gelooft met bollen als grote Toeristen stromen ons land met tienduizenden van overal binnen De Gaulle beveelt: Terreur uitroeien en Verdachte figuren in Holiandia LENTE BLIJFT NEDERLANDERKREEG TOCH ZIJN ZAAK Nieuwe actie van Vrije Boeren dreigt VERMISTE BROERTJES GEVONDEN 140 TREINEN STAAN KLAAR Naastenliefde op de weg! Duitsland koopt aardgas De BiltZacht EN, JEZUS nam een brood, sprak de dankzegging uit, brak bet en gaf het Zijn discipelen, zeggende: Dit is Mijn lichaam, dat voor u gegeven wordt; doet dit tot Mijn gedachtenis. Siebriena bestaat NASUTIONZE ZIJN STERKER PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 20 april 1962 BADDOEKEN Koninklijk gezin naar Italië vertrokken Propvol Vlotte grenzen Naar de bollen LAATSTE NIEUWS Overleg over Berlijn geheim Anti-rookpriester stichtte brand EERSTE RAKET VAN BOMMENWERPER GELANCEERD Na dure praalrit Kort geding ging in rook op Duitsers voor honderd gulden in de kleren Kolendamp overviel Twentenaren Prototype Atlantic in de lucht ontploft West-Puitsland bespreekt ruimtevaart met Amerika Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—3, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5134 INVASIE VROEGER DAN OOIT Van onze correspondenten ROTTERDAM. Een niet aflatende stroom van toeristen trekt sinds gisteren het land binnen. Vooral in het noorden en oosten van het land is het een komen bijna niemand ging nog van paasgasten. Het wordt tijdens de feestdagen vol in Nederland, (paas) eivol. De drukte, die dit jaar veel vroeger is begonnen dan anders, zal het record van 1960 met stukken slaan. De Spoorwegen hebben 140 treinen, compleet met bemanning, klaar staan, die op ieder moment kunnen worden ingezet. Gisteren hebben al zes extra treinen gereden. Het aantal boekingen op de Europese trajecten van de KLM is zeer groot; vooral voor de vliegdiensten naar Nederland. De luchtvaartmaatschappij zet nu al voorzover beschikbaar op de lijnen van en naar Londen en Zürich grotere vliegtuigen in: de types Electra en DC-7 inplaats van Viscounts. Op de Luchthaven Rotterdam heerste gistermiddag en -avond een onge kende drukte. Op alle lijnen werd met volgeboekte machines gevlogen. Chartervliegtuigen voerden honderden Engelse toeristen aan, van wie de meesten meteen na landing naar de Keukenhof vroegen. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE In Kamperveen, een buurtschap onder de gemeente IJs- selmuiden tussen Zwolle en Kam pen, is gisteravond groot rumoer ontstaan onder de boeren. Aanlei ding tot deze algemene onrust was het in beslagnemen van drie koeien bij de Vrije boer B. Morren. Om zes uur gisteravond kwam de algemene inspectiedienst van landbouw met assistentie van de rijkspolitie uit het distriet Zwolle de dieren in beslag nemen, omdat boer Morren geweigerd had deze koeien te laten onderzoeken op de abortusziekte. Met het oog op de mogelijkheid, dat de boeren zich tegen het in beslag nemen van de dieren zouden verzet ten, maakte de politie groot machts vertoon. De ambtenaren van de A.I.D. werden vergezeld door twee overval wagens en een mobilofoonwagen van de rijkspolitie. Zestien man politie om singelden de boerderij toen de con troleurs van de A.I.D. de dieren van stal haalden en in een veewagen laadden. Snelle actie De actie verliep razend snel. Pas nadat de veewagen in de richting Zwolle was verdwenen kwamen de Vrije boeren in actie. Tot uit Olden- broek kwamen Vrije boeren per auto naar Kamperveen om tegen de inbeslag neming te protesteren. Gisteravond laat arriveerde een bus vol Vrije boeren bij het abattoir te Zwolle. Tezamen met al aanwezige boeren wilden zij de daar gebrachte koeien terughalen. Politie snelde toe in vijf overvalwagens. De boeren kre gen de sommatie Zwolle terstond te verlaten. Zij hebben daar morrend voorlopig gevolg aangegeven. De politie geloofde niet dat de actie daarmee afgelopen zal zijn. De politie van Bakel bij Helmond heeft gisteravond de Vrije boer H. van der W. gearresteerd omdat hij niet aan zijn verplichtingen tegenover het Landbouwschap had voldaan. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Het Verbond voor Veilig Verkeer doet een beroep op alle weggebruikers om het ko mende paasweekeinde „in sporti viteit en naastenliefde" extra voorzichtig te zijn, de voorschrif ten inzake maximumsnelheid in acht te nemen en vooral begrip te tonen voor en attent te zjjn op verkeerde manoeuvres van bui tenlanders. Duitsers bijvoorbeeld menen dikwijls, dat ze op ver- keersrotondes voorrang hebben. Het verbond vraagt de wegge bruikers op buitenwegen niet zonder noodzaak langzaam tp rijden. Langzaam rijden werkt filevorming in de hand en kan andere automobilisten tot roeke loze inhaalmanoeuvres verleiden. (Ingezonden mededeling) koop geen handdoek maar een doek PARIJS (Reuter) President de Gaulle heeft opdracht gegeven Oran en andere Algerijnse steden te bevrijden van de terreur van de O.A.S. Hf) verstrekte deze opdracht gisteren aan generaal Michel Four- quet, de nieuwe opperbevelhebber in Algerije, die per vliegtuig was overgekomen na een conferentie in Rocher Noir, nabij Algiers, met Louis Joxe, de Franse minister voor Algerijnse zaken, en Abderraman Fares, de mohammedaanse leider van het voorlopige bestuur van Al gerije. De Gaulle ontving generaal Fourquet gisteravond in het Eiysée. President de Gaulle nam zijn besluit op grond van de overweging dat tenzij snel en krachtig werd ingegrepen de moslems onder de voortdurende druk van de terreurdaden van de O.A.S. zouden bezwij ken en overeenkomstig de wensen van de O.A.S. naar de wapens zouden grijppen. Voor een overzicht van de toestand in Algerije zie men pag. 3. DEN HAAG (ANP) Het Staats- gasbedrijf heeft een contract geslo ten met het Duitse bedrijf Energie- versorgung Weser-Ems A.G. voor de levering van aardgas. Het con tract heeft een looptijd van ruim vijftien jaar. Het Duitse bedrijf zal per jaar ongeveer 4,5 miljoen ku bieke meter gas afnemen. Voornamelijk de Duitse steden Leer, Log a en Heisfelde zullen van de gaslevering profiteren. Tot Winscho ten zal het gas geleid worden door het buizennet van het Staatsgasbe- drijf. Vandaar zal een nieuwe leidmg worden gelegd naar Nieuweschans, waar een opvangstation zal worden gebouwd. Het Duitse bedrijf zal van daar het transport en de distributie van het gas verzorgen. De leiding op Duits gebied zal on geveer achttien kilometer lang zijn en doormiddel van zinkers onder de Eems door worden gevoerd. Reeds kort na Pasen zal op Nederlands ge bied worden begonnen met het aan leggen van de nieuwe leiding van Winschoten naar Nieuweschans. Men hoopt die leiding midden juni klaar te hebben en in augustus met de le vering van het gas te beginnen. De genoemde Duitse gemeenten ge bruikten tot dusverre steenkolengas, maar het gebruik daarvan werd steeds onrendabeler. Toen eenmaal het besluit was gevallen over te stap pen op aardgas had men de keus het gas te betrekken uit de Duitse ge meente Lastrup, die ook de Duitse plaatsen Cloppenburg en Oldenburg voorziet, óf dit gas uit Nederland te DEN HAAG De Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gistermiddag van Soester- berg vertrokken voor een kort ver blijf in hun villa te Porte Ercole in Italië. De dag na Pasen komen zij in Nederland terug. De weersverwachting geldig tot vanavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. MIESJE: Ik voel me vreem deling in eigen land. betrekken. Aan de eerste mogelijkheid bleken zodanige bezwaren te kleven dat het Duitse bedrijf besloot met het Staatsgasbedrijf een contract af te sluiten. De Amsterdamse hotels zitten prop vol. Er zijn daar nog wel particuliere adressen, maar deze wil men bewaren voor-hen, die op het laatste moment aankomen en dan niets meer kunnen vinden. Gisteren al werden toeristen verwezen naar hotels en pensions bo ven het Noordzeekanaal. In Rotterdam, Den Haag en Utrecht was, zo deelde de A.N.V.V. mee} de situatie gisteravond nog iets gunstiger. Het grootste deel van de hotelbedden was bezet, maar met een beetje zoeken waren er toch nog wel plaatsjes te vin den. Dit geldt niet voor de drie reeds geopende hotels in Scheveningen, die gezamenlijk 850 bedden hebben. Deze waren al weken geleden tot het laat ste hoofdkussen toe gereserveerd. Geen wonder, dat de logies-informa- tiedienst van de A.N.V.V. in Amster dam het bar druk heeft gehad. In Den Haag en Rotterdam hadden deze dien sten wel meer werk dan normaal, maar ze konden het daar toch nog gemakke lijk rooien. Hoeveel mensen de komende dagen aan een bed moet worden geholpen? Naar alle waarschijnlijkheid veel meer dan in het recordjaar 1960, toen veer tigduizend „moeilijk plaatsbaren" mensen die niets konden vinden omdat bijna alle hotels en pensions vol za ten werden geholpen. Dit aantal was heel wat groter dan vorig jaar, toen slechts veertienduizend mensen een be roep op deze diensten moesten doen. Van de grensposten heelt vooral de post Rammelbeek bij Denekamp het druk gehad. Hier werden gistermiddag ongeveer duizend toeristen per uur doorgelaten en ook gisteravond „liep het er nog lekker". De marechaussee in Glanerbrug heeft de handen gisteren ook behoorlijk vol gehad, hoewel er geen opstopping heeft gedreigd. De mannen aan de grens doen hun uiter ste best de mensen zo vlot mogelijk te helpen. Zundert had het gisteren ook opvallend druk. Er komen veel Fran sen de paasdagen in ons land door brengen; bovendien tonen de in Frank rijk gelegerde geallieerde militairen veel belangstelling voor Nederland. Bij de grenspost Nieuweschans m Groningen passeerden veel meer De nen dan in voorgaande jaren. De be langstelling uit Scandinavië is trou wens opvallend groot. Ditzelfde geldt voor hot bezoek uit Engeland. Een van de Engelse reisbureaus boekte passage voor achthonderd mensen, twee keer zo veel als vorig jaar. De enkele weken geleden in Londen ge houden Holland show werpt nu al vruchten af. Veel toeristen zullen naar de bollen velden gaan, waar dank zij het zachte weer van woensdag en gisteren rede lijk veel te zien zal zijn. De narcissen bloeien volop, een groot aantal hya cinten en vroege tulpen staan ook al in bloei. Bovendien zijn er nog cro- cussen. Ook de Keukenhof is nu zeer de moeite waard geworden. Wie land genoot of vreemdeling de bloesem wil zien, kan in Zuid-Limburg terecht, al is het alleen nog maar voor de vroege pruimen en peren. Evenzo de beker, na de maaltijd, zeggende: Deze beker is bet nieuwe verbond in Mijn bloed, die voor u uitgegoten wordt. WASHINGTON (UPI) Het overleg over Berlijn wordt geheel in de sfeer van het geheime diplomatieke overleg getrokken, zo blijkt uit een uitlating van de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, gisteravond in Washington. Rusk zei dat er geen nieuws over de besprekingen meer verstrekt zal worden. AMSTERDAM De K-tempel van d'e Amsterdamse anti-rookpriester Robert G. in de Korte Leidsedwarssitraat is in vlam men opgegaan. G. heeft er zelf gister nacht de brand in gestoken, nadat hij voor een aantal „gelovigen" een rede voering had gehouden over o.a. Van der Lubbe, de Nederlander die voor de oor log in Duitsland ter dood werd gebracht omdat hij het Rijksdaggebouw te Ber lijn door vuur zou hebben vernietigd. De politie heeft hem gearresteerd en hij zit nog steeds in het bureau Leidse- plein. Men is ervan overtuigd dat hij zijn tempel opzettelijk in brand heeft gesto ken. Hijzelf ontkent dit. Vast staat dat hij aan het eind van een séance, zoals hij die regelmatig hield (onlangs is op pagina Q daarover uit voerig bericht), brand heeft gesticht in papier en houtkrullen, die tegen de' hou ten wanden van het gebouw lagen op gestapeld. Ongeveer dertig bezoekers waren aanwezig. De brandweer heeft het vuur kunnen blussen voordat voor aan grenzende woningen gevaar ontstond. CAPE CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft de eerste lancering door een bom menwerper van een lange afstands- reket van bet type Skybolt bekend gemaakt. De Skybolt werd gisteren nabij Cape Canaveral in de lucht gelan ceerd door een bommenwerper van het type B-52. Eigen nieuwsdienst ASSEN Minister Beerman heeft uitgemaakt, dat Siebriena Et je El- singa in Veenhuizen ook inderdaad Siebriena mag heten. Hij heeft de officier van justitie in Assen, mr. C. W. Baron van Dedem die er niet mee akkoord ging, dat het kind onder deze naam voor de burgerlijke stand zou worden ingeschreven de wenk gegeven de naam toch maar te accepteren. Van 14 november vorig jaar af toen zij werd geboren tot gisteren heeft Siebriena voor de wet niet be staan. Toen de ambtenaar van de bur gerlijke stand, de heer R. Lanjouw, de naam weigerde en de officier het met hem eens bleek te zijn, is Siebriena in het geheel niet ingeschreven. Van onze weerkundige medewerker DE BILT. De lente houdt zich voorlopig goed. Vandaag' zijn zelfs iets hogere temperaturen te ver wachten dan gisteren, toen Eindho ven met zeventien graden de hoog ste temperatuur meldde in ons land. De kust ondervindt nu de last van de langdurige kou, want het zee water is nog altijd niet warmer dan zes graden geworden. Daardoor bleef de lucht in de kuststrook het koudst, zowel in Vlissingen als op Terschel ling werd het gistermidden niet war mer dan twaalf graden. De wind zal vandaag zuidelijk zijn. Bovendien zijn opklaringen te verwachten, zodat de krachtiger wordende zon in staat zal zijn veel goed te doen en 't zeewater nauwe lijks invloed kan hebben. Alleen een ondiepe depressie boven Het Kanaal zou voor een plaatselijke bui kun nen zorgen, maar de kans daarop leek voor de Goede Vrijdag niet groot. DJAKARTA (AP) Generaal Nasution heeft gisteren toegegeven dat Nederland te land, op zee en in de lucht sterker is dan Indonesië. Niettemin zal Indonesië tot de aan val overgaan wanneer het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea niet wordt overgedragen, zo zei hij. Nasution geloofde vast dat er ge leidelijk een einde zal komen aan het Nederlandse militaire overwicht. In de haven van Holiandia is gis teren de onderzeeboot Zeeleeuw aan gekomen. V) Van een onzer verslaggevers TILBURG. De Tilburgse politie heeft gisteravond laat twee broertjes aan gehouden, die ondanks hun leeftijd zij zijn dertien en negen jaar grote opschudding hebben veroorzaakt. Zij waren sinds maandagmorgen ver dwenen. Na een verzoek om op sporing kwam gisteravond een uit gebreide politiemacht op cte been. Enkele uren later waren de jongens gevonden en in hun kraag gepakt, ophouden. Zij hebben sinds maandag rondgezworven en de nachten bij boerderijen of in de bossen door gebracht. SCHADE Lambertus en Ryszard G. hebben afge lopen zondag de buurt waar zij in Waalwijk wonen op stelten gezet door op een fabrieksterrein met twee auto's aan de haal te gaan. Zij hadden een ruitje ingeslagen en van binnenuit de deur van een garage geopend. In de garage klommen zij in een personen auto. Met de dertienjarige Lambertus achter het stuur hebben zij toen over het ter rein bij de garage rondgereden. Aan de auto zat met een kabel nog een andere personenwagen vastgemaakt, die achter de eerste auto orabestuurd over het terrein werd meegesleurd. De wagens liepen zware schade op bij verscheidene botsingen met muren en hekken en ook de garage zelf werd beschadigd. De politie maakte een ein de aan dit plezierrijden van de jon gens. De volgende morgen om half negen zijn zij verdwenen. Zij verlieten hun huig, ogenschijnlijk om naar school te gaan, maar daar zijn zij niet aangekomen. Gisteravond, nadat het verzoek om op sporing via de radio was verspreid, In en om Holiandia zijn onlangs enkele tientallen figuren gearres teerd, die worden verdacht van het plegen van wapendiefstallen. De foto werd genomen op het ogenblik dat bij het politiebureau van Hol iandia Binnen weer een groepje verdachten door Fapoease politie mannen werd binnengebracht. Veel gevaar hebben de wapendiefstallen niet opgeleverd, want er werd geen bijbehorende munitie gestolen. Van onze correspondent GRONINGEN. De fabrikante van de sigaretten van het merk Roxy en de importeur van het merk Lexington hebben gisteren enkele minuten voordat hun geschil over het zg. Lexingtonbul- letin aan de president van de Groning se rechtbank zou worden voorgelegd, overeenstemming bereikt. Het kort ge ding kwam daardoor te vervallen. De partijen gaven een gezamenlijk communiqué uit. Daarin zeggen de par tijen te betreuren dat een bulletin van de n.v. Cigarettes Import Company v.h. A. J. Blok (de importeur van Lexing ton) mogelijkerwijs de onjuiste indruk zou hebben gevestigd dat Th. Niemeyer n.v. (de fabrikante van Roxy) enige be moeienis zou hebben gehad met de pu- blikatie van de Nederlandse consumen tenbond over het teer- en nicotinegehal te van verschillende Nederlandse siga rettenmerken. De verspreiding van het bulletin is gestaakt. De n.v. Niemeyer had het kort geding aangespannen omdat volgens haar het Lexingtonbulletin de indruk wekte dat daarin een artikel uit het reclamevak blad Ariadne over het onderzoek door de Consumentenbond geheel zou zijn overgenomen. Door onjuiste citering vverd echter volgens Roxy geïnsinueerd dat er rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid dat Roxy van te voren contact zou hebben gehad met de Consumentenbond. haar de overtuiging gaven, dat de kna pen zich ergens in Tilburg moesten ophouden. Gevonden zijn zij echter nog niet. kreeg de politie verscheidene tips die Van onze correspondent ROERMOND. De Roermondse textielhandelaar J_ du Buy heeft gisteren zijn zaak in het Duitse Vierssen kunnen openen, waar hij zijn klanten voor honderd gulden compleet in de kleren steekt. Wekenlang heeft de heer Du Buy voor zijn vergupning moeten vechten, woensdag kreeg hij haar onverwacht in zijn bezit. Zelfs tot de Westduitse minister prof. Erhard heelt de textielhandelaar zich gewend. Die zag mensen als de heer Du Buy zelfs graag in Duitsland komen. Jammer dat het een buitenlander moet zijn, die als eerste de Duitsers komt voorhouden wat maat houden betekent, zo heeft hij gezegd. Het was gisteren ai bijzonder druk in het Duitse bedrijf van de heer Du Buy. Gisteravond laat was hij nog niet van zijn verbazing bekomen. „Wat er eigenlijk precies in Vierssen is gebeurd weet ik zelf niet. De mensen die me vorige week nog wel konden wegkij ken, buigen nu als knipmessen als ik voorbij kom." In zijn zaak in de Roermondse Neer straat stromen de brieven binnen. Brie ven met bestellingen en brieven met aanbiedingen om samen zaken te doen. Een zeer welgesteld heer uit het Duitse plaatsje Dartelen wil volgens de heer Du Buy zonder meer een miljoen in de zaak steken en er een groot post orderbedrijf van maken. Van onze correspondent ENSCHEDE In heel Twente heb ben zich woensdag gevallen van kolen dampvergiftiging voorgedaan. Waar schijnlijk zijn die veroorzaakt door warme valwinden, die de temperatuur op een bepaald ogenblik tot ruim twin tig graden hebben doen stijgen. Deze winden hebben druk geoefend op de warme luchtkolom in de schoorstenen. Zo hebben zich in Twente enkele tientallen gevallen van kolendampver giftiging voorgedaan. In Almelo zijn drie mensen naar het ziekenhuis over gebracht. Ongeveer twintig mensen in Enschede, Almelo, Hengelo, Borne en Oldenzaal zijn bewusteloos ge raakt. PARIJS (Reuter, AP) Een pro totype van de bommenwerper At lantic is gisteren nabij Toulouse tij dens een proefvlucht in de lucht ontploft. De drie inzittenden kwamen om. Aan de bouw van de Atlantic neemt de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker deel, samen met Belgische, Franse en Westduitse fabrieken. WASHINGTON (Reuter). West- Duitsland is begonnen meit besprekingen over samenwerking met Amerika op het gebied van de ruimtevaart. De besprekin gen worden gevoerd door de Westduitse minister vain kernenergie, Siegfried Balke. Balke, die overleg pleegit met die Ame rikaanse rijksdienst voor luchtvaart en raiiritevaart (NASA), zei gisteren dat West-Duatslanid ïnstawr.jniten wil gaan mailten die in Amerikaanse kunstmanen m banen om de aarde kunnen worden gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1