De raad de vijf Van Dijken EUROPA TAST NAAR DE VOLGENDE EEUW op elk dubbelgroot pak De molen verdient wel eens extra grote zorg U kiest natuurlijk de ILFORD SPORTSMAN Handvol voortrekkers naar Brussel mm TSJOMBE MOCHT NIET VERTREKKEN Kampen: dat is andere Donderdag 19 april 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal LANDINGSBOOT WORDT DRIJVEND HOTEL Affaire-Zonneveld Van onze correspondent RAMPEN Er zul len niet veel ge meenten zijn in Neder land waar de voorzitter de gemeenteraad de leden met voor- en achternaam aanspreekt. Dat is wel het geval in Kampen, waar de bur gemeester, dr. W. P. Berghuis, in de raads vergaderingen het woord kan geven aan Dirk van Dijk (soc.), Jac. van Dijk (c.h.u.), Johan nes van Dijk (a.r.), Hen drik van Dijk (c.h.u.) en de héér L. van Dijk, (s.g.p.), die, omdat hij pas een jaar raadslid is, nog min of meer formeel wordt toege sproken. Vijf Van Dijken bij de 21 raadsleden. Het is niet zo erg verwon derlijk, want van de 28.000 Kampenaren moe ten er zeker zeshonderd met deze eenvoudige naam het leven door. Het oudste raadslid, wethouder Dirk van Dijk (64) herinnert zich dat hij als negentienja rige jongen in militai re dienst werd ingedeeld bij een sectie met der tig Van Dijken, allen Kampenaren. ,,De com mandant werd er op het laatst tureluurs van en noemde ons alleen nog maar bij de geboor tedata" zegt hij. Zoals overal Dirk van Dijk, als zo vele Kampenaren zoon van een sigarenmaker, zelf ex-sigarenmaker, is in het dagelijks leven badmeester. Als wethou der beheert hij de porte feuilles huisvesting, on derwijs en personeelsza ken. Bijzondere proble men? .Zoals overal", zegt hij, woningnood, industrialisatie, stads uitbreiding en het eeuwige Kamper twist punt: de zondagsclau sule". De linkervleugel, de K.V.P. en de V.V.D., vinden dat de gemeente lijke sportterreinen cok op zondag beschikbaar moeten zijn voor de voetbalverenigingen. Het staatkundig-ge deformeerde '^raadslid L ammert)yah Dijk. (.46) -zegt daarentegen: .Neen, wie op zondag wil voetballen moet het zelf weten, maar als gemeentebestuur mag je niet meewerken aan de ze ontheiliging /an de zondag". Ondanks belangrijke principiële meningsver schillen tussen links en rechts vindt hij de sfeer in de raad uitstekend. ,.We kunnen elkaar nog steeds een hand geven, al zijn de debatten nog zo fel geweest", zegt hij. Van 't eiland Lammert van Dijk is brood- en banketbak ker. „Ik zou het liefst willen studeren, maar ik moet in de eerste plaats aan mijn zaak denken". „Van Diek van 't eiland" noemde de Kampenaren de enige veehouder in het quui- tet, Hendrik van Dijk. Hij heeft een grote vee houderij op het Kam- pereiland, dat bekend staat om zijn goede en grote stamboek-zwart bont veestapel. Hendrik van Dijk (42) spraken we tijdens een brmlofts- receptie met talrijke boe rinnen in oude kleder dracht. Het probleem dat hem na aan het hart ligt is de ontvolking van het platteland, waar mee hij ook persoonlijk te maken heeft. Zijn boerderij is jarenlang van vader op zoon over gegaan, maar nu bestaat de kans dat hij de laat ste is. Geen van zijn drie kinderen heeft zin in de veehouderij. Hen drik van Dijk is vier jaar raadslid en kan niet anders zeggen dan dat het hem uitstekend bevalt. „Neen, voorzover ik kan nagaan zijn de vijf Van Dijken geen fa milie van elkaar". Wat meer leven Jacobus van Dijk (54) is schilderspatroon en tijdelijk wethouder. Hij heeft een verklaring voor de vele Van Dij ken in de raad. „Er zijn er zoveel van", zegt hij, ,,dat het wel een goed ras moet wezen". Hij vindt de club een club van jongens-onder-el- kaar." Je kunt wel eens wat bekvechten, maar als mens blijf je elkaar toch steeds waar deren. Verwarring door die vele Van Dijken?" ,,Neen, ze noemen me toch Jac Nou dan!" De jongste van het vijftal, Johannes van Dijk (45), is bedrijfsdi recteur van een machine fabriek en staat voor de komende raadsverkie zingen als nummer 1 op de lijst van de U.R.P. Industrie moeten we hebben." zegt hij. „Ge lukkig gaat het een beetje de laatste jaren. Vroeger was Kampen een stad van sigaren, dominees en studenten, maar nu komt er wat meer leven in". JOHANNES VAN DIJK (a.r.; „industrie" OPEIS GESPREK Na de Paasdagen, op 26, 27 en 28 april zal in het Brusselse Paleis der Congressen een bij eenkomst van de „Fondation Européenne de la Culture" een kleine vijfhonderd Europeanen bijeenbrengen. Om het jaar be legt deze stichting, die haar kracht al sinds 1954 ontleent aan particuliere steun, een open gesprek over het Europa van morgen eigenlijk over de benadering van de volgende eeuw al. Deze koene probleem stelling houdt nadrukkelijk elke •historische beschouwing buiten de deur maar zij haalt met een niet geringe geestdrift de ge neratie van morgen binnen. Grote geesten van deze tijd gaan over ,,het Europa van morgen" praten in de overtui ging dat het rijkste continent ter wereld met vele draden vast zit aan een oude bescha ving maar niettemin het oog op „straks" gericht moet houden. Waar houdt Europa op Bij het ijzeren gordijn Bij de Oeral Wat wil de jeugd en hoe kan deze jeugd haar idealen onder woorden en daden brengen Hoe moet het met het onder wijs Enkele kanttekeningen bij het komende congres, vullen de nevenstaande kolommen. Van een onzer redacteuren DRUSSEL Om de twee jaar voegen zich een paar honderd grote financiers, industriëlen en andere lieden „van aanzien" in een openhartig gesprek bij hen, die geacht worden de cultuur in de ruim ste zin des woords te schragen. De Europese stichting voor cultuur be gint voor dit gezelschap op 26 april in Brussel aan een even ongrijp baar als levend onderwerp: de opvoeding van de Europeaan van morgen. Daar zullen dan een kleine vijfhonderd Europeanen luisteren naar een handjevol voortrekkers, die hun oordeel zullen geven op het Europa van straks. Nog tien jaar en dan heeft Europa een eigen gezicht, zegt de directeur van de Stichting, de heer G. Sluizer uit Amsterdam. Welk gezicht? Een man op Broadway Er was eens een man uit Alkmaar, die zijn vakantie op Sardinië door bracht. Hij liep daar een andere Ne derlander tegen het lijf en men her kende elkaar als Nederlanders. De beide mannen hadden iets gemeen, hoewel' ze het zelf nauwelijks voelden. Deze zelfde man uit Alkmaar ontmoet te later op Broadway een Duitser. Zij hadden wéér iets gemeen en ze voel den het. Ze wisten, dat ze beiden Europeanen waren. In dit simpele voorbeeld ligt mis schien wel de hele betekenis van de Ibndation Européenne de la Culture gebed. Naarmate de landen van dit oude (Ingezonden mededeling) Nt' HENDRIK VAN DIJK (ch.) „van 't eiland" continent naar elkaar toe groeien zullen deze gevoelensvan saamhorig heid sterker worden. Dat is uiteraard nog geen reden om vijfhonderd men sen uit te nodigen eens in Brussel te komen praten het is nog maar een erkenning van onbewust Europees denken. Wrevel Bewust wordt het pas, als, zoals het vorige najaar in Toulouse gebeur de een groep jongeren gaat praten over het Europa van morgen. Als daar de wrevel tegen de oudere gene ratie uit kómt, ontstaan door de eeuwige onzekerheid van het avond land. Die met de eigenwijsheid van de jeugd wil wijzen op andere moge lijkheden, andere wegen. In Europa heeft zich de technische vooruitgang losgemaakt van de mens. Het onderwijs zal de kloof weer moe ten dichten, wil het zelf niet achter de feiten aanhinken. Professor Wil lis Jackson van de Londense univer siteit "zal straks in Brussel proberen deze problematiek in een korte rede te vangen. Hij zal aantonen, dat Europa in velerlei opzicht nog vast zit aan de negentiende eeuw (het so ciale systeem is er een bewijs van), maar dat de techniek al naar de 21e eeuw reikt. Die kloof moet dicht. Europa kent ondanks zijn vermoeid heid nog verbeeldingskracht en schep pingsdrang de vice-president van de Stichting, Lcttjis Arm and Zal een poging -doen het pessimisme daarom trent vyeg te nemen met een voor dracht over dë krachtbron, die Euro pa in de wereld is en kan blijven. ten willen ontplooien is een ander li chaam, het Culturele fonds van de Raad van Europa, het geschikte in strument, dat natuurlijk een harnmni- eus samenspel levert met de Stich ting. Tot nu toe hebben de congressen 'doorgewerkt er zijn studies uit ont staan zowel van de British Council als in Duitsland. Dit alles is positief en het vandurf. Het is goed, dat in Brussel „het grootkapitaal" opnieuw kennis maakt met ,,de levensdrang". Samen zullen zij de levensomstandigheden van mor gen moeten waarmaken: (Ingezonden mededeling Verdien 24 Óndanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging T TITERAARD kom ik dikwijls in verschillende winkels in hengelsportartikelen en ook in de daaraan verbonden reparatiewerkplaatsen. Wat ik dus in de volgende zinnen ga zeggen, is geen overdrijving, geen theorie, maar rechtstreeks op de praktijk gebaseerde waarheid. Er komt een klant de winkel binnen met' een ernstig fronsend voorhoofd. Hij komt zijn dure zeemolen terugbrengen, want het ding functioneert niet naar wens. Gelukkig heeft hij er garantie op en dus zal men wel zo vriendelijk zijn, de zaak eens grondig voor hem na te kijken. En graag overmorgen retour, want hij wil zaterdag weer gaan vissen. JAC. VAN DIJK (ch.) „goed ras" MET GRATIS CHOCOLADEREPEN GENUA (AP). Een gewezen lan dingsboot van de Amerikaanse marine is gisteren door de Rotterdamse zeesle per Thames de haven van Genua bin nengesleept. Het zal daar worden om gebouwd tot een drijvend luxe-hotel voor vakantiegangers. Het schin is onl ngs door een maat schappij uit Milaan gekocht voor 480.000 gulden. Na de verbouwing tot hotelschip zal het vaartuig bij Bordighe- ra kornen te liggen, een geliefkoosd va kantieoord van rijke Engelsen. Het zal worden uitgerust met luxe-hut ten. een restaurant, zwembad en een landingsdel voor hefschroefvliegtuigen. Wij - gevoel Naast het onderwijs is een nieuwe dimensie nodig om de kinderen van nu op te voeden tot wat professor PeHizzi vorig najaar in Toulouse noemde: „het Europese wij-gevoel". Over de mogelijkheden hiertoe gaat prof. dr. Friedrich Heer van de Ween- se universiteit in Brussel spreken. Buiten. Europa wordt iets van het oude werelddeel verwacht: dr. Rga- havan Iyer, afkomstig uit Indië zal proberen ais niet-Europeaan de ver wachting van de Oosterling jegens Europa onder woorden te brengen. Zo is er meer, veel meer. Prof. Romano Guardini, de briljante hoogleraar van de universiteit van München is uitgenodigd voor een slotwoord, dat de fonkeling van de Italiaanse filosofie hoogstwaarschijn lijk duidelijk zal afstralen. Het eind van Europa Er is in de stichting al meer dan eens gevraagd, waar dit Europa op houdt voor de Stichting. Het antwoord moest zijn: bij de grens der democra tieën. Niet omdat het ijzeren gordijn gezien werd als een onoverkomelijke barrière, maar omdat Oost-Europa eenvoudig geen weerwoord heeft op een stichting als deze: de staat heeft zozeer alles aan zich getrokken, dat ook en vooral op cultureel gebied het particulier initiatief niet aan het woord komt. En deze Europese stichting is nu eenmaal zuiver particulier. Waar de regeringen hun activitei- In het tennistoernooi te Monte Carlo werd de Nederlandse vertegenwoordig ster Jenny Ridderhof in de eerste ronde uitgeschakeld door de Frangaise Florence de la Courtie met 57 60 62. (Ingezonden mededeling DIRK VAN DIJK (soc.) „zondagsclausule" met „alles in een" sneltransport, 2,8 lens en grote, goudgecoate lijnkaderzoeker. Met een LAMMERT VAN DIJK (sg.) „principe" De man, die hier de zaken behar tigt is een vriendelijk mens. Hij pakt de molén aan, bekijkt hem eens, en haalt ironische oerusting de schou ders op. Goed, mijnheer kan hem overmorgen komen halen. Vrienden, wanneer ik in zijn plaats had gestaan, zouden er hoge woorden zijn gevallen, maar dat is gelukkig niet het geval. Toch maak ik hem, zodra de klant weg is, een verwijt. „Waarom heb je hem niet de mantel uitgeveegd?" Hij zucht. „Dan had ik wel dag werk." En ziehier het beeld een beeld dat allerminst uitzondering is. De molen was slechts tot de helft opgespeeld. Toch had de klant aanmer king gemaakt, dat hij „met deze mo len" zulke slechte worpen maakte. Jawel, 'wat wil je? De lijn wordt te gengehouden door de brede niet opge- spoelde rand. -H- De slingerknop zat volkomen vast en vol. roest. Dikke koek Af Toen we het binnenwerk bekeken, zagen .we een dikke koek, ..n meng sel van vet en zand. „Ik heb het ding toch flink gesmeerd" luidde de bewe- Zou zo'n molen bij het indraaien wat te verduren hebben? LEOPOLDSTAD Eens te meer bevinden de Verenigde Naties in Cc-ngo zich in een lastig parket. De Congolese regering heeft gisteren onverwacht de Katangaanse presi dent TsjOmbe, voor wiens veiligheid en bewegingsvrijheid de volkeren organisatie zich garant had gesteld, verhinderd van het vliegveld bij Leopoldstad op te stijgen voor de terugreis naar Elisabethstad. Het hoofd van de Uno in Leopoldstad, DELFT. In de Delftse raad komt woensdag 25 april waarschijnlijk de af faire-boer Zonneveld ter sprake. Op de agenda staat een voorstel van B. en W. tot verkoop van een industrieterrein met opstallen aan de Buitenwatersloot aan het Delftse aannemersbedrijf Huurman N.V. Op dit terrein, dat de gemeente voor 22 gulden per vierkante meter wil ver kopen, staat de Marlotshoeve, die tot vorig jaar werd bewoond door de vee houder A. Zonneveld. Vorig jaar werd hij bij rechterlijk vonnis gedwongen de boer derij te verlaten, waarna hij zijn intrek nam in een flat. De N.V. Huurman maak te vorige maand bekend, dat de hoeve niet zoals steeds de bedoeling was geweest zou worden gesloopt, maar dat zij als kantoor en opslagruimte dienst zou gaan doen. In het voorstel van B. en W. komen de namen Mariotshoeve en boer Zonneveld niet voor. Het is gekoppeld aan een tweede voorstel, dat de aankoop van drie percelen van Huurman in de Delftse binnenstad behelst. Gardiner, liet onmiddellijk een be schermend kordon om het toestel leggen en trachtte daSrna tevergeefs de Congolese regering tot andere gedachten te brengen. Het nu al een maand durende over leg o.ver de toekomstige status van Katanga tussen premier Adoula van de centrale regering en Tsjomibe was voor enkele dagen opgeschort. Adoula wilde een bezoek brengen aan de Evenaars provincie en Tsjombe had het voorne men te kennen gegeven de Paasdagen bij zijn gezin in Brussel door te bren gen. Toen Tsjomibe's toestel gistermid dag zou opstijgen blokkeerden brand weerauto's op last van de Centrale regering, de startbaan. De op het vliegveld gestationeerde Nigeriaanse Unotroepen reageerden terstond en trokken een kordon om het toestel van de Katangaanse leider. De tussenkomst van het hoofd der Verenigde Naties had gisteravond nog niet geleid tot toestemming tot vertrek, maar het overleg werd nog voortgezet. Inmiddels is bekend geworden dat hel diplomatiek overleg tussen Adoula on Tsjomibe nog allerminst een succes kon worden genoemd. Wederzijds spra ken, zij de beschuldiging uit dat de ander slechts belangstelling had voor zijn eigen voorstellen en die van de tegenpartij geen bestudering waard had geacht. Volgens Tsjombe voorts had Adoula in een resumé conclusies ge trokken die zeker niet uit het overleg zouden zijn voortgevloeid. Zijns inziens was het huidige Uitstel slechts een ver momd afstel om Katanga van het af breken der besprekingen te kunnen betichten. ring. Inderdaad, maar zonder hem even te reinigen. Dit zijn maar enkele punten, maar ik vertel u, wanneer die molen stem had gehad, zou het ding gegild hebben van ellende om zo'n behandeling of ei genlijk mishandeling. Maar ja, mijn heer had immers garantie! Willen we er goed om denken, dat een werpmolen, vooral bij actief vis sen met kunstaas, een gehele dag in actie is. Smeren is dus absoluut nood zakelijk. Hiertoe zijn tubes (goed) molenvet in de handel, maar het nadeel daar van kan 's winters zijn, dat het in de kou te hard wordt en dan niet meer die plaatsen bereikt, waar zijnfunctie het meest nodig is. Ik zou u dus wil len adviseren om in elk gevdt in de koude tijd dikke olie te gebruiken. De meest molens hebben smeer- nippels, zodat u die vanzelfsprekend gebruikt. Toch vindt men vaak geen nippel bij de as, waaraan de slinger zit. Ik bedoel bij het glijlager. waai de as doorheen gaat. Smeren daar is reker noodzakelijk. Uit het boven aangehaalde voor beeld zal het u duidelijk zijn, dat de slingerknop ook op tijd een druppeltje olie lust. Dat wordt door de meeste hengelaars finaal vergeten. En dan de beugel van de pick-up, die zo'n vierhonderd tot vijfhonderd- maal per dag open en dicht gaat. Zou die na elke visdag niet een beetje olie verdiend hebben, denkt u? Vooral de zeemolen moet behoorlijk onderhouden worden, want er bestaat geen gevaarlijker combinatie, dan vet en zeezand. Natuurlijk moeten we dus zorgen, dat zich dit niet in het binnenwerk heeft vastgezet, wanneer we gaan smeren. Minstens eenmaal per jaar moet trouwens uit elke mo len het oude vet worden verwijderd door een petroleumbehandeling, waar na hij geheel opnieuw wordt ge smeerd. Bij de zeemolens bestaat er nog iets, waarmee de meeste vissers geen rekening houden. Kristallen Op het nylon zetten zich onherroe pelijk zoutkristallen vast en zodra we ♦'miskomen, dienen die te worden ver wijderd. Dat gaat heel gemakkelijk U dient alleen maar de spoel (niet de molen) in lauw water te leggen. Het verdient voorkeur hem tijdens het niet gebruiken niet op de molen te zetten. En nu we het er toch over hebben: u bewaart de spoel met nylon toch wel in het donker? Nylon kan door het licht en vooral door de licht breking, maar dat komt later nog wel eens aan de orde worden aange tast. Laat ik dit artikeltje mogen beslui ten met het opsommen van de eisen, die u aan een goede molen mag stel len: Een uitvoering, die zo eenvoudig mogelijk is. Hoe minder hoekjes, waar zich zand of vuil kan verzame len. des te beter. Het oppervlak van zeemolens moet bovendien een specia le behandeling hebben ondergaan, die het corrosie-bestendig heeft gemaakt. De geleider, of het rolletje, waar over het snoer komt te lopen moet voldoende gehard zijn. Verder moet u er tijdens de worp niet tegenaan slaan De voorste rand van de spoel moet goed afgerond zijn en een kleinere diameter hebben dan de achterste. Vooral bij zeemolens is een brede spoel gewenst. Geleidelijk De slip moet regelmatig werken, dus niet met schokken en het is ver keerd, wanneer men hem met één draai van los op vast kan stellen. Dit moet geleidelijk gaan. Vooral bij zeemolens is ook de op namecapaciteit van belang. Hoe vaak komt het er niet op aan, de vis snel over de stenen heen te krijgen? Voor zeemolens zou ik als minimum wil len vaststellen een opname van 70 centimeter per omwenteling. Beslist niet minder, liever meer. Let u er ook even op, dat de slin gerknop prettig in de hand ligt en wanneer het een zeemolen betreft ook van behoorlijke afmetingen is? Zo, hiermede meen ik enkele be langrijke richtlijnen te hebben aange geven. Het voornaamste is wel: „Behandel uw molen met zorg, hij zal het u in dank vergelden," i\

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9