stellen. Uit Washington wordt gemeld dat er bij president Soekarno op wordt aangedrongen tegemoet te komen aan de Nederlandse wens garanties voor de Papoea's op te nemen in het plan-Bunker. Minister Suban drio zei gisteren: Nederland houdt koppig vast aan zijn standpunt. Het dagblad Merdeka, dat harte lijke contacten onderhoudt met het paleis, voorspelde dat Indonesië de besprekingen met Nederland niet zal hervatten. De Indonesische am bassadeur in Moskou, Malik, die voor Indonesië het vooroverleg nabij Washington heeft gevoerd, is dit weekeinde naar zijn standplaats te ruggereisd. (zie ook pag. 5) Van onze correspondent EINDHOVEN. Op een afgele gen stuk grond van Staatsbosbeheer in het noorden van Limburg spitten militairen massagraven voor var kens die met mond- en klauwzeer zijn besmet. De varkens worden in de destructor van de n.v. Chemi sche Bedrijven in het Noordbrabant se Son gedood en verbrand. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer onder varkens neemt in het zuiden en het oosten van het land zo sterk toe, dat een achter stand is ontstaan in de vernietiging van de dieren. Het gevolg daarvan is, dat niet alle besmette dieren meteen van de landbouwbedrijven kunnen worden afgevoerd. Het ge vaar voor besmetting wordt daar door nog groter. Stikken Tot kort geleden werden de zieke varkens alleen in slachthuizen ver nietigd. De regionale abattoirs heb ben evenwel slechts een deel van de slachtcapaciteit en dan nog met bijzondere voorzorgen be schikbaar. Slachthuizen elders kun- CAPE CANAVERAL (Reu ter) Het zal een groot won der zijn indien de Ranger 4 de maan raakt. Dit kon men enf.ge uren na de start opma ken uit mededelingen die wer den gedaan nadat was gebleken dat de ruimtesonde stuurloos was geworden. Wel lag de Ranger 4 goed in de baan en werden seinen van de peil zender ontvangen zodat men hem kon blijven volgen. Alle andere zend- en ontvangappa- ratuur van de ruimtesonde was echter onklaar geraakt. De hoop op ontvangst van op namen van de maan scheen daarmee vervlogen. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Zonnige perioden maar in de zuide lijke provincies mogelijk een enkele verspreid voorkomende regen- of onweersbui. Matige noord oostelijke wind. Maximum middag- temperaturen van 11 gr. aan zee tot 19 gr. in het zuid oosten van het land. MIESJE: Nu maar weer gewóón Neder lands praten. nen helemaal niet worden gebruikt, omdat de varkens ter voorkoming van uitbreiding van het mond- en klauwzeer in het besmette gebied moeten blijven. De destructor in Son lag het gun stigst voor een gecentraliseerde ver nietiging. De varkens worden er in vrachtwagens de garages ingere den; men sluit de deuren en laat de motoren draaien. Als de varkens door de uitlaatgassen zijn gestikt, verdwijnen ze in de ovens. Protest De destructor werkt op volle kracht en in het noorden van Lim- brug zijn de resten van al grote aantallen varkens diep ingegraven. Desondanks ziet het er niet naar uit, dat de achterstand in de vernieti ging spoedig zal zijn weggewerkt. Van vele kanten is geprotesteerd tegen de wijze van doden in Son. De directeur van de n.v. Chemische Bedrijven heeft evenwel verklaard, dat het de meest humane en hygiënische manier is. Bovendien is zij door de veterinaire inspectie aanbevolen. V7 AMSTERDAM In de paasnacht zijn in Amsterdam op grote schaal bil jetten geplakt op in het centrum en in de Museumbuurt geparkeerde Duitse auto's. „Heim ins Reich" luidde de tekst. Ook de ruiten van het Duitse reis- en informatiebureau in Amsterdam werden beplakt. Hetzelfde gebeurde met "de steigers van rondvaartboten. Eenzelfde protest-actie tegen de aan wezigheid van de Duitsers werd in Zandvoort ondernomen. Ook daar moes ten Duitse auto's het ontgelden, even als de bordjes „Zimmer mit Frühstück". De Amsterdamse politie en die van Zandvoort hebben, voordat de Duit sers wakker werden, getracht zo veel mogelijk biljetten te verwijderen. Dat is maar zeer ten dele gelukt. Zeer veel Duitsers hebben de plakkaten zelf van hun auto's moeten afkrabben. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een onbekende de banden van enkele tientallen Duitse auto's doorge sneden. De politie ziet geen verband met de plak-actie van de volgende nacht. Talloze Duitsers vonden op paaszondag hun auto's beplakt met het weinig uit nodigende pamflet Heim ins Reich (foto boven). De politieagent op de foto onder verzamelde een hand voltoen hij en vele van zijn collega's aan de slag ging om te voorkomendat althans een deel van de Duitse toeristennog eens werd herinnerd aan wat eens is gebeurd v 2® aPr!1 's er..'e.est in Denemar- verraste de bijna jarige Deense nrinsec ken. prinses Benedikte, de middelste toen zii het koninklijk niieis in dochter van het Deense konimrsnaar. 6..LmKoPen" ,van ,h®t Deense koningspaar, hagen verliet voor het'niakp>i'*va'n''„tó'„" wordt dan achttien jaar. Een fotograaf ochtendrit. maken van een

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1