Uit Singapore kwamen eerste vrijwilligers TOERISTEN BEZETTEN NEDERLAND MILITAIR VERDRONKEN; VRIEND AANGEHOUDEN Walgelijke in Amsterdamse kazerne SALAN BEGON AL MET KRITIEK IN INDOCHINA HARTIGE WOORDEN VAN PAUL SPAAK Sowjetunie dreigt om het kernoverleg te beëindigen Chauffeur: Nog twee aanslagen gepleegd Bijen slachtoffer van koud weer Nood-kampeerders op, Terschellings COMMANDANT GESTRAFT ACHT NIEUWE ASTRONAUTEN Kus voor paps! Verbaasd over koppigheid" Ook De Barentzen naar Parijs Zaterdag 21 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 SCHIP WORDT „MOBIELE HOOFDSTAD WEST-IKIAV" Mevrouw Powers nam grote dosis slaaptabletten in succesr EX-PREMIER BARAK IN GEVANGENIS hoofdstad: 3500 ton dertig procent Koffie na borrel uit clen boze bussen boodschappen KESSEL KRIJGT WEER MOED onderscheidingen Geen post op 30 april niet vergeten leider Kans voor Jouhaud TITOF VRAAGT VISUM AAN VOOR AMERIKA Dode en drie gewonden bij auto-ongeluk Winstdeling in c.a.o. vastgelegd KONINGIN SLIMMER DAN FOTOGRAFEN TE laat „VEILIG VERKEER" MET TIEN GULDEN REGELS VOOR BROMFIETSERS NEGERS EN BLANKEN IN DE RESERVE 2 DJAKARTA (U.P.I./Reuter) Op het vliegveld van Djakarta zijn gisteren toegejuicht door tweeduizend Indo nesische militairen de eerste buitenlandse vrijwilligers voor de bevrijding van West-Irian aangekomen. Het waren 34 mannen en één vrouw uit Singapore. Volgende week woensdag zullen honderd vrijwilligers uit Koeala Loempoer op Malakka naar Djakarta vertrekken. Kolonel Achmadi, secretaris van de Indonesische nationale verdedi- gingsraad, deelde bij de aankomst mee dat zich vrijwilligers hebben gemeld in: Europa, China, Rusland, Noord- en Zuid-Amerika, Nieuw- Zeeland, Australië en „in West- Irian zelf, zelfs een blanke die niet nader kan worden aangeduid". Achmadi zei dat nog geen besluit was genomen over aanvaarding van vrijwilligers uit communistisch-Ohina of andere landen, maar, zei hij, „het is niet onmogelijk dat dat gebeurt. Er bestaat op het ogenblik geen plan een internationale brigade te vormen. De vrijwilligers zullen daarheen worden gezonden, waar zij het meest nodig zijn, aldus Achmadi. Zij zullen eerst in speciale kampen een opleiding krijgen. (Ingezonden mededeling) Presenteer Philip Morris The cigarette A of Quality and Prestige Quality Van onze correspondent CULEMBORG Het slechte voor jaar heeft onder de bijenvolken in Nederland moordend gewerkt. Wind en regen hebben grote verwoestingen aangericht. Hele volken zijn gesneu veld. Dubbel teleurstellend is het voor de imkers, dat het slechte voorjaar volgde op een winter waarin het weer aan de bijenvolken weinig schade heeft toegebracht. Een algeheel her stel is dit seizoen niet mogelijk, omdat er weinig broed is. WASHINGTON (A.P.) Mevrouw Barbara Powers, de 27-jarige echtgenote van de U-2-piloot Francis Gary Powers, is gisteren in ernstige toestand naar een ziekenhuis vervoerd nadat ze 28 slaap tabletten had ingenomen. Later werd door het ziekenhuis mee gedeeld dat haar toestand bevredigend was en dat ze niet langer in gevaar verkeerde. Powers werd op 1 mei 1960 met zijn toestel boven de Sowjetunie neerge schoten en later tot een lange gevange nisstraf veroordeeld. Onlangs werd hij door de Russen vrijgelaten in ruil voor een Russische spion die in de V. S. ge vangen zat, Abel. GRIJS De 35 vrijwilligers, die gisteren in Djakarta aankwamen, waren gesto ken in grijze uniformen. Zij hadden petji's (het zwarte, nationale hoofd deksel van Indonesië) op en droegen een vrijwilligersinsigne. Op het in signe is de Indonesische vlag afge beeld met daaronder de kaart van westelijk Nieuw-Guinea en de leus Kami siap (Wij zijn bereid). Van het gezelschap waren er 27 van Maleise en acht van Chinese her komst. Tot de laatste groep behoort een 24-jarige vrouw. De leef tijden, van de mannen variëren van achttien tot 33 jaar. Op het vliegveld van Singapore was de vrijwilligers uitgeleide gedaan door de Singaporese minister van ge zondheid Byrne. ,,Ga naar Indonesië", zo moedigde hij hen aan, ,,en lever krachtig strijd samen met uw broeders. Zorg dat de Nederlanders uit West-Irian verdwij- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op Terschelling zal een nood-kampeerterrein worden in gericht, waar kampeerders voor één nacht hun tent kunnen opslaan als ze op het eiland geen plaats kunnen vinden. De A.N.W.B. heeft voorgesteld ook op Vlieland en Schiermonnikoog nood-kampeerterreinen te maken. In de vertrekhavens van de veer boten zullen bovendien waarschu wingsborden worden geplaatst als er op de Waddeneilanden geen plaats meer is. De A.N.W.B. hoopt daarmee moeilijkheden zoals in vorige jaren te kunnen voorkomen. Op 16 mei gaat de door de A.N.W.B. en de A.N.V.V. georganiseerde kam- peerinformatiedienst aan het werk. Iedereen zal van deze in het hoofd kantoor van de A.N.W.B. onderge- brachtte dienst kunnen horen hoe het met de bezetting van de kam peerterreinen staat. PRAAG (Reuter) De vroegere Tsjechische premier Rudolf Barak i: gisteren wegens verduistering vijf tien jaar gevangenisstraf opgelegd. Barak schijnt toen hij minister van binnenlandse zaken was belangrijke bedragen aan vreemde valuta van het ministerie te hebben verduisterd. Ook zou hij grote sommen Tsjechisch geld van het ministerie hebben gestolen. Barak heeft terechtgestaan voor een militaire rechtbank in Praag. nen. Kom dan terug. Wij zijn trots op u. Succes!" Toen de vrijwilligers met geheven hoofd naar het gereedstaande vlieg- ting van de Garuda Indonesian Air ways marcheerden hoorde men ver wanten en vrienden van de vertrek- kenden snikken. Een oud Chinees vrouwtje doorbrak het veiligheidscor don en smeekte haar zoon niet te gaan: vergeefs. In Djakarta is gisteren meegedeeld dat binnenkort een schip van 3500 ton zal worden ingericht als „mobiele hoofdstad van West-Irian". Van daar af kunnen functionarissen van „de provinciale en militaire regering van West-Irian" hun bewind voeren tot het gebied is herkregen. Twee andere schepen een van 800 en een van 650 ton zullen spoe dig worden overgedragen aan de In donesische Papoea's Dimara en Pa- pare. De schepen zijn bestemd voor een inmiddels opgerichte scheepvaart maatschappij en zullen eventueel wor den gebruikt voor het vervoer van „verzetsstrijders" naar Nieuw-Guinea. Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Walgelijke tone len" in de Oranje-Nausaukazerne Amsterdam hebben geleid tot over plaatsing van de commandant van de daar gevestigde Intendanceschool van de Koninklijke Landmacht. De commandant, kolonel P. van G., is door de chef van de generale staf luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny onmiddellijk van zijn func tie ontheven en overgeplaatst naar het depot van de intendance in Bussum. De strafmaatregel is een gevolg van de praktijken, die in de kazerne bij de ontgroening van adspirant-reserve-offi- cieren werden toegepast. Ook op ande- 4. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Tot in het centrum van Aken reikte gisteren de file van Duitse auto's met Nederland als bestemming. Stop lichten sloegen machteloos rood en groen, zonder dat er veel schot in kwam. Aan de grens in Vaals werden achthonderd auto's per uur verwerkt. Gisteravond om zes uur waren alleen op dit punt al dertigduizend vreemdelingen ons land binnengekomen. Ook bij de grenspost Denekamp vormde zich een kilometerslange file. De rij wachtenden strekte zich al gauw tot in het vier kilometer van de grens gelegen Nordhorn uit. Hier werden gisteren zeshonderd auto's per uur verwerkt, twee keer zoveel als donderdag. Bij de grenspost Glanenbrug had men de indruk, dat het aantal vreem delingen zeker dertig procent groter was dan het vorige jaar. Ook in Nieuweschans en vooral bij de nieuwe grenspost EltenZevenaar was het ontzaglijk druk. Opvallend is de grote belangstelling voor de gebieden buiten de Randstad Holland. Groningen en Hengelo hadden gisteravond bijna geen bed meer vrij en de V.V.V.'s in deze steden moesten de toeristen naar andere plaatsen door sturen. Arnhem heeft al een beroep gedaan op particulieren; het resultaat was bevredigend. De hotels en pensions in de grote steden zijn nu bijna ge heel bezet. Amsterdam stuurde de vreemdelingen, evenals donderdag, door naar de kop van Noordholland (Ingezonden mededeling) NEW YORK (U.P.I.Volgens twee Amerikaanse medici maakt het kopje koffie na een borrelavondje de zaak alleen maar erger. Gebruik van koffie na een drinkgelag verhoogt de dronkenschap, zo waarschuwen de twee medici in het Amerikaanse blad Stethoscope. Zij ontlenen hun bewering aan een reeks van proeven met vier groepen ratten. Groep één kreeg alleen alcohol, groep twee alleen cafeïne, groep drie een mengsel van alcohol en cafeïne en groep vier niets. Alleen de ratten die beide verdovende middelen kregen toegediend vertoonden een verzwakt reactievermogen, zo rapporteerden de medici. Later herhaalden zij de proeven met mensen. Het bleek toen dat de cafeïne de verdovende werking van de alcohol verhoogde in plaats van verminderde. WASHINGTON (UPI) De groep Amerikaanse astronauten is met acht mannen uitgebreid. Alle acht zijn in- vliegers. Zeven zijn officier van de luchtmacht, de achtste is marine-offi cier. Zij heten Charles C. Bock, Al- bert H. Crews, William Twinting, Ro bert W. Smith, Donald M. Sorlie, Ro bert H. Mcintosh, Byron F. Knolle en Loyd N. Hoover. I» Tt niet geweldig: een pap pie die z'n oogappel lid maakt van de grote Shell Junior Club! Inlichtingen bij elke Shell-pomp! re militaire opleidingsscholen is ont groenen een sinds lang bestaand ge bruik. Met het oog daarop heeft de chef van de generale staf het ontgroe nen op alle Opleidingsscholen van de landmacht verboden. Overtredingen zullen zwaar worden gestraft. Zinloos Jongemannen, die in de officiers- of onderofficiersopleiding worden ge plaatst, kregen de eerste week of veer tien dagen van hun verblijf op de school alle mogelijke zinloze opdrach ten van oudere medeleerlingen, bij voorkeur 's nachts. Het werkschema van de school ging intussen overdag gewoon door. Het ontgroenen in Amsterdam is ge beurd met kennelijke instemming van de commandanten. De slachtoffers durf den er daarom niets tegen te doen. Bovendien is het voorgekomen dat een jongeman die de bevelen van een oude re medeleerling (hoger in rang) niet opvolgde, krijgstuchtelijk werd gestraft. De zaak zou niet aan het licht zijn gekomen, als het ontgroeningsproces een aanstaand officier niet te veel was geworden. Hij deserteerde en werd énkele dagen geleden door de Konink lijke Marechaussee aangehouden. Als reden voor zijn desertie noemde hij de taferelen tijdens de ontgroening. Het rapport van de marechaussee was voor de chef van de generale staf aan leiding onmiddellijk een onderzoek in te stellen. en naar Zandvoort, waar merkwaar digerwijs nog wèl bedden vrij waren. In Bergen, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee en SchoorI waren de hotels bijna volgeboekt, de pensions nog niet allemaal. Ook bij particulieren Werden al buitenlanders ondergebracht, van wie sommigen zelf hun levensmiddelen hadden meegebracht. Het is opvallend, zo deelde de A.N.V.V. mee, dat zeer veel buiten landers slechts slaapplaatsen voor de afgelopen nacht hadden besproken. Dit kan erop wijzen dat zij tijdens hun korte vakantie meer dan één stukje van Nederland willen zien en, na bij voorbeeld in de bollenstreek te zijn geweest, de bossen willen gaan opzoe ken. Het bezoek van bussen met toeristen vooral Duitsers en Fransen was gisteren zeer groot. De mensen met de smallere beurs, het overgrote gedeelte van het buspubliek, is er dus dit jaar met Pasen ook op uitgetrokken. Het aantal Amerikaanse verlofgangers en Scandinaviërs aan onze grenzen was kleiner dan donderdag. Daarentegen zijn er wel enkele bussen Span jaarden gesignaleerd. In Limburg deed zich gisteren het merkwaardige verschijnsel voor, dat huismoeders het een en ander van hun boodschappenlijstje moesten schrappen, omdat Duitse toeristen hen voor waren geweest. Het was zó druk in Roermond, Sittard. Kerkrade en Vaals, dat de winkeliers hun voorraden onmogelijk tijdig konden aanvullen. De winkeliers uit Elten, die het na de openstelling van rijksweg 12 niet al te druk meer hebben, trachtten op hun manier een graantje mee te pikken. Een paar zakenlui plaatsten donder dagavond laat opnieuw een bord bij de splitsing van wegen in Emmerik in de hoop toeristen ertoe te bewegen de oude route te nemen. Vrijdagmorgen werd het bord weer verwijderd. De bollenstreek trok veel belangstel ling en op de Keukenhof liepen al tien duizenden bezoekers rond. Dat be looft wat! Van een onzer verslaggever» KESSEL. De inwoners van het Lim burgse plaatsje Kessel hebben er wat moed op gekregen, dat eindelijk iets zal worden gedaan aan de vraatzucht van de Maas. De rivier heeft de oevers in Kessel in de loop der tijden danig af gekalfd, zo erg zelfs dat burgemeester J. Wuts meer dan eens een noodkreet moest laten horen. Rijkswaterstaat heeft nu een plan op gesteld om de geteisterde oevers tegen het water te beschermen. Als het plan wordt uitgevoerd zullen de oevers wor den verbeterd en beschermd van de ge meentelijke laad- en loswal tot iets voor bij het gemeentehuis. Daar is de uiter waard over een afstand van achthonderd meter weggeslagen. Een moeilijkheid is nog, dat de ge meente Kessel zelf niet. over het geld beschikt, dat voor het uitvoeren van het plan nodig is. De gemeente heeft een brief geschreven aan Gedeputeerde Sta ten, waarin van het plan gewag wordt gemaakt en waarin wordt gevraagd om financiële steun. Van onze correspondent PARIJS Men noemde hem de Mandarijn. Hij had er ook iets van weg, Raoul Salan, de keiharde boerenzoon uit de streek van de Tarn, waar hij 62 jaar geleden in het dorpje Rocquecourbe werd geboren. Zijn langdurig verblijf in Indochina, zijn meer dan gewone belangstelling voor de Oosterse filosofie en zijn bewondering voor de Oosterse wijsgeren hadden hem van de cultuur van zijn vaderland ver vreemd. Misschien zit hierin de diepere verklaring van twee tegen strijdigheden, die zijn leven beheerst hebben. Salan was enerzijds Frankrijks meest gedecoreerde generaal en anderzijds de gevaarlijkste rebel die Frankrijk misschien heeft gehad. Salan bezat een welhaast legendari sche moed. Al op 21-jarige leeftijd kreeg hij voor wapenfeiten in Syrië het Le gioen van eer. In de eerste wereld oorlog was hij een fanatieke patriot, maar hij moest wachten tot hij zeven tien jaar was eer hij als vrijwilliger dienst kon nemen in het Franse leger. Dat was vlak voor het einde van de eerste wereldoorlog. Kort daarop werd hij naar het Midden-Oosten en daarna naar Indochina gezonden. In Achter- Indië kwam hij in contact met een mysterieuze wereld, die hem zo uiter mate boeide dat de loop van zijn verdere carrière er door werd be paald. De Oosterse wijsgeren leerden hem de diepere betekenis van het begrip moed, een niets ontziende, zelfverge- tende moed. Welhaast elk gevecht, elke slag, leverde hem een vermelding in dagorders of een onderscheiding op. In de Tweede Wereldoorlog moest hij terug naar Frankrijk. Aan het hoofd van een infanteriebataljon vocht hij een onbegonnen strijd tegen de Duit sers. Salan verdween na de wapenstil stand naar Frans West-Afrika, waar hij zich in 1944 bij de krijgsmacht van de Gaulle aansloot. Op 16 augustus van dat jaar begon hij aan het hoofd van een regiment een opmars naar de Rijn. Weer voegde Salan een hoofdstuk toe aan de krijgsgeschiedenis. Weer vielen hem vele vermeldingen in dagorders en onderscheidingen te beurt. Salan werd bevorderd tot brigade-generaal. Hij kon echter niet meer wennen in Frankrijk en verzocht om overplaatsing naar het Verre Oosten. Salan kreeg zijn zin. In 1945 Werd hij commandant van de Franse troepen in Tonkin. In 1947 volgde zijn benoeming tot com mandant van de Franse troepen in het noorden van Indochina en in 1949 kwam zijn benoeming tot opperbevel hebber van alle koloniale troepen van Frankrijk af. In 1951 werd Salan op perbevelhebber over geheel Indochi na, na de dood van maarschalk de Lattre du Tassigny. In 1953, toen hij Frankrijk tever geefs om versterkingen had gesmeekt om de steeds slechter wordende situa tie in Indochina het hoofd te kunnen bieden nam Salans briljante carrière een wending. Hij begon kritiek te leveren op de Franse politiek van die tijd en zette op dat ogenblik in feite de eerste stap op de weg, die hem ten slotte de leider zou maken van de O.A.S. De rechtse politieke partijen verdroegen die kritiek slecht. Salan werd teruggeroepen. Als troost voor deze straf kreeg hij de vijfde gene- TcLcllSS tsr In 1956 ging hij naar Algerije als opperbevelhebber van de Franse troe pen Twee maanden later ontsnapte hij 'in Algiers ternauwernood aan een aanslag op zijn leven. Met een pantser- Eigen nieuwsdienst BRUSSEL „Men staat verbaasd over de koppigheid, waarmee som mige landen nu reeds weigeren te onderhandelen met Groot-Britannië, terwijl de regering in Londen zich bereid heeft verklaard aan een ge sprek over een politieke unie deel te nemen." De Belgische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak zei dit in een vraaggesprek met het Brusselse avondblad Le Soir. De door Frankrijk voorgestelde tekst van het verdrag werd in feite alleen gesteund door Duitsland, verklaarde Spaak. Het is dus onjuist te beweren dat Nederland en België de onder tekening hebben verhinderd. Maar al zouden de Zes het eens zijn geweest over de inhoud van het verdrag, dan zou ik nog niet getekend hebben, voegde hij er aan toe. Spaak hield vast aan zijn standpunt dat een verenigd Europa een boven nationaal karakter moet hebben, maar concessies aan het Franse plan van Van onze correspondent PARIJS. Na Capucci en het echt paar Fabiani-Simonetta zal een derde Italiaanse modeontwerper zich in Parijs vestigen. Patrick de Barentzen, die op het ogenblik in Parijs vertoeft, is op zoek naar een geschikt huis, waar hij op 1 juli zijn modehuis zal kunnen openen. Hij heeft de keuze tussen een huis aan de Avenue Montaigne en een in de Rue Francois I, waar Fabian i reeds geves tigd is. Patrick de Barentzen is 28 jaar oud en is van oorsprong Deen. Hij werkte vier jaar bij Jacques Fath te Parijs, voordat hij in 1958 zijn modehuis te Rome Opende, waar hij vooral de Amerikanen tot klant had. een niet .Europa der vaderlanden" waren uitgesloten indien daardoor de toetreding van Engeland vergemakke lijkt zou worden. Het element van stabiliteit, evenwioht en rust, dat Groot-Britannië ver tegenwoordigt is van het hoogste belang voor Europa. Gelijkheid De Belgische minister voegde er aan toe dat alle staten op voet van gelijk heid moeten worden behandeld. Hij ontveinsde zich niet dat deze ge dachte voor de grote mogendheden moeilijk te aanvaarden is. Het onaanvaardbaar en gevaarlijk dat sommige grote landen zich gaan in beelden dat de vraagstukken automa tisch zijn opgelost, zodra zij onderling tot een akkoord zijn gekomen. De onderhandelingen over de politieke unie zijn evenwel alleen opgeschort, zo besloot Spaak zijn onderhoud, en we moeten hopen dat een overeen stemming mogelijk zal zijn. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De Sowjetunie heeft gisteren gedreigd het overleg over het kernwapenvraagstuk te zuilen be ëindigen indien de voorgenomen Ame rikaanse proeven met kernwapens in de dampkring omstreeks het einde van deze maand doorgaan. De Russische delegatieleider, Va lerian Zorin, kwam met deze stok- achter-de-deur in een persconferentie nadat de ontwapeningsconferentie met paasreces was gegaan. De andere zestien aan de conferentie deelne mende landen waren het niet eens geweest met Zorins standpunt dat gezien de „ernst van de toestand" met pasen doorgeconfereerd zou moeten worden. Uit Zorins woorden was op te ma ken dat Rusland in ieder geval wel zou willen blijven onderhandelen over een ontwapeningsverdrag. In de ontwapeningsconferentie liet Zorin zijn dreigement niet horen; zelfs niet nadat de leider van de Ame rikaanse delegatie, Arthur Dean, met een vierkant neen had geantwoord op zijn vraag of Amerika bereid was zich te onthouden van kernproeven zolang er in Genève werd onderhan deld over de proeven. Die bereidheid had Zorin als voor waarde gesteld voor een behandeling van een compromisvoorstel van de neutrale landen. DEN HAAG (ANP) De P.T.T werkt op Koninginnedag ais op zon dagen. Er wordt niet bezorgd en in de nacht van 30 april op 1 mei rijden geen nachtposttreinen. De telegraafdienst vraagt hun die felicitatietelegrammen naar het koninklijk huis willen sturen, deze al vrijdag 27 april aan te bieden. De telegrammen worden 30 april bezorgd. vuist werd een granaat afgevuurd op zijn hoofdkwartier, dat hij juist had verlaten. Zijn adjudant werd gedood. Salan had de politieke nederlaag, die hij in 1953 had geleden, niet ver geten. Toen in 1958 de regering-Pfim- lin opnieuw de versterkingen weiger de, die hij meende nodig te hebben om de oorlog in Algerije te winnen, verscheen hij op 13 mei van dat jaar op het balkon van het gouverne mentsgebouw te Algiers en procla meerde de omwenteling die de Gaulle aan de regering bracht. De Gaulle, die zijn oude wapen makker evenwel wantrouwde, be noemde hem tot directeur van de na tionale verdediging en later tot mi litair commandant van de stad Pa rijs. Het waren promoties, die voor Salan even zovele slagen in het ge zicht betekenden, In 1950 trok hij zich verbitterd terug. Spoedig vond zijn vlammende hang naar revanche voedsel in de kreet van Algerie frangai.se. Hij week eerst uit, naar Spanje, en vertrok vandaar in april 1961 naar Algerije. In Algiers nam hij de leiding op zich van de ge- neraalsputsch, die hij had voorbereid en die Challe had ontketend. Na de mislukking ervan weigerde Salan zijn nederlaag te erkennen. Met de onder gedoken leiders en met steun van ge deserteerde parachutisten vormde hij een clandestiene organisatie: de Or ganisatie van het geheime leger, de O.A.S. Van onze correspondent NIJMEGEN De twee mannen die zich vorige week zaterdag bij de grens post Wijier van de douanier Spin ont deden, blijken méér van die stunts te hebben uitgehaald. Een van hen, de vrachtwagenchauffeur K„ bekende gis teren dat hij bij Antwerpen heeft ge probeerd een Belgische douanier om ver te rijden. Bij Gaanderen heeft hij getracht een rijkspolitieman te moles teren. De militair V. zit nu opgesloten in de marechausseekazerne te Nijmegen, zijn kameraad K. in de cel van de politiepost in Groesbeek. Zij worden regelmatig verhoord en met elkaar ge confronteerd. Ontkenning K. bekende daarbij vrij vlot met zijn vriend nog tweemaal met douaneper soneel en politiemensen in conflict te zijn geraakt. V. ontkent dat hij daarbij is geweest. De Belgische douaneman ontsprong ten noorden van Antwerpen de dans. Ook de rijkspolitieman van de jachtbrigade te Gaanderen ontkwam aan de ruwe aanval van het tweetal. Hij betrapte hen bij het stropen, maar slaagde er niet in hen te arresteren. Van onze correspondent PARIJS Indien generaal de Gaulle op 24 april geen gebruik zal maken van zijn recht van gratie, zal Jouhaud vrij zeker in de ochtend van 25 april worden geëxecuteerd. Het is mogelijk dat de arrestatie van de ex-generaal Salan de Fran se president milder zal stemmen. In de Franse pers met uitzon dering van de uiterst linkse dag bladen is de laatste dagen een ac tie gevoerd om Jouhaud te begena digen. Kanunnik Kir, de burgemees ter van Dijon en het oudste lid van de volksvertegenwoordiging, heeft in een persoonlijke brief aan de Gaulle gevraagd Jouhaud te willen sparen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De 18-jarige En- gelsman Brian Clarke is gister avond aangehouden voor het geven van inlichtingen. Kort nadat zijn sig nalement via de televisie was ver spreid, kwam uit Amsterdam een tip binnen, die tot zijn aanhouding leidde. Clarke werd gezocht om opheldering te verschaffen over de dood van zijn vriend, de 22-jarige Britse militair, Edward Fuller, die in de Amstel is verdronken. Clarke werd aangetroffen in een an der hotel dan waar hij oorspronkelijk sameh met zijn vriend stond ingeschre ven Hij stond onder zijn eigen naam in het hotelregister. Hij werd meege nomen naar het politiebureau Jonas MOSKOU (UPI) Het lijkt erop dat de Russische ruimtevaarder Ger man Titof begin mei een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Hij heeft althans daartoe een visum aan gevraagd bij de Amerikaanse ambas sade in Moskou. Titof zal dan vermoe delijk deel uitmaken van de Rus sische delegatie naar het derde in ternationale symposium voor ruimte wetenschap, dat van 30 april tot 8 mei in Washington wordt gehouden. Ook de Amerikaanse ruimtevaar der John Glenn zou op deze confe rentie aanwezig zijn; men neemt aan dat beide mannen er een lezing zul len houden. In Washington verwacht men dat de Russische ruimtevaarder dan ook een bezoek zal mogen brengen aan de grote Amerikaanse lanceerbasis voor raketten, Cape Canaveral. Van onze correspondent APELDOORN Een ongeluk met de auto van zijn broer heeft de acht tienjarige A. H. Stenns uit Essen het leven gekost. De broer en het achter in de auto zittende echtpaar Schick- hot, eveneens uit Essen, werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde gisternacht in een bocht bij het zwembad De Ha- genbrug in Beekbergen. De chauffeur van de auto verloor de macht over het stuur, de wagen ramde een lan taarnpaal en botste vervolgens tegen een boom. UTRECHT (ANP) Werknemers bij het Utrechtse loodgieters- en installatie bedrijf A. Twijgt v.h. W. A. Birkhoff zullen een uitkering uit de winst ont vangen van ten hoogste acht procent. Deze bepaling is opgenomen in een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst die deze onderneming met de drie vakbon den heeft gesloten. De hoogte van het bedrag is afhankelijk van de gemaakte winsit. De resultaten van het bedrijf over het afgelopen jaar zijn al zodanig ge weest dat direct acht procent kon wor den uitgekeerd. PORTO SANTO STEFANO (AP) Koningin Juliana is gisteren meege reden in een vrachtauto om een aan tal Italiaanse fotografen te ontwijken. De Koningin brengt met de Prins en haar twee oudste dochters het paasweekeinde door in de koninklijke villa aan zee ten noorden van Rome. Zij was gaan wandelen op een land weg, toen plotseling een groepje fotografen opdook. De Koningin versnelde haar pas en verdween achter een heuvel. De fo tografen bleven wachten tot zij terug kwam. Toen dat gebeurde was de Koningin gezeten in een vrachtauto, die olievaten vervoerde naar een na bijgelegen bouwwerk. De 82-jarige A. A. Arends die een paar dagen geleden voor zijn huis in Hengelo bij het oversteken werd aangereden, is Daniël Meyerplein, waar hij werd gefouilleerd. Hij werd vedhoord door de officier van justitie mr. Heukels, die daarbij gebruik maakte van een tolk. Clarke, die bij aankomst op het politiebureau een nerveuze indruk maakte, heeft tijdens het verhoor pogingen gedaan te ontsnappen. Het sectierapport van dr. Zelden- rust Imaakte alleen vermelding van dood door verdrinking. Er werden bij Fuller geen tekenen van geweld gevonden. Fuller en Clarke waren ingedeeld 1 bij het Green Howairdsbataljon, dat in hét Duitse Isèrlohn is gelegerd. Woensdag waren zij in Amsterdam aangekomen. In de nacht van don derdag op vrijdag hebben zij tot laat in het restaurant gezeten, van het„ hotel dat Clarke inmiddels had be trokken. Een kelner zag later in de nacht Fuller in het water drijven. Toen hij terugkeerde na de politie te hebben gewaarschuwd, was Fuller onder wa ter verdwenen. Zijn lijk werd een kwartier later opgehaald. Aanvanke lijk hield men het erop dat ook Clarke was verdronken, maar urenlang dreg gen leverde niets op. Het vermoeden dat van misdrijf sprake was rees, toen op de walkant achter hotel l'Europe de linkerschoen van Fuller en 2,88 gulden aan los geld werden gevonden. De veter van de schoen was vastgestrikt. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Het Verbond voor Veilig Verkeer richt zich in het res- tantje van april en in de maanden mei en juni tot de bromfietsers. Het meent dat verreweg het grootste deel van de 1,2 miljoen bromfietsers in ons land de verkeersregels niet voldoende kent en dikwijls niet de juiste mentaliteit en., het vereiste inzicht in het verkeek heeft. De bromfiets is in ons land snel opge rukt. Van 55.000 tot 1,2 miljoen in 1962. Als dat zo doorgaat zullen er binnen tien jaar twee miljoen zijn. »TH,et,verbond vraaSt alle bromfietsende Nederlanders de voorrangsregels grondig te leren en toe te passen. Het verbond heeft tien gulden regels voor hen opge steld, die betrekking hebben op verschil lende verkeerssituaties en op de uitrus ting van de bromfiets. De verkeersgroep Bilthoven van de rijkspolitie heeft de oorzaken van alle in 1961 gebeurde ongelukken met bromfiet sen in het district Utrecht geanalyseerd. De voornaamste oorzaken van 615 onge lukken waren: verkeerd handelen in voorrangssituaties, onvoorzichtig inhalen, niet rechts houden, onvoorzichtig over steken, tegen een stilstaand voertuig rij- den en het onvoorzichtig uitrijden van ecu uitrit. WASHINGTON (A.P.). Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft richtlijnen uitgegeven voor de vorming van reserve-eenheden van negers en blanken. De integratie moet' „zo gauw als dit met de militaire doel treffendheid verenigbaar is" worden doorgevoerd. De richtlijnen zijn uitgegeven om de toepassing van het al in 1948 uit gevaardigde bevel voor integratie van de reserve door te zetten. Op 3 april van dit jaar bepaalde president Tru man dat alle segregatie bij de strijd krachten werd verboden. De nieuw uitgegeven richtlijnen gelden niet voor de nationale garde aldus het Amerikaanse ministerie van defensie, omdat die „een organisatie is van vrjjwilligers onder het bevel van de goeverneurs". Het ministerie wijst er op dat „door overleg en over- gisternacht aan zijn verwondingen be- tuigen" zal worden geprobeerd ook tot zweken. - integratie van de garde te komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11